uudie Koopmans •okser met twee bazen ^Dakloze Nederlandse Opera Iterecht boos op minister SELECTIE VOOR HONKBALWEEK Deelnemers jeugdtoernooi FC Den Haag ^ROTTERDAM AANBOD GEEN OPLOSSING Foutje van architect kost driekwart miljoen Sportwereld Frisolploeg voor Ronde van Spanje 12bËNSDAG 21 april 1976 LEIDSE COURANT ISTERDAM Willy Zeiler is een weldoorvoede, latrijke bonthandelaar. Deze Duitser heeft één ib.v: boksen. Dat doet hij niet zelf maar hij is de (tvader van een twaalftal pugilisten die zijn be- bjerming genieten. Onder hen bevindt zich de Ne- »landse middengewicht Rudie Koopmans die aan derde, en opzienbarende, jaar in zijn profcarrière Tg is. Daartoe heeft hij zich naar zijn vaderland Jeven want als het even kan, wil Koopmans in aèn land het Europees titelgevecht leveren waar- ■Jr hij door de Duitse bond van beroepsboksers ■Ididaat is gesteld. Een merkwaardige gang van "jen. temeer omdat Koopmans in ons land onder ~hoede staat van boksmanager en matchmaker ik Ruhling. Koopmans is dus een bokser met twee een in Duitsland en een in Nederland. Jalf jaar staat de achten- jtigjarige Rudie Koopmans H de ring, waarvan negen als Iteur. Omdat hij graag zijn "ldje deed en hem dat nogal ejlijk werd genomen, trok hij (Jjds naar Duitsland waar hij /erd van de amateurvereni- Miihlheim, die in de Bun- Sga uitkomt Een competitie fclubs waarin elke twee we- 'ordt gebokst. Rudie Koop- s heeft er beste herinnerin- y aan. „Daar wordt uitste- 3 gebokst. In de meeste ge- 7 beter dan in menige prof- "Jj". Twee jaar bokste hij daar en bleef ongeslagen, een indruk wekkende prestatie die aansloeg bij hen die zich in de profboks- wereld bewegen. Rudie Koop mans werd prof, hij kreeg een Duitse licentie. Meteen was hij uitgeschakeld voor de Neder landse ring. Hij treurde er niet om, vooral niet toen hij in dienst kwam van Willy Zeiler, die de meeste bokswedstrijden in Duitsland organiseert. „Een ge weldige man", oordeelt Koop mans over zijn broodheer. „Boksen is zijn hobby. Hij hoeft er niet aan te verdienen maar wil er ook niet op verliezen. Voor zijn boksers doet hij alles. Als ik naar de dokter moet, ga ik, en dan wel naar de beste. Boksspullen krijgen we van hem. En hij zorgt voor partij- Geld is er Henk Ruhling, een dikke vriend van Zeiler, kreeg het voor el kaar dat Rudie Koopmans, die de ene zege na de andere be haalde in Duitsland, dispensatie kreeg om in Nederland te bok sen. Welwillende medewerking van de Nederlandse Boks Bond, die wellicht tot eigen verbazing constateerde dat het profbok- sen, op sterven na dood, opleef de. Na de „periode Rudi Lub bers" viel de zaak stil. Ruhling: „Je kunt me geloven of niet maar er is jaren achtereen geld verloren. Dan ga je je wel eens afvragen waar je eigenlijk mee bezig bent. Maar sinds een jaar gaat het goed, uitstekend zelfs. We hebben in boksers als Koop mans en James Vrij trekpleis ters. Ik kan nu al zeggen dat het geld er is om in ons land een Europees titelgevecht te laten boksen als Rudie Koopmans als kandidaat wordt geaccepteerd. Voor een deel zijn de kosten door het bedrijfsleven gegaran- Rudie Koopmans is de eerst in aanmerking komende Nederlan der. De kansen voor James Vrij stonden hoog maar Europees kampioen weltergewicht Rat Thomas verloor zijn titel aan de Italiaan Marco Scano en dife voelt er niet veel voor buiten eigen land zijn kampioenschap op het spel te zetten. Vorige week is de kandidatuur door de Duitse bond bij de Euro pese Boks Unie gesteld voor Koopmans. Medekandidaten zijn de Fransman Jean Mateo die uitsluitend in Amerika bok st, de Duitse middengewicht- kampioen Frank Reiche die de minste kans lijkt te hebben Koopmans: „Hij wil niet tegen me boksen. In Duitsland wil trouwens niemand" en de Italiaan Angelo Jacopucci die op 4 mei in Milaan een titelge vecht levert tegen de heersende Europese kampioen, de Brit Bunny Sterling. Tegen de win naar van deze partij zal Koop mans uitkomen, indien de EBU hem accepteert, d.w.z. dat hij de meeste stemmen moet krijgen. De bokser met twee bazen heeft pas negentien profpartijen ach ter de rug. Zijn ster is dus snel gerezen. Koopmans: „Hoewel ik onder contract sta bij Willy Zei ler is het beter dat ik eventueel voor de titel in Nederland boks. Ik heb een naam in Duitsland, dat wel, maar ik blijf een bui tenlander en het is de vraag of naar mij zo'n zes- tot zevendui zend mensen komen kijken". De middengewicht, die momenteel in Amsterdam woont maar in Leeuwarden traint, staat voor de opgave tussen nu en het eventuele titelgevecht geen par tij te mogen verliezen. Ook niet die op 26 april in Carré te Am sterdam waar hij de Amerikaan Gene Wells ontmoet, een spar ring partner van Muhammed Ali. Wells is een kleurling en niet zo beroemd als zijn naam genoot, een blanke, die hoog op de wereldranglijst staat. Niette min kan de „donkere" Gene Wells een indrukwekkende staat van dienst overleggen. Koopmans: „Er zijn boksers die, wat wij noemen, wegblijven als ze kans hebben op een titelge vecht. Ik niet. Ik boks tegen iedereen die wil. Op 19 mei kom ik weer in Keulen in de ring, op Rudie Koopmans (rechts), een puur professioneel bokser. 14 juni in Berlijn. Ik zou het liefst elke drie weken een partij hebben om in het ritme te blij ven". Koopmans heeft in zijn laatste twee partijen die hij in Neder land bokste grote indruk ge maakt. Zijn uiterst professione le stijl van boksen, zijn gave techniek en zijn koele benade ring van de tegenstander stem pelen hem tot een waardig kan didaat voor een Europees titel gevecht. Dat kan ook gezegd worden van James Vrij, Nederlands kam pioen weltergewicht, die van de NBB nog met de status „eerste serie internationaal" heeft ge kregen omdat hij nog geen zes tien profpartijen heeft gebokst en gewonnen. James Vrij bokst op 26 april zijn dertiende partij, tegen de Brit Kevin White, die nog nooit k.o. is gegaan sinds hij in 1972 prof werd. Vrij zit „in de ijskast" voor een Euro pees titelgevecht en het zou een wonderlijke situatie scheppen als die partij mocht komen voor hij eerste serie internationaal is. In de bijpartijen in Carré komt de Limburger Sjimmie Verstap pen tegen de Duitse zwaarge- wich Kurt Lüdecker van wie in zijn land wordt gezegd dat hij „de mooiste linkerhand heeft" en bokst Franklin Arrindell (Curasao) tegen de Duitse half- zwaargewicht Uwe Meinecke. HERMAN VAN BERGEM 102 X 103 X Het is geen wonder dat Hans de Roo, de intendant van de Nederlandse Opera, verontwaardigd is over een uitlating van minister Van Doorn die in het NOS-radioprogramma „Für Elise" onlangs betwij felde of er tussen het rijk en de gemeente Amster dam wel vaste afspraken zijn gemaakt over de bouw van een muziektheater in de hoofdstad, j Waren die afspraken niet gemaakt, waarom heeft dan het ministerie van CRM een zeven-jaren-plan goedgekeurd en gefinancierd om het de Nederland se Opera mogelijk te maken naar een nieuw eigen «ebouw „toe te leven"? En waarom heeft Amster dam tonnen uitgegegeven voor het ontwerpen van fio'n gebouw op verschillende plaatsen van de stad 'en voor het bestek-klaar-maken van het theater op de plaats van h$t oude, intussen afgebroken RAI- gebouw? Het doet wel erg kinderachtig aan dat de minister op dubieuze formele gronden op losse schroeven zet wat iedereen al jaren weet: Amsterdam zou het nieuwe muziektheater bouwen en onderhouden, en het rijk zou opkomen voor de exploitatie van de I Nederlandse Opera en het Nationale Ballet, dat in het nieuwe theater ook een vast onderkomen zou vinden. Dat zich bij de realisatie van deze afspraak J onder de huidige omstandigheden moeilijkheden jvoordoen, kan elk weldenkend mens begrijpen maar ■Heg die problemen dan op tafel en speel geen ^Kiekeboe. lll^ Knelpunt De inzet van het geschil is eigenlijk helemaal niet |het theater dat de bouw werk zou verschaffen, maar ^^de exploitatie van de opera, die het rijk heel wat meer zal gaan kosten als er in een nieuw eigen theater per jaar 150 voorstellingen moeten worden gegeven tegenover nu 100 voorstellingen in de reeds in exploitatie zijnde Stadsschouwburg. Natuurlijk heeft men dat altijd al geweten, en bovendien is er geen alternatief. Het Publiekstheater en het Nationale Ballet zitten ook in die Stadsschouwburg, lopen gelukkig goed en kunnen daarom de Neder landse Opera, die zeker niet de minste toeloop heeft, geen ontplooiingskansen bieden. Er is over gedacht 28,4Carré voor de Opera te verbouwen, maar dan komt 2O,0een deel van de Lichte Muze op straat te staan, 16,4het is bovendien ook heel kostbaar en geeft geen 43,3 Joan Sutherland treedt in het wintersei- zoen op in de eerste Nederlandse opvoering t van Donizetti's „Maria Stuarda." blijvend bevredigende oplossmg. Er is verder ge dacht aan een andere toneelzaal voor het Publieks theater maar het toneel heeft in de Amsterdamse Stadsschouwburg historische rechten en al zou de Opera in de Schouwburg kunnen blijven, dan zou die toch ook moeten worden aangepast. Rotterdam Terwijl Amsterdam geen oplossing ziet voor dit probleem en het rijk schuilevinkje speelt, mengt het dynamische Rotterdam zich in de strijd. De Maas stad zit nog altijd met een noodschouwburg en wil zo langzamerhand het plein, waaraan de succesrijke Doelen is opgericht, wel voltooien met een definitie ve schouwburg en nog andere culturele ruimten. Het ziet best kans daar ook een operatheater van de grond te krijgen en het te onderhouden ook. Amsterdam mag het moeilijk hebben met zijn finan ciën. Rotterdam heeft die als het ware gesaneerd. Toch is het Rotterdamse aanbod aan de Nederland se Opera om naar de Maasstad te komen, geen echte oplossing. Laten we aannemen dat de niet geringe moeilijkheden om het operakoor en het personeel van technische specialisten naar de Maasstad over te plaatsen, redelijk zijn op te lossen, dan blijft de vraag of Rotterdam wel rijp is voor zo'n muziek theater. Thans geeft de Nederlandse opera er per seizoen zestien voorstellingen die goed bezet zijn als het gaat om het standaardrepertoire maar minder dan middelmatig als het gaat om het repertoire dat daar maar even buiten valt. Er zullen verscheidene jaren nodig zijn om in Rotterdam een operapubliek te kweken dat voor het huidige repertoire van de Nederlandse Opera nodig is, en dan is het nog de vraag of men er 150 voorstellingen per jaar zal kunnen geven. Eigenlijk zouden het er nog meer moeten zijn want het Netionale Ballet wil in Amster dam blijven. Als Rotterdam in het eventuele nieuwe theater de opblijvende avonden wil opvullen en de Nederlandse Opera zou zich daarnaar moeten rich ten, dan heeft de Opera nog geen eigen huis. Het belangrijkste is evenwel dat Rotterdam voor het theater wü opkomen maar niet voor de bespeling ervan. Het rijk zal daar, met nog veel groter risico dan in Amsterdam voor moeten opdraaien. Nu kunnen ze in Rotterdam wel zeggen, dat ze daar recht op hebben en dat ze door de regering al zo lang cultureel zijn achtergesteld omdat ze al hun musea zelf betalen en voor eigen rekening hun symfonieorkest hebben opgetrokken, maar het lijkt toch onwaarschijnlijk dat het rijk voor Rotterdam nu nog aanzienlijk meer zou gaan uitgeven dan voor Amsterdam waar de noodzaak groter is. Rol van Den Haag Het zou niet van veel realiteitszin getuigen, als Den Haag zich in dit geharrewar zou gaan mengen. Het is waar dat het Scheveningse Circustheater als repetitieruimte een heel wezenlijke uitkomst is voor de Nederlandse Opera, hoeveel moeilijkheden en kosten het heen-en-weer-reizen dan ook betekent. In elk geval ligt het Circustheater voor de Haagse agglomeratie niet gunstig en al is het bezoek hier beter dan in Rotterdam, het haalt het niet bij de toeloop in de hoofdstad. Wij zullen niet gauw in staat zijn de Nederlandse Opera hetzelfde te bieden als Amsterdam en, op een langere termijn gezien, ook niet zoveel als de Maasstad die in een grotere agglomeratie een theater op een centraal, gemakke lijk te bereiken plaats voorstelt. Het is dan ook maar beter dat we proberen de band met de Nederlandse Opera zoals die nu is, in stand te houden en nog te verstevigen. In elk geval zal de Nederlandse Opera komend winterseizoen weer dertig voorstellingen in het Cir custheater geven. Het gaat om vijftien produkties waarvan er twaalf behoren tot de operaliteratuur van de laatste anderhalve eeuw. Er komen negen nieuwe ensceneringen en zes reprises. In september wordt het seizoen geopend met „De liefde van de drie sinaasappelen" van de Rus Prokofiew, te dirigeren door chef-dirigent Hans Vonk. Dan komt Derksen en de Spaanse tenor Ju an Lloveras. Omdat de moeilijke financiële toestand tot allerlei, vaak heel gunstige samenwerking nopen, gaat met het Nationale Theater in Praag de sprook jesopera Rusalka met de Grieks-Amerikaanse sop raan Teresa Strates. Ook samen met Praag gaat Janacks Jenufa. Sterren als Joan Sutherland en Huguette Touran- geau zijn samen met dirigent Richard Boynynge geëngageerd voor de eerste Nederlandse opvoering van Donizetti's „Maria Stuarda". Michael Gielen zal Christina Deutekom zingt bij de Nederland se Opera in Verdi's „II Trovatore." „Elektra" van Richard Strauss dirigeren met de Poolse Hannah Rumiwska, Anny Schlemm, Mati Juhani en Günther Reich. Het winterseizoen wordt onder Hans Vonk besloten met Don Carlos van Verdi (in samenwerking met het Welsh National Theatre). Acht reprises vullen deze nieuwe ensceneringen aan. Het zijn „Ariadne auf Naxos" van Richard Strauss, „Don Pasquale" van Donizetti, „Le Nozze di Figaro" van Mozart, „Pelléas et Mélisande" van Debussy „La Bohème" van „Cosi „Cost fan Tutte" van Mozart, „L'Ormindo" van Cavalli en de Neder landse opera „Dorian Gray" van Hans Kox, nu met een echte in plaats van met een countertenor. Het Holland Festival 1977 brengt een nieuwe opera waaraan Jan van Vlijmen en Re in bert de Leeuw nu de laatste hand leggen. Het werk op een tekst van Mulisch heet „Axel" en zal wel romantischer uitpakken dan men zou verwachten. Echte roman tiek biedt in elk geval de combinatie van de Puccini- eenakters D Tabarro" en „Gianni Schicchi" onder Edo de Waart. Met Edo de Waart en het Concertgebouworkest wil men in 1978 starten met het Wagner-repertoire (Tannhauser, Tristan, Ring). Besprekingen zijn gaande om tot samenwerking te komen met de Londense Covent Garden en het Las Palmas Festi val. Met de Schotse Opera zal de samenwerking zeker worden bestendigd. Samen met het Festival van Helsinki kunnen opvoeringen worden verwacht van „Transformations" van de Amerikaan Conrad Susa en „El Cimaron van Henze. Tenslotte de Opera Studio komt in het aanstaande seizoen met 11 Matremonio Segreto" van Cimarosa, „La Canterina", een vergeten werk van Haydn, de musical „The Fantasticks" van Tom Jones (in Ne derlandse vertaling) en Donizetti's hier onbekende „De Nachtschei". J. KASANDER MONTREAL Juist op tijd is een fout ontdekt in het ontwerp van het Olympisch stadion van Montreal. Door een slordigheid van de Franse architect Roger Taillibert zouden ongeveer tien duizend toeschouwers door een te hoge beton nen rand geen goed of zelfs helemaal geen uitzicht hebben. Deze misrekening kwam tij dens het Paasweekeinde aan het licht toen het complex was opengesteld voor het publiek. De betonnen balustrade op de eerste rang van het stadion bleek 51 centimeter te hoog. In de komende twee weken zal de rand worden afge hakt en worden vervangen door glas. De kosten bedragen ongeveer 300.000 dollar, ruim 750.000 gulden. De architect ontvangt voor het ontwerp van het Olympisch stadion, het zwembad en het wieler- stadion ongeveer tien miljoen dollar, ruim vij fentwintig miljoen gulden. AMSTERDAM Ernie Myers, de manager van het Nederland se honkbalteam, heeft na over leg met zijn twee veldcoaches Hamilton Richardson en Leen Volkerijk, de spelers geselec teerd waaruit de ploeg zal wor den gekozen voor de Haarlemse honkbalweek, van 25 juni tot en met 4 juli in het Pim Muliersta- dion. In vergelijking met de ploeg die vorig jaar in Barcelona de Euro pese titel verloor aan Italië heb ben zes spelers geen uitnodiging ontvangen en vier spelers hun opwachting gemaakt. De afge voerde spelers zijn: King Zsu- scher, de „homerunkoning" 1975, Ade Fyth, Jan-Dik Leurs, Bouke Vakkers en Fokke Jels- man. Nieuwe gezichten zijn: Nol Beenders, Henk Meijer, Martin Ronnenbergh en Bart Volkerijk, die vorig jaar reserve was. De volledige selectie, die uit ne gentien man bestaat, ziet er als volgt uit: Nol Beenders en Frank Lewis (beiden Actie '69 Kinheim), Harry van den Berg, Henk Meijer en Alfio Truman (allen Sparta), Barry Eygendaal, Ferry Neuteboom en Bart Vol kerijk (allen Olga Ado), Harm Horeman en Jim Sieval (beiden Lottgering Schoten), Ben Ri chardson, Martin Ronnerbergh, Frank Smit (allen Luycks Giants), Paul Smit, Charles Ur- banus en Don Wedman (allen OWO), Henk Jenken (Te tram in Nicols), Leo Jacobs (Dorlas Quick) en Bertil Haage (Orwo HCAW). (Van onze sportredactie) DEN HAAG Aan het jeugdtoernooi van FC Den Haag, dat dit jaar van 13 tot en met 16 mei in het Zuiderpark wordt gehouden, zullen vier Nederlandse verenigingen deel nemen. Acte de présence geven FC Den Haag/ADO, Sparta, Feye- noord en FC Amsterdam. De buitenlandse deelnemers zijn FC Antwerp (België), Bochum (West-Duitsland), Sheffield United (Engeland) en Vejle BK (Denemarken). De competitiewedstrijd van FC Den Haag tegen Go Ahead Eagles is mede in verband met het jeugdtoernooi verplaatst van zondag naar zaterdagavond 14 mei om 18.30 uur. LENINGRAD - In het Euro pees kampioenschap worstelen vrije stijl in Leningrad werden de Nederlanders Dolman, Ber kenbosch en Postma in de eer ste ronde uitgeschakeld. Rus land behaalde zes van de tien gouden medailles. VLAARDINGEN - Toon Eg- gers, doelman van HION (eerste Was zondagamateurs) is gecon tracteerd door FC Vlaardingen. PARIJS De eerste wedstrijd in de kwartfinales van het toer nooi om de Eur. beker voor landenploegen onder 23 jaar werd gisteren door Frankrijk met 2—1 van Rusland gewon nen. De return is 25 april in Moskou. De winnaar ontmoet in de halve finales Jong Oranje. HAMBURG - Voor het UEFA- jeugdtoernooi dat van 28 mei tot en met 6 juni in Hongarije wordt gehouden, is Nederland ingedeeld met Denemarken, Noord Ierland en Rusland. LONDEN De Internationale Tennisfederatie heeft het IOC medegedeeld te willen deelne men aan de 01. Spelen 1980 in Moskou. KATOWICE. Het toernooi om de wereldtitel ijshockey B-groep wordt van 12 tot 21 maart in Tokio gehouden. Holland bokstoernooi in Ahoy ROTTERDAM Het twee jaarlijkse Holland-Bok- stoernooi, dit jaar voor de zesde maal, zal in het Ahoy Sportpaleis te Rotterdam worden gehouden van don derdag 21 tot en met maan dag 25 oktober. De Nederlandse Boks Bond heeft alle Europese landen uitgenodigd. Het is de be doeling dat in de elf ge wichtsklassen in principe acht boksers uitkomen. Óp de eerste drie dagen van het toernooi, wanneer de series, kwart- en halve fina les worden verwerkt, zijn er 's middags en 's avonds wedstrijden. Na de rustdag op zondag volgen maandag de finalepartijen. DEN HAAG De Frisol-wie- lerploeg, die van 27 april tot en met 16 mei deelneemt aan de Ronde van Spanje, bestaat uit zes Nederlanders, twee Belgen, een Luxemburger en een Aus traliër. De tien renners, die onder lei ding van Piet Liebregts naar Spanje gaan, zijn: Cees Priem, Theo Smit, Gerard Tabak, Ge rard Kamper, Henk Prinsen, Fe- dor den Hertog, Roger Gilson (Lux), Paul Lannoo (Bel), Willy Vannes te (Bel) en Don Allan (Aus). Behalve Frisol neemt ook de wielerploeg van Raleigh aan de Ronde van Spanje deel. Degradatiegroep ijshockey KATOWICE Door in de de gradatiegroep met 54 te win nen van Oost Duitsland heeft Polen zich vrijwel zeker gesteld van behoud van de plaats in de A-groep. West Duitsland speelde in de degradatiegroep met 44 gelijk tegen Finland. Stand: 1. Polen 8 gespeeld 7 punten, 2. Finland 8—5, 3. West Duitsland 8—5,4. Oost Duitsland 8—4. MONTREUX Spanje won het rolhockeytoernooi in Montreux door Portugal te verslaan met 2—1. Nederland werd, met Zwit serland, laatste.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13