Rijvers: Uitvallen Edström voor ons van kapitale invloed" Gerd Müller vond wraak met jubileumtreffer niet genoeg Cruyff en Neeskens zwoegden tevergeefs DONDERDAG 15 APRIL 1976 LEIDSE COURANT PAGINA IS Reclame zo groot als voetbalveld EINDHOVEN - Tij- dens de pauze en na afloop van de wed strijd PSV—St Etien- ne heeft het publiek in Eindhoven kennis kunnen nemen van een nieuwe vorm van reclame. Door middel van een lamp van 6500 watt en een lenzensysteem werden kleurendia's geprojecteerd op het wolkendek. De af beelding was op een hoogte tussen dui zend en vijftienhon derd meter zo groot als een voetbalveld: tachtig bij tachtig meter. Zakkenrollers EINDHOVEN De Eindhovense ge meentepolitie heeft voor en na de voet balwedstrijd PS- VSt. Etienne vijf aanhoudingen ver richt. Voor de wed strijd werden vier zakkenrollers aange houden, die bij el kaar tien portemon nees in hun bezit ble ken te hebben. Het waren twee Ma rokkanen, van wie er een uit Parijs kwam en een uit Asterdam en twee Algerijnen, die beiden uit Parijs kwamen. Gelijkspel Barcelona onvoldoende JVERPOOL Voor de twee- e maal in een tijdsbestek van rie jaar heeft Liverpool zich eplaatst voor de finale van het oernooi om de UEFA-beker. De tagelse formatie, die in 1973 eslag legde op de cup, had isteravond aan een gelijkspel an 1—1 voldoende om de eind- trijd, waarin het uitkomt te en Club Brugge, te bereiken, .iverpool had twee weken gele en in het Nou Campstadion in larcelona de eerste ontmoeting iet 1—0 gewonnen. )p het door de regen zeer natte n gladde veld beheerste Liver- ool de strijd in de eerste helft rijwel volledig. Vooral de in et nationale team van Wales pelende John Toshack maakte et de Spaanse defensie erg loeilijk. toch moesten de Engel en voortdurend attent zijn op e snelle uitvallen van de Span aarden, die veelal geleid wer en door Johan Cruyff en Jo an Neeskens, beiden uitste- end op dreef. In de.tweede helft werd de sfeer in het veld er niet beter op. Daaraan was het zwakke optre den van de Italiaanse scheids rechter Ricardo Lattanzi overi gens niet vreemd. De Italiaan schreef de Spaanse verdedigers Migueli en Costas op. In de 51e minuut nam Liverpool de lei ding door een doelpunt van ver dediger Thompson, die een kop bal van Toshack achter doel man Mora kopte. Vanaf de af trap maakte FC Barcelona ge lijk. Uit een pass van Johan Cruyff schoot Carlos Rexach, de blonde Spaanse buitenspeler, de bal onhoudbaar achter Ray Clemence. De pogingen van Cruyff en Neeskens een tweede treffer te forceren, waren tevergeefs. Liverpool: Clemence; Smith, Neal, Thompson, Kennedy, Hughes, Kee- gan, Case (Hall), Heighway, Toshack, Callaghan. FC Barcelona: Mora; Costas, Mique- li. Rife, Albaladejo (Tome), Coromi- nas (De La Cruz), Neeskens, Cruyff, Rexach, Marcial, Heredia. Europa Cup I PSV—St. Etienne 0—0 (eerste duel 0-1) Scheidsrechter: Taylor, toeschouwers: 20.000. Bayern München—Real Madrid 2-0 (1-1) ïoelpunten: Gerd Müller (2). Scheidsrechter: Thomas, toeschouwers: 77.800. Tinale (12 mei in Glasgow): St EtienneBayem München. Europa Cup U West Ham United—Eintracht Frankfort 3-1 (1-2) doelpunten West Ham: Brooking (2) en Robson, Eintracht: Beverungen. Scheidsrechter: Hungerbühler, toeschouwers: 39.202. Anderlecht—Sachsenring Zwickau 2-0 (3-0) Doelpunten: Rensenbrink en Van der Eist Scheidsrechter: Sanchez Ibanez. Toeschouwers: 24.000. Finale (5 mei in Brussel): West Ham United—Anderlecht VEFA-Cup Liverpool—FC Barcelona 1-1 (1-0) Doelpunten Liverpool: Thompson. Barcelona: Rexach. Scheidsrechter: Lattanzi. Toeschouwers: 55.000. Club Brugge—Hamburger SV 1-0 (1-1) Doelpunt: Kaltz (eigen doel). Scheidsrechter: Davidson. Toeschouwers: 31.000. Finalewedstrijden op 28 april en 19 mei. Terwijl spelers, begeleiders en supporters van St. Etienne elkaar omhelzen en een vreugdedans maken, René van de Kerkhof de verpersoonlijking van de bittere teleurstelling. IINDHOVEN PSV zal zijn vermoeien- le seizoen niet opfleuren met het spelen van een Europa Cupfinale. De barrière die St. Etienne gisteravond opwierp, was voor Ie manschappen van Kees Rijvers te iwaar en te hecht om te nemen. Het zo verlokkelijk aandoende vooruitzicht slechts" een achtertand van 1—0 te hoe ven wegwerken en dat zou, naar een eder aannam, voor een PSV in vorm en net de vaste wil de finale te bereiken jeen onoverkomelijk bezwaar mogen zijn - werd teniet gedaan door St. Etienne, lat in niets leek op de kwalitatief arme 'ormatie van veertien dagen tevoren. De fransen hielden het hoofd opvallend koel, voerden een uiterst knappe strategie uit, omarmden" vrijwel constant de naar suc- :es strevende aanvallers van pSV en chiepen zichzelf zeker drie uitgespeelde nsen die een treffer waard waren. We liswaar werd de Franse kampioen in de aart gespeeld door het uitvallen van Ralf dström die na een kwartier door de vuist ran wonderdoelman Ivan Curkovic werd etroffen en met een lichte hersenschud- ing nog een half uur doorspeelde, maar iet zou toch een hels karwei zijn geweest it uitgekiend spelend St. Etienne te over- mpelen. lefenmeester Kees Rijvers na afloop: Laat ik vooropstellen dat St. Etienne ver- iend heeft gewonnen maar het verdwij- en van Edström was voor ons van kapita le invloed. Met hem erbij zouden we na de rust ongetwijfeld beter hebben ge speeld. Nu kwam het voornamelijk op kracht aan. We hebben fysiek en met veel kracht geprobeerd er alles aan te doen om verder te komen maar als totaal waren we toch onvoldoende. Het zelfvertrouwen had echter een enorme dreun gekregen toen Edström in de rust groggy en huilend in de kleedkamer zat. Hij wilde doorgaan maar dat zou onverantwoord zijn ge weest". Edström zelf: „Ik vond het vrese lijk dat ik moest stoppen maar de dokter overtuigde me ervan dat ik het best naar bed kon gaan. Ik kon nauwelijks denken". Robert Herbin, de coach van St. Etienne: „We krijgen nu de kans om revanchete nemen op Bayern München waarvan we vorig jaar in de halve finale verloren om dat het ons aan routine ontbrak. We spelen de tweede keer tegen elke ploeg ook altijd beter. Ook tegen PSV, hoewel ik de laatste minuten behoorlijk in angst heb gezeten. Ik bewonder de inzet van PSV. Ik wil niet praten over mijn taktische triomf maar van die van mijn spelers die er allemaal vreselijk hard voor hebben gewerkt". Het steken van de loftrompet over zijn spelers deed Robert Herbin terecht. Het fabuleus harde schot van Willy van de Kerkhof Rijvers: „Hij stak de hele wed strijd boven de rest uit" leek de inzet voor Eindhovens succes maar wie een angstig en louter defensief St. Etienne had verwacht, moest ervaren dat de Fransen de aanval zochten zodra dat maar mogelijk was. Nadat Ralf Edström geblesseerd was geraakt en wankelend over het veld liep, trok St. Etienne zelfs meermalen het initia tief tot zich. Jan van Beveren moest een knappe actie van Patrick Revelli onschade lijk maken, zag een inzet van de wervelen de jongeling Dominique Rocheteau voor langs gaan en moest een schot van weer Patrick Revelli tot hoekschop ranselen. Jawel, er stonden pogingen van Edström met een kopbal en Willy van de Kerkhof van de doellijn gehaald door Lopez tegenover maar toch haalde St. Etienne betrekkelijk eenvoudig de rust zonder kleerscheuren te hebben opgelopen. In plaats van het driftig jagen in de thuis wedstrijd ving St. Etienne de stormlopen van PSV koel, bekwaam en meestal risico loos op. Ijzige kalmte, die nog een impuls kreeg toen de rustig leidende Brit Taylor Eindho vense protesten negeerde omdat Lopez hands zou hebben gemaakt. De wanhoop over steeds weer mislukte pogingen sloop in de gelederen van PSV. St. Etienne daar entegen ondernam brutale aanvallen waar van er een zelfs met een doelpunt van Rocheteau werd bekroond. Taylor had ech ter, terecht, buitenspel geconstateerd en de in vreugde opgeheven armen van de Fran sen zakten slap langs het lichaam. Maar ze waren er niet door ontmoedigd, in te genstelling tot PSV waarbij steeds meer spelers hoofdschuddend over het veld gin gen. Maar ze bleven knokken. Doelman Curkovic ondervond het. Met de voet stop te hij een kopbal van Deacy, die Edström verving na de rust. Herbin had intussen Rocheteau gewisseld voor Saramagna en liet later de hinkende Patrick Revelli naar de kleedkamer verdwijnen voor Santini. Harry Lubse, eruit gehaald voor Dahlqvist: „Je wordt er moedeloos van als alles door de lucht gaat en die Fransen bijna elk duel winnen". Een gevolg ook van een strakke organisatie terwijl het in de thuiswedstrijd hollen en draven was. Lubse: „Nu hielden ze hun plaats en leek St. Etienne niet op het rommelige geheel van veertien dagen geleden". St. Etienne bleef ook overeind in het wan hopige slotoffensief van PSV. Het aantrek kelijke spel van de eerste helft had toen al plaats gemaakt voor „aanvallen en ver dedigen". Op de tribunes klonken nog flauw de aanmoedigingen voor PSV dat bonkte en dramde maar het overleg verlo ren zag,gaan in de drieste pogingen tot een verlenging te geraken. Rijvers: „Toen Edström weg was, misten we de klasse om te kunnen toeslaan. Toen moesten de waterdragers het doen en dat konden ze niet". Adrie van Kraay: „We missen de kracht om driemaal per week een krachtsexplosie te leveren. We hebben geen scherpte meer". René van de Kerkhof: „Als St. Etienne zo had gespeeld als in de eerste wedstrijd, hadden we die ploeg een pak slaag gegeven". Robert Herbin toonde evenwel zonneklaar veel te hebben geleerd van het eerste duel. Zijn taktiek zegevierde, hoewel hij de lof tuitingen doorspeelde naar zijn discipelen, die door het dolle heen waren. Welk een tegenstelling van de PSV'ers die deze le vensgrote teleurstelling nauwelijks konden verwerken. Ook het feit dat de beker, dus het toernooi om Europa Cup II, al binnen is, kon de sombere trekken niet verhelderen. Dit sei zoen was afgestemd, eerst en vooral, op de Europa Cup I. PSV leed schipbreuk op de klippen van St. Etienne. Voor het eerst na zeven jaar heeft Nederland geen finalist in één van de Europese toernooien. St. Etienne bracht voor het eerst sinds 1959, toen Stade de Reims verloor van Real Madrid, weer een Franse ploeg in de eind strijd. Met taktisqh sterk spel, met zelfver- trouwenen met een onblusbare werklust. Scheidsrechter: Jack Taylor. Toeschou wers: 20.000 (uitverkocht). PSV: Van Beveren; Krijgh, Van Kraaij, Stevens, Deijkers; W. v.d. Kerkhof, Poortvliet, v.d. Kuijlen; R. v.d. Kerkhof, Lubse (Dahlqvist), Edström (Deacy). St Etienne: Curkovic, Janvion, Piazza, Lopez. Farison; Lar- qué, Bathenay, Synaeghel; Rocheteau (Saramagna), H. Revel li, P. Revelli (santini). WILLEM PFEIFFER Trainer Real solliciteerde bij Arsenal LONDEN Uitgerekend op de dag dat Real Madrid voor de halve finales van het toer nooi om de Europa Cup I uitkwam tegen Bayern Mün chen, heeft Arsenal bekend gemaakt, dat trainer Miljan Miljanic van Real bij de Lon- dense club officieel heeft ge solliciteerd naar de functie van manager. Deze aankondiging komt des te verrassender, omdat Milja nic verleden maand zijn con tract met Real Madrid voor twee jaar verlengde. Lof trainer Miljanic „ZO SPELEND KAN BAYERN NOOIT VERLIEZEN MÜNCHEN Dettmar Cra mer, de trainer van Bayern München, had niet eens een glimlach over voor het succes tegen Real Madrid. De derde achtereenvolgende plaats in de finale van het eerste Euro pese bekertoernooi deed hem uiterlijk niets. Hij zat met een even lang gezicht in de pers kamer als Miljan Miljanic, de Joegoslavische trainer van het verslagen Real. Cramer zei alleen: „We zijn blij dat we de finale hebben bereikt We gaan ons nu goed voorbereiden op de wedstrijd in Glasgow." Over mede-finalist St. Etienne wilde hij alleen het volgende kwijt: „We hebben er vorig jaar in de halve finales van gewonnen, maar het zal in Glasgow toch een taaie tegen stander zijn. St. Etienne heeft Dinamo Kiev en PSV, uitge schakeld en dat zegt genoeg over de kracht van dat team." Collega Miljanic: „Wij konden niets tegen dit Bayem doen. Het is voor mij zelfs de beste ploeg van Europa. Zo spelend kan Bayem de finale nooit verliezen." Het fatale moment voor Ralf Edström. De vuist van doelman Ivan Curkovic heeft zijn hoofd geraakt. Edström speelde nog een half uur door, groggy. Hij had een lichte hersenschudding opgelopen. „DER BOMBERBRACHT BAYERN MÜNCHEN IN FINALE Gerd Müller kan het Muhammed Ali nazeggen: „Ik ben de grootste." Hij maakte niet alleen zijn vijftigste doelpunt in Europese toernooien maar voegde er als persoonlijke wraak voor hetgeen hem in Madrid was aangedaan nog een tweede treffer aan toe. MÜNCHEN Gerd Müller had er met een brede grijns op zijn bebaarde gezicht over gesproken. „Deze wedstrijd tegen Real Ma drid ga ik gebruiken om mijn vijftigste Europa Cup-doelpunt te maken", had hij voor het giganten treffen in het met 77.800 toeschouwers volgepakte Olympische sta dion in München gezegd. „Dit is een veel te mooie gelegenheid om die kans voorbij te laten gaan. Juist tegen Real, dat zes keer de Cup won. De club ook, die mij twee weken geleden met een pak slaag zo gast vrij onthaalde. Ik zal scoren tegen Real en wij komen daardoor in de finale". Gerd Müller, Duitslands produktiefste spits, was zelden in zijn lange loopbaan zo ge brand op een succes van zijn ploeg en vooral op een doelpunt De immens populaire dik kerd heeft woord gehouden. Zelfs meer dan dat want binnen een half uur had hij tweemaal gescoord. De eerste treffer, zijn persoonlijke mijlpaal in de geschiedenis van het Europese bekertoernooi was zelfs een wonderschone. Het gebeurde al na negen minuten. Franz Beckenbauer had hem met een pass op de rand van het zestien-meterge- bied aangespeeld. Müller wist precies wat hij doen moest. Hij draaide in een flits om en haalde met zijn linkervoet verwoestend uit. De Spaanse nationale doelman Miguel Angel had totaal geen verweer tegen het vallende schot precies onder de kruising. Het wereldvermaarde duo Beckenbauer- Müller had voor de zoveelste keer een gere- nomeerde verdediging op de knieën ge bracht. Fluitconcert Het oogstrelende doelpunt van Müller bete kende een vroege nekslag voor Real Ma drid, dat in het stadion in een vijandige sfeer werd ontvangen. Vooral de Duitse spelers Netzer en Breitner (ex-Bayern) moesten het ontgelden. Telkens als zij aan de bal kwamen, brak een striemend fluit concert los. Het trage en bikkelharde Real had het erg moeilijk tegen de in hoog tempo opererende Duitsers. Bayem sneed, vooral na het eerste doelpunt, met verbluffend gemak door de Spaanse defensie. Benito, de bewaker van Müller, was nergens en ook libero Pirri, een 30-jarige speler met een grote internationale ervaring, kon geen rust brengen. En toch had de Spaanse kampioen een geweldige kans om de wedstrijd een geheel andere wending te geven. Na de eerste, en door de snelheid matige, stormlopen van Bayem brak veteraan Amancio op rechts door na een foutieve sliding van zijn bewa ker Horsmann. De voorzet van Amancio was vlijmscherp. Del Bosque hoefde van dichtbij slechts in te schieten, maar de middenvelder nam de bal verkeerd op zijn schoen, zodat het slechts een slap boogballetje werd, waar Maier webswaar moeite mee had, maar toch ten koste van een hoekschop redding kon brengen. Kanon Twee minuten later brandde het kanon Müller in volle hevigheid los. „Der Bom ber" zorgde ervoor dat Bayem superieur door kon spelen. Real immers moest nu, gezien de 1—1 van Madrid, nog meer aan vallen. In de eerste helft kreeg Real geen kans meer. Bayern des te meer. Müller zorgde in de 33ste minuut persoonlijk voor 2—0 door simpelweg om Benito heen te draaien en in te schieten. Zijn ploegmak kers kregen hierna nog zo veel mooie kan sen, dat het een wonder mocht heten dat het bij rust nog slechts 2—0 was. In de tweede helft heeft Real-Madrid gepro beerd om iets terug te doen. Er kwam zowaar een offensiefje uit, maar de oude ploeg had toch te weinig kracht. Na rust was Gerd Müller opnieuw de ster van het veld. Hij speelde, ook in de combinatie, zo goed dat Amancio hem na. een kwartier in een vlaag van drift zonder dat de bal in de buurt was hard in de maag stompte. Dit kwam Amancio slechts op een notitie in het boekje van scheidsrechter Cliff Thomas te staan. Bayern kreeg opnieuw de beste kansen Müller zag twee schoten gestopt door Miguel Angel en een rakelings voorlangs gaan. Dat de stand aanvankebjk niet hoger opbep. kwam door het egoistische optreden van Uli Höness die zelf wilde scoren, terwijl Müber volkomen vrij stond. Het offensief, of wat er dan ook voor moest door gaan, van Real verflauwde snel. Voor Amancip, die graag met het winnen van een Europa Cup afscheid had genomen van de voetbalsport, kreeg de wedstrijd een bitter slot. Hij werd een minuut voor tijd van het veld gestuurd, omdat hij het niet eens was met een beslissing van de scheidsrechter.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 15