"DAUTZENBERG KAN OOK MET EEN EZEL WINNEN" FAINE MELNIK EN WILKINS: WERELDRECORD MET DISCUS Positie Timman weer gunstiger WANPRESTATIE BASKETBAL TEGEN BELGIË Lof van pikeur Preben Kjarsgard Positief saldo bij schaakbond VAN KASTEREN TRIOMF NA HONDERD KILOMETER ZIJDELINGS LEIDSE COURANT PAGINA 11 DES MOINES/W AL NUT/SOFIA - Dit week einde zijn er op diverse atletiekfronten fraaie prestaties geleverd. Een unicum was il het feit dat zowel bij de dames als bij de heren het wereldrecord discuswerpen Iwerd verbeterd. De 30-jarige Russin Faina Melnik wierp de discus zaterdag tijdens wedstrijden in Sotsji op de Krim 70,50 meter en de 25-jarige Amerikaan Mac Wilkins schreef zijn naam gisteren in Walnut voor het eerst in de recordboeken met een af stand van 69.18 meter. Faina Melnik kwam reeds elf keer tot een wereldrecord. Het persoonlijk record van "super Mac" stond tot nu toe op 66.78 meter, een worp, die hij op 14 augustus van het vorig jaar in Kopen hagen "afleverde". De bebaarde atleet uit Californië is ook goed in de onderdelen ■*- - SBÜ Mm... kogelstoten, kogelslingeren en speerwerpen. Na zijn record prestatie zei Wilkins: "Het was eigenlijk niet eens een erg grote verrassing voor me. Ik wist dat ik momenteel goed in vorm ben". Voor andere goede verrichtingen in Walnut zorgden Arnie Robinson met 8.07 meter op het verspringen, Ron Livers met 16.74 meter hinkstapspringen en de Canadese Debbie Brill op het hoogspringen (1.90 meter). De Amerikaanse Kathy Schmidt wierp de speer 64.46 meter. Des Moins/Philadelphia. Tijdens wedstrijden in Philadelphia won deAmerikaanse sprin ter Reggie Jones de 100 meter in 10 secon den precies. Tweede werd Stan Harris en derde Calvin Dill, beiden in 10,1 seconden. Edwin Moses zegevierde op de 400 meter horden in 49,8 seconden en Boris Djerassi werd eerste op het onderdeel kogelslingeren met een worp van 66,14 meter. Het hoogtepunt in Des Moines (Iowa) was de 800 meterrace. De Kenyaan Mike Boit won in 1.46,14, voor de Amerikaan Rick Wohlhuter, die 1.46,53 nodig had. Het kwartet van de universiteit van Tennes see evenaarde het wereldrecord 4 x 200 meter estafette met een tijd van 1.21,5 het record stond reeds op naam van Italië. Steve Williams liep met een te sterke rugwind de 100 meter in 10,0 seconden. In Sotsji vielen naast de discusworp van Melnik ook de 20.76 meter met de kogel van Alexander Barisjnikov op en de 5.40 meter met de polsstok van Vladimir Kisjkoen. De 30-jarige Russin Faina Melnik Breraerhaven BREMERHAVEN Het Nederlands basketbalteam is c in Bremerhaven niet verder gekomen dan een teleurstellende n vierde plaats. Op de slotdag van het toernooi, dat voor Nederland ongelukkig begon met een nederlaag van 63-62 tegen Israël verloor de ploeg van Bill Sheridan ook van België. En hoe. Zes 5 minuten na rust leidde Nederland met 64-39. Die enorme voor sprong van 25 punten werd echter door de falende Oranjeploeg geheel uit handen gegeven en Corky Bell, de genaturaliseerde Amerikaan in de Belgische ploeg schoot de door de vroegere Nederlandse bondscoach René Mol geleide ploeg een paar secon den voor tijd naar de overwinning: 84-82. Zaterdag had Nederland zeer gemakkelijk de troost-finale bereikt door een zege van 82-62 op West Duitsland. De leiding van het Nederlands team, die de ploeg zo dolgraag naar het voor-Olympisch toernooi in Hamilton (Canada) wil krijgen, had goede hoop de zaak Bremerhaven voor elkaar te krijgen, maar na de wanprestatie tegen de Belgen zal het vrijwel zeker niet lukken het NOC te overreden. Er zit niets anders op dan te wachten tot na het zeer sterk bezette toernooi in Sofia volgende maand. Rel LEEUWARDEN Na de negende ronde van het toernooi om het persoonlijk schaak kampioenschap van Nederland, is de positie van titelhouder Jan Timman weer iets gun stiger geworden. Dit was niet in de eerste plaats de verdienste van Timman, die tegen hekkesluiter Van der Weide niet verder kwam dan remise, maar van zijn naaste concurrent Hans Ree, die in de koningsaan- val tegen Rob Hartoch tenonder ging. Timman heeft nu zeven punten, één meer dan Ree, die zijn tweede plaats overigens moet delen met Jan Hein Donner. Binnen twintig zetten overrompelde Donner zijn te genstander Enklaar. Van der Vliet en Van Wijgerden zetten in hun onderlinge partij, na winst van Van der Vliet, hun omgekeerd evenredige prestatie curve voort. Na een slechte start staat de Groninger Gert Ligterink, door zijn remise tegen Frans Kuijpers, in gezelschap van Hartoch en Van Wijgerden op een score van vijftig procent. Het voornemen van Chris Baljon om ook op die score uit te komen is een onmogelijk heid geworden, omdat hij in tijdnood van Rob Witt verloor. In de laatste twee ronden speelt Imman nog tegen Baljon en Hartoch. Het programma van zijn concurrenten is: donner tegen Van Vliet en Ligterink, Ree tegen Baljon en Kuipers. Enklaar—Donner 0-1, Van der Vliet—Van Wijger den 1-0, Van der Weide—Timman 1/2-1/2, Harto ch—Ree 1-0, Baljon—Witt 0-1, Kuijpers—Ligterink 1/2-1/2. Stand: 1. Timman 7 punten. 2/3. Donner en Ree 6, 4. Van der Vliet 5 1/2, 5/7. Hartoch, Ligterink en Van Wijgerden 4 1/2, 8. Kuijpers 4, 9. Enklaar 3 1/2, 10/11. Baljon en Witt 3. 12. Van der Weide 21/2. De grootmeesters Jan Smejkal (Tsj) en Wolf gang Uhlmann (O-Dld) hebben zich na een beslissingsvierkamp in Arandjelovac (Joeg) geplaatst voor de interzonale schaaktoer nooien die deze zomer in Manilla en Biel zullen worden gehouden. De andere deelne mers aan de vierkamp waren Adorjan (Hong) en Velimirovic (Joeg). AMSTERDAM De bondsraad van de Koninklijke Nederland se Schaak Bond (KNSB) heeft op de zaterdagmiddag in Am sterdam gehouden voorjaars vergadering lof toegezwaaid aan het financiële beleid van het bestuur. Zat de schaakbond medio 1975 nog diep in de schulden, thans kon de pen ningmeester, de heer Verleur, in zijn financieel verslag een positief saldo van 51.000 gulden verdere bestuursbeleid werd melden. gunstig beoordeeld. De bonds- Zeer zuinig beheer van het be- raad besloot ook per 1 septem- stuur en een eenmalige bijdrage ber een begin te maken met het van tien gulden van ieder lid uitgeven van een jeugdblad droegen hiertoe bij. Ook het speciaal gericht op de schakers tot 16 jaar. Bovendien werd be sloten een bijdrage van een Zwitserse frank per lid te stor ten in het Euwe-fonds, dat ter gelegenheid van de komende 75ste verjaardag van prof. dr. Max Euwe is gesticht en ten doel heeft het schaken in de ontwikkelingslanden te propa geren. Drs. Hamers uit Zeist werd gekozen tot bestuurslid wedstrijdorganisatie. ILLERTISSEN Hans van Kasteren heeft gisteren in Iller- tissen (W.-Dld) een honderd ki lometerloop gewonnen. De Ne derlander liep de afstand in 7 uur 51 minuten en 34 seconden. Hij had een voorsprong van bij na veertien minuten op de twee de aankomende, de Westduitser Hermann Stock. Derde werd Jo sef Schühle (W.-Dld). die meer dan een uur achterstand had. Bij de dames won de Oosten rijkse Elfriede Fendt in 10 uur 39 minuten eri 23 seconden. De CIKO-atleet Haico Scham heeft zaterdag op overtuigende wijze de UN-stadionloop gewon nen. Hij legde het 8000 meter lange parkoers af in 25 minuten en 10,8 seconden. De Zwolse atleet Frans Litjens eindigde met ruim 13 seconden achter stand als tweede. Dienst Bondscoach George Knobel heeft geleerd weinig of geen emotie te tonen. Met een vlak ge zicht vertelde hij dan ook na Nederland-België dat hij in de ochtendu ren had gedacht aan de overwinning van 6-0 die hij als coach van Ajax eens behaalde op AC Milan. Hij durfde niet hopen dat zoiets weer zou gebeuren, ditmaal door Oranje in de Kuip. Het gebeurde wel, al kwam Nederland voor zijn coach net een doel punt te kort Blijkens het enthousiaste publiek lijken de tijden van de voorronden voor het we reldkampioenschap 1974 en nog meer die van de eindronden in Duitsland weergekeerd. Het Ne derlands elftal heeft het voetbal met die grote ze ge een enorme dienst be wezen. De resultaten van de clubs in de Euro pese toernooien mogen immers vrij teleurstel lend worden genoemd, zeker voor de UEFA Cup met de snelle uit schakeling. De terugval van Ajax en Feyenoord leek ook al weinig aan leiding te bieden tot op timisme ten aanzien van het Oranjeteam. Knobel was toch in staat, met de besten uit die twee ploe gen maar vooral door dat hij kon beschikken over de in buitenlandse dienst spelende Neder landers, een sterk team te formeren waarin merkwaardigerwijs de beide PSV'ers tot de minderen gerekend moesten worden. Er kan verwacht worden dat Knobel voor de return op 22 mei enige wijzigin gen zal aanbrengen, ge tuige zijn woorden dat hij het allersterkste elf tal zal formeren. Het ha len van de halve finales is zeker. Nederland zal niet zo gruwelijk kun nen falen dat de return alsnog een deceptie op levert. Bovendien zal de revanchegedachte de spelers inspireren. Want West-Duitsland is de re gerende Europese kam pioen en een eindstrijd daartegen moet het sum mum zijn voor hen die destijds in München de wereldtitel aan hun neus voorbij zagen gaan. Geen gok Er stonden voor het Ne derlands basketballteam twee toernooien gepland die zouden moeten be slissen of het team capa bel is om deel te nemen aan het voor-Olympisch (kwalificatie)toernooi in het Canadese Hamilton. De basketballbond had goede hoop dat het Ne derlands Olympisch Co mité al na het toernooi in Bremerhaven de tic kets zou willen uitrei ken. Die hoop is vervlo gen. Niet zozeer door de vierde plaats, die min der is dan verwacht, maar vooral door de wijze waarop het team faalde tegen België in de troostfinale die voor de ploeg plus leiding meer weg had van een ont- roostbare-finale. Een enorme voorsprong werd uit handen gege ven. De ploeg toonde niet opgewassen te zijn tegen de druk in elk ge val deze wedstrijd te moeten winnen, zodat de derde plaats bereikt kon worden. Een kwestie van onvoldoende menta liteit en psychische kracht. Volgende maand het toernooi in Sofia, dat geen vergelijk is met Bremerhafen wat kwali teit van de ploegen be treft. .Het is de laatste kans. Indien de ploeg daar, tegen kwalitatief veel betere teams, als nog een opvallend resul taat bereikt, zou het NOC wellicht te vermur wen zijn. Deze instantie zal echter zeker geen groot bedrag spenderen aan een gok, die Hamil ton is indien Sofia niet overtuigend wordt afge sloten. j Beeld van een basketbal wedstrijd die voor Nederland succesvol verliep. Ashoff wordt het schoren belet door -♦Pluim (links). doorsprong uit handen gegeven DINSLAKEN/WENEN Op de in het afgelopen weekeinde gehouden tweedaagse voor het Europees kampioenschap der pi keurs is Jan Wagenaar eenmaal tot winst gekomen. De Nederland se kampioen zegevierde in het derde onderdeel in Wenen gister middag. Jan Wagenaar staat nu op de achtste plaats van de ranglijst met 168 punten. Hij zal nu morgenavond op de Hilver- sumse baan alles in het werk moeten stellen om bij de eerste drie van Europa te komen. Een plaats die recht kan geven op deelneming aan de wereldkampioenschappen. De Europese titel kan de Westduitser Rolf Dautzenberg nog moeilijk ontgaan. Preben Kjarsgard zat op het stalterrein van Dinslaken op een haverkist wat voor zich uit te kijken. Tevreden immers door Horst Bandemer zegevierde in een bijnummer in Dinslaken nog met het Duitse paard Coo- zijn derde plaats in het eerste he' e,iS^om vgVde 5otter" onderdeel op de Duitse baan klom hij van de negende plaats in Frankrijk op naar de vierde plaats en behield deze tot We nen. Preben Kjarsgard, de altijd vriendelijke Deen: "Neem, maar gerust van mij aan, de strijd om het Europees kampioenschap is beslist We zijn stuk voor stuk goede rijders, met erg veel wed- strij dervaring, maar de Duitse kampioen Rolf Dautzenberg is een fenomeen op de sulky. De man kan een ezel als eerste over de eindstreep brengen. Hij is voor mij de nieuwe Europese kampioen. Dautzenberg kan zijn paarden enorm ondersteunen. Het is net of hij zijn paard oppakt aan de start en voor de finish weer loslaat". Preben Kjarsgard had gelijk. Neem het derde onderdeel in Dinslaken met Spartakus. Het paard was de laatste maanden niet in de prijzen geweest en Rolf Dautzenberg won er weer zeer fraai mee. Hij boekte niet alleen in Dinslaken een over winning in dit Europees kam pioenschap. Tussen de bedrij ven door won de Duitser nog tweemaal fraai met een paard dat bij hem in training is. Combine Opvallend is tijdens dit kam pioenschap, dat Rolf Dautzen berg erg veel steun heefi van zijn vriend en landgenoot de Europees kampioen Horst Ban demer. Het lijkt er dikwijls op, dat de heren in stalverband rij den. De deelnemers hebben het dan al over combine van de twee Westduitsers, wat door de organisatie niet verboden is. Bandemer laat de concurrentie dikwijls in de koers drie dik buitenom gaan. als Dautzen berg kansrijk in de voorhoede verblijft damse stal Marco. Peter Koppe- jan de Nederlandse trainer-pi keur die veel in Duitsland aan de start verschijnt won nog met Jacco Buitenzorg. Met een paard van Peter Koppejan, de zevenjarige Armstrong verricht te Jan Wagenaar nog de beste prestatie. In het derde onder deel werd hij vierde. Wagenaar was van start gegaan met een zesde plaats achter het paard Arino. Hij klom toen even met 124 punten naar de vierde plaats. Per Olie Goop (Zweden) ging toen door zijn triomf met Geraldine aan de kop van het klassement voor Rolf Dautzen berg met 144 punten. Het twee de onderdeel leverde een over winning op, voor de Oostenrij ker Adolf Übleis met het paard Anneliene. Franklin Desoete (België) werd tweede voor Rolf Dautzenberg. Jan Wagenaar moest genoegen nemen met een tiende plaats. Nadat hij vierde in het derde onderdeel was ge worden, kwam hij als laatste over de streep in de vierde en laatste rit van Dinslaken. Met een puntentotaal van 182 ver trok Dautzenberg op weg naar Wenen. Goop stond tweede met 172 punten en Wagenaar negen de met 137 punten. Verrassing Geen winst in Dinslaken voor Jan Wagenaar, maar wel bloemen. Een grote verrassing in Duits land: plotseling kwam de kam pioen van Roemenië Georghe Tanase opdraven. Hij was enke le dagen te laat, had wat ver- voersmoeilijkheden gehad en dacht gelijk mee te kunnen rij den in het drafcircus. De World Trotting Championship Organi sation wilde daar niet van ho ren. Tanase mocht tot Wenen bij de pikeurs blijven en moest dan maar zien hoe hij thuis kwam. Het was immers niet de eerste keer, dat de Roemeen de De helden van West- Duitsland: Rolt Dauzenberg de leider en Duitse kam pioen en naast hem de Eu ropese kampioen Horst Bandemer (rechts). start van het Europees kam pioenschap niet meemaakte. In Wenen miste Jan Wagenaar het rijdersgeluk. Ditmaal was de loting van de paarden niet zo slecht. Maar hij kwam naast zijn overwinning niet verder ELF MILLE VOOR TRIO (Van onze sportredactie) WASSENAAR Wederom was er een lukratief trio op Duindigt zaterdagmiddag. In de Sherly Hollandiaprijs zege vierde de Limburger Sjeng Hendrikx met de vijfjarige merrie Mairy Dynamic. Het paard bracht winnend voor elke gulden 32,80 en plaats 8,30. Het koppel met Lea Bond (Cees van Leeuwen) uit Wassenaar was goed voor 987,70 en het trio met Miss Dartel (plaats 17,80) bracht voor elke gulden ruim elf mille. Bij de volbloeds zegevierde Alan Jones met het paard Stormklee voor de favoriet Captain's Escort met Kevin Davies en Charlie Brown met de Rotterdamse jockey Erik Bloem. Later bewees Erik Bloem weer behoorlijk in vorm te zijn door zijn overwinning met het paard Sligo. Hij versloeg in de eindstrijd de Nederlandse kampioensjockey Henk van der Kraats met het paard Polisson. John Smith kwam met Pardise op de derde plaats. Bij de amatrices en amateurs zegevierde de verleden jaar reeds afgeschreven volbloed Florian. De ruin deed dit al voor de tweede keer dit seizoen in handen van de Nederlandse amateurkampioen de Limburger Huug Koullen. Op de twee de plaats kwam Petty van Bloemen Waanders met Prairie Prince. dan een achtste, tiende en zesde plaats. 1. Rolf Dautzenberg (Wdl) 218 pun ten 2. Olie Goop (Zwe) 197 3. Alain Sionneau (Fra) 188 4. Adi Uebleis (Oost) 173 5. Preben Kjarsgard (Den) 172 6. Vittorio Guzzimati (Ita) 171 1/2 7. Gunnar Eggen (Noo) 169 1/2 8. Jan Wagenaar (Ned) 168 9. Horst Bandemer (Wdl) 159 10. Franklin Desoete (Bel) 158 11. Laszlo Ferge (Hon) 145 12. Ame Nyman (Fin) 124. Arthur van Rijswijk

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11