Ruiter en Meutstege nieuwelingen in selectie van Knobel Fout Belgische politie verstoorde triomftocht Joop Zoetemelk niet FC VVV verliezer in kort geding FAVORIETEN HEERSTEN BU START SCHAAKSTRIJD VAN BEVEREN GROTE AFWEZIGE mer- OLYMPISCHE BERT BERGSMA KANDIDAAT PRESIDENT: VOETBAL BLIJFT SPEL Scheidsrechter fraai knock-out Tsjechen weer triomf met dubbele cijfers Dopinggebruik amateur Pouw LMDbË Löm Am I Jan van Beveren: Afwezige. Wim Meutstege: Nieuwko- Zeist In vergelijking met de laatste kwalificatiewedstrijd voor de kwartfinales, het op 22 november vorig jaar in Rome tegen Italië met 1-0 verloren duel, zijn vijf spelers uit de selectie voor de wedstrijd tegen België op 25 april verdwenen. Dat zijn doelman Jan Jongbloed (FC Amsterdam), Kees Krijgh (PSV), René Notten (Ajax), René van de Kerkhof (PSV) en Johan Zuidema (NEC). In aanmerking moet echter worden genomen Johan Neeskens en Johan Cruyff wegens competitiever plichtingen van Barcelona niet konden worden opgesteld. Het zelfde gold voor Rob Rensen- brink van Anderlecht. Dit trio is nu wel van de partij. Daar naast zijn als „nieuwelingen" in de selectie opgenomen doelman Jan Ruiter van Anderlecht, Wim Meutstege van Sparta, terwijl Johnny Rep (Valencia) is terug gekeerd in het Oranje-gezel schap. De grote afwezige in de selectie van het Nederlands elftal, dat de eerste wedstrijd in de kwart finales van het toernooi om het Europees kampioenschap in Rotterdam speelt, is Jan van Beveren. De doelman, die de laatste weken bij PSV een voor treffelijke vorm demonstreerde, behaalde zijn laatste „cap" in de wedstrijd tegen Polen, die op woensdag 10 september 1975 in Chorzow met 4-1 verloren ging. Na dat duel uitte Van Beveren gesteund door ploeggenoot Willy van der Kuylen kritiek op de organisatie rond het Ne derlands elftal en besloot zich niet meer voor Oranje beschik baar te stellen. De laatste tijd leek het erop dat Van Beveren op zijn toen genomen besluit zou terugkomen. Maar na over leg tussen bondscoach Knobel en de Eindhovense doelman bleek een plaats in de selectie toch niet haalbaar. De geselecteerde spelers komen woensdagmiddag 21 april op het KNVB-sportcentrum bij elkaar. Donderdag gaan zij weer naar huis om zich vrijdag in de loop van de morgen opnieuw in Zeist te melden. De selectie blijft dan bijeen tot en met de wedstrijd tegen België. ,De selectie bestaat uit de vol gende spelers: doel: Piet Schrijvers (Ajax) en Jan Ruiter (Anderlecht)., achter: Ruud Krol (Ajax), Wim Suurbier „(Ajax), Wim Rijsber- gen (Feyenoord), Adrie van Kraay (PSV), en Wim Meutstege (Sparta). midden: Wim Jansen (Feye noord), Willy van de Kerkhof (PSV), Frans Thijssen (FC Twente), Jan Peters (NEC) en Johan Neeskens (Barcelona), voor: Ruud Geels (Ajax), Rob Rensenbrink (Anderlecht), Johnny Rep (Valencia) en Johan Cruyff (Barcelona). SNELSTE WINNAAR HISTORIE WAALSE PIJL VERVIERS Het scheelde weinig of al het zware werk was voor niets geweest. Negen en veertig kilometer solo werk zou Joop Zoetemelk dan toch niet de overwinning in de veer tigste editie van de Waalse Pijl hebben gebracht. Met nog onge- een halve kilometer naar de finish in Verviers te rijden, stuurden Belgische politiefunc tionarissen de 29-jarige Neder lander de verkeerde kant uit. Zoetemelk verspeelde een halve minuut voordat de vergissing werd opgemerkt. Gelukkig voor hem bleek de voorsprong op het illustere Belgische achtervol gerstrio Verbeeck, Maertens en Merckx wel een stootje te kun- I nen velen: Zoetemelk hield Itelfs nog bijna een minuut wr. Jr was in prima conditie", zei üetemelk na afloop. „Ik voelde lét het goed ging en ik dacht Hq mezelf: laat ik dan ook maar wis proberen te winnen". Het Sep zelfs zo goed. dat Zoete melk. die zijn eerste zege in een eendagsklassieker behaalde, met een gemiddelde snelheid van 39.696 kilometer per uur een wedstrijdrecord vestigde. Zoetemelk was de eerste Neder lander. die dit evenement op zijn naam schreef en de zevende buitenlander (de Zwitser Ferdi Kuebler won twee keer). Sinds (Merckx) was er telkens een Belg als eerdste gefinished. zeventig kilometer had een twintigtal sterke renners zich al van de rest van het veld verwij derd. Merckx, die last had van maagstoornissen, gaf daartoe ein op de helling van de Cote de la Sauvenière. Na 109 Joop Zoetemelk was in de veertigste Waalse Pijl zo sterk, dat ook een fout van de Belgische politie hem niet van de overwinning kon afhouden. In Verviers kon de Nederlander de armen dan ook losgooien. kilometer, tijdens de afdaling naar het dal van de Ourthe, viel het peloton in enkele stukken uiteen. Er bleek zich een kop groep van elf renners te hebben geformeerd, met Thureau, Die- rickx, Merckx, Zoetemelk, Van Impe, Maertens, Van Springel, Verbeeck, Godefroot, Peeters en Opdebeeck. Dit elftal wist een magistrale voorsprong van ne gen minuten op te bouwen. Bij de tweede stijging van een trio hellingen, de Stockeau, sloeg Joop Zoetemelk toe. Hij demarreerde, met nog 49 kilo meter te rijden en had op de top van de derde heuvel een voor sprong van een halve minuut „Zoetemelk reed erg sterk. Door zijn demarrage viel de kopgroep in stukken", zei Merckx later. „Voordat we het wisten hadden we al heel wat tijd verloren". Zoetemelk was weg en bleef weg. Hij liet zich de zege in de jubilerende Waalse Pijl, gisteren zonder Italianen, die door een staking in hun land moesten blijven, niet meer ontgaan. Ook niet nadat een Belgische politie man hem „het bos had inge stuurd". „Deze overwinning draag ik op aan Raymond Poulidor, mijn ploegmakker en vriend", ver klaarde een gelukkige Zoete melk in Verviers. Op deze ma nier droeg Zoetemelk bij tot de feestvreugde rond de 40e ver jaardag van „Poupou", die zelf in 1963 de Waalse Pijl won. Ge rard Vianen, ook een ploegge noot van Zoetemelk, was min der gelukkig. Hij raakte een ge parkeerde bestelwagen kwam ten val en liep daarbij ernstige verwondingen aan zijn rechter been op. Uitslag: 1. Zoetemelk (Ned.) de 227 km. in 5 uur, 43 minuten en 58 seconden; 2. Verbeeck (Bel.) op 57 seconden; 3. Maertens (Bel.) z.t.; 4. Merckx (Bel.) z.t.; 5. Godefroot (Bel.) op 5.44; 6. Van Springel (Bel.) z.t.; 7. Thureau (W.-Dld.) z.t.; 8. Dierickx (Bel.) z.t.; 9. Van Impe (Bel.) z.t; 10. Peeters (Bel.) op 9.55; 29. Kuiper (Ned.) z.t.; 30. Bal (Ned.) z.t.: 32. Priem (Ned.) op 22.17; 39. Aling (Ned.) z.t.; 40. Prinsen (Ned.) z.t. Bert Bergsma. DEN BOSCH Bert Bergsma heeft de moderne vijfkamp, die deze week in Den Bosch werd gehouden, gewonnen. De vroege re Nederlandse recordhouder op de 100 meter vrije slag zwem men kwam tot een totaal van 5007 punten, waarmee hij John Fitzgerald en Orban Greenwald (beiden uit de Verenigde Staten) voor bleef. Bergsma heeft zich met deze'prestatie „aangemeld" als Olym pisch kandidaat, evenals de Nederlandse ploeg, die in het landenklassement vierde werd. Uitslagen: Schermen: 1. Jerebbicnic (Oost.) 23 gewonnen partijen, 1035 punten; 2. Greenwald (VS) 22-1000) 3. Brierly (Eng.) 21-965; 5. Van de Woerd (Ned.) Fitzgerald (VS), Jenniches (W.-Dld.) en Whiteside (Eng.) 19-895; 11. Bergsma (Ned.) 18-860. 4000 meter veldloop: 1. Barley (VS) 13.35.6 - 1120; 2. Glenesk (VS) 13.55.0 - 1060; 3. Mette (W.-Dld.) 14.20.0 - 985; 6. Bergsma en Clark (Eng.) 14.38.0 - 931. Eindklassement: 1. Bergsma 5007, 2. Fitzgerald 4923, 3. Greenwald 4908, 4. Whiteside 4882, 5. Burley 4829, 13. Postma (Ned.) 4333, 17. Van der Eist 4219, 20. Baas 4182. Landenklassement: 1. Verenigde Staten 14.484; 2. gemengde ploeg 14.125; 3. Engeland 13.900; 4. Ndederland 13.415. UTRECHT - De eerste-divisie-club FC VW uit Venlo heeft het kort geding verloren, dat de club had aangespannen tegen de KNVB in ver band met een wijziging in het competitiepro- gramma. Deze ingreep van de KNVB, noodzake lijk door de interland Nederland-België op zon dag 25 april, houdt in, dat FC VW op zaterdag 24 april moet aantreden tegen mede-kampioens kandidaat Haarlem. In plaats van tegen Vitesse, zoals oorspronkelijk op het programma stond. FC VW was tegen de wijziging in het geweer gekomen bij de president van de rechtbank in Utrecht, omdat zij haars inziens uit sportief oogpunt werd benadeeld. Het paasweekend voor de belangrijke wedstrijd tegen Haarlem moet de club twee wedstrijden spelen tegen Vlaardingen, terwijl Haarlem dan vrij is. Ook vocht FC VW de bevoegheid aan van de KNVB om dergelijke wijzigingen in het programma aan te brengen. De president, prof. mr. V. J. A. van Dijk, was echter een andere mening toegedaan. In zijn overwegingen stelde hij onder meer dat de KNVB door zijn beslissing niet buiten de perken van zijn bevoegdheden is getreden. Hij vergeleek het oorspronkelijke competitiepro gramma met het nieuw opgestelde programma. „Ook in het oorspronkelijke programma zou FC VW drie wedstrijden binnen acht dagen hebben moeten spelen. Het enige verschil is, dat de tegenstander op de derde wedstrijd Haarlem is geworden. De angst van FC VW voor vermoeid heid, blessures en psychologische doorwerking daarvan op de spelers, is in dit verband daarom geen argument. Het voetbalspel, hoeveel commerciële aspecten er ook zijn binnengedrongen, blijft altijd een spel. Bij het spelen in competitieverband kan niet altijd worden geappeleerd aan het eigenbelang", aldus de president. Gisteren heeft ook de eerste- divisieclub Willem II bij de KNVB protest aange tekend omdat niet is ingegaan op het verzoek van de club de wedstrijd Veendam - Willem II van tweede Paasdag naar een later tijdstip te verschuiven. Willem II had het verzoek gedaan omdat het drie spelers uit de selectie van zijn eerste elftal moet missen. Deze spelers nemen' met het UEFA-elftal deel aan een vriendschappe lijk toernooi in Cannes. LA RIOJA De Argentijnse bokser Luis Noriega scoorde tijdens een wedstrijd over vijf ronden een schitterende knock-out maar de man die neerging was niet zijn tegenstan der Ramon Morena, maar scheidsrechter Antonio Zapata. Het gebeurde in La Rioja, 1200 kilometer van Buenos Aires. Noriega sloeg in de laatste ronde een linkse hoek, zijn tegenstander ontweek de stoot waarna de zeer dichtbij de boksers staande scheidsrechter werd getroffen. DUSSELDORP Voor de Bun- a zijn gisteravond twee wedstrijden gespeeld In Kaiser- slautern won de plaatselijke FC met 5—0 van Hertha BSC. In Gelsenkirchen zegevierde Schal- ke '04 met 51 over Bayer Ur- dingen. PARIJS De uitslagen van de gisteravond voor de hoogste af deling van de Franse voetbal competitie gespeelde wedstrij den zijn: Lens—Sochaux 1—1, Parijs SGNancy 14, Nice Nimes 4—0, Bastia—Lyon 4—1, Avignon—Monaco 1—1, Reim s—Nantes 1—0, Metz—Straats burg 5—0. CANNES Nederland heeft gisteren de tweede wedstrijd voor het UEFA jeugdtoernooi in Cannes opnieuw gelijkgespeeld. ontmoeting tegen Iran eind- e in 0—0. VIDIN Het Nederlandse jeugd team heeft gisteren tijdens bet internationale basketbal- toernooi in Vidin met 72—68 (32-21) gewonnen van Bulga rije. Nederland zegevierde na verlenging. MEXICO Tijdens het veertig ste congres van de AIPS (de internationale associatie van de sportpers) dat gisteren in Mexi- co-Stad is geopend, is de Brazi liaanse atleet Joao de Oliveira tot sportman van het jaar 1975 uitgeroepen. LONDEN Prinses Anne van Engeland en haar echtge noot Mark Phillips zijn opge nomen in de voorlopige selec tie voor de Olympische milita- De Westduitse doelman had het druk tegen Rusland, dat uiteraard won Ook wat de sportiviteit betreft. KATOWICE Tsjecho Slowakije blijft na de overwinning met 10—2 (periodestanden: 4—0, 4—1, 2—1) op de Verenigde Staten de grote favoriet voor de wereldtitel. De Tsjechen hebben hun vijf wedstrijden gewonnen en spelen zaterdag tegen titelhouder Rus land. Tegen de Verenigde Staten maakte Tsjecho Slowakije voor de derde maal in dit toernooi tien of meer doelpunten in één wedstrijd. Jiri Novak had met drie treffers het grootste aandeel in de overwinning. Rusland en West Duitsland hebben zich in hun ontmoeting enigs zins gespaard voor de zware wedstrijden die beide ploegen nog te wachten staan. Dit was ook de oorzaak dat de wedstrijd zeer sportief verliep: West Duitsland kreeg zes strafminuten en Rusland geen. Rusland won met 8—2 (3—1, 3—1, 2—0). Uitslag Zweden—Finland 4—3 (1—0,1—2, 2—1). Stand: 1. Tsjecho Slowakije 5—10 (42—4); 2. Rusland 5-6 (30—10); 3 Verenigde Staten 5-5 (12—17), 4. West Duitsland 5I (17-21); 5. Zweden 5-4 (10—15); 6. Polen 5—1 (17-29); 7. Finland 5-3 (13-24); 8. Oost Duitsland ry. Studentenactie Medische stu denten van de Vrije Universiteit in Amsterdam houden sinds gis teren een aantal kamers van het hoofdgebouw van de Amster-, damse universiteit bezet. Zij wil len dat de benoeming van een nieuwe onderwijscoördinator niet door het bestuur van de vereniging voor wetenschappe lijk onderwijs wordt tegenge houden. STEEKPROEF KWU DEN HAAG - De KNWU die steekproeven neemt bij natio nale criteria heeft amateurren ner H. Pouw uit Nederhorst Den Berg voor een maand ge schorst wegens het gebruik van verboden stimulerende midde len. Pouw, geschorst tot 1 mei, werd betrapt na het criterium te Woensdrecht, dat op 21 maart werd gehouden. Jean Luc Vandenbroucke, de twintigjarige Belgische profes sional, heeft doping gebruikt in MilaanSan Remo, waarin hij als tweede achter Merckx eind igde. Hij werd uit de uitslag geschrapt, kreeg een boete van 1000 Zwitserse franken (1075 gulden) en een voorlopige schor sing van een maand. LEEUWARDEN Grootmeester Jan Tim- man, die zijn nationale schaaktitel verde digt, is goed begonnen. Hij versloeg giste ren in Leeuwarden in de openingsronde meester Frans Kuijpers. Als de grootste concurrenten van Timman worden Jan Hein Donner en Hans Ree beschouwd. Ook zij startten met vlotte zeges, respectievelijk ten koste van Rob Witt en Gert Ligterink. Het interessante van dit toernooi, dat elf ronden zal duren, wordt de te verwachten nek-aan-nek race tussen Timman, Donner en Ree. Donner heeft het laatste jaar geen toernooi in Nederland meer gespeeld. Men tast dan ook nog in het duister over zijn huidige vorm. De kracht van Timman ligt niet alleen in zijn grootmeesterschap, maar in toernooien als deze tevens in zijn capaciteit minder bekwame spelers hardhandig van het bord te zetten. Donner en Ree hebben nogal eens moeite met de „hoofdklassers", die men overigens geenszins dient te onderschatten. De eerste prijs van de strijd om het Neder lands kampioenschap bedraagt 2200 gulden. Door enkele spelers is dat een tegenvaller genoemd. Verleden jaar zou een verhoging tot 2500 gulden zijn beloofd. Uitslagen eerste ronde: Timman-Kuijpers 1—0, Ree-Ligterink 1-0, Witt-Donner 0—1, Van der Vliet-Van der Weide 01, Enklaar-Hartoch 1/2—1/2, Van Wijgerden-Baljon 0—1. De 17-jarige Peter de Roode uit IJmuiden is, na de zevende ronde van het toernooi om het jeugdkampioenschap in Rotterdam, de nieuwe leider in het algemeen klassement. De Roode, die met wit Bruno Carlier ver sloeg, heeft nu 5 1/2 punten, een half punt meer dan Carlier, Baart en Egmonch Uitslagen zevende ronde: De Roode (IJmuiden)- Carlier (Utrecht) 1—0, Van der Wiel (Leiden)— Baart (Oegstgeest) 1/2—1/2, Egmond (Son)-Scholten (Deventer) 1—0, Waenink (Amhemj-Boersma (Heerenveen 0—1, Engberts (Almelo)-Van Hulst (Amsterdam) 1/2—1/2, Polee (GroningenLSpaans (Scheveningen) 1/2—1/2, Stehouwer (Rotterdam)- Van der Wees (Delft) 0—1. Koymans (HeerlenVKo- nings (Oegstgeest) 0—1, Nieuwelink (Sluiskil)-Boll (Vught) 0—1. De stand aan kop: 1. De Roode 5 1/2 punten, 2/4. Carlier, Baart en Egmond 5, 5/6. Van der Wiel en Boersma 4 1/2. Dammer Bronstring naar derde plaats APELDOORN Na de zevende ronde in het kampioenschap van Nederland kon Harm Wiersma weer een punt verder uitlopen op zijn naaste concur rent Rob Clerc. In een mooie partij tegen Jeroen Goudt, waarin de nationale kampioen een fraai tijdelijk of fer plaatste, sloeg de aanval op Goudts lange vleugel ten slotte door. Clerc kwam niet verder dan re mise tegen Johan Capelle en mocht daarmee niet ontevreden zijn. Bronstring kan hierdoor de der de plaats met Jansen delen, want de Leidenaar won kundig van Van de Merendonk. Uitslagen: Jansen—Varkevisser 1—1, Capelle—Clerc 1—1, Hermelink Van Til borg 2—0, Bronstring—Van de Meerendonk 2—0, Wiersma Goudt 2—0, Bergsma—De Ruiter 1—1. Stand: 1. Wiersma punten, -unten, 2. Clerc 9 pnL, 3. Jansen en Bronstring 8 pnt., 5. Varkevisser en Hermelink 7 pnt., 7. Goudt, Bergsma, Capelle en De Ruiter 6 pnt., 11. Van Tilborg 5 pnt., 12. Van ae Meerendonk 4 pnt. Jeugdkampioenschap zevende ron de: Van Aalten—Hollenberg 2—0. Knoops—Dijkstra 2—0, Stokkel Brouwers 1—1, IJsbrandij—Berends 2—0, Schippers—Van Dusseldorp 1—1, Keizer—Harms ma 0—2. Eerste ronde: Brouwers—Van Dus seldorp 2—0. Stand aan kop: 1. Van Aalten 13 pnt., 2. Schippers en Stokkel 9 pnt Ruim zes ton lottowinnaar Den Haag Slechts één deelne mer had het afgelopen week einde de zes getallen van lotto 15 juist voorspeld. Hij ontvangt daarvoor een bedrag van ruim 650.000 gulden bruto. Cijfers: lotto week 15. Aantal deelnemers 905.122; inleg 3.600.486,-; prijzenbedrag 1.765.059. Eerste prijs: 1 winnaar, die bru to 653.409,- ontvangt. Tweede prijs: 7 winnaars, die elk bruto 24.431,- ontvangen. Derde prijs: 328 winnaars, die elk 782,- ontvangen. Vierde prijs: 12.873 winnaars, die elk 26,- ontvangen. Vijfde prijs: 14.517 winnaars, die elk 23,- ontvangen. Toto no. 15, aantal deelnemers 229.171; inleg 706.780,-; prijzen bedrag 335.720,-. Eerste prijs: geen winnaar, van het bedrag van de le prijs gaat l/3e deel naar de jackpot voor toto no. 16. Het resterende be drag van de le prijs wordt in gelijke delen verdeeld over de 2e en 3e prijs van toto no. 15. Tweede prijs: 93 winnaars, die elk bruto 1.383,-ontvangen. Derde prijs: 1.890 winnaars, die elk 85,- ontvangen. Jackpot voor toto no. 16 44.762,-. Protest WON Den Haag De Vereniging Van Oefenmeesters in Neder land (WON) heeft bij de KNVB geprotesteerd tegen het voornemen van voetbalvereni gingen over te gaan tot het aanstellen van buitenlandse oe fenmeesters. Volgens de WON zijn er vol doende Nederlandse trainers be schikbaar, die de hoog gekwali ficeerde cursussen van de KNVB doorlopen hebben en in de praktijk hun kwaliteiten be wezen hebben. De WON vindt het een onver teerbare zaak, dat buitenlanders te werk worden gesteld, terwijl Nederlandse oefenmeesters een beroep op gemeenschapsgelden zouden moeten doen. Cricketselectie DEN HAAG - Het elftal van de Koninklijke Nederlandse Cricket Bond, dat zondag in Nij megen op het terrein van Quick tegen het profteam van de Sur rey County Club uitkomt, is als volgt samengesteld: Van Laer (aanvoerder). Van Nispen tot Sevenaer (wicketkeeper) en En- trop (allen HHC), Rob van Weel de, Bert van Weelde en Van Lingen (allen VOC), Derogee en Van Wel (beiden HBS), Adenda- non (UD), Flohil (Rood en Wit) en Huygen (Quick-N). Geschorst door KNVB Van de Berg mist een duel PSV ZEIST Jaap van de Berg, de middenvelder van NEC, zal in elk geval een van de twee wed strijden die zijn club in het paasweekeinde tegen PSV speelt, missen. De tuchtcommissie van de KNVB legde de speler, die afge lopen zondag een gele kaart kreeg, tijdens de mondelinge be handeling in Zeist een schorsing van een wedstrijd en een voor waardelijke schorsing van een ontmoeting alsmede een boete van 150 gulden op. Rob v.d. Bol (FC Vlaardingen) werd voor twee wedstrijden geschorst Hij kreeg tevens een boete van 100 gulden opgelegd. De overige straffen zijn: Roda JC: A. Broek, een voorwaarde lijk en een boete van 150 gulden. Volendam: C. Jonk twee voor waardelijk, een voorwaardelijk en 100 gulden. SW: R. van Dijk twee onvoor waardelijk, 125 gulden en de mogelijkheid van verweer P. Jeup: twee onvoorwaardelijk, een voorwaardelijk en 100 gul den. Sparta: W. Dijksman een voor waardelijk. Excelsior: C. van Toer twee on voorwaardelijk en verweer. Cambuur: E. Hazelof drie on voorwaardelijk, een voorwaar delijk en 10C gulden.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11