Consumentenbond zou agressiever moeten optreden Goederenwagons mikpunt van dief en diefjesmaat SPOORWEGPOLITIE KOMT HANDEN TE KORT HAAG— De laatste tijd komen er eigen gelederen van de Consumen- >ond kritische geluiden die zijn gericht d bet beleid dat de bond, de grootste umentenorganisatie in Nederland, t. Een paar leden uit de honderd man ende Bondsraad, het hoogste orgaan nen de Consumentenbond, heeft de ipen bij elkaar gestoken en de punten kritiek op een rijtje gezet. van de voornaamste grieven is, dat de 1 te weinig agressief optreedt. De kriti- leden zouden graag zien, dat bijvoor- i fabrikanten die een slecht produkt e markt brengen, door de Consumen- iond werden geboycot zou de bond feller moeten optreden n overheid en publiekrechtelijke licha- i. Voorts dient er meer aandacht te den besteed aan de nadelige gevolgen het consumeren, aan de milieu-on- ndelijke aspecten die kleven aan be- J Ide producten. In de Consumentengids 1 jen de uitslagen van de vergelijkende enonderzoeken „harder" moeten wor- gebracht Consumentenzaken zouden t moeten kunnen zijn van een politieke lurrentiestrijd, zo meent de groep re- erende leden. In politiek opzicht stelt "1 >ond zich te neutraal op, zo stelt men. I torn: de Consumentenbond is te vrien- I ik. slotte vinden de critici, waarvan het tal overigens niet duidelijk is, dat de d te veel de nadruk legt op het leden tal (momenteel ruim 450.000). Die leden den bovendien te weinig actief zijn en eel fungeren als passieve lezers van de indelijks verschijnende Consumenten- gaat de Consumentenbond nu eigen- te werk? Wat is het resultaat van dit rk en wie bepaalt het beleid waartegen zoveel aversie lijkt te bestaan? Dick stendorp, de woordvoerder van de id, is graag bereid dit haarfijn uit de ;ken te doen. werkwijze ten aanzien van het testen apparatuur en aanverwante artikelen t in het kort als volgt: Voor het onder eprogramma wordt een lange-termijn- ining gemaakt: er blijft echter ruimte op actuele zaken in te springen. Daarna lit er een uitgebreid marktonderzoek jjuden. De Consumentenbond werkt [ens de procedure die bekend staat als vergelijkend warenonderzoek, in tegenstelling tot bijvoorbeeld de lerlandse Vereniging van Huisvrouwen, de door haar geteste artikelen voorziet een keurmerk, waaruit is af te leiden dat men niet heeft te doen met een infe rieur produkt; een keurmerk echter waar uit niet is op te maken of een bepaald merkartikel slechter of beter is dan een zelfde artikel van een andere fabrikant. Bij het vergelijkend warenonderzoek worden alle voor- en nadelen van de verschillende artikelen naast elkaar op een rij gezet. Een speciaal team van de Consumenten bond bepaalt welke onderdelen aan een gedegen onderzoek moeten onderworpen. Als gewone klant in de winkel schaft de bond de te testen goederen aan. Daar de Consumentenbond zelf niet beschikt over de dure testapparatuur, wordt het werk uitbesteed. De artikelen gaan naar een laboratorium (van TNO bijvoorbeeld) en dit laborato rium brengt een testrapport uit. Medewer kers van de technische onderzoekafdeling van de bond gaan dan aan het werk en vertalen als het ware het uitgebreide testrapport in een publikatie voor de Con sumentengids. Vóór deze publikatie gaan de meetresultaten naar de fabrikant, wiens produkt aan een proef is onderworpen. Mocht het laboratoriumrapport erg sterk afwijken van de resultaten die de fabri kant uit een eigen test heeft verkregen, dan wordt door de bond eventueel een nieuwe test op de bepaalde onderdelen gelast Eenzelfde procedure wordt ongeveer ge volgd ten aanzien van dienstverleningen. Doorgaans zijn dit financiële diensten, zoals hypotheken, verzekeringen en beleg gingsinstellingen, waarvan bijvoorbeeld de renteberekeningen aan elkaar worden ge toetst. Aan dit onderzoek komt uiteraard geen laboratorium te pas. Bij de onderzoeken wordt vooral gelet op de (on)veiligheid van goederen, niet alleen elektrische veiligheid, maar ook de mecha nische, chemische, biologische en brand veiligheid. Daarnaast wordt de doelmatig heid beoordeeld. Voorts wordt aandacht besteed aan schadelijke stoffen in voe dingsmiddelen en ook aan de samenstel ling ervan (calorieën, vitaminen e.d.). Een andere activiteit van de Consumentenbond is de instelling van geschillencommissies. Er bestaan er momenteel vier: chemisch reinigen, witwas, reizen en recreatie. Deze maand wordt een geschillencommissie voor woninginrichting in het leven geroe pen. De resultaten van onderzoeken op het gebied van reizen en vakanties worden eens per kwartaal gepubliceerd in de Con sumentenreisgids. Het geld dat voor al deze projecten nodig is, wordt opgebracht door de leden. Lid maatschapsgeld ad 21 gulden, vermenig vuldigd met het ledenaantal van 450.000 levert een som van een dikke negen mil- Het accent van de bewaking moet dan ook meer komen te liggen op het beschermen, al dan niet met honden, van ran geerterreinen en goederenop slag- en overslagplaatsen. Im mers het is een publiek ge heim al is de spoorwegpoli tie er zelf bijzonder zwijgzaam over dat er gestolen wordt "als de raven". Uit de wagons verdwijnen kleine dingen maar ook wasmachines, koel kasten en kleurentelevisies. Nog erger is het dat goederen treinen 's nachts tot stoppen worden gedwongen door sei nen op rood te zetten. De trein stopt, dieven grijpen binnen een paar minuten hun buit en zetten de seinen weer op groen. Geen haan die er naar kraait. Het is in ons eigen rustige Nederland al enkele malen gebeurd. Goederentrei nen die met dure metalen gela den waren. De spoorwegre cherche ontkent het niet, maar wil er wel graag het zwijgen over bewaren. Het is niet duidelijk of achter deze diefstallen een bende zit of niet. Had men echter tot voor kort nauwelijks met ge weld te maken, ook dat heeft zijn intrede gedaan. Wat er op zou kunnen wijzen dat er in derdaad sprake is van organi satie door de onderwereld. Zo werd eind januari in Schie dam bijvoorbeeld een pa trouille van de spoorwegpolitie tweemaal beschoten met een stengun. Twee agenten van de spoorwegpolitie op hun ronde in een surveillancewagen, za gen een personenauto stil staan bij een losplaats in Schiedam. Toen ze bij de wa gen kwamen reed die met zeer hoge snelheid weg. De agenten zetten onmiddellijk de achter volging in, tot in de tunnel bij het station Schiedam, waar de inzittenden de auto gestopt hadden. Toen één van de agenten uitstapte om zijn hond uit de wagen te laten, werd er op hem geschoten. Het lukte hem toch de hond uit de wa gen te krijgen, maar toen hij deze op de schutter wilde zet ten stapte deze weer in reed met hoge snelheid weg. De agenten achtervolgden de auto weer, en opnieuw werd er uit de auto geschoten. Samen met de gemeentepolitie zetten zij de achtervolging in, de auto werd echter in een bebost ter rein leeg gevonden, de schut ters wisten in dit terrein te ontkomen. Een gewapende eenling? Een gewapendé uitkijk om een gro te diefstal te dekken? Wat dan weer op organisatie zou wij zen, waartegen de 250 over het hele land verspreide spoor- wegpolitie-agenten machteloos zijn. Zo machteloos dat men bij de Spoorwegen in Utrecht onomwonden toegeeft, dat men het bij het opsporen of betrappen van dieven en dief jesmaat voor het merendeel van geluk moet hebben, Er rijden wat treinen vandaag de dag, beveiligd door een te zwak politiekorps GERARD CRONÊ UTRECHT Het loopt de spuigaten uit. Steeds meer misdrijven stellen de spoor wegpolitie voor een onmoge lijke taak. Vooral de diefstal len uit goederenwagons ne men hand over hand toe. Eni ge miljoenen guldens worden per jaar besteed door de Ne derlandse Spoorwegen om een eigen politiekorps in stand te houden, de spoorwegpolitie of spoorwegrecherche. Meer dan 3.000 misdrijven per jaar krij gen zij op te lossen. Een kwart daarvan wordt inder daad opgelost. 75 procent van de aangemelde misdrijven kunnen de 250 man personeel, die het korps groot is, niet aan. Het aantal misdrijven stijgt elk jaar. Een uitbrei ding van het korps laat echter vooralsnog op zich wachten, al is er sprake van een getals vermeerdering tot 300 man. Vierduizend treinen per dag, 2800 kilometer spoorwegnet met zo'n 300 stations, rangeer en opslagplaatsen moeten door die 250 man bewaakt worden. In de treinen moet soms de rust hersteld worden, in de stationshallen moeten de zakkenrollers weten dat er op hen wordt gelet, op de empla cementen zouden gauwdieven geen kans moeten krijgen. "Een onbegonnen taak", zegt men bij NS. "Daarvoor is ons korps te klein. Aan de andere kant, we leven niet in een poli tiestaat Het komt op de reizi gers verkeerd over zich con stant onder bewaking te bevin den". nadruk leggen op het ledenaantal is van zelfsprekend. Hoe meer leden,hoe meer geld er binnenkomt en des te meer projec ten kunnen we onderhanden nemen. Dat de leden zo passief zijn is trouwens een misvatting. In het land opereren verschil lende werkgroepen, plaatselijk dan wel regionaal. Deze pakken de consumenten problemen aan, die zich in hun stad of streek voordoen. Zo wordt daar het open baar vervoer onder de loep genomen, het functioneren van stoplichten bij voetgan gersoversteekplaatsen, het toegankelijk maken van openbare gebouwen voor inva liden en meer van dergelijke plaatselijke zaken". „En tot slot het feller optreden tegen over heid en publiekrechtelijke instanties: Er zijn wettelijke regelingen in de maak om trent prijsaanduiding op artikelen per standaardgewicht, uitbreiding van de wa renwet, beleggingsinstellingen, verzeke ringsvoorlichting, reclamewetgeving enzo voort. Dit is mede, of zelfs uitsluitend-te danken aan de inspanningen van de Con sumentenbond. Maar het is nu eenmaal zo, dat ambtelijke molens nogal eens langzaam malen. Daar door zie je niet altijd zo goed, dat er toch wel wat gebeurt", aldus Dick Westendorp. LONNEKE VAN KOOT joen gulden, die de bond jaarlijks heeft te verteren. Hiervan worden de aanschaf van de te testen apparatuur, de laboratoria, het personeel en de uitgave van de gidsen bekostigd. De normen (de voorwaarden waaraan moet worden voldaan) die de bond aanlegt bij het testen van goederen liggen vrij hoog. Hoger dan de normen die de fabri kanten onderling wel afspreken om een grotere uitwisselbaarheid van hun produk- ten mogelijk te maken. Dergelijke normen zijn veelal het produkt van loven en bieden en vormen dan ook een duidelijk compro mis. Aan deze compromissen heeft de Con sumentenbond geen boodschap en hij be paalt dan ook zelf aan welke voorwaarden van veiligheid, doelmatigheid e.d. produk- ten dienen te voldoen. „Er is duidelijk te bespeuren dat van onze werkwijze een preventieve werking uit gaat. De fabrikanten weten dat hun artike len op een gegeven moment aan een proef onderworpen kunnen worden en zij hou den daarmee ook rekening", zegt Dick Westendorp. Zijn commentaar op allé kri tiek is kort: „Het beleid van de bond is opgenomen in een beleidsnota die door het bestuur is opgesteld en door de Bondsraad als uitgangspunt voor het te voeren beleid is aanvaard. Uiteraard hebben bondsraads leden recht op kritiek; de problemen zul len in de eerstkomende Bondsraadvergade ring zeker ter discussie worden gesteld". Wat betreft het agressiever optreden dat van de bond gewenst wordt, het scherper formuleren van de conclusies in de Consu mentengids, zegt Dick Westendorp: „De uitslagen van de proeven worden in de ■gids gepubliceerd. Daarmee proberen wij zoveel mogelijk informatie te verstrekken, die het de leden mogelijk moet maken tot een verantwoorde keuze te komen. Wij zijn er niet voor om de mensen te betuttelen. Slechts in enkele gevallen, wanneer het aangeboden produkt werkelijk onverant woord is, raden wij de aanschaf af". Hij bladert wat in een van de laatst versche nen gidsen: „Kijk, hier heb je een voor beeld van wat we hebben afgeraden. En daarmee heb je meteen een antwoord op de kritiek op te weinig informatie over milieu-onvriendelijke zaken". Het gaat in het bewuste artikel over wasautomaten waarin zowel gewassen, gecentrifugeerd als gedroogd kan Worden. „Niet doen", zegt de Consumentenbond. Want afgezien van het feit dat dergelijke machines twee maal zoveel elektriciteit verbruiken verge leken bij normaal wassen, gaat het water verbruik alle perken te buiten. In het riool verdwijnt 400 tot 600 liter water, tegen ongeveer 150 liter bij een normale wasau tomaat. Een paar bladzijden daarvoor staat een test van de verschillende wasmid delen die veelvuldig op het televisiescherm worden aangeprezen. Vele daarvan hebben een te hoog fosfaatgehalte, slechts enkele komen goed uit de bus. „Wij geven de informatie. Het hangt van de mensen af of zij bij aanschaf van een artikel van deze informatie gebruik willen maken en of ze rekening willen houden met de nadelige aspecten". De Consumentenbond wil zich bewust niet partijpolitiek opstellen. „Ten eerste omdat je dan je zelfstandigheid kwijtraakt. Ten tweede omdat onze leden van allerlei poli tieke richtingen zijn. Met al die leden dien je rekening te houden en daarom kun je je niet eenzijdig opstellen. Dat we zo'n

Leidse Courant | 1976 | | pagina 15