met ahuizen in Leiden-Noord h Acties om Westerkwartier uit de brand te helpen erbranding grof il niet in trek Vogelwijk geen rehabilitatiegebied Milieugroepen willen de Sumatrabrag niet 'Gemeente staat machteloos Bewoners Kaiserstraat vrezen parkeeroverlast IfOENSDAG 21 april- 1976 l.EIDSE COURANT J. (Van een onzer verslaggevers) EIDEN Er vallen de laatste tijd in toenemende mate jieculaties met renovatiewoningen te constateren in de rehabi- tatiegebieden in Leiden-Noord, zonder dat de gemeente hier jaatregelen tegen kan nemen. Particuliere huizen die in Hechte staat verkeren, maar nog wel te renoveren zijn worden n _jegen veel te hoge prijzen lie er dan ook nog eens vw iertimmeren. jrdat Leiden-Noord is aan- _r wezen als rehabilitatiege- >ied kan bij de renovatie van irticuliere woningen gebruik rorden gemaakt van een ijksregeling die 35% van de jemaakte kosten subsidiabel telt. Vooral mensen die al ge- ime tijd op een huis zitten [e wachten hebben belangstel- ing voor de woningen, met de ■doeling ze na het opknap- ■n zelf te betrekken, lij dat opknappen stuiten zij nog al eens op moeilijkheden. Afgezien van bijkomende pro- als die van de vereiste komen voor ve len de kosten toch hoger uit Idan was begroot. Zo kan het dat huizen aan bij voorbeeld de Prinsenstraat ke jeerst voor 50.000 gulden als ^veredelde bouwval worden verkocht, waarna de nieuwe huiseigenaar na de renovatie ter nog eens eenzelfde bedrag bij moet leggen. gemeente Leiden staat te- ;enover deze ontwikkeling ta- ielijk machteloos. Medewerk ing van makelaars zou ge- enst zijn, maar er zijn voor wet beelden te noemen van make laars die eerder proberen de prijzen op te drijven dan een poging doen ze redelijk te hou den. Zo kwam het PvdA-raad- slid Jan Duivesteijn gisteren in een vergadering van de ge meenteraadscommissie voor de volkhuisvesting met een voorbeeld van een makelaar die werkte met openbaar bie den en vervolgens alle "geïnte resseerden nog eens aan schreef om hen het hcogste bod mede te delen, om ze zo aan te sporen nog meer geld op tafel te leggen. Op deze wijze worden maar al te vaak huizen ver boven hun eigenlijke waarde verkocht, zonder dat daar wat aan ge daan kan worden. Het CDA-raadslid Ham wees er gisteren in de commissie op dat het wellicht wenselijk was in navolging van de gemeente Utrecht een taxatierapport .verplicht te stellen, wanneer de aanstaand eigenaar bij de gemeente aanklopt om een ga rantie om de koopprijs te kun nen betalen. Aan de andere kant zou dit weinig soelaas bieden, omdat de nieuwe eige naar dan misschien zou wor den gedwongen zijn toevlucht te zoeken tot een tweede hypo theek op zijn nieuwe huis, waardoor de kosten alleen nog maar hoger zouden worden. Vooralsnog heeft de gemeente, aldus wethouder Verboom, niets anders kunnen doen dan de staatssecretaris van volks huisvesting op deze problemen opmerkzaam te maken, in de hoop dat er door de rijksover heid wat aan zal kunnen wor den gedaan. Verder is de hoop op een nieuwe wet op de stadsvernieuwing die een gro tere gemeentelijke greep mo gelijk moet gaan maken. En tenslotte denkt de gemeente eraan het aanschrijvingsbeleid als middel te hanteren om hier ongewenste ontwikkelingen te gen te gaan. Wanneer een huiseigenaar krachtens de wo ningwet is aangeschreven tot het verrichten van achterstal lig onderhoud van zijn woning over te gaan en hij verkoopt het betrokken pand, dan zou het met deze verplicht erop minder geld kosten dan zon der deze verplichting. Zo was althans de redenering van een van de renovatie-ambtenaren. Een zienswijze die door het CDA-raadslid Ham overigens gezien zijn ervaring als voor malig wethouder van volks huisvesting met argusogen werd bekeken. Laatste rondjes „Bayern Express" Het Paaslunapark is vanavond voor het laatst geopend. Vier dagen lang hebben jong en oud zich reeds kunnen vermaken in de kermisattracties, die op het Groenoordhalter- rein zijn opgesteld. Be halve de traditionele draai- en zweefmolens en goktenten was er dit jaar ook een nieuwe attractie: de „Bayern Express". Protest PPR tegen plannen Steenstraat Van een onzer verslaggevers LEIDEN - De PPR/D'66 frac tie in de Leidse gemeenteraad heeft bij het Leidse college ernstig geprotesteerd tegen het voornemen om de Steen- straat weer open te stellen voor auto's. „Wij zijn van me ning dat een dergelijk voor stel in strijd zou zijn met het door ons voorgestane binnen- stadsbeleid, aangezien de ver keersdrukte op de binnenstad, ook van doorgaand verkeer, daardoor ongetwijfeld zal toe- Het ligt in de bedoeling van het college de Steenstraat rich ting „stad-in" weer open te stellen voor alle verkeer. Dit terwijl er in het verleden een raadsbesluit is genomen om de Steenstraat voor particuliere auto's af te sluiten. De PPR/D'66-fractie doet een dringend beroep op het college het voorstel niet in de zoge naamde hoorprocedure te brengen. Overigens merkt zij op dat er volgens haar voor een dergelijke ingrijpende wij ziging een raadsbesluit nodig zou zijn. 'l'feel illegale stortingen in Roomburg (Van één onzer verslaggevers) jlDEN De gemeente Leiden gaat een strenger toezicht, ïden op de stortingen van grof vuil op de gemeentelijke rtplaats aan de Roomburgerweg. Deze toezegging deed ihouder Van Aken gisteravond tijdens een commissie- fgadering op het stadhuis. een grotere effectiviteit bij de, gemeentelijke vuilverbranding tot stand te brengen. CDA-raadslid Vink had op itregelen aangedrongen. Hij geconstateerd, dat veel grof I, dat eigenlijk best verbrand kunnen worden, toch aan de iburgerweg wordt gestort, jrdoor werd de gemeentelijke irandingsinstallatie aan de iriël Metzusstraat inefficiënt iencbls bekend werd hier enige geleden een derde verbran- jsoven in gebruik genomen en met een verkleiningsin- :-veIïlatie. Dit alles om een ver- 111 rjchte toename van het aanbod n,-:% vuil goed te kunnen ver- _°P.pr het verbranden van vuil ^jet echter het vijfvoudige •den betaald van de kosten met het storten aan de imburgerweg zijn genoemd, t velen hieraan de voorkeur en. Vandaar dat Vink giste- voor een verscherpt toezicht itte. Hij vond dat de gemeen- zonodig met behulp van de ke arm maar moest zien te rkomen, dat de onnodige rtingen van gemakkelijk te branden vuil aan de Room- erweg doorgaan, thouder van Aken maakte an een aantal brieven door de gemeente over dit bleem de laatste tijd is ver- urd. Daaronder bevindt zich schrijven gericht aan de eenten die van de grofvuil- branding nabij de Groe- rdhal gebruik maken, met het verzoek geen illegale stortin gen meer toe te laten. Ook bij de provincie is er op aangedron gen deze een halt toe te roepen. Naar de mening van de wethou der zou het college van Gedepu-, teerde Staten geen vergunning voor deze stortingen meer mo gen afgeven. Van Aken deed overigens de toezegging een en ander met de direkteur van de gemeentelijke reinigingsdienst op te nemen om Van een onzer verslaggevers LEIDEN De Leidse Jeugdactie, de speeltuinvereniging en de stichting „Westerkwartier", zetten op korte termijn enkele acties op touw om „Westerkwartier" uit de financië le nood te helpen. Zoals bekend brandde het clubhuis van „Westerkwartier" aan de Ten Katestraat, afgelopen vrijdag bijna tot de grond toe af. De activiteiten moesten daardoor vanzelfsprekend worden stop gezet. En dat terwijl er juist de dag tevoren met wethouder Tesselaan definitief was overeengekomen dat er voor het club- en buurthuiswerk per 1 mei een tweede full-time kracht zou worden aangeno men. De bewoners van het Haagwegkwartier timmeren het afgebrande clubhuis dicht. Het clubhuis heeft vanaf zijn totstandkoming in 1951 altijd een belangrijke plaats in het wijkgebeuren ingenomen. Van 's morgens acht tot 's avonds elf uur stond het bol van de activi teiten. De ene beroepskracht kon dagelijks rekenen op de medewerking van vele vrijwilli gers. „De betrokkenheid van de buurtbewoners bij het club- en buurthuiswerk is altijd bijzon der groot geweest," aldus Ge rard van Pijkeren. „De brand heeft veel bewoners enorm aan gegrepen. Enkele stonden met tranen in hun ogen naar de brand te kijken." Er is een speciale commissie samengesteld bestaande uit ver- tegenwooridgers van de speel tuinvereniging, de stichting en de LJA, met de toepasselijke naam „Westerkwartier uit de (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De Leidse Vogelwijk wordt geen rehabili tatiegebied. Het gemeentebestuur heeft afwijzend be schikt op een verzoek van het wijkkomité daartoe. Naar het oordeel van de gemeente zijn in verscheidene woningen in de Vogelwijk de laatste jaren door parti culieren al zodanig veel verbeteringen aangebracht, dat het aanwijzen van deze wijk tot rehabilitatiegebied niet de hoogste prioriteit mag hebben. Naar de mening van de dienst gemeentewerken gaat het eerder om wat achterstallig onderhoud dan om een echte noodzaak tot rehabilitatie. De afwijzing van het verzoek, dat al enige tijd geleden werd gedaan en aanvankelijk de nodige sympathie van de staatssecretaris kreeg, wil overigens niet zeggen dat in de Vogelwijk nu niets meer aan wijkverbetering kan worden gedaan. Wethouder Verboom van volkshuisvesting wees er gisteren in een commissievergadering op, dat particu lieren altijd gebruik kunnen maken van de mogelijkhe den tot renovatie gesteund door rijkssubsidies. rillem Post "Verleden Van een onzer verslaggevers "IDEN In het bejaarden- itrum „Rijn en Vliet" is de :r Willem Post op 101-jarige iftijd overleden. De heer Post is tot zijn pensionering in 1930 irkzaam bij de Leidse politie, ij richtte het Leids Politie Mu- ik Gezelschap op Tevens irkte hij mee aan de totstand koming van de Leidse afdeling an de Algemene Bond van Po- llllllkiepersoneel. Van een onzer verslaggevers LEIDEN De bewoners van het Rapenburg en de Kaiser straat willen geen studentenflat in de Kaiserstraat. In een brief aan de leden van de gemeenteraad dringen zij erop aan geen bouwvergunning voor dit nieuwe plan van de stichting studentenhuisvesting af te geven. „Zeker niet voordat gega randeerd wordt dat er op eigen terrein voor voldoende parkeergelegenheid gezorgd wordt," aldus de bewoners. Zij wijzen er het college en de gemeenteraad op dat met de bouw van de mensa aan de Kaiserstraat er al een aanzienlijk parkeeroverlast is. „Het grootste deel van de Kaiserstraatbewo- ners heeft geen auto, je zou het niet zeggen als je die troep ziet." De bewoners voelen zich in de steek gelaten door het gemeentebestuur. Wethouder Waal heeft hen onlangs verweten dat zij zichzelf een parkeerprobleem aanpraten. „Dat maakt ons zéér ongerust in verband met de nieuwe plannen. In hoeverre kunnen wij op het gemeentebestuur rekenen. Ze zijn al zo vaak voor het rijk en de stichting studentenhuisvesting door de knieën gegaan". Een parkeermogelijkheid voor de tweehonderd bewoners van de nieuwe studentenflat aan de Witte Singel vinden de bewo ners geen reële oplossing. Volgens hen voorziet het daar geplande parkeerterrein niet eens in de behoefte van het door de universiteit te bouwen Witte Singelcomplex. Ruime zege Tegelhandel LEIDEN In de laatste (hoofdklasse)wedstrijd van het seizoen heeft Tegelhandel de gradant Wernink gisteravond met 7-0 teruggewezen. Het team van Wernink hield lange tijd nog goed stand tegen de tech nisch betere Tegelhandel-acht, maar moest in het laatste kwar tier van de strijd toch nog diep buigen. Tot die doelpuntrijke slotfase had Tegelhandel „slechts" twee maal gescoord. Gilles van der Broek en Nol Roozen waren (al voor rust) de afwerkers. Diezelf de Nol Roozen vond in het laat ste kwartier nog eens driemaal het net (5-0), waarna Cees Mon- tange en Van der Broek de eind stand op 7-0 bepaalden. TOPSCORERS: 1 Jan van Duyn (Zwaanvogels) 32; 2 Pim van der Meer (Zwaanvogels) 23; 3 Ger de Roode (LDWS) 22; 4 Nol Roozen (Tegelhandel) 4) 18; 5 Hans van der Starp (Swift Winkeltje) en Piet Roozen (Te gelhandel) 16. EINDSTAND HOOFDKLAS SE: Zwaanvogels 16 12 1 3 25 90-50 LDWS 16 8 3 5 19 52-42 Swift Wink. 16 6 4 6 16 58-70 Tegelhandel 16 6 3 7 15 55-53 Wernink 16 2 1 13 5 28-68 Van een onzer verslaggevers LEIDEN De werkgroep Milieubeheer en de vereniging Milieudefensie hebben op b en w van Leiden een ernstig beroep gedaan de beslissing over de bouw van de Sumatrabrug uit te stellen. De twee instanties dringen aan op een onder zoek naar andere mogelijkheden om het indus trieterrein "De Waard" te ontsluiten. In een brief aan het college van b en w van Leiden, het college van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, het Regionaal Coördinatie College Openbare Werken en het Directoraat Generaal van de Arbeidsvoorziening van het ministerie van Sociale Zaken doen de werkgroep Milieube heer en de vereniging Milieudefensie de suggestie een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van een ontsluiting aan de zuidoostelijke zijde ter hoogte van de Hoge Rijndijk/Kanaalweg. Als voordelen van een ontsluiting bij de Kanaal- weg noemen de twee instanties: a. Zij vormt de kortste verbinding met het hoofdwegennet en met rijksweg 4. b. Er komt geen tracé door woon- of binnenstads straten. c. Het Leiderdorpse wegennet wordt gespaard. d. Er is geen verdere sloop van woonhuizen De nadelen zijn: a. De Hoge Rijndijk zal voornamelijk buiten het spitsuur, wat zwaarder worden belast. b. Het RWS-gebouwtje naast de Wilhelminabrug zal moeten worden gesloopt. c. Er is slechts ruimte voor een tweestrooksweg. De capaciteit hiervan is echter, volgens de twee milieugroepen ruim voldoende. De werkgroep Milieubeheer en de vereniging Milieudefensie wijzen er in de brief op dat de bouw van de Sumatrabrug het leefmilieu in de Zeeheldenbuurt en De Kooi ernstig in gevaar zal brengen. Zij vrezen dat een directe sluiproute naar het centrum zal ontstaan via de weg over de Waard, de Trompstraat en de Oosterkerk straat. Tevens zal er volgens de briefschrijvers een nieuw gevaarlijk kruispunt ontstaan in de nu nog relatief rustige woonwijken. Tenslotte wordt nog opgemerkt dat aangezien het indus trieterrein tussen twee woonwijken ligt, alleen schone industrie acceptabel is. "Een grootschali ge ontsluiting zou op dit punt ongewenste ont wikkelingen in de hand kunnen werken". brand". Op korte termijn zullen bedrijven worden aangeschre ven met het verzoek oaterialen en geld beschikbaar te stellen. Volgens een schatting van de heer Van Pijkeren is er tiendui zend gulden nodig om de activi teiten weer opnieuw te kunnen starten. „Alle materialen en werktuigen zijn natuurlijk ook in vlammen opgegaan. We moe ten weer helemaal opnieuw be ginnen", ishet commentaar van de voorzitter van de speeltuin vereniging, de teer Sliggers. Vie rentwintig jaar lang teeft tij meegewerkt om „Westerkwar tier" te maken van een speeltuin met enige clubhuisactiviteiten tot een volledig club- en buurt huis, dat maandelijke door zes duizend bewoners van het Haagwegkwartier wordt be- De commissie „Westerkwartier uit de brand" zal tevens op kor te termijn zoeken naar een ver vangende ruimte voor de activi teiten. „Lukt dat niet, dan zullen we proberen een keet te krijgen, maar de beste oplossing is nieuwbouw", aldus de heer Van Pijkeren. Het gemeentebestuur heeft inmiddels zijn medewerk ing aan een nieuwbouwplan toe gezegd. Ook CRM heeft nog een subsidie beschikbaar gesteld. „Het geld ddat van de verzeke ring en de overheid binnenkomt is evenwel lang niet voldoende om een nieuw clubhuis van naar schatting vier ton neer te zetten. We zijn dan ook van plan om half mei een grootse manifesta tie te organiseren voor de gehele Leidse bevolking. Leidenaars, die „Westerkwartier nu al financieel willen steunen kunnen dit doen door een bij drage te storten op gironummer 558510 ten name gan de stich ting Leidse Jeugd Actie, postbus 469, Leiden, onder vermelding van „Westerkwartier uit de brand". Personen die op een andere wijze steun willen verle nen, kunnen contact opnemen met het LJ A-secretariaat, Noordeinde 2a, Leiden, tel. 140020, toestel 11 of 17 of 130615. Burgerlijke stand LEIDEN Geboren: Mendoza Dieudonné zn v M D Lecluese en K Lancel; Benzo >LKde Koning en H tardus Adrianus Patrick A Note boom; Leonard us Adrianus zn v L A van Delft en M J Zeegers, Maurice zn. v P A J Gordijn e W A E Corine dr. v J Co- Verhave; Sandra Martine dr. v J Coüjn en J C A Verhavc Overleden: J J van Klink geb. 10 jun. 1911 man; U P Zwetsloot geb. 31 dec. 1911 vrouw; C M Hessels geb. 29 m echtgenote van J Oltmans; P" T v geb. 11 dec. 1916 echtgenote van J van aen Nouland; A A Kamphuis geb. 7 apr. 1900 man; H Filippo geb. 17 dec 1898 man; M A Verhoog geb. 8 nov 1907 man; E J Stumis geb. 24 nov. 1952 echtgenote van L J Groenewegen van der Weiden; C Ro- meijn geb. 30 nov 1920 man; J D Lammers geb. 5 mei 1901 man; W Post geb. 29 aug 1875 man; F Eradus geb. 23 mrt 1894 gehuwd geweest met D A Guleij; J Prins geb. 12 nov 1888 gehuwd geweest met H Bosch; C D Thiel geb 27 jan 1895 gehuwd geweest met H Koome

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3