HANS VULTINK IN Steden com peti tie maakte snel furore KANSLOZE POSITIE Paulus de Boskabouter-Eikeligheden Door JEAN Dü-LIEU Ploeg voor Vredeskoers Topvoetballers in Amerikaans elftal Suske en Wiske De Blinkende Boemerang LUCKY LUKE - DE WITTE RIDDER (c) Dargaud 1976 Ajax tegen Marokko [S. Kinknook,bioloog! Die 1 [naam heb ik meer gehoord. Hier zil ik nu! Builen 'zoekltje politie...ik j 7k<mniemjndberei-\ S7 ken!\^^i VRIJDAG 30 april 1976 LKiDoK COURANT PAGINA io mgiIbjjT DEN HAAG De sportcommissie van de KNWU heeft de renners aangewezen die van 9 tot 24 mei zullen rijden in Praag—Warschau—Berlijn, de vre deskoers. De Nederlandse ploeg bestaat uit Frits Schür (Didam-Ketting), Gerrie van Gerwen (Olland-Van Eerp), Wil van Helvoirt (Tilburg- Driessen), Jo Maas (Maastricht-Michelin) en Sjaak Schuitemaker. Als zesde renner was Gerrit Pronk aangewezen. Pronk echter bedankte voor de uitnodiging. Adrie Deusing (Halsteren-Bik) is gevraagd als zesde renner mee te gaan naar Praag. Ploegleider is Bram'Koopmans. George Best zal vrijwel zeker in het Amerikaans sterren team worden opgenomen. NEW YORK - Pele, George Best, Rodney Marsh en Bobby Moore zijn geselec teerd voor het „Ame rikaanse" elftal, dat tussen 23 en 31 mei, ter gelegenheid van de viering van het 200-jarig bestlan van de Verenigde Staten, zes wedstrijden speelt tegen Brazilië, Engeland en Italië. Deze vier spelers zul len vrijwel zeker worden opgesteld. Daarnaast heeft coach Ken Furphy, trainer van de New Hork Cosmos, waar voor ondermeer Pele speelt, ook een be roep gedaan op de Portugees Antonio Simoes en de Britten Chris Lawer en Bob McNab. In een wedstrijd voor het toernooi om de Atlantische beker heeft Brazilië met 2-1 van Uruguay gewon nen. Uruguay nam de leiding door een doel punt van Torres in de 15e minuut. Na de hervatting scoorden Rivello en Zico voor de Brazilianen. De Westduitse bun- desligavereniging Hamburger SV heeft interesse in Stan Bowles, de spitsspe- ler van het Londense Queens Park Ran gers. Doctor Peter Krohn, de manager van HSV zal binnen kort naar Engeland gaan om met club en speler te onderhande len. HSV, dat ook al belangstelling heeft getoond voor Johnny Rep en ongeveer 2 miljoen mark (onge veer 2.140..000 gulden) beschikbaar heeft voor aankoop van nieuwe spelers, wil ook praten met Willie Pettigrew, de topsco rer van Schotland en Motherwell. New York De wereldstedencom- petitie, die destijds door de geves tigde tennis-orde werd omschreven als een experiment, dat tot misluk ken was gedoemd, heeft bij het begin van het derde seizoen zaterdag aanstaande meer talent in de gelederen verzameld dan ooit tevoren. Rod Laver, Chris Evert, Ilie Nastase en Martina Navratilova behoren tot degenen, die hun debuut maken bij de tien teams, die in totaal 220 wedstrijden zullen spelen. „Vorig jaar was voor ons het moeilijkst. Nu hebben we vaste voet onder de grond", aldus Larry King, de president van de ste- dëncompetitie. „We verwachten dit jaar één miljoen bezoekers. De helft meer dan vorig seizoen". Tien van de elf teams, die vorig jaar deelna men, hebben opnieuw ingeschreven. Alleen Houston viel uit. Larry King noemde het een teken van stabiliteit, dat de participatiebe- wijzen, die twee jaar geleden een waarde hadden van 200.000 dollar, nu van de hand gaan voor drie miljoen dollar. De komst van Evert, Laver en Nastase zal de reputatie van het circuit ongetwijfeld versterken. Laver, 37 jaar, heeft een con tract van drie jaar getekend bij San Diego voor meer dan 150.000 dollar per seizoen. Dat maakt hem de hoogst betaalde speler van het gezelschap. Chris Evert gaat bij Phoenix niet veel minder verdienen. Nu Chris Evert en Martina Navratilova heb ben getekend, heeft WTT alle topspeelsters van de wereld onder contract met inbegrip van Billie Jean King (New York), Virginia Wade (New York) en Evonne Goolagong (Pittsburgh). Bij de heren zijn dat onder meer Laver, Nastase, Tom Okker (San Fran- sisco), John Alexander, Vijav Amritraj (San Diego) en Bob Lutz (Los Angeles). Enkele tapsterren hebben tot dusverre aan de financiële verleidingen van de WTT het hoofd geboden: Arthur Ashe, Jimmy Con nors, Björn Borg, Guillermo Vilas en Ma nuel Orantes. Twee vooraanstaande WTT- spelers van vorige seizoenen: Ken Rosewall en John Newcombe, zullen dit jaar niet meedoen. De Pittsburgh Triangles, die het vorig sei zoen wonnen, zijn met Evonne Goolagong, Vitas Gerulaitis en speler-coach Mark Cox opnieuw favoriet met de Phoenix Racquets als waarschijnlijk de gevaarlijkste concur renten. De ploegen zullen in het seizoen dat tot 15. augustus loopt, 44 wedstrijden afwerken, gevolgd door de kampioenswedstrijden. Tus sen 13 juni en 4 juli ligt de competitie stil om de spelers en speelsters gelegenheid te geven deel te nemen aan Wimbledon. De eigenaars van WTT hebben plannen om de organisatie uit te breiden tot over de gren zen van de Verenigde Staten. Hoogstwaarschijnlijk zullen in het seizoen 1977 twee teams van overzee deelnemen en vervolgens aparte competities worden ge houden in Europa, Azië en de Pacific. „In het begin werden we door de gevestigde tennisorde niet geaccep teerd en sommige figuren proberen ons nog steeds de voet dwars te zetten", aldus King. „Maar we heb ben ons nu wel bewezen en zullen ons nog een hele tijd staande hou den. Stedentennis is een gegeven waar iedereen rekening mee zal moeten houden". Arthur Ashe, een van de spelers die nog niet vooM lokroep van het geld is bezweken. «-«•"Tï- H AMSTERDAM Op de avond van bevrijdingsdag (5 mei) zal Ajax een wedstrijd spelen tegen het nationale elftal van Marokko. De Amsterdammers, die deze wedstrijd organiseren in samenwerk ing met de Marokkaanse ambassade, zijn verzekerd van een goed bezet stadion. Er zijn al 15.000 kaarten verkocht aan in Nederland werkende Marokkanen. Voor Marokko is deze wedstrijd een voorbereiding voor de Olympische spelen, waarvoor het zich als kampioen van Afrika plaatste. Ajax is bovendien geïnteresseerd in een Marokkaanse speler. Het gaat om de achterspeler Smiri of om de middenvelder Lacheb. WYCHEN De kans dat Hans Vultink in Wychen zijn vijfde na tionale titel in een seizoen gaat behalen, is na twee ronden uiterst fering. In de strijd om het Neder- ands kampioenschap libre leed de Groenloër nederlagen tegen Jos Bongers en Christ van der Smis sen. Dat Piet Vet het in zijn vingers heeft, is bekend. De Berkhouter werd vorig jaar nationaal kampioen, zij het bij afwezigheid van Vultink en Christ van der Smissen. In zaal „Verploegen" kan hij bewijzen dat hij werkelijk de beste Nederlandse librespeler is. Tegen Louis Havermans, evenals Bongers een van de veelbelovende talenten, zette hij een overtuigende eerste stap op weg naar die erkenning. In vier beurten en met een slotreeks van 487 besliste hij het duel royaal in zijn voordeel. De arme Havermans had in die periode niet meer dan 34 caramboles gemaakt. De reeks van Vet in de eerste ronde werd niet geëvenaard. Ben Velthuis speelde de Amerikaanse serie minder secuur. De 01- denzaler was echter constant genoeg om eveneens niet meer dan vier keer naar de tafel te hoeven. Van Gerard Klinkert onder vond hij overigens weinig tegenstand. Christ van der Smissen, nog altijd gek op titels, had twee keer zoveel beurten nodig om de 500 vol te maken. De man uit St. Willebrord, die al in zijn favoriete bandsto ten een ijzersterk seizoen achter de rug heeft, wil volgend jaar ook in het libre graag op internationaal niveau uitkomen. In ge middelde raakte hii achterop, maar dat is voor Van der Smissen zelden een obstakel gebleken. Hij let eerst op de winstpunten en daarmee zijn al zeer veel tegenstanders beentje gelicht In het laatste toernooi van dit seizoen waar de Nederlandse top in actie is Nederland heeft geen vertegenwoordi ger bij het WK driebanden zullen er nog wel enkele volgen. De uitslagen van de eerste ronde zijn: Hans Vultink (Groenlo) 345 6 320 57.50. Jos Bongers (Nijmegen) 500 6 296 83.33. Christ van der Smissen (St. Willebrord) 500 8 281 62,50. Theo Platjouw (Axel) 122 8 94 15.25: Piet Vet (Berkhout) 500 4 487 125.00. Louis Havermans (Zundert) 34 4 13 8.50. Ben Velthuis (Oldenzaal) 500 4 181 125.00. Gerard Klinkert (Amsterdam) 89 4 81 22.65. De uitslagen van de tweede ronde zijn: Vultink 36 1 36 36,00. V.d. Smissen 500 1 500 500,-. Bongers 500 3 256 166.66. Klinkert 19 3 14 6.33. Velthuis 357 5 347 71.40. Havermans 500 5 429 100,-. Platjouw 75 7 43 10.71. Vet 500 7 196 71.42. Jos Bongers zorgde op de openingsdag voor een verrassing door Hans Vultink te verslaan. Stand na twee ronden: (punten, h.s., alg. gemiddelde): 1. V.d. Smissen 2. Bongers 3. Vet 4. Velthuis 5. Havermans 6. Vultink 7. Klinkert 0 81 15.42 8. Platjouw 0 94 13.13 500 111.11 Christ van der Smissen maakte in zijn partij 296 111.11 met Vultink korte metten met de Groenloër. 487 90.90 In precies 50 minuten beëindigde Van der 347 92.22 Smissen zijn brillante reeks, Vultink verbij- 429 59.33 sterd achterlatend op een zeer schamele 36 320 54.42 caramboles. U-70 Paulus was alweer overeind gekrabbeld, na nog gauw even ge voeld te hebben of al zijn botjes nog heel waren. Hij had zijn oogjes nu ook weer open en wat hij zag viel hem ontzaggelijk mee. „Jullie zijn helemaal geen gevaarlijke olifanten," riep hij opgelucht. „Jullie zijn hele lieve eikelfantjes." Hij begon de ei- kelfantjes meteen te aaien, wat ze knorrend van genoegen toelieten. Eucalypta had het minder genoeglijk. Door Oehoeboeroe en Salomo wi ze naar haar hut gesleept en riepen haar toe: „Olifanten hè? zullen je leren om kleine kaboul door olifanten te laten mangelen, moet onmiddellijk gered

Leidse Courant | 1976 | | pagina 10