LANGS OMWEGEN Alleen extra bedden kunnen verdriet de kop indrukken Ab Smit heeft smidsevuur gedoofd INTERMEUBELTOONZALEN VAN DER KLUGT BV fe Soldaat J. E. Klaproth blijft overheid achter de broek zitten DONDERDAG 15 APRIL 1976 LEIDSE COURANT pagina 5 75-JARIGE VVV LEIDEN DOOR TON PIETERS Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen negen en tien uur kunt u mij telefonisch vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldige telefoon is 071 —12 22 44; u kunt dan naar toestel 19 vragen. Paul Citroen onderscheiden VOORSCHOTEN Paul Ci troen is ter gelegenheid van J1 zijn naderende 80ste verjaardag door de Voorschotense Kunst- a; kring onderscheiden met het ere-lidmaatschap en de penning "Kamerlingh Onnes". De onder- scheiding werd gisteren uitge- 11 reikt door de voorzitter van de Voorschotense Kunstkring Ju- 15 riaan Poot ter gelegenheid van e[ de opening van de ledenten- e toonstelling in het Cultureel ir Centrum, die tot 25 april duurt. 1,1 Sierk Schroder prees Paul Ci- troen als een kunstenaar, die V afstand weet te bewaren en een typisch gevoel voor humor heeft. Wethouder M. Marselis van Voorschoten vroeg zich af hoe een inwoner van Wassenaar zo'n steunpilaar van de Voor schotense Kunstkring kan zijn en hij veronderstelde dat Wasse naar gewoon een voorstad is van het kunstenaarsdorp Voor schoten. GAAT MOEILIJKE PAASDAGEN TEGEMOET thans tenminste wat inventari seren". De heer Dekker heeft heel wat foldertjes voor de pers klaarliggen die vertellen van de actieve ondernemingen van de jubilerende VW, die rond de 500 leden telt. Vier meisjes werken er in de zo mermaanden in wisseldiensten om VW Leiden 72 uur per week draaiende te houden: "en ze zijn niet te beroerd om, als het nodig mocht zijn, een paar uurtjes langer te blijven", weet Roel Dekker bij voor baat. "We zijn met de Paasdagen weer fijn in de running met b.v. het Paaslunapark bij de Groenoordhal. Daar komt iets groots te staan tussen de 27 overige kermisbedrijven: de Blauwe Enzan, 15 wagons op 180 meter rails, razend door de bochten. Het is een trein die met een rotvaart van 50 km. rondrijdt, met mensen erin na tuurlijk. Daar zijn er vijf van in de hele wereld. Ik noem het een overwinning, dat die En- zian op ons Paaslunapark komt. Toegang tot de kermis is vrij, ja zeker. En de heer M. N. Beekvelt uit Rotterdam een firma die al bijna 90 jaar Leiden op 3 oktober aandoet staat er ook weer met zijn poffertjeskraam op de Lam mermarkt- Die kan daar weer een heel seizoen terecht. 'We zijn er even een kopje koffie gaan drinken en verorberden poffertjes, terwijl Beekvelt klaagde over de Leidse accu ratesse als het ging om een paar extra guldens aan preca riorechten te verschalken: al houdt Beekvelt zijn vinger maar even buiten de rooilijn, onmiddellijk verschijnt dan een ambtenaar die de reke ning presenteert. Ook de heer Dekker begrijpt daar niets Na de Blauwe Enzian draait de VW-wereld weer gewoon door. Op 24 april is het feest. Dan begint om half 12 bij de "blauwe steen" in de Bree- straat de jubileumwandeling "Leiden, een stad vol monu menten". Dekker hoopt op een grootse deelname via de onge veer 230 tegels met gekleurde pijlen die in de binnenstad drie van die boeiende wande- Ab Smit bezig aan zijn laatste helm g Ab Smit kapt ermee. Hij heeft zijn vuur gedoofd. 0 Bijna 25 jaar heeft Ab ,a voor het Legermuseum helmen, hellebaarden en li zwaarden gesmeed. Filmer Paul Huf heeft ei daarvan al drie keer een o1 (reclame)filmpje ge- maakt. Je zag dan zo'n y helm of zwaard hele maal groeien, van een >i. stuk ijzer tot een ijzer- 3 sterk verdedigings- of 9 aanvalsmiddel, ill Maar die waren volmaakt on gevaarlijk, want Ab droeg bij- n. na een kwart eeuw op een vreedzame wijze bij aan de rijke collecties van dit mu seum dat de militaire kanten van het leven toont aan wie er maar belangstelling voor heeft. Smid Smit had er zijn werkplaats in de voormalige vrouwengevangenis tegenover het Pesthuis: "In dit hok heb ik ruim 24 jaar gestaan en er heel wat gedaan. Het was fijn werken. Je doet met vuur din gen waar anderen een lasap paraat voor nodig hebben", al- dus Ab, die ook wel hoefijzers smeedde voor de modelpaar- den en stukken harnas weer Vtot een gaaf geheel maakte. Wat er weg was. maakte Ab er weer bij. Hij heeft twee jongens opgeleid, afgericht tot geweermaker. Die komen nu voor hem in de plaats. Smit heeft flink moeten aan pakken: minstens acht am bachten en geen ongelukken. Hij onderhield de elektrische voorzieningen, zorgde voor de stokerij, de alarminstallaties, draaide, smeedde en laste. Hij vond zelfs een machine uit om maliënkolders te schuren. Na een uur draaien was het roest weg en kwam de kolder er glimmend uit. Ab Smits rang vari rijkswege was technicus A, in feite was hij meester-ge- w eermaker en meester-har- nassmid. In dienst, voor en na de oorlog, was Ab, die op 29 april 65 wordt maar vandaag al ophield met werken omdat hij nog vakantie had staan, sergeant-geweermaker. "Ik deed hier in m'n eentje dingen waar vroeger een man of acht aan te pas moest komen als er een geweer gemaakt moest worden: ladenmaker, slotma ker, lopenmaker, koperwer ker, ciseleren en graveren. Hel ging best. Alleen van de oude ren heb ik wel eens last gehad. Ook in dienst al. Ze stonden altijd een beetje afgunstig te kijken als ze zagen dat ik al die vakkneepjes al onder de knie had". Thuis kan Ab zijn gang gaan met zijn verzamelingen van vele honderden loden en tin nen soldaatjes in gevechtsop stelling of in paradepas. Hij beschildert die figuurtjes mi nutieus. Hij schildert boven dien in het groot. Tientallen schilderijen van zijn hand sie ren het interieur van zijn huis. dat bijna geen behang nodig heeft want er is geen plekje muur of er hangt een schilde rij reproduktie van een of andere meester tegenaan. Ik vergat haast te vermelden, dat Ab Smit een goede bekende, van prins Bernhard is. Hij maakte veel voor de prins, die ook een verzamelaar van oude wapens is. Ab restaureerde dan en zorgde voor getrouwde nabootsingen die in het juiste geheel pasten. De prins is hem daarvoor altijd dankbaar ge weest. Nu is het uit. Ab Smit woont naast het Legermuseum, maar hij heeft een eventueel opdui kende boot afgehouden: "Ik heb al tegen de directie ge zegd: als je bij me komt aan kloppen na 29 april, ben ik niet thuis. Afgelopen is afgelo pen". De ruim 3000 in ons land overgebleven oud- Koreanen voelen zich genomen. Heel beslist oud-KNIL-militair en soldaat der eerste klas se. J. E. Klaproth, die zich thuis aan de Pep pelrode in de Leidse Me- renwijk verkocht, verla ten en verraden acht. Hij was één van de 3972 land- machters die van 1950 tot 1954 als vrijwilligers naar Zuid-Ko- rea gingen om de communis ten een halt toe te roepen. Soldaat I. Klaproth zelf ging in de jaren '52 en '53 naar Seoel en naar het front. Van het detachement sneuvelde 118 man, 3 werden er vermist. Ve len raakten gewond en bleven invalide. Klaproth denkt nog aan die thuiskomst, met prins Bernhard op de kade, „We kregen van Zijne Koninklijke Hoogheid een oorkonde voor alle ontberingen' en als het no dig was konden we bij hem aankloppen. Welnu, we heb ben bij hem aangeklopt, want ik wil wat voor al die oud- NDVN-ers (Ned. Detachement Verenigde Naties) doen. Ik wil ze in de gelegenheid stellen om terug te keren op de plekken waar ze gevochten hebben en het leven veil hadden voor recht en vrijheid. Wat doet men in Nederland voor die oud-Koreastrijders? Niets". Soldaat I. Klaproth zette er na enkele reünies de schouders onder. Het ene rekest na het andere werd naar ministers, staatssecretarissen en de prins gezonden. Op elk rekest kxeeg de oud-KNIL-man en Ko reaanse strijder een nul. Hij vroeg om een subsidie voor een herdenkingsreis („wij be staan nu 25 jaar") naar Zuid- Korea waaraan nabestaanden en invaliden kunnen deelne- mep. Of anders een renteloos voorschot. Ook minister Vre- deling zette een nul op het rekest. „Ik betreur dit voor alle veteranen. Ook vind ik het belachelijk, dat Vredeling ver boden heeft, dat een hoogge plaatste officier de onthulling van het grote monument ter -K Oud-KNIL-militair Klaproth: besten" ere van ons detachement (een 16 meter hoge windmolen) bij te wonen. Het monument is door Zuid-Korea geschonken; Nederland trekt zich er niets „wij Nederlanders waren de „Als die minister Vredeling zelf maar eens een zoon daar had gehad, dan had hij anders gesproken", zegt Klaproth ver bitterd. „Ik zet me helemaal in voor die bijna 3000 man on geacht rang of stand. Een reis bureau in Terneuzen wilde zich voor de tocht inzetten en kwam met een zeer aantrekke lijke prijs, maar geen enkele Nederlandse instantie wil mee doen om mensen die geen 2200 gulden kunnen betalen tege moet te komen. De Kbreanen deden zelf wel wat. President Park bood hen een week lang een eerste klas hotel aan, ge heel verzorgd, plus excursies. Maar de Nederlandse overheid laat ons in de kou staan." Niettemin vertrok vorige week een groep van bijna 30 vetera nen en twee nabestaanden per vliegtuig naar Korea. Tien da gen uit en thuis. „Ze betaalden de reis zelf. John Bluming, de karate-man en oud-veteraan, nam een paar tickets voor zijn rekening. We probéren via de „buis" te vertellen dat die groep naar Korea is gegaan. In mei gaan er weer zo'n 25 man weg naar de 38ste breed tegraad. Dat is te weinig. Waar blijft de Nederlandse rege ring? Die nullen op de rekes ten vind ik absurd. Verder had ik mogen verwachten, dat een officier achter onze acties had gestaan en niet een soldaat zoals ik. Voor onze invaliden blijf ik eraan trekken, kijken wat ze voor ons nou eens een keer gaan doen. Ik zit dage lijks in de Tweede Kamer, fractievoorzitters spreek ik steeds aan. Wij zijn de verge ten hap. En dat kan gewoon Overigens zijn „anderen" ook bezig geweest met mensen te sturen naar Korea. Dat deed de Leidse hoogleraar prof. Vos, de sinoloog met een bij zonder zwak voor Korea. Al leen zijn voorwaarden spraken de Klaproth-mensen niet aan. Soldaat I. Klaproth heeft zo wat het halve detachement he lemaal geregistreerd in twee kaartenbakken liggen. Hij haalt een Zuidkoreaanse vlag te voorschijn en medailles: „kijk, daar hebben wij nou voor gevochten", zegt hij er triest bij. „En toch moet het ervan komen: op het program ma staan bezoeken aan onze erevelden, rondleiding over de 38ste breedtegraad, de grens met Noord-Korea, waar we ge zeten en' gestreden hebben, de oude plekken opzoeken en passagieren in Tokio". Me neer, ik wil wel zeggen, dat we hier in ons land veel missen. We missen ook de kameraad schap die we daarginds ruim 25 jaar geleden ondervonden hebben. Nu krijgen we een trap na, snapt u? Prins Ber nard met zijn vererende oor konde: we kunnen naar zijn belofte fluiten. Moeders heb ben hun kind verloren; mogen ze dan geen krans op het graf van hun zoon gaan leggen? Na 25 jaaf? Toch was het waar, meneer, wij Nederlanders wa- ren de beste in de Koreaanse oorlog, als tweede kwamen de Turken, De Fransen en Belgen waren niet zo bie: Ik ben trots daar bij te zijn geweest..." Kla proth spreekt als een ziel met een soldatenhart De vreugde van directeur Roel Dekker over het 75-jarig bestaan van VW Leiden wordt bijna over schaduwd door zijn grote bezorgdheid om een paar zonnige Paadagen. Als het werkelijk stralende feestdagen worden, is volgens hem het leed niet meer te overzien. j Alle bedden in en rond Leiden zijn al bezet of besproken; dat betreft het handjevol hotels in de stad en ook bij particulie ren. De toeristen zullen zonder meer met massa's neerstrij ken: "De zaak plakt helemaal dicht als het weer meezit met de vreemdelingen. Dan moe ten we hier "nee" verkopen en de mensen wegsturen, tot Bra bant en Zeeland toe. Ik vind dat een verdomd sombere en zielige kwestie en griezelig ook. Werkelijk, met mooi weer wordt dit een beangstigende zaak. Het is vreselijk als je tegen mensen die niet weten waar ze de nacht moeten door brengen, moet zeggen: ga maar een honderd kilometer verderop. Daarom wil ik een dringend beroep doen op Lei- denaars die het weekeinde toch thuis zouden blijven en nog wel een logeerkamer of een bed extra pver hebben. Ik hoop van harte, dat zij zich bij de VW aan het Stationsplein zullen opgeven om slaapgele genheid beschikbaar te stel len". Het huilen stond de heer Dekker, toen hij zijn harte- kreet gisteren tot mij richtte, nader dan het lachen. Maar verder bestaat de Leidse VW werkelijk 75 jaar. Drie kwart eeuw gevestigd rond het Stationsplein en één keer iets verder, in het gebouwtje waar nu aan de Steenstraat de Der de Wereldwinkel spullen aan de man tracht te brengen. "Nu zitten we in elk geval het ruim st", aldus directeur Dekker, "en dan die ongelooflijk wal gelijk grote kelder voor de ar chieven, die eens her en der verspreid waren en nu daar opgeslagen liggen. We kunnen lingen aangeven. Er zit zonder meer groei in de VW Leiden, een beladen programma wacht de argeloze of hoe dan ook belangstellende bezoeker. In 1955 werden bijvoorbeeld ten kantore ruim 13.000 inlich tingen (mondeling, telefonisch en schriftelijk) verstrekt. Vier jaar later was dit aantal toege nomen tot ruim 43.000. "Dit jaar 1976 verwacht ik, dat we alles bijeen dicht tegen de 70.000 inlichtingen aan komen te zitten. Je ziet, we doen hoe langer hoe meer. Ik wil Leiden zo goed mogelijk kunnen ver kopen, de stad is het waard. Dat is ook leuk: er komen steeds meer van die aardige plekjes bij in de stad waar je even kunt neervallen om wat te eten of te drinken". Roel Dekker en zijn stóf blij ven hun best doen. Dekker zou nog oneindig veel meer willen, maar de financiële situatie is vrij nijpend. Grijze haren heeft hij al, maar de beperkte geldelijke bedding waarbinnen zijn beleid de stad in moet stromen bezorgt hem rimpels in het voorhoofd. Maar we gaan nou eerst feestvieren, met die jubileumwandeling. En de mensen die daarna in "t Vergulden Haantje" aan de Vrouwensteeg bij een drankje, een hapje en een praatje weer wat op adem willen komen zullen waarschijnlijk in niet al te groten getale verschijnen. Dus dat kan 'm de kop ook niet kosten. Ook een wat arm lastige VW moet roeien met de riemen die ze heeft WV-directeur Dekker (rechts) schudt de hand van Rotterdammer Beekvelt, wiens firma al bijna 90 jaar Leiden op 3 oktober aan doet.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5