Alles wat Ineke Ran deed in Leeds van topklasse Beloning Brüssing kwam in eindsprint SMULDERS VOOR NEGENDE KEER TURNKAMPI0EN Voorzitter zwembond kritiek op minister Angusnieuwe tegenstander Koopmans Polen en Oost-Duitsland degraderen Slecht begin van zeilers Vollebregt Roeizege Van Vianen Van Emmerik kampioen tae kwon do Vrijspraak geschorste atleten UTRECHT Tijdens de jaarlijkse al gemene vergadering van de KNZB die zaterdag in Nijkerk is gehouden, sprak zwembondvoorzitter Jaap van der Krol opnieuw zijn bezorgdheid uit over het feit dat de samenwerking tussen de georganiseerde sport en de overheid ondanks de tot standkoming van de landelijke acties Sport Real nog ver te zoeken is. De KNZB-voorzitter stelde dat de minister van CRM als een duide lijk bewijs hoe het ook kan maar eens moest gaan kijken naar de wijze waar op de gezondheidszorg in Nederland is georganiseerd. Het recreatieve gebeuren in de zwem bond stond in deze vergadering centraal door de aanbieding van een nieuw vier jarenplan, de Cres-creatie. In dit lijvige rapport worden aan de kringen en ver enigingen aanwijzingen gegeven om te komen tot een herstructurering van het recreatieve werk in de zwembond. In tegenstelling tot de vorige jaren waren er nogal wat mutaties in het KNZB-be- stuur. Penningmeester Evers werd opgevolgd door de heer B. A. Winterink uit Laren, als vice-voorzitster voor de recreatieve sector volgde mevr. Herben-Stribos, de heer Kloosterman op, terwijl oud- bondscoach Nico van Dam in het KNZB-bestuur kwam als opvolger van mevr. Herben-Stribos voor de commis sie opleidingen. Een voorstel om tot het afschaffen van protesten te komen haalde bij lange na niet de meerderheid van de vergadering, dit in tegenstelling tot een voorstel om de recreatieve wed strijden onder te brengen in het spor- treglement Bij het uitreiken van de onderscheidingen mocht voorzitter Van der Krol de Moeder Triebels-beker overhandigen aan mevr. Wil Storm-Lan- deweer. Dit voor haar grote staat van dienst als trainster van de vereniging Het Y en als begeleidster van de natio nale damesploegen. Het Van der Mast- Schild was voor Enith Brigitha, terwijl Annelies Maas de HDZ-krans voor de beste prestatie op de 400 meter wissel slag in ontvangst mocht nemen. De Uut-Arjnbrusttrofee ging naar de heer Gijselhart, terwijl de Benninga-memo- riaal werd uitgereikt aan de heer J. Mojet uit Den Haag. Uitzicht op Olympisch medaille ASSEN Jules Brüssing heeft zaterdag de Drent se Dorpenomloop gewonnen. De oud-professional uit Amstelveen reed een sterke wedstrijd, "maak te" de beslissende ontsnapping, kreeg drie mede vluchters achter zich, maar versloeg tenslotte Arie Hassink, Frits Schür en Roelof Groen in de eindsprint. In tegenstelling tot de ronde van Drente van vorige week, was de omloop een levendige wedstrijd. De wind en de kei-achtige wegen zorgden ervoor dat al na tien kilometer, in Veenhuizen, het peloton in stukken ging. Arie Hassink uit Neede zegevierde gisteren in Mühlheim in West -Duitsland in een wielerwed strijd voor amateurs. Op de volgende drie plaatsen eindigden eveneens Nederlanders. Wagenaar werd tweede, Schür derde en Dijkhoof vierde. De Fransman Bernard Hinault heeft gisteren de etappewedstrijd Tour Indre et Loire gewonnen. Hinault consolideerde tijdens de laatste etappe zijn voorsprong welke hij zaterdag in de tijdrit had opgebouwd. De laatste etappe leverde een overwinning op voor de Nederlander André Gevers. De 24-jarige Italiaan Francesco Moser heeft giste ren in zijn land de etappewedstrijd Ronde van Apulië gewonnen. Moser beëindigde de vijfde Ron de van Apulië met een voorsprong van tien secon den op nog een Italiaanse belofte, Giambattista Baronchelli. De laatste etappe leverde een overwinning op voor de Italiaan Ottavio Crepaldi. Eddy Merckx heeft gisteren in Bavikhove een wielerwedstrijd voor professionals over 205 kilo meter gewonnen. Merckx kwam alleen over de eindstreep. In de slotfase schudde hij zijn mede vluchter Herman van Springel van zich af. Frans van Looy won met een achterstand van een mi nuut en twintig seconden de sprint van het peloto- n.p De Nederlander Richard Bukacki triomfeerde in het Belgische Hamont in een wielerwedstrijd voor profs over 187 kilometer. Bukacki versloeg in de eindsprint tien medevluchters. Patric Sercu gaat in de vierde etappe van de ronde van Apulië als winnaar over de finish. Rechts Moser, de uiteindelijke winnaar. (Van onze sportredactie) gen de in Engeland wonende Rotterdam Rudi Koopmans Jamaicaan Oscar Angus. zal vanavond tijdens het boks- gala in Carré niet uitkomen tegen de Amerikaan Gene Wells, die weg,ens een handbles sure moest afzeggen, maar te- Angus krijgt daarmee op korte termijn een kans op revanche voor de nederlaag, die hij twee weken geleden in de Margriet- hal te Schiedam tegen Koop mans leed, toen hij in de derde ronde van het gevecht werd ge diskwalificeerd. De wedstrijd tussen Koopmans en Angus in het middengewicht gaat over acht ronden van drie minuten. KATOWICE. Polen en Oost-Duitsland zijn gede gradeerd uit de A-groep voor het wereldkampioen schap ijshockey. De Oost duitsers verloren zaterdag met 3—9 van Finland. De periodestanden waren 2—3,1—4 en 0-2. Polen verloor de beslissen de wedstrijd tegen West- Duitsland. Drieëntwintig minuten voor het einde ont snapte West-Duitsland aan de degradatie door een treffer van Philipp, die daarmee de stand op 2—1 voor West-Duitsland bracht Eerder had Koebel le West-Duitsland aan de leiding gebracht en had Ko- koszka voor de gelijkmaker gezorgd. Zweden veroverde in dit wereldkampioenschap de bronzen medaille door een overwinning van 7—3 op de Verenigde Staten. Hiermee namen de Zweden revan che daar de vorige wed strijd teleurstellend met 2—0 werd verloren. De prestigeslag tussen we reldkampioen Tsjechoslo- wakije en de Sovjet-Unie eindigde in een gelijkspel: 3—3. Tsjechoslowakije ver speelde hierdoor voor het eerst in dit kampioenschap een punt In de eerste pe riode leek het er op dat de Sovjet-Unie op een over winning afging door een voorsprong te nemen van 3—1. De Tsjechen kwamen echter terug door doelpun ten van Martinec en Novak in respectievelijk de tweede en derde periode. De veer tig wedstrijden die in dit toernooi zijn gespeeld, wer den door 320.000 mensen bezocht Eindstand kampioensgroep: 1. Tsjechoslowakije 10 9 1 0 19 67-14; 2. Rusland 10 6 1 3 13 50-23; 3. Zeden 10 6 0 4 12 36-29. 4. Verenigde Staten 10 3 1 6 7. Degradatiegroep: Finland 10 2 4 4 8 35-41 West-Duitsland 10 3 2 5 8 26-41. Polen 10 3 2 5 8 32—47 Oost-Duitsland 10 2 1 7 5 19-52. PAGINA 13 (Van onze sportredactie) LEIDSE COURANT HYERES Sjoerd en Erik Vol lebregt zijn de strijd om het Europees Kampioenschap in de flying dutchman-klasse slecht begonnen. De broers, die ook in het Franse Hyeres een test voor de spelen van Montreal moeten afleggen, werden gisteren in de eerste wedstrijd slechts 21e. De beste Nederlanders werden Meyboom en De Vos met een achttiende plaats. Aanvankelijk zou Meyboom met Rozendaal varen, maar deze moest onlangs worden geopereerd. Winmaar van de eerste race werd de Nieuwzeelander Jock Bilger en tweede de Britse crack Rodney Pattisson. Uitslag: 1. Bilger-Ross (NZE). 2. Pattisson- Brocke (Gbr), 3. Gebr. Diesch (Wdl), 4. Manfredini-Pregliasco (Ita), 5. Hotz-Nicolet (Zwi), 6. Leontev-Soeba- nov (Sov), 18. Meyboom-De Vos (Ned), 19. Bierman-De Jong (Ned), 21. Gebr. Vollebregt (Ned). 35. Bink- horst-Korver (Ned). Op het IJsselmeer nabij Medem- blik is het tweede en laatste selectieweekeinde gehouden in de 420 en 470-klasse. Bij de 420 ging de eindoverwinning naar Slotboom en bij de 470 naar Joynck van Papendrecht- Eindstanden420 klasse: 1. Slotboom 18,7 punten, 2. Valk 24 pnL, 2. Ophof 34,4 pnt (Van onze sportredactie) Tilburg - Tijdens de roei wed strijden van de zuidelijke roei- bond, die dit weekeinde werden gehouden op de Roeibaan Beek- se Bergen bij Tilburg, zijn wei nig Nederlandse toproeiers aan de start gekomen. Van de eliteroeiers waren alleen Van Vianen en Van der Pas het min of meer aan hun district verplicht te starten en zij be haalden dan ook twee gemakke lijke overwinningen in de twee zonder en met stuurman. Uitslagen: Elite-twee met stuurman: 1. Dudok van Heel 7.36,8 2. Oceanos 7.58,6, Elite-Twee zonder stuurman: 1. Dudok van Heel 7.37,2 2. Fidar 8.02,9. Lichte-Elite-vier zonder stuur man: 1. Het Spaarne 7.05,1 2. Theta 7.08,2 3. Euros 7.11,1 Lichte Elite skiff: 1. Trpmp (Lucassen) 7.51,8 2. Skadi (Brouwer) 7.56,8 3. Orca (Snoek) 8.10,0. ROTTERDAM Ad van Em merik uit Den Bosch is gisteren in de Rotterdamse Alexander- Sporthal Nederlands kampioen tae kwon do nieuwe stijl ge worden in het zwaargewicht Hij won in de finale van de Tilburger Rene de Kort Uitslagen: Lichtgewicht: 1. Iwan Menis (Rotterdam). 2. Hans Timmersman (Waalwijk), 3. Theo Streder (Ixuden) en Ludwig van Daim (Den Bosch). Half middengewicht- 1. Adnaan van Esch (Tilburg), 2. Nico Herbert (Bar- neveld), 3. Michel Dubbeldeman (Lei den). Middengewicht: 1. Nico Salas (L>en Bosch), 2. Henk Horsten (Tilburg), 3. Hans Brugmans (Den Bosch). Half zwaargewicht: 1. Tini Dona (Den Bosch), 2. Ben van der Wal (Den Bosch), 3. Ge van der Berg (Leiden). Zwaargewicht 1. Ad van Emmerik (Den Bosch), 2. Rene de Kort (Til burg), 3. Bas van der Most (Rotter dam) en Wim de Ruiter (Barneveld). Londen - De International Amateur Athletic Federation (IAAF) heeft tijdens een drie daags congres in Londen beslo ten de levenslange schorsing, die vorig jaar over drie atleten was uitgesproken, op te heffen. Deze 'vrijspraak' geldt de Bul gaarse discuswerper Welko Wel- jew, die tijdens de halve finale van de Europa Cup werd be trapt op anabolika, de Roe meense kogelstootster Valentina Cioltan, die in de Europa Cupfi nale in Nice eveneens ook op anabolika werd betrapt en de Canadese middenafstandsloop- ster Joan Wenzel, die een verbo den middel (efedrine) had inge nomen. De president van de IAAF, onze landgenoot Ad Pau- len, heeft laten weten dat con trole op anabolika voor alle atle ten blijft bestaan ook voor de Olympische Spelen, zelfs zodra zij het Olympische dorp betre den. ane Edelijn plaatste zich in het selecte groepje, dat jl de Olympische limiet heeft gehaald. Poloploeg van Joegoslavië naar Montreal Oost-Berlijn Joegoslavië heeft zich geplaatst voor het Olympische eindtoernooi door in Oost-Berlijn de beslissende wedstrijd tegen Spanje met 4-2 te winnen. De periodestanden waren 1-0, 1-1, 1-1 en 1-0. Eindstand: 1. Joegoslavië 3-6, 2. Spanje 3-4, 3. Zweden 3-2, 4. GrootBrittaniê aan aanbod een dergelijke har de Amerikaanse selectiemetho de niet kan veroorloven. Waar door deze acht - mits geen groot vormverlies optreedt - vrijwel zeker kunnen zijn van een plaats in de Olympische afvaar diging die straks hoogstens zal worden aangevuld met de kan didaten voor de diverse estafet tes. Annelies Maas, het begon met een nationaal record op de 800 meter vrije slag (900.06), had het te druk met het scoren van punten (ze won de 400- en 800- meter vrije slag, de 400 meter wissel en werd tweede op de 200 meter wissel) om zich te concen treren op verdere topverrichtin- gen. Haar doel is bij de Spelen uit te komen op de 200 en 400 meter vrij en de 400 meter wisselslag. Niet de 800 meter en evenmin de vrije slag sprint „Voor de 800 meter train ik eigenlijk te weinig en de sprint ligt me niet bijzonder", is haar eigen oor deel. Toch zal ze wel op de estafette moeten worden inge zet, want na Enith en Ineke beschikt Nederland nog steeds niet over een vrije slagzwemster die de 60-seconden-grens heeft doorbroken. Wegvallen Bondscoach Sitters volgde de wedstrijd met gemengde gevoe lens. Enerzijds een succesvol optreden van de jonge Olympi sche kandidaten, aan de andere kant matige prestaties in de breedte: en het vrijwel wegval len van de jongensploeg, waar door Engeland en Zweden, die na enige aarzeling het jeugd- zwemmen serieus hebben aan gepakt Nederland voorbij zijn gegaan. Vooral bij de jongens is de si tuatie zorgwekkend. De aanvoer van talent is zo gering dat de weinige zwemmers die mee kun nen komen overbelast worden. Zo verscheen rugslagtalent Kees Vervoorn in twee dagen niet minder dan negen maal op de startblokken. Een andere zaak is dat Sitters heeft moeten con stateren dat van zijn ambitieuze trainingsprogramma's weinig te recht komt. In januari al achtte hij voor de Olympische selectie vier uur trainen per dag een minimum. In de praktijk blijkt dat alleen te worden gehaald door Enith Brigitha en Wijda Mazereeuw, die dan ook gelde lijke steun van de NSF krijgen. De rest moet noodgedwongen genoegen nemen met belangrijk minder. Ineke Ran nog geen vijf kwartier, Diane Edelijn en Lin da Faber een uur, Mariska van der Linden twee uur en Judith Verkerk als ijverigste twee-en- een-half uur. Officieel is het zo dat deze tij den straks bij de Olympische selectiewedstrijden eind juni in Utrecht dienen te worden gerea liseerd en nergens anders. k Cor Smulders is in de turnwereld nog steeds van aparte klasse. Voor de negende keer werd hij kampioen. UDEN Cor Smulders van PSV is gisteren in Uden voor de negende keer Nederlands turnkampioen geworden. Zijn puntentotaal, waarbij ook het resultaat van de halve-finale- wedstrijd, was 104.10 punten. Tweede werd Frans van Elte- ren van Pro Patria uit Zoeter- meer (99.80) en derde Fred de Brouuwer van PSV (95.15). Dick Ooykaas (Pro Patria Zoe- termeer) legde beslag op de titel bij de jeugd turners. Met zijn totaal van 100.00 punten had hij 7.30 punten meer dan zijn directe concurrent Ton Hoencamp (K en V, Utrecht). De finales per toestel, waar aan door turners en jeugdtur- ners aan dezelfde wedstrijd werd deelgenomen, was Cor Smulders met drie titels het succesrijkst. De uitslagen van de wedstrijden om het Nederlands kampioenschap zijn: Jeuedturners 1. Dick Ooykaas (Pro Patria Zoe- termeer) 100.00 punten (50.85 pun ten in de halve finale - 49.15 in de finale): rek 8.50 - vrije oefening 8.60 - paard voltige 7.65 - ringen 7.40 - paardsprong 8.70 - brug 8.30. 2. Ton Hoencamp (K en V Utrecht) 92.70 punten (46.40 - 46.30): 7.25 8.85 - 6.25 - 6.65 - 8.40 - 7.90. 3. Johan Molenaar (St Mauritius Volendam) 78.25 (39.30 - 38.95): 6.10 - 7.80 - 5.90 - 4.90 - 8.00 - 6.25. Heren 1. Cor Smulders (PSV Eindhoven) 104.10 (52.55 - 51.55): vrije oefening 8.95 - paard voltige 8.85 ringen 8.65 - paardsprong 8.75 - brug 7.90 - rek 8.45. 2. Frans van Elteren (Pro Patria Zoetermeer) 99.80 (51.05 - 48.75): 8.70 - 6.00 - 8.40 - 8.35 - 8.60 - 8.70. 3. Fred de Brouwer (PSV Eindho ven) 95.15 (47.60 - 47.55): 7.65 - 7.45 - 9.00 - 8.00 - 8.50 - 7.75 - 8.20. Finales per toestel: Vrije oefening: 1. Ton Hoencamp 18.10 (8.85 en 9.25). Paard voltige: 1. Cor Smulders 17.90 (8.85 en 9.05) ringen^ 1. Cor Smulders 17.25 (8.65 Brug: 1. Frans van Elteren 17.10 (8.60 en 8.50) Selectie Hamburg DEN HAAG - Het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Ver bond (KNGV) heeft gisteren de Nederlandse damesploeg bekendgemaakt, die 1 en 2 mei aan het kwalificatie-toer nooi voor de Olympische Spe len in Hamburg deel zal ne men. De samenstelling is: Ans Smulders, Jeanette van Ra- venstijn (beiden PSV), Ans Dekker, Joke Kos (beiden Kli mop Heiloo), Monique Bolle- boom, Petra van de Brink (beiden Pro Patria Zoeter meer), Gerrie van Soeren, Ka rin Stubbe (beiden Excelsior Nijkerk) en Carla Braam (St. Mauritius Volendam). In Hamburg zal beslist wor den of Ans Smulders (griep) en Petra van de Brink (rug blessure), die momenteel niet volledig fit zijn, aan de wed strijden deel kunnen nemen. paardsprong: 1. Dick Ooykaas 17.625 (8.70 en 8.925) rek: 1. Cor Smulders 17.35 (8.45 en nemen aan het „Euro-toernooi", op 8 en 9 mei in Ingelheim (WD1.). Dit zijn: Cor Smulders, Frans van El teren, Fred de Brouwer en Dick Ooykaas. Reserve is Ton Hoen camp. Ineke Ran leverde in Leeds Olympische prestaties en werd dan ook uitgeroepen tot de beste zwemster van het toernooi. zereeuw, Annelies Maas, Maris* Eijk, Corianne Heymans en nu Maar de Zwembond weet drom- ka van der Linden, Paula van ook Ineke Ran en Diane Edelijn. meis goed dat zich bij gebrek '0U"INDEN Na de Europese jeugdtitel een Olympi ad |e medaille. Ineke Ran, 14 jaar nu, uitgerust met iou' meest geduchte eindschot van allemaal is er goed joeg voor. Na Enith Brigitha beschikt Nederland Mi.tr de 100 meter vrije slag over een tweede geduch- kfe'ölympische kanshebster. Gistermiddag werd Ine- 'ers Ran door uitgelaten collegaatjes van de wissel- E-estaffette met badjas en al in water van het Chrystal Falace gesmeten. ze het bestofte jeugdrecord van Anke Rijnders pakte; 2.06.84 te gen 2.07.21. In een half jaar tijd is de VWO-leerlinge (tweede klasse) daarop zes seconden vooruit gegaan. Een bewijs dat ze bezig is een conditie op te bouwen voor wellicht een nog grotere vooruitgang om te sprin ten. Jeugdrecord De strijd om de beste indivi duele prestatie was een aange legenheid tussen twee Neder landse zwemsters. Ineke Ran won, maar ook de Schicdamse Diane Edelijn plaatsten zich in het selecte groepje, dat nu al de Olympische limiet heeft ge haald. Met 1.06.12 en 2.22.1 ves tigden ze jeugdrecords op 10O- en 200-meter rugslag. Nog voor het begin van het zomerseizoen hebben niet min der dan acht meisjes, onder wie drie rugslagspecialistes, voldaan aan de Olympische selectienor- men: Enith Brigitha, Wijda Ma- viering van haar uitver- als beste individuele de achtlanden- die overigens geen Nederlandse opleverde. Een compu- op de ge- van het we- in Cali gaf voor het adspirantenre- van 58.43 seconden meer nd punten. Met andere met die tijd zou ze in le of vijfde zijn gewor- al onder haar per record van Genève tegen 58.86) gedoken. Gis- toen ze de wisselslagestaf- aan de scherpe 4.26.86 hielp, haar aandeel over de twee 58,2. In West-Europa Enith Brigitha tot prestaties in staat kenmerkend voor Ran's mogelijkheden was meter vrije slag, waarop

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13