Laird verdedigt CIA in Readers Digest Goudzwaard wil nog geen CD A-lijst de postgiro Turk ontvoert zijn gezin Gerrit Vermij'Sommige rekeninghouders weten niet wat ze allemaal met postgiro kunnen doen! PATRICIA GEEFT JUSTITIE A T T F. INLICHTINGEN Tempo onderwijs vernieuwing moet hoog zijn DONDERDAG 15 APRIL 1976 LEIDSE COURANT WASHINGTON— Het afgelopen half jaar heeft de Amerikaanse centrale inlichtingendienst (CIA) weinig positieve publiciteit gehad. Oud-minister van defensie Meivin Laird, thans werkzaam voor Readers Digest, heeft gisteren in Readers Digest een artikel gepubliceerd waarin hij erop wijst dat de CIA in het recente verleden voor de vrede zeer nuttig werk heeft verricht. Laird zegt onder meer dat de dienst minstens twee keer heeft verhinderd dat moordcomplotten tegen Amerikaanse overheidsdienaren werden uitge voerd. De CIA, aldus Laird, heeft voorts een stokje, gestoken voor pogingen om prominente Ameri kaanse joden met briefbommen om het leven te brengen. De oud-minister, nog steeds getipt als mogelijke opvolger van Henry Kissinger, zegt ook dat de CIA enkele jaren geleden ontdekte dat een bepaald niet-communistisch land plannen smeedde om een andere mogendheid militair te overrompelen. „Bijzonderheden over dat geval kunnen nog steeds niet worden geopenbaard", schrijft Laird in de Digest, „maar wij (de V.S.) brachten die twee landen snel en discreet bij elkaar, vertelden hun wat wij wisten en noopten hen tot onderhandelen. Op die manier werd een oorlog voorkomen dankzij de spionage van de CIA". Volgens Laird zijn de beschuldigingen die tegen de CIA zijn ingebracht voor een deel „uit hun verband gerukt en opgeblazen". Grote teleurstelling AR-voorman sticht verwarring (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Prof. dr. B. Goudzwaard, één van vooraan staande figuren tot dusver in het C.D.A., vindt dat de drie confessionele partijen bij de eerstvolgende verkiezingen nog niet met een gemeenschappelijke lijst moeten komen. „Ik wil u één ding zeggen vanuit een diepe overtuiging: Zo, op deze manier kan het niet," heeft hij het CDA-bestuur deze week geschreven. Het herziene standpunt van prof. Goudzwaard heeft diepe indruk gemaakt bij de drie partijen omdat diens invloed met name in de A.R.P. bijzonder groot is. Goud zwaard heeft zich zeer ingespannen voor het CDA en was bijvoorbeeld voorzitter van de programcommissie van de samcnewerkingsformatie. Zaterdag j.l. nog stemde Goudzwaard tijdens de AR-partijraad vóór de ene CDA-lijst. Daarna heeft hij, zo schrijft hij aan het CDA-bestuur, de balans nog eens opgemaakt en die komt, wat de gemeenschappelijke lijst betreft, „op dit ogenblik op een negatief saldo uit". Hij schrijft, dat hij de hoop had, dat door formuleren van uitgangpsunten en van een werkprogram, waaraan hij van harte meewerkte, een vonk zou overspringen en dat op daadwerkelijk evangelisch-bezielde wijze zou kunnen worden samengebonden wat verdeeld was. Zonder zo'n vonk, aldus Goudzwaard, wordt het CDA alleen maar een elektoraal gericht machtsblok in het midden, waarbij het christelijk element meer op de facade dan op de inhoud van de politieke activiteiten betrekking heeft. Goudzwaard moet vaststellen, dat de verwijten over en weer in bitterheid toenemen, dat de verdeling van de macht in het komende CDA steeds meer de aandacht opeist, dat de Kamer fracties nog ver van een feitelijke eenheid af zijn, dat de moed ontbreekt om nu eens niet afzonderlijk maar gezamenlijk een politieke voorkeur uit te spreken betreffende de volgende kabinetsformatie en dat velen de indruk wekken, dat zij de vorming van een gemeenschappelijke lijst als een doel in zichzelf zien. In de kringen van het CDA is de brief van prof. Goudzwaard als een grote teleurstelling ontvangen. Er wordt op gewezen, dat de bezwaren van deze voorvechter van het samengaan tussen KVP, ARP en CHU tegen een gezamelijke lijst op dit moment ongetwijfeld zal doorwerken naar de AR-kiesverenin- gen, waar men er zich nog over moet uitspreken of men de tijd al rijp acht voor een gezamenlijk optreden. In elk geval is de positie van politiek leider mr. Aantjes door Goudzwaards brief versterkt da'sook makkelijk voor viskaart, loterijen, renterekening, buitenlands geld en nog erg veel meer betaalkaarten SAN FRANCIS CO Patri cia Hearst, die na een operatie aan een dichtgeklapte long in het ziekenhuis ligt, heeft de autoriteiten nader ingelicht over haar ontvoering door het Symbionese Bevrijdingsleger (SLA) en de misdaden die zij later, nadat zij zich bij het SLA had aangesloten, heeft helpen plegen. Het eerste resultaat van die nieuwe inlichtingen was dat er in Berkeley, de Californische universiteitsstad waar Patty Hearst twee jaar geleden werd gekidnapt, een aanklacht we gens ontvoering werd inge diend tegen de SLA-leden Wil liam en Emily Harris. Patricia Hearst heeft besloten om meer inlichtingen te geven over haar „ondergrondse pe riode" als „tania" in ruil voor vrijspraak van rechtsvervol ging. Zij zou tot dit besluit zijn ge komen nadat de rechter in San Francisco haar wegens bankroof een voorlopige straf van 35 jaar had gegeven. Die straf is voorlopig omdat de 22-jarige Patty eerst minimaal drie maanden psychiatrisch zal worden onderzocht. Daarna wacht Patty echter in Los Angeles een tweede pro ces, waarin ook het echtpaar Harris terecht moet staan. Als mede-ontvoerster heeft Patty ook de naam genoemd van een vroegere kamergenote, Wendy Yoshimura. Het echtpaar Har- ris en Wendy Yoshimura is wat er rest van het SLA. Prac- tisch heel de harde kern werd in mei 1974 gedood bij een langdurige vuurgevecht met de politie in Los Angeles. 'Ik sprak laatst een vriend van me. Heeft ook postgiro en vist, net als ik, erg graag. Die was z'n viskaart wezen betalen. Had een tijdje in de rij moeten staan. Hij was gewoon niet op het idee gekomen om'het met de giro te betalen. Carmen plakt dan de enveloppen dicht. Dat vindt ze interessant. Echt.' DEN HAAG (ANP) Staatsse cretaris De Goede van Finan cien moet in overleg met consu menten, postgiro, banken en verzekeraars nagaan, hoe een betere regeling tot stand ge bracht kan worden voor het ver goeden van schade als gevolg van het verliezen van betaal kaarten en betaalcheques. Al dus het Tweede Kemrlid'Rienks (PvdA) in aan de bewindsman gestelde schriftelijke vragen. Het blad Koopkracht schreef onlangs dat onvoldoende voor lichting gegeven wordt over het risico, verbonden aan het bezit van de kaarten en cheques. Het kamerlid wil nu van de be windsman weten, hoe groot de schade is, welke verliezers oplie pen doordat de verzekering niets betaalde. delen. Een ander pluspunt is natuurlijk, behalve voor buitenlands geld, de betaal kaart. Niet voor de kleine dingen natuurlijk. Maar ik gebruik 'm bijvoorbeeld wel als ik een nieuwe hengel koop.' Gerrit Vermij heeft twee kinderen. Ze heten Carmen en Ivar.De weekends probeer ik zoveel mogelijk voor ze vrij te houden. Dan gaan we met de hond naar de duinen of bossen. Met Gerrit Vermij is mede- direkteur van een bedrijf voor interieur- en tentoon- stellmgsbouw. Getrouwd. Twee kinderen. Drie jaar geleden een huis gekocht in Badhoevedorp. 'Ach, sommige rekening houders weten met wat ze allemaal met postgiro kunnen doen. Zo kun je bijvoorbeeld met je blauwe betaalkaart geld opnemen m het buitenland. Ik heb ook gehoord, dat je met je gironummer in de Algemene Loterij Nederland kunt meespelen. Maar dat doe ikzelf dus met. Maandelijks terugkerende bedragen laat ik automatisch afschrij ven. Dat heeft zo z'n voor- MINISTER: Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Zee heftig heeftminister Van Kemenade zich gisteren in de Eerste Kamer gekeerd tegen het verwijt dat hij te hard van stapel loopt met de onderwijsvernieuwing. Hij wees erop dat ook in de tijd van de anti-revolutionaire voorvechter voor christelijk onderwijs Groen van Prinsterer sprake was van grote onrust en veel strijd. „Niemand zal achteraf bepleiten dat Groen van Prinsterer meer oog had moeten hebben voor rust. Terecht, want hij en zijn medestan ders stonden voor een belangrijke taak: de emancipatie van bevolkingsgroepen". Volgens de minister gaat het thans om eenzelfde emancipatie, hoewel het nu niet gaat om de bevrijding van een levensbe schouwelijke groepering, maar om kansarmen. Hij haalde heftig uit naar de WD: „Als mevrouw Van Someren dat een nieuwe schoolstrijd noemt, dat vergist ze zich in de partij en die hem voeren, en gebruikt ze het woord „nieuw" ten onrechte". De minister keerde zich ook tegen de WD-motie, waarin met een beroep op het huidige grondwetsartikel over de onderwijs vrijheid de invoering van een middenschool wordt afgewezen. KVP en CHU schaarden zich achter de motie, de AR distan tieerde zich ervan. Minister Van Kemenade iaakte dat de - „niet in het geding zijnde"- vrijheid van onderwijs wordt aangevoerd om een politieke en maatschappelijke keuze - voor de middenschool - af te wijzen. Hoe de eenheid tussen de confessionele fracties uiteen was gevallen, bleek ook uit een opmerking van KVP-woordvoerder Franssen aan het adres van de leider van de AR-fractie in de Tweede Kamer, Aantjes. Franssen kapittelde de minister - die woorden van Aantjes over de vrijheid van onderwijs had geciteerd - met de opmerking: „Lovende woorden over Aantjes zijn niet bevorderlijk voor het vertrouwen van het CDA in de PvdA." Gewonde arbeiders van de munitiefabriek in het Finse Lapua herstellen in het ziekenhuis van hun verwondingen. Bij de explosie, dinsdag, werden 43 mensen gedood. Iedere aangifte is daarom van belang voor het Doen dus. AMSTERDAM Een 41-jarige Turk heeft dinsdagmiddag zijn van hem gescheiden Nederland se echtgenote met drie kinderen ontvoerd uit een flat in de Am- sterdame Bijlmermeer. De hoofdstedelijke politie acht het niet onmogelik, dat de man met de 33-jange vrouw, twee meis- n 9 en 7 jaar en het zoontje van 4 jaar Nederland al heeft verlaten. De politie werd dinsdag aan het eind van de middag gewaar schuwd door de 26-jarige zuster de ontvoerde mevr. L. M. f. Kerpel. Zij was even tevoren igebel d door haar oudere ister uit de Bijlmermeer, die lar opgejaagd zei dat ze enige dagen met haar ex-echtgenoot en de kinderen weg zou gaan. De zuster vermoedde onraad, omdat ze wist dat de. Turk steeds dreigde haar naar Tur kije te zullen meenemen. Het gesprek werd plotseling verbro ken toen de jongere zuster zei: „Zal ik de politie waarschu wen?" Wel probeerde zij terug te bellen, maar het bleek onmo gelijk nog verbinding te krijgen. Daarna riep ze de hulp van de politie in, die in de flat een grote ravage aantrof. De telefoon- Vragen over vergoeding verloren draad bleek uit de muur getrok ken te zijn. Op de grond vond men de stuk geslagen bril van de moeder. De politie vermoedt, dat de man bij zijn actie hulp heeft gekre gen van landgenoten. Men heeft via interpol alle politiekorpsen in Europa gevraagd naar de man uit te kijken. Ontmoeting Kissinger en Afrikaanse leiders WASHINGTON (Reuter) De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, dr. Henry Kis singer, heeft tegen zwarte leden van het Amerikaanse Congres gezegd dat hij van plan is tij dens zijn aanstaande Afrikaan se reis leiders van Afrikaanse bevrijdingsbewegingen te ont moeten. Een hooggeplaatste functionaris in Washington lichtte toe dat het vooral gaat om leiders van be vrijdingsbewegingen die bij de kwestie Rhodesië betrokken zijn. Kissingers reis begint nog deze maand. Amerika heeft Engeland ge steund in zijn eis dat de blanke minderheid in Rhodesië ruimte moet maken voor de zwarte meerderheid. slecht weer doen we thuis spelletjes. Maar ze kunnen zichzelf ook best vermaken, hoor. Het komt wel 'ns voor dat ik 's avonds nog wat werken moet, de financiën regelen, korrespondentie. KVP-Kamerlid Weijters begraven RIJSWIJK Onder grote belangstelling is gisteren het KVP- Tweede Kamerlid A. C. M. Weijters begraven op de begraafplaats „Eikelenburg" in Rijs- Onder meer premier Den Uyl, vice-premier Van Agt (justitie), bur gemeester Schols van Den Haag en NOS- voorzitter Jurgens na men afscheid van het Kamerlid. De heer Weijters kwam vorige week vrijdag om het leven, toen hij op Rijksweg 12 werd ge troffen door een har taanval. Hij is sinds 1956 lid geweest van de Tweede Kamer en heeft zijn werk tot 1971 gecombineerd met het voorzitterschap van de Katholieke Bond van Overheidspersoneel. Ook is hij lid geweest van de Haagse ge meenteraad. Stel dat aanstaande zaterdagmiddag je porle- monnaie uit de kleed kamer wordt gestolen stel dat je dat niet aan geeft. Ie denkt ach, die paar gulden. Laat ze er gelukkig mee Waar wij mee zouden zijn Met uw aangifte. Want wij weten dat het 74 dagen geleden in diezelfde kleed kamer ook al raak de T' A\ en 3 an- JHH Callaghan ontslaat naaste medewerker LONDEN (Reuter-DPA) De nieuwe Britse premier James Callaghan heeft een van de niet tot het kernkabinet behorende ministers van binnenlandse za ken, Alexander Lyon, ontslagen. Deze hield zich vooral bezig met kleurlingenkwesties en staat be kend als een fel tegenstander van de apartheidspolitiek. Lyon reageerde nogal verbitterd op zijn ontslag. „Ik heb de prijs betaald voor de poging gerech tigheid te brengen voor de kleurling in dit land. Callaghan heeft nooit een hoge dunk ge had van mensen die zich daar voor inzetten", aldus de ex-mi- nister. Toen Labour nog in de oppositie zat, hield hij zich voor al bezig met buitenlandse zaken. Waarnemers hadden verwacht dat Lyon bij de kabinetshervor mingen bij buitenlandse zaken zou worden ingedeeld. Intussen is woensdag ook be kend geworden dat de kersverse minister van buitenlandse za ken, Anthony Crosland, van twee tot elf mei een bezoek zal brengen aan China en Japan in antwoord op uitnodigingen die de Britse regering vorig jaar heeft ontvangen. De politie.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13