Opleving Kerf-verse Samson. Lekker pittig. Lekker zacht. Dat is de eigen Samson smaak. economie gevaarlijk" De bekende kruik is op tal van plaatsen gebarsten MINISTER LUBBERS: JHR. MR. F. O. J. SICKINGHE: Een leeuw vaneenshag. Beveiliging scheepvaart noodzakelijk HOTEL IN BRAND: ZES DODEN DINSDAG 13 APRIL 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 7 (Van een onzer verslag- gevers) DEN HAAG De risi co's van aanvaringen en de op ernstige on gelukken in de havens worden steeds groter. Rotterdam kan dankzij een goed verkeersbege leidingssysteem tot een der veiligste havens van de wereld gerekend worden, maar het is van groot belang dat het huidige systeem wordt vernieuwd". Dit zei gis teren directeur-generaal van het loodswezen G. de Graaf tijdens een in ternationaal symposium over verkeersregeling op zee in het Haagse Congresgebouw. Staatssecretaris Van Huiten zei op de ope ningsdag van dit sympo sium, dat wordt gehou den door het Nederlands Maritiem Instituut in sa menwerking met de TH Delft, dat terwille van de veiligheid snel begon nen zal moeten worden met de harmonisering van de verkeersbegelei- ding van schepen in Eu ropese havens. „Uiteind elijk zullen alle syste men in de gehele wereld op elkaar afgestemd die nen te worden", merkte de staatssecretaris op. Hij voerde daarbij aan, dat het risico van onge lukken tot grote hoogte is gestegen. „Er verschij nen nieuwe types sche pen die gevaarlijke la dingen zoals chemische produkten en gas ver voeren. Deze kunnen niet alleen gevaar voor de bemanning maar ook voor het milieu opleve ren. Ook is het verkeer op het water steeds in tensiever en wordt op sommige plaatsen sterk bemoeilijkt door een groeiend aantal boorei landen en pijpleidin gen", aldus de staatsse cretaris. Het drie dagen durend^ symposium heeft tot taak het internationaal overleg over de scheep vaartbeveiliging te sti muleren. De resultaten van het symposium in Den Haag zullen ter kennis van de interna tionaal raadgevende ma ritieme organisatie Imco gebracht worden. „Belastingdienst strafte handelaar in heroïne al AMSTERDAM (ANP) Vijf jaar gevangenisstraf met aftrek werd gisteren voor het Amster damse gerechtshof geëist tegen een 21-jarige Chinese assistent- croupier wegens het in bezet hebben van een partij heroïne met een waarde van anderhalf tot twee miljoen gulden. De verdediger van de Chinees t "pleitte een geringere straf. „Wat voor een straf moeten we geven als ooit de grote handela ren boven water komen. En daarbij is mijn cliënt na zijn aanhouding ook al zwaar door de belastingdienst gestraft: zo wel voor '74 als voor '75 kreeg hij aanslagen voor een inkomen van een half miljoen gulden", zei pleiter mr. R. Heukels. De rechtzaak tegen de Chinese jongeman diende in hoger be roep nadat de rechtbank hem tot vier jaar had veroordeeld. De man was door de politie gepakt in oktober van het afge lopen jaar tijdens een razzia. De verdachte ontkende iets van de hoeveelheid heroïne in zijn kast te hebben geweten. De uit spraak van het gerechtshof is gedateert op 26 april. Kwart miljoen gestolen bij inbraak ROTTERDAM (ANP) Bij een inbraak in een woonhuis aan de Randweg in Rotterdam-Zuid is dit weekeinde voor meer dan een kwart miljoen gulden buit gemaakt. De dieven kwamen het huis, waarvan de bewoners afwezig waren, binnen door het forceren van de voordeur. In een van de j slaapkamers vonden zij een ju welenkistje met daarin voor I 20.000 gulden aan gouden siera- den. Een muurkast leverde een nog rijkere buit op: uit enige portefeuilles en boodschappen tassen kwam in totaal voor 250.000 gulden aan contant geld te voorschijn. De bewoners had den het geld van de bank ge haald om zakelijke redenen. Als je Samson rookt, wéét je wat je rookt Een altijd soepele kerf-verse shag. En de smaak herken je meteen. De heel eigen Samson smaak. Lekker pittig en zacht Een smaak die alléén Samson je geeft En die je nergens anders vindt NIJMEGEN (ANP) „De conjuncturele opleving die ohze economie in de laatste zes maanden ondervindt is gevaarlijk". Dit zei minister Lubbers gistermiddag tijdens een spreekbeurt voor de Gelderse Kamer van Koophandel en Industrie in Arnhem. „Het gevaar van de conjuncturele opleving schuilt hierin", aldus de minister, „dat deze de structurele problemen van de werkloosheid versluiert". .Hoewel wij kunnen vaststellen dat de werkloosheid niet meer stijgt zullen we in de komende jaren met een grote structurele werkloosheid te kampen heb ben. Tijdens de huidige con junctuuropleving zien we alleen maar dat de voorraden van de bedrijven worden aangevuld en dat er op het gebied van de efficiëntie investeringen worden gedaan. Er vinden echter geen produktieuitbreidingen plaats. Het beleid van de regering is er dan ook op gericht", zo zei de minister van Economische za ken, „om middels een rem op de collectieve uitgaven de con currentiepositie van de Neder landse bedrijven te verbeteren. Dit betekent," zo maakte de mi nister duidelijk, „dat we in Ne derland ondanks deopleving van de conjunctuur er met zijn allen op achteruit moeten gaan wat betreft de arbeidsvoorwaar- denverbetering." Hij sloot de laagstbetaalden uit van deze achteruitgang. J. R. M. van den Brink, H. F. van den Hoven, G. Kraijenhoff, P. van Mee teren, H. A C. van Riemsdijk, F. O. J. Sickinghe, A. Stikker, E. van Veelen, G. A Wagner. Negen namen. Niet genoeg voor het samenstellen van een voetbalelftal. Wel voor een kansrijk onder nemersteam. De negen zijn namelijk president-di recteur/voorzitter raad van bestuur van de impo nerende, veelal landsgrenzen overschrijdende pro- duktieconcerns en dienstverlenende instellingen: Amro-bank, Unilever. Akzo, Nationale Nederlan den, Philips, Vmf-Stork, Rijn-Schelde-Verolme, Es- tel/Hoesch-Hoogovens en Koninklijke Nederlan- sche Petroleum Maatschappij. Dat is niet mis. Zij hebben op 9 januari j.L de evenzeer bejubelde als bekritiseerde open loon- brief geschreven aan de ministerraad, staatssecre tarissen en leden van het parlement Het is, zoals de negen dat zelf opmerken, niet gebruikelijk dat een aantal ondernemers, die verantwoordelijkheid dragen voor de leiding van grote, in belangrijke mate voor de export werkende bedrijven, zich gezamenlijk uitlaat over gewichtige nationale vraagstukken. Dat laten ze meestal over aan de werkgeversorganisaties VNO en NCW en hun poli tieke geestverwanten. De negen zijn - vrij vertaald - van mening, dat bij een ongewijzigd politiek beleid de onderne- mersbeurs straks leeg is. En een lege beurs is een vod. Daarom moeten structurele vraagstukken worden aangepakt De belangrijkste elementen van de gezamenlijk (overheid, werkgevers en werknemers) na te streven oplossingen zijn vol gens de negen leiders; aanzienlijk terugdringen van collectieve druk - belastingen, sociale premies, retributies en heffin gen van de overheid - als voorwaarde voor een daadwerkelijke beperking van de stijging van de arbeidskosten zonder een onaanvaardbare druk op de arbeidsinkomens; 0 een radicale verbetering van het ondernemings klimaat door een positieve benadering van onder nemend Nederland en door het vermijden van beleidsdaden en -uitspraken, die het vertrouwen van binnen- en buitenland in de mogelijkheden, die Nederland biedt, ondermijnen; 0 een bundeling van economische en maatschap pelijke krachten, zodanig dat in goed overleg tussen overheid, werknemers en werkgevers een beleid kan worden gevormd dat erop is gericht werkgelegenheid, welvaart en welzijn in de toe komst veilig te stellen. Kortom: Nederland moet zich niet vervreemden van de levenswetten van het ondernemingsgewijze vDortbrengingsstelsel, het neo-kapitalisme. IVat de negen exact bedoelen, proberen we duide lijk te maken aan de hand van uitlatingen van één van die negen, en wel jhr. mr. F. O. J. Sickinghe, voorzitter van de raad van bestuur van Vmf-Stork. De citaten in onderstaand verhaal zijn ontleend aan een rede, die hij drie dagen voor het verschijnen van „De Brief" in Hengelo hield met als titel: „Ruimte voor de onderneming", van Sickinghe over de nationale economische pro- blemen worden gezien. Hetzelfde geldt voor de inhoud van de brief van de negen. Sickinghe meent, dat er ook in 1976 weer heel veel van de onderneming en daarmee ook van de leiding van de onderneming wordt verwacht door de samenleving. Zo wordt volgens de Vmf-Stork- topman de onderneming verantwoordelijk gehou den voor het behoud van de werkgelegenheid, wordt van de onderneming zekerheid gevraagd met betrekking tot het bereikte reële inkomen, zo niet de stijging daarvan en wordt zekerheid ver langd wat betreft de bijdrage aan de financiering van de collectieve voorzieningen. „Die zekerheiden kunnen echter nooit worden gegeven. Wel moet op de verwezenlijking ervan alle aandacht zijn gericht", aldus Sickinghe, die wel de zorg voor deze maatschappelijke verlangens wil dragen, maar niet de zekerheid ervan kan garanderen omdat ondernemen in het Westen nu eenmaal risico's met zich brengt De economische problemen, waarmee we nu wor stelen, kwamen in het begin der zeventiger jaren aan de oppervlakte. Sindsdien loopt de werkgele genheid in bedrijven voortdurend terug bij een ongeveer gelijk aanbod van arbeidskrachten. En die beschikbare arbeidskrachten zijn duur, heeft het Centraal Planbureau uitgerekend. Sickinghe noemt ook als voornaamste oorzaak de sterke stijging van de reële arbeidskosten, d.w.z. de ver houding tussen lonen en opbrengstprijzen. Dit heeft volgens hem weer geleid tot het ontstaan van looninflatie, de verslechtering van de concurrentie positie t.o.v. het buitenland en de snelle Een gesprek met ons wilde hij voorlopig niet Evenmin als Philips-topman Van Riemsdijk, die onlangs in het Amerikaanse blad Time verklaarde, dat de socialistische regering van premier Den Uyl die Nederland de afgelopen 2,5 jaar regeert, een campagne is begonnen om de Nederlandse multi- natinonals, waaraan de Nederlanders voor een groot deel hun welvaart te danken hebben, te kortwieken. Sickinghe en Van Riemsdijk wilden op dit moment geen interview geven, omdat ze van oordeel waren „hun zegje al te hebben gedaan" en dat het woord nu aan de overheid is. Ze willen een adempauze. In het kader van deze serie zijn de uitlatingen die Vmf-Stork-topman Sickinghe in Hengeloord deed aan de vooravond van het ver schijnen van De Brief toch van belang. Want het is niet niks, wanneer Sickinghe beweert: „Ik heb er geen probleem mee de stelling te verdedigen, dat dit kabinet niet al datgene doet wat in zijn vermogen ligt om de werkgelegenheid ook op langere termijn en meer structureel te bevorde ren". In de stellingname van Sickinghe is opvallend, dat hij eigenlijk de mening van het buitenland over Nederland als centraal uitgangspunt neemt. Hij vindt, dat Nederland als land van ethici en experi menten (vermogensaanwasdeling, ondernemings raad) zich dreigt te isoleren van de buitenwereld. Hij is daarover erg bezorgd. Citaat: „Vorig jaar heb ik persoonlijk ervaren dat men zich in de Verenigde Staten en in verschillende Westeuropese landen schromelijk verbaasd toont over de maat schappelijke ontwikkelingen in Nederland." toene ming van de werkloosheid, voor zover deze van structurele aard is. De Sickinghe: „De belangrijk ste oorzaak van dit uiteenlopen van lonen en opbrengstprijzen is dat in onvoldoende mate reke ning werd gehouden met het beslag dat de over heid legde op de beschikbare middelen voor uit breiding van collectieve voorzieningen: een steeds toenemende inflatie was het resultaat van het onvermogen om prioriteiten te stellen, anders ge zegd van een overmaat aan niet gelijktijdig vervul bare wensen in de sfeer van de persoonlijke en collectieve behoeften". WD-fractieleider Wiegel zou zeggen, dat de overheid aan de potverteren is geweest. Sickinghe stelt, dat Nederland een voorbeeld moet nemen aan West-Duitsland, waar de inflatie vorig jaar de helft bedroeg van die in Nederland. Gevolg: lagere loonstijging en dienten gevolge meer concurrerend. „De bekende kruik is in ons land op tal van plaatsen gebarsten", aldus Sickinghe, die meent dat er bij een economisch minder riskant beleid ruimte blijft voor een reële verbetering van de arbeidsvoorwaarden. Sickinghe is ervan overtuigd, dat er maar één manier is om de arbeidskostenstijging tot aan vaardbare proporties terug te brengen, en wel door beperking van de stijging van de gezamenlij ke druk van sociale premies en belastingen. Hij voegt hier aan toe, dat er wel gewaakt moet worden tegen het aantasten van het huidige niveau van de sociale voorzieningen voor diegenen in onze samenleving, die van de sociale uitkeringen moe ten leven en tot de laagst betaalden behoren. „De overheid zal er echter niet aan kunnen ontkomen ook de belastingdruk te verlagen en dus zal de overheid al haar bestedingen, die niet behoren tot de categorie voor de sociale voorzieningen, tijde lijk moeten beperken", aldus Sickinghe; die con stateert dat in de begroting van 1976 van inkrim ping van overheidstaken nog weinig te merken is. Het is volgens Sickinghe bittere noodzaak, dat het bedrijfsleven een minimum aan ruimte wordt gela ten om te werken volgens de structurele wetten, waar het particuliere bedrijfsleven hier en overal elders krachtens zijn aard aan onderworpen is. Uiteraard is in die filosofie winst noodzakelijk voor het voortbestaan, de continuiteit van elke onderneming. Het zit Sickinghe dwars, dat door vele politici en in toenemende mate ook leiders van de vakbewe ging, meer gesproken wordt over de verdeling van de welvaart dan over instandhouding en vergro ting van de welvaart Ook ziet hij weinig heil in incidentele regeringsteun voor noodlijdende indus triële en dienstverlenende bedrijven. Sickinghe: „Belangrijker zou het op dit moment zijn als het kabinet niet alleen EHBO-er speelde, maar zich ook afvroeg door welke globale en concrete maat regelen een klimaat zou kunnen worden gescha pen, waarin het bedrijfsleven gezond zou kunnen opereren. Laat men het dan niet in eerste instantie hebben over regionaal beleid en over structuuron derzoeken. Het moet nu gaan over de algemene economische politiek. Is die goed dan volgt een oplossing in de regio's of in de bedreigde sectoren, met minder problemen". Verder ziet de Vmf-Stork-topman meer in een exportbevorderende rol dan in een ondernemende rol van de overheid. „Want overheidsambtenaren zijn nu eenmaal geen ondernemers, hoe grote kwaliteiten ze overigens ook mogen hebben". Sic kinghe heeft geen enkele moeite mee het systeem van vrije ondernemingsgewijze produktie te verde digen. In de brief van de negen staat daarover: „Men moet zich niet verwijderen van de economi sche werkelijkeheid en, met name wat ons land betreft, van de levenswetten van het onderne mingsgewijze voortbrengingsstelsel". Kortom: ver beter het ondernemingsklimaat in plaats van de VAD- en medezeggenschapsexperimenten te sti muleren. Afschaffen van de huidige kapitalistische maat schappij-structuur en van de vrije internationale concurrentie en het invoeren van een geleide economie is volgens Sickinghe een gedachte, die Zal leiden tot verlies aan leefbaarheid en vrijheid. Die leefbaarheid en vrijheid wordt volgens Sic kinghe - en zijn acht medeschrijvers van De Brief - nu al aangestast. De voorzitter van de raad van bestuur van Vmf-Stork som op: zeer hoge belastin gen, zeer hoge sociale lasten, dientengevolge lage winsten en onvoldoende reserves, vaak willekeuri ge milieu-eisen, uitgebreide toepassing van hinder wetbepalingen, wet op selectieve investeringsrege ling, inhoudelijke toetsing van fusies op maat schappelijk nut, geen mogelijkheid tot tijdige aan passing van personeelskosten bij terugslag, afro ming hoge winsten bijvoorbeeld door de VAD, uitvoervergunningen, moeizaam verlopende be sluitvormingsprocessen, enz. Sickinghe: „Als men al deze ontwikkelingen in hun onderlinge samenhang beziet, is het waarachtig geen wonder dat de investeringen hier te lande sterker teruglopen dan in andere landen. Een ongewijzigd overheidsbeleid zal stellig leiden tot toenemende structurele werkloosheid, die slechts tijdelijk versluierd kan worden door een sterke economische opleving in West-Duitsland, Neder lands voornaamste handelspartner". Samenvat tend stelt Sickinghe: „Ik dacht dat onze Neder landse samenleving wel degelijk leefbaar is, maar dat kan snel veranderen door dwang en onverant woorde experimenten. Maar dat merkt men pas als het kalf vrijwel verdronken is. Dan zal het werkelijk moeilijk zijn anderen daadwerkelijk te SAPPADA, Italië (AP) Tenminste ses mensen zijn gedood en ongeveer 20 gewond tijdens een brand die in de nacht van zondag op maandag heeft gewoed in hotel Dolomiti in de Italiaanse plaats Sappada. Twee mensen worden nog vermist Twee van de zes gasten overleden nadat zij in paniek uit een raam op de vierde verdieping van het hotel waren gesprongen. De andere vier zijn in het gebouw gestorven. Er waren volgens de politie ongeveer 80 gasten in het hotel, merendeels buitenlanders. Het vuur was ontstaan in de eetzaal van het hotel waarna het zich snel verspreidde door het grotendeels houten gebouw. Het gebouw werd volledig verwoest. Nadat het vuur geblust was zijn brandweermensen tussen de puinhopen op zoek gegaan naar mogelijke slachtoffers. Verschillende toeristen sprongen in paniek het uit het raam toen zij wakker werden van de brand, en raakten gewond. Anderen wisten zich met aan elkaar geknoopte lakens en dekens uit het gebouw te redden. Altijd kerf-vers. Dat draait soepel en nog voordeliger ook! Brandweerlieden trachten het dak van het hotel te bereiken. Vanuit de ramen op de eerste verdieping hangen aan elkaar geknoopte beddelakens die tientallen gasten gebruikten om aan het vuur te ontkomen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7