Politie voorkwam bloedbad bij rel rond Vredespaleis EVANGENSCHAP FRANCOISE 1LAUSTRE 3e JAAR INGEGAAN Huisarts verliest kort geding tegen ziekenfonds VHZ Fransen eerder naar stembus kabinet herweegt itrekken van itwerp fluor Hoogspanningslijnen oorzaak één miljoen dode vogels per jaar Zuidmolukkers in hongerstaking President Haagse rechtbank: PAGIN A 9 bevrijdingsbeweging van Tsjaad. Twee an deren die bij die gelegenheid gevangen wer den genomen, zijn sindsdien vrij gekomen. De affaire-Claustre is gekenmerkt door een reeks gebeurtenissen, waaronder de executie van de Franse onderhandelaar Galopin in april 1975, de gevangenneming van de echt genoot van Fran?oise en de moordaanslag op president Tombalbaye, die later werd vervangen door generaal Malloum. Parijs betaalde een losgeld van tien miljoen frank, maar leverde niet de gevraagde wapens, waarop Habre besloot zijn gevangene toch maar niet vrij te laten. Het Franse losgeld viel overigens niet in goede aarde in de hoofdstad N'djamena, dat alle Franse troe pen uit het land liet vertrekken. Het lot van Fran^oise Claustre, die vorig jaar via de televisie een dramatische oproep tot de Franse regering richtte. Ligt nu in handen van de regering in Tsjaad, die een politie van verzoening ontwikkelt, zij het zonder resultaat. Frangoise gaat nu het der de jaar van haar gevangenschap in. (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS De Franse regering overweegt ernstig de parlements verkiezingen te vervroegen, omdat dit de kans dat de linkse eenheid een overwinning behaalt aanzienlijk zal verminderen. Normaal zouden deze algemene verkiezingen in maart 1978 gehou den moeten worden. Geruchten hierover deden sedert ongeveer een week in Parijs de ronde, maar gisteren werden deze bevestigd door het rechtse blad l'Aurore, dat tal van bijzonderheden gaf. kan worden ontwikkeld die het fluor uit het drinkwater verwij dert. Aan bezwaarden zou dan zo'n filter beschikbaar kunnen worden gesteld. De verwachting is echter dat zo'n filter lang op zich zal laten wachten. Maar ook als zo'n filter er kom', dan nog blijven bedenkingen in de Tweede Kamer tegen het wets ontwerp bestaan. Intussen hebben kamerleden van D'66, KVP, WD, PPR en Boerenpartij begin april minis ter Vorrink gevraagd wanneer de bepaling in het Waterleiding- besluit wordt ingetrokken waar op de fluoridering in een aantal gebieden van ons land is geba seerd. Volgens de Hoge Raad is de betrokken bepaling ten on rechte in het Waterleidingbesluit opgenomen. Het wetson' werp diende om de fluoridering voor lopig voor drie jaar een we telij- ke basis te geven, zodat het onterechte artikel in het Water leidingbesluit zou kunnen wor den geschrapt. Minister Vorrink Vorden of snel een filter' kan nu weinig anders doen dan inderdaad schrapping van het artikel toezeggen. Wanneer dat gebeurt, is de formele basis voor goedkeuringen van ge meentelijke besluiten over fluo ridering vervallen. mze parlementaire redac- laag Het kabinet over- het wetsontwerp fluori- drinkwater in te trek- jaarover zal deze week of ide week een beslissing >n genomen. ïaand terug werd de par- taire behandeling van het ntwerp echter geschorst. ter Vorrink en staatsse- is Hendriks (volksgezond- ondervonden in de Twee- Br amer namelijk grote weer- len. De Kamer wilde eerst ipieel bekeken zien, hoe Ie overheid mag gaan met Vlgfoevoegen van stoffen aan water. lag ernaar uit dat minister hk een nederlaag zou lij- De minister heeft toen ge- jd de verdere behandeling iet. wetsontwerp uit te stel- ferst zou onderzocht moe- ee jaar en voor istmoord" tfERDAM (ANP) Twee fevangenisstraf en ter be king stelling van de rege- keeft de officier van justi- Rotterdam geëist tegen |l-jarige van Curasao af- 'lige man wegens de zoge de "kastmoord". id begin oktober vorig jaar 3-jarige bij hem inwonen- (iendin Helen Weekers met ieken om het leven ge- It. Na zijn daad wikkelde let Üjk in een deken en g het in een kast in de 'kamer van zijn woning, werd het op 13 januari politie ontdekt toen zijn >e vriendin argwaan had jgen omdat zij nooit in de irkamer mocht komen. 71s de zitting verklaarde de ]dat hij Helen per ongeluk doodgestoken. Hij had zo- diJ'an haar gehouden, dat hij EB zo lang mogelijk bij zich ^villen houden. Daarom had et lichaam in de kast ver in. -fe Een rapport over de aangele genheid is samengesteld door de onlangs weer in dienst terugge roepen voormalige politieke ad viseur van wijlen president Pompidou, Pierre Juillet. Dit rapport wordt momenteel door premier Chirac bestu deerd, maar de uiteindelijke be- Schenner van Nachtwacht'' overleden (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN Willem R. die in september 1975 met een mes dertien ernstige beschadigingen toebracht aan de Nachtwacht van Rembrandt is op 38-jarige leeftijd in de Rijkspsychiatri- sche inrichting in Eindhoven overleden. Hij heeft zelf een einde aan zijn leven gemaakt. Zijn stoffelijk overschot is inmiddels ter aarde besteld. Willem R. leed aan een ongeneeslijke ziekte en was zich daarvan bewust. Hij had het voornemen zelfmoord te plegen al vele malen uitgesproken. Om die reden werd hij in de inrich ting in Eindhoven voortdurend in het oog gehouden. Op 13 april jongstleden slaagde hij er niette min aan de aandacht van de verplegers te ontsnappen. Ontvoerde vrouw terug zonder kinderen AMSTERDAM (ANP) De 33- jarige Elisabeth Kerpel, die be gin vorige week samen met haar drie kinderen door haar gewe zen man, de 41-jarige Turk Y. Eler, uit haar flat in de Bijlmer meer werd ontvoerd, blijkt za terdag in Amsterdam te zijn teruggekeerd. Zij kwam uit Duitsland, waar Eler haar had laten gaan. De Turk reisde volgens de recher che met de kinderen (twee meis jes van negen en zeven jaar en een jongen van vier jaar) door naar Turkije. Met het oog op de veiligheid van de vrouw wilde de recherche geen verdere mededelingen over de ontvoering doen. Eler zou tegen zijn ex-echtgenote hebben gezegd, dat zij de kinderen te rug mocht zien mits zij zich "netjes" gedroeg. Zelfverbranding in Bondsrepubliek FRANKFURT Een 60-jarige arbeider, die een week geleden wegens moeilijkheden om een erfenis zijn huis in Leuterbach (Essen) in brand had gestoken, heeft zichzelf verbrand. De man parkeerde zijn auto in een een zame omgeving bij Lauterbach, goot benzine over zijn wagen en zijn kleding, en stak de brand Het zeilend op leidingsschip van de Koninklij ke Marine, de „Urania", is gis teren uit de ha ven van Den Helder vertrok ken om in Ply mouth (Egeland) van start te gaan voor de tallshi- praces naar Amerika. De ra ces worden ge houden ter gele genheid van de viering van de 200-jarige onaf hankelijkheid van Amerika. Op de foto de „Ura nia". die een spinnaker heeft van meer dan 200 m2. slissing over de aangelegenheid moet door president Giscard d'Estaing genomen worden. Het lijkt niet waarschijnlijk dat men op de persconferentie die de president morgen zal geven en die uitsluitend aan binnen landse aangelegenheden gewijd zal zijn, iets meer over deze zaak verneemt, integendeel: de president zal zeer vermoedelijk bevestigen dat niets de veron derstelling wettigt dat de verkie zingen vervroegd zullen worden. In regeringskringen is men er van overtuigd, dat men beter nu kan handelen dan de zaken hun loop te laten. De gewestelijke verkiezingen van enkele weken geleden hebben een overwin ning voor links opgeleverd en als de gemeenteraadsverkiezin gen dit volgend jaar zouden be vestigen, zullen de kansen van de tegenwoordige meerderheid voor 1978 praktisch verkeken zijn. ARNHEM (ANP) - Per jaar vliegen zich in ons land met zijn ruim 3800 kilometer hoog spanningslijnen ongeveer één miljoen vogels dood tegen de elektriciteits- en bliksemdra- den van de hoogspannings masten. De meeste slachtof fers vallen onder de spreeu wen (150.000) en de postdui ven en kieviten (beide 110.000). Voor de meeste vo gelsoorten heeft deze vorm van sterfte waarschijnlijk geen effect voor de grootte van de soort. Oplettendheid is wel geboden bij de grutto en enkele zeldzame soorten zoals aalscholver, lepelaar en pur per reiger. Dit concludeert het Rijksinsti tuut voor Natuurbeheer in Arnhem, dat tussen oktober 1972 en december 1973 een onderzoek heeft laten verrich ten naar de omvang en ernst van het draadslachtofferpro- bleem. Naast de spreeuw, de postduif en de kievit, vallen verder de meeste slachtoffers onder de kramsvogel, de houtduif, de grutto, de wilde eend, de zan glijster, de koperwiek, de meerkoet en de waterhoen. Bij deze soorten vallen jaarlijks ongeveer 10.000 slachtoffers of „Als men het indrukwekkende aantal draadsiachtoffers wil verminderen moet men probe ren bij elke uitbreiding van het hoogspanningsnet zoveel mogelijk ondergronds kabels aan te leggen", aldus een van de conclusies van het rapport. Is deze verkabeling moeilijk uit te voeren dan zou men de bliksemdraden kunnen voor zien van spoelen, strips of an dere preventieve voorzienin gen. Gebleken is dat aan de blik- semdraad bevestigde strips zorgen voor minder slachtof fers. Ook andere preventieve maatregelen zoals flappen, ballen, krullen en spiralen met lussen lijken aan de verwach tingen te voldoen. Deze maat regelen hebben echter geen ef fect op het aantal slachtoffers dat 's nachts vliegt. Het rap port pleit dan ook voor een nader onderzoek naar een be veiligingsmethode voor nacht vliegers (onder andere meer koet en waterhoen). Extra aandacht wordt ge vraagd voor de trajecten waar veel slachtoffers verwacht kunnen worden of kwetsbare soorten de hoogspanningslij nen regelmatig passeren. AMSTERDAM (ANP) Twintig Zuidmoluk- se jongeren zijn gistermiddag op de trappen van de Koopmansbeurs aan het Amsterdam se Beursplein voor onbepaalde tijd in honger staking gegaan. Uit een pamflet dat zij verspreiden blijkt, dat de actie is bedoeld als protest tegen "de voortdurende onderdrukking van het Zuidmo- lukse volk door het Indonesische fascistische generaalsbewind" en de "autoritaire hautaine houding van de Nederlandse regering tegen over het Zuidmolukse volk en zijn vrijheids strijd". De hongerstakers richten zich voorts tegen de "economische uitbuiting" van de Zuid-Molukken door de Indonesische rege ring, de gedachtengang achter de straffen van de veertien in Nederlandse gevangenissen zit tende "vrijheidsstrijders", en het uitblijven van de installatie van de Commissie Neder land—Zuid-Molukken. Weeroverzicht DEN HAAG De officier van justitie bij de Haagse recht bank heeft gisteren straffen geëist, variërend van 200 gul den boete tot een maand gevan genisstraf tegen acht Zuid-Mo- lukkers, die op 27 december 1974 hadden deelgenomen aan relletjes bij de Indonesische ambassade en het Vredespaleis in Den Haag. Aanvankelijk zou deze strafzaak worden behan deld op 23 december van het vorig jaar, maar ze werd toen uitgesteld in verband met de gijzelingen in Beilen en Am sterdam. Mede als gevolg van dit langdurige uitstel, zei de officier zijn eisen te willen be- Hoewel er geringe belangstel ling bestond voor de behande ling van de strafzaak en slechts enkele Zuid-Molukkers de zit ting bijwoonden, was er wel een extra bewaking rond het Paleis van Justitie ingesteld. De presi dent van de rechtbank mr. C. Stolk schetste eerst in het kort de gebeurtenissen, zoals deze zich hadden voorgedaan. In de week van 16 tot 21 december was bij de Haagse politie een vergunning aangevraagd tot het houden van een demonstratieve optocht door de Zuid-Molukkers en het aanbieden van een petitie bij het kabinet van de minister president en de Indonesische ambassade. Deze vergunning werd verleend, evenwel met strenge voorschriften tot hand having van de openbare orde. Er zouden geen vlaggen en pop pen verbrand mogen worden.' Maar uiteindelijk draaide het daar wel op uit, en werd ook het Vredespaleis bestormd, waarna er brand werd gesticht op verschillende plaatsen. Deze brandstichting zou zijn voorbe reid door een groep jongeren uit Drente. Er ontstond grote scha de aan tapijten, meubilair en kostbaarheden. Er namen onge veer 500 Zuid-Molukkers aan de mars deel en er was een politie- macht van 270 man op de been' met tanks en waterkanonnen. Enkele verdachten, die gisteren terecht stonden, behoorden tot de Ordedienst van de Zuid-Mo lukkers. „Een kwaad teken, wanneer leden van deze dienst zelf de politie gaan mishande len," verweet de officier van justitie mr. R. A. Schimmel. Niet alleen raakten enkele poli tiemannen gewond, maar ook aan het materieel werd zware schade toegebracht. De Zuid- Molukkers gooiden met stenen en sloegen met ijzeren staven. De officier merkte op dat de politie zich uitstekend had we ten te beheersen en slechts van de wapenstok en het waterka non gebruik had gemaakt. De rechtbank hanteerde tijdens de zitting een compleet album met talrijke foto's van de onge regeldheden waarbij verdachten herkenbaar waren. De zwaarste straf werd geëist tegen een 20-jarige leerling-las ser uit Krimpen aan de IJssel. Hij hoorde een maand eisen. Tegen een 40-jarige gereed schapmaker uit Nijmegen (een orde-commissaris tijdens de op tocht) luidde de eis vier weken gevangenis waarvan twee voor waardelijk. Hij zou met een ijze ren staaf naar de politie hebben geslagen. Tegen een 21-jarige militair uit Krimpen aan de IJs sel werd drie weken geëist. Te gen een 26-jarige orde-commis saris uit Almelo luidde de eis twee weken. Twee weken voor waardelijk gevangenisstraf plus tweehonderd gulden boete werd geëist tegen een 57-jarige man uit Bovensmilde. Dezelfde straf werd geëist tegen een 24-jarige Amsterdam geh. bew. 17 0 De Bilt motregen 18 0.1 Dcelen motregen 19 0.1 Eelde motregen 16 0.1 Emdhoven mist 19 0 Den Helder motregen 12 Luchth. R'dam geh. bew. 18 0 Twente motregen 17 0.1 De Bilt Een hogedrukgebied Kans op een geheel droog et- dat al bijna een week voor maal: 90 procent, droog en zonnig weer zorgt, blijft het weer in onze omgeving Weer M**- Neer- beïnvloeden. Het centrum er- temp' sla* van, dat gisteren boven de Noordzee lag, heeft zich ver plaatst naar het zeegebied tus sen IJsland en Noorwegen. Aan de oostflank van het hoog wordt met een noordelijke stroming drogere en koude lucht naar onze omgeving gevoerd, waar door vochtiger lucht die tijdelijk Nederland was binnenge stroomd, zal worden verdreven. Een oude depressie boven Italië vult langzaam op, maar een nieuwe storing die vanmorgen voor de Golf van Biscaje lag, trekt langzaam via Spanje naar de Middellandse Zee en zal het weer daar opnieuw een wissel vallig karakter geven. Pbew?" Frankfort Genève Helsinki Overwegend zonnig en schraal weer Weervooruitzichten in cijfers: Voor vrijdag: Aantal uren zon: 4 tot 14 Min. temp.: omstreeks 4 graden Max. temp. omstreeks 11 graden fbew W geh. bew. L bew. regenbui vrouwelijke verdachte uit Bo-Kans op een droge periode van vensmilde wegens het in bezit j minstens 12 uur: 95 procent hebben van een gasalarmpistool j met 24 scherpe patronen, waar-! van ze betoogde dat een onbe-l kende man het tijdes de ongere-1 geldheden in haar handen hadi gedrukt Tegen een 29-jarige electro-monteur uit Capelle aanl de IJssel werd 200 gulden boete] en voorwaardelijk drie weken gevangenisstraf geëist, en tegen I een 21-jarige muziekleerling uit| Wierden elf dagen gevangenis straf. Aan het slot van de zitting sprak ook de president van de rechtbank, zoals de officier al UTRECHT (ANP Door te weigeren met de huisarts S. Molenaar eerder had gedaan, waardering een medewerkersovereenkomst aan te gaan, heeft het Utrechtse uit voor het beheerste optreden ziekenfonds Voorzorg en Hulp bij Ziekte (VHZ) geen misbruik van de politie. „Wanneer ie- gemaakt van zijn bevoegdheid. Deze uitspraak heeft de president mand een pistool had getrok- van de rechtbank in Utrecht, prof. mr. VJ.A. v. Dijk, gisteren ken, zou het mogelijk op een gedaan in het kort geding dat de huisarts tegen het ziekenfonds bloedbad zijn uitgedraaid," al- had aangespannen. De huisarts heeft zich, met nog een collega, gevestigd in Maarssen- broek, het uitbreidingsplan van Maarssen. In deze nieuwbouwwijk werkt ook een gezondheidscentrum, dat in 1974, met steun van het VHZ en de gemeente, bij wijze van experiment is gestart. Het ziekenfonds wilde doker Molenaar niet als medewerker inschrijven, omdat het meende dat het gezondheidscentrum minder kans van slagen heeft wanneer in dezelfde wijk (waar over 7 jaar 24.000 mensen wonen, maar die nu nog maar 4000 inwoners telt) buiten dit centrum ook nog een huisartsenpraktijk voor ziekenfondspatiën ten is gevestigd. Het artikel waarop de huisarts zich beroept is nogal ruim te interpreteren, zo meende de president van de rechtbank. In dit artikel staat, dat een medewerkerscontract pas mag worden gewei gerd als "een ernstig bezwaar kan worden aangemerkt". De president kon begrijpen dat de arts meent dat dat bezwaar betrekking moet hebben op de persoon van een arts en zijn kwaliteiten. Hij vond echter ook dat dit bezwaar kon bestaan in verband met de bestaansmogelijkheden van het gezondheidscen trum. In die zin is er in dit geval sprake van een ernstig bezwaar, aldus de president. Helmkluis Wethouder Dols van Maa stricht heeft gisteren de eer ste helmkluis in Nederland in gebruik gesteld. De kluizen zijn bestemd voor motor- en bromfietshelmen: de eigenaar weet zijn helm nu veilig opge borgen en hoeft niet langer met het omvangrijke voor werp rond te sjouwen. In Maastricht zijn nu 12 van de ze kluizen. Voortgaande gevechten in Libanon BEIROET (UPI-DPA) - De ge zamenlijke Syrische-Libanees- Palestijnse pogingen om een nieuw bestand in de burgeroor log in Libanon af te dwingen hebben tot nu toe weinig vruch ten afgeworpen. Lang na het tijdstip dat het bestand moest ingaan, maandag te midder nacht, woedden de gevechten nog voort Ongeveer 110 mensen kwamen in 24 uur tijd om het leven en er vielen ca. 200 gewonden. Tot de doden behoorde een klein zoon van de rechtse falangisti- sche partijleider Pierre Ge- mayel.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9