Toe ristenstroom op weg naar kust Judy zoekt /redestein aogelijk handen verheid FNV onthult bezuinigingsvoorstellen PTOCHT VAN TUDENTEN PARUS LIEP JIT DE HAND GEEN VS-BEZWAAR TEGEN OPENBAARHEID Verpleger 9 moorden verweten EeidócSouAcmt Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel 071-122244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank N.V.. Leiden - Directeur-hooldredacteur F J Plug - Ad|. hoofdredacteur J. J. Hallewas - Chet-rudacteur: J. W. C. Leune plenties (excl BTW) 0.45 per mm Teleloonties 4,06 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 lot 19.00 uur) - Abonnementen kwartaal 38.27; jaar 149.15; losse nummers: 50 cent Vrijdag 16 april 1976, 66e jaargang no. 20403 Opgeschreven Tv-film Ten dode opgeschreven op Ned. I om 20.45 en 21.45 uur. Om 19.55 uur Alles of niets, om 22.30 uur Aznavour en om 23.15 uur „Ik ben niet wat je ziet". Ned. II om 20.20 uur Gebrs. Hammond. Om 22.30 uur Televi- zier met handel in baby's. Droog weer Droog en vrij zonnig, maar ook wolkenvelden vooral in het noorden van het land. Zwakke tot matige wind uit noord tot noordoost Max. temp. van 13 gr. op de Wadden tot 17 gr. plaatselijk in het binnenland. Schev. hoogw.: 17.145.32; laagw. 13.11-1.24. Zon: 5.39—19.41; maan 23.47-7.29. (Van een onzer verslaggevers) fj HAAG De regering staat niet welwillend tegenover het plan van de weging om een meerderheidspakket de Vredesteijnaandelen in handen de overheid ie brengen. Men geeft ter de voorkeur aan deelneming van Nederlandse onderneming in Vredes- In dit verband wordt gedacht aan staatsbedrijf DSM. Dit is gisteren end gemaakt na afloop van besprekin- tussen de directie van Vredesteijn dochteronderneming van het Ameri- e Goodrich-concern) en een afvaar- g van de industriebonden NVV en y. "kbeweging heeft gisteren in het gesprek met redesteijn-top laten weten, dat men het voorge- e beleidsplan niet acceptabel vindt Dit plan *de onder meer de sluiting van twee vestigingen veadorp en Maastricht waardoor 762 mensen en moeten worden ontslagen. „Uitgaande van de voorgeschiedenis, waarbij tal van-toezeggingen loften in onze ogen niet werden nagekomen, -n wij het beleidsplan niet geaccepteerd," zei -vond districtsbestuurder H. J. Ronitz van de striebond NW in Overijssel. -nden zijn met de directie overeengekomen twee den de huidige situatie te bevriezen om onder besprekingen met de overheid te kunnen voe- Het eerste gesprek met vertegenwoordigers van ïnisterie van Economische Zaken wordt gehou- p donderdag 22 april. de vakbonden staat overigens vast, dat er bij Jesteijn ontslagen zullen vallen. „Maar wij zijn irtuigd, dat er in de rubberindustrie een oterham te verdienen is," zei de heer Ronitz, :delijk liet doorschemeren dat Goodrich niet uren over een wijziging in de aandelenverhou- waarbij 51 procent in handen van de overheid men. „Ze zijn allang blij als ze een verliesge- bedrijf kunnen afstoten," aldus de 'vakbonds- oerder. (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM De stroom van tienduizenden toeristen die ons land met de paasdagen willen bezoeken, is gisteren en vandaag in alle hevigheid losgebarsten. Bij de belangrijkste grensposten aan de Duitse grens stonden vrijwel gedurende de gehele dag lange rijen auto's. Gistermiddag stonden bij de doorlaatpost Zevenaar drie files, elk met een lengte van twee tot tweeëneenhalve kilometer lengte. Volgens de marechaussee kwamen gisteren en vanmorgen tenmin ste 3000 personen per uur de grens over. Opvallend noemde de marechaussee het geringe aantal toeringcars. Aan de diverse grensposten bestond wel de stellige overtuiging, dat de drukte groter was dan de donderdag voor Goede Vrijdag in het afgelopen jaar, terwijl ook vanmorgen de verkeersdrukte als „meer dan in '75" werd omschreven. Volgens het VW-kantoor aan de grens hebben bijna alle toeristen de kuststreken als reisdoel. Er is ook veel belangstelling voor Amsterdam waar sinds gisteravond de gevels, torens, bruggen en bomen weer verlicht zijn. De duizenden toeristen zullen in de kuststreken moeilijk logies kunnen vinden. Het Nationaal Bureau voor Toerisme heeft laten weten dat vrijwel alle logiesruimte is besproken; vooral in de grote steden Den Haag, Rotterdam en Amsterdam is geen onderkomen voor de pasen meer te krijgen. De ANWB en rijkspolitie verwachten voor zaterdag een geringer verkeersaanbod, waarbij het zwaartepunt zal liggen in de ochtendu ren. Voor zondag. Eerste Paasdag, verwacht men een rustig verkeersbeeld. Maandagmiddag en -avond alsmede dinsdagmorgen wordt drukker verkeer verwacht veroorzaakt door weggebruikers die terugkeren naar woon- of werkplaats. GULDEN BOETE VOOR AGENT UTRECHT (ANP) De rechtbank in Utrecht geeft gisteren een 24-ja- rige politieman veroor deeld tot een gulden boete. De rechtbank meende, dat de verdach te agent onzorgvuldig had gehandeld en onno dige risico's had geno men toen hij op een avond in 1974 een oude man wilde ontzetten die door acht jongelui werd afgetuigd. Tegen de pogingen om de man te ontzetten had de rechtbank uiteraard geen bezwaar. Wel tegen de manier waarop. De politieman moest om snel in te kunnen grij pen een gesloten spoor weg over. Hij trachtte tussen de halve over wegbomen door te zig zaggen. De politiewagen bleef echter steken in een kuil middenop de overweg. De agent en zijn collega wisten de auto nog tijdig te verla ten, voordat het voertuig door de naderende trein werd meegesleurd. De politieman zal tegen het vonnis van de recht bank in cassatie gaan. DEN HAAG (ANP) De Federatie Nederlandse Vakbeweging (FNV) heeft gisteren enkele punten onthuld van de bezuinigingsadviezen die half mei aan de kamer worden aangeboden en waarover het kabinet zich binnenkort gaat beraden. Door het opvolgen van de adviezen zou de regering in totaal zes miljard gulden aan uitgaven kunnen winnen op het terrein van de sociale voorzieningen. De adviezen in het kader van de 1 procent-operatie streven vooral naar een grotere doelmatigheid, eerder dan echte bezuinigingen. Dit pakket adviezen dat tot 1980 4 miljard zou opleveren omvat volgens het FNV onder meer: integratie van de werknemersverzekeringen (ziek tewet, WAO, WW en WWV) in een loondervingswet met een korte termijn- en een lange termijn-uitkering. Het systeem zou daardoor doorzichtiger worden en de verschillen in uitkeringspercentages en -periodes komen te vervallen. het huidige systeem van kinderaftrek en kinderbij slagen vervangen door een eenvoudiger en goedkoper systeem van kindertoelagen, een systeem met een inkomensnivellerend effect. uitkering die de ambtenaren nu bovenop hun pen sioen krijgen twijfelachtig wordt. Ook wordt gedacht aan een andere, minder gunstige, ziektekostenregeling voor ambtenaren. mogelijk een loskoppeling van de hoogte van de sociale uitkeringen van het netto-minimumloon, zodat ze niet meer welvaartsvast zijn. uitstel van de Algemene Arbeidsongeschiktheids wet. verplichte vacaturemelding voor bedrijven en het aan banden leggen van het bedrijfsleven om door het arbeidsbureau verwezen sollicitanten te weigeren. Dit om het volume van de sociale verzekeringen terug te schroeven. Daarbij denkt men ook aan beperking van de mogelijkheid tot ontslag van de oudere werk nemer. snelle invoering van de volksverzekering tegen ziektekosten. Dit wordt gezien als een van de moge lijkheden om de kosten van de gezondheidszorg in te dammen. Volgens het FNV wordt de bijstandwet nadrukkelijk buiten de discussie gehouden, omdat die wordt be schouwd als „een allerlaatste vangnet waar niet aan getornd mag worden." (Van onze correspondent) RIJS Anarchistische provocateurs en vandalen iben gistermiddag een Parijse studentenbetoging komen gedesorganiseerd en doen ontaarden in een ndertocht. Winkels en auto's moesten het ontaar- en de demonstratie eindigde in de Franse hoofd- d in een ware veldslag met de politie. Tiars in Parijs en andere soortgelijke betogingen in een dertigtal ere Franse steden houden verband met een landelijke studen- taking uit protest tegen dé door de regering voorgestelde 'ormingen van de wet op het hoger onderwijs, onrust in Parijs werd veroorzaakt door een groep van 250 isen, die zich mengden onder de ongeveer 30.000 betogende lenten. De kleine groep viel de studentenstoet aan, bekogelde Jolitie met stenen, sloeg ruiten van winkels en restaurant aan jelen en beschadigde geparkeerde auto's. De politie reageerde de acties met traangasbommen en gummiknuppels. Enkele Dgers raakten hierbij gewond. Harde acties van de Franse politie sloegen de studenten-demonstratie uiteen. lisje naar Rome at niet door LFT Scholieren van het ftse Stanislas gymnasium en morgen niet vertrekken r een schoolreis van tien en naar Rome. Gisteren an- eerde de Utrechtse recht- kpresident de reis defini- rechtbank was ingeschakeld r de schoolleiding na onenig- 1 met de reisorganisator. Het 'bureau had de trip georgani- aar een maand geleden w -ien te horen dat een rtervliegtuig niet in Rome cht landen. De reis per lijn- gtuig zou elke scholier 150 den extra kosten. De school- ling nam daarmee geen ge- 'gen. De rechter stelde het Bbureau in het ongelijk, maar ende dat de tijd te kort was alsnog iets te organiseren. Delftse scholieren krijgen nu geld terug. Voorlichting Zoetermeerlijn ZOETERMEER De gemeente Zoetermeer gaat in samenwerk ing met de Nederlandse Spoor wegen per 24 mei beginnen met een voorlichtingsprogramma over de Zoetermeerlijn die in 1977 in gebruik wordt genomen. Men heeft dit plan opgezet om het Zoetermeerse publiek zo breed mogelijk voor te lichten over deze treinverbinding met Den Haag. Het eerste program ma-onderdeel is een gezamenlij ke stand op de lentebeurs „Ni veau 76" die van 24 tot en met 29 mei op het terrein van IBM in de kantorenstrook wordt ge houden. Andere voorlichtings- aktiviteiten zijn huis aan huis folders, meerdere voorlichtings avonden, het inzetten van het mobiele voorlichtingscentrum en gerichte voorlichting aan het onderwijs en andere groepen. ADVERTENTIE Den Uyl over Lockheed-gegevens (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Premier Den Uyl verwacht niet dat de Verenigde Staten bezwaar zullen maken tegen het openbaar maken van gegevens over de Lockheed-affaire. „Ik heb daar geen enkele twij fel over", verklaarde hij gisteravond na afloop van het kabinetsberaad. De commissie van Drie heeft, gisteren de door de Amerikaanse senaatscommissies verzamelde gege vens. over de omkopingszaak rond Lockheed ont vangen. Volgens Den Uyl gaat het om een koffer vol documenten, die vooralsnog allemaal geheim zijn. Zodra de Commissie van Drie, die de documenten nu gaat bestuderen, met het eindrapport bij de regering komt, zal met de Verenigde Staten wor den onderhandeld over de openbaarmaking. Den Uyl zei, dat stukken die betrekking hebben op de persoonlijke levenssfeer van betrokken personen in elk geval met zullen worden gepubliceerd. MAASTRICHT (ANP) De of ficier van Justitie bij de Recht bank in Maastricht heeft de 40-jarige Limburgse hoofdver pleegkundige die ervan wordt verdacht bejaarde patiënten van de Lueckerheidekliniek in Kerkrade met injecties om het leven te hebben gebracht, ne gen moorden ten laste gelegd. Voorts beschuldigt de officier de verpleger van het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst Door middel van het geven van injecties met valium bij vijf be jaarde mensen. Tenslotte wordt de verdachte ten laste gelegd valsheid in geschrifte en ver duistering van sieraden en geld, afkomstig van de patiënten. De negen bejaarden, die in de kliniek werden verzorgd, overle den in de periode van 1972 tot en met 1975 aan een overdosis insuline. De vijf mensen, die valium toegediend hebben ge kregen, zijn eveneens overleden. De rechtzaak tegen de verpleger begint maandag 26 april en zal naar verwachting twee weken Staking Italië Luchthaven- werknemers in Italië zijn ak koord gegaan met een loonsver hoging in plaats van nieuwe CAO'S. Het arbeidsconflict da teert uit 1974 en heeft al diverse malen geleid tot stakingen op de Italiaanse luchthavens. En wie zou niet Judy in huis willen hebben'' U in ieder geval wel Daarom even gauw 'n nieuwe kwartaalabonnee aanbrengen voor onze krant en we sturen Judy naar u Leidse Courant als nieuw kwartaalabonnee van de woonplaats STUUR als dank voor de moeite JUDY naar: OH

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1