p Bij CCWS staan 2000 kopers ingeschreven Vroege aubergine: balanceren op het scherp van het licht Boerenorganisaties pleiten weer voor wereldzuivelovereenkomst TELEURSTELLEND PRIJSVERLOOP NA PASEN GEEN PAASPRIJZEN VOOR SNIJBLOEMEN BOLLENHANDEL VERTOONT RUSTIG BEELD AND AG 26 april 1976 LEIDSE COURANT H JAARVERSLAG OVER 1975 VERSCHENEN: Honselersdijk Bij de West- landse bloemenveiling CCWS in Honselersdijk staan thans ongeveer 2000 kopers inge schreven. Gemiddeld werd door ongeveer 450 kooplieden per veilingdag gekocht. Op vallend is, dat ook tijdens de me dagen, er weinig bloe- i onverkocht bleven. Dit blijkt uit het deze week ver schenen jaarverslag van de bloemenveiling. Het bestuur stelt zich terug houdend op met betrekking tot het aanbod van buitenland se bloemen ter verkoop aan de veiling. In het afgelopen jaar werd voor bijna twee miljoen buitenlandse bloemen geveild, voornamelijk bloemen die in ons land niet of bijna niet worden geteeld, zoals sommige 1 soorten ochideeën, mimosa, anemonen en goudsbloemen. Op korte termijn kan de aan voer van buitenlandse bloe men leiden tot verstoring van II I I I I I I I I I I I I ■H I II I I I II II I I I II II I II ITTI TTTTn 3i 1111 n/„.. ?l I I Snijgro«n Si I I li Anthunumt .91 \A Tulpen Voornaamste produkten in procenten van de omzet over 1975 vergeleken met die over 1974 de markt en op langere ter mijn zou dat kunnen leiden tot uitbreiding van de produk- tie. Er moet dan ook voorzich tig worden gehandeld. zet van meer dan een miljoen gulden; 12 tussen een miljoen en 800.000. Het grootste aan tal, namelijk 836 had een om zet van minder dan 50.000 dan volgen er 523 leden met 200.000 - 400.000, en 492 met 100.000-/ 200.000. Eind 1975 waren er 347 perso nen in dienst van de veiling, 's Zomers wordt veel gebruik gemaakt van hulpkrachten, meestal studenten en scholie ren. Er wordt dit jaar een ondernemingsraad ingesteld. Er is ook een eigen politie- en brandweerdienst. Het batig saldo over het afge lopen jaar bedraagt 1.216.362,90 Aan de op 29 april te houden ledenvergade ring wordt voorgesteld het vei lingspercentage voor 1976 te bepalen op 4 en over het afge lopen jaar definitief op 3,68 procent. Het tweehoofdige dagelijks be stuur van de CCWS bestaat uit de heren P. A. J. Enthoven, voorzitter en M. J. Varekamp, secretaris-penningmeester. Er is een contactman aangesteld en de heer J. van Wezel, assis tent van het bestuur, heeft een deel van de secretariaatswerk zaamheden overgenomen. lan i "9 M BLEISWIJK „Dit jaar zijn we weer zo vroeg begonnen. lOf Omstreeks 10 december is ge- plant en pakweg half maart >TOR zijn de eerste vruchten geoog- haali st. We speculeren op hoge 0uw' prijzen." Hier is tuinder Vol- 'a" lebregt uit Bleiswijk aan het vvó woor(i- Samen met compag- non Oudshoorn runt hij dit jaar 4000 m2 aubergines en 21.000 m2 paprika's. Volle- bregt draait er niet om heen vroeg Planten risico's in houdt. Vorig jaar zaten ze goed: de maand februari was lichtrijk, de zetting liep der halve van een leien dakje. Maart '75 leverde weinig licht op, maar toen was de zetting bij Vollebregt en Oudshoom al voor elkaar. Dit jaar liep het iets tegen met de vruchtzetting. De eerste hardvruchten lieten het afwe ten. Of er weer 22,5 kg per m2 behaald kan worden zoals vo rig jaar, blijft dus voorlopig nog de vraag. Niettemin zijn Vollebregt en zijn compagnon tevreden met de tot dusver behaalde prijs. Het loont de moeite om voor 4,— of 5.— per kg in de maanden maart en april aubergines te veilen. Serieuzer j De eerlijkheid gebiedt wel te i vermelden, dat het vorig jaar slechts om drie kapjes auber- I gines ging, 300 m2. Het was meer voor de aardigheid. De 1 teelt duurde tot l november. I We hebben nu de zaak serieu- zer aangepakt, stelt Volle- bregt. Een warenhuis van 4000 J m2 staat vol met aubergine- planten. J De eerste maanden houdt de aubergineteelt knap meer werk in dan het paprikagewas. Het opbinden blijft wel gelijk, maar vergeet het bladbreken j en „dieven" niet. Over de com binatie aubergine/paprika is 1! Vollebregt best te spreken. De paprika levert namelijk de eerste maanden betrekkelijk weinig werk op. 1 Snel bovenin Er is met vrij jonge plantenge- start, twee maanden oud. Het 3P i ras: Claresse van De Mos. Tot het zetten van meer selecties heeft men zich hier niet laten verleiden. De planten staan op zestig centimeter in de rij. Mis schien dat er iets ruimer ge- De zetting van de aubergines verloopt nu uitstekend poot had moeten worden, merkt Vollebregt op. Met de verwarming is hij ook niet he lemaal tevreden. Voor een goe de warmte-verdeling en een gunstige luchtstroom langs het gewas, zou hij graag twee pijp en onder de nok en twee pijp en onder de goot willen heb ben. En dan nog zo dicht mo gelijk bij de grond. Op het moment liggen de pijpen on der de goot. Van de beruchte slaapziekte heeft tuinder Vollebregt geen last. De witte vlieg speelt de mannen daarentegen wel par ten. Omdat hij vorig jaar in de steek is gelaten door de sluipwespen, moest er weer naarchemische middelen ge grepen worden. De sluipwes pen konden het namelijk niet bijbenen. Als je vroeg plant, dan ben je snel bovenin, constateren we. Vollebregt knikt en brengt daarop naar voren dat de bloemen toch wel voldoende licht ontvangen, enerzijds om dat ze bovenin de plant zitten, anderzijds omdat er knap veel blad geplukt wordt. Niettemin blijft het een probleem. Het oogsten wordt bemoeilijkt. Vandaar dat Vollebregt in één kap alle planten getopt heeft, ten einde de lengtegroei wat te temperen, 't Is een kwestie van uitproberen. Op het Naaldwijkse proefsta tion trachtte men vorig jaar door het gewas terug te snoeien de hoogte onder de duim te houden. Nieuwe vruchten lieten op deze manier helaas te lang op zich wach- Discussiepunt Op het punt van de tempera tuurregeling liggen ook nog de nodige problemen. De eerste vier weken handhaaft Volle bregt een bodemtemperatuur van 21° C, een nachttempera- tuur van eveneens 21° C en een dagtemperatuur van pakweg 22, 23 oplopend naar 27° C. Met behulp van een nachttem- peratuur van 15° C wordt de zetting bevorderd. De grond- temperatuur blijft echter op ongeveer 20° C staan. Volle bregt erkent dat dit een dis cussiepunt is. Moet de grond- temperatuur niet mee dalen? Zolang dit niet bewezen is, houdt Vollebregt bewust vast aan een betrekkelijk hoge bo demtemperatuur. Na drie tot vier weken zijn de vruchten gezet en gaat de nachttempe- ratuur naar 16. 17° C. Ook bij deze nachttemperaturen staat de grondtemperatuur op 20° C. Zoals bekend levert dat in de meer zonrijke maanden van het jaar weinig problemen op. Omvang Hoe ziet de voorzitter van de Bleiswijkse auberginewerk groep de toekomst van de au bergine? Vorig jaar viel de prijsvorming in de zomer maanden vanwege de vervier voudigde produktie bar tegen. Vollebregt: „Je mag niet ver wachten dat de aubergineteelt eenzelfde omvang gaat aanne men als die van de paprika. Er staat nu ongeveer 27 ha aubergines. In een aantal ja ren zou dit wellicht uit kunnen groeien tot 60 ha, maar meer zit er volgens mij niet in." 1 DEN HAAG De internatio nale zuivelcommissie van de wereld-boerorganisatie IFAP heeft het ontwerp voor een wereldovereenkomst voor de handel in zuivelprodukten, dat ze in 1971 aan alle belang hebbende regeringen heeft toegestuurd, opnieuw aan die regeringen doen toekomen. Zij heeft het aangevuld met voorstellen inzake nationale voedselhulpprogramma's op lange termijn. Zij erkent het belang van zulke program ma's, met daarnaast de nood zaak nationale voorraden uit de commerciële markt te ne men door middel van een in ternationale zuivelraad. Bij de internationale zuivel commissie zijjn melkveehou dersorganisaties en -coöpera ties aangesloten uit Australië, België, Canada, Denemarken, Finland, Frankrijk, Groot- Brittannië, Ierland, Nederland, Nieuw-Zeeland, Noorwegen, Oostenrijk, de Verenigde Sa- ten, Zuid-Afrika en Zweden. De commissie is er bezorgd over dat de regeringen nog niet tot een overeenkomst ge komen zijn, sinds zij in 1971 haar op stabilisering van de wereldmarkten gerichte ont werp bekeudmaakte. Volgens de voorzitter van de commis sie, de heer R. E. Moore, zijn de omstandigheden voor de handel in zuivelprodukten in de wereld sindsdien aanzien lijk slechter geworden. In de Voor veel gewassen is de aanvoer dit voor jaar langzaam op gang gekomen. Deze opge lopen achterstand in de aanvoer is vrij snel verdwenen en er kan inmiddels voor veel gewassen van topaanvoeren worden gespro ken. Het gevolg hiervan is bekend, de handel kan het grote aanbod niet verwerken, met als gevolg dalende prijzen. De gevolgen zijn dan ook in de week na Pasen duidelijk merkbaar geweest. Voor tomaten daalde de prijs op dinsdag 20 april naar 11,20. In de loop van de week zijn de prijzen weer opgelopen naar 13. Op de Westduitse markt worden naast de tomaten uit Holland tomaten uit Italië en Marokko gesignaleerd. De groothandelsprijzen op de Westduitse markt zien er als volgt uit: voor de Italiaan se tomaten wordt 14,8 Duitse Marken be taald per 6 kg. voor de Hollandse 14 D.M. en voor de Marokkaanse 9 D.M. per 6 kg. Uit deze prijzen valt af te leiden dat er in vergelijking met de Marokkaanse tomaten een goede prijs voor het Hollandse produkt wordt betaald. Bij de huidige grote aanvoer valt er moeilijk een herstel van de prijzen te verwachten. Komkommers Het aanbod van komkommers is ook tot een rekordhoogte opgelopen. Ook hier hebben de prijzen zich niet kunnen handhaven. In de week voor Pasen werden er maar liefst 4,5 miljoen komkommers meer aangevoerd dan vorig jaar. De afgelopen week varieer den de prijzen voor de sorteringen van 31 tot 51 van 26 tot 44 cent per stuk. Uit het statistisch overzicht van Veiling Westland Noord valt de zeer ruime aanvoer duidelijk af te lezen. In de week van 12 tot en met 16 april waren dit in 1976 2.333.994 stuks tegen vorig jaar 1.539.653 stuks. Het gevolg van dit alles is dat de gemiddelde prijs over de afgelopen periode op 53.9 cent per stuk ligt, en gelijk is aan die van 1974 (de aanvoer lag over deze periode wel bijna 5 miljoen stuks lager). De gemiddelde prijs in 1975 bedroeg 60,2 cent, ook bij een lagere totale aanvoer. Als het aanbod de komende week wat minder royaal uitvalt, hetgeen wel in de lijn der verwachtingen ligt, dan is er de mogelijkheid dat de prijzen zich weer iets herstellen. niveau komen te liggen. iJe prijzen zullen zich hierdoor aan een sterke daling kunnen onttrekken. De aanvoer van zowel groene als rode paprika's ligt op een veel hoger peil als vorig jaar. Het gevolg hiervan wordt door de tuinders dagelijks ondervonden in de prijzen. Deze liggen voor de groene sorte ringen gemiddeld 1 gulden per kg. lager, voor de rode sorteringen is dit prijsverschil nog veel ongunstiger nl. 4 gulden per kg. De aanvoer van zowel groene als rode papri ka's zal verder toenemen, met als gevolg dat de prijzen nog verder zullen dalen. Voor de aubergine komt de gemiddelde prijs neer op ƒ3,50 per kg. De sperziebonen worden met een gemiddelde prijs van ƒ11,20 goed be taald. Voor snijbonen komt de prijs net iets boven de 6 gulden per kg. Andijvie is erg goedkoop nl. 44 cent per kg. Spinazie is door het op gang komen van de aanvoer van buiten voor veel mensen betaalbaar gewor den nl. 39 cent per kg. Voor de zessen bij de bloemkool betaalt men 2,50 per stuk. Mensen die weer eens iets anders willen eten kunnen koolrabie proberen, de veilingprijs komt neer op ongeveer 60 cent per kg. Overige gewassen. De zeer levendige vraag naar sla heeft er voor gezorgd dat de prijzen zich redelijk konden handhaven, terwijl er hier toch ook duidelijk sprake was van grote aanvoeren. De gemiddelde prijs kwam-zo uit op 28 cent per stuk. Naar verwacht wordt zullen de sla -aanvoeren spoedig op een aanzienlijk lager Koopman in actie in de banken van veiling Zuid-Holland Zuid. Er is helaas geen sprake geweest van paa- sprijzen voor wat de bloemen betreft. Wel moet worden gesproken van een sterke stij ging in de aanvoer, gevolg van de zonnige voorjaarsdagen. Voor sommige bloemen moet worden gesproken van zeer grote aan voeren. Vooral fresia en snijgroen werden royaal gepresenteerd. Mede als gevolg van de grote vakantietrek naar bollenvelden, naar stranden en buitenland, zat het met de bloemenhandel niet zo best. Vooral de chry santen deden een prijsval en ook de leliekel ken lieten het afweten. Opvallend is, dat ondanks verdubbeling in aanvoer van de trosanjers, namelijk van 101.739 in dezelfde week van het vorig jaar tegen 201.975 afgelopen week, de gemiddelde prijs van 2,65 gehandhaafd kon worden. Gezien de grote aanvoer van pot- en perk- planten, kwam het mooi uit, dat zoals we hebben gezegd, vorige week met twee klok ken kon worden geveild. Waarbij kan wor den gesteld, dat de prijzen voor de perkplan- ten van goed tot best waren te noemen. Om een indruk te geven van het veilingver loop aan de CCWS, afgelopen week, er werd een omzetcijfer behaald van ruim ƒ11 mil joen tegen ruim 7 1/2 miljoen in dezelfde week van het vorig jaar. Vooral de grote aanvoer van snijbloemen deed de omzet van dat produkt toenemen van ruim 6 miljoen vorig jaar tot ruim 10 miljoen afgelopen week. Ook de potplanten droegen aanzien lijk bij in de hogere omzet namelijk van 542.270 in vorig jaar tot 902.425 in de afgelopen week. Enkele gemiddelde prijzen met tussen haakjes zelfde week vorig jaar: anjers 22 (19) fresia 1,87 2,87), irissen 1,66 1,98) snijgroen 1,49 1,16) lelie kelk 33 ct. (23 ct.), lelietak 56 ct (54 et) Voor de komende week wordt enige afname in de aanvoer van snijbloemen verwacht En dat zou dan een late paasvergoeding kunnen betekenen wat de prijzen betreft. Duitse boomkwekerij Blijkens cijfers in Duitse vakbladen, is het afgelopen jaar het meeste verdiend in de boomkwekerijen. Een teruggang werd ge constateerd in de fruitteelt, maar in de groenteteelt steeg het inkomen voor de kwe kers. In de bloemen- en plantensector ligt het slechter, want die is gedaald. Verwacht wordt, dat de resultaten voor dit jaar onge veer gelijk blijven. De boomkwekers zitten niet stil, want vijftien Duitse bedrijven heb ben deelgenomen aan bijeenkomsten in Va lencia en Barcelona. De resultaten waren in het algemeen gunstig en de Spanjaarden toonden zich erg geïnteresseerd. De Spaanse markt groeit sterk, dankzij stijgende koop kracht. De kwekerijen zijn nog niet in staat om in de behoeften te voorzien, waarvan vooral België en Nederland profiteren. Bij de boomkwekerijprodukten ging de grootste belangstelling uit naar onderstammen, maar ook naar rozen, bladhoudende heesters en coniferen. Meer bloemen voor Zwitserland De invoer van snijbloemen in Zwitserland is in het afgelopen jaar met bijna tien procent gestegen wat de hoeveelheid en 1,45 procent wat de waarde betreft Nederland heeft de invoer van de bloemen en planten voor ruim 42 procent in handen. Er kwamen 136.000 kilo rozen minder uit Nederland dan in 1974, doch dat werd gedeeltelijk gecom penseerd door meer-invoer van 127.000 kilo andere bloemsoorten. De waardestijging van de Zwitserse frank heeft een sterke invloed uitgeoefend op de invoer. Alle buitenlandse produkten zijn goedkoper geworden, het geen blijkt uit de ingevoerde hoeveelheden. Aan planten met kluit werd in 1975 een hoeveelheid van 1,2 miljoen kilo minder ingevoerd. De Zwitserse bloemenhandelaren laten het er overigens niet bij zitten. Zo hebben bloemwinkeliers in La Chaux-de- Fonds een speciale dienst samengesteld van wege de winkelsluiting. Zoals hier de apo theken, blijft dan een bepaalde bloemenwin kel geopend, waarvan het adres op een bordje voor het raam wordt vermeld. multilaterale handelsbespre kingen in het GATT (algeme ne overeenkomst over tarie ven en handel) worden maar weinig vorderingen gemaakt in de richting van een zuivel- overeenkomst. De heer Moore meent dat aan vaarding van de voorstellen van zijn commissie in hoge mate kan bijdragen tot stabili sering van de prijzen van en de voorziening met zuivelpro dukten, ten gunste van de han del zowel als de consumenten. De handel in tulpenbollen is in een rustig vaarwater gekomen. De kwekers, verwend door de hoge prijzen van de afgelopen rr ^en, voelen er (nog) niet veel voor óm f -u idje lager op de prijzenladder te gaan d.Jl m de exporteurs, die uiteraard ook Vv. vinst in de weer zijn, maken duidelijk passen op de plaats. Met name blijkt nu dat vooral de Duitse broeiers bepaald niet in de rij staan om tulpen te kopen tegen de huidige noteringen. Men kijkt de kat liever nog wat uit de boom. Met de narcissen gaat het ook nog altijd erg rustig. Dat houdt mede verband met het feit dat het aantal narcissen-orders dat in het buitenland is geboekt, niet aan de hoge kant schijnt te zijn. Anderzijds zet het aanbod van Engelse narcissen deze markt ook altijd wat onder druk. De bollenteelt in Engeland neemt af, dat staat als een paal boven water De bloembollencultuur daar is voor het overgrote deel in handen van landbouwers, die de laatste jaren voor hun tarwe, hun aardappelen en hun peulvruchten veel meer ontvangen dan voor hun bollen. Dan ligt het voor de hand dat men die culturen gaat afstoten die het minste geld in.het laadje brengen. Dat gebeurt natuurlijk niet in één keer. maar geleidelijk. De gevolgen daarvan zal men dan ook eerst over enkele jaren duidelijk kunnen merken. Daar komt nu nog bij dat door de devaluatie van het pond sterling de Engelse kwekers in een gunstiger concurrentiepositie zijn gemanoeuvreerd. In hyacinten gaat ook nog niet veel om. Het areaal is niet aangepast aan de vraag en overproduktie heeft nog nimmer tot een levendige handel geleid. Momenteel wordt er achter de schermen naarstig getimmerd aan een nieuwe hyacintenregeling. Door de onza lige beslissing van het Hof te Luxemburg is het hyacintenteeltrecht, dat het areaal binnen de redelijke perken hield, in strijd verklaard met het EEG-recht. Men kan dus nu net zo veel telen van dit bolgewas als men maar wil, maar dat heeft geen enkele zin omdat er geen afzetgebied voor is. De uitvoerstatistieken van de laatste tien jaar spreken een duidelijke taal: ieder jaar gaat er vrijwel dezelfde hoeveelheid hyacinten de grens over. Engeland, dat altijd onze beste hyacinten-afnemer was, houdt de laatste jaren de boot nog wat af. De nieuwe regeling, die thans nog door een waas van geheimzinnigheid wordt omgeven, komt in juli pas in de openbare bestuursvergadering van het Produktschap voor Siergewassen. Eén en ander houdt hóudt wel ten nauwste verband met de meting van het hyacintena reaal en er wordt dan ook steeds hardnekki ger gefluisterd dat men de nieuwe regeling wil ophangen aan een gedeeltelijke areaal- heffing. Als men moet gaan betalen naar gelang de oppervlakte die men teelt, zal de kwekerslust wel getemperd worden en gaat ook het areaal wel krimpen. De prijzen van de irissen bewegen zich nog op een allervriendelijkst niveau. Er zijn de afgelopen maanden in dit artikel zeer grote transacties afgesloten. De leliekwekers hebben nog altijd de wind volop in de zeilen, ook al hebben somber gestemde profeten al de nodige malen pre- cieé het tegendeel voorspeld. Met name van de cultivar Enchantment is al vaak beweerd dat er te veel geteeld worden, maar gezien de huidige prijzen zijn er nog steeds te weinig. Zelfs voor levering 1977 is de vraag al groot. En dat is toch sterk! Vooral als men weet dat de prijzen van de leliebloemen de laatste jaren voortdurend lager zijn ge worden. Van tak-lelies (waartoe Enchant ment behoort) is de gemiddelde prijs in vijf jaar van 0.60 naar 0.48 gegaan Die ontwikkeling geprojecteerd tegen de steeds sterker stijgende onkosten denk maar eens aan de olie en gasprijzen, om het over de arbeidskosten nog maar niet te hebben zou in theorie alleen maar tot een vermin derde vraag moeten leiden. Maar de theorie klopt in de verste verten niet met de werke lijkheid. En de kopers van nu zien voor 1977 kennelijk ook nog mogelijkheden anders zouden ze vandaag niet zulke hoge prijzen willen fourneren voor bollen die volgend jaar gerooid moeten worden. 'n Wonderlijke gang van zaken in het bollen- vak, waar toch al zo veel niet verklaard kan worden

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7