BEELD SPRAAK "Farce Majeure" sterft aan uitputting Jr Voorlopig laatste „Rondje theater" TELEVISIE VANAVONI TERUGBLIK TELEVISIE DINSDAG RADIO VANAVOND RADIO DINSDAG PAGINA 2 LEIDSE COURANT MAANDAG 26 april "Je hebt alles al een keer of drie in telkens een andere vorm gehad en dan ontdek je op zeker moment, dat je bezig bent jezelf te herhalen". Henk v.d. Horst van "Farce Majeure" van NCRV-tv spreekt deze woorden op de rand van het graf van de satirische rubriek, die tien jaar lang zoveel humor in de hekeling deed, dat de ontluistering telkens met een lach werd toegedekt Op de consul van (Kiele Kiele) Koeweit na heeft nooit iemand zich gekwetst gevoeld. Maar nu volgt op 8 mei definitief de laatste "Farce Majeure". Ofschoon op 22 mei nog een samenvatting wordt uitgezonden van de meest geslaagde liedjes uit al die jaren, geeft deze rubriek de geest, doodsoorzaak uitputting. Fred Benavente, Ted de Braak. Jan Fillekers, Henk v.d. Horst en Alexander Pola hebben er echt alles uitgehaald wat er in zat. In geen tien jaar hebben zij van ophouden geweten en hielpen daarmee de NCRV aan het zoveel ste programma, dat op eigen kracht volgens een zo ijzersterke formule werd gemaakt, dat zelfs metaalmoeheid er geen vat op kreeg, om het nu maar eens beeldsprakig te zeggen. Als opmerkelijk geldt, dat het team er als vijf gezworen satire-bedrijvers nog geen genoeg van heeft, dat zij voelen aan de vooravond te staan van een heel anders opgezet program ma, dat in het komende winterseizoen op het scherm zal moeten komen. In elke man afzon derlijk zit nog creativiteit genoeg voor zulk een onderneming en uit de samenwerking zelf vloeien voldoende ideeën voort. Zij kunnen dit nog niet zwart op wit op een briefje geven, daarvoor is het scheppende werk een te on grijpbare materie, maar geen van de vijf heeft er hogenaamd behoefte aan om uit het team te stappen. Men voelt het broeien, meent dat er nog fraaie zaken op komst zijn. Henk v.d. Horst: "Dit houdt tevens m, dat wij op dit moment weinig te melden hebben over de naaste toekomst. Daar bestaan uitsluitend vaagheden over. Het enige zekere is dat "Far ce Majeure" na de 150e voorstelling op 8 mei niet meer bestaat. Over een andere rubriek gaan we daarna praten. Dat kan nog hoofd brekens genoeg geven. We willen bijvoorbeeld van eenmaal in de veertien dagen af naar eenmaal per maand. Dan grijpen we wat minder terug op de actualiteit en wat meer op onderwerpen, die in de breedte of in de diepte behandeld en boeiend gebracht kunnen worden. Je zal dan automatisch bij een ande re vorm terecht komen, maar we werken nou eenmaal vanuit onze eigen hebbelijkheden en jezelf kun je niet verloochenen. Er zal dan toch weer iets van het karakter van "Farce Majeure" terugkeren, omdat wij onzelf niet kunnen veranderen, al trekken we een andere jas aan. Dit laatste moet zeker gebeuren, want in die tien jaar heeft het kijkerspubliek zich gewijzigd doordat je van onder af aanvulling krijgt". Ook al moeten we het straks zonder "Farce Majeure" doen, de grap hoeft niet af te zijn van de "Farce", als men zich de pocket aanschaft, die door Amsterdam Boek is uitge geven en waarin de vijf Farce-mensen het leukste uit hun satirische scherpslijperij voor het nageslacht hebben vastgelegd. Op het scherm mogen zij bedrijvig geweest zijn, ach ter de schermen ging het er niet minder mals aan toe. Vooral toen ze na een jaar besloten om buiten de studio te treden met de Kar, met Henk v.d. Horst met bolhoed en donker brilletje op de toetsen en veel zingend volk er omheen. Dat was direct uit het leven gegrepen, zoals het geluk altijd is met de Iepen. De Kar was al spoedig te klein. Ted de Braak stak er de brand in en liet de NOS voor een grotere opdraaien. Er werd altijd opvallend luidruchtig gezonden rond de Kar. Daar hadden de Farce-mensen een foefje voor. Zij stelden de omstaanders voor het blok met de mededeling, dat als zij niet mee zouden zuigen zij als lusteloos door hun fami lie zouden worden aangemerkt en dat alwie dan nog niet wilde zingen in elk geval uit het beeld zou worden geknipt. Buitenopnamen verliepen trouwens nooit zonder problemen. Meestal verscheen er wel een plichtsgetrouwe agent, die kwam informeren of de heren in het bezit waren van een zangvergunning. Die hadden ze wel eens niet en als ze die wel hadden, bevatte deze zoveel voorwaarden, dat zij om in het openbaar hun optreden te kunnen doen aangewezen waren op agenten, die met ruimhartige jovialiteit de voorwaar den soepel interpreteerden, en die waren er inderdaad wel eens. Een verhaal apart is dat van de vrouw in Naarden. Als de mensen van "Farce Majeure" een geschikt huis, boerderij of welke optrek of bezienswaardigheid dan ook hadden gevon den om op lokatie te filmen, dan ging assis tent Lies van Bommel aan de heren met camera's, licht, geluid en spelers vooruit om medewerking van eigenaars of bewoners in te roepen. Daar zijn nooit veel problemen mee geweest en de verzekering dekte de schade als er al eens peuken op parket werden uitgetrapt of anderszins. Eens kwam het Far ce Majeure-team op het idee om het hand over hand toenemende euvel van scheidsrechters, die in steeds grotere hoeveelheden gele kaar ten trekken, te hekelen door een arbiter, in dit geval Jan Fillekers, in een echtelijke spon de tussen man en vrouw in te leggen Op het supreme moment zou de arbiter onder de Met Kar-revrachten bracht Farce Ma jeure de humor het land in. Lies van Bommel deed als vrouw achter de schermen al die jaren het voorbereidende werk voor "Farce Ma jeure". dekens uitkomen om de kaart te tonen. Aan Lies van Bommel werd gevraagd een en ander te regelen. Haar was echter niet vol doende duidelijk meegedeeld, dat er behalve een fotogenieke slaapkamer met bed ook een dame voorhanden moest zijn om het spel mee te spelen. Zo kwam de vrouw, die haar slaap kamer voor de opnamen beschikbaar stelde voor het feit te staan, dat zij werd uitgenodigd om bij ontbreken van een daarvoor aange trokken dame in dat (haar eigen) bed te gaan liggen. Daar had zij niet direct zin in, maar na enig praten liet zij zich overhalen, nadat de regisseur haar vertrouwenwekkend had toegevoegd: "U kunt u gerust uitkleden, hoor mevrouw. Wat dat betreft zijn wij net dokters. Bovendien mag u hemmetje en broekje aan houden". Aldus geschiedde en werd een vlotte opname gemaakt. Materieel gezien liep alles zonder problemen. Moreel gesproken kwam de NCRV echter wat moeilijk te zitten of te liggen, toen later op de avond de echtgenoot van de betrokken dame 's avonds een scheids- rechtsembleem in zijn bed vond en van zijn vrouw een verklaring eiste. Nog pas drie jaar geleden kreeg de Farce Majeure-kijker een nieuwigheid voorgezet on der de titel: "Wat dacht je wat?" Dit steunde op het idee een komiekenpaar in het leven te roepen dat op ouderwetse wijze actuele grappen ten beste moet geven- Na een korte selectie werden de langste en de kleinste hiervoor gekozen, d.w.z. Alexander Pola en Ted de Braak, Wat en half Watt, die nadien in een lange reeks de samenleving en derzel- ver zwarigheden luchtig in het belachelijke hebben getrokken. Binnenskamer heetten zij "Wat dacht je (half) wat" en recensenten meenden, dat deze hele oude vorm van humor bedrijven best weer eens voor de dag kon worden gehaald, omdat als je zo-iets goed aanpakt er altijd wel belangstelling voor is, al heeft het duo van stonde af betoogd, dat zij het niet meer zagen zitten en dat zij er niet meer bij konden. Pola: "Wat dacht je wat? De PPR wil een speciale nieuwe staatssecretaris voor de werk loosheid". Ted de Braak: "Da's mooi, da's heel mooi. Ze zullen waarschijnlijk denken, dat is dan tenminste één werkloze minder". Een recensent meende, dat dit alles op een zo grappige manier tegen de ongein aanzat, dat het daardoor weer grappig werd. Kritiek kon het Farce Majeure-team wel verdragen. Zij wisten er zelf ook raad mee. Hoeveel tv-programma's hebben zij niet door de satiri sche molen gehaald? Zij brachten zelfs een alternatief songfestival in travestie, waarbij zo vals werd gezongen, dat men soms meende met het werkelijke songfestival te doen te hebben. Bijzondere dank is het Majeure-team, alsmede het geachte Farce-forum verschuldigd aan het kabinet. Dit vormde een onuitputtelijke bron voor politiek plezier. Leest men de Farce Majeure-teksten er op na, dan duikt het eerst de naam op van Schmelzer, die door Wim Kan als tekkel wordt omschreven. Vroeg of laat zal die tekkel wel weer keffen in de politiek. Als Henk v.d. Horst zegt, dat het kijkpubliek in tien jaar tijd van karakter verandert, politi ci in het algemeen en tekkels in het bijzonder doen dat niet. Het zal voor de Farce Majeure- mensen een hele klus zijn om in september met een ander programma te komen, maar die kluif blijft voor hen liggen. Want ook m nieuwe stijl zullen de Majeure-mensen zich met een kluifje noch met een kluitje in het riet laten sturen. NEDERLAND I Teleac 18.15 Nederlands voor buitenland se werknemers NOS 18.45 Informatie voor Surlnamers en Surinaamse Nederlan ders 18.55 Journaal KRO 19.05 The Fllntstones 19.30 'n Rondje Theater 20.20 Mijl op zeven KRO/RKK 21.15 Uit de agenda van een bisschop KRO Een stuk van je leven 22.20 In de keuken van Berend 22.55 Symbiose NEDERLAND II NOS 18.45 Paulus de Boskabouter 18.55 Journaal TROS 19.05 Kleine wonderen van de grote natuur (2) 19.15 Discoshow (3) NOS 20.00 Journaal 20.25 Derrick (9) 21.25 Martlne (6) 22.05 Aktua tv De KRO zendt vanavond voor de laatste keer in dit seizoen een „Rondje theater" uit, deze keer zonder spelletje. Een groot deel van dit programma be staat uit een interview van Hans van Willigenburg met Herman van Veen over zijn to neelstuk .Jukebox 2008". Voorts wordt uitgezonden een gefilmd interview met Hilde- gard Knef in verband met haar optreden - voor het eerst na ruim vijftien jaar - in de speel film: „Jeder stirbt für sich al- lein". Deze film gaat vandaag in Nederland in première onder de titel „Ieder sterft in een zaamheid". Sylvia Alberts en Marjol Flore komen zingen en tot slot brengt de Haagse pop penspeler Lucas Goudswaard een fragment uit zijn kinder voorstelling. Ned. 1,19.30 uur. Mijl op zeven Vanavond rijdt de Mikro-Stu- dio-bus door het mergelland van Zuid-Limburg en de Voerstreek, het aansluitend gebied over de Belgische grens. Elsje Bartelet gidste het KRO-team, voor „Mijl op zeven". Ned. I, 20.20 uur. Marline Bijl ontvangt vanavond Pia Beek. Te gast zijn voorts Albert Mol, Herbert Joeks, Marco Bakker en Mi chael Brown. Ned. II, 21.25 uur. Bisschop ,.Uit de agenda van een bis- HOU HET SCHERM IN HET OOG schop" brengt op het scherm Mgr. dr. A. J. H. Simonis, bis schop van Rotterdam. In de kerk van het Onbevlekt Hart van Maria in Lisse, dient de bisschop het sacrament.van het Vormsel toe aan een groep kin deren rond de twaalf jaar. Hier over stelt Guus Kristel vragen. Ned. I, 21.15 uur. Stukje leven In de vierde aflevering van „Een stuk van je leven" staat de heer H. de Ronde'centraal. De Ronde, een vijftiger, heeft in Hilversum een handel in auto banden. Hij voert al jaren actie tegen gemeentelijke èn particu liere instanties als naar zijn me-" ning het milieu in gedrang komt. Zo protesteerde hij met succes tegen twee nogal wat stank verspreidende fabrieken in zijn straat, liet hij de gemeen te Hilversum de meren van An na's Hoeve schoonmaken, waar in hij later karpers uitzette. Ned. I, 21.50 uur. Discoshow In de derde aflevering van NL- Discoshow treedt op'een aantal populaire artiesten zoals Dave en Maggie MacNeal. De Franse Nederlander Dave begint lang zamerhand ook in Nederland een forse populariteit op te bou wen, terwijl Maggie in de be langstelling staat met „Terug naar de kust". Behalve Dave en Maggie zijn te horen Dizzy Ma n's Band, Patricia Paay, Jack Jersey, The Classics, groep Fer rari, Hank the Knife an the Jets en het nieuwe talent Daniël. Ook wordt een gesprekje met Albert West uitgezonden. Ned. II, 19.15 uur. Na lang tussen hoop en vrees geleefd te hebben hoorden wij zaterdagavond wel een keer of vier op het scherm meedelen, dat de wedstrijd zondagmiddag rechtstreeks zou worden uitge zonden. Iedere keer weer tot mijn onvermengd genoegen, daar kom ik eerlijk voor uit. En achteraf gezien zou je die match natuurlijk helemaal niet meer hebben willen missen. Een fees telijke middag, die door de NOS ook feestelijk werd ingeleid met een optreden van Herman van Veen, die les gaf in zoiets als „de betekenis van de filmvoet- balherhaling". Die herhalingen waren 's avonds in de Studio Sport (tegen alle goede gewoon tes in) overigens zó slecht, dat men zich onwillekeurig afvroeg of hij, Herman, niet beter zijn mond had kunnen houden. Maar daar staat dan weer tegen over dat men George Knobel persoonlijk kon horen verklaren dat hij zo'n wedstrijd „in zijn hele carrière nog maar één keer had meegemaakt". En dat men ook Raymond Goethals in dui delijk, maar niet helemaal ver staanbaar vlaams een verkla ring kon horen afleggen. En dat vormde dan weer (onget wijfeld ongezochte) inleiding op de vertoning van „De herberg In 't Misverstand" een tv-spel naar aanleiding van het boek van Anton Coolen, die door een co-produktie van BRT en KRO tot stand was gekomen. Dat wil zeggen, het ging in feite om een bewerking van de Tsjech Anto- nin Moskalyk, die weer vertaald werd door de Nederlander Hans Krijt. Zij werd gespeeld door ■.HIHHy^l.ll NDR 18.00 Sportjournaal 18.30 Journaal 18.45 Klaas Vaak 18.55 Nordschau Magazine 19.26 Het detectiveverhaal 19.59 Programma-overzicht WDR 18.00 Nieuws uit Noordi Westfalen 18.05 Intermezzo 19.15 Hier und Heute 19.45 Spel om kwart voor acl| 20.00 Journaal 20.15 Report 21.00 ...und da hab'lch gelen zu k(g)ucken 21.45 Krachtproeven 22.30 Journaal DUITSLAND II 18.20 Briggs, de schrik vfy geheime dienst 19.00 Journaal 19.30 Daguitstapje 20.15 Contacten 21.00 Journaal 21.15 Gates to paradise 18.00 Tl-Ta-Tovenaar 18.05 Klein, klein kleutertje 18.20 Hond op de vlucht 18.45 In het Wilde Australië 19.15 Sporttrlbune 19.39 Mededelingen 19.45 Journaal 20.15 Het rad van fortuin 21.00 Edward VII 21.50 De media 22.40 Journaal NEDERLAND I HILVERSUM I EO: 18.00 (S) Wij hebben een woord voor de wereld: gewijde muziek PP: 18.19 Uitz. van de Partij van de Arbeid EO: 18.30 Nes. 18.41 EO-mededelingen en grammoffonmuziek 18.45 (S) Lek- tuur op tafel: informatie over boeken periodieken. 19.00 (S) Ronduit, muziek en informatie voor longeren. 19 40 (S) De bijbel open: Bijbelstudie. 20 00 (S) Snaar en spel, muzikaal progr. 20.25 (S) EO-meeterdaad. 20.30 (S) Ga er eens voor zitten, gavarieerd muziekprogr. 21.45 (S) Avondoverdenking. NOS: 2200 Voor blinden en slechtzienden. 22 15 (S) Openbaar Kunstbezit. 22.25 Bond zonder naam. 22.30 Nws. NCRV: 22.40 Hier en nu. VERONICA: 22.55 Veronica op I: akt en muziek. 23.55- 24.00 Nws. HILVERSUM II ziek 19.10 Bij de tijd: over school 19.25 Een, twee uit de maat: prog, onderwijs en opvoeding. 19.45 (J uw instemming lied van de week Nws 2005 (S) Radio Filharmj Orkest met piano: klassieke rj 21.08 (s) De liederen van Moesso 21.35 (S) Literama: kroniek ove ken, schrijvers en toneel. 22.j I Poerama: poëzieprogr. 22.25 (I aarde bestaat, hoorspel. NOS. r Met het oog op morgen, met act. i Den Haag vandaag. 23.5! Nws. HILVERSUM III NOS: 18.03 De Vakaturebank. 11 NOS-maal met Joost den C AVRO: 19.02 Let's twist again i Radiojournaal. 20.05 (S) Sup Dreammachine. 21.02 (S) De Uur-Jazz show. 2202 Radiojft 22.05 (S) Vanavond laat. 23.02 (S) HILVERSUM I AVRO 7 00 Nws. 7.02 Dag met een gaatje (7 30 Nws 7 41-7 55 Radiojour naal) 8 30 Nws. 8 36 Gymnastiek voor de huisvrouw. 8 45 Programmaover zicht. 8.50 Morgenwijding. 9.00 Geva rieerd. 10.00 Radio Lawaaipapegaai. 1010 Arbeidsvitaminen. (10.30 Nws 10 33-10.35 Radiojournaal). 1130 (S) Rondom twaalf 12.26 Mededelingen 1230 Nws 12 41 Radiojournaal. 13.00 Knipperlicht' verkeersmagazine. 13.25 'n Middag AVRO. (15.30 Nws. 15.33- 15.40 Radiojournaal) OVERHEIDS- VOORL.: 17 20 Nws uit de.Nederlandse Antillen. AVRO: 17 30 Nws. 17.32 Radio journaal. 17 50 Tout toi HILVERSUM I! KRO: 7 00 Nws. 7 11 Ochtendgymnas tiek. 7 20 Het levende woord. 7.25 Badi- nerie. 7.54 Overweging. 8.00 Nws. 8 11 Echo. 8.30 Aubade. 9.10 Schoolradio. 10.00 De letter M. 11 55 Scheepspraat. 12.00 Vijf tellen na nu. OVERHEIDS- VOORL.: 12.40 Uitzending voor de land bouw KRO: 13.00 Nws 13.11 Echo. 13.45 Nieuwe levensstijl. 14.00 radio. 15.00 In de wachtkamer Nws. 16 03 Pons Disch ontvangt spreekuur drs Chriet Titulaer 1/ De hutsgeklutste kinderspelen 11 Country time 17.45 Verkenning Mededelingen. HILVERSUM III VARA 7 02 (S) Gesodemeurdei (S) Pep-op-drie. 11.03 (S) Drie dr; verzoek. 12.03 (S) VARA's zoekf 14.03 (S) Spitsbeeld. 14.03 Spit! 16.03 (S) LP-top-20. 17.30 (S) Lagarde. HILVERSUM I 7.00 Nws. 7.02 (S) Capriccio: oi klassieke muziek. 9.00 Nws. 9.02 klankbeeld. 10.00 (S) Opus til twaalf 12.00 Intermezzo. 13 00 meest verkochte „klassieke tien' (S) Koren en korpsen. 14.00 Nws Aktua-special. 14.30 (S) Om de 15 09-17.00 (S) Belcantorium Vlamingen en uitgebracht door de KRO. Ik weet niet of het door die ingewikkelde gang van zaken kwam, dat het geheel bleek te zijn uitgelopen op een ongelooflijk verwarrende brok televisietoneel, waar in ieder ge val geen woord Anton Coolen bij was. Ik moet bekennen, dat ik in het begin nog wat ongewis heb zitten toekijken, wankelend tussen de mogelijkheid van doen te hebben of met een hoog verheven misvatting of met een persiflage op het tv-toneel in het algemeen, waarin ieder ogenblik Sjef van Oekel zou kunnen ko men binnenwandelen. Het duur de echter niet lang of ik schoot gewoon van de ene lachbui in de andere, mij tenslotte afvra gend of die Belgenmoppen dan toch een kern van waarheid zouden vertegenwoordigen. Dat is natuurlijk niet zo, maar onze vlaamse televisie-broeders (van wie ik eigenlijk dacht dat ze de ergste moeilijkheden in middels wel te boven waren ge komen) maken het ons soms wel moeilijk. Tjonge, tjonge, wat een onzin. En met vijf-nul ver liezen en dan ook dat nog. Bij de AVRO werd ons zater dagavond notabene in een film van anderhalf uur geopenbaard wat voor een snuiter Elvis Pres ley eigenlijk is. Elvis, het feno meen, zogezegd. Ik moet zeggen, dat ik niet de volle tijd nodig had om te constateren dat het vooral om veel geschreeuw en weinig wol ging. En dat ik mij dus heb gewend tot „De Vreem deling" op het andere net. Daar in weer een ander fenomeen: Orson Welles. Maar hij was in deze film (die hij in 1946 ook zelf gerisseerde) een stukje ma gerder en daaraan omgekeerd evenredig ook nog lang niet de fascinerende man, die hij daar na zou worden. Een hoj vooruitzicht op de toekomsj wij al weer achter de rugl ben, daar ging het met I rolprent om. Om meer ti niet. In „Brandpunt" zei profl Gaay Fortman, de huidig» nister van binnenlandse z| dat hij zich best kon voorst dat zijn voorgangers nia hoogste prioriteit hebben leend aan de kwestie van' gerlei verandering in het teem van het toekennen val derscheidingen. Ik kan da mijn beurt weer met heml voelen. Zelf zou ik deze ra teit aan de orde hebben ga bij het samenstellen vara actualiteitenrubriek. Maar j In ieder geval heb ik gen van de bloemrijke taal vaj oud-kamerlid Scheps, die steeds spreekt, zo ongevee een ridderorde op het r staat. Ook was er een repo over de situatie - het „reilj zeilen" - in het bisdom 1 mond. Dat het niet het aan dom Utrecht mocht wezen ongetwijfeld toe te schij aan het feit dat daar nietj jaar geleden) mgr. Gijsen] benoemd. De bisschop had overigens alle medewerkira weigerd aan de reportage was ook' niemand, die tot belangensfeer gerekend kunnen worden, afgezien! van een enkele eenvou maar geenszins weg te cij „beminde gelovige". Enfin Langebent zei zelf al vooral het dan ook alleen maai] „impressie" was gewordeij die bleek dan ook zeer va) zijn uitgevallen. Herman Hofhi

Leidse Courant | 1976 | | pagina 2