Overii^^jnoet^krachtig in eigen uitgaven snoeien Kabinetsformatie kost Portugal hoofdbrekens PRESIDENT NEDERLANDSE BANK Boze vissers stomen op naar Scheveningen FC Köln wil Rep GROOT GAS VELD IN ZEE BU IJMUIDEN y 3l>e' Uit Segovia gevluchte Spanjaarden in Frankrijk GROTE MANIFESTATIE OP 10 MEI „POLITIEKE STAKINGEN" NIET AAN ORDE Ceidóe (Botwa/nt t Rapenburg 2, Leiden, postbus It. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank Atnro-bank N VLeiden- Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: J. W. C. Leune ^lertenlies (excl BTW) 0.45 per mm. Telefoontjes 4.08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27: jaar 149.15; losse nummers: 50 cent Dinsdag 27 april 1976,66e jaargang no. 20411 Scherpschutter Western De Scherpschutter op Ned. I om 21.50 uur. Om 20.20 uur Udo Jürgens en om 20.40 uur „300 jaar na De Ruyter". Ned. II om 19.05 uur Schatten van de Rode Zee, om 19.30 uur finale Tweekamp, om 20.25 uur Lautensack, om 21.20 uur finale mini-voetbal en om 22.10 uur Hier en nu met om. omroep in de rechtzaal. Wisselend bewolkt Wisselend bewolkt en slechts hier en daar een bui. Matige tot krachtige noordelijke wind. Max. temperaturen omstreeks 10 graden. Morgen: Zon 5.16- 20.00. Schev. hoogw.: 2.43-15.01. Maan: 04.46-19.15, laagw: 10.33- 22.52. ?llin (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM De president van de Nederlandse Bank, dr. Jelle Zijl stra, juicht de zogenaamde' een-pro- cent-operatie van minister Duisen- berg toe. Hij noemt in zijn jaarver slag over 1975 deze operatie onver mijdelijk. Eigenlijk had de overheid al eerder de stijging van haar uitga ven moeten beperken, dan zou de ingreep nu niet zo'n pijn hebben gedaan. Maar nu moet er dan ook snel en krachtig worden ingegrepen. Dan ontstaat tevens de wat rustiger sfeer waarin kan worden nagegaan, of de beperking nog verder moet gaan. Dr. Zijlstra meent zelfs, dat gaandeweg het moment aanbreekt, waarop het beslag van de overheid op het nationaal inkomen moet wor den gestabiliseerd en niet verder uitgebreid. In zijn jaarlijkse beschouwing zegt dr. Zijlstra onder meer, dat ondanks ook door hem gedane waar schuwingen de winsten van het be drijfsleven goeddeels teloor zijn ge gaan door het beslag, dat de collec tieve voorzieningen (belastingen en sociale lasten) erop hebben gelegd en door loonstijgingen. En de achteruit gang van de rendementen heeft tot gevolg gehad, dat er niet of slechts weinig is geïnvesteerd en er arbeids plaatsen verloren gingen, resp. wei nig nieuwe bij kwamen. Zonder drastische beleidswijzigingen en dan nog alleen bij een internationaal conjunctuurherstel zal de werk loosheid nog verder oplopen. De straffe ingreep zal daaruit be staan, dat het kabinet in de komende jaren het beslag van de collectieve voorzieningen op het nationaal inko men met niet meer dan één procent per jaar wil laten stijgen. Zonder die beperking zouden belasting- en pre miedruk de hele groei opslokken, zelfs meer dan dat, aannemende dat die groei in de komende jaren circa 3,5 procent zal zijn, zoals het Cen traal Planbureau heeft berekend. Maar ook na de één-procent-operatie blijft er bij die veronderstelde produktiviteitsstijging slechts 1,5 pet over voor loonstijging en rende mentsverbetering der bedrijven. Zijl stra acht die rendementsverbetering dringend noodzakelijk. Acht men die anderhalf procent onvoldoende, zo zegt hij, dan zal het beslag ten be hoeve van de collectieve sector ver der moeten worden beperkt. Het gaat hier vooral om een politieke keuze. En ook om een moeilijke keuze, al dus dr. Zijlstra in zijn verslag. „De uitgaven van de publieke sector zijn in een dusdanig tempo gestegen, dat ondanks de royale aardgasbaten een belasting- en premiedruk resulteer den, die voor een bevredigende ont wikkeling van lonen en investerin gen niet kunnen worden bestendigd. Een eenmaal tot stand gebracht tem po van uitgavenverhoging in de col lectieve sfeer tracht zich, zo leert de geschiedenis, met grote hardnekkig heid te handhaven. De thans te ne men beslissing is zo hard, omdat door het stijgingstempo een ver wachtingspatroon is geschapen. Ze ker een deel van de pijn was onno dig geweest, indien dit tijdiger was beseft". Dr. Zijlstra vindt niettemin, dat de ingreep nu snel en krachtig moet gebeuren. „Aangezien het niet aannemelijk is, dat het beslag van de collectieve sector op het nationaal inkomen te allen tijde moet blijven toenemen, kan daarna een discussie op gang komen over het niveau waarop en de voorwaarden waaron der dit beslag kan worden gestabili seerd. Er moet thans zoveel leergeld worden betaald, dat een uitstel van althans een discussie over dit pro bleem eigenlijk niet aanvaardbaar is". De bankpresident hamert er in zijn verslag voortdurend op, dat de ren dementen van de ondernemingen zijn aangetast, dat dit de investerin gen ontmoedigt en dat aldus de werkloosheid een structureel karak ter krijgt, dat door een conjunctuur van de conjuncturuur slechts ten dele ongedaan wordt gemaakt ,Men kan dan ook de wereldeconomie ty peren als conjunctureel in herstel, structureel nog niet uit het slop". Voor Nederland afzonderlijk geldt vrijwel een identiek beeld. Boven dien is de inflatie volgens dr. Zijlstra „volstrekt onvoldoende teruggedron gen". Als er geen genezing optreedt in de kwaal van de inflatie, zo zegt de bankpresident, dan zal alleen daarom al een economisch herstel, gepaard gaande met het scheppen van voldoende arbeidsplaatsen, niet mogelijk zijn. „De door de inflatie geschapen wanorde laat een gezonde economische ontwikkeling niet toe, nog afgezien van de funeste reper cussies op het maatschappelijk en politiek vlak. "Wie dit nu nog niet wil aanvaarden is ziende blind en horen de doof'. I 111 I Will IB Willi iTir—MMIIIIMilll JARIG Prins Willem-Alexander, de oudste zoon van prinses Beatrix en prins Claus, viert vandaag zijn negende verjaardag. ROTTERDAM (ANP) Ongeveer 60 kilometer ten noord westen van IJmuiden, in het Nederlandse deel van de Noordzee, is een gasveld gevonden van 10 4 15 miljard kubieke meter. Dit heeft Dr. G. de Koning, directeur van Holland Sea Search (HSS) gisteren meegedeeld op de jaar vergadering van zijn bedrijf. Volgens dr. De Koning is het gas in kwestie economisch winbaar. Hij schat dat over een jaar of drie begonnen zal kunnen worden met de produktie. Bovendien acht hij het waarschijnlijk dat er zich nog een gasveld bevindt. Voor de exploratie is een vergunning afgegeven aan de Amerikaanse oliemaatschappij Mobil Oil. HSS neemt deel in de exploratie, hetgeen haar uiteindelijk een belang van vijf procent in de concessie zal opleveren. geWP met igen ccej 3 eanaam lat! c£ am d egard Knel am gisteren op liphol aan voor perspremière i haar film „Je- stirbt für sich". 80-jarige kweker i der Berg bood filmster een bos i aan die haar dragen. BAYONNE (Reuter) Vier Spaanse politieke gevangenen die drie weken geleden uit een gevangenis in Segovia wisten te ontsnappen, zijn het afgelopen weekeinde de grens van Zuid west-Frankrijk overgekomen. In totaal zijn op 5 april 29 ge vangenen ontsnapt uit de sterk beveiligde strafinrichting van Segovia, van wie het merendeel kort nadien werd gepakt. Hier bij kwam het tot langdurige vuurgevechten bij de Franse grens. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Nederlandse kottervissers houden op 10 mei in Den Haag een grote manifes tatie om nogmaals de aandacht te vragen voor de moeilijke situatie waarin, zij verkeren als gevolg van de vangstbeperkingen. Een kleine 100 kottervissers uit het hele land zullen die dag opstomen naar Scheveningen en daar afmeren. In de vishal in het vissersdorp beleggen zij een protestbijeenkomst. De manifestatie wordt afge sloten met een demonstratie van het Malieveld naar het Binnenhof waar de vissers aan de vaste kamercommissie voor visserij een petitie zullen aanbieden. Het is de bedoeling dat een en ander een vreed zaam karakter zal dragen en dat, ook in de Scheveningse haven, zo min mogelijk overlast wordt veroorzaakt. Inmiddels is een nieuw initiatief ontwikkeld om het aantal tong- en scholvissers te verminderen. En wel door de Stichting Nederlandse Visserij. De Stichting heeft gistermiddag namelijk aan minister Van der Stee voorgesteld een fonds in het leven te roepen voor het uitkopen van de quoterings rechten voor tong en schol van individuele vissers. De minister heeft op het idee positief gereageerd. De noordoost atlantische visserij-commissie heeft intussen voorgesteld om de totale hoeveelheid haring die dit jaar uit de Noordzee mag worden gehaald vast te stellen op 160.000 ton. Daarvan zou aan Nederland 13.400 ton moeten worden toegekend. De regeringen van de betrokken landen gaan zich nu op deze voorstellen bezinnen. intinië In Argentinië is steren een gepensioneerde ko- iel van het leger, de 57-jarige. ctor Abel Cavagnaro, door rie mannen en een vrouw dgeschoten. De aanslag ;rd gepleegd toen de kolonel- uiten-dienst zijn woning wilde lengaan, samen met zijn rouw. Cavagnaro was in 1970 pensioen gegaan. De aan- zou zijn uitgevoerd door guerrillastrijders van de intoneros. LISSABON (Reuter-APT—IJ- PA) De uitslag van de parle mentsverkiezingen heeft Portu gal voor een zeer moeilijke re geringsformatie geplaatst Geen van de partijen heeft een absolute meerderheid veroverd. De socialisten van Soares is met 35 pet van de stemmen de grootste partij, gevolgd door de centrumpartij (PPD) met bijna 24 pet. De communisten en de rechtse centrumdemocraten (CDS) zijn ongeveer gelijk op de derde plaats geëindigd met resp. 15 en 14 pet van de stemmen. De zetelverdeling in het 263 ze tels tellende parlement zou er zo uitzien: socialisten 106 zetels, PPD 71 zetels, CDS 41 zetels, communisten 40 zetels, UDP (Maoïstisch) 1 zetel. Aan de uit slag ontbreken nog de vier volksvertegenwoordigers, die door in het buitenland woonach tige Portugezen worden geko zen. De socialisten zouden een flinke regeringsmeerderheid kunnen krijgen, als zij een coalitie vor men met de communisten of Hoewel de verkiezingen in Portugal de socialisten van Soares niet die winst hebben opgeleverd die zij verwacht hadden, steken zij hun vreugde niet onder stoelen en banken; tenslotte zijn zij als grootste partij uit de bus gekomen. Aanhangers van Soares rijden vlaggen zwaaiend door de straten van Lissabon. met de PPD, maar Soares heeft herhaaldelijk betoogd alleen te regeren of in oppositie te gaan. Alleen in een uitzonderlijke noodtoestand die ontstaat als er burgeroorlog dreigt, zijn de so cialisten bereid deel te nemen aan een „regering van nationale redding". PPD en CDS hebben onvol doende stemmen behaald om samen een centrumrechtse rege ring te vormen. Politieke waar nemers speculeren op de moge lijkheid van een socialistische minderheidsregering, met parle mentaire steun van de commu nisten, maar deze hebben her haaldelijk laten weten dat zij geen regering steunen, als zij geen zeggenschap hebben in het regeringsprogramma. De PPD is alleen bereid deel te nemen aan een regering als deze partij een aantal portefeuilles krijgt. De PPD is krachtig tegen deel neming van communisten aan de regering. In ieder geval hebben de partij en tot de presidentsverkiezingen van 25 juni de tijd om uit de moeilijkheden te komen. Minister van der Stee(Landbouw en Visserij) heeft gisteren een gesprek gehad met vertegenwoordigers van visserij-organisaties over de vangstbeperking van de tong. -bondsvoorzitter: jne^N.P.) De voorzitter van de Voedings bond NW, Cees Schelling, zegt het be vreemdend te vinden dat de voorzitter van de Federatie Nederlandse Vakbeweging 4 (FNV) Wim Kok de vraag aan de orde f heeft gesteld of er per 1 juli een politieke staking moet komen als de regering in grijpt in de loonontwikkeling. Schelling heeft dit gisteren gezegd tijdens een extra algemene ledenvergadering van de Voedingsbond NKV in Utrecht, waar hij als gastspreker het woord voerde. Schelling is van ntening dat zowel de regering als de vakbeweging ieder haar eigen verantwoordelijkheid heeft. „Als de regering een loonmaatregel neemt, kun je het daar mee oneens zijn, maar om- nu al te suggereren, zoals Wim Kok doet, dat het enige alternatief een politieke werksta king is, g^at me te ver", zo zei Schelling. KEULEN Hennes Weiswei- Ier, de nieuwe trainer van FC Köln, heeft het bestuur van zijn club geadviseerd Johny Rep van Valencia te kopen. De Bun- desligaclub is bereid een mil joen Marken, dat is iets meer dan een miljoen gulden, voor de Nederlandse vleugelspeler te betalen. Weisweiler is van mening dat Köln een goede kans heeft om Rep onder contract te krijgen. Rep heeft weliswaar nog een contract bij de Spaanse club lopen tot '78, maar Valencia is daarna verplicht Rep zonder transfersom te laten vertrekken. Weisweiler: „Als Rep naar ons komt, heeft Valencia tenminste een miljoen voor hem terug." BruggeLiverpool op Belgische tv HILVERSUM De Belgische tv zendt de finale Europacup 3 FC Brugge-Liverpool in zijn geheel uit om 20.15 uur. NOS-tv geeft een samenvatting in Studio Sport Ned. I 22.35 uur. BERICHT voor onze ADVERTEERDERS In verband met Koninginnedag is het sluitingstijdstip voor het aannemen van advertentieopdrachten als onderstaand gewijzigd. Voor onze edities van ZATERDAG 1 MEI en MAANDAG 3 MEI geldt als uiterste inleveringstermijn vrijdag 30 april 's morgens 10 uur. En wie zou niet Judy in huis willen hebben? U in ieder geval wel. Daarom even gauw 'n nieuwe kwartaalabonnee aanbrengen voor onze krant en we sturen Judy naar u toe. Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leiden. WBBÊÊÊBm NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam: adres: woonplaats: - STUUR als dank voor de moeite JUDY naar: naam: adres- woonplaats:

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1