Welzijnsraad wil Surinamers in Leiden beter begeleiden Voor Sassenheims paradijsje" is het einde in zicht Vakbeweging deelt zorg over Leids bedrijfsleven Rijnsaterwoude legt vijf ton opzij voor gymnastieklokaal Schooltitel ontglipt Bona J Dubbele veemarkt na de Paasdagen Nog geen uitzicht bouw wijkgebouw „Cleijn Duin" op in MEUBELEN KOPEN LINKANTO Piste" draait in Groenoordhal Warmond maakt keuze onroerend- goedbelasting ATERDAG 17 APRIL 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Dinsdag na Pasen wordt in de Groenoordhal een „dubbele" veemarkt gehouden. Dan worden ook de maandag se aanvoeren verwacht. Het marktschema is als volgt: markt open om 5 uur voor het lossen van runderen, half 8 open voor de handel; 5 uur eveneens lossen van nuchtere kalveren en om half 7 handel; half 7 lossen en handel van schapen en slachtvarkens, 8 uur lossen en handel van biggen. Op die dag is het parkeren naast het Paaslunapark verboden. Perso nenauto's mogen alleen het terrein op komen via het achter hek bij de Floris Versterstraat, vee-auto's hebben uitsluitend toegang via de entree aan de Willem de Zwijgerlaan. De ambulante handel (kraampjes) kan terecht naast de hoofdin gang van de hal. Vanwege de enorme belangstelling (tot eind juni is volgeboekt) kan voorlopig niet meer worden ingeschreven voor de rondlei dingen door de hal voor leerlingen van de lagere scholen. Wil men zich toch aanmelden, dan graag direct bij het kantoor van wnd. directeur De Jong, die er nog op wijst, dat alleen op de dinsdagmarkten men ervan verzekerd kan zijn van de spectaculaire handel in runderen. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De Welzijnsraad vindt dat Surinamers, die zich in Leiden vestigen beter begeleid moeten worden. Het zou aanbeveling verdienen vooral voor de groep met de grootste aanpassingspro blemen (van de ongeveer zevenhonderd ex-rijksgenoten zo'n zestig k zeventig) gecoördineerd en samenhangend wel zijnswerk van de grond te doen komen. Hierbij wordt niet alleen gedacht aan het mogelijk maken van sociaal-culture le activiteiten. Ook moet de zelfwerk zaamheid van de Surinamers in Leiden mogelijk worden, zodat deze bevolkings groep haar eigen identiteit in de toe komst beter zelf kan bepalen. Dit zijn enkele conclusies uit het rapport van de Welzijnsraad, die op verzoek van het gemeentebestuur een onderzoek in stelde naar de specifieke problemen die zich bij vestiging van ex-rijksgenoten in Leiden voordoen. Onderzocht werden de huisvestingsproblematiek, de werkgele genheid en de onderwijsmoeilijkheden. Gebleken is dat ex-rijksgenoten moeilijk heden ondervinden bij het zoeken naar huisvesting in Leiden. Velen worden niet als woningzoekenden ingeschreven om dat ze geen Leids ingezetene zijn en omdat ze geen economische band met Leiden hebben. De thans gevestigde Suri namers zijn vaak aangewezen op huizen in de vrije sector of op (niet minder dure) onderhuur. Ook trekken velen bij fami lieleden in. Meer dan de helft van het totale aantal (geregistreerde) Surinamers is afhanke lijk van een of andere uitkering. De positie van de ex-rijksgenoten op de ar beidsmarkt is bijzonder slecht. Enerzijds wordt dit veroorzaakt door de slechte scholing. Anderzijds is er bij het bedrijf sleven een onwilligheid om Surinamers in dienst te nemen gesignaleerd. De problemen van Surinaamse kinderen op de kleuterscholen lagen vooral op het vlak van de taalachterstand. In 33,3% van de gevallen werd extra-hulp noodzakelijk geacht. Deze extra-hulp, die ook voor leerlingetjes van de basisscholen brood nodig is, is nog nauwelijks op gang geko men. j2ii Mevrouw Van der Berg en dochter Elly met hun troeteldieren. (Van onze correspondent) springen, terwijl één van hen een bokje, een 'jebraeht, daar ze door hun moeders niet worden men, overgekomen, zich graag laten verzorgen saccepteerd. Twee daarvan zijn nu 3 weken, door mevrouw V.d. Berg. groeien als kool, maar de derde is een Tijdens ons gesprek staat de dierenliefhebster brgenkind. Het kwam samen met een broertje, opeens op. Ze zegt: „Daar is Hannes, die moet unverwacht en vier weken të vroeg ter wereld, ik eerst voeren, u moet binnen blijven want ze Eén stierf woensdagmorgen reeds aan een har- is schuw voor vreemden." Het blijkt een blauwe 'wijking. reiger te zijn, die in de korte, strenge vorstperio- jDe ander is een bron van grote zorg voor de van het voorjaar, bij de vijver naast de mevrouw V.d. Berg, die het kleine wezentje in woning in desolate toestand werd aangetroffen een cartonnen doos, onder een grote lamp, voor en van een wisse dood werd gered. Na de zijn twee papegaaien, waarvan er één ons af en In de woning, op het erf en in het weiland, heerst toe voor „rot meid" uitmaakt. Er zijn voorts nog drie kleine honden en een kolossale Deense Dog. Elsa komt als het lam een haast paradijselijke situatie, want schapen, lammeren, poney's, geiten en honden zijn allen maatjes met elkaar. z'n flesje heeft gehad, de gemorste melk van de Men weet niet hoe het in de toekomst zal gaan, betegelde vloer likken, waarna zij het natte want vaststaat dat de Schiphollijn over het Van een onzer verslaggevers LEIDEN De Leidse vakbeweging deelt de zorg van de Leidse Kamer van Koop handel over de situatie van het bedrijfsle ven in deze regio. Dat staat te lezen in het jaarverslag over 1975, dat gisteren door het NVV werd gepubliceerd. Daarin wordt de nieuwjaarstoespraak van de voorzitter van de Leidse Kamer van Koophandel, de heer Koningsveld, aange haald, waarin deze zijn bezorgdheid uit sprak over de "zorgwekkende achteruit gang in de bedrijvigheid" ter stede en in de regio. In het jaarverslag van het NW wofdt er dan ook melding van gemaakt dat de bond bij het college van burgemeester en wethouders heeft aangedrongen op ver betering van de werkgelegenheid. Daarbij wordt er op gewezen dat Leiden nog altijd over zo'n 11 ha beschikt die bestemd zijn voor de vestiging van industrieën. Het NW hoopt op de spoedige vestiging van kantoren die niet meer onderdak kunnen krijgen in Den Haag, dat binnenkort vol is. "Zeker met de aanleg van de Schiphol lijn wordt de stad een stuk aantrekkelij ker", zo meent het NW. Het jaarverslag onthoudt zich bewust van kanttekeningen met betrekking tot de Leidse gemeentepolitiek. De secretaris van het NW acht zich daartoe niet com petent omdat hij zich nog niet in de gemeentelijke politiek volgroeid acht. Wel staat in het jaarverslag te lezen dat "de gemeente alles doet om industrieën en kantoren aan te trekken". Van een onzer verslaggevers RIJNSATERWOUDE Waarschijnlijk wordt in het najaar in Rijnsaterwoude begonnen met de bouw van een gymnas tieklokaal. Het lokaal, dat 500.000 gulden moet gaan kosten, wordt gebouwd nabij de scholen aan de Herenweg. Het college van Rijnsaterwoude stelt de raad voor tijdens de aanstaande donderdag te hou den raadsvergadering 500.000 gulden be schikbaar te stellen voor deze sportzaal. Een gedeelte van dit bedrag ad 210.000 wordt onttrokken aan het fonds voor Dorpsuitleg. Het overige bedrag zal moeten worden geleend. Indien de raad akkoord gaat dan geeft de gemeente ruim 9300 gulden aan de Stich ting Zwembad Leimuiden. Met deze actie wil de gemeente Rijnsaterwoude de buurt- gemeente Luimuiden en het stichtingsbe stuur niet in de kou laten staan en een gedeelte van het tekort dekken. Tevens wordt door het beschikbaar stellen van een dergelijk bedrag het schoolzwemmen veilig gesteld. Binnenkort gaan beide gemeenten om de tafel zitten om de problematiek rond het zwembad te bespreken. De gemeente gaat een lening sluiten van 100.000 gulden bij de bank voor Nederland- sche gemeenten voor de reconstructie/ver betering van de Kerkweg, Schoolstraat en de Wassenaerlaan. De raad zal zijn goed keuring nog moeten verlenen. Indien de raad akkoord gaat, dan volgt wethouder P.J. Wenm akers de scheidende burgemeester Breen op als ambtenaar van de burgerlijke stand. De gemeente Rijnsaterwoude zal ook haar medewerking verlenen bij de totstandko ming van een drieklassige basisschool. De school is bestemd voor de kinderen uit Rijnsaterwoude, waarvoor katholiek on derwijs wordt verlengd en die thans de r.-k. school aan de Vriezenweg in Leimui den bezoeken. Momenteel bedraagt dat aantal leerlinge tjes 80, zodat een drieklassige school nood zakelijk is. In eerste instantie werd beslo ten een tweeklassige basisschool te bou wen. Indien het derde lokaal van de nog te bouwen school niet meer nodig is, dan wordt de kleuterschool daarin onderge bracht. De r.-k. kleuterschool is momenteel ondergebracht in een houten noodgebouw. De raad beslist aanstaande donderdag over deze zaak. Het college van b en w stelt de raad tijdens de aanstaande donderdag te houden raads vergadering tevens voor een aanvullend krediet beschikbaar te stellen van bijna 19.000 gulden voor de reconstructie va Herenweg. De totale kosten van de re structie bedroegen 2.817.857,53, 19.000 gul den meer dan was begroot S Aiitillenstraat afgezet SVan een onzer verslaggevers Bi jEIDEN De bewoners van |de Antillenstraat in Leiden jd lebben donderdagmiddag met '8! ïerkeerspionnen de straat afge- Pi iet. Zij vinden dat met name itejde N.Z.H.-bussen veel te hard 5endoor de straat rijden. Dit zou- den de spelende kinderen in nm (evaar brengen. Binnenkort 13.: tullen de bewoners de zaak on- 53|der aandacht van de N.Z.H.-di- rectie brengen. De politie heeft de pionnen weggehaald. Lord's Folks P" Van een onzer J|" LEIDEN De jongerengroep „The Lord's Folks" verzorgt morgen een eucharistieviering !uia|in de Jozefkerk aan de Heren singel. Het thema van de vie ring, die om elf uur begint, is .Opnieuw tot leven komen, /oorgangers zijn de pastores P. de Ridder en J. Severins. Eerste paal medisch centrum Van onze correspondent BODEGRAVEN - In Broekvel- den werd gister»-- de eerste paal geslagen voor net medisch cen trum, dat zal verrijzen op de hoek van de Boesemsingel er Grutto. De bouw van het cen trum, dat ruim 600 m2 groot zal 700.000 kosten. Medio de- cember is het gebouw gereed. iac Van onze correspondent KATWIJK - Nog steeds klinkt er in gemeenteraadskringen geen eensluidend „ja" tegen de voorgenomen bouw van het wijkgebouw „Cleijn Duin". On danks de principiële goedkeu ring op 11 juni 1975 struikelde de commissie voor Onderwijs en Vrije Tijdsbesteding weder om over het voorstel. Slechts twee van de vijf aanwe zige leden, de heren J. Vink en A. C. Berkheij (CHTJ) stemden voor het raadsvoorstel, dat op 6 mei in behandeling komt bij de Raad. De SGP en CCP verte genwoordigd door respectieve lijk K. van der Meij, C. Oskam en J. J. Timmermans hielden hun stem voor. Wethouder H. Haasnoot betreur de de houding van de meerder heid van zijn commissie: „Vorig jaar juni gaf u al een gunstig advies t.a.v. beide wijkgebou- wen. U lokt uit dat de wijk verenigingen zich als pressie groepen gaan opstellen, als u zo lang wacht met uw beslissing." Met de realisering van het ge bouw, dat zal worden opgetrok ken tegenover het winkelcen trum „Cleijn Duin" is een be drag van 246.200 gemoeid. Aangezien voor grote gezel schappen de vereniging is aan gewezen op de in aanbouw zijn de Centrale Accommodatie, be staat het gebouw, behalve uit enkele dienstruimtes, uit een ge meenschapsruimte van 80 m2. Van onze basketbalmedewerker WOERDEN Het zat er van tevoren eigenlijk al een beetje in. De drievoudig Nederlandse kampioenschoolbasketbal, Bo- naventura uit Leiden, zou het erg moeilijk krijgen zijn titel te prolongeren. De drie sterkste spelers (Hans van Rooden, Eric- Jan Berendsen en Peter-Paul Maassen) w&ren er niet bij, om dat zij momenteel met het na tionale jeugdteam in Bulgarije spelen en dat betekende zonder meer een behoorlijke verzwak king voor de ploeg van coach Kallenberg. Het „Bona" kwam tenslotte niet verder dan een vierde plaats. In de poule werd alleen verloren van ÓSG H. van der Vlist uit Utrecht (31-32). De andere wed strijden werden gewonnen en dat betekende dat er een kruis- wedstrijd gespeeld moest wor den tegen de winnaar van de andere poule, het Haarlemse Mendelscollege. Dat werd voor het Bonaventura een trieste par tij. Vlak voor tijd in feite op het eindsignaal mocht de Haarlemse ploeg twee vrije wor pen nemen en boog de achter stand van één punt om in een zege: 28-27. Direkt daarna moest Bona voor de derde plaats spelen. De te leurstelling en de vermoeidheid (geen rust na de vorige wed strijd) ging de Kallenberg-briga de toen parten spelen. In een matige wedstrijd moest de winst en daarmee de derde plaats aan het Heerlense Grotiuscol- lege gelaten worden: 33-30. Nederlands kampioen werd het Mendelscollege uit Haarlem, dat in de finale van OSG Utrecht won. Daarvoor was via 23-23 een verlening nodig: 27-28 Ook U kunt gebruik maken van onze unieke regeling CONTANT BETALEN 10% KORTING Koop weer zoals vanouds degelijke dingen en doe dat via onze inkoopclub. De enorme kostenbesparing vindt U meteen beloond in een voor U spectaculair prijsverschil, en... in een veel eerlijker voorlichting, die U alleen van een consumentenorganisatie kunt verwachten Het meubel van Uw keuze wordt dan opeens veel en veel voordeliger. Vragen kost niets en van vragen word je wijs. Laat zien dat U bij de tijd bent. Even bellen of schrijven en U krijgt een uitvoerige informatie. CONSUMENTEN ORGANISATIE Tel. 071-133914 Hooigracht 67, Leiden, Antwoordno. 87 (Portvrij) Van onze correspondent BODEGRAVEN De Bode- graafse Rode Kruiscolonne heeft onlangs de regionale wed strijd gewonnen. Inzet was een fraaie beker, die beschikbaar was gesteld door de weduwe van dr. Beye, de vroegere leider van de Rode Kruiscolonne in Bodegraven. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Zaterdagavond 24 april a.s. vinden in de Groe noordhal opnamen plaats van het KRO-t.v.-programma „Pis te" van Jos van der Valk. Het evenement begint om kwart voor 9, maar vanaf 8 uur wordt er al een voorprogramma afgedraaid onder leiding van Pierre van Ostaden. De hal gaat om 7 uur 's avonds open. Het aantal zitplaatsen is beperkt gehouden om het publiek zoveel mogelijk zicht te bieden op de twee pistes. Er wordt wel een extra tribune met ong. 1000 plaatsen neergezet. In totaal kunnen ongeveer 1400 personen de verrichtingen rond „Piste" meemaken. De samenstelling van de deelnemende artiesten is internatio naal. Daar is b.v. Lilly Yokoi, de Amerikaanse „acrobate op de fiets", en haar Deense collega Kassio Peia komt werken aan de zwaaiende trapeze. Dan zijn er verder de vijf Skating Rolwoods met een sensationeel rolschaatsennummer uit Fran krijk, Serge Gambi met „handbalance op trap", eveneens uit Frankrijk, Jerry, Jimmy en Johnny met paardendressuur uit Zweden en de vier Tonitos, een drievoudig rek-nummer uit Spanje. Voor het paardennummer („dat vinden wij bijzonder leuk", aldus waarnemend directeur André de Jong van de Groenoordhal) wordt een zandvloer met zaagsel gelegd. Kaarten 6,50 voor volwassenen, 5 65-plussers en kinderen t.e.m. 12 jaar) zijn vanaf dinsdag 20 april dagelijks van 9 tot 17.00 uur verkrijgbaar aan de kassa's van de Groenoordhal, of telefonisch (071) 120045. „Lukt deze „Piste", aldus André de Jong, dan kan Leiden ervan verzekerd zijn, dat in de wintermaanden meer „Piste"-uitzendingen vanuit de Groe noordhal worden verzorgd." „Waarde in economisch verkeer" Van onze correspon- vervangt, gekozen leden akkoord. dente voor de grondslag Voorafgaand aan de WARMOND De le- „waarde in het eco- vergadering deed den van de commis- nomische verkeer." voorzitter v. d. Kroft sie financiën en eco- De grondslag „opper- de mededeling dat nomische aangele- vlakte" werd door al- door een onderzoek genheden in War- le leden als te be- was komen vast te mond hebben bij de zwaarlijk ervaren staan dat 78% van de bepaling van de omdat nog zoveel an- totale oppervlakte grondslag voor de dere factoren een rol van Warmond een onroerendgoedbelas- spelen bij de waarde- slechte bodemge- ting, die in Warmond bepaling. Voor de in- steldheid heeft. Op per 1 januari 1979 voering van de on- grond hiervan ont- wordt ingevoerd en roerendgoedbelasting ving de gemeente de grondbelasting, werd alvast een aan- aanvullende straat- en rioolbelas- loopkrediet voorge- ring ting en de vermake- steld van 10.000. over lijkhedenbelasting Hiermee gingen de 48 van 43.000 het jaar 1975 en .000 voor 1976. Visboetiek Dissel moet verdwijnen Van een onzer verslaggevers KOUDEKERK AAN DEN RIJN Het gemeentebestuur van Koudekerk is niet bereid de standplaatsvergunning voor vis boetiek Dissel aan de Prins Bernhardstraat te verlengen. Het gemeentebestuur baseert haar standpunt op klachten van omwonenden, die stellen dat de visboetiek hen overlast bezorgd. hMocht de raad in haar verga dering van a.s. dinsdag tot de conclusie komen dat de klach ten van de bewoners van de prins Bernhardstraat gegrond zijn, dan zal de vergunning van de eigenaar van de visboetiek, die een kleine twee jaar geleden werd verleend, met ingang van 1 augustus komen te vervallen. Het college van burgemeester en wethouders heeft zich ak koord verklaard met een ge meentelijke garantstelling voor een lening van 70 duizend gul den ten behoeve van de bouw van de uitbreiding van het club huis van de voetbalvereniging Koudekerk. In een verzoek om de garantstelling stelt het be stuur van de voetbalvereniging dat de huidige accommodatie te klein is geworden, een mening die door het college wordt ge deeld. Het college stelt de raad derhalve voor naast de gemeen telijke garantstelling ook de be nodigde bouwvergunning en het recht van opstal te verlenen. Jubileum politiebond Van onze correspondent NOORDWIJK De afdeling Katwijk-Noordwijk van de Bond van Christelijke Poli tieambtenaren in Nederland be staat 25 jaar. Dit jubileum vormde een punt van bespre king op de ledenvergadering, die onder leiding van voorzitter J. Mos in het „Hof van Hol land" werd gehouden. Het ligt in de bedoeling het zil veren bestaansfeest dit jaar pas send te vieren. Een commissie zal een en ander voorbereiden. De heer Buys meldde in zijn jaaroverzicht, dat het ledental van de afdeling Katwijk-Noord wijk van 61 tot 64 was toegeno men. Het bestuursvoorstel om de vroegere voorzitter C. Leeflang tot erelid te benoemen, werd met algemene stemmen aange nomen. Het was voor de eerste maal, dat de afdeling deze on derscheiding toekende. Vietnamese kunst in Waaggebouw Van een onzer verslaggevers LEIDEN De werkgroep Viet nam organiseert van 22 tot en met 24 april in het Waagge bouw een tentoonstelling van grafiek uit Vietnam. De ten toonstelling wordt geopend met een optreden van het blazersge zelschap „De onderste Steen", dat onder meer een aantal Viet- namsolidariteitsliederen ten ge hore zal brengen. Op zaterdag 24 april is er vanaf twaalf uur een lopend program ma met muziek, Vietnamees eten, film en diavertoningen. In een speciale stand kunnen be zoekers alle mogelijke informa tie krijgen over Vietnam. De openingstijden van de tentoon stelling zijn: donderdag van ze ven tot half tien, vrijdag van tien tot vijf uur en zaterdag eveneens van tien tot vijf uur. De opbrengst van de tentoon stelling is voor het Medisch Co mité Nederland-Vietnam. Clubhuis afgebrand Van een onzer verslaggevers LEIDEN Een fel uitslaande brand heeft gistermorgen het clubhuis van speeltuinvereni ging „Westerkwartier" aan de Ten Katestraat volledig in as gelegd. De schade bedraagt ongeveer 150.000 gulden. De brand ontstond rond negen uur. De portier van het club huis ging naar de keuken om koffie te zetten. Hij zette de gaskraan open en hield een vlammetje bij -het gasstel. Toen deed zich een ontplof fing voor. Terstond stond de keuken in lichterlaaie. De por tier kon zich snel uit de voe ten maken. De ontploffing is zeer waarschijnlijk veroor- 1 zaakt door een lekkage in de gasleiding. Na 20 minuten was, volgens brandweerlie den, al duidelijk dat het gro tendeels uit hout opgetrokken clubhuis tot de grond zou af branden. Go-toernooi in Leiden Van onze sportredactie LEIDEN Het komende paasweekeinde zullen in Lei den de eerste partijen van het kandidaten go-toernooi ge speeld worden. De winnaar van dit toernooi zal in augus tus 1976 de tegenstander van Nederlands kampioen Max Rebattu zijn. Rebattu moet dan zijn titel verdedigen. De volgende spe lers nemen aan dit toernooi deel: de Amsterdammers Cas Muller, Rob van Vulpen en Robert Rehm, Ronald Schlem- per (Voorhout) en Jan Berk hout (Bussum). Dit vijftal wordt gecompleteerd door de winnaar van de partij Ger Hungerink (Leiden)-Leo Solle- veld (Amsterdam). De laatste wedstrijden van dit toernooi worden in het weekeinde van 24-25 april gespeeld. De Amsterdammers Henk de Vries en Rob van Zanten heb ben zich voor dit toernooi niet, opgegeven. Het is tevens de laatste maal dat het Nederlands persoon lijk kampioenschap in deze vorm wordt gespeeld. Volgend jaar wordt een kampioenstoer- nooi gehouden, waarvoor de deelnemers zich plaatsen via distrikts en interdistrikt- stoernooien. De uitslagen van Bonaventu ra waren: Voorronde: Bona-OSG Ut recht 31-32, JRC Boxtel-Bona 24-28, RSG Erasmus Almelo- Bona 19-36. Kruisfinale: Bona- Mendelscollege Rotterdam 27- 28. Om de derde plaats: Gro- tius Heerlen-Bona 33-30. Tops corers Bonaventura: Ton Kal lenberg 42 en Joost Cornelis- sen 39. Bij de meisjes werd JRC Box tel kampioen. Tweede werd Hugo de Groot uit Rotterdam en derde De Lichtbaak uit Den Helder.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3