■fi&icue Qowcmt sstt* klein ging buiten zijn boekje commissie donner krijgt nieuw lockheed-materiaal Ministers hjj een voor 1%-operatie Tandartsen boos op V olksgezondheid Judy zoekt Moeilijke beslissingen over uitgaven99 „DESNOODS AKTIES TEGEN BELEID" Oud-Kamerlid boos over passeren bij benoeming Toenemende diefstallen van trucks in Frankrijk Donderdag 29 april 1976, 66e jaargang no. 20413 DAGBLAD- VOOR ZUID-HOLLAND Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel 071-122244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank N.V., Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: J. W. C. Leune ertenties (exci BTW) 0.45 per mm Telefoontjes 4.08 - Klachten bezorging tel. 071-122244 (18 00 tot 19 00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38.27; jaar 149.15; losse nummers. 50 cent Machiavelli Alternatieve artsen in Machia velli op Ned. I om 21.50 uur. Ned. II om 20.40 uur Beryls lot, om 21.35 uur De Ombudsman om 22.00 uur Terug naar de natuur en om 22.30 uur Achter het nieuws met partijprogram ma PvdA en Nairobi. Later meer bewolking Droog weer met later op de dag van het Doorden uit binnendrij- vende wolkenvelden. Meest ma tige noordwestelijke wind. Ma ximumtemperaturen van 7 tot 12 graden. Morgen: Zon: 5.12-20.04 Maan: 05.41-21.19 Schev. hoogw.: 3.46-16.04 laagw.: 11.46 Nederlandse driekleur in top DEN HAAG (ANP) Met de verjaardag van de Koningin in het vooruitzicht is de vraag naar de vaderlandse driekleur sterk gestegen. „Ik heb het idee dat er een grotere nei ging bestaat om kleur te be kennen dan andere jaren", al dus B.G. v.d. Stighel, direc teur van een Haags zeilma- kersbedrijf. De belangstelling voor de Ne derlandse vlag was ook al in andere jaren royaal te noe men. maar de verkoop van dit jaar heeft een extra-hausse ge geven. De handel in feestarti kelen draait inmiddels ook op volle toeren. De aankoop is met Koninginnedag intensie ver dan in de rest van het jaar, omdat tegenwoordig op haar verjaardag steeds meer ver kleedfeesten en lampionop tochten worden gehouden. Veel feestartikelen worden al ver voor Koninginnedag ge kocht. Samen met haar schoonzoon mr. Pieter van Vol lenhoven viert Koningin Juliana morgen haar 67e verjaardag. Pieter van Vol- lenhove wordt 37 jaar. Het tra ditionele dèfilè zal dit jaar meer mensen langs de koninklijke familie voeren dan in voor gaande jaren. Men verwacht dat 5000 tot 6000 mensen hun hulde aan de koningin wil-, len brengen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een aantal Tweede- Kamerleden van de confessionele partijen en de WD meent dat staatssecretaris Klein van onder wijs in de kwestie rond de Katholie ke Sociale Academie in Den Haag buiten zijn boekje is gegaan. Dit blijkt uit schriftelijke vragen van de parlementariërs, waarin zij de bewindsman vragen op eerder geno men beslissingen terug te komen. De kamerleden Hermes (KVP), Bei- nema (ARP), Van Leijenhorst (CHU) en mevrouw Ginjaar (WD) willen onder meer weten op grond van welke wettelijke bevoegdheden de staatssecretaris de samenstelling van het bestuur van een bijzondere school kan voorschrijven. De vraag verwijst naar een briéf van Klein aan de academie op 25 maart, waar in hij als voorwaarde voor subsidie stelt, dat het bestuur tot 1 augustus 1977 dient aan te blijven. In deze brief stelt Klein ook als voorwaarde dat de directrice en de adjunct-directeur van de academie moeten worden vervangen. Volgens de kamerleden klopt dit niet. Ze zeggen dat de staatssecretaris zich geen bevoegdheden kan toekennen die hem niet bij de wet zijn verleend. De vragenstellers menen dat Klein ten aanzien van de bevoegdheden die toekomen aan de besturen van bijzondere scholen slechts advise rend kan optreden. Hierbij kan hij er slechts op wijzen dat het niet opvolgen van zijn advies eventueel kan leiden tot in gebreke blijven op andere punten, die wel behoren tot de wettelijke subsidievoorwaarden, waardoor de subsidie indirect in ge vaar kan komen. n liii iJiw—WH—iwmimi'i w (Van een onzer verslaggevers) Den Haag De ministerraad is van daag begonnen aan een van de moeilijk ste operaties in het beleid van het kabi net-Den Uyl: aanpassing van de over heidsuitgaven aan de moeilijke econo mische situatie en het mogelijk afstoten van zogenaamde „ongewenste sociale voorzieningen". Het gaat hierbij in hoofdzaak om het verminderen met één procent van de overheidsuitgaven en mogelijkheden om enkele sociale voor zieningen af te remmen of uit te stellen. Minister De Gaay Fortman van Binnen landse Zaken, die dit gisteravond op een A.R.-bijeenkomst in Assen bekend maakte wees zijn gehoor erop, dat het moeilijke beslissingen" zullen zijn. Hij oelde hierbij vermoedelijk op maatre- elen om de kinderbijslag te verminde en of af te remmen, op het uitstellen an de wet A.A.W. en op het eventueel oslaten van de koppeling van de sociale oorzieningen aan het minimumloon lierover is in het nabije verleden al per veel te doen geweest. De ministerrad moet tot duidelijke uit spraken komen, omdat de Tweede Ka mer volgende maand een nota van mi nister Duisenberg verlangt, waarin de bezuinigingen zo nauwkeurig mogelijk aangegeven dienen te zijn. Minister De Gaay Fortman liet gister avond verder weten het teleurstellend te vinden, dat het abortusvraagstuk in de politieke sfeer getrokken is. „Ieder had op grond van zijn persoonlijke overtuiging moeten beslissen en niet onder politieke dwang". President Ford Amerika's president houdt in Texas een campagne voor de verkiezingen die daar op 1 mei zul len plaatsvinden. Hierbij wordt hij on dersteund door de dans van the Apa che Bells, van het Tyler Junior Colle ge. ioudste entenaebt incls 30 jaar (an een onzerverslaggevers) e Bilt/Utrecht Nog nooit irder in de afgelopen 130 jaar eeft het zó laat in de lente zó ird gevroren als afgelopen icht. In De Bilt zakte het wik tot -4,8 graden, terwijl de agste temperatuur ooit na 20 aril gemeten -3,7 graden be- roeg. Dat was op 4 mei 1928. de „koude-grond"-tuin- >uw hebben de extreem lage mperaturen vermoedelijk sen of weinig schade toege- racht. In het Nationaal Park e Hoge Veluwe kampt men reneens met weerperikelen. Is gevolg van het droge weer an de afgelopen weken bieden rote percelen bos daar een ver- Drde aanblik. Een recente bos- inplant van 50 hectare is, ten- een dagenlange regenval dt, reddeloos verloren. tMRO BRENGT UITGEBREIDER ÏEISPAKKET (an een onzer verslaggeef sters) LMSTERDAM De Amro- lank gaat haar reizenpakket itbreiden met treinreizen voor •ageren onder de 21 jaar en talenten. teze reizen, aldus de Amro, borden verkocht tegen zeer ver- lagde prijzen met reducties ussen 25 en 40 procent op inter- ationale trajecten. Hierdoor erwacht de bank een uitbrei- ing van het aantal reizen tot 15.000 tegen 27.000 vorig jaar. Cadillac- stroom Auto na auto wordt er in de Cadillac-fabriek in Detroit op de lopende band geproduceerd. General Motors maakte gisteren bekend dat in het eerste kwar taal van 1976 13 maal zoveel au to's zijn ge maakt als in het zelfde kwartaal in 1975. De winst van 800 miljoen dollar was bijna een record. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Nederlandse tandartsen dreigen het vertrou wen in staatssecretaris Hen driks van Volksgezondheid op te zeggen. Zij zijn verbolgen over het beleid, dat Volksge zondheid voert ten opzichte van de tandheelkundige verzorging. Enerzijds speelt hierbij de drei ging, die er volgens de tandart sen is, om hen in te passen in een soort nationale gezond heidszorg, anderzijds gaat het om doorberekening van de sterk gestegen kosten. De laatse tijd is intern zelfs al gesproken over mogelijke akties. De dreiging van een soort natio nale gezondheidszorg speelt vooral in bepaalde regio's en grote steden, aldus woordvoer ders van de tandartsenorganisa tie. „Tandartsen mogen niet voor een ziekenfonds werken, maar diverse grote ziekenfond sorganisaties pogen zelfs al op de universiteiten jonge tandart sen te bewegen om in vaste dienst te komen". De materiële tegenstellingen spelen bij het doorberekenen van de kosten. Staatssecretaris Hendriks heeft de tandartsen voor de keuze gesteld: of 4,5 procent als reële kostenstijging doorberekenen, of 4,5 procent als trendverhoging (tandartsen gaan mee met de ambtenaren- trend) aanvaarden. De tandart sen menen, dat beide percenta ges moeten worden doorbere kend, Zij scharen zich daarmee achter de huisartsen, die het •pleit reeds gewonnen hebben. Zaterdag komen de tandartsen in Utrecht in besloten vergade ring bijeen, om hierover een standpunt te bepalen. DEN HAAG (ANP) De commissie Donner, die op het ogenblik in de Ver enigde Staten verblijft voor nader on derzoek, krijgt op korte termijn de be schikking over nieuwe Lockheed-gege- vens. Het gaat hierbij om het materiaal, dat de subcommissie uit de Amerikaanse senaat voor multinationale ondernemin gen (Commissie-Church) ter beschikking heeft gesteld van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken. De com missie Donner onderzoekt de betrokken heid van prins Bernhard bij de affaire van de Lockheed-steekpenningen. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van justitie verklaarde giste ren desgevraagd, dat het materiaal thans bij zijn ministerie is om te worden gein- ventariseerd. Het ministerie van buiten landse zaken heeft de gegevens dinsdag jongstleden pas van de senaatscommissie gekregen. Volgens de woordvoerder kan de commissie Donner het materiaal, voorzover dat op haar onderzoek betrek king heeft, na de inventarisatie zonder meer krijgen. Daar hoeft niet opnieuw meer over onderhandeld te worden. De commissie Donner is sinds het afgelo pen weekeinde in de Verenigde Staten. Haar leden, behalve de heer Donner, de heren Holtrop enPeschar, worden verge zeld door enkele medewerkers, onder wie de secretaris van de commissie mr. J. Kist. De rijksvoorlichtingsdienst kon gis teren niets naders meedelen over de acti viteiten van de commissie in de VS. Hoe lang de Nederlandse onderzoekers m Amerika zullen blijven, is evenmin be kend. Het materiaal dat de commissie-Church dinsdag aan het ministerie van buiten landse zaken heeft verstrekt heeft behal ve op Nederland ook betrekking op Ja pan, Italië, Spanje, Griekenland, Turkije. >EN HAAG (ANP) - Dr. P. H. an Gorkum, oud-lid van de "weede Kamer voor de PPR is oos omdat staatssecretaris Jein van onderwijs hem ge- asseerd heeft bij het voordra- en voor de benoeming tot bui en-universitair lid van de Ho eschoolraad van de Techni- che Hogeschool in Delft. )e Delftse Hogeschoolraad had (an Gorkum boven aan de lijst ezet van kandidaten, die in anmerking moesten worden enomen bij de voordracht De bewindsman droeg voor Dr. J. R. Toussaint, hoofd van de afde ling prijzen, industrie en handel van het ministerie van Economi sche Zaken, omdat deze zich, aldus de staatssecretaris, beter en sneller een inzicht kan ver schaffen in de vele economische en financiële problemen van de TH dan dr. Van Gorkum. (Van onze correspondent PARUS Een blijkbaar uitste kend georganiseerde en gewa pende bende die over haar ei gen afzetnet beschikt, heeft een soort paniek veroorzaakt onder de Franse wegvervoerders. Sedert enkele weken neemt in de omgeving van Parijs de dief stal van zware trucks en opleg gers mét hun lading.op veront rustende wijze toe en vrijwel elke dag verdwijnt er een wagen met zijn vracht De diefstallen hebben vrijwel steeds 's nachts plaats wanneer geladen trucks geparkeerd staan op een parkeerterrein voor een van de restaurants voor chauffeurs voor het grote vrachtverkeer of op een andere plaats. Met een doorgaans gesto len particuliere wagen rijden de dieventot bij de geparkeerde truck, een van de inzittenden neemt snel achter het stuur plaats en rijdt weg waarbij hij gedekt wordt door zijn gewa pende medeplichtingen in de personenwagen. Op vrijdag 30 april, Koninginnedag, ver schijnt de krant. De loketten zijn om 11.00 uur gesloten. Directie. Lintjesregen De lintjesregen is weer op Nederland neergedaald. Iets minder hevig dan vori ge jaren, maar toch royaal genoeg om ettelijke duizen den Nederlanders te eren vanwege welke verdienste dan ook. De namen van de onder scheidenen zijn te vinden op de pagina's 5, 8, 9, Geen kranten in Duitsland (Van onze correspondent) waartoe de vakbond van wer- BONN Ongeveer vijf miljoen kenmers in grafische bedrijven Westduitse huisgezinnen hebben heeft opgeroepen en waaraan vandaag geen kranten gehad, gistermiddag reeds op grote Dit is het gevolg van de staking, schaal gevolg werd gegeven. En wie zou niet Judy in huis willen hebben' U in ieder geval wel Daarom even gauw 'n nieuwe kwartaalabonnee aanbrengen voor onze krant en we sturen Judy naar u woonplaats STUUR als dank voor de moeite JUDY naar:

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1