..Bejaarden kennen hun eigen macht niet Griekse tragedie in LAK Concertreis Leids koor naar Engeland Wethouder Tesselaar schoot kantine open Latijns-Amerikaanse muziek bij het LAK Bouw Ijshal begonnen apiii lit ió Van een onzer verslagge vers LEIDEN Vanochtend is aan de Vondellaan een be gin gemaakt met de voor bereidende werkzaamhe den die uiteindelijk moeten leiden tot de zoveel bespro ken Leidse Ijshal. Initia tiefnemer Ton Menken ver telde desgevraagd dat de (officiële) eerste paal waar schijnlijk half mei zal wor den geslagen. Leiden Het Nederlands Madrigaalkoor zal op uitnodiging van het Chapter House Choir uit York (Engeland) een concertreis maken van 26-31 mei naar York, waar het koor onder leiding van de Leiderdorpse dirigent en pianist Jan van der Meer drie concerten zal geven, o.a. in het beroemde Minster. Voor deze concerten geldt het motto: Nederlanders geven de toon aan. Het koor heeft namelijk voor deze concerten uit sluitend composities op het programma van Ne derlandse componisten van 1600- tot heden. Een interessant onderdeel van dit optreden zal zijn net ten gehore brengen van de MISSA CATHEDRA- LIS van Herman Strategier door het Engelse en het Nederlandse koor tesamen onderleiding van de componist, die deze reis zal meemaken. Het sluitstuk van een der concerten zal zijn een uitvoering van het Te Deum van Hendrik Andries- sen door het Chapter House Choir en het Neder lands Madrigaalkoor met begeleiding van de En gelse organist dr. Francis Jackson. Installatie mr. Lodder op 3 mei Leiden Mr. J. Lodder zal maandag 3 mei in de raad zaal van het stadhuis wor den geïnstalleerd als ge meentesecretaris van Lei den. De plechtigheid begint om 19.30 uur. Aansluitend wordt er in de Burgerzaal een receptie gehouden, waarop de Leidse bevol king met de nieuwe ge meente-secretaris kennis kan maken. Van een onzer verslaggevers Leiden Ook korfbalclub Ons Eiland heeft haar eigen kantine. Het „gebouw" op het terrein aan de Brahmslaan werd zaterdag enigszins verlaat geopend door wethouder Tesselaar, die niet zuiver genoeg schoot en na enkele vergeefse pogingen uiteindelijk de bal door de dichtgeplakte korf schoot en daarmee de officiële openingshandeling verrichtte. In de dichtgeplakte korf bevond zich de sleutel, die nodig was om de deur voor de uitgenodigde KNKV functionarissen en andere genodigden te openen. Wethouder Tesselaar had al menig clubhuis geopend, maar nog nooit één die door eigen mankracht in elkaar gezet was. Afdelingsvoorzitter Van Nierop vertelde, dat deze Leidse korfbalclub de laatste was die nog een eigen onderkomen nodig had. Zoals gewend, liet Van Nierop een waarschuwend en enigszins pessi mistisch geluid horen door te stellen dat Ons Eiland eigenlijk te klein is. Hij hoopte dat het clubhuis meer perspectief wat betreft de jeugd zou gaan bieden. Uiteraard waren de andere clubs in de Sleutelstad en omgeving Ons Eiland niet vergeten en natuur lijk was de Sportstichting, dit maal vertegenwoor digd door de heer J. Cornelissen, ook present. Gisteren werd het clubhuis door de vereniging in gebruik genomen met een jeugd speldag. Ben Cibon, nieuwe projectleider Dienstencentrum Leiden LEIDEN „De bejaarden kennen hun eigen macht niet. Jarenlang hebben ze zich laten wegdrukken als een maatschap pelijk onbruikbare groep. Ze kwamen in grote betonnen blok kendozen aan de rand van de stad terecht, waar ze naar toe werden gelokt met de kreet dat ze daar zo'n mooi uitzicht over het polderlandschap zouden hebben. Maar de bejaarden willen helemaal geen polderlandschap. De meesten willen liever in hun eigen wijk blijven, tussen hun kennissen en familieleden." Ben Cibon. sinds 1 maart pronjectleider van het Dienst encentrum Leiden meent dat de positie van de bejaarde in onze samenleving de laatste jaren wel enigszins is verbe terd. „Toch is deze nog steeds niet ideaal. We raken wel een beetje af van het systeem om gigantische woonkazernes te bouwen om bejaarden in „op te bergen." Aan het alterna tief. het bouwen van goede, goedkope en op bejaarden in gerichte woningen wordt nog weinig prioriteit gegeven." Politieke partij De bejaarden zouden zelf ook een steentje kunnen bijdragen aan hun positieverbetering. Ben Cibon: „Als hier in Lei den een politieke partij voor bejaarden zou worden opge richt, dan zit die na de volgen de verkiezingen met vier zetels in de raad. Daar ben ik van overtuigd." Thans strijden de twee bejaar denbonden. die Leiden rijk is - voor de belangen van hun le den. „De twee bonden doen vreselijk goed werk. In het verleden stonden het Diensten centrum en de bejaardenbon den verschillende malen vijan dig ten opzichte van elkaar, yooral de bonden zagen in ons een „concurrent". En vaak was het ook zo dat de bonden en het Dienstencentrum op de zelfde tijden dezelfde activitei ten hadden. Dat is natuurlijk fout. Je moet de bonden zoveel mogelijk hun gang laten gaan. Het Dienstencentrum kan zijn deskundigheid inbrengen. Het gaat erom dat je samen vecht voor de bejaarden." Gezelligheid De activiteiten van het Dienst encentrum zijn vanaf de op richting meestal gericht ge weest op de gezelligheid. De bejaarden konden in de diver se centra in de stad komen kaarten of zomaar een praatje maken. De leiders en leidsters zullen in de toekomst meer naar buiten treden. Er zal meer aandacht worden be steed aan het huisbezoek. De bejaarden krijgen van de lei der of leidster uit hun wijk een berichtje dat er iemand van het Dienstencentrum komt. „Willen ze dat niet, dan dringen we niet verder aan. Het is ons evenwel gebleken dat het door veel bejaarden positief wordt ervaren", dat is de mening van Ben Cibon. Door dit streven om meer de wijk in te gaan zal het Dienst encentrum veel meer bejaar den kunnen bereiken dan het voorheen deed. „Er zijn ge noeg bejaarden die de drem pel van onze centra nog te hoog vinden, maar die toch met allerlei problemen zitten. Op deze manier komen we er achter waar de schoen wringt." In de Dienstencentra zelf gaan de hulpverleningsac tiviteiten gewoon door. De vij fenzestig-plussers die hier ko men kunnen met hun indivi duele problemen bij de leiders en leidsters terecht. Veelal ont staan er ook spontaan ge spreksgroepen na het weke lijkse partijtje kaart of na de bejaardengymnastiek. „De oudere bewoners van Noord hebben, geloof ik wel de meeste problemen", aldus Ben Cibon. „Door de hele re novatie voelen ze zich be dreigd. De omgeving waarin ze zoveel jaar hebben ge woond. wordt grondig veran derd. Ze voelen zich onzeker en zien vooral op tegen het twee keer verhuizen. De mees ten zijn geneigd om te zeggen dat ze acuut in een bejaarden tehuis willen worden opgeno men. Hiervan krijgen ze dan later spijt. Het is onze taak om waar het mogelijk is de be jaarde te helpen met verhui zen. We zetten dan enkele van onze vrijwilligers in. Willen ze naar een bejaardentehuis, dan kunnen we dat ook wel rege len, maar in een persoonlijk gesprek gaan we wel in op de nadelen, die een dergelijke verhuizing met zich mee kan brengen." Bejaardencentra Een ander onderdeel van de nieuwe activiteiten zal zijn dat het Dienstencentrum meer contacten gaat leggen met de bejaardencentra. Dit bevindt zich weliswaar nog in een pril stadium. De leidingen van ver schillende bejaardencentra voelen de belangstelling van het Dienstencentrum vaak aan als inmenging in hun manier van werken. Bovendien zijn er in de centra vaak ontspan ningsactiviteiten voor de be woners. „Hierdoor worden de bewoners een geïsoleerde groep in de wijk. Wij willen ze meer bij de wijkactiviteiten betrekken." Club- en buurthuizen Om dit te bereiken zou Ben Cibon eigenlijk alle verschil lende dienstencentra willen opheffen. De activiteiten voor bejaarden zouden dan- in de club- en buurthuizen moeten geschieden. Ook de medewer kers van het Dienstencentrum zouden hun kantoor naar de clubhuizen moeten overbren gen. „Het bejaardenwerk is een onderdeel van wijkwerk. Vroeger is het te veel een aparte vorm van welzijnswerk gezien." Door het meer agressiever contacten leggen in de toe komst zal het Dienstencen trum ook mogelijk worden een behoefte-peiling te doen in de verschillende wijken. „Hieruit zou bijvoorbeeld kunnen blij ken of de bejaarden ook een eigen ruimte in de club- en buurthuizen willen hebben, of dat ze hun eigen gebouw wil len houden. Een gunstig voorbeeld van wat het Dienstencentrum bedoelt met haar streven de bejaarden meer aan het gewone leven in de wijk te doen deelnemen is te vinden in het Morskwartier. De bejaarden hebben daar een sociëteit gekregen in het nieu we clubhuis. Ze komen hier bijeen tussen peuters, tieners en huisvrouwen. „Een ideale toestand zou het zijn, wanneer de bejaarden ook nog in het bestuur van dat clubhuis zou den komen, zodat ze meer kunnen beslissen." Coördinatie Bepaald verrast was Ben Ci bon over het voorstel van het PvdA-raadslid P. Brouwer om een stedelijk orgaan in het le ven te roepen dat het bejaar denwerk moet coördineren. Dit voorstel deed hij tijdens de begrotingsvergadering. Het werd door b. en w. overgeno men. „Ik begrijp er niets van. Met het gemeentebestuur is al enige tijd geleden afgesproken dat het Dienstencentrum deze coördinerende taak op zich zal nemen, wanneer de nieuwe ac tiviteiten een beetje gestalte krijgen. Nu willen ze ineens nog een zoveelste instantie in het leven roepen. Terwijl wij alle deskundigheid kunnen in brengen. We hebben goede contacten met de bejaarden bonden en ook met alle hulp verlenende instanties voor de bejaarden.Het past helemaal in het nieuwe beleid om de krachten zoveel mogelijk te bundelen. Ik hoop maar dat een en ander op een misver stand berust, anders kunnen we als Dienstencentrum wel inpakken." Elisabeth Vogels Uw mening Leiden Onder leiding van de Belgische regisseur Franz 'Marijnen brengt op dinsdag 27 april de internationale toneel groep Camera Obscura in het theater van het Leids Acade misch Kunstcentrum, Levendaal 150, derde verdieping, een naar het heden getransponeerde versie van de Griekse tragedie „Prometheus". De voorstelling, die is georganiseerd door de Leidse Schouwburg in samenwerking met het Leids Acade misch Kunstcentrum, begint om kwart over acht. De toegang sprijs bedraagt zeven gulden en vijftig cent, voor houders van een cultureel jongerenpaspoort drie gulden en vijfenzeventig cent. Kaarten zijn maandags tot en met vrijdags van negen tot drie uur en zaterdags van negen tot twaalf uur verkrijgbaar bij het bureau van K. O., Oude Vest 45, alsook 's avonds aan de zaal. Telefonisch kunnen dagelijks van negen tot vijf uur kaarten worden besteld op de nummers 071—131200 en 071—131841. Camera Obscura ontstond in januari 1973 in Pittsburgh Pensylvania als initiatief van de Belgische regisseur Frans Marijnen. Het gezelschap be stond toen uit studenten van het California Institute of the Arts en de Carnegie Mellon University in Pittsburgh. Bij de oprichting van de groep stonden heel duidelijk doel stellingen voorop: Los te bre ken van de verstarde en ver ouderde vormen van theater maken, zoals die op de meeste Amerikaanse universiteiten werden gehanteerd, en de sterk gevoelde noodzaak thea ter te scheppen vanuit een sa menwerkingsverband, waarbij de oude theaterhiërarchie niet langer een rol speelde. Spe lers, ontwerpers, regisseurs en schrijvers werden bijeenge bracht op basis van gelijke rechten zonder de klassieke privileges. Een toneelgezel schap, dat niet langer op ac teurs zat te wachten om een bepaalde rol te spelen, maar een gezelschap, dat de creatie ve energie in iedere deelnemer accepteert, ongeacht zijn func tie of rol. Fruitmand voor oudste inwoonster Leiderdorp De oudste inwoonster van de gemeente Lei derdorp, mevrouw P. Knegtmans is gisteren 96 jaar geworden. Zij' kreeg bezoek van de burgemeester van Lei derdorp en zjn vrouw. Mevrouw Knegtmans woont in bejaarden centrum „Dillenburg". Optreden van Groovy Dancers in Leids theater LEIDEN Op vrijdag 30 april, verzorgen de Haagse „Groovy Dancers" in het LAK-theater, Levendaal 150, derde verdie ping, aan de Leidse Universiteit een dansoptreden. Kaarten voor de voorstelling, die om kwart over acht begint, zijn, tegen be taling van vijf gulden of - voor leden van het LAK en houders van een cultureel jongerenpas poort voor drie gulden en vijftig cent verkrijgbaar aan de zaal. Men kan telefonisch reser veren op nummer 071-124890. De „Groovy Dancers" houden zich vooral bezig met jazz- en soulballet. In verscheidene num mers uit hun programma ligt' echter veel accent op het vrij improviseren, op acrobatiek en op expressie. De groep danst op muziek van onder anderen Pink Floyd, Schubert, Soft Machine, Miles Davis, Deod to en Scott Joplin. Leiden In het theater van het Leids Academisch Kunstcen trum, Levendaal 150, derde ver dieping, brengt op donderdag 29 april de groep „Yaravi" een pro gramma van instrumentale La tijns-Amerikaanse muziek. De toegangsprijs voor het concert, dat om kwart over acht begint, bedraagt vijf gulden, voor leden van het LAK en houders van een cultureel jongerenpaspoort drie gulden vijftig. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de zaal of tele fonisch te reserveren op num mer 071—124890. „Conjunto Yaravi" is vijf jaar geleden opgericht en bestaat uit vijf jonge mensen, die Zuidame- rikaanse muziek spelen en wel in het bijzonder de van oor sprong Indiaanse volks- en dansmuziek uit het Andesge- bied, die een geschiedenis heeft, die duizenden jaren teruggaat. Naast authentieke melodieën gementen van nummers uit re centere tijd uit landen als Peru, Chili, Equador, Bolivia en Ar gentinië, terwijl op het repertoi re ook veel eigen nummers staan. oorspronkelijk mogelijk te ver-f tolken, zij maakt daarbij ge bruik van de originele instru menten en vormen. Bijna alle fluiten alsook enige ritme-in strumenten zijn door de leden speelt „Conjunto Yaravi" arran- De groep probeert de muziek zo van de groep zelf vervaardigd. Prof. Van Panhuys (60) overleden LEIDEN De Leidse hoogle raar jhr. prof. mr. H. F. van Panhuys is op 60-jarige leeftijd in zijn woning te Wassenaar overleden, dit heeft de Leidse Universiteit zaterdag meege deeld. De crematie heeft vrijdag 16 april in alle stilte plaatsgevon den. Op maandag 26 april zal in het Groot Auditorium voor het Academiegebouw Rapen burg 73 in Leiden, een bijeen komst ter nagedachtenis aan prof. Van Panhuys worden ge houden. Op deze bijeenkomst, die om 16 uur begint, zal het woord worden gevoerd door mr. C. P. C. M. Oomen, decaan van de faculteit rechtsgeleerdheid, dr. M. Lachs, rechter aan het internationaal gerechtshof Den Haag en de heer N. Esser. Korea - vrij wil li - gers In uw rubriek „Langs Omwe gen" in de Leidse Courant van donderdag wijdde u een artikel aan de oud Korea-militairen. Wat mij hierin opviel was het stukje over het betalen van de reis naar Korea, hetgeen de heer J. E. Klaprth denkt van de overheid los te kunnen krijgen door steeds maar te blijven aan dringen. Omdat het detache ment Korea uit vrijwilligers be stond, zie ik niet in. waarom de staat deze kosten zou gaan beta len. nummers, duizenden dienst plichtigen (100.000???) zijn nog vóór de Korea-tijd in Indonesië geweest. Zou dus voor deze vrij willigers een reis naar Korea worden betaald dan zullen on getwijfeld alle Indonesiedienst- plichtigen een reis kunnen opei sen naar Indonesië, om alle ou de plekjes weer eens op te zoe ken. Het is voor mij geen hals zaak, want meneer Klaroth kan desnoods zijn bed meenemen naar het Binnenhof, maar rei zen betaald krijgen zie ik niet eerder gebeuren, of er mochten over enkele tientallen jaren nog maar 1 of 2 oud-gedienden over zijn. Verrassende nederlaag Fiks tegen Alphens Tempo Van onze korfbalmedewerker LEIDEN De meeste korf ballers hadden het paasweek einde vrij. Van de weinige uitslagen waren die van de „Leidse"-clubs niettemin spectaculair. Fiks verloor ver rassend van Tempo. Het werd 8-6 in Alphen. Sensationeel was de 5-5 die het 6 invallers tellende Leidendorpse Veloci- tas neerzette bij koploper VES. De Leiderdorpers werden in de opening van de zaterdag- wedstrijd weggespeeld. VES zat al vlot op 3-0 en leek Velo- citas in korte tijd van het veld te spelen. De gehavende Lei derdorpse équipe vocht echter knap terug en daardoor ont stond een gelijkopgaand duel, waarin Velocitas bij 3-2 na goals van Janco Breedveld en Kees Brokaar weer terug in de partij was. VES nam wel een iets ruimere voorsprong, maar verder dan twee punten kwa men de Hagenaars niet, want Dik Mulder en Rien van Poel geest schoten hun club naast VES (4-4). De sensatie leek compleet te worden toen Jan- co Breedveld de „zwart-wit- ten" zelfs de leiding bezorgde. Volkomen terecht werd ui teindelijk de buit toch ver deeld (5-5). Fiks verloor verrassend van het Alphense Tempo, dat het pleit met 8-6 beslechtte. De start van Tempo was overdon derend en meteen was Fiks uit haar normale doen. Pas bij 4-0 kon de Oegstgeestse ploeg zich herstellen dank zij benutte strafworpen (Kees v.d. Mey). Fiks herstelde zich dermate dat Margreet Slijper zelfs voor 4-3 zorgde. Bij 6-3 verschafte Fiks zich opnieuw de gelegen heid iets terug te doen. Ook nu leidde v.d. Mey de inhaalma noeuvre in die door Reinetta Anholt doorgezet werd. Fiks kon Tempo niet inhalen, laat staan passeren, want ook nu accellereerde Tempo meteen 8-5. Fiks illustreerde met een goal van Rob v.d. Kraan, dat dit teveel was. Tempo won daardoor met 8-6. De Algemene speelt vanavond een vriendschappelijk duel te gen het Delftse Fortuna. De wedstrijd wordt gespeeld in de Leidse Hout en begint om 20 uur.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3