£eidóc Soina/ttt Groeiend verzet Syrische interventie in Libanon alstublieft, 3udere ambtenaar nog torter laten werken Shell Italiè betaalde onder grote druk steekpenningen Weer kanaalmoord in Zuid-Limburg Vervoersbond wil Londense taxi P.S.V. BEDRIJVIGHEID IN INDUSTRIE NEEMT TOE DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel 071-122244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank N V Leiden- Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J Hallewas - Chef-redacteur: J. W. C. Leune Jvertenties (excl BTW) 0.45 per mm Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen kwartaal 38.27; jaar 149,15; losse nummers: 50 cent Woensdag 14 april 1976, 66e jaargang no. 20401 Cupvoetbal VHj ree'bewolkhe 1 Vrij veel bewolking r Cupstrijd PSV—St. Etiënne op Ned. I om 19.55 uur. Om 22.00 uur Panoramiek met Italiaans smeergeld. Sprekershoek om 22.55 uur met uitwisseling jon geren. Ned. II om 19.05 uur Alan Price in „Wie is deze?"; om 20.30 uur De Waltons en om 22.00 uur Het oudste wonder: de piramiden. Vrij veel bewolking met hier een daar een bui. maar in het oosten van het land eerst nog zonnige perioden. Zwakke tot matige wind draaiend naar zuidwest of west. Max. temperaturen van 9 tot 15 graden Morgen: Zon: 5.44-19.38. Maan: 21.23 - 06.03. Schev. hoogw. 3,26-15.47, laagw: 11.29-23.51. BEIROET Syrië krijgt steeds meer kritiek te verduren op zijn interventie in de Libanese burgeroorlog, niet alleen van de inheems-pro- gressieve groeperingen onder leiding van Ka- mal Joemblatt, maar ook van andere Arabi sche staten zoals Libië en Irak. Kennelijk vanwege deze kritiek stond de op mars van de geregelde Syrische troepen en de daarmee gelieerde Palestijnse eenheden giste ren op een laag pitje. Nog steeds bevindt zich een Syrische tankmacht in offensieve stellin gen bij de grenspost Masnaa. Van daaruit stootten kleine patrouilles gisteren twintig kilo meter landinwaarts door. De Libanese leider van de progressieve groe peringen Joemblatt heeft gisteren kontakt ge had met enkele Arabische hoofdsteden om te proberen de Syriërs onder druk van die staten terug te drijven. Volgens Joemblatt vergroot de Syrische aanwezigheid het gevaar voor ingrijpen door Israël, omdat de Joodse staat aan haar noordgrens geen sterke Syrisch-Pa- lestijnse strijdmacht zou willen dulden. Terwijl de politici en militairen touwtrekken regeert in Libanon eigenlijk alleen de chaos. In de afgelopen 24 uur zijn alle veertig juwe liers van Beiroet geplunderd. Banken, meubel zaken, kledingzaken werden leeggeroofd. 99 (Van een onzer verslaggevers) AMERSFOORT (ANP) De vervoersfederatie van NKV en NW wil dat de Nederlandse taxichauffeurs net als hun Londense collega's wagens krijgen waarin voor- en achter bank door een ruit van onbreekbaar glas zijn gescheiden. Dat stelt de groepsraad taxibedrijven van de federatie in een voor de ministerraad bestemde verklaring. De groeps raad vergaderde gisteren in Amersfoort over het rapport van de werkgroep „veiligheidsvoorschriften taxichauffeurs". Verder wenst men dat niet-betalende passagiers strafbaar worden gesteld. De afwijzende opmerkingen van minister Van Agt daarover vindt de groepsraad onaanvaardbaar. De vervoersfederatie meent voorts, dat het delegeren van de uitvoering van de aanbevelingen uit het rapport aan de gemeentebesturen, zal leiden tot „ernstige lacunes in de bescherming van de taxichauffeurs". let Franse lag... KONINGEN (ANP) - de veronderstelling r de poort van de nesch-Groningsche ikerwerkfabriek te lan, plaatste een 46- rige Franse chauffeur steravond zijn vracht- igen op de spoorweg- trgang in de spoorlijn nningen-Leeu warden. 'et gevolg van de ver eerde parkeermanoeu- ■e was een botsing met trein Groningen- eeuwarden. Hierbij lie- en de treinbestuurder en passagier lichte 'ondingen op. De la ng van de vrachtwa- in, een elektromotor t veertig ton, beland- in de berm naast de ioorbaan. Van de trai- en truck bleef bijna ets over. Het eerste de drie treinstellen hoot langs de trailer et zijn neus de sloot in, ook het tweede trein- e\ raakte ontspoord, schade bedraagt vele cfiderdduizenden gul- Verdwenen in een gat Niets wees op gevaar toen een man in Madrid 's nachts zijn huis uitstapte. Maar hij was nauwelijks enke le stappen van zijn huis, toen de grond onder zijn voeten weg zakte. Gisteren waren brand weerlieden nog druk in de weer om naar de man te zoeken. (Van een onzer verslaggevers) EN HAAG— De vijf samenwerkende centrales an overheidspersoneel willen dat de overheid als rootste werkgeefster een groot aantal maatrege- treft om de jeugdwerkloosheid terug te drin- en. Ze willen dat de arbeidstijdverkorting voor mbtenaren van 60 jaar en ouder wordt uitge reid en dat de overheid geen mensen meer in ienst neemt of houdt die ouder zijn dan 65 jaar. Ie werkloosheid werd ook ter sprake gebracht oor ir. D. Noordhof, vice-voorzitter van de raad an bestuur van Philips, die op een bijeenkomst 1 Rotterdam ervoor pleitte, de huidige werkloos- eid ook met „onorthodoxe middelen" te bestrij- den. Hij blijkt voorstander van een kortere wer kweek, zodat er meer arbeidsplaatsen komen. De hieruit voortvloeiende lasten zouden voor een deel kunnen worden bestreden door de ww-gelden, en voor een deel door hen die op deze manier aan werk worden geholpen. Op een bijeenkomst in Maastricht over „onderwijs en werkgelegenheid" heeft CNV-secretaris D. Grasman de suggestie gedaan, het recht op het volgen van een opleiding te koppelen aan de bereidheid om gedurende een bepaalde tijd onaan gename arbeid te verrichten. „We hebben nog nooit zo'n goed opgeleide beroepsbevolking gehad, maar nog nooit is het zo moeilijk geweest mensen te vinden voor noodzakelijk onaangenaam werk". De Eindhovenaren hebben het zondag tegen De Graafschap rus- aan gedaan.... ■dus mag St. Etienne met z'n 1-0 voorsprong wel oppassen. Een „blijmaker" van formaat, deze halfautomatische heren- parapluie. U krijgt dit regenscherm kado als 'dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant: naam: adres: woonplaats: STUUR als dank voor de moeite een herenparapluie naar: naam: adres: ^woonplaats: DEN HAAG (ANP) De directie van de Ita liaanse Shellmaatschappij, Shell Italiana, is ge zwicht voor de druk van de Italiaanse Christen democratische partij. Dit heeft de president-di recteur van de Koninklijke Shellgroep mr. Wag ner, gisteravond medegedeeld ter toelichting van de gisteren door het concern afgelegde verklaring inzake het betalen van "smeergel den". Volgens mr. Wagner was die druk van deze Italiaanse politieke pairtij wel bijzonder groot Hij vond het echter fout dat dit gebeurd is. Het is de beleidslijn van de groepsdirectie van de Koninklijke Shell om nooit aan omkoperij te doen. Dat is geen ethisch standpunt", zei mr. Wagner, "maar een practisch standpunt. Iets was niet goed is, kan namelijk op den duur toch geen stand houden, dat is de ervaring, die de Koninklijke Shell in zijn geschiedenis heeft opgedaan". Mr. Wagner deelde verder mede, dat de groepsdirectie van plan was om over de betalingen aan de politieke partijen in Italië mededelingen te doen op de komende vergadering van aandeelhouders, die in mei aanstaande in Den Haag zal worden gehouden. Mr. Wagner was niet bereid de namen te noemen van de andere landen, waar soortgelijke betalin gen aan politieke partijen of regerinsfunctionarissen waren gebeurd. Hij zei dat dit in ieder geval niet in Nederland is gebeurd. Gisteren hebben de beide moedermaatschappijen van de groep, Koninklijke en Shell verklaard, dat de inmiddels aan Italië verkochte dochter van de groep, Shell Italiana, in de periode van 1969 tot 1973 jaarlijks ongeveer een half miljoen pond sterling als bijdrage aan politieke partijen in Italië betaald heeft. Al voor dit in de openbaarheid kwam heeft de groepsdirectie hieraan een einde gemaakt, toen deze betalingen door een accountantscontrole ter kennis van de groepsdirectie was gekomen. Explosie Een beeld van wat de meeste- bewoners van het Finse Lapua gisteren bij het ontwaken aan troffen in hun huizen: een enorme ravage als gevolg van de explosie in de munitiefa briek die aan tenminste 43 mensen het le ven heeft ge kost. Veel van de slachtoffers zijn vrouwen die in de fabriek werkten. De oor zaak van de ont ploffing is niet bekend. De meeste functio narissen van de fabriek zijn of wel omgeko men, ofwel ern stig gewond ge raakt. TANKWAGEN OM ZEEP (Van een onzer verslaggevers) SCHOONHOVEN Door onbe kende oorzaak is vanmorgen op de provinciale weg naar Ut recht een tankwagen met 30 ton vloeibare zeep in een sloot te recht gekomen en gekanteld. Aangezien de politie de kans niet uitgesloten achtte dat de tank zou breken werd met man en macht eraan gewerkt de zeep zo snel mogelijk over te pom pen. Daarbij bleef het slootwa ter zo goed als schoon. Schapen schip In Australië ligt een schip ge reed voor een reis met 51.000 schapen naar Iran. In het Mid den-Oosten - groeit de be langstelling voor schapen uit Aus- tralië. Daarom is deze voormalige D olietanker uit de Mtïl$ïllïl mottenballen gehaald en als schapenschip omgebouwd. In de enorme con structie op het dek worden de schapen auto matisch ge voerd, om fit en wel in Iran aan te komen, waar zij ritueel zullen worden ge slacht. fiP|Ï<|S| Dode bij rel in Portugal LISSABON Bij gevechten tussen linkse demonstranten en politie en leger in de Portugese stad Beja is gisteravond één dode gevallen. Vijftien perso nen raakten ernstig gewond. Politie en militairen moesten schoten in de lucht afvuren om een menigte van linkse beto gers af te houden van het bin nendringen van een politiebu reau. De betogers eisten de vrij lating van geestverwanten die tijdens een politieke bijeen komst waren aangehouden. Sinds het begin van de campag ne voor de verkiezingen van 25 april hebben zich al verscheide ne incidenten voorgedaan. De rel in Beja was echter het ern stigste incident tot dusver. ADVERTENTIE BERICHT VOOR ONZE ADVERTEERDERS In verband met Goede Vrijdag en Pasen is het sluitings tijdstip voor het aannemen van advertentieopdrachten als onderstaande gewijzigd. Voor onze edities van ZATERDAG 17 APRIL EN DINSDAG 20 APRIL geldt als uiterste inleveringstermijn vrijdag 16 april 's morgens 10.00 uur. Van onze correspondent Brussel Aan de lijst van gniwelijke kanaalmoorden in Zuidoos- t - Nederland, die sedert begin 1971 met de regelmaat van de klok worden ontdekt is een negende moord toegevoegd. De Belgische rijkswacht heeft in Rekem, ten zuiden van Maastricht op Belgisch gebied, uit de Zuidwillemsvaart het lijk opgehaald van een naar schatting 35-jarige man, die met drie schoten in het hoofd blijkt te zijn vermoord. De Bijzondere Opsporings-brigade (BOB) heeft contact opgenomen, zowel met de politie van Luik als Visé (ten zuiden van Maastricht) als die van Maastricht zelf om achter de identiteit van de man te komen. Het lichaam van de man werd geheel naakt aangetroffen. In tegenstelling tot enkele van de voorgaande lugubere vondsten was het lichaam niet met touwen en ijzerdraad omwikkeld, of met stenen verzwaard. De Belgische politie zegt, dat het gevonden lichaam zowel van een Belg als van een Nederlander kan zijr omdat het overal in hetiwater kan zijn gegooid. Vermoedelijk gaat het om een afrekening in de onderwereld of om een roofmoord. Eerder werd ook al de veronderstelling geuit, dat een gespeciali seerde bende aan het werk is, maar daarover heeft de politie tot nog toe geen zekerheid gekregen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De orders voor de Nederlandse industrie zijn de afgelopen maand toegenomen en de bedrijvigheid is in lichte mate gestegen. In april, mei en juni wordt een verdere stijging van de industriële bedrijvigheid verwacht. Een en ander blijkt uit een conjunctuurtestvan het Centraal Bureau voor de Statistiek. De uitkomsten hiervan hebben betrek king op ongeveer 80% van de industrie, uitgezonderd de voedings- en genotmiddelenindustrie. Niet alleen de exportorders zijn in maart (sterk) toegenomen, ook de binnenlandse orderontvangst was groter. Zoeterwoudenaar verongelukt WASSENAAR Bij lossings werkzaamheden op het terrein van Menken Landbouw aan de Rijksstraatweg in Wassenaar i^ vanmorgen om zes uur de 56-ja rige H. van Rooijen uit Zoeter- woude om het leven gekomen toen hij bekneld raakte tussen een vrachtauto en een aanhang wagen. De man wilde de aanhangwagen aan de trekker koppelen, maar vermoedelijk doordat hij de aanhangwagen van de remmen had gehaald schoot de wagen door en kwam de man tussen de beide wagens bekneld. Hij was op slag dood. MANIAK In Tel Aviv is een vrouw aangehouden die ervan wordt verdacht de maniak te zijn die de laatste weken op niets vermoedende burgers schoot en een aantal verwond de. Politie-agenten grepen de vrouw op het ogenblik waarop zij wilde schieten met een pis tool dat ze uit haar handtas had gehaald. Het laatste slachtoffer van de maniak was een lid van een Westduits volleybalteam, dat zondag werd getroffen. ETHIOPIE Het Eritrese be vrijdingsfront heeft laten weten dat het twee gevangen Amerika nen zal berechten als de Ameri kaanse regering geen vergoe ding betaalt voor schade die Eritrese burgers door Ameri kaanse wapens hebben geleden. Met bom aan de wandel LICHTENVOORDE (SNP) - Tot grote verbijstering van het personeel van gemeentewerken van de Oostgelderse plaats Lichtenvoorde, kwamen giste remiddag arbeiders van het werkvoorzieningsschap Hacron aanrijden met een bom. De mannen hadden het ding opgegraven bij de aanleg van een speeltuin, sloegen met hun schoppen aarde en roest weg, legden de derdtig ponder uit de tweede wereldoorlog op een karretje en wandelden ermee dwars door het centrum van Lichtenvoorde naar de gemeen- teloods. In allerijl werd de ex plosieven opruimingsdienst ge waarschuwd, die het helse ding ondergronds tot ontploffing bracht.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1