ALCOHOL VERBODEN BIJ WASSENAARSE SPORTCLUBS Judotalent Henk Pleizier wil de Europese titel Gemeente bindt de strijd aan Atletiekunie hoopt op 100.000 inschrijvingen bij scholierenwedstrijd Muziektentoonstelling 1 Een aap op visii Gewillig scheur ijzer WEG WIJS Supersnelle Escort Elecar, ideaal in stad PAGINA 16 LEIDSE COURANT WOENSDAG 28 april WASSENAAR Het gemeente bestuur van Wassenaar heeft deze maand alle vergunningen aan sportverenigingen voor het verkopen van sterk alcoholi sche dranken plotseling inge trokken. Aan het begin van de ze maand ontvingen de voetbal verenigingen Blauw Zwart. Wassenaar en Graaf Willem al smede de hockeyclub Groen Geel een brief van het gemeen tebestuur, waarin werd aange kondigd dat sterk alcoholische dranken niet meer verkocht mochten worden. Deze clubs, die in het bezit zijn van een volledige vergunning, mogen de sterk alcoholische dranken wel gratis schenken. Met grote verbazing is de brief van het gemeentebestuur met name door Wassenaar en Graaf Willem ontvangen. Het is voor die clubs onbegrijpelijk dat de vergunningen zonder meer wor den ingetrokken. De heer Rut ten van de afdeling Algemene Zaken van het Wassenaarse ge meentehuis: „Het is een veror dening uit 1967, die thans wordt toegepast Die verordening is door de gemeente ingesteld en geldt voor vier soorten van in richtingen. Dat zijn cafetaria's, sportclubs, kampeergelegenhe- den en zweminrichtingen". Tot nu toe is van die verordening nooit gebruik gemaakt. Vorige maand meende het gemeentebe stuur echter die verordening te moeten gaan toepassen. De heer Rutten: „Er was aanleiding voor het gemeentebestuur om vooral bij sportverenigingen de sterke drank te beperken. Sommige verenigingen schonken al om tien uur 's morgens een borrel. Het gemeentebestuur vond dat niet juist Er waren dan ook redenen om de verkoop van sportverenigingen verooaen. sterke drank te beperken". Wel ke redenen dat nu precies zijn, komt niet uit de verf. Bij de voetbalvereniging Wassenaar fluistert men, dat de beperking te wijten is aan sommige clubs aan de Buurtweg, waar rijkelijk met de fles zou worden omge gaan. Is openbare dronken schap een van de redenen? De heer Rutten ontwijkend: „Dat zou kunnen". Niet druk Het bestuur van Graaf Willem maakt zich er niet druk over. Secretaris Jos Eijsackers: „Slechts een gering aantal le den drinkt jenever. We verkoch ten maar erg weinig. Van om- zetvennindering is dan ook nauwelijks sprake". Ook de hockeyclub Groen Geel komt nagenoeg niet onder de indruk. „We hebben van onze vergunning nooit gebruik ge maakt", vertelt barcommissaris Maarten Lankester. Anders ligt de kwestie bij de voetbalvereni ging Wassenaar. Voorzitter Van Dijk: „We hebben protest aange tekend tegen dit besluit. Wij vin den, dat je eenmaal verkregen rechten niet zonder meer kunt ontnemen. We zoeken naar mo gelijkheden om dit besluit onge daan te maken. Ons clubge bouw doet namelijk ook dienst als sociaal ontmoetingspunt in Kerkehout. De mogelijkheid om een borrel te kunnen verkopen moet dan ook aanwezig blijven. Aan onze eigen leden verkopen we op een zondag toch nog on geveer twee liter. Het is dan misschien niet je belangrijkste inkomstenbron, maar het gaat ons om het principe. We bera den ons dan ook over de te ondernemen stappen". Zwak alcoholisch De verordening van het ge meentebestuur raakt de overige sportverenigingen, HGC en De Kieviten, in het geheel niet. Beide clubs hebben slechts een zwak alcoholische vergunning en mochten derhalve toch al geen jenever schenken. Merkwaardig is echter, dat de voetbalvereniging Blauw Zwart, die wel beschikt over een ver gunning voor sterk alcoholische dranken, bij hoog en laag be weert geen brief van de gemeen te te hebben ontvangen. „Dat is onmogelijk", zegt de heer Rut ten, „ook Blauw Zwart heeft een brief gehad". Secretaris V.d. Kooij denkt daar heel anders over. „We hebben geen enkele brief gehad. We bezitten een vergunning voor sterk alcoholi sche dranken en we verkopen dan ook nog steeds jenever". Blauw Zwart blijkt in het geheel niets af te weten van een veror dening. „Echt, we hebben niets gehoord", vertelt secretaris V.d. Kooij. „We verkopen dan ook nog steeds jenever. In het afge lopen weekeinde hebbeen we er nog een liter doorheen'gedraaid. We worden wel gecontroleerd, maar men schijnt tevreden te zijn". Groen Geel, Wassenaar en Graaf Willem hebben een ver bod opgelegd gekregen, terwijl Blauw Zwart zijn jenever lustig verkoopt. Een uiterst vreemde gang van zaken. JOS HEYMANS Jeugd in een atletiekwedstrijd. De KNAU verwacht 100.000 inschrijvingen scholierwedstrijden. NEGATIEVE REACTIE IN DEN HAAG (Van onze sportredactie) DEN HAAG De Koninklijke Atletiek linie, die volgende maand 75 jaar bestaat, hoopt deze dagen met de post. 100.000 inschrijvin gen binnen te krijgen. De zeer optimistische verwachting, uitge sproken door een official op het bondsbureau in Utrecht slaat op de scholierenwedstrijden die ter gelegenheid van het jubileum in 58 plaatsen (onder andere Den Haag) worden gehouden. De aanpak was in elk geval massaal. De Centrale Commis sie voor Schoolatletiek heeft aan 3500 scholen voor voortge zet onderwijs informatiebulle tins met inschrijfformulieren gezonden. Scholieren van 13 (Zoetermeer) en AV40 (Delft) de organisatie op zich genomen. De data zijn respectievelijk: 8 mei, 22 mei en 15 mei. De regiofinale wordt gehouden op de tartan- baan die dan zeer waarschijn lijk aangelegd zal zijn, van 14 jaar worden in mei op talloze Sparta aan de Zuidlarenstraat. sintelbanen verwacht, waar zij kunnen deelnemen aan verschil lende nummers (hardlopen, ver en hoogspringen, speerwerpen, kogelstoten en estafette). De nummers een tot en met zes plaatsen zich voor de regiofina les die op 19 juni wordt gehou den. Wat Den Haag en omge ving betreft hebben V&LTC Den Haag en Olympia '48, Ilion Televisie De landelijke finale van het scholierenkampioenschap van Nederland, waarvoor zich de beste drie van de regiofinale plaatsen, is op 18 september op de kunststofbaan van Papendal bij Arnhem. Dit unieke festijn zal rechtstreeks op de t< worden uitgezonden. De atletiekbond verwach elk geval veel van en kan op reacties. De heer Wiet het bondsbureau: „De zijn wel erg wisselend. In plaats is er sprake van ee stelpende belangstelling, ergens anders de interei matig is". Dat laatste waarschijnlijk, vreesd worden, voor Dei Gerard Rijks, een lerai een scholengemeenschap Haag: „Ik kan me er druk om maken. Het is jij drukste tijd van het ja. onderzoeken en examei gens mij bereik je schol] niet meer. Het is een gunstig tijdstip, ook voor) dere scholen, vrees ik. V; school doet er niemandl Voor de KNAU is het tel dat deze mening een uitf ing is. Van onze correspondent (V: OEGSTGEEST In het kader van het onderwijsproject? H wordt van 10 tot 14 mei in het raadhuis van Oegstgeestrli tentoonstelling gehouden onder het motto ,Muziek ove n gehele wereld". De lagere scholen van Oegstgeest zijn uen nodigd om deze tentoonstelling te bezoeken. Het isrvs bedoeling dat een aantal van de tentoongestelde instrumepe! dan ook door de bezoekende leerlingen zelf bespeeld en worden. cor De expositie is opgezet in samenwerking met het muitsc voor Volkenkunde in Leiden. Namens de educatieve dy van dit museumheeft de heer G. D. van Wengen ter gelr H heid van de expositie een lkxsbrief geschreven waarbial serie van 34 dia's hoort met een corresponderende geïen band. )de: Na afloop van het project blijven deze beschikbaar vo m scholen die daarvoor belangstelling tonen. k. Op 13 mei is de tentoonstelling in het raadhuis speen geopend voor de ouders van 's avonds 20.00 tot 22.00 uur^n „VAN GOUDEN PLAKKEN KAN JE NIET LEVEN' DEN HAAG „Ik geloof er zelf niet zo in", zegt Henk Pleizier, een van de meest belovende judoka's van Nederland op de vraag of hij een kans maakt om naar Montreal uitgezonden te worden. Ondanks een vierde plaats bij het pre-Olympisch toernooi in Barcelona gelooft hij niet, dat hij in aanmerking komt voor een plaats in de Olympische selectie. „Maar", voegt de praatgrage judoka er gelijk aan toe, „als het zo doorgaat als nu het ogenblik dan hoop ik de volgende Olympische Spe len mee te maken". Dit is geen grootspraak van Pleizier: gezien zijn prestaties die hij in de afgelopen jaren behaalde kan men rustig stellen dat dit een van de grootste judoka's van Nederland gaat worden. De carrière van Henk Pleizier begon in 1972. Hij deed dat toen voor het eerst mee aan het kampioenschap voor Zuid-Holland, een selectie voor de nationale titelstrijd. Hij werd eerste en mocht uitkomen in het Nederlands kampioenschap. Henk Pleizier, nog maar net in het bezit van de blauwe band, won wéér, en mocht zich nationaal kampioen zwaargewicht bij de junioren noemen. „Ik kende toen nog maar één worp, de Oso-To-Kari een beenworp, waar mee ik alle partijen won. Hierna begon ik pas echt te trainen, onder andere veel lopen en veel Ran Do Rie's (oefenwedstrij den om de techniek te verbeteren)" vertelt Pleizier, die de Japanse judoterminologie kent als zijn broekzak. Sindsdien heeft de Wassenaarse judoka nog vele malen zijn titel met succes verde digd en is door de Budo Bond meermalen uitgezonden naar internationale kam pioenschappen. Hij reisde naar Suriname, Polen, Engeland en Finland en kwam zo in aanraking met de beste judoka's van Europa. Over het peil van het judo in Nederland uit Pleizier zich optimistisch. „Een paar jaar geleden waren er weinig goede senio ren, maar nu geloof ik dat er bij de junioren met bijvoorbeeld Hans Hoogen- dijk en Gerrie Bosman genoeg talent is". In het dagelijks leven studeert de nu 19-ja rige judoka. Naast een avondschool voor het middenstands-diploma volgt hij ook nog een cursus voor assistent judoleraar. Volgend schooljaar hoopt het talent op de ClOS-opleiding te komen, „want"-zo zegt hij „Je moet naast je sport ook in het sociale leven wat bereiken. Wat Ruska heeft behaald, wil ik ook wel behalen, maar later wil ik ook wat hebben om in mijn levensonderhoud te voorzien, van een paar gouden plakken kan je nu eenmaal niet leven". Naast de studie traint Henk Pleizier elke dag twee tot drie uur. In het weekeinde volgt hij de training van de selectieploeg onder leiding van Peter Snijders, terwijl hij op zijn eigen club Dschen Dui de training krijgt van Jan Detinga. Daarbij neemt hij zelf de training van de jeugd onder de achttien jaar voor zijn rekening terwijl hij nog zo'n twee tot drie keer per maand in een toernooi uitkomt. Over training in Japan is Henk Pleizier niet zo enthousiast. „Nederlandse judoka's gaan naar Japan, omdat je daar het echte judo leert, maar hier in Nederland hebben we genoeg goede trainers, die je op een hoog niveau kunnen brengen. Pas als jé hier bent uitgeleerd heeft het zin om naar Japan te gaan, maar dan moet er wel een sponsor komen". Op het ogenblik werkt Henk samen met een vriend en zijn trainer aan een trai ningsschema voor de Europese kampioen schappen die in november in Polen plaats zullen vinden. In deze wedstrijden hoopt hij zijn eerste Europese titel te behalen en daarna misschien een wereldtitel. Een wens die gezien zijn leeftijd en prestaties (tweede dan) niet op luchtkastelen is geba seerd. BAS GROOT WESSELDIJK Henk Pleizier voor zijn prijzenkast, die zijn talenten en leeftijd in ogenschouw genomen, nog veel voller zal worden. (Van onze correspondent) LISSE - Extrastoelen moesten worden aangesleept in de in Lisserbroek, waar de leden van het Geestgrondtheater ontspanning presenteerden onder de titel "een aap op vis de debutanten bij bet geestgrondtheater, van wie men niet wist of ze wel voor hun rol geschikt zouden zijn, spej teren als of bet hun dagelijks werk was. Het stuk handelde om Popov, een Russische diplomaa veiligheidsredenen te logeren was bij regeringsambtenaa (Gerard de Haas) en Zus (Cynthia Oosterveer). Het stuk Q in een komisch spionageverhaal waarbij men veel dolle tegenkwam. Vooral Gasfitter Krent (Adriaan van den Berg) wist op wijze de lachers op zijn hand te krijgen, maar vele medeacteurs deden op gezette tijden voor hem niet onder. Dat de repetitieswat moeizaam waren verlopen kon niet de uitvoering gisteravond meer merken. Onder de regit jarige Koos v.d. Laan, die ook al zijn debuut maakte, were voor een davernde klucht die naar meer doet verlangen. Audi 80 GTE: Er zijn zo van die auto's waar je, zo gauw je erin wegrijdt, verliefd op wordt. De oorzaak daarvan blijft net als in de liefde, duister. Een auto is ten slotte niet meer dan een sa menstel van ijzer, plastic en draadjes. En toch, verliefd. Op het eerste gezicht. Op een Au di 80 GTE, snel ter been, hups en met een ligging, fantastisch. Ondanks het feit dat de GTE, in tegenstelling tot de gewone Audi 80 een 110 pk motor heeft, die razendsnel accelere ren mogelijk maakt en daar mee de auto tot een scheurij zer promoveert, blijft het een soepel draaiende sportieve reiswagen die echt niet protes teert als er eens een keertje minder geschakeld wordt. Die acceleratie mag er echt wel zijn. Van 0-80 km/u in 6.2 sec. Gerard Kroné ..verliefd op de Audi 80 GTE... Van 0-100 km/u in 9,2 sec. Van 0-120 km/u in 13.2 sec. De topsnelheid ligt boven de 180 km per uur, waarbij geen en kel gevoel van onveilig rijden zich aan de berijder opdringt. De voorwielophanging met veerpoten en de stabiele zelf corrigerende stuurinrichting, de exact geleide torsie-achter as en de dwarsstabilisatoren zorgen voor een optimale weg- ligging. Behalve snél is de 80 GTE nog redelijk zuinig ook. Bij een constante snelheid van 100 km per uur gebruikt hij 1 liter superbenzine per 14 kilometer. Niet gek voor zo'n snelle broe der. Het interieur is sportief uitge voerd. Vooral in de uitvoering met zogenaamd rally-pakket. Daarin zijn twee Recaro kuip- stoelen opgenomen, die een heerlijke zit geven met goede steun aan rug en heupen. In het rallypakket zijn ook nog opgenomen gasdrukschokbre- kers van Bilstein, die ervoor zorgen dat het contact met de weg te allen tijde bewaard blijft. Verliefd zijn kost natuurlijk geld. Voor de Audi 80 GTE in rallyuitvoering moet voor de tweedeurs uitvoering 21.501 gulden neergeteld worden. De vierdeursuitvoering kost 650 gulden meer. Het kan goedko per, zonder rallypakket, dat 1722 gulden kost. De sportieve versie van de Ford Escort De Ford Escort RS 2000, voor de sportievèn onder ons, is nu ook in Nederland verkrijgbaar. De motor is een tweeliter met bovenliggende nokkenas, die bij 5500 toeren/min. 110 DENpk levert. Aan de buitenkant is de Escort RS 2000 ten opzichte van de normale Escort serie onmiddellijk herkenbaar door zijn ge stroomlijnde voorkant. De RS 2000 is dan ook 165 mm langer dan de gebruikelijke uitvoering. De topsnelheid van deze sportieve wagen is ongeveer 180 km/uur met een acceleratie van 0-60 km in 8,5 seconde en van 0-100 km in 9 seconde. De prijs in Nederland bedraagt 16.501,-. Weer heeft zich een nieuwe elektro-auto aan gediend, de Italiaanse Zagato Zele 2000 Elecar, een eigenwijs tweeper soons autootje, dat een topsnelheid van 55 kilo- AUTO nti GRAMMEN?™ rz. r F 0 De Leylandfabi h in Engeland worded nieuw gekweld do<an kingen. Als gevolgde van bestaat de katrkt het voor het verkl a; van overheidssteuiA- eiste quantum te fteli ceren auto's niet jj v Ook de overheid heeft belangstelling voor dit electrische autootje meter heeft en een actie radius van zestig kilo meter. Voldoende dus voor stadsverkeer. De carrosserie is van kunststof en het onder stel en nog zo links en rechts wat onderdelen zijn van de Fiat 500. Hetgeen een redelijk vertrouwen geeft De bediening van de elektromotor is erg sim pel. Een kind kan de was doen. De voordelen van een elektrisch au tootje zijn duidelijk, geen luchtverontreini ging en erg goedkoop in het gebruik. De Elecar vraagt zes kilowattuur voor eenmaal opladen. De aanschaf-prijs ligt nog vrij hoog, in elk ge val boven de tiendui zend gulden. „Maar" zegt de importeur, de Asser Transportmidde len Fabriek, „in vele Eu ropese landen en in de Verenigde Staten heeft de Elecar zijn gebrui kers reeds gevonden; het woord is nu aan Ne derland. Zoals ook in andere landen het geval is heeft de overheid meer dan normale be langstelling. De hogere overheid zal mogelijk belastingfaciliteiten Ver schaffen: op regionaal niveau zullen het de diensten voor openbare werken en de energiebe drijven zijn die ervoor kunnen zorgen dat uw auto zich oplaadt terwijl u slaapt. Kijk, als de overheid gaat subsidie- ren gaat het natuurlijk wat gemakkelijker. Dan wordt het echt een wa gentje om te hebben. 0 De benzinepri Denemarken is ni/1 gesteld op 99 ce/»* de normale be voor de super oi cent J 0 Vorig jaar wj volgens de Duitse BT dienst voor het Wfi I keer meer meuwejtst vans geregistreerdio in het jaar 1974. Hjek schil is niet groot, lijk 32.811 stuks old Maar in het 1 E kwartaal was de Rei uitgang bijna 9%. 0 Eind 1975 aantal geregist ra vans in Nooi 40.000, meldt het blad Le Caravanit let op het feit dat wegen vier milji woners heeft is de vandichtheid er vj gelijk aan die van krijk, hetgeen dat de caravan og) een koel klimaat liefd recreati< is.p 0 Vorig jaar in Nederland negei ?ent meer benzine k den dan in 197C

Leidse Courant | 1976 | | pagina 16