Kwart eeuw werk aan kerkelijke vitaliteit Kameel verdween met noorderzon De vijf stromannen van het bloemencorso Kampioenen Leidse Schaakbond Jeugddamtitel naar Wassenaar of Hazerswoude Doorrijder aangehouden PAGINA 5 DOOR ®p mi'n ornWe9en door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke Tn morgen tussen negen en tien uur kunt u mij telefonisch vertellen wie I UN u graag in deze rubriek zou. willen tegenkomen. Het nummer van mijn PIETERS geduldige telefoon is 071 12 22 44; u kunt dan naar toestel 19 vragen. Minderbroeder Bernard Demmers: chie een gemeenschap met toe komst herbergt: „Niet alleen wat het kerkgebouw betreft, maar ook de „levende have". Mensen zijn uiteraard belang rijker dan het gebouw. Als de Parochieraad ook die kant op gaat, zitten we goed, geloof ik. Die raad is trouwens een stel mensen die werkelijk veel werk verzetten en goede initia tieven nemen. Hoe meer de mensen zelf gaan doen binnen zo'n gelovige gemeenschap, hoe beter het wordt. Bij de Hartebrug zit die tendens er helemaal in. Daar ben ik erg blij mee. O ja, wat me nog te binnen schiet over die jeugd, die al die jaren een extra plek je in mijn hart heeft gehad: gek eigenlijk, maar volgens heel wat ouders mag je een kind niet dwingen naar de kerk te gaan. Maar ze sturen het wel geregeld naar de tand arts. Maar ach, dat zal wel meer betekenen dan geestelijk welzijn. De kameel van de familie Zandbergen: met de noorderzon verdwenen De Rijnsburgerwegse kameel is verdwenen. Gestolen. Het dier heeft enkele weken tussen het struweel op de hoek van de Rijnsburgerweg en de Was- senaarseweg de belangstelling van zeer vele passanten tot zich getrokken, luchthartig ogend in het wijde niets. Nu oogt het dier ongetwijfeld er gens anders, zeer tot ergernis van zijn zorgzame eigenares, mevrouw Zandbergen en haar zoon. „Kijk, daar kan ik nu zo kwaad om worden, hè. Gister nacht tussen 1 en 5 uur moe ten onverlaten bezig zijn ge weest de kameel weg te halen. Het dier is, badend door de narcissen en jonge tulpen, meegevoerd. Of het nou Leide- naars of Hagenaars zijn ge weest weet ik niet, maar we weten wel, dat ze in Scheven- ingen gek op die kameel wa ren, toen-ie daar op Seinpost stond. Men heeft al eens bij ons geïnformeerd of het beest wel te tillen was. De kameel is van polyester en steen ge maakt en vier mannen kunnen het geval wel van z'n plaats krijgen. Zo zal het ook wel gebeurd zijn, vrees ik." Toen mevrouw Zandbergen me gistermorgen telefonisch benaderde, meende ik eerst dat ze wilde vertellen dat het dier eindelijk z'n reclametekst was kwijtgeraakt en overge schilderd. Maar nee, het was veel slimmer gesteld. Nu vraagt mevrouw Zandbergen zich in gemoede af: „Wat heb je nou eigenlijk aan een ka meel hè? Tenminste, die ande ren bedoel ik. Iedereen weet dat dit geval van Zandbergen is. En dan nog al die vernielin gen in je tuin aanrichten. Ik kan zo'n kameel moeilijk aan de ketting leggen, is het niet? Misschien heeft ie wel honger gekregen, met dat bordje „Niet voeren" bij z'n poten. Ik heb toch maar de politie ge beld. Als iemand me inlichtin gen kan verschaffen over m'n kameel, dan graag: mevrouw Zandbergen, Rijnsburgerweg 80. Tel. (071) 15.43.72." In de Hobaho-hallen te Lisse wordt het grandiose bloemen corso van de Bollenstreek in de „watten" gelegd. Vanmid dag begonnen de bloembin- ders hun artistieke en kleurrij ke werk, maar gisteren waren vijf mannen nog bezig de enorme combinaties van onge veer 44 praalwagens met stro te bekleden. Ik wipte even langs en zag een strogele mas sa die vorm begon te krijgen op de gesmede casco's. Aan twee dotten van wagens werd de laatste hand gelegd: een locomotief en twee wagons van de Spoorwegen. Een stro- werker sleep zijn mes aan een stuk trottoirband en sneed vervolgens de zoveelste mat aan repen. Uit een transistor radiootje klonk vrij zachte muziek. Bezige handen sneden en knoopten, zwijgzame man nen die hooguit af en toe „Ra- mona" mompelden als deze naam gekoesterd uit het luid sprekertje kwam. Buiten scheen onafgebroken de Paaszon, maar de stroman nen trokken zich daar niets van aan, want de klus was nog niet klaar. Op de grote NS-wa- gen zag ik de twee wagons groeien als kolossale tulpen die vandaag hun fleur ontvin gen. „Wat u daar ziet daar zit alleen aan smeedwerk al 198 uur arbeid in", vertelde me de heer W. A. van Werkhoven uit Oegstgeest, terwijl hij de eelt- knobbels op zijn handen wreef: „Vanaf 1 maart zijn we al met dit strowerk bezig. Ik doe dit nu alweer 25 jaar, maar mijn Rijnsburgse colle ga's hier zijn nog veel meer vaklui dan ik, hoor. We wor den voor een paar maanden Pater Demmers voor zijn Hartebrugkerk aan de Leidse Haarlemmerstraat geworden. Maar het werd voor mij Katwijk, waar ze in feite missionarissen opleidden. Maar daar ben ik nooit aan toe gekomen. Van mijn klas zijn er trouwens hooguit drie, vier in de missie terechtgeko men. Na mijn wijding in 1951 was ik drie jaar „assistentie- pater", met als basis Megen. Daarna kwamen Nieuwe Nie- dorp en Oude Niedorp. Daar was ik kapelaan. In 1961 kwam ik als kapelaan naar de Leidse Hartebrugkerk. U vraagt nu: dus u bent hier gebakken. Hoezo? Ik zit hier niet gebakken. Ik beschouw deze parochie niet als eindsta tion. Maar dat ligt ook aan de ontwikkeling van de Leidse binnenstad. Als er jongeren komen dan moeten zij hier de taken overnemen. Hoewel, ik ben nog steeds de jongste in de rij hier. Maar werkelijk: blijven zou niet goed zijn, ge loof ik. Ik ben noodgedwongen gebleven door de ontwikkelin gen die zich hebben voorge daan, Er is geen vervanger. ,Wat moet je dan?" Eerste opdracht van pater Demmers was de jeugd, tot nu toe. De „jongeren" zijn daarbij gekomen. „Voor die jonge mensen heb je te zorgen. Ge lukkig heb ik hier een heel goed leidersteam dat de zaken prachtig laat draaien. Een goe de leiding, daar staat of valt de boel mee. Vroeger was het bijna altijd de aalmoezenier die het moest opknappen. We hebben hier in de Hartebrug toch al veel mensen die zich voor de verschillende facetten van het parochieleven willen inspannen. Het is bij ons een vitale parochie, ondanks of dank zij de binnenstad, want er is weer de trek naar de city bij de mensen. Het is ook de parochie van de geleidelijk heid, er wordt niet gehold naar links of naar rechts. Dan zijn er bovendien onze inspire rende koren. Met Witte Don derdag hadden we eens zo veel mensen in de kerk als in 1975, ook op Goede Vrijdag wss het veel drukker dan vorig jaar tijdens de plechtigheid die bij zonder goed door het Jonge renkoor werd verzorgd. Paas wake: ruim 400 mensen, ook een dienst die door het Jonge renkoor werd begeleid (dat koor wordt toch wel erg geap precieerd. ook door veel oude ren. Dat ligt voor een groot deel ook aan de tekstgroep die doordacht en verzorgd te werk gaat). Paaszondag hadden we het ge mengd koor met een Mis van Schubert: dat sloeg werkelijk alles. Het was een Paasweek einde, dat zeker 1400 mensen naar de kerk trok, minstens 200 meer dan vorig jaar, dacht ik". Pater Demmers is ervan over tuigd, dat de Hartebrugparo- weer een tijdje vol." Een paar meisjes en jongens hielden zich niet met het stro bezig. Die waren aan het werk met satijnzachte bekleding van de wagens, of met het spannen van blauw gaas over een reusachtige libelle. Het worden de meest fantastische dieren straks in dat betoveren de corso: honderden uren werk. Wie ziet het? „Ja wie ziet het?" vraagt ook strowerker van Werkhoven zich af: „En dat allemaal voor een paar uur. Zo is het toch? Wat wij eraan doen, dat dou wen ze eigenlijk weg. Toch leggen wij de basis voor die bloemenpracht. En nou het weer. als dat maar zo blijft, dan ben ik allang tevre- in het parkeerprobleem rond een van sierbestrating voorzie ne Haarlemmerstraat als het eenmaal zover is, kun je niet meer terug en daarna wil hij desnoods nog wel iets zeggen over zijn loopbaan. Gisteren heeft hij op het poli tiebureau met een bevoegde inspecteur anderhalf uur zit ten praten, want die sierbe strating mag dan erg mooi worden, „maar bij trouwen en rouwen moeten de auto's een plekje kunnen vinden om te staan. En verder vind ik dat de mensen 's zondags op een redelijke manier naar de kerk moeten kunnen komen. Met hun auto's dus. En wat wilt u verder nog van me weten?" Ik geloof, dat dit helemaal minderbroeder Bernard Dem mers is. Geen poespas. Als-ie geschoren moet worden, dan is dat alleen om de goege meente te plezieren. Komend weekeinde viert de parochie van de Hartebrug zijn zilveren feest in alle toonaarden: jonge renmis zaterdagavond, een so lemnele hoogmis zondag met bruisende koor- en instrumen tale muziek en 's middags een receptie in het Antonius Club huis, waarbij optreden Fran- ciscus Band en aanbieden feestgeschenk. De Hartebrug- parochie waardeert Bernard Demmers ofm, zou hem niet meer willen missen. Maar franciscaan Demmers zegt: „Niemand is onmisbaar. O nee. Voor mij wordt heus wel weer een ander gevonden die de draad opneemt. Waar schijnlijk op een andere ma nier. Als het om mijn persoon zou draaien zou het beslist verkeerd zijn. Je moet niet teveel aan een persoon gebon den zijn. Geloven en kerk zijn moet integendeel aan „de" persoon hangen, dat is Chris tus zelf. Je moet niet naar de kerk gaan om een pastoor of kapelaan. Dan hoeft het voor mij niet meer. Dat zegt Bernard Demmers en daarom laat ik hem graag een tijdje aan het woord. En zo raken we in Haarlem terecht. Wat uit Haarlem komt is goed. Dat zei Godfried Bomans al. Ook Demmers werd er gebo ren, woonde eerst in de paro chie van Hendrik Andriessen, later in Haarlem-Noord onder het bijna legendarische „regi me" van pastoor Van Eeden. Hij vertelt me uit de oorlog stijd van de razzia's, van de vechtpartij bij de Jan Gijsen- .tade met de Hitlerjugend („de klappen kreeg ik pas 's avonds thuis, van m'n vader"), van zijn halfdaagse studie op het Triniteitslyceum, omdat het college in Katwijk was opge heven. „Ik zat aan de Zijlweg in Huize Insulinde met Henk Bouwman in de klas, een broer van Mies. Ik werkte toen al naar het priesterschap toe, we hadden als 18-jarige stu denten een Ausweis". Waarom werd Bernard Demmers fran ciscaan? „Ach, dat ging eigen lijk vanzelf. Mij oudste broer was ook franciscaan. Ik werd waarschijnlijk door hem aan gestoken, de lijn naar Katwijk werd doorgetrokken. Trou wens, pastoor Van Eeden had iets tegen Hageveld. Wét weet ik niet. Hij stuurde ten minste niemand van de jongens daar naar toe". Zo werd Bernard Demmers minderbroeder. „Ik zou nooit anders hebben gewild. Ik heb wel m'n kansen gehad om het een tegen het ander af te we gen. Ik heb kennissen die be nedictijn of dominicaan zijn De stromannen van het bloemencorso in actie door een „bloemenboer" aan het corso uitgeleend. Normaal zijn we met vier man bezig, maar één Rijnsburger is he laas uitgevallen. Nu zijn er door een andere baas nog twee extra krachten uitge leend." Van Werkhoven blijft het boeiend werk vinden. „Maar het is soms wel uitkijken, zoals met die leeuwekop van de Rijkspostspaarbank, daar zit je een tijd op te porrelen. Dan moet je precies de tekening volgen. In het begin voel je je handen behoorlijk door dat trekken aan dat touw. Dat is getaand touw, anders is het zo kapot. Nou en op den duur worden die zere plekken ge woon eelt en dan hou je het Een minderbroeder is 25 jaar priester. In de overvloedige roomse rijkdom van weleer ging de zilveren aureool rond het hoofd van de jubilaris, maar in de krant kwam slechts een kort berichtje met als kop erboven: Pater B. J. M. Demmers ofm 25 jaar priester. Dat was al mooi, maar er moest nog heel wat volgen voordat een dankbare parochie in jubel uitbarstte. Tegen die tijd was de feeste ling op z'n minst pastoor en der jaren zat. Maar de tijden zijn veranderd (wie had het daar al eerder over?), de pries- terrijen raken uitgedurid en ook de horden van vrolijke franciscanen worden kleiner en kleiner. Daarom misschien vieren we wat er nog te vieren valt, al is dat „maar" 25 jaar. Het voorwerp van de publieke verering mag zich daartegen schrap zetten, het helpt hem niets. Pater Bernard Dem mers, een onverminderd bloeiende 51-er, verdiept zich momenteel op de eerste plaats Van onze schaakmedewerker j( -EIDEN De competitie van de Leidse Schaakbond is geëindigd. lf De kampioenen zowel als de degradanten zijn bekend. Leiderdorp en Noordwijk mogen het volgend jaar weer proberen in de eerste dasse. Naar de tweede klasse promoveerden Rijnsburg, Philidor Alphen 2 en Alphen 3. Hiervan zijn vooral de laatste drie lijzonder overtuigend kampioen geworden. -eiderdorp leek in de tweede dasse A gemakkelijk de titel linnen te gaan halen. Een on verwachte misstap in de voor- 3 aatste ronde bracht de span- 15 ling echter terug. Vreemd ge- ioeg leed hun concurrent Bode- iven in dezelfde ronde een 8-2 lerlaag tegen het zwakker [eachte Philidor 5. Bij het in- a«ui van de laatste ronde stond eiderdorp hierdoor nog altijd »P de eerste plaats op één aatchpunt achterstand gevolgd door Bodegraven, Boskoop en Philidor 5. In de laatste ronde liet Leiderdorp er geen twijfel over bestaan wie de sterkste was. Met niet minder dan 8 1/2- 1 1/2 werd het al gedegradeerde Koudekerk van het bord afge schoven. Het tweede tiental dat hier degradeert is Voorscho ten 3 dat na een goed begin langzaam de ranglijst afzakte om tenslotte op de voorlaatste plaats te eindigen. Nog spannender was de laatste ronde in de tweede klasse B. Koploper Sassenheim moest hier aantreden tegen LSG 4. dat zelf ook nog een theoretische kans had op het kampioen schap. Verder stond van te vo ren al vast dat Leithen, dat in degradatienood verkeerde, het Noordwijk erg lastig zou gaan maken. LSG 4 pakte zijn laatste kans door met 6 1/2-3 1/2 te winnen van Sassenheim. LSG is gedurende deze wedstrijd bijna geen moment irr gevaar geweest. Hierna moest de wedstrijd Lei- then-Noordwijk de uitkomst brengen. Bij het afbreken stond Leithen met 4-3 voor. Zowel Lei then als Noordwijk waren er van overtuigd dat Leithen met de overwinning zou gaan strij ken. Hoe anders liep het echter af. Bizot wist Weber middels een valletje het volle punt af handig te maken. Joop Turk won van Jan Bey en André de Boer wist zijn partij tegen Jerry Bey remise te houden. Hierdoor werd Noordwijk kampioen ter wijl Leithen te zamen met Kat wijk 2 degradeerde. Alphen 2 en Alphen 3 die bei den twee rondes voor het einde, al kampioen waren bleven zon der puntenverlies. Alphen 3 versloeg Leiderdorp 3 met 6-4. Alphen 2 won met 6 1/2-3 1/2 tegen Roelofarendsveen. Rijnsburg en Leiderdorp 2 heb ben voordurend de dienst uitge maakt in de derde klasse C. Toen het onderlinge duel in de voorlaatste ronde in een gelijk spel verzandde kon Rijnsburg het kampioenschap eigenlijk niet meer ontgaan. In de loop van de competitie had Rijns burg namelijk een steeds grote re voorsprong in bordpunten opgebouwd. Zoals verwacht ge schiedde, beide teams eindigden op 11 matchpunten uit 6 wed strijden waarna Rijnsburg op bordpunten promoveerde. Philidor 7 is in de derde klaase D gemakkelijk kampioen ge worden. LSG 5 dat na drie ron des nog evenveel wedstrijden gespeeld als gewonnen had viel aan het eind volledig door de mand. Na een nederlaag tegen Lisse 2 waren zij al kansloos door een gebrek aan bordpun ten. In de slotronde moesten Philidor en LSG nog tegen el kaar aantreden. Wat een span nende wedstrijd had kunnen worden werd een kat en muis spelletje. De kat was in dit geval Philidor dat met 7-3 eenvoudig over LSG heenwalsde. 1 1AZERSWOUDE/WASSE. JAAR In de uit negen ron- j m bestaande competitie om 0 let individuele kampioenschap 'oor aspiranten van de Leidse J districts Dam Bond gaat Samen iterks Chiel Hamers na vier 'ntmoetingen aan kop. De jonge lazerswoudenaar zal in de slot- ase van het toernooi waar schijnlijk nog concurrentie on- ervinden van WDG-aspirant Aad van Velzen, die de koploper met een punt achterstand volgt. Hamers verzamelde tot nu toe zeven winstpunten. Vier Samen Sterk-jongens, Jos Stolwijk, Erwin Hamers, Kees de Gelder en Wibo Speckling, haalden tot nu toe vier punten. Dat deden ook de Wassenaarse knapen Aad Zandvliet en Ron nie de Ruiter. In de strijd om het persoonlijk kampioenschap van Samen Sterk bij de senioren gaan Al- bert Huisman (14 punten uit 8 wedstrijden) en Jan Fase (14 uit 10) aan kop. Met nog drie partij en te spelen ziet het er evenwel toch naar uit dat Albert Huis man de titel weer eens voor zich opeist Ron Fase volgt de kemp hanen verrassend, met Teun de Bremmer en Louis de Frankrij ker op gelijke voet. In de tweede groep zijn Johan Rafiek, Paul de Bremmer, Ton Stolwijk en Gerrit Kerkvliet de gegadigden om zich van een van de twee plaatsen in de hoofd macht van Samen Sterk te ver zekeren. Hans Vermin, lid van het Wasse naars Damgenootschap heeft met succes deelgenomen aan het adspiranten-damkampioen- schap van Nederland, dat in Zutphen werd georganiseerd. Na aanvankelijk aan kop ge staan te hebben moest hij hal verwege het toernooi deze posi tie prijs geven. Hans Vermin kwam tenslotte één punt gekort en moest daardoor genoegen ne men met de derde plaats. Het Wassenaars Damgenoot schap speelde in een nederlaag serie twee wedstrijden. Tegen D.C. Mariahoeve werd met 16—14 verloren en tegen DID Zoetermeer werd met 13—11 ge wonnen. De volgende tegenstan der in het nederlaagtoernooi is Zwijndrecht. Twee gewonden bij steekpartij in Leidse bar Van onze politieverslaggever Leiden Na een vechtpartij in een bar aan de Hooglandsche Kerkgracht zijn twee personen met messteken overgebracht naar het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp. De slachtoffers, een 20-jarige en een 29-jarige Leidenaar, werden slechts licht gewond. De oudstere kreeg een snee boven het linkeroog en de jongste kreeg een snee in de rechterhand. De vechtpartij ont stond nadat een tot nu toe onbe kend gebleven Marokkaan de vrouw van een bar bezoeker las tig viel. Bij de vechtpartij waren zeven Marokkanen betrokken, waarvan enkelen een mes bij zich hadden. Werktijdverkorting bij Alphense machinefabriek Alphen aan de Rijn De moto- renfabriek „De Industrie" in Alphen aan de Rijn heeft voor 167 van de 180 personeelsleden werktijdverkorting aange vraagd. Het bedrijf wil voorlo pig voor een periode van zes weken een werktijdverkorting van vijftig procent. Volgens ad junct-directeur ir. A. J. Kocen heeft men de werktijdverkor ting aangevraagd omdat er een gebrek aan opdrachten is. Kampioenschap zaalvoetbal. District west 2 LEIDEN Vanavond moet Leids kampioen' zaalvoetbal Zwaanvogels op „eigen terrein", in de Vijf Meihal, de eerste stap zetten op de weg die moet leiden naar het kampioenschap van het District West 2. Een titel strijd die voor het eerst in de geschiedenis in twee delen zal' worden afgewerkt. De vijf teams, afkomstig uit de afdelin gen Rotterdam, Gouda, Den Haag, Dordrecht en Leiden, zul len eerst vanavond in de Vijf Meihal in actie komen om dan volgende week de laatste duels in de Moordrechtse sporthal „De Zuidpias" te spelen. Vanavond treedt de Leidse kampioen tweemaal aan. Om 20.40 uur tegen de Rotterdamse titelhouder en om tien voor half elf tegen het Haagse DKS-In- tiem. De Districtskampioenschappen beginnen vanavond om zeven uur. Van onze politieverslaggever hij in de Breestraat na voorge sorteerd te hebben met zijn Leiden Een 17-jarige Leidse fiets, door een 23-jarige autobe- jongeman is tijdens het paas- stuurder uit Benthuizen werd weikeinde gewond geraakt, toen aangereden. De Benthuizenaar is na het ongeluk doorgereden, maar kon enige uren later wor den aangehouden en voor ver hoor worden overgebracht naar het politiebureau. De jongeman werd voor onderzoek overge bracht naar het Academische Ziekenhuis. Hij liep schaafwon den en een hersenschudding op.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5