Black Prince Weldaad voor geest en lichaam DOLLEN EN GROLLEN, DANSEN EN LACHEN AAN BOORD VAN OM ER WEER EEN JAAR TEGEN TE KUNNEN ROTTERDAM Vaarvakanties waren vroeger slechts voorbehouden aan een select gezelschap van beter gesitueerden. Sinds een paar jaar is daarin verande ring gekomen. Steeds meer mensen ont dekken de cruise als een nieuwe moge lijkheid, die niet veel kostbaarder be hoeft te zijn dan een wat traditionelere wijze van vakantiebesteding. De sprei ding in leeftijd en inkomensgroepen, wordt elk jaar groter. De oudere leef tijdsgroepen, zoals AOW-trekkenden, hebben nu wat meer geld ter beschik king en de jongere leeftijdsgroepen zijn in toenemende mate bereid wat meer geld te besteden aan een toch nog wel exclusieve vakantie. Een van de vele mogelijkheden voor een cruisevaart wordt geboden door de Fred Olsen Lines. Met drie schepen onder houdt deze Noorse maatschappij volgens een vaste dienstregeling dertien- en veertiendaagse cruises naar de Canari- sche eilanden. Twee schepen hebben Londen als thuishaven voor deze winter- cruises. Voor het continent is sinds 1970 de „Black Prince" beschikbaar voor pas sagiers uit Nederland, Duitsland (beide 40 pet), België, Scandinavië en Fran krijk. De wintercruises van de Fred Olsen Lines die gehouden worden van oktober tot april hebben als grootste voordeel, dat de passagier in een der havens kan uitstappen om twee zonnige weken later zijn cruise weer te vervol gen. Zelfs is het mogelijk de cruise te koppelen aan een overwintering: met een der eerste diensten op de plaats van bestemming komen om met een van de laatste weer naar huis te keren. De prijzen van een trip met Fred Olsen variëren voor het komende seizoen van 1460 tot 5000 gulden per persoon. Dit prijsverschil wordt veroorzaakt door het verschil in slaapaccommodatie, hoewel de goedkoopste klasse, een bed in een vierpersoonshut op een tussendek, ook nog redelijk comfortabel is. Afgezien van de hutaccommodatie wordt aan boord geen verschil in klassen gemaakt. Iedere passagier geniet dezelfde verzor ging en kan van dezelfde accommodatie gebruik maken. De prijzen van de crui ses zijn inclusief de uiterst complete verzorging. Men betaalt alleen de belastingvrije-dranken (whiskey 1,25 gul den), tip aan hutstewardess en tafelste ward (voor een gehele trip niet meer dan zo'n tachtig gulden), en deelname aan de vele spelletjes (bingo, toto's en de speel tafel). Voor het nieuwe vaarseizoen, van oktober '76 tot april '77, kan men nu al boeken. Een cruise-schip is met recht een varend hotel, voorzien van enkele sterren. De passagiers kunnen zich niet alleen te goed doen aan de voortreffelijke keuken, maar kunnen tevens zwemmen, zonneba den, naar de bioscoop gaan en vooral spelletjes doen. Vooral door die spelle tjes verbroederen de passagiers snel; te gen het einde van de reis voelt men zich één grote, uitbundige familie. Een ónzer verslaggevers verbroederde een keertje mee. Ditmaal Willy Alberti, een kleine dikkerd met een groot gevoel voor humor. Vier maal tijdens de gehele reis laat hij zijn volle tenor schallen. („Een moeilijk publiek, internationaal en zo, anders ko men de mensen bewust voor mijn optreden, hier moet ik me waarmaken. Ik ben hypernerveus", zegt hij voor zijn eerste optreden. Een half uur later is hij gelukkig. „Prima publiek, ik bleef terugkomen. Zag je ze huilen bij de „Westertoren" en „De glimlach van een kind"). De nacht valt. Als in de kleine uurtjes de barkee pers afsluiten en'de passagiers de van air-conditio ning voorziene hutten opzoeken, dommelt het schip in. Op de monotone hartslag van de motoren spoedt men zich naar zonniger oorden. De afvaart was vrijdag. Even buiten Hoek van Holland werd voor de eerste maal het diner opge diend. Krabcocktail of champignonsoep vooraf. Het tussengerecht is koude zalm met mierikswortelsaus. Gebraden varkensfilet met sauce Robert of koude rosbief met remouladesaus vormt het hoofdgerecht, rijkelijk voorzien van spruitjes, zuurkool, appelmoes en rissolé aardappelen. Als toetje de keus uit ker- sencompóte of een ijscoup. Koffie in de lounges. Alles gratis en zoveel men maar wil. Een enkeling kan de eerste maaltijd niet zo waarderen. De zee is wat ruw, hoewel de Scandinavische bemanning haar vlak noemt. De volgende dag voor de eerste maal een koude lunch, het Noorse „kouldtbord", een specialiteit. Rijk beladen tafels met allerlei waren voor smulpa pen, vooral veel vis. De keuken wordt gerund door een Oostenrijker, het is dus smullen geblazen. Van de overdadig beladen tafels naar een kort middag slaapje. Het zonnetje schijnt, dus het dutje vindt plaats op één van de comfortabele dekstoelen. Willy Alberti is er ook. Hij weet te vertellen dat pils de allerbeste bruinmaker is („pils is toch goudgeel, en met zon wordt het donkerbruin"). Nadat hij zijn eigen gezicht heeft bevochtigd heeft hij het pleit gewonnen. Tientallen passagiers laten wat flesjes aanrukken om zich eens heerlijk in te smeren. De volgende dag zijn er zelfs enkelen die het met whiskey proberen, want dat zou volgens Willy nog beter gaan. Op het zonnebad volgt steevast een aperitief in de bar en wellicht een van de parties (captains party, repeaters party etc.). Dan moet men zich klaarsto men voor de avond. Het nonchalante pak uit, de smoking aan. Zonder das of strik valt men uit de toon. De dames hullen zich in de mooiste avondtoi letten. Het feest begint immers weer kort na het Ook sporten is mogelijk. De eerste haven is Lisboa, door Nederlanders nog steeds Lissabon genoemd. Het is een trieste stad geworden. Elke muur is volgekladderd met het oog op de komende verkiezingen. De straten worden nog maar amper schoongehouden. Bij het Rossio, het grootste plein in het centrum van de stad liggen twee rattelijken weg te rotten. Zelfs het standbeeld middenop het Rossio is verworden tot aanplakzuil. Buiten de hoofdstad is weinig te merken van de politieke verwikkelingen waarin Portugal dreigt te verdrinken. Cascais, Estoril en Sintre, badplaatsen bij uitstek, vertonen een zomers en zonnig beeld. In de middag verlaat het schip Lissabon op weg naar de tweede aanlegplaats: Madeira. De zon wordt al warmer. Het dak boven het zwembad op het Lidodek wordt weggeschoven. De haven van Madei ra wordt bij nacht binnengelopen. De duizenden lichtjes van Funchal spiegelen zich in de sterren pracht. Een adembenemende aanblik. De volgende dag belandden de passagiers weer met beide benen op de grond. Madeira is een prachtig eiland maar heeft het moeiljjk. De duizenden bloe men, wijnranken en bananenplantages zijn nauwe lijks voldoende om de in kindertal exploderende gezinnen een redelijk bestaan te gunnen. Toerisme is het magische woord voor Madeira. Elfhonderd bedden heeft men thans en het moeten er zo spoedig mogelijk minstens tweeduizend worden. In de straten worden toeristen veelvuldig aange klampt door bedelende kinderen. In Monte is er de mogelijkheid om een ritje per rotanslee te maken. De slee dendert met zijn comfortabel gezeten passa giers vier kilometer omlaag over een smal pad met uitstekende keitjes. Twee autochtonen sturen de slee. Ze rennen achter het voertuigje aan, ieder een touw in de hand om tijdig te remmen of een bocht te nemen. Halverwege stopt de slee. Eén van hen heeft een steentje in z'n schoen. Voor hem is het werk toch al zwaar, maar met een steentje erbij wordt het ondoenlijk. Wat gegeneerd stappen de passagiers aan de voet van de helling uit. De gêne laat zich gemakkelijk afkopen door de beide hijgen de mannen wat escudo's in de hand te stoppen. Eenmaal aan boord keert de glamour terug. Daar zijn opnieuw de onuitputtelijke bar en de rijkbela- den tafel. De armoedige aanblik van de bevolking is snel vergeten als het schip wegvaart naar de derde haven: Lanzarote, het eerste van de Spaanse Canarische eilanden. Tussen 1730 en 1736 kookte de aarde op Lanzarote onophoudelijk. Het eiland werd aanzienlijk groter, maar voor drie-kwart be dekt door kokende lava, die uit 48 verschillende vulkanen bulkte en diverse vissersdorpjes verslond. Bill Speckmann weet het zijn gretige toehoorders aangenaam te vertellen. Een tocht over het eiland mag niemand missen. De thuisblijvers krijgen dan ook spijt. Een rit door de versteende lava is meer dan indrukwekkend. Vlees wordt in het enige restaurant geroosterd op barbe- cueroosters boven een gat van enkele meters in de grond. Er is ook een grot opgenomen in de excursie. Voor Willy Alberti is juist die ene grot het meest indrukwekkend. Halverwege hoorde iedereen hem roepen: „Hé, ik moet bukken". Uit Lanzarote blijkt dat ook een eiland zónder bloemen mooi kan zijn, vooral als het nog niet door de toeristenstroom is ontdekt. Dat is wel gebeurd bij de twee laatste havens die het cruise-schip van Fred Olsen aandoet: Tenerife en Gran Canaria. Beide toeristengebieden bij uitstek, met op het laatste eiland het toeristische mekka: Las Palmas, te vergelijken met Torremolinos en Benidorm op het vasteland. Weinig indrukwekkend, wel toeristen- leut en een glaasje mét op een terras. En dan komt de terugreis. Nog een dag of vier aan boord met zijn uitstekende in de „Chaine des Rötisseurs" opgenomen keuken en zijn voortreffelij ke entourage verzorgd door Bill Speckmann en zijn personeel. Een dertiendaagse trip, voor velen vol doende om er weer een jaar tegen te kunnen. Wim Buijteweg „Uit" de wind zonnen op de verschillende dekken in één van de vele comfortabele dekstoelen. Een ober is in de onmiddellijke nabijheid om voor de - goedkope - drankjes te zorgen. middag verzorgt hij in vele talen een havenpraatje om de reizigers iets te vertellen over de eerstkomen de twee havens: Lissabon en Madeira, waar men excursies kan maken of gewoon kan gaan winkelen. („Ja, mevrouw, in Lissabon zijn schoenen en tassen erg goedkoop. Wel afdingen en geen gouden klokjes en armbanden op straat kopen. In Madeira is weefwerk en rotan aan te bevelen. Een rotan bank stel, betaal niet meer dan honderdvijftig gulden, kunt u aan boord meenemen. We hebben daarvoor een plekje ingeruimd"). Voor Bill Speckmann telt elke dag de volle vieren twintig uur. Slapen is voor hem bijzaak, ziek zijn onmogelijk. Met alle inzet moet hij de passagiers, die daar prijs op stellen, vermaken. Als ze dat willen in elk geval. Aan boord zijn ook rustige plekjes te vinden, zonder al die spelletjes als bingo, horse-race, loterijen, verkleedpartijen e.d. Maar de meeste passagiers willen wel. Dollen en grollen, dansen en lachen en ontspannen laten vollopen aan de bar om zo af en toe een gulden te werpen op de speeltafel waar de lieftallige Sandy de kaarten schudt en inzetten int. Het zijn vooral mensen uit de wat betere kringen. Eigenaren van middelgrote bedrijven, keurig in smoking gehuld met de echtgenote in avondtoilet. Ook is er een kaartclubje, dat de klaverjaspot op uitstekende wijze weet te verteren. Onder de passa giers is de baardige Willem, eigenaar van een transportbedrijf in een Zuidhollands dorp. („Vrij dagmorgen heb ik nog hard gewerkt. Ik kon er eigenlijk niet uit, de telefoon bleef maar gaan. Vrijdagmiddag haastte ik me naar de kapper en ik was nog net op tijd aan boord om voor de zevende keer deze cruise mee te maken. Twee dagen heb ik nodig om alle telefoontjes te vergeten. Als ik na dertien dagen weer bij mijn vrouw thuiskom, kan ik er weer een jaar tegenaan. Nu laat ik me leven. Ik doe aan alles mee. Ze noemen me hier dan ook „Willempie"). Een artiest is er ook. Elke reis gaat er een mee. dan is het zover. Cruise-director Bill Speck- annonceert de eerste dans. De dames sprin- op, pakken het slachtoffer van hun keuze en ermee over de dansvloer. Na twee dansen zij de afgematte heren naar hun stoel een sigaret en een drankje aanbieden, vlot de avond snel. De dames schenken driftig en het is lachen en brullen geblazen. Dat was ook tijdens de hoedenparade aan het begin van avond, waar passagiers zelfvervaardigde hoofd- showden. Speckmann, de energieke animator zakt wat richting bar. Het loopt nu ook wel zonder hem voor morgen staat hem weer een zwaar program- te wachten. Eerst de ochtendgymnastiek, dan kerkdienst („Voor alle gezindten, God is God, ik doe het met overtuiging"), en vervolgens is aanwezigheid vereist bij het ronddelen van de en bouillon, de zeemijlentoto, enz. In de is doorgaans een culinaire uitspatting is „ladiesnight" aan boord. De vrouwelijke hebben het voor het zeggen. Tijdens het en ze een balboekje aangereikt. Daarmee werden de aantrekkelijkste mannen aan van de „Black Prince" letterlijk gestrikt. „U met mij de quick-step, dan kan Corrie de cha, cha van u nemen", predikt een al wat oudere dame uit Haagse kaartkringen tot een passagier die in de voorgaande gala-avon- verfrissende indruk op de dames had De strijd om de kapitein is ook al De arme man tracht naarstig zijn voor- dessert te eten als opdringerige dames aan de schouder rukken. In zijn Scandinavi- armen willen ze de rumba proberen, op de t deinende dansvloer in de Neptunes-lounge. _Brijn natuurlijk ook overblijvers, onder hen de urn van middelbare leeftijd, die zich op het allerlaatste moment gretig een vlinderdasje liet omdat hij met z'n open boord wat te detoneerde in het gezelschap-op-chique.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 15