Molukse jongeren dreigen opnieuw met geweld Politieke hartstocht doorkruist wedstrijd Nice tegen Bastia PPR WIL KERNCENTRALES AFBREKEN Weinig haast met aanpassing lintjesregen Kissinger: geen hulp aan Afrikaanse vrijheidsbewegingen Italiaanse crisis wordt voorgelegd aan parlement fi lAANDAG 26 april 1976 LEIDSE COURANT PAGINA PAGINA (Van een onzer verslaggevers) Den Haag De Zuid-Molukse jongeren hebben dit weekeinde gedreigd opnieuw gewelddadige acties te ontketenen. Zij deden dat op de bijeenkomst die de Zuid-Molukse gemeenschap in ons land afgelopen zaterdag in de Haagse Houtrusthallen hield en waarop de proclamatie van de Zuid-Molukse republiek 26 jaar geleden, werd herdacht. De herdenking verliep zonder noemenswaardige incidenten. Een woordvoerster van de Vrije Zuid-Molukse jongeren hield tijdens de samenkomst een rede waarin zij fele kritiek uitte op de houding van de Nederlandse overheid na de gijzelingen in Beilen en Amsterdam. Zij stelde dat Nederland moet kiezen tussen steun aan de Zuid-Molukkers en het zeker stellen van zijn economische banden met Indonesië. Als de Nederlandse regering voor Indonesië kiest, „brengt zij de binnenlandse veiligheid in gevaar", aldus de woordvoerster. Duidend op de gijzelingen van vorig jaar zei zij dat er in dat geval „nog hardere acties" zullen volgen. De dreigende taal van de jongeren stak scherp af bij de vredelievende woorden die de president van de voorlopige regering van de Zuid-Molukken ir. J. Manusama tijdens de herdenkingsbijeenkomst sprak. Hij zei dat de vestiging van een vrije republiek „nooit over het pad van onrecht" kan worden bewerkstelligd. Ir. Manusama riep zijn landgenoten op zich te bezinnen op de vraag of zij in het recente verleden de grenzen van rechtvaardigheid niet hebben overschreden. In tegenstelling tot de jongeren beoordeelde hij „Rapporten over gijzelingen geheim gehouden" (Van een onzer verslagge vers) DEN HAAG Volgens de ex-gegijzelden van de trein in Beilen de heer H. Prins heeft de regering ambtelij ke rapporten „onder de ta fel gewerkt" waarin het fa len van het destijds inge richte „beleidscentrum" aan de kaak wordt gesteld. Hij heeft dit weekeinde ver klaard één van de rappor ten in bezit te hebben. Hij zal daarmee op korte ter mijn in de openbaarheid komen. Op de aard van de in het rapport gesignaleer de fouten wil hij nu nog niet ingaan. Enkelen van hen hadden aan de uitnodiging gehoor gegeven onder wie de heer Wielenga, passagier van de gekaapte trein in Beilen. Tot groot enthousiasme van de ongeveer 10.000 aanwezigen hield hij een speech waarin hij aan de idealen van de Zuid-Molukkers zijn onvoorwaardelijke steun betuigde. De heer Wielenga hekelde de regering door op te merken dat „onder normale mensen een belofte een schuld is, maar onder politici een lokaas". Hij eerde de terroristen van wie hij in december het slachtoffer was door onder ovationeel applaus hun namen te noemen alsmede die van de terroristen die het Indonesische consulaat in Amsterdam bezet hielden. „Ik ben ook een beetje een Zuid-Molukker", aldus de heer Wielenga. die een explosie van vreugde ontketende door zijn toespraak te beëindigen met de Molukse strijdkreet „Mèna (voorwaarts). De Haagse politie die in verband met mogelijke rellen een strijdmacht van enkele honderden agenten en officieren op de been had gebracht, hoefde zaterdag niet in actie te komen. In Nijmegen werd de 26e verjaardag van de Zuidmolukse republiek in ballingschap eveneens herdacht Daar had een herdenking plaats waarbij generaal Tamaela aanwezig was. De generaal zei dat de eigenlijke strijd in de Zuid-Molukken moet worden uitgevochten en dat het volk wacht op het sein om Indonesië „te lijf' te gaan. Ir. Manusama riep de jongeren op om „niet door onverstandige acties het streven naar een vrije Zuidmolukse republiek onmogelijk te maken" Ook al dankzij de ordedienst 1 Houtrusthallen zeer rustig. i de Zuid-Molukkers verliep de bijeenkomst in i De Ruyter Na een herden kingsplechtigheid die zaterdag werd gehouden in de Nieuwe Kerk in Am sterdam. heeft Ko ningin Juliana in het Paleis op de Dam de eerste her denkingspostzegels die zijn uitgegeven naar aanleiding van de driehonderdste sterfdag van Mi- cniel de Ruyter, ontvangen uit han den van minister Westerterp. (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS De burgemeester van Nice die eveneens minis ter van vreemdelingenverkeer is, heeft telegrafisch de hulp van zijn ambtgenoot van bin nenlandse zaken ingeroepen om politieversterkingen naar zijn stad te sturen. Als gevolg van incidenten tussen de voet balelftallen Nice en Bastia hebben de supporters van de Corsicaanse club „een golf van terreur" in Nice ontke tend. De voorzitter van de voetbal club van Nice is evenals al zijn gezinsleden met de dood be dreigd; zijn woning wordt dag en nacht door een politiecor- don bewaakt en in de nacht van donderdag op vrijdag heeft de politie het vuur moe ten openen op enkele indivi duen die per auto het cordon wilden doorbreken. Het kle dingmagazijn van een van de spelers van Nice is in de nacht van vrijdag op zaterdag ge deeltelijk verwoest omdat er een molotovcactail tot ontplof fing gebracht werd. De groep nationale Corsicaanse studen ten heeft de verantwoordelijk heid gedreigd opgeëist, er het weekeinde werd met twee bo mexplosies gedreigd en er zou den explosieven op twee plaat sen tot ontploffing gebracht worden. De politie kon even wel de zogenaamde bommen niet vinden. De incidenten en het klimaat van onveiligheid is het rechtstreekse gevolg van sportmcidenten, maar wordt gevoed door politieke agitatie en Corsicaanse autonomie. De incidenten zijn een gevolg van de eerste ontmoeting tus sen beide clubs in het kader van het landskampioenschap in het stadion van Nice op 6 april, waarbij twee spelers van de thuisclub zich zeer agres sief toonden. De wedstrijd eindigde onbeslist met 2-2. Toen het elftal van Nice zes dagen later voor de retour wedstrijd in Bastia aan het land ging, werd het meteen door een grote groep suppor ters van de Corsicaanse club aangevallen en de beide spe lers van Nice die zich aan leden van Bastia vergrepen hadden, werden danig onder handen genomen en een hun ner werd zelfs gewond. De wedstrijd die een aaneenscha keling van incidenten was, waartussendoor ook enkele minuten gevoetbald werd, werd door Nice met 4-0 verlo ren. Nice werd daardoor uitgescha keld voor het nationale kam pioenschap, maar diende bij de nationale voetbalbond een protest in. Deze heeft nu be slist dat de wedstrijd overge speeld moet worden op neu traal terrein, namelijk vrijdag in Nancy. Zondag zal de match met gesloten deuren, dus zonder publiek plaatsheb ben als nieuwe incidenten mochten bedreigen. Vrouw bekent glöoodslag op choonmoeder TILBURG (ANP) - De 25-jari- e Pakistaanse mevrouw C.P.- V uit Tilburg heeft tegenover df politie toegegeven dat zij aar schoonmoeder met een bijl schedel heeft ingeslagen. Iet lijk van de schoonmoeder i door de politie vrijdag aange- offen in de tuin van de woning an mevrouw N. De spoorweg- echerche hield de Pakistaanse isteren aan omdat zij per trein fisde zonder een kaartje bij ch te hebben. Zij werd overge- racht naar Tilburg omdat de olitie in die plaats in verband 1- iet de doodslag haar opsporing i- ad verzocht. Tegenover de Til- g urgse politie gaf zij haar daad loedig toe. {assenrellen n Engeland 'NDEN, (AP) - Extreem ïkse en rechtse groeperingen ebben zaterdag met elkaar ge- ochten in Londen en in Brad- ird, in the Midlands, 'ïer politieagenten werden ge- ond en 55 demonstranten wer en gearresteerd, onder wie vier rouwen. et Nationale Front, de opvol- er van de vijf jaar geleden itbonden Nationale Britse So- alistische Partij, had de de- lonstraties in Bradford en Lon- len georganiseerd onder het lotto „wij wensen geen zwart rroot-Brittannie". inkse demonstranten vielen ie van het Nationale Front aan een deze met ongeveer 200 man ólden optrekken naar Trafal- ar Square in Londen. In Brad- >rd vonden 30 arrestaties laats, in Londen 25. In de twee leden woont een groot percen- 'ge kleurlingen afkomstig uit voormalige koloniën. Nijmegen De Politieke Partij Radika- len meent dat de kernenergiecentrales in ons land moeten worden afgebroken. Het congres van de partij deed deze uit spraak zaterdag in Nijmegen tegen de zin van het partijbestuur dat een derge lijk streven niet realistisch acht gelijkheden van alternatieve energiebron nen. De Radikalen vinden dat het ge bruik van kernenergie moet worden afge wezen zelfs al zouden er deugdelijke waarborgen tegen de risico's zijn. Het energiebeleid van de regering moet vol gens de PPR gericht worden op vermin dering van het energieverbruik. Het congres sprak zich ook uit voor één autovrije zondag per maand. Volgens de partij moet het openbaar vervoer op die dagen worden geïntensiveerd. De PPR vindt in het algemeen dat het autover keer moet worden teruggedrongen ten gunste van fietsen, lopen en het gebruik van openbaar vervoer. Volgens de radi kalen moet het particuliere autoverkeer vooral door fysieke maatregelen worden tegengegaan, zoals afsluiting van binnen steden, parkeermaatregelen en eenrich tingsverkeer. De komst van een tweede nationale luchthaven werd afgewezen, evenals uitbreiding van regionale lucht havens. De PPR legde als onderdeel van het milieubeleid verder vast, dat de zuiver ingsheffing voor particuliere huishou dens dient te worden afgeschaft. DEN HAAG (ANP) De gouden, zilveren en bronzen ere-medail- les uit het Nederlandse decoratiestelsel dienen te verdwijnen. In het kabinet heerst daarover grote eenstemmigheid. „Maar aan die herziening wordt door het kabinet geen hoge prioriteit toegekend", zei minister De Gaay Fortman van Binnenlandse Zaken zaterdag avond in een televisieinterview. „Decoraties behoren tot de uiterlijke schijn van het leven", aldus de heer De Gaay Fortman, die verklaarde niet zoveel vaart achter een wijziging van het stelsel te zetten omdat andere zaken heel wat belangrijker zijn. Aan een wijziging van het huidige stelsel wordt al sinds het kabinet De Quay ('59-'63) gedokterd. Tijdens het kabinet De Jong kwam minister Beemink met een voorstel voor een geheel nieuwe orde. De huidige bewindsman van Binnen landse Zaken wil bij een eventuele wijziging in elk geval het onderscheid naar rang en stand opheffen. Een onderscheid naar de verantwoordelijkheid wil hij wel handhaven. „Iemand die in buitengewoon gevaarlijke omstandigheden de juiste beslissing neemt, vind ik belonenswaardiger dan iemand die gedurende een aantal jaren trouw zijn dienst vervult", aldus de bewindsman. Kamervoorzitter Vondeling zei zaterdag tijdens een radio-uitzen ding, dat de „lintjesregen" gespreid zou moeten worden over het gehele jaar. „Niet meer alleen op Koninginnedag", meende de heer Vondeling. Ook toonde hij zich voorstander van de viering van Koninginnedag op een andere dag. „Dikwijls is 30 april al te vroeg voor allerlei buitenactiviteiten. Wanneer Beatrix koningin Juliana opvolgt zou het 31 januari worden. Hij gaf de voorkeur aan een dag in de zomer als Koninginnedag. Onderzoek naar kanker baar moederhals te onzorgvuldig" een onzer verslaggeefsters) ERDAM Volgens de directeur van de GG en GD in tterdam wekt het onderzoek naar baarmoederhalskanker, zoals in zijn stad van start is gegaan, bij een groot aantal vrouwen odige ongerustheid. gevolgde methode, het „uitstrijkje", is naar zijn mening te nzeker. In vier van de vijf gevallen blijken de vrouwen die volgens uitslag van het uitstrijkje positief zijn, geen kanker te hebben, worden daarna onnodig geopereerd. Hij pleit voor een betere psporingsmethode. bevolkingsonderzoek in Rotterdam loopt sinds 1 februari, innenkort gaan ook in Utrecht en Nijmegen onderzoeken van Sportvissers verdronken Brouwershaven ANP Op het Grevelingenmeer bij het Dolfi narium in Scharendijke zijn gisteren twee sportvissers ver dronken. Hun bootje sloeg om op een afstand van ongeveer 400 meter uit de wal. Een derde visser die zich eveneens in het bootje be vond kon door twee employees van het dolfinarium worden ge red. De slachtoffers zijn beiden 37 jaar oud en afkomstig uit Turnhout. Twaalf brandweereenheden moesten gisteren in actie Komen om de brand in het natuurreservaat bij Middelbeers te bedwingen. BRAND VERWOEST NATUURGEBIEDEN MIDDELBEERS, PUTTE, SOEST (ANP) - BI) een brand In het natuurreservaat de Keyenhurk in het Brabantse Middelbeers is gisteren ongeveer 120 hectare natuurschoon verloren gegaan. De brand werd bestreden door 12 brandweereenheden, die bl] de laatste blusslngswerkzaamheden werden ondersteund door een regenbultje. Men had de brand omstreeks half 5 onder controle. Ook bij Putte (Noord-Brabant) sloeg gisteren het vuur zijn slag: tien hectare buntgras ging in vlammen op. Eigenaar van het gebied is Staatsbos beheer. In Soesterberg moest de brandweer tijdens de nablussingswerken van drie al eerder uitgebroken branden, nog eens uitrukken voor een bosbrand. Hier dreigde een loods met tankauto's en een tank met tienduizend liter benzine aan het vuur ten prooi te vallen. Met behulp van de brandweer wist men dit te voorkomen, wel ging een halve hectare bos verloren. NAIROBI (Reuter-DPA) „De Verenigde Staten zijn niet van plan in enige vorm militaire hulp te geven aan de nationalistische bewegingen in Afrika". Dit heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger gisteren ge zegd op een persconferentie in de Keniase hoofd stad Nairobi voor hij naar Tanzania vertrok, zijn tweede halteplaats op zijn afrikaanse resi langs zeven landen. Kissinger herhaalde dat Amerika voorstander is van meerderheidsregeringen. Washington zal zijn politieke en economische invloed aanwenden om dat doel tot stand te brengen. De amerikaanse minister maakte duidelijk dat elke vorm van hulp aan de Afrikaanse landen zal worden gekanaliseerd via Afrikaanse landen en niet direct aan de bevrijdingsbewegingen. Kissinger zei begrepen te hebben dat de Afrikaan se landen het vraagstuk van de evolutie van zuidelijk Afrika als een Afrikaans vraagstuk wil len behandelen. „Wij geloven dat het door Afri kaanse landen moet worden behandeld tezamen met onverschillig welke bewegingen zij wensen te steunen". Kissinger zei met zijn gastheer president Jomo Kenjatta besproken te hebben hoe de Verenigde Staten zouden kunnen bijdragen aan vooruitgang en vrede in het gebied. Illllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllfllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll TOKIO Een in Amerika gemaakt elektronisch appa raat dat weggebrui kers opmerkzaam maakt op radar-snel- heidsvallen van de politie, wordt in Ja pan gretig gekocht. Het radar-waarschu- wingengsapparaat is een .kleine zwarte doos' die werkt op twee batterijen. Er zit een zomer op dit be gint te werken wan neer de auto komt binnen een straal van Waarschuwing tegen snelheidsradar 330 meter van de ra dar-snelheidsontdek ker. De „doos" is gemak kelijk aan te brengen en kost ongeveer 150 gulden, wat de Ja panner bijna met ple zier neertelt. Tot dus ver is de zwarte doos alleen te koop aange boden in Horosjima. Osaka en Kobe en omstreken. De im porteur noemt de doos in zijn adverten ties met een soort zwarte humor „ver- keersveiligheidsappa- raat". Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll ROME (ANP) De ontbinding van het Italiaanse parlement en de daarmee gepaard gaande ver\ gde verkiezingen, die al weken in de lucht hangen, zijn het algciopen weekeinde opnieuw niet dichterbij gekomen. De Christendemocratische Partij, die al weken lang vervroegde verkiezingen poogt te voorkomen, heeft de besluit vorming nu in handen gelegd van het parlement Dat er tenslotte toch nog een andere oplossing uit de bus zal komen wordt in Italië zeer onwaarschijnlijk geacht. Het partijbestuur van de Christendemocraten beslcot zaterdag, na vruchteloze onderhandelingen met de overige politieke partijen, het Huis van Afgevaardigden en de Senaat te laten debatteren over het economisch urgentieprogram van de regering Aldo Moro. Dit zal waarschijnlijk in de tweede helft van de komende week plaatsvinden. Krijgt de regering voor het urgentieprogram en voor de omstreden abortusproblematiek geen meerderheid, wat algt* meen wordt verwacht, dan zal president Geovanni Leone het parlement ontbinden. Volgens het tot nu toe bekendgeworden schema zou Leone rond de 5de mei dit besluit kunnen nemen. Omdat vervolgens voor de tecnnische voorbereiding van de verkie zingen een termijn van 45 dagen is voorgeschreven zouden de verkiezingen op zijn vroegst op 20 juni kunnen worden gehouden. KLEIN VRAAGT ADVIES OVER NUMERUS FIXUS (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Staatssecretaris Klein (onderwijs en wetenschap pen) heeft de colleges van bestuur van de universiteiten in Amsterdam en Groningen nadere informatie gevraagd over de maximale opvangcapaciteit van de studierichting geneeskunde. Aan de universiteit van Utrecht heeft hij een brief gezonden met een zelfde verzoek ten aanzien van de studierichting diergenees kunde. De staatssecretaris wil over de opvangcapaciteit meer weten, omdat de Academische Raad en de afzonderlijke faculteiten van de universiteiten zeer verschillende adviezen hebben uitgebracht over de numerus fixus in deze studierichtingen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5