$77//.//' panmo Geduld en tolerantie mogelijk voornaamste Olympische deugden Punten jacht Eindhoven Franse kranten vol lof over Saint Etienne Goed programma op baan Duindigt RENTIPS LE1DSE COURANT VRIJDAG 16 APRIL 197fij MONTREAL Sinds enkele dagen hebben in Montreal twee burgemeesters het voor het zeggen: Jean Dra peau, die de zomerspelen naar de stad aan de St. Lawrence haalde, maar die inmiddels zijn bevoegdheden als „Olympisch bouwheer", moest afstaan, en Yvan Dubois, die begin april zijn bureau als burgemeester van het atletendorp heeft betrokken. Op 22 juni a.s. zal de officiële opening een feit zijn. De eerste sportlieden komen op 1 juli. Als chefmanager voor onderdak, veiligheid, ver zorging en ontspanning van tegen de 11.000 aange kondigde olympische deelnemers heeft Dubois heel wat zorgen op de door een professionele honkbalcarrière gestaalde schouders geladen. Ge ruchten over corruptie en het onderzoek dat de provinciale regering van Quebec na afloop van de spelen zal instellen, is daar een van. De van dertig tot negentig miljoen dollar gestegen bouwkosten voor de twee reusachtige pyramides. die door een tunnel direkt met het Olympisch stadion zijn verbonden, een ander. Maar doorslaggevend voor Dubois is, dat het dorp drie maanden voor de opening van de spelen op 17 juli bijna klaar is. Het grootste probleem lijkt het gebrek aan ruimte te worden. Oorspronkelijk werden 9000 deelne mers verwacht, die met zijn tweeën of vieren op een kamer zouden worden ondergebracht Nu het er naar uitziet dat er tweeduizend atleten en begeleiders meer komen, wordt de huisvesting erg krap met zes personen op een kamer en veertien personen per woning. Vijf tot zeven atle ten zullen dan gebruik moeten maken van een douche en een toilet. Daar bovendien per duizend dorpsbewoners slechts een lift beschikbaar is, kunnen geduld en tolerantie wellicht uitgroeien tot de voornaamste Olympische deugden. Het in banen leiden van deze menselijke mieren hoop wil Yvan Dubois en zijn staf van 4196 personen doen geschieden door het inschakelen van de „perfecte gastvrijheid van Montreal". Daar toe zijn vakbekwame koks aangetrokken en is er gezorgd voor een keur van ontspanningsmogelijk heden in een van het woongebied gescheiden „internationale zone". Evenals in Innsbruck ont breekt bij de zomerspelen voor het eerst het hekwerk, dat de twee geslachten gescheiden moet houden. Wie desondanks wat 'anders' wil, behoeft slechts de straat over te steken, waar talrijke restaurants en cafés open huis houden, waar biefstukken en drankjes 'topless" worden geser veerd. Uiteraard valt dit niet onder de verantwoor delijkheid van Yvan Dubois. Adriaan Paulen is buitengewoon optimistisch te ruggekeerd van zijn maandelijks inspektiebezoek aan Montreal. „Er is een ongelooflijke vooruitgang geboekt", aldus de oud-voorzitter van de Neder landse atletiek unie. „Als in dit tempo wordt doorgerwerkt, zie ik wat de atletiek betreft geen enkele moeilijkheid bij de Olympische spelen." Samen met de Brit Holder heeft ir. Paulen zater dag en zondag een bezoek gebracht aan het in aanbouw zijnde Olympische stadion. De tribune- bouw blijkt al ver te zijn gevorderd. Het midden terrein is vrij gemaakt van bouwmaterialen. De grasmat kan woren gelegd evenals de banen voor de loopnummers. De aankondigingsborden zijn reeds geplaatst en de verlichting in de tribune overkapping werkt. Van de 70.000 plaatsen zullen hooguit 10.000 provisorisch zijn. Het stadion wordt op 6 juni opgeleverd en zal worden beproefd tijdens internationale atletiekwedstrijden, die zijn vastgesteld op 25, 26 en 27 juru. Het organisatie-comité heeft beloofd, dat tegen die tijd alle benodigde elektronische apparatuur aan wezig zal zijn, inclusief de acht video-recorders, die in de overkapping zullen worden geplaatst. Voor deze wedstrijden wordt iedereen uitgenodigd. Het is echter de vraag of er veel belangrijke atleten zullen komen, zo vlak voor de spelen, aldus ir. Paulen. Bij deze wedstrijden zal tevens de Olympische jury proefdraaien. Hoewel Paulen zich uiteraard hoofdzakelijk heeft beziggehouden met de atletiek-accommodatie heeft hij de overtuiging dat ook in de andere takken van sport alles gereed zal zijn op 17 juli, de dag van de officiële opening. Het zwemstadion, dat is gelegen in het fundament van de voorlopig niet af te bouwen toren, vordert goed. De drie bassins: het 50 meter wedstrijdbad, de springkuil en het trainingsbad zijn betegeld en kunnen worden gevuld. Het wielerstadion is geheel gereed. De trainingsbaan voor de atletieknummers is klaar op de toplaag na. „Al met al kunnen we ervan verzekerd zijn, dat de spelen doorgaan, zoals dat oorspronkelijk was gepland. Over de kosten zullen we maar niet praten," aldus Paulen. PARIJS Met vette koppen doen de Parijse ochtendbladen gewag'i van de heldendaad van Saint Etienne. Unaniem zijn zij van' mening, dat de Franse ploeg de finaleplaats heeft verdiend. Het sportdagblad L'Equipe schrijft: „Het was een wedstrijd van een zeldzaam kaliber, die op elk moment, bij aanval en verdediging] de schoonheid van het voetbal uitstraalde.Het publiek werd geboeid door deze geweldige wedstrijd, waarin zeer sportief werd gespeeld, zeker gezien het belang van de wedstrijd. Men kreeg de indruk, dat de wilskracht van Saint Etienne die van de Nederlan ders in de laatste, aangrijpende en zenuwslopende minuten, heeft overtroffen". „L'Aurore" spreekt zijn bewondering uit over de Franse ploeg, die technisch en tactisch zeer goed heeft gespeeld. „Wij hebben een ploeg aan het werk gezien, die een voorbeeldige conditie aan de dag legde, die een opmerkelijk sterke tactiek hanteerde en waarin technisch foutloos werd gespeeld. „De tegenstander heeft zijn ogen niet kunnen geloven", aldus het blad. PSV heeft de slag in de lucht verloren. In het centrum van de verdediging heerste Piazza, die de lange Zweed Edström volledig aan banden legde. „Les Verts" leden weinig balverlies, waardoor steeds weer een tegenaanval kon worden opgezet en dat allemaal dankzij een geweldige inzet..De ploeg heeft zich in het laatste kwartier moeten terugtrekken om de druk van de tegenstander te kunnen weerstaan, maar behoefde het hoofd niet te buigen. Het slot van de wedstrijd was adembènemend en om tureluurs van te worden. Het communistische blad L'Humanité" schrijft: „De wedstrijd was van zeer groot belang en Saint Etienne heeft desondanks meester lijk gespeeld. Verdedigend speelde de ploeg een grootse wedstrijd, waarbij aanvallend werd gespeeld, wanneer dat maar even moge lijk was..Door de rust in de ploeg en zonder een moment in paniek te raken is Saint Etienne geslaagd". (Van onze sportredaktie) DEN HAAG Voor de betaal de voetballers geen rustige Paasdagen, maar werken. De competitieleider, Jan Huij- bregts, stelde een dubbel pro gramma samen, voor morgen en maandag. Dc grootmachten, PSV en Feyenoord, liggen ge lijk in de race en zien met enige schroom tegen de wedstrijden op. PSV ontmoet tweemaal NEC en Feyenoord AZ'67. Mor gen eerst in Rotterdam en maandag in Alkmaar. FC Den Haag komt in aktie tegen de gradatiekandidaat Eindhoven. Morgen treden de Zuiderpar- kers in een uitwedstrijd aan en maandag komen de Eindhove- naars naar het Zuiderpark. Bij FC Den Haag blijven Aad Mansveld en Ton Thie nog vraagtekens. Het zit er niet meer in dat FC Den Haag de vijfde plaats als nog bereikt, want NEC heeft reeds een voorsprong van vier punten opgebouwd. Bovendien is de ploeg van Boskov morgen nog niet klaar in de uitstrijd tegen Eindhoven. Het is een be paald moeilijk karwei, mede omdat de gastheren de punten hard nodig hebben. De Eindho- venaars hebben namelijk maar drie punten meer vergaard dan het op de voorlaatste plaats staande Go Ahead Eagles. De ploeg van Rmus Gosens wordt te oud en dat kan weieens op breken. Rechterflankverdediger Henk Schalks telt al 33-jaar ter wijl de overigens uitstekende centrale verdediger Henk Bloe- mers ruim 30 is. Zijn buurman, Govert Kooiman - momenteel geblesseerd - is even oud. Terwijl Lambert Kreekels - dit seizoen negen doelpunten op zijn naam - een jaar ouder is. Voeg daarbij Wil ly Senders (34) - nog geblesseerd - en de weer opgeroepen Gerrie de Goede (31). De meest in de kijker lopende speler is spits Hans Bleijenberg (24), waarop FC Den Haag een oogje heeft. Ook de Joegoslaaf Adjanski heeft zich als een voortreffelijke doelman ontpopt, zodat de teru- gevallen Henk van Leeuwen - het niet eenvoudig krijgt om tot scoren te komen. Morgen leidt Joop Vervoort en maandag de Amsterdammer Beukman. DEN HAAG Op Duindigt zijn Tweede Paasdag belangrij ke rennen en draverijen. De rensportliefhebbers zijn be nieuwd naar het eerste optre den in ons land van de in het buitenland voor een groot be drag aangekocht topvolbloed Shariyar. Met zijn klasse moet hij de overige zes paarden kun nen verslaan ondanks het ge wicht van 65 kilo. Maar het kan wel eens anders uitpakken en dan heeft Darius Honey met John Smith (49 kilo) een goede kans. Immers, de paarden van eigenaar-trainer Dee uit Noordwijk zijn in grote vorm. In de Grote Paasprijs bij de dravers heeft Monty Buiten zorg de beste papieren. In de springdraverij om de Paasfeest- prijs is een leuk gevecht te ver wachten tussen de dure Ameri kaan Worthy Dean met Cees de Leg^iw en Jan van Dooyeweerd met Jojo Buitenzorg. De eerste start op Duindigt is om half twee en het programma bestaat uit zeven draverijen en drie ren nen. De tips: Pasenpcijs: Orpheus, Ozo van de Lente en Nina Spencer. Paasvakantieprijs: Januska D, Mia Fortuna en Marko van Ech ten. Paasvuurprijs: Lotje van Dou ble, Mascotte en Lucky Six. Grote Paasprijs: Monty Buiten zorg, Karei Duke en Lex Areta. Paasveeprijs: Nelson Kitty, Me rite H en Kortinthe. Paashaasprijs: Neelejan, Nanet te Den Lola van Voorne. Paasfeestprijs: Jojo Buitenzorg, Worthy Dean en Devin. King of Honestyp/ijs: Coven Cat, Lady Wiepke en Marcus. W. J. Jochems Memoriaal: Sha riyar, Darius Honey en Feuer- glut. Lady Clarissaprijs: Moon River, Sir Wessel en Artois. Tien draverijen staan er zater dagmiddag op het programma van Nootdorp. Eerste start 14.30 uur. De tips: Paashaasprijs: Omazzel T, Nic ky Nouvelles en Musty H. Osternprijs: Nero Roodnoot, Noble Baker en Our Again. Paschaprijs: Lex Six, Mianka en Nerva. Osternprijs: Mazurka, Mystery en Jack O. Paaseierenprijs: Nanneke Han over, Loko Buitenzorg en Lady Wilkes. Paasprijs: Jupiter D, Lord Ax-1 kit en Keen Speed. De Gouden Armband: Karin van Hovi, Joop Hollandia en Java. Paaskoeprijs: Nathalie Fortuna, Nora Hagheweyde en Lady Re- Den Haag Trainer Tom Mc- Garrity blijft heer en meester in het voorspellen van de rennen op Duindigt. Slachtoffer in de vierde ronde was Robert Wete- mans, zodat Tom McGarrity met een puntentotaal van maar liefst 81 start in zijn vijfde ron de tegen jockey Kevin Davies. De dne rennen zijn Tweede Paasdag. King of Honestyprijs: (Tom Mc Garrity): 1. Coven Cat, 2. Lucky French, 3. Lady Wiepke en out sider: Patrick. Kevin Davies): 1. Lucky French, 2 Coven Cat, 3. Lady Wiepke en outsider: Not so Bad. W. J. Jochems Memoriaal: (Tom McGarrity): 1. Darius Honey, 2. Hopeful Future S, 3. Feuerglut en outsider: Shariyar. Kevin Davies: Shariyar, 2. Da rius Honey, 3. Elder Statesman en outsider: Hopeful Future S. Lady Clarissa-prijs: (Tom Mc Garrity): 1. Moon River, 2. Sir Wessel, 3. Goldkrans en outsi der: Artois. tóXBijP&G

Leidse Courant | 1976 | | pagina 10