deTijd HP Aktie tegen Oosteuropese concurrentie Vliegtuigkaping eindigt in Libië VREDELING STELT VVDM „ULTIMATUM" „SACHAROV AGRESSIEF FISf&KRS Aantjes en het CDA ÜI0ENE 130.000 gegadigden voor AAW Fransen houden treiler aan DONDERDAG 15 APRIL 1976 LEIDSE COURAN PAGINA TRIPOLI (AP) De langdurigste vliegtuigkaping tot dusver is gisteren in Libië geëindigd. De drie kapers van de BAC-111 van de Filippijnse luchtvaartmaatschappij hebben gisteren hun gijze laars vrijgelaten en het toestel verlaten nadat de Libische autori teiten hun toch politiek asiel verleenden. Libië gaf toe nadat de kapers hadden gedreigd het toestel met alle inzittenden op te blazen. De kaping begon een week geleden boven de Filippijnen. De overvallers lieten op de luchthaven van Manilla aanvankelijk 67 gijzelaars vrij en vlogen naar de Thaise hoofdstad Bangkok, waar zij enkele dagen aan de grond bleven. Met een ander toestel werd de reis voortgezet naar het Libische vliegveld Benghazi. De drie kapers verlieten het toestel gistermiddag om kwart over twee, nadat de autoriteiten „om verlies van mensenlevens te voorkomen" zwichtten onder het dreigement en politiek asiel toezegden. De DC 8 vertrok daarna met de ex-gegijzelden en een 14-koppige bemanning naar Rome. MOSKOU (UPI/AFP) Nobelprijswin naar André Sacharov is gisteren aangehou den. verhoord en weer vrijgelaten na dat hij zich, volgens het Russische pers bureau Tass, agres sief had gedragen bij de rechtbank waar de dissidente schrij ver Dzjemiljov te recht stond. Sacharov zou twee functionarissen van de rechtbank hebben geslagen en zijn vrouw zou daarop ook enkele tikken hebben uitgedeeld. Volgens Tass zei de Nobelprijswinnaar toen hij politie mensen aanviel: „Smeerlappen, hier hebben jullie wat van Sacharov". De on enigheid ontstond toen de Russische wetenschapper de toegang tot de rechts zaal werd ontzegd omdat deze vol zou zijn. Na verhoor van enkele uren op het politiebureau in het Syberische Omsk werd het echtpaar Sacharov weer in vrijheid gesteld. In Elsevier de onthulling dat Tito's geheime dienst in Amster dam drie moorden op zijn gewe ten heeft. Een ander artikel re kent voor dat goed wonen een onbetaalbare zaak wordt. „Hoe absurd de prijs ook, vrijwel geen stuk onroerend goed blijft onverkocht. Omdat de vraag het aanbod aanzienlijk overtreft. Hoe zeer de ketel onder druk staat, blijkt wel uit het feit dat een makelaar die nog zijn deu ren moest openen en officieel nog helemaal niet operationeel mocht zijn, al 600 gegadigden voor een koopwoning aan de deur kreeg." Voorts een groot interview met AR-kamerlid Hannie van Leeu wen. Welke parlementariërs ze aardig vindt? „Marcus Bakker, daar heb ik een enorme bewon dering voor, voor Hans Wiegel ook, maar die is nu toch echt over zijn hoogtepunt heen. De innemende Jan Terlouw, de sympathieke Henk Koning en eerlijke Ed van Thijn." In het politieke hoofdartikel valt de alinea op: „Wij zijn er nu al van overtuigd dat tussen de ver kiezingsprogramma's van de WD en het CDA minder ver schil zal zijn dan tussen die van de socialisten en de christen-de mocraten." Een groot artikel ook over kunst als therapie. Het omslagartikel gaat over Taizé: de lente van de kerk." Den Uyl, ofwel: „De openbare terechtstelling van Aantjes." Ci taat: „Op het altaar van het machtsdenken wordt Aantjes die serieus geprobeerd heeft evangelische politiek inhoud te geven, geofferd. Want de ARP is een overwegend rechtse par tij. Een paar jaartjes mag zo'n gematigd linkse man de touw tjes in handen hebben, maar hij moet niet te ver gaan. Als hij probeert de kudde nog een keer voor vier jaar de kooi van Den Uyl in te drijven, dan kan hij opkrassen." Een ander artikel analyseert de drukte rond de nullijn. „On danks het rechtste gebrul dat een geleid loonbeleid politiek onmogelijk en economisch onuitvoetbaar is, schuift Neder land onder socialistische leiding geleidelijk op naar een situatie waarin een democratische be sturing van macro-economische grootheden (lonen, prijzen en werkgelegenheid) permanent is geworden. Voorts een analyse van het suc ces van de Amerikaanse presi dentskandidaat Jimmy Carter. Artikelen tenslotte over Jack Nicholson, „het gezicht van het nieuwe Hollywood", en de pop groep 10 CC. In Vrij Nederland aandacht voor de problematiek van de Amsterdamse politieagent. „Toen kregen we van de chef te horen: Jullie mogen er niet meer naar binnen, want het gaat om de discriminatie van de Surinamers. Dus we mochten geen controle meer doen, daar na mochten we ook geen kraak panden meer betreden waar naar onze mening gewoon het grootste schorum zit. Dus toen bleef alleen nog over het achter lichtje van de fiets en het door het rode licht rijden." In het blad ook de vraag wat Aantjes straks moet zonder A.R. „De conservatieve krachten in het CDA denken dat Aantjes heult met de socialisten. Dat is waar en niet waar. Het CDA zou gebruik kunnen maken van Aantjes om een PvdA-CDA sa menwerking voor de socialisten verteerbaar te maken. Hetgeen de strijdbaarheid van de PvdA verder verzwakt. Een CDA zon der Aantjes zou daarom meer duidelijkheid brengen in de po litieke verhoudingen." Een ander artikel maakt zich vrolijk over de manier waarop de BVD twee Russen weg wist te krijgen uit Nederland en een derde Rus niet hier kon houden. De sportrubriek analyseert de relatie Michels-Cruyff. De Tijd interviewt Dolf Coppes van de PPR over de dreigende bezuinigingen op de begroting van minister Pronk. „Als dit gebeurt, heb ik geen moed meer om te praten over landschap sparken, buurt- en clubhuis werk, de Oosterschelde. Als er werkelijk op een wezenlijke ma nier in de begroting van ontwik kelingssamenwerking wordt gesneden, zullen zeer veel men sen zo zijn teleurgesteld dat zij het laten afweten." Het blad vindt dat Aantjes moet blijven." Een CDA zonder Aan tjes, of beter gezegd: zonder de denkrichting Aantjes, loopt het risico snel af te glijden tot wat de kritikasters vrezen: een zou teloze middenpartij." Officier van Justitie mr. Ab- spoel hekelt in een artikel naar aanleiding van de berechting van de Zuidmolukkers de in Nederland heersende mentali teit: zo lang er nog geen machi nepistolen bij gebruikt zijn, loopt het wel los." Een groot interview ook met Dick Houwaart naar aanleiding van zijn boek „Spreiding van kennis, macht en Surinamers." Elders in het blad zegt NKV- voorzitter Wim Spit: „De vasten brief gaat voorbij aan de grote problemen." In de sportrubriek de constatering: „Michels is Mi- chels geworden dankzij Cruyff en niet omgekeerd." De Groene Amsterdammer in terviewt de voorzitter van de ambtenarenbond J. van Dijck. „Ik geloof dat wij ten aanzien van onze pensioenen helemaal niet zo'n bevoorrechte positie hebben. Anderen zitten nog be ter. Politieke ambtsdragers bij voorbeeld, een aardige groep in dit verband, want dat zijn de mensen die het voor zichzelf vaststellen. Dat doen wij niet. Maar goed, ook in het particu lier bedrijfsleven zijn er voor beelden te geven." Het dubbel- artikel vraagt zich af waarheen de revolutionaire diplomatieke lijn van Mao leidt. Tenslotte een kritische beschou wing ook over de vakbeweging en een artikel over dienstplichti ge artsen. Hervormd Nederland schrijft m zijn commentaar op het CDA: „Gevreesd moet worden dat mr. Aantjes en wat hij aan hoopvols vertegenwoordigd, op een zij spoor terecht zijn gekomen. Sterke loyaliteit tegenover zijn partij die hij niet wilde laten scheuren, heeft hem verhinderd zich tot het uiterste daartegen te verzetten. Spoedig zal blijken of hij daaraan al dan niet verstan dig heeft gedaan." Aantjes zelf in een vraagge sprek: „Al dat geroep dat het een minuut voor twaalf is voor het CDA, dat het de laatste kans zou zijn, vind ik in wezen de roep van het ongeloof. Ik ben niet tegen het CDA, maar er ook niet voor. Ik ben alleen maar voor een goede christelij ke politiek." En: „Nee, ik ben nog niet weg, hoor. Ik spiegel me maar aan mensen als Von deling die zich steeds weer voor een nieuwe zaak weten in te zetten." Voorts een groot interview met de polemiloog prof. Roling en een vraaggesprek met de advo caat van de zuidmolukkers mr. H. Droesen." li'ü' -:il J1:'-.il!'.:!1 VERKLARING MAN DE KAART Rondvaar! of booffochf mogelijk Badplaafs me! bewaak! zeebad en/of s!randpoli!ie en redding brigade TT1 Zeezei!en mogelijk (mei eigen boo!J. iPlaafsen me! een organisaüepun! voor J !oeris!isch wadlopen(onder leiding). wOn!spanningspark,recrea!iecen!rum enz. me!u kano- en/of roeimogelijkheden. Wa!erspor!mogelijkheden(e«i. zee) al waar oa.verhuur van zeilbo!en en/of mo!orbo!en. 0 Plaats me!museum of exposifie waar onderwerpen zijn over oai schepen, visserij, landaanwinning zeehisforie, waterhuishouding enz, —Landschappelijk mooie auto route rond hef'Jsselmeer me! veel natuurschoon,dijken, wa!er, leuke vissersi NEDERLANDSE VERVOERDERS VRAGEN OVERHEID: ROTTERDAM (ANP) Het „Contactorgaan Nederlands Vervoerso verleg" vraagt de overheid zo spoedig mogelijk maatregelen te nemen tegen de toenemende concurrentie van Oosteuropese vervoersbedrij ven. De organisatie, waarin het gehele vervoersbedrijfsleven in Nederland is gebundeld, maakt zich ernstig zorgen over de ge volgen van de penetratie van de Oostbloklanden in de West- europese vervoersmarkt. De concurrentie van de Come- con-landen doet zich volgens het contactorgaan in-alle vervoers sectoren voelen. Voor wat de binnenvaart betreft stelt men, dat Poolse en Oostduitse sche pen via de Westduitse kanalen doordringen in het westelijk vaargebied zonder dat daar ge lijke kansen voor de Westerse vloot in het Oosten tegenovei staan. Westerse luchtvaartmaal schappijen hebben in de Oost bloklanden een iager marktaan deel dan de concurrerende on dernemingen in deze landen en Westerse wegvervoerders slagen er niet in een aandeel van be lang te verkrijgen in het vervoer van en naar enkele landen in Oost-Europa. Het contactorgaan vraagt om bilaterale vervoersakkoorden en het opnemen van vervoersbepa- lingen in de diverse handels overeenkomsten. De oorzaak van de ongunstige positie van Westeuropese vervoerders is volgens het contactorgaan het verschil van economische stel- stels. UTRECHT (ANP) - Het aantal mensen dat op 1 oktober aan spraak zal kunnen maken op een uitkering ingevolge de nieuwe Algemene Arbeidsonge schiktheidswet wordt geraamd op 130.000. Het bestuur van het Algemeen Arbeidsongeschiktheidsfonds is tot deze raming gekomen op een vergadering waarop berichten werden besproken dat het aan tal uitkeringsgerechtigden aan zienlijk boven de eerder ge schatte 106.000 (zelfstandigen en vroeggehandicapten) zou ko men. In publikaties van de Fe deratie Nederlandse Vakbewe ging werden zelfs schattingen tussen de 150.000 en 200.000 ge- Twee van zesling overleden LONDEN (AP) - Van de zes ling, die de Britse mevrouw Christine Price dinsdag in Lon den ter wereld bracht, zijn twee meisjes overleden. De zesling bestond uit drie jongens en drie meisjes. De vier andere kinderen hebben ademhalingsmoeilijkheden. De moeder van de zesling. die tot dusver nog geen kinderen had, had vruchtbaarheidstjmuleren- de middelen ingenomen. Den Haag (ANP) Minister Vredeling van Defensie heeft de Vereniging Van Dienstplich tige Militairen (VVDM) giste ren op zijn departement in Den Haag een „ultimatum" gesteld. Dat gebeurde nadat een delega tie van het hoofdbestuur van de VVDM had toegegeven dat zij - indien andere middelen in haar ogen niet zouden helpen - het weigeren van een dienstbe vel als uiterste middel tot in strument zou hanteren om hun doel te bereiken. „Ik heb de WDM nu gezegd niet verder met hen te kunnen praten. Met een dergelijk stand punt zet de WDM zich buiten de werking van de militaire or ganisatie. Een dergelijk beleid accepteer ik niet. Dit doel heiligt niet de middelen en het zal nare gevolgen hebben", aldus minis ter Vredeling na afloop van het gesprek. Het gesprek tussen de bewindsman en de WDM ging over de moeilijkheden die de vereniging ondervindt bij leden werving bij opkomende nieuwe lichtingen. Het overleg werd voorlopig afgebroken, nadat de minister opheldering vroeg over een uitlating van de vereniging als zou men weigering van dienst bevelen als uiterste mid del gerechtvaardigd vinden. Hij heeft de WDM gevraagd zich uitvoerig met de achterban te „beraden en zich over deze zaak te bezinnen", alvorens een voortzetting van het overleg wordt gevraagd. Meer steun voor Guatemala Den Haag (ANP) Minister februari. Pronk voor Ontwikkelingssa menwerking heeft opnieuw ruim een miljoen gulden be schikbaar gesteld voor de hulp verlening aan Guatemala, dat ernstig is getroffen door de aardbevingsramp van 4 tot 6 De steun zal ten goede komen aan de zeer arme Indiaanse plattelandsbevolking die het meest te lijden heeft gehad en in moeilijk te bereiken gebieden woont. De hulp wordt geconcen treerd in twee ernstig getroffen departementen en bestaat uit de snelle wederopbouw van wonin gen (in mei begint de regentijd), herstel van secundaire wegen en de watervoorziening, alsmede de oprichting van kleine land bouwcoöperaties Honderdduizenden gezinnen zoeken de komende maan- die wél een boot hebben ook iets aan deze kaart hebben), mers van de V.V.V.'s zijn Leeuwarden 05100-32224; den hun ontspanning weer bij voorkeur op of aan het Automobilisten vinden op de kaart een specifieke „wa- Groningen 050-121541; Assen 05920-14324; Almelo 05490- water. Deze kaart helpt hen aan talrijke „watertips" over terroute" rond het IJsselmeer. Ook komen de museum- 10266; Arnhem 085-452921; Utrecht 030-318377; Amster- onder andere badplaatsen, rondvaartmogelijkheden, bo-' liefhebbers aan hun trekken. Voor informatie over vaar- dam 020-221016; Delft 015-126100Middelburg 01180- tenverhuur, zeezeilen, kortom tips voor hen die van het en openingstijden, data enz. ken men terecht bij de 28051; Breda 076-132150Valkenburg 04406-13993. water houden maar zelf geen boot bezitten (al zullen A.N.W.B. of bij de provinciale V.V.V.'s. De telefoonnum- DUINKERKEN (AP) Een schip van de Franse kustwacht heeft gisteren de Nederlandse treiler Jozias Pieter aangehouden toen deze zich in de Franse wateren bevond ter hoogte van Duinkerken en naar de haven van Calais gebracht Het Nederlandse schip moest zijn lading van 300 kilo vis achterla ten en een borgsom storten van 2.000 frank alvorens het weer mocht uitvaren. De reden van de aanhouding was dat de treiler met te zware netten had gevist hetgeen in Frankrijk verboden is, omdat er schade door wordt aangebracht aan de onderzeese fauna. De in beslag genomen vis is verdeeld onder ziekenhuizen en huizen voor bejaarden te CITROEN* w MEMO Waag de Citroënagent informatie over: GS-ANWB Consumentenrapport •Leasing Ol bel Citroen Nederland, tel. 020-7311 81 toestel 223.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7