Uitvoering partiële leerplicht wordt ernstig belemmerd RAADSBESLUIT BENOEMING NIEUWE GEMEENTE- I SECRETARIS RECHTSGELDIG Inentingen Fraaie nieuwbouw rijksinstituut geneesmiddelen onderzoek officieel geopend LICHTE DALING WERKLOOSHEID CD A-fractievoorzitter Driessen krijgt ongelijk de Leidse C ourant opuiv vakantieadres DONDERDAG 15 APRIL 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De uitvoering van de partiële leerplicht zoals die hier te lande voor jongeren van 15 en 16 jaar geldt, is een fiasco. Vooral door het ontbre ken van een effectieve contro le op de naleving van de wets bepalingen omtrent de partiële leerplicht en de grote onbe kendheid hiermee bij werkge vers, werknemers, en gemeen ten is hiervan de oorzaak. Dat blijkt uit een informatieve nota die is opgesteld door het Leidse vormingscentrum voor werkende jongeren, die tot doel heeft voorlichting te ge ven over het vormingswerk en het vormingscentrum Leiden. Uit de deelnemrsaantallen aan het vormingswerk in dit nieu we centrum aan het Lammen- schanspark in Leiden, zoals die in deze nota staan ver meld, blijkt dat een kleine 40% van de jongeren die bij het vormingscentrum staan inge schreven ook werkelijk aan het vormingswerk deelnemen. Van de 257 deelnemers op pa pier laten het er in werkelijk heid maar liefst 99 afweten. Hier tegenover staat een staf van 15 full-time eri 3 part-time CONTROLE IS EEN FIASCO medewerkers plus acht admi nistratieve en huishoudelijke krachten. Voorzover er jonge ren vormingswerk volgen, ko men ze dan ook nog eens voor het overgrote deel uit Leiden en slechts voor een klein ge deelte uit de regio. Dit on danks het feit dat het Leidse vormingscentrum enige tijd geleden als een duidelijk re gionaal centrum is opgezet. Het tegenvallende aantal deel nemers is mede te wijten aan de geringe effecten van de voorlichting en werving zoals die op verschillende niveau's worden ondernomen. De grootste boosdoener is ech ter altijd nog de slechte voor lichting de negatieve houding van veel werkgevers en ook de geringe medewerking van de regiogemeenten, aldus de nota van het Leidse Vor mingscentrum. Eigenlijk zijn het nog precies dezelfde redenen die het vor mingswerk voor werkende jongeren vijf jaar geleden een fiasco deden zijn. Nog altijd is de controle op de partiële leer plicht door de gemeenten niet serieus ter hand genomen. Volgens de nota bestaat bij veel gemeenten zelfs nog een stuk onkunde. De vormings werkers bij het Leidse cen trum vinden het onaanvaard baar, dat de stafleden van het centrum zelf nog zoveel tijd moeten investeren in het op sporen van partieel-leerplichti- gen, zonder dat de gemeenten daarbij voldoende steun verle- In de nota staat zelfs te lezen dat de voorlichting bij sommi ge onderwijsafdelingen over het vormingswerk negatief is. „Volgens uitlatingen van di verse ouders wordt hen door die afdelingen soms ontraden hun kinderen bij het vor mingscentrum in te schrijven. Het gaat dan met argumenten van: „Je leert er niks en „ze doen er alleen maar spelle tjes", zo staat in de nota. De Leidse vormingswerkers pro testeren met klem tegen deze handelwijze. Volgens het Leidse vormings centrum springen de gemeen ten vaak ook nog onverant woord kwistig om met het ge ven van vrijstellingen voor reeds ingeschreven deelne mers aan het vormingswerk. Dat gebeurt dan zonder dat duidelijk is dat gan de gestel de voorwaarden ondermeer een medische verklaring is- voldaan. Ook de werkgevers worden door het Leids vormingscen trum beschuldigend aangeke ken. Het ontslag wordt nog te vaak als een stok achter de deur gebruikt om de jonge werknemers geen vormings werk te laten volgen. Ook ver schuilen de werkgevers zich volgens het vormingscentrum vaak achter het argument dat de partiële leerplicht niet ter sprake is gekomen bij de solli citatie. „Alsof de sollicitant daarvoor verantwoordelijk is. Bovendien: is die leeftijd ook niet bij de hand als het gaat om vaststelling van het sala ris", zo vragen de schrijvers van de nota zich af. Vervolgens wordt door het vormingscentrum gepleit voor een betere voorlichting om af te rekenen met de vooroorde len als zou het vormingscen trum de oorzaak zijn van de jeugdwerkloosheid, van min der loon en van het vallen van ontslagen onder jongeren. Ook wordt er nog te vaak gedacht, dat het centrum de Arbeidsin spectie op de werkgevers af zou sturen of de leerplich tambtenaar naar de ouders, aldus de vormingswerkers. Vandaar een nieuw aandrin gen op maatregelen van de gemeenten en de arbeidsin spectie om naleving van de partiële leerplicht te bewerk stelligen. De taak van de gemeenten ten aanzien van de partiële leer plichten zou naar de mening van het Leidse vormingscen trum kunnen omvatten: „het stimuleren varf een systema tisch onderzoek naar de feite lijke gegevens over de part- tieel-leerplichtigen en het tot stand doen komen van een concreet voorlichtingsplan." Daarbij tekent het vormings centrum aan graag in geza menlijk overleg met gemeente besturen, leerplichtambtena ren, arbeidsinspectie, jeugd- cofisulenten van het Geweste lijk Arbeidsbureau en de scho len wil samenwerken om te komen tot een duidelijke beeldvorming en een uitvoe ring van de partiële leerplicht. „De werkende jongeren zullen er wel bij varen." Van een onzer verslaggevers LEIDEN De GG en GD zal dit jaar kinderen weer'inenten- tegen difterie-tetanus en polio. Behalve deze door het rijk kos teloos ter beschikking gestelde DTP-inënting kunnen voor het eerst ook jongens een bo^inen ting krijgen. De vaccinkosten bedragen 12,50. Kinderen, die voor inenting in aanmerking komen, hebben reeds een persoonlijke oproep ontvangen. Vrouwen van der tien jaar en ouder kunnen dit jaar een inenting tegen rode hond bij hun huisarts gaan ha len tegen betaling. Dit geldt vooral voor hen die niet zeker weten of ze de ziekte hebben gehad, of dat ze er tegen zijn ingeënt. De huisartsen enten ook tegen mazelen. Alleen twaalf maanden oude kinderen kunnen deze inenting gratis krijgen bij huisarts en Consul- tattiebureau van de kruisvereni ging- STERBANDTS-BANDENSEKVICE In de splinternieuwe kantine van het RIGO werden de openingstoespraken gehouden. Achter het spreekgestoelte: de heer Faber van de Rijksgebouwendienst, die de leiding had over de bouwwerkzaamheden. Links vooraan wethouder Oosterman. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Het nieuwe ge bouw van het Rijksinstituut voor geneesmiddelenonderzoek (RIGO) in het industrieterrein "De Waard" is gisteren officieel in gebruik genomen. Niet de Staatssecretaris van volksge zondheid en milieuhygiëne, de heer J. Hendriks, verrichtte de opening, zoals aanvankelijk was aangekondigd, maar de se cretaris-generaal van hetzelfde departement, dr. P. Siderius. De staatssecretaris werd enige da gen geleden door griep geveld. Vanaf zijn oprichting in 1963 is het RIGO gehuisvest geweest in het farmaciegebouw aan de Hu- go de Grootstraat. Begin novem ber van het vorig jaar verhuisde het instituut naar de nieuw bouw, waar het de beschikking kreeg over een laboratorium dat twee keer zo groot was. Het RIGO houdt zich bezig met het controleren van nieuw op de markt te brengen verpakte ge neesmiddelen. Over zijn bevin dingen brengt het advies uit aan de rijksinspectie voor de volks gezondheid. "Wanneer het ad vies van het RIGO negatief is, treedt de inspectie in contact met de betrokken fabrikant. Dan wordt bekeken of de kwali teit van het nieuwe geneesmid del nog kan worden verbeterd", aldus de heer Nienhuis, adjunct- directeur van het rijksinstituut Ook bestaande geneesmiddelen worden in het laboratorium re gelmatig opnieuw getest op kwaliteit en (on)schadehjkheid. Dat het RIGO een belangrijke steen bijdraagt aan de verbete ring van het geneesmiddelen pakket in Nederland, bleek uit de openingstoespraak, die de heer Siderius, namens staatsse cretaris Hendriks, hield. „Onze geneesmiddelenzijn nu over het Zijlwijk heeft grond voor peuterspeelzaal Van een onzer verslaggevers LEIDEN De Stichting „Zijl- wijk" kan met het bouwen van haar peuterspeelzaaltje begin nen. Onlangs hebbeb b en w besloten een stukje grond van circa 125 m2 aan de Zwarte- meerlaan beschikbaar te stellen aan de stichting. Zoals bekend heeft de Zijlwijk ongeveer een maand geleden een houten gebouwtje gekregen van de Algemene Bank Neder land. Dit ter vervanging voor het gebouwtje naast de Korti- markt dat de Zijlwijk aanvanke lijk was toegezegd om er een peuterspeelzaal in te richten. Het voormalig ABN-kantoortje werd evenwel verkocht aan fiet senhandelaar/gemeenteraadslid Van Zijp. algemeen veiliger en werkzamer dan vroeger. De garanties voor hun goede kwaliteit zijn sterk verhoogd. Het RIGO heeft daar op grote invloed. In ons beleid ten aanzien van geneesmiddelen is het RIGO (daarom) onmis baar". Met de bouw van het nieuwe Rijksinstituut werd in januari van het vorig jaar gestart Het pand heeft een vloeroppervlakte van tweeduizend vierkante me ter. Op de begane grond zijn kantoortjes, een kantine, een werkkamer voor het repareren van laboratoriuminstrumenta ria, een magazijn en een ar chiefkamer ingericht Op de eer ste verdieping bevindt zich het laboratorium, waar thans tien wetenschappelijk medewerkers negentien analisten en enkele laboranten werkzaam zijn. In totaal biedt het RIGO werk aan veertig mannen en vrouwen. In regio Leiden (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De werkloosheid in en om Leiden is in de maand maart enigszins gedaald. In vergelijking met de maand daar voor waren eind maart 69 mannen en 34 vrouwen minder werkloos. Het totale werkloosheidspercentage beloopt thans 5,15% van de afhankelijke mannelijke beroepsbevolking. Voor de hele provincie Zuid-Holland geldt een gemiddelde van 4,37%. De daling van de geregistreerde arbeidsreserve is het gevolg van de afname van de werkloosheid in de bouwnijverheid (een doding van 180), de landbouw (een vermindering van 11) en bij het horeca-personeel (10). Daartegenover stond een toename van de werkloosheid in de metaalindustrie met 16 en bij het visserijpersoneel met 34. Het aanbod onder de jongens beneden 19 jaar daalde met 37 en is thans 122 (op een totaal van 1889 mannen). Het aanbod van vrouwelijke jeugdigen daalde met 10 naar 105 (op een totaal van 454). Opvallend is de voortdurende stijging van het aantal vrouwen dat part-time werk zoekt: een stijging met 24 naar 209, waartegenover een vraag staat van 43. In vergelijking met maart van het vorig jaar nam het aanbod van mannen toe met 190 en daalde de vraag naar mannelijk personeel met 112. Het aanbod van werkloze vrouwen nam in vergelijking met vorig jaar toe met 118 en de vraag naar vrouwelijkearbeids- krachten daalde met 84. Eind maart 1976 was de geregistreerde arbeidsreserve bij het Gewestelijk Arbeidsbureau van Leiden per gemeente als volgt: Alkemade 57 mannen, 22 vrouwen Katwijk 394 mannen, 51 vrouwen Leiden 1889 mannen, 454 vrouwen Leiderdorp 107 mannen, 30 vrouwen Oegstgeest 90 mannen, 18 vrouwen Rijnsburg 45 mannen, 7 vrouwen Valkenburg 18 mannen, 1 vrouw Voorschoten 116 mannen 34 vrouwen Warmond 32 mannen, 7 vrouwen Zoeterwoude 41 mannen, 7 vrouwen Leidse Courant Ook dit |aar is het weer mogelijk uw krant toegestuurd te krijgen op uw vakantieadres Aan een dergelijk verzoek uwerzijds willen wij graag zo goed mogelijk voldoen, reden waarom wij u de volgende noodzakelijke „spelregels" moeten voorleggen: Opgave van vakantieadressen zal. ook voor weekabon- nees. uitsluitend mogelijk zijn door inzending van bijgaande bon. Telefonische opgaven kunnen helaas niet worden geaccepteerd. Voor een correcte uitvoering van uw opdracht is het noodzakelijk, dat de bon uiterlijk één maand voor uw vertrek in ons bezit is. Uiterlijk 14 dagen voor uw vertrek ontvangt u van ons een bevestiging van de opgave. Mocht u deze niet tijdig ontvangen, dan verzoeken wij u kontakt op te nemen met onze abonnementenafdeling, telefoon 071 - 12.22.44 Voor de betaling van de verzendkosten wordt U een acceptgirokaart toegestuurd. Bij de weekabonnees zal het voor de vakantieperiode verschuldigde abonnementsgeld in het op de acceptgiro kaart aangegeven bedrag zijn opgenomen De gebruikelijke betaling aan de bezorger vervalt dus. Wij moeten u erop wijzen, dat er alle goede zorgen ten spijt toch ernstige stagnatie in de bezorging kan optreden. Zelfs komt het. in het bijzonder in de zuidelijke landen, voor dat -de krant in het geheel niet op de plaats van bestemming terecht komt. Voor gebeurtenissen, die zich voordoen nadat uw krant door ons is verzonden, kunnen wij uiteraard geen verantwoordelijkheid dragen. De aan toezending van uw krant verbonden kosten zijn: 1.80 per week voor Nederland en België 2.00 per dag voor overige Europese landen 3,50 per dag voor buiten Europa. de meeste ambtenaren achter zien wist. Er werd één blanco stem uitgebracht. Aanvankelijk werd hierop door burge meester Vis geconcludeerd dat in een volgende vergadering opnieuw zou moe ten worden gestemd over de voorgedra gen kandidaten (behalve de heren Lod der en Logtenberg ook mr. K. Kooiker). Later werd besloten nog diezelfde avond opnieuw te stemmen. Volgens het ministerie van binnenlandse zaken was dit een terecht besluit. In het Reglement van Orde voor de vergadering van de Leidse gemeenteraad staat het als volgt omschreven: "Wanneer bij de eerste stemming niemand of minder personen dan er plaatsen te vervullen zijn, de volstrekte meerderheid hebben verkre gen, wordt een tweede vrije stemming gehouden voor het aantal alsnog te LEIDEN Het raadsbesluit waarmee mr. H. Lodder is benoemd tot nieuwe gemeentesecretaris van Leiden zal niet voor vernietiging bij de Kroon worden voorgedragen. Uit een onderzoek van het ministerie van Binnenlandse Zaken is gebleken dat de gevolgde procedure \n geen enkel opzicht in strijd is met enig artikel in de Gemeentewet of net Leidse Reglement van orde. Het onder zoek werd ingesteld naar aanleiding van een adres van CDA-fractievoorzit- ter H. Driessen aan de Kroon. Naar zijn mening is het raadsbesluit in strijd met het algemeen belang genomen. Tijdens de raadsvergadering van 19 ja nuari j.l. werd de heer Lodder tot ge-' meentesecretaris benoemd. Bij de eer ste stemming kreeg hij eventueel stem men (18), als de heer M. Logtenberg, die vervullen plaatsen". De stelling van de heer Driessen dat deze bepaling niet overeenkomt met een artikel in de ge meentewet wordt door het ministerie bestreden. Het gewraakte artikel slaat slechts op het stemmen over zaken. De wetgevers hebben speciaal het stemmen over personen niet in het artikel betrok ken om te voorkomen dat bij staking van de stemmen omtrent benoemingen, de beslissing zal worden uitgesteld tot een volgende vergadering, waardoor wellicht het geheim der stemming voor de in de eerste vergadering afwezigen zou worden opgeheven". B en w van Leiden hebben de minister van binnenlandse zaken meegedeeld dat zij de mening van de heer Driessen inzake het "in strijd handelen met het algemeen belang" bepaald niet delen. "Het belang der gemeente Leiden vraagt immers dat zo spoedig mogelijk de post van gemeentesecretaris wordt bezet". Zij ontraden dan ook ten sterk ste het raadsbesluit voor schorsing of vernieting voor te dragen. Zoals bekend kreeg bij de tweede stem ming, die zoals nu blijkt geheel rechts geldig is geweest, de heer Lodder weer achttien stemmen. Eén raadslid had zich bedacht en stemde blanco in plaats van op de heer Logtenberg, waardoor deze slechts zeventien stemmen kreeg. De heer Lodder kan met een gerust hart op 1 mei achter zijn nieuwe bureau plaatsnemen. Hij hoeft niet meer te vrezen dat hij door de vernietiging van het raadsbesluit binnen de kortste ke ren weer op straat zal staan. over acht begint, bedraagt zeven gulden en vijftig cent, voor hou ders van een cultureel jongeren paspoort en vijfenzestig-plussers drie gulden en vijfenzeventig cent. Kaarten zijn maandags tot en met vrijdags van negen tot drie uur en zaterdags van negen tot twaalf uur verkrijgbaar op het bureau van K O. Oude Vest 45. Men kan dagelijks van negen tot vijf uur telefonisch kaarten reserveren op de nummers 071—141200 en 071 -131841 De toegangsprijs voor de door de Leidse Schouwburg in samen werking met het Leids Acade misch Kunstcentrum georgani seerde voorstelling, die om kwart In het theater van het Leids Aca demisch Kunstcentrum, Leven daal 150, brengen op zaterdag 24 april de Mexicaanse danseres en actrice Athenea Baker en de Ne derlandse harpiste Mirte Berkhe- mer „Combinaties van beweging en harp".

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3