Alle Lockheed- documenten nu overhandigd Een degelijk huis? Dan ook een degelijke RPS-hypotheek! alstublieft, P EEN DAG RUIM 200 DODEN IN LIBANON Booreiland zinkt: 13 doden 11 c Nederland vol issinger: Amerika erkste natie ter wereld Rijkspostspaarbank Akkoord over VAD in kabinet Zeklóc&ywjcmt Zaterdag 17 april 1976, 66e jaargang no. 20404 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Carrell Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel 071-122244 - Giro 103003 - Bank. Amro-bank N.V., Leiden Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: J. W. C. Leune rtenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149.15; losse nummers: 50 cent Rudi Carrell op Ned. I om 20.00 uur. Eerste Paasdag Ned. I om 20.20 uur Brainwave, om 21.15 uur Son ja 's avonds en om 22.05 uur Corry en Caterina. Ned. II Dokter ja/nee. om 20.50 uur. Tweede Paasdag Ned. I om 21.50 uur Beryls lot (2). Ned. II om 20.25 uur Zaal Con cordia en om 21.24 uur Baretta. Droog Droog weer met wolkenvelden, maar ook af en toe zon. Zwakke tot matige westelijke wind. Ma ximum temperaturen van 9 gra den op de wadden tot ongeveer 15 graden in het zuidoosten- Zondag: Schev. hoogw. 17.59- 6.16 laagw. 13.57-2.11 zon: 5.37- 19.43; maan: 08.25 Maandag: Schev. hoogw. 18.45- 7.03 laagw. 14.33-2.56. Zon: 5.35- 19.45; maan 00.42-09.27. Deze zeer Brits aan doende foto is niet ge maakt in de nabijheid van één van de be roemde renbanen, waar de Engelse socie ty zich nog altijd ver poost als in de dagen dat Brittannië werkelijk de wateren beheerste. Plaats van handeling is het Haagse Voorhout, aanleiding tot het op treden van dit stijlvol verpakte groepje is dat er binnenkort op dit zelfde Voorhout weer paardendagen gehou den worden. Die dagen (24 en 25 juni) wil men ditmaal de sfeer mee geven van Ascot, en dat zal, getuige deze foto die tijdens een "repetitie" is gescho- lukken. WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van justie heeft gisteren be kendgemaakt dat het nu alle documen ten in zijn bezit over het Lockheed-om- koopschandaal in handen van de Japan se, Italiaanse en Nederlandse regering heeft gelegd. De laatste documenten die het ministerie nog had werden gisteren overgedragen aan vertegenwoordigers van de Italiaanse regermg. Japan en Nederland hadden eerder in de week al alles gehad wat voor hen van belang was. Uit de Amerikaanse senaat is vernomen dat de centrale inlichtingendienst CIA, heeft meegedeeld dat zij niets te maken heeft gehad met betalingen van Lock heed aan Japanse functionarissen. In een verklaring van de senaatscommissie voor de inlichtingendiensten stond dat de CIA haar deze verzekering had gege ven. De CIA zelf heeft zich van commen taar onthouden. Minister van handel Elliot Richardson had op 8 april tegen de bankcommissie van de Senaat gezegd, dat hij aan de CIA had gevraagd te onderzoeken of er banden waren geweest tussen de dienst en de Japanse agent van Lockheed, Yosjio Koaama. Richardson had zijn verzoek gedaan als voorzitter van de nieuwe presidentiële commissie die tegen het einde van het jaar stappen moet aanbevelen om te komen tot beëindiging van omvangrijke betalingen van het soort dat Lockheed en andere grote Amerikaanse onderne mingen hebben gedaan om hun afzet in het buitenland te vergroten. EIROET Hevige gevechten in Libanon hebben steren het hoogste dagelijkse dodental geëist inds drie maanden. Terwijl de Libanese politieke Ibiders zich bogen over een Syrisch vredesvoorstel wamen bij gevechten tussen moslims en christe- jen zeker 208 mensen om het leven. Er vielen jonderden gewonden. Het was een krankzinnige vol moordpartijen, zo verklaarde een veilig heidsfunctionaris. Mensen vallen en de artsen zijn niet in staat bij hen te komen vanwege de hevige beschietingen. De nu een jaar durende burgeroorlog, waarbij volgens de schattingen 15.500 doden zijn gevallen, heeft zich ontwikkeld tot een strijd van linkse moslims om meer macht in de Libanese regering te krijgen. Deze regering wordt sinds de Tweede Wereldoorlog door christenen gedomineerd. De voormalige Franse minister George Gorse ver klaarde gisteren te verwachten dat de christen-pre sident Soeleiman Franjiech vandaag een amende ment op de grondwet zal tekenen zodat de verkie zing van een nieuwe president mogelijk wordt. Het aftreden van Franjiech wordt met name geëist door de leider van de linkse coalitie Kamal Joemblatt. De Palestijnse leider Yasir Arafat is gisteren in Beiroet teruggekeerd na in Damaskus besprekingen te hebben gevoerd met de Syrische president Hafez Assad. Hij bracht een Syrisch-Palestijns vredesvoor stel mee, dat is gericht op een nieuw bestand, het 35ste binnen ëèn jaar. Volgens radio Damaskus voorziet het voorstel in de instelling van een hoge militaire commissie, waarin Syrische, Libanese en Palestijnse officieren zitting hebben, en die toezicht moet houden op de naleving van het bestand. Syrië en de Palestijnen zijn verder overeengekomen dat iedere poging van Arabische of andere landen om zich met de kwestie Libanon te bemoeien moet worden verworpen en dat het Syrische initiatief moet worden hervat. Het voorgestelde vredesak koord voorziet ook in terugtrekking van de Syrische troepen uit Libanon. De Syriërs zullen hun invloed behouden via de voorgestelde militaire commissie, die de bevoegdheid zou krijgen om indien noodzake lijk de hulp van Syrische troepen in te roepen. ENIX (Arizona) In een rede voor de ry club in Phoenix, heeft de Amerikaanse ister van buitenlandse zaken, Kissinger, giste- de Verenigde Staten gekenschetst als 's we- sterkste natie, zowel militair als economi- Volgens Kissinger dient het buitenlandse id van de V. S. gegrondvest te zijn op de tuiging, dat zonder Amerika's vastbesloten er geen zekerheid kan zijn, zonder Amerika's lijding geen vooruitgang en zonder Amerika's beeld geen vrijheid. ingers krachtige verdediging van president buitenlandse beleid wordt door waarnemers houwd als een antwoord op een aanval op Is beleid, die enkele weken geleden werd gedaan door Fords belangrijkste republikeinse rivaal voor de republikeinse nominatie voor het presidentschap, Ronald Reagan. Reagan heeft herhaaldelijk gezegd, dat Kissinger de V. S. beschouwt als een decadent Athene, gesteld tegenover een krachtig Russisch Sparta. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken waarschuwde opnieuw voor de gevolgen van com munistische deelneming aan regeringen in Westeu- ropese landen. Kissinger is van oordeel, dat de Amerikanen er niet voor voelen dezelfde nauwe en vertrouwelijke betrekkingen te onderhouden met Westeuropese landen, waar communistische partijen een belangrijk aandeel toegestaan is in de regering. ihn Connally mogelijk opvolger Kissinger ANGELES President is van plan John Connally 'inister van Buitenlandse te benoemen indien hij de presidentsverkiezingen november wordt herkozen. Connally zou dan de plaats van Henry Kissinger innemen. Dit hebben bronnen in Houston te genover het dagblad de Los An geles Times verklaard. Connally, de voormalige gouve- neur van Texas, zou als tegen prestatie campagne voeren voor Ford. De afgelopen weken heeft Ford tot tweemaal toe een ge sprek met Connally gehacj. Reddingsploegen van de Amerikaanse marine pompen de reddings capsule leeg waarin dertien mannen van het booreiland door verstikking om het leven kwamen. PORT ARANSAS (Texas) Een ongeluk met een Amerikaans booreiland, dat gisteren in de Golf van Mexico is gezonken, heeft dertien mensen het leven gekost. De dertien mannen stierven in een redding bootachtige capsule, waarmee zij het booreiland hadden verlaten toen het vaartuigje in het door een storm opgezweepte water kapseisde. De meesten van de 35 opvarenden van het booreiland werden door een zich in de buurt bevindend schip opgepikt. Zij zaten in een tweede reddingscapsule, een vaartuig dat op een grote schotel lijkt. Zeven perso nen zijn in een ziekenhuis opgenomen. Een functiona ris van de kustwacht verklaarde dat er geen overle venden zijn geborgen van de gekapseisde oranjekleu rige capsule. Zij stierven door gebrek aan zuurstof. Er stonden golven van meer dan zes meter hoog en een zware storm toen de Ocean Express, losbrak van drie sleepboten en in het ter plaatse 55 meter diepe water van de Golf verdween. DEN HAAG Het kabinet Den Uyl is het eens geworden over de vermogensaanwasdeling. De VAD geeft de werknemers een aandeel in de groei van het bedrijfsvermogen vanaf 1 ja nuari 1975. Het wetsontwerp gaat na de Paasdagen naar de Raad van State. Details werden door de regering nog niet vrij gegeven. Vorig jaar dreigde mi nister Lubbers met aftreden, omdat hij in de VAD een ge vaar zag voor de werkgelegen heid. Het kabinet verwachtte aanvan kelijk dat over 1975 voor 500 miljoen gulden zou kunnen wor den afgeroomd. Later werd dit bedrag door de economische te ruggang geschat op 300 miljoen. Verwacht wordt dat het kabinet 'heeft gekozen voor een meer dan 12 procent aandeel in het VAD-fonds uit de bedrijfswin sten. odelij k 5 igeval armond tl Passie maakt pte dief HOUSE, Frankrijk - ie voor het schaakspel ift een Franse technicus 25 jaar ertoe gebracht it een informatiecentrum Mulhouse een computer stelen. De computer van 1.000 gulden was op 14 li van het vorig jaar ont- :md. op Goede Vrijdag wist politie de hand te leggen de dader, die verklaarde it hij tot zijn daad geko- in was om een computer e hebben voor het helpen >plossen van ingewikkelde schaakproblemen. m dnnond Gistermiddag om eveer half vijf deed zich in Oosteinde te Warmond een lijk verkeersongeval voor 'lij de 64-jarige mej. M. P. iloot uit Warmond levens- aarlijk werd gewond en eni- uren later in het Academisch ikenhuis te Leiden is overle- Zwetsloot stak de rijweg r naar de inrit van haar ring en werd op de linker- ghelft geschept door een uit richting Warmond komende sonenauto. De bestuurder de personenauto, de 55jari- G. J. O. eveneens uit War- heeft nog door krachtig toner, getracht het slachtoffer ritwijken. ADVERTENTIE m, Informeer eens naar de aantrekkelijke rente. Bel gratis 0017. Haal een folder in het postkantoor. Schrijf - zonder postzegel - naar de RPS, Amsterdam. uw nationale spaar- en hypotheekbank DEN HAAG Door de grote toevloed van buitenlanders naar ons land, in de eerste plaats Duitse toeristen, is er aan onze Noordzeekust vrijwel geen accommodatie meer voor handen, met uitzondering van de kampeerterreinen, die echter wel redelijk bezet zijn. Ook Amsterdam heeft geen accommodatie meer. De hotels in Rotterdam en Den Haag zijn vol. In de rest van Nederland is er ook nogal wat vraag, maar over het algemeen is daar nog wel logiesacoommodatie aanwezig. Boven het Noordzeekanaal wijzen de VWs gegadigden naar Friesland en in Zuid Holland naar de Zeeuwse eilanden. In het algemeen werden de zoekende toeristen in het westen verwezen naar Utrecht, Gelderland, Overijssel en Brabant. De NS heeft geen overstelpende paasdrukte te verwerken gekregen. Over het algemeen was het iets drukker. Dat gold dan met name voor de reizigerslijnen van Duitsland naar ons land. JERUZALEM Christelijke pelgrims hebben Goede Vrij dag een venijnige zandstorm moeten doorstaan op hun historische tocht naar de Calvarieberg in Jeruzalem. Bij aankomst op de berg werden gebeden ge zongen op de heuvel waar Jezus aan het kruis stierf. Gedurende de drie middaguren, tijdens welke de kruisiging van Cristus werd herdacht, waren de grote zalen van de kerk op de Calvarie berg afgeladen met duizenden gelovigen. De Israëlische veilig- Zandstorm tijdens tocht naar Calvarieberg heidsmaatregelen voor de paasdagen zijn de strengste sinds jaren als gevolg van de Arabische on lusten van de afgelo pen weken. Er is geen melding ge maakt van inciden ten. Vele Israëlische toe ristenoorden bleven onbezocht vanwege de zandstormen. De Israëlische binnen landse luchtvaart maatschappij moest een aantal paas- vluchten afzeggen. Meer dan 2000 pel grims en Joodse paastoeristen zijn vrijdag op het vlieg veld Ben Goerion aangekomen. De ho tels zitten propvol met ongeveer 65000 bezoekers. Een „blijmaker" van formaat, deze halfautomatische heren- parapluie. U krijgt dit regenscherm kado als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1