Onzekerheid binnen urnploeg nam toe t Cor van Wijgerden nog pure amateur JROTE VERWARRING IN HAMBURG ZLening voor Sparta van gemeente cijfers van Jtoto/lotto Levendig verloop tweede etappe Tafelten- nisbond zonder coaches Exploitatie kabeltv Alphen blijft in handen van Sodea Grote interesse voor marathon in Amsterdam RIJDAG 30 april 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 11 Over het optreden van Ans Smulders en Petra van den Brink in de Nederlandse turnploeg bestaan nog grote twijfels. HAMBURG - Twee dagen voor het Olympische kwalificatietoer nooi turnen, waar in zes landen een plaats kunnen ver dienen die recht geeft op een reis naar Montreal, heerst in Hamburg grote verwarring. De Internationale Gymnastiekfedera- tie (FIG), die begin april alle Olympi sche kwalificatie wedstrijden zowel bij de dames als heren ongeldig ver klaarde wegens veel te hoge jury waarderingen en daarvoor testwed strijden in Ham burg (dames en Wiesbaden heren) vaststelde dragen schuld van alle on zekerheid. Woensdag werd name lijk in Hamburg bekend dat het gemiddelde van de twee kwalificatiewed strijden, die elk land in de afgelopen maanden heeft moeten turnen, toch voor 60 procent zal meetellen en het resul taat van de „test" van Hamburg voor 40 pro cent De delegatieleiders van de ploegen, die reeds in Hamburg zijn, hebben over deze nieu we maatregel van de FIG nog niets verno men. Ank Wickel, de Ne derlandse ploegleidster, vertelde gisteren in Hamburg: „Wij hebben van de FIG niets ge hoord. Er is hier zelfs nog geen official van de Internationale federatie. Het is een krankzinnige zaak. Woensdagavond toen wij met de West- duitse ploeg terugkwa men van de training ver telden de Westduitse meisjes dat Nederland hun grote vijand was. Toen kwam ons pas ter ore wat de technische commissie van de FIG het afgelopen weekeinde in Wenen besloten schijnt te hebben". De Westduitse Turn bond, die via de organi satoren van de wedstrij den in Hamburg hoor den van de 60-40 pro- cent-regeling, heeft on middellijk telegrafisch geprotesteerd bij de FIG. Mening In het Nederlandse kamp heeft men geen uitgesproken mening over de nieuwe stap van de FIG. „Voor ons maakt het niet zo veel uit", aldus Ank Wicel, „je moet het hier toch waarmaken. Na onze kwalificatie wedstrijden tegen Noor wegen en Roemenië staan we er gemiddeld niet zo slecht op. Wan neer dat gemiddelde nu voor 60 procent telt, ver andert er in wezen wei nig. Ik kan me wel voor stellen dat West-Duits- land en andere landen, die in de kwalificatie wedstrijden niet zo hoog scoorden en alle hoop gevestigd hadden op Hamburg, wat benauwd zijn geworden". Vooral West Duitsland heeft de angst de reis naar Montreal niet te zullen halen. Volgens de schaarse gegevens over de aanvankelijk ge schrapte kwalificatie wedstrijden de FIG heeft de resultaten in te genstelling tot eerder aangekondigd nooit offi cieel gepubliceerd neemt de Westduitse ploeg de zevende plaats in met een achterstand van bijna 2,8 punten op Nederland en Italië, die elkaar uitgaande van het percentage van 60 procent met respectieve lijk twee 225,36 en 225,31 slechts 0,05 punt ontlo pen. Bulgarije .(228,09), Verenigde Staten (227,91), Noord-Korea (227,35) en Canada (227,025) zijn voor de Westduitse ploeg hele maal onbereikbaar. Im mers om het verschil met die landen enigszins te overbruggen zouden de Westduitse dames, die in Hamburg twee ge routineerde turnsters als Jutta Oltersdorf en Gi- sela wöhrle moeten mis sen, dit weekeinde met een verschil van mini maal 12 punten moeten zegevieren. En dat is een onmogelijk opgave. West-Duitsland klampt zich nu vast aan de ge ruchten dat Bulgarije en Noord-Korea niet in Hamburg zullen ver schijnen. Bulgarije zou slechts met enkele indi viduele turnsters komen en Noord-Korea in het geheel niet. De Noordkoreaanse da mes verblijven in Rus land en zij zouden daar binnengekomen zijn zonder paspoort Daar door is het voor West Duitsland een onmoge lijkheid om visa te ver schaffen. In Hamburg weet echter niemand of deze geruchten een grond van waarheid be vatten. Toch heeft de verwar ring in Hamburg ook onzekerheid gebracht in de Nederlandse ploeg. Eva Bartha, de Hon gaarse trainster van de Nederlandse dames, die in december terugkeert naar haar geboorteland, probeert de rust in de. ploeg echter zo goed mo gelijk te handhaven. De Hongaarse heeft nog problemen ten aanzien van het deelnemen van Ans Smulders en Petra van de Brink. Ans Smul ders kampt nog met de nasleep van een zware griep en Petra van de Brink heeft hinder van een rugblessure. Ans Smulders zelf heeft wel vertrouwen. „Het gaat ineens een stuk beter en ik geloof dat ik zaterdag en zondag wel mee kan doen". Met Petra van de Brink is het anders ge steld. De Stompwijkse turnster is de afgelopen dagen intensief behan deld door dokter De Jongste maar dat heeft nog niet het gewenste resultaat gehad. jltOTTERDAM - De 'gemeente raad van Rotterdam heeft gis teravond met een kleine meer- 1 erheid besloten de eredivisie- lub Sparta uit de grootste 1 ood te helpen door een lening i het vooruitzicht te stellen, laardoor het mogelijk is ook olgend jaar betaald voetbal te pelen. Jver de grootte van de lening lillen binnenkort onderhande- jngen worden geopend. Sparta [rijgt deze lening echter alleen jp voorwaarde dat het de be- lèidheid toont mee te werken kan een sanering van het be- laald voetbal in Rotterdam. DEN HAAG De uitslag van lotto en toto van afgelopen zon dag is: Lotto no. 17 Aantal deelnemers: 865.515. pruto inleg: 3.447.494,-, prij- zenbedrag: 1.637.559,-. Ie prijs: geen winnaar. Van het bedrag van de le prijs gaat l/5e deel naar de le prijs van de 'olgende week. Het overige 4/5e leel wordt in gelijke delen ver- fld over de 2e t/m de 5e prijs, prijs: 6 winnaars, die elk iruto 46.397,- ontvangen. 3e js: 149 winnaars, die elk bru- 2.417,- ontvangen. 4e prijs: [.179 winnaars, die elk per ko- bm 61,- ontvangen. 5e prijs: |2.172 winnaars, die elk per ko- bm 36,- ontvangen. Jackpot 'oor de lotto van a.s. zondag 114.629,-. 'oto no. 17 antal deelnemers: 194.984. Iruto-inleg: 563.968,-. Prijzen- ag: 267.884,-. le prijs: 5 ïaars, die elk bruto 'Iff 21.430,- ontvangen. 2e prijs: 92 f iwinnaars, die elk per kolom 727,- ontvangen. 3e prijs: 1.101 ïaars, die elk per kolom i,- ontvangen. Powell coach j Delta Lloyd ITERDAM De Ameri- i Steve Powell wordt de nieuwe trainer-coach van de jbasketbalvereniging Delta Lloyd. Powell, al negen jaar woonachtig in Nederland en twee jaar scout bij de Amster damse club wordt de opvolger van Frank Kalis. Kalis gaat het volgend seizoen Buiton: trainen. ROTTERDAM Het bestuur van de afdeling Rotterdam van de KNVB heeft gisteravond be sloten, het voorstel, derde elftal len van betaalde verenigingen het volgend seizoen voor één jaar in de standaardklassen van het amateurvoetbal in te delen, te verwerpen. Ee-der namen de afdelingen Gouca, Noord Bra bant, Noord Holland, Dordrecht Utrecht reeds eenzelfde be- voofi slissing. IN RONDE VAN SPANJE PRIEGO DÉ CORDOBA -r De tweede etappe van de Ronde van Spanje van Estepona naar Priego de Cordoba over 224 kilometer had een levendig verloop door de vele uitlooppogingen. De ontsnappingen zorgden echter wel voor een interessante koers, maar tenslotte slaagde er geen. De belangrijkste en de langste werd ondernomen door de Spanjaard Fernando Plaza, die met zijn landge noot Abillera na 30 kilometer een voorsprong had genomen van bijna acht-en-een-halve minuut op een groepje, waarin Agostinho, Kuiper, Ocana. Na 136 kilometer liep ook deze poging dood. De etappe werd tenslotte beslist in een eindsprint waarbij de Luxem burger Güson zich de snelste toonde voor de Span jaard Perurena en de Westduitser Thurau. De uitslag is: 1. Roger Gilson (Lux) 6.29,25; 2. Domingo Peru rena (Spa) 6.29,26; 3. Dieter Thu rau (WD1) 6.29.26; 4 Jose de Cauwer (Bel) z.t; 5. Danie Ver- plancke (Bel) z.t; 6. Cees Priem (Ned) z.t; 7. Carlos Vuylle (Bel) z.t.; 8. Hennie Kuiper (Ned) z.t; 9. Herman van Springel (Bel) z.t.; 10. Raphael Constant (Bel) z.t; 13. Don Allan (GB) z.t; 27. Theo Smit z.t; 37. Henk Prinsen z.t.; 39. Ger Knetemann z.t; 46. Bert Pronk z.t; 51. Gvinther Ha- ritz (WD1) z.t.; 54. Fedor den Hertog z.t.; 60. Aad van den Hoek z.t; 61. Gerard Kamper z.t.; 64. Gerben Karstens z.t; 65. Co Iloogendoom z.t; Gerard Tabak 6.30,26; 71. Jan van Kat wijk 6.30,48; 77. Ger Harings 6.36,16. Het algemeen klassement ziet er als volgt uit 1. De Cauwer 10.02,28; 2. Elor- riaga (Spa) 10.02,32; 3. Thurau 10.02.33; 4. Hoogendoorn 10.02.34; 5. Georges Pintens (Bel) 10.02.39; 6. Priem 10.02.40; 7. Kuipers z.t; 8. Jesus Manza- neque (Spa) z.t.; 9 Perurena 10.02.41; 10. Knetemann z.t.;17. Aad van den Hoek 10.01.45; 22. Kamper 10.02.46; 24. Pronk z.t; 27. Prinsen; 28. Smit z.t; 40 Allan 10.02.49; 46. Haritz 10.02.52; 56. Karstens 10.02.58; 59. Den Hertog 10.02.58; 70. Ta bak 10.03,53; 71. Van Katwijk 10.04.12. Frans Schoofs. bondscoach af. DEN HAAG Peter van Straelen en Frans Schoofs hebben besloten hun functies als resp. coach van de heren en de dames neer te leggen. Dit is door het bestuur van de Nederlandse Ta- feltennisbond tijdens een bijeenkomst aan de groep spelers en speelsters, die behoren tot de a-selectie medegedeeld. Beide coa ches hebben als reden van hun bedanken mede gedeeld dat tijdsgebrek de oorzaak is van ait - in tafeltenniskringen - op zienbarende ontslag. De resultaten die beide coa ches hebben bereikt met het trainen en coachen van de aan hun toever trouwde groep hebben geen enkele invloed ge had op dit besluit. Het bestuur van de NTTB kon nog geen mededeling verschaffen over de op volgers van Van Straelen en Schoofs. Van onze correspondent ALPHEN AAN DEN RIJN - De exploitatie van kabeltelevi sie in Alphen aan den Rijn blijft in handen van Sodea, Tij dens de raadsvergadering werd een voorstel van de heer Strij ker (Progressief AJphen) om een vergunning voor exploita tie van kabeltelevisie in de Componistenwijk (Ridderveld) aan het CAS af te geven met acht stemmen voor en zeven tien tegen verworpen. De heer Strijker betoogde dat Sodea geen eerlijk spel speelt Tevens was hij verontwaardigd over het feit dat Sodea bij het college de eis had gesteld dat zij ook de componistenwijk onder haar beheer krijgt De heer En gelen (WD) vond dat de argu menten van de heer Strijker kant nog wal raakten. Hij wees er de raad nog eens nadrukke lijk op dat de exploitatie voor heel Alphen in handen van So dea is gegeven. De raad stelde gisteravond een krediet van 180.000,- beschik baar voor de aanleg van een groot parkeerterrein voor vrachtwagens en opleggers in de Bijlen. Er zal een terrein voor eenenveertig vrachtwagens komen.-In een later stadium zal het terrein nog worden uitge breid. Dan is er ruimte voor zesenzestig vrachtwagens. Alkemade krijgt l-o-theek Aan het transportbedrijf Rutges uit Gouda zal een stuk grond van tweeënhalf hectare worden verkocht in het industrieterrein- West. Alleen Progressief Alphen was tegen, omdat de raadsleden vonden dat de wegen rond Alp hen niet zijn berekend op zwaar vrachtvervoer. Voor de meeste raadsleden was het evenwel be langrijker dat het transportbe drijf werkgelegenheid aan hon- derdvijftig man zal geven. De bewoners van de Noorder en Zuider Nassaustraat krijgen in spraak in de herbouw van hun huizen. De woningen, die er thans staan, zullen worden ge sloopt Tijdens de gisteren ge houden vergadering drong de raad er bij b. en w. op aan een hoorzitting voor de bewoners te organiseren, hetgeen werd toe gezegd. puzzel- Van onze correspondent Alkemade De aktiegroep „Burenhulp" wil in de gemeente Alkemade een puzzel-o-theek oprichten. In het kader van de doelstellingen van de aktie groep, een aanvulling geven op de bestaande hulpverleningsor ganisatie, gelooft Burenhulp met de puzzel-o-theek1. in een grote behoefte van de bejaarden in Alkemade te voorzien. Volgens de leden van de aktie groep zijn er veel bejaarden, die niet van lezen houden, maar wel van puzzelen. Burenhulp wil nu puzzels onder de bevolking gaan inzamelen, om ze daarna aan de bejaarden, die daar prijs op stellen, weer uit te lenen. Inwo ners van Alkemade, die een ge bruikte, maar wel volledige puz zel aan Burenhulp willen af staan, kunnen die inleveren: G. van Staveren Oude Wetering M. van Hameren, Roelofarends- veen of mevrouw Van Haselen in Nieuwe Wetering. Ere-saluut voor bruidspaar Roelofarendsveen In de Roe- lofarendsveense parochiekerk Maria Presentatie werd giste ren het huwelijk ingezegend van de Nieuwe-Weteringse bak kersdochter Gré Luiten en haar plaatsgenoot Theo Struive. Hoewel Nieuwe-Weteringse, is de bruid een zeer bekend figuur in het Rijpweteringse sport- en verenigingsleven. Behalve vas te souffleuse bij de toneelver eniging „Maskerade" is zij al jarenlang bijzonder aktief ver bonden aa" de handbalclub. NIO, waarin zij naast een uit stekend speelster en keepster, ook de functie van secretaresse vervult Voorheen was zij ge ruime tijd wedstrijd-secretares se, terwijl zij ook goed thuis is in de arbitrage van handbal- wedstrijden. Sinds enkele jaren heeft de bruid tenslotte op be kwame wijze de pupillen en adspiranten getraind en bege leid, rede- waarom de jeugd het bruidspaar een ere-saluut bracht. Het jonge paar vestigt zich in hun eigen woonplaats: N ieuwe-Wetering. Noordwijk Beuk reisbureau is met ingang van morgen niet langer gevestigd aan het Vuur torenplein, maar in de Abraham van Royenstraat. Het bureau be schikt daar over een veel ruimer pand en kan als gevolg daarvan zijn dienstenpakket uitbreiden. Verder beschikt het reisbureau nu over een ruimere ontvangst ruimte met een kinderhoek en een expositieruimte. Brendan Norman komt ook (Van onze sportredactie) AMSTERDAM - In de internationale marathon van Amsterdam, die op 8 mei wordt gehouden, gaan ruim driehonderd atleten van start. Onder hen naast de topper Karei Lismont uit België (Olympisch zilver in Miinchen en vele andere buitenlanders ook definitief Morales (Honduras), de sterke Australiër Brendan, de Noren Larsen en Olsen en twee Japanners van wie de namen nog niet bekend zijn. Van de Nederlandse toppers die in Amsterdam hun Olympische kandidatuur moeten stellen ontbreekt, zo was de verwachting gisteren op de persconferentie in het Olympisch stadion, niemand. Drie kwartier, voordat het startschot voor het hoofdnummer (14.00 uur) klinkt, legt een massaal deelnemersveld in het Olympisch stadion de eerste meters van de halve marathon af. Het organisatie comité verwachtte voor die afstand ongeveer twaalfhonderd be langstellenden. Het parkoers van de marathon loopt door Amster dam met start en finish in Amsterdam. Jan Hein Donner (foto) was een van de spelers die Van Wijgerden onderschatte en daarvan de wrange vruchten moest plukken. Leeuwarden Voor aanvang van het deze week beëindigde natio nale schaakkam pioenschap in Leeuwarden was de naam van Cor van Wijgerden er een zonder echo. Grootmeester met allure, Jan Hein Donner liet zich zelfs ontvallen „Wie is dat?". Na de finish is de naam Van Wijgerden in schaakminnend Ne derland een klank ge worden. Ook bij Don ner, die wel heel erg werd verrast door de 25-jarige onderwijzer uit Rotterdam, en zijn stellingen in de zeven de ronde zag geslecht door Van Wijgerden, die mede door dat re sultaat tot de zes prijs winnaars behoorde. „Ik ben, misschien met Frans Kuypers de eni ge pure amateur in dit selecte gezelschap. Ei genlijk had ik hele maal niet in Leeuwar den zullen zijn, want de plannen waren klaar om in Noorwe gen aan het open kam pioenschap deel te ne men. Toen kwam als nog de invitatie om aan de nationale titel strijd mee te doen." Cor van Wijgerden koerste naar Leeuwar den. Ietwat verrast omtrent die uitnodi ging. „Door mijn suc cessen aan het eerste bord van Charlois in de nationale club- schaakcompetitie en het IBM-toernooi had ik veel punten ges coord voor de Neder landse ELO-telling. Toch kwam die uitno diging op een erg laat moment." Misschien te laat, want voor Cor van Wijger den :„Ik schaak bijna nooit") kwam er wei nig gelegenheid meer nog diepgaand de theorie te bestuderen. Hij zelf gelooft dat me de daaraan zijn terug val na de helft van het toernooi is toe te schrijven. „De eerste zeven ronden kon ik mijn openingsstudie nog in praktijk bren gen, maar tegen En klaar wist ik het hele maal niet meer. Ik heb er de laatste drie jaar heel erg weinig aan ge daan en had wat meer tijd moeten hebben me /oor te bereiden." De ontwikkelingen na de sensationele zege op Jan Hein Donner heb ben Cor van Wijgerden iet"- minder tevreden gestemd. „Voor het toernooi was ik al blij geweest met 4,5 5 punten in totaal. Maar toen ik na vijf ronden al 3,5 punt had, zat er meer in. Nu heb ik toch een beetje het ge voel slecht te hebben gespeeld nadat door enige toevallige over winningen en onge nuanceerde tegenstand een goede basis was verkregen. Na de par tij tegen Timman is het wat bergafwaarts gegaan en dat was misschien ook een zaak van psychologi sche druk." Cor van Wijgerden, al sinds zijn dertiende schakend en met een paar Rotterdamse ti tels en het open jeugd kampioenschap van Denemarken op zijn naam, heeft geen am bities meer voor meer dan het schaken als genoegen. „Normaal ben ik na een kwartiertje het schaken zat. Aan echte schaakstudie kom ik niet toe en ik speel veel te weinig partijen. Misschien zo'n 25 in een jaar. Daarnaast zijn er in Rotterdam te weinig sterke schakers om samen iets te kun nen doen. Maar nu hoop ik volgend jaar toch op een uitnodi ging uitnodiding via het ELO-systeem." Cor van Wijgerden heeft evenwel veel ge leerd van dit toernooi. Een toernooi met enige uitschieters, maar over het algemeen beneden niveau, vindt de Rot terdammer. „Kuypers, Enklaar en in mindere mate ook Ree hebben niet sterk gespeeld. Donner heeft nogal wat moeite gehad met de zwakkere spelers. Misschien is dat voor mij als nieuweling wel gunstig geweest Want ik heb me een echte amateur gevoeld, ook al kan ik meeprofite ren van het pas deze week verhoogde prij zengeld.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11