Nederland heeft meer klassespelers dan België Twee Waalse clubs bedreigd met degradatie uit hoogste afdeling Twaalf landen voor zes turnplaatsen in Montreal DONNER DOOR TIMMAN VAN LEIDING VERDRONGEN IN ITALIË HANDELDE LAZIO EEN FINANCIËLE KWESTIE AF GOETHALS IS NIET OPTIMISTISCH Complex Sparta kopen dan ook Excelsior Guus Brox directeur a.i. van Feyenoord OMKOPINGSSCHANDAAL IN BELGIE Clerc met Wiersma in w.k. dammen WOENSDAG 21 april 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 11 llllllllllllllllllllllllllllllllllll BRUSSEL Raymond Goethals, heeft eindelijk jehoor gegeven aan de stem des volks. Jaren lang is in België geroe pen: „Raymond, gij moet veranderen, gij moet an dere spelers kiezen." Voor de eerste krachtme ting tussen de Lage Lan den in de kwartfinales van het Europees kam pioenschap voor landen teams in het Feyenoord- stadion heeft de 49-jarige lelgische trainer-coach ivijzigingen aangebracht. Goethals vertelde na de lichte raining van zijn Belgische se- ectie in de Brusselse voorstad forst: „Vier spelers ben ik iwijtgeraakt. Vier mannen van jasse: Dewalque, Van Moer, Ifandendaele en Van Himst. Maar Nederland kan nog steeds loorgaan met vrijwel hetzelfde elftal. Tien spelers, die in Duits and erbij waren, zitten weer in le selectie van Knobel. Neder- and is nauwelijks veranderd, ik noest wel. Veranderingen zijn chter geen verbeteringen." taymond Goethals heeft nog en vijfde „ster", die hij eigen- jk niet kan - en zeker niet wil missen m de krachtmeting met Bill De Belgische selectie voor het duel met Nederland ging gisteren al in training, een dag eerder dan de Oranjespelers. V.l.n.r. Van der Eycken, Verheven, Van Gooi, Leekens. Van der Eist, Lambert en Dockx. Nederland, doelman Christian in de wedstrijd tegen Cercle moment nog niet een wedstrijd Piot van Standard Luik. Vier Brugge is hij geopereerd aan gespeeld. Toch is hij voor zon- maanden is Piot uit de competi- kniebanden en meniscus van dag de eerste en de enige keus tie geweest. Sinds zijn ongeluk zijn linkerknie. Hij heeft na dat van de Belgische trainer. Goet hals: „De Antwerpse chirurg Rombouts heeft gezegd dat Piot honderd procent fit is en daar om zal ik hem opstellen tegen Nederland. Hij is vier weken volop in training. Ik ben ervan overtuigd dat hij zondag net zo speelt als vroeger." Formatie Vóór Piot zal Goethals waar schijnlijk het volgende tiental formeren: Gerets (Standard), Van Binst (Anderlecht), Leekens (Brugge) en Martens (RWDM); Verheyen (Union), Coeck (An derlecht) en Vandereycken (Brugge); Teugels (RWDM), Van Gooi (Brugge) en Lambert (Brugge). Wellicht wordt Van der Eist (Anderlecht) de vierde middenvelder in plaats van Van Gooi of Teugels. Raymond Goethals begint de wedstrijden tegen Nederland zonder druk. „Ik heb mij ten doel gesteld door te dringen tot de kwartfinales van het Euro pees kampioenschap. Ik wilde bij de beste acht van Europa behoren. Dat is bereikt. Knobel heeft een potentieel dat drie keer zo groot is als waaruit ik kan putten. Wij gaan dus van een ander vertrekpunt uit Hij heeft op dit moment meer wer kelijke klassespelers tot zijn be schikking dan ik." Doelman Piot is voor coach Goethals de enige die de plaats onder de lat waard is. Hij trainde gisteren ook stevig maar heeft al vier maanden niet gespeeld. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Teneinde uit de grote financiële moeilijkheden te geraken, heeft het bestuur van de Rotterdamse eredivisievereni ging de gemeente Rotterdam het gehele complex aan de Sparta- straat te koop aangeboden voor een bedrag van om en nabij vier miljoen gulden. Gisteravond werd een delegatie van eredivisievereniging Excelsior, bestaande uit voorzitter Zon, secretaris Libregts en penningmeester Borneman ontvangen door de Rotterdamse wethouder voor Sport en Recreatie, Johan de Jong. Hem gaf Excelsior onomwonden te verstaan dat bij inwilliging van het aanbod van Sparta ook ïxcelsior het recht wenst het gehele complex aan de gemeente \jtyerkopen. ROTTERDAM Het hoofdbe stuur van Feyenoord heeft ma nager Guus Brox aangesteld als interim-directeur. Brox zal die functie met ingang van heden vervullen. Hij zal ge durende het komende seizoen diegene inwerken, die door het bestuur, door middel van een open sollicitatie, wordt aange steld. Brox heeft het voorstel van het bestuur aanvaard. Directeur ad interim Guus Brox DEN HAAG De Nederlandse damesturn- ploeg zal op 30 april, 1 en 2 mei tijdens de Olympische kwalificatiewedstrijd in Hamburg elf andere teams ontmoeten. In totaal twaalf landen hebben zich bij de Internationale Gymnastiek Federatie (Fig) ge meld voor het kwalificatietoernooi, waarin ge streden wordt voor zes plaatsen in Montreal De twaalf zijn: West Duitsland, Bulgarije, Ver enigde Staten, Canada, Italië, Nederland, Noord Korea, Groot Brittannië, Zwitserland, Frankrijk, Noorwegen en Spanje. Behalve de landenploegen zullen in Hamburg ook nog individuele turnsters uit België (4), Mexico (4), Joego Slavië (2) en Australië (1) in actie komen. Zij zullen ten minste een totaal van 70.00 punten moeten halen om voor Mont real in aanmerking te komen. Finale EC I in Glasgow BERN - De finale van het toernooi om de Europese beker tussen Bayern München en St Etienne zal in Glasgow worden {espeeld. Dit liet het secretariaat van de (JEFA (Europese Voetbalfedera tie) gisteren in Bern weten. 3ayern München had eerder be waar gemaakt tegen Glasgow lis plaats voor de einstrijd op 12 mei. Rene Eberle, woordvoer der van de UEFA, deelde mee: Officieel weten wij niets van iet Westduitse protest. Wij heb- *n het alleen in de kranten [elezen. Als het protest bij ons linnen is, zal de organisatie- ommissie zich ermee bemoeien, klaar het zal worden afgewe- liljanie blijft bij teal Madrid ONDEN Miljan Miljanic, de oegoslavische trainer van Real ladrid, heeft gisteren een aan- ieding om manager te worden an Arsenal afgewezen, liljanie reisde maandag naar ■onden en liet het bestuur van Irsenal weten dat Real Madrid em niet van zijn verplichtingen ou ontheffen. De Joegoslaaf te- ende onlangs bij voor twee aar. Doesburg nog drie jaar bij Sparta ïotterdam Pim Doesburg leeft gisteren zijn contract met de eredivisieclub Sparta met kie jaar verlengd. De doelman is daardoor tot en met het sei- toen 19781979 aan Sparta ver jonden. Sparta zal de voorlaatste thuis wedstrijd tegen NEC niet op 9 mei spelen maar op zaterdag 8 mei. om 20.00 uur. Bristol City gepromoveerd LONDEN Bristol City is gis teren gepromoveerd naar de eerste divisie van de Engelse league, waarin het 65 jaar gele den voor het laatst speelde. Bristol won, door een doelpunt van Clive Whitehead, met 1-0 van Portsmouth. West Bromwich Albion, dat nog kans heeft op promotie, speelde met 0-0 gelijk tegen Orient. Voor de eerste divisie werd gis teravond een wedstrijd ge speeld. Leicester City won met van Leeds United. Jan Timman aan kop LEEUWARDEN Na hun on derlinge confrontatie hebben de grootmeesters Jan Hein Donner en Jan Timman van positie ge wisseld in het toernooi om het Nederlands schaakkampioen schap. Donner kwam het nadeel in een Spaanse partij de zwarte stukken te moeten hanteren niet goed te boven. Toen hij in het middenspel bovendien een enigszins ongezond plan volgde, wad het op de 23ste zet sen! uit. Donner had de keus tussen het verlies van een paard of een langzame worging door de op rukkende witte pionnen. Hij ca pituleerde terstond. Timman heeft nu de leiding met vier punten. Donner heeft met 3 1/2 punt op de tweede plaats gezel schap van Cor van Wijgerden. Deze invaller hield stand tegen Hans Ree, die dus opnieuw niet verder dan remise kwam. Van de Vliet kwam tot fraaie winst op kandidaat-meester Ligterink. Uitslagen vijfde ronde: Timman-Donner 1-0; Van Wijgerden- Ree 1/2-1/2; Hartoch-Baljon 1/2-1/2; Van der Vliet-Ligterink 1-0; Van der Weide-Kuijpers afg; Enklaar-Witt 1-0. Stand na vijf rorftlen: 1. Timman 4 punten; 2. Donner en Van Wijgerden 3 1/2 pnt, 4. Van der Vliet en Ree 3 pnt; 6. Baljon en Enklaar 2 1/2 pnt; 8. Hartoch 2 pnt; 9. Kuijpers en Van der Weide 1 1/2 pnt (1 afg.); 11. Ligterink 1 1/2 pnt; 12. Witt 1/2 pnt. Duel van 23 zetten wit: H. Timman zwart. J. H. Donner vijfde ronde: Spaanse partij 1 e2-e4. e7-«5; 2 Pgl-x3. Pb8-c6; 3. Lfl— b5. a7-a6; 4 Lb5-a4, d7-d6; 5. 0-0. b7-b5; 6. La4-b3. Pc6-a5; 7. d2-d4, Pa5xb3; 8. a2xb3, f7-f6; 9. Pbl-c3, Lc8-b7; 10. Lcl-e3, Pg8-«7; 11. D4xe5, D6xe5, 12. Ddl-e2. Pe7-c6; 13. Tfl-dl, Dd8-e7; 14 Pf3-el. Pc6d8; 15. Pc3- d5, Lb7xd5; 16 e4xd5. De7-d7; 17. c2-c4, b5xc4, 18 b3xc4. Pd8-b7; 19. b2-b4. Pb7-d6; 20. b4-b5, a6-a5; 21. Tal-bl, Pd6-e4; 22 De2-c2. Pe4-c5; 23. d5-d6; zwart geeft op. Van onze correspondent BRUSSEL Twee Waalse clubs uit de hoogste afdeling van het Belgisch voetbal wor den met degradatie bedreigd, omdat ze betrokken zijn bij om kopingsschandalen. De trainer van de ene club, La Louvière uit de gelijknamige Waalse stad, de oud-international Jef Jurion, is op staande voet ont slagen en zal vermoedelijk tien jaar of mogelijk zelfs leven slang als trainer worden ge schorst. Na een zitting van de controle commissie van de Belgische voetbalbond, waarbij Jurion werd geconfronteerd met dege nen die hij zou hebben willen omkopen, volgde zijn ontslag op staande voet. Vijf spelers van Berchem, dat uitzichtloos op de onderste plaats staat van de Belgische ranglijst, zouden elk dertigduizend franks aangebo den hebben gekregen van Ju rion. De trainer van La Loüvie- re ontkent alle beschuldigingen en zegt het slachtffer te zijn geworden van machinaties, zo wel van de Belgische voetbal bond als van een aantal per soonlijke vijanden. Hij heeft aangekondigd binnenkort met eigen onthullingen te zullen ko- Sedert het Paasweekeinde is ook bekend geworden dat Sportclub Charleroi, de andere Waalse ploeg die betrokken is bj de omkopingsschandalen in de onderste regionen van het Bel gisch voetbal, getracht heeft spelers van KV Mechelen om te kopen. Hier wordt zelfs een be drag genoemd van in totaal een half miljoen Belgische franks voor twee spelers van KV Me chelen, die echter niet op het aanbod ingingen en hun clubbe stuur inlichtten. La Louvière en Sportclub Charleroi staan mo menteel resp. vijftiende en zes tiende op de Belgische ranglijst met 26 en 24 punten. Zeventien de is Beringen, eveneens met 24 punten en dan volgen Berchem en FC Mechelen helemaal on deraan. Worden beide Waalse ploegen schuldig bevonden, en de kans daartoe is zeer groot, dan zullen zij vrijwel zeker degraderen. Er is namelijk een precedent in het Belgische voetbal. Tien jaar ge leden veroordeelde de Belgische voetbalbond Eendracht Aalst ook tot degradatie. De trainer van deze club had toen op zijn eentje, zonder dat het bestuur er iets van wist, geprobeerd een tegenstander om te kopen. De voetbalbond achtte toen de hele ploeg schuldig. Deze degradeer de dan ook. Aanvankelijk zou de controle commissie van de Belgische voetbalbond gisteravond uit spraak hebben gedaan in deze omkopingszaken, speciaal in die tegen La Louvière, maar nu er plotseling een tweede Waalse ploeg aan het schandaal is toe gevoegd en het hoogste Waalse voetbal dreigt te worden uitge dund met twee ploegen, is er in de Belgische voetbalbond on enigheid ontstaan tussen Vla mingen en Walen. Het Vlaamse deel van het bestuur wil dat er recht geschiedt, ongeacht de persoon, de Walen betogen dat het te veel zou worden als twee Waalse clubs met degradatie zouden worden gestraft. De ge talsverhouding in de hoogste af deling van het Belgische voetbal zou daardoor volkomen scheef komen te liggen, zo hebben ze berekend, want het ziet er naar uit dat twee Vlaamse clubs dit seizoen naar de hoogste Belgi sche voetbalafdeling zullen pro moveren. JAN SCHILS ROME Vier zondagen voor het einde van de Italiaanse voetbalcompetitie is de vlam in de pan geslagen. Er wordt druk gesproken over spelersruil, nieuwe contracten en steek penningen. Bij de Romeinse club Lazio, twee jaar geleden nog landskam pioen en nu vrijwel zeker gedoemd te degraderen, wordt een officieel onderzoek ingesteld naar aanleiding van de wedstrijd Cesena-Lazio op de eerste Paasdag. In Cesena spelen twee oud-Lazio-spelers, die alle twee afgelopen zondag een cheque van respectievelijk twee- en drieduizend gulden overhandigd kregen. De doelman van Cesena kreeg een cheque van ruim duizend gulden en prompt was het omkopingsschandaal geboren. Lazio verweert zich met het onschuldigste gezicht van de wereld, daarin bijgevallen door de betrokken spelers die elke omkooppo ging verontwaardigd hebben verworpen. Het geld voor de ex-Lazio-spelers is volgens de Romeinse club het restant van de premies die beiden nog tegoed hadden naar aanleiding van de laatste reeks UEFA-wedstrijden die Lazio speelde. Het geld voor de doelman van Cesena was een vergoeding voor de schade aan de auto die supporters van Lazio hadden aangebracht na de vorige wedstrijd tussen beide clubs. Het was voor de administrateur van Lazio allemaal wat eenvoudiger om deze financiële kwesties af te handelen nu beide clubs elkaar toch weer ontmoeten. Er wordt echter aUerwege van een dom soort argeloosheid geproken om uitgerekend de transacties af te handelen nu Cesena veilig in de middenmoot zit en Lazio moet knokken om de degradatie te voorkomen. Als het toch zover komt, zullen de Romeinen vermoedelijk in gezelschap van het Sardijnse Cagliari naar de tweede divisie afzakken. Ook voor de Sardijnen moet dat een martelgang zijn omdat hun club, met topspeler Riva als nationale held, altijd een belangrijke rol in de hoogste voetbalafdeling heeft gespeeld. FRANS WIJNANDS Rob Clerc naar wereld- toernooi. APELDOORN In de laatste ronde van het Nederlands damkampioenschap kwam alleen Hans Jansen tot winst. Na aanvankelijk voordeel te hebben bereikt, verraste hij Van Tilborg met een eenvoudige combinatie. Hiermee stelde Jansen de derde plaats veilig want De Ruiter kwam tegen Bronstring niet verder dan remise. Clerc behield de tweede plaats door Bergsma op remise te houden. De jeugdige Amsterdammer, die door dit resultaat de titel van nationaal grootmees ter verwierf, nam geen enkele risico en hield de posities goed onder controle. Clerc is nu gerech tigd om met Wiersma deel te nemen aan het toernooi om het wereldkampioenschap dat in au gustus te Amsterdam wordt gehouden. Mocht het aantal deelnemers voor deze wedstrijd oneven zijn, dan mag Hans Jansen het spelersveld compleet maken. Jeugdwereldkampioen Geert van Aalten, die een ronde voor het einde de nationale jeugdtitel ver overde, werd in de laatste ronde verrassend versla gen door Jos Stokkel. Deze jeugdige speler uit Hoogezand sloot een sterk toernooi met de tweede plaats af. Hij mag met Van Aalten in december deelnemen aan de strijd om de jeugdwereldtitel te Amsterdam. Indien het reglement wordt gewij zigd, zoals de plannen zijn, dan mag ook de als derde geplaatste Geert Berends uit Huissen aan dit toernooi deelnemen. Uitslagen: Wiersma—Varkevisser 1—1, Bergsma—Clerc 1—1, Jansen—Van Tilborg 2—0, Cape lie—Van de Meeren- donk 1—1, Hemeling—Goudt 1—1, Bronstring—De Ruiter 13 p., p., 7. Bergsma en Goudt 10 p., 9. Van Tilborg, Varkevisser en Capelle 9 p., 12 Van de Meerendonk 7 p. Jeugd! Aaiten—Stokkel 0—2, IJsbrandij—Knoops 2—0, Schippers—Hollenberg 2—0, Keizer—Dijkstra 0—2, Harms ma—Brouwers 0—2, Van Dusseldorp—Berends 1-1. Eindstand: 1. Van Aalten 16 p., 2. Stokkel 14 p.. 3. Berends, Schippers, Van Dusseldorp en Brouwers 12 p 7. Dijkstra 11 p., 8. Harmsma, IJsbrandij 10 p.. 10. Hollenberg 8 p., 11. Knoops en Keizer 7p.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11