HONDERD JAAR DOMINICANESSEN IN „BIJDORP" Tien jaar oude huizen in Stompwijk moeten nu al worden gerenoveerd Gevaarlijk speelgoed NOORDWIJKSE MODE BOETIEK UITGEBRAND Aanleg woonbuurtje stuit op bezwaren Persoonlijk ben ik niet zo'n Oranje-klant' Meevaller van ruim 1 miljoen voor Wassenaar Jongelui slaags met politie Twee dagen corsofeest in Lissese veilinghal NOORDWIJK Vooral in de Noordwijkse woon wijk Boerenburg bestaat de laatste tijd onder de jeugd een rage in het schieten met pijl en boog. Jammer genoeg dreigt dit spel te ontaarden in een gevaarlijk vandalisme, doordat men de pijlen voorziet van ijzeren punten of dergelijk materiaal. Bijzonder in trek daarbij zijn de metalen spitsen de werppijltjes, die in de speelgoedhandel zijn te verkrijgen. Gebleken is zelfs dat jongens deze pijltjes door diefstal trachten te verkrijgen. Dat het gebruik van dergelijke pijlen door de jeugdige boogschutters groot gevaar voor anderen oplevert spreekt vanzelf. De politie oefent streng toezicht uit en neemt het schiettuig zonder pardon in beslag. Ook al met het oog op hun aansprake lijkheid wordt een beroep gedaan op ouders en andere opvoeders om het gebruik van het gevaar lijke speelgoed door hun kinderen zoveel mogelijk tegen te gaan. De woningen verkeren in de Santhorststraat in bijzonder slechte staat. Hier een blik op de buitenkant van een paar woningen en een kijkje in de keuken van de familie Tuit, waar een flink gat in de vloer zit. KOSTEN RUIM 30 MILLE PER WONING Van een onzer verslaggevers Stompwijk Er lijkt dan toch vaart te komen in de plannen om de veertig woningen in de Santhorst straat in Stompwijk grondig te renoveren en con structiefouten weg te nemen. De bewoners van deze huizen gaven het bestuur van de beherende woning bouwvereniging „Don Bosco" gisteravond carte blanche om de renovatie uit te voeren, zonder dat exacte gegevens waren verstrekt over de kosten voor de bewoners. De op voorstel van het bestuur van deze vereniging opgerichte commissie „Renovatie", bestaande uit bewoners, ontbond gisteravond in „De gouden Leeuw" zichzelf. De commissie was van mening dat het geen zin heeft de renovatie te begeleiden als het bestuur van de woningbouwver eniging de commissie niet betrekt bij de totstandko ming van de plannen, zoals die gisteravond aan de bewoners werden voorgelegd. gehoord over een rapport van de Haagse Gemeentelij ke Dienst voor Volkshuisvesting, maar worden niet van te voren ingelicht of gehoord over het nieuwe advies, waarin opgenomen C.V. en betegelde muren. Bij de besprekingen over het eerste advies (rapport) hebben we gevraagd om betegelde muren, maar dat kon toen niet en nu komt het bestuur van de woningbouwvereni ging wél mee" De achterban was echter van mening dat deze zaak ondergeschikt was aan die van de renovatieplannen en de commissie zag geen andere uitweg dan zich op te heffen. Huurverhoging Overgeslagen „Om tijd te winnen en om de renovatie er zo snel mogelijk door te krijgen, hebben we een schakel in het overleg overgeslagen. We hebben ons vanavond direct gewend tot de bewoners", aldus de voorzitter J. de Kier van de woningbouwvereniging Gevolg was wel dat ue commissie, die moet opkomen voor de belangen van de bewoners, er gisteravond als Piet Snot bijzat, omdat zij geen enkele inzage in de gewijzigde plannen heeft gekregen. „De commissie had het plan doorgesproken met de bewoners en dan was hier vanavond één standpunt naar voren gebracht", zo zegt een commissielid, „en niet veertig verschillende". De heer Van Santen, commissielid: „We werden wel Aan de veertig huizen in de Santhorststraat zal het volgende worden veranderd: - vervanging van plafonds door gipsplaten; - nieuwe vloeren; - andere dakpannen; - aluminium fronten en kozijnen; - renovatie douchecel: - isolatie; - verbetering keuken; - verbetering riolering binnenshuis; - opknappen van het toilet. De kosten worden ruwweg geraamd op 30.000 gulden per woning; een huursverhoging van ongeveer 90 gul den per maand zal het gevolg zijn. De kosten per woning mogen meer dan 30.000 gulden bedragen, wan neer centrale verwarming wordt aangelegd. En dat is wat de bewoners net niet willen. Gisteravond werd door de bewoners gesteld dat de reeds in het plan opgenomen centrale verwarming geschrapt moest wor den (De huur zou met centrale verwarming naar schatting met veertig gulden per maand omhoog gaan. Volgens voorzitter De Kier komen de bewoners in aanmerking voor een subsidie van 3000 gulden (per woning), als de bewoners centrale verwarming nemen. Enige bewoners leverden kritiek op het feit dat de huurverhoging wordt geheven over de totale kosten per woning: „Een gedeelte hoeven wij niet te betalen, omdat het hier achterstallig onderhoud en constructie fouten betreft. Wij moeten op deze manier opdraaien voor de fouten die aannemer „Van Rij en Verdoes" uit Katwijk heeft gemaakt tijdens de bouw. Er moeten veel werkzaamheden worden verricht die géén com- fortverbetering opleveren". (Zoals bekend zijn de wo ningen in de Santhorststraat 10 jaar geleden gebouwd en zijn daarbij constructiefouten gemaakt. De aanne mer „Van Rij en Verdoes" is inmiddels failliet en kon derhalve niet meer aansprakelijk worden gesteld voor de constructiefouten. De bewoners moeten overigens zelf de kosten betalen van opslag van hun meubilair en het vervoer daarvan. De woningen zullen per drie stuks worden gereno veerd. Bewoners worden gemiddeld drie tot vier weken in een directiekeet of caravan ondergebracht op kosten van de woningbouwvereniging. De huizen moeten nage noeg leeg zijn als gerenoveerd wordt en de schade toegebracht aan de tuintjes moet eveneens door de bewoners worden gedragen. Volgens het eerste rapport (prijsniveau 1974) waren de kosten geraamd op ongeveer 17.500 gulden per woning; een huursverhoging van ongeveer 30 gulden per maand. De nieuwe plannen worden momenteel uitgewerkt door architectenbureau Van Vliet uit Leidschendam. NOORDWIJK De boetiek „Trefmode" van de heer Slagmolen aan de Wilhelminastraat is gisteravond grotendeels uitgebrand. Het benedengedeelte van het pand wordt momenteel verbouwd en in verband daarmede had men de voorraad kleding opgeslagen op de bovenverdieping. Vermoedelijk is daar de brand ontstaan, v Deze breidde zich zo snel uit, dat binnen enkele minuten de boetiek in lichterlaaie stond. De brandweer rukte met groot materieel uit en slaagde er in de brand tot het modemagazijn te beperken. Van de aangrenzende fotozaak sprong aan de zijde van de Voorstraat een grote etalage ruit. De recherche stelt een onderzoek in naar de' oorzaak van de brand. De uitslag daarvan was vanochtend nog niet bekend. Ook de omvang van de schade staat nog niet vast. Van een onzer verslaggevers Wassenaar De gemeente Wassenaar blijkt bij de samenstel ling van de uitgaven en inkomsten in het begrotingsjaar 1975 erg met de natte vinger te werk te zijn gegaan, zo blijkt uit de tussentijdse wijzigingen van de gemeentebegroting, die binnenkort aan de gemeenteraad ter vaststelling zullen worden aangeboden. Aan „meevallers" kan er een totaal van 2.300.000 worden geboekt en aan „tegenvallers" een bedrag van 1,122,400. Een voordelig verschil dus van ruim een miljoen gulden. De belangrijkste „meevallers" waren een 1,2 miljoen hogere uitkering uit het gemeentefonds en een bedrag van 800.000 meer aan rijksbijdrage in de politiekosten. Meer geld blijkt er ook binnen gekomen te zijn van de straatgrond, personele en vermakelijkheisbelasting. Onder de „tegenvallers" komt een bedrag van 297.000 voor als mindere winst van het gas- en elektriciteitsbedrijf. Verder meer kosten van de dienst gemeentewerken: 451.000, nadelig saldo van de gemeentelijke sociale dienst: 187.000 en een hoger nadelig saldo van de bibliotheek. Over de resultaten van de gemeentebedrijven zijn op dit moment nog geen exacte gegevens bekend. De verwachting is dat de verlaagde winstuitkeringen wel kunnen worden gehaald. Van onze correspondent VOORSCHOTEN Deze maand zijn de zusters Dominicanes sen van Huize Bijdorp een eeuw in Voorschoten gevestigd. Honderd jaar zusters van de congregatie van de Heilige Cathari- na van Siena zijn niet ongemerkt voorbij gegaan. Misschien is het jaar 1976 voor de zusters een evengroot avontuur als het jaar 1876 toen een groep zusters in het historische buiten „Bijdorp" het moederhuis ging vestigen van de orde, die daarna aangeduid werd met de naam Dominicanessen van Voorschoten. De zusters hebben de eeuw niet silzittend volgemaakt. Het moederhuis zorgde voor de op leiding van de nieuwe zusters, hield de contacten met de di verse missiegebieden in stand en tot aan de dag van vandaag krijgt het postkantoor zowel de ontvangst als de verzending van poststukken naar gebie den, die werkelijk eventjes op gezocht moeten worden in de grote PTT-bijbel. De zusters zijn met „De Zilverfabriek" de oudste klanten en tot voor kort waarschijnlijk de grootste klant van de Voorschotense Tante Pos. De zusters begonnen al spoe dig met een pensionaat voor „Jonge juffrouwen van defti- gen stand", dat pensionaat werd later omgevormd tot de Middelbare Meisjesschool O.L.V. van Lourdes. Een school voor interne en externe leerlingen, bekend door heel Nederland, de school waar het „Frans" voorrang had. Een zuster heette soeur, de speel plaats was de cour, de duizen den oud-leerlingen weten het allemaal nog wel. Het was zelfs voor de begrippen van kort voor de oorlog een stren ge school. Ook na de oorlog werd nog jarenland de traditie gehandhaafd, dat het meisjes niet alleen boekenwijsheid moest vergaren, maar ook praktische wijsheid. Een grote waarde werd gehecht aan de kunstgeschiedenis. Naast deze school kregen de zusters de zorg over de „bewaarschool", later kleuterschool en de r.-k. meisjesschool in Voorschoten. In de oorlog kregen de zusters inkwartiering van Duitse sol daten. Deze bouwden rond kerstmis 1943 een feestje en de hele school brandde af. De zusters werden verdreven o.a. naar het Bondsgebouw. Zij maakten zich zeer verdienste lijk door in het laatste oorlogs jaar zowel jongens als meisjes voortgezet onderricht te geven. Vijf jaar geleden stapten de zusters definitief uit het onder wijs. De MMS werd opgeheven en samengevoegd met een christelijke en een r.k. ULO- school tot het Lucascollege. De orde ging zich bezinnen op een nieuwe taak, die gedeeltelijk werd gevonden in het bejaar- denwerk. In Voorschoten zijn behoudens enige zusters, dÜe als lerares verbonden zijn aan het Lucascollege, de Domim. canessen niet meer aktief. Met gepaste vreugde hebben de zusters Dominicanessen de ze week met de Voorschotense bevolking het eeuwfeest her dacht. De slechtste tijden, alt hans wanneer deze uitdruk king kan worden gebruikt, zijn voor de religieuzen alweer voorbij. De vergrijzing van de orde valt niet te ontkennen, maar er komt weer „jong bloed". Natuurlijk zijn er veel zusters, die nog met een bepaalde vorm Van heimwee terugden ken aan de tijd van vroeger. Het onderwijs en de missione ring van wat nu de Derde Wereld wordt genoemd, is geen hoofdtaak meer. Men vindt de zusters echter weer net als een eeuw geleden daar waar hulp nodig is. Dat is Voorschoten bij de hulp aan bejaarden en zieken. Het is minder spectaculair, maar wel erg nuttig. De tweede eeuw zusters Domi nicanessen van Voorschoten is begonnen. Joop Peeters Wassenaar De aanleg van een woonbuurtje in het plan „Ter Weer" is een volkomen verantwoorde en doordachte zaak. Dat is de reactie van B W van Wassenaar op een protestschrijven van de bewoners van de nieuwe woningen aan de Seringenlaan die vinden dat een dergelijk, in het nu ter visie liggende bestemmingsplan Ter Weer aan te leggen bouwproject indruist tegen destijds met het gemeentebestuur ge maakte afspraken. De bewoners stellen dat toen zij de woningen aan de Seringenlaan kochten de indruk is gewekt dat zij een vrij uitzicht zouden houden op parken, sportvelden en een jachthaven. Nu ziet het er echter naar uit dat ze vlak voor hun neus woningen krijgen. Volgens B W echter is van gemeentewege nimmer bevestigd dat het vorige bestemmingsplan een vrij uitzicht waarborgde. „Een dergelijke waarborg kan nooit gegeven worden omdat bestemmingsplannen nu eenmaal altijd herzien kunnen worden", aldus het college. Bovendien stellen B W dat er bij het ontwerpen van het bestemmingsplan Ter Weer een zorgvuldige belangenafweging heeft plaatsgevonden. In het kader van de studie ter voorbereiding van een ontwerp-structuurplan zegt men een uitvoerig onder zoek te hebben gedaan naar plaatsen waar nog ge bouwd zou kunnen worden. Het nu aan de orde zijnde terrein kwam als een van de nog maar weinige moge lijkheden uit de bus. Uit het onderzoek blijkt ook dat niet alle bewoners in gelijke mate bij het woningbouw plan betrokken zullen zijn. Iets meer dan de helft van de bewoners van de Seringenlaan zal niet rechtstreeks op de te bouwen woningen uitkijken. Het ontwerp-bestemmingsplan Ter Weer heeft ook het bestuur van het Adelbertcollege in de pen doen klim men. Zoals bekend zal op het vroegere remiseterrein een nieuw schoolgebouw worden neergezet. Men heeft de vrees uitgesproken dat het pad tussen parkeerter rein en schoolgebouw te smal zal zijn om er in noodgevallen brandweer en ambulances over te laten rijden. Volgens B W echter zal het pad breed genoeg zijn. Half jaar voor inbreker Den Haag/Leiden De Haag se inbreker die onlangs vooi 120.000 ringen stal uit een juwelierszaak aan het Be vrij dingsplein in Leiden is door d Haagse rechtbank veroordeelt tot een half jaar gevangenis straf. De man (40 jaar, kook man van beroep) bekende voor de rechtbank tevens de diefstal van 16 bontjassen, elk ter waarde van 1.600 uit een zaak aan de Fred. Hendri klaan in zijn woonplaats. Leiden Een groep van zeve Leidse jongeren is tijdens hi paasweekeinde slaags geraal met vier politieagenten. De p< litieagenten konden zeer sni de orde herstellen. De leid» van de Leidse vechtersbazel moest met behulp van een wi penstok naar het bureau wo den overgebracht De jonger maakten enige moeilijkhede in het „Vijfhovenhuis" aan di Hoflaan. Zij weigerden oofe meer entreegeld te betalen e vielen, volgens de politie, he publiek lastig. Toen de jol gens geen gehoor gaven aa het verzoek van de agente het clubhuis te verlaten en t agenten dit de tweede k< met enige drang opnieuw v zochten, grepen de Leidena naar stoelen en gingen agenten te lijf. Voor 10 mille gestolen uit huis aan de Lorentzkade Van onze politieverslaggever Leiden In het paasweek einde is ingebroken in een wo ning aan de Lorentzkade. Mei kwam de woning binnen m vernieling van een ruit. Ei werd in totaal voor 10.000 gul den aan sieraden Brederode straat, goederen gestolen. Te vens werd ingebroken in eei woning aan de Brederode straat. Hier werd 2200 gulden uit een geldkistje ontvreemd De politie is er nog niet achtei hoe men is binnengekomen. Inbrekerstrio uit Den Haag gepak in Leiden Van een onzer verslaggevers Leiden De Leidse politk heeft drie Haagse jongens var 16, 17 en 19 jaar aangehouden die ervan worden verdacht II inbraken in Den Haag te heb ben gepleegd. De knapen wet den door een surveillance oj heterdaad betrapt toen zi poogden in te breken bij een accountantskantoor aan dt Zoeterwoudse Singel. Eerdö deze week hebben de jongens een portemonnee gestolen in een restaurant aan de Kaiser- straat, In de portemonnee zal slechts vijftig gulden. Ver dachten zijn overgedragen aan de Haagse politie. KATWUKSE WETHOUDER: Van onze correspondent Katwijk „Ik mag gelukkig niet stemmen" zei wethouder H. Haasnoot (PvdA) gisteravond tijdens de openbare vergadering van de commissie voor Onder wijs en Vrije Tijdsbesteding. Dit naar aanleiding van het voorstel om de Oranjevereniging „Kat wijk a.d. Rijn" 1000.- subsidie te verlenen ter gelegenheid van de deelname aan de manifesta tie in Soestdijk op 30 april a.s. Als voorzitter van de commissie kan de wethouder slechts de leden vragen om hun standpunt en mag hij inderdaad in dit stadium van de besluitvorming zijn stem daar nog niet aan toevoegen. Bij de subsidievoor- stel kwam deze regeling goed van pas en was de Pilatus-hou- ding van de wethouder, formeel gezien, juist. Wethouder H. Haasnoot beargumenteerde zijn woorden ook: „Persoonlijk ben ik niet zo'n Oranje-klant," zo zei hij, „maar voorlopig moet het maar zo blijven", doelend op de aanwezigheid van het Konings schap in Nederland. Hij zag dan ook geen reden om de commissieleden tot weigering van deze subsidie te bewegen. Aan de raad zal op 6 mei a.s. worden voorgesteld om 1600,- te reserveren voor de Oranje vereniging. De CCP-fractielei- der J. J. Timmermans drong tijdens de commissievergade ring aan op deze wijziging, van 1000,- in 1600,- aangezien het bestuur in een brief aan het college heeft laten weten, dat het oorspronkelijke bedrag van 1000,- te laag was begroot. Van een onzer verslaggevers Lisse De Lions Club Bollenstreek, een organisatie die er naar streeft wat te doen voor de minder bedeelden, houdt a.s. vrijdag* en zaterdag in de 3000 m2 grote veilinghal van de HBG in Lisse groot corsofeest. Het batig saldo zal ten bate komen van de stichting Sport en Recreatie Bollenstreek, de Hillegomse ziekenom roep Boterbloem en als er nog wat geld over is krijgt een aantal zwembaden uit de Bollenstreek een patiëntenlift waarmee lichame lijk gehandicapten makkelijker het water van het zwembad in en uit kunnen. In de veilinghal is er voor liefhebbers van het typisch Hollands vermaak het koek- en spijkermaan, een schiettent, een oud-Hol lands koffieterras en een bollenveld-attractie. Maar men kan er ook bier tappen uit het op één na grootste biervat fer wereld of een wijntje drinken aan een Spaanse bar. Drie orkesten zorgen voor muzikale ondersteuning; de Midgetown Jazzband, de Alpenjagers en het dansorkest The Mixers. Ook disc-jockey Hans Versnel zal van de partij zijn. Dan kan men ook doelschieten onder leiding van Haarlem-trainer Barry Hughes, terwijl zijn vrouw Elles het radio spelletje „Geen ja, geen nee" zal presenteren. Petra de Roos, tulpenkoningin, opent vrijdagmiddag op 14.00 uur dit voor-corsoevenement, dat vrijdag tot 24.00 duurt, zaterdag kan men in de HBG terecht van 10.00 tot 24.00 uur. „ONS UITZICHT WORDT ONTNOMEN"

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4