Productie leermiddelen moet doelmatiger worden KISSINGER WAS IN 1973 BIJNA WEGGEGAAN Israël geeft Arabisch vliegtuig vrij Volgend jaar Pasen op vaste dag „Eerherstel" voor Dubcek mogelijk Voorzitter NKOV vreest uitstel invoering AAW DINSDAG 13 APRIL 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 13 MINISTER VAN KEMENADE: UTRECHT (ANP) - Minister Van Kemenade (onderwijs en wetenschappen) heeft gisteren in Utrecht de tiende nationale onderwijstentoonstelling (NOT) geopend. Bij deze gele genheid zei hij naar aanlei ding van de bestaande kritiek op de wijze van produktie en distributie van leer- en hulp middelen, dat het noodzake lijk is dat de struktuur en organisatie van de produktie worden gewijzigd. Hij pleitte in dit verband voor overleg tussen verzorgingsin stanties en educatieve uitgeve rijen. Met nadruk stelde de minister, dat hij de groep uit gevers bij dit overleg als een gelijkwaardige partner be schouwt. De vrees, dat hij op liquidatie van de uitgevers uit is, noemde hij ongegrond. Over het auteursrecht, dat ge subsidieerde instellingen krachtens de wet bezitten op hun „werken van letterkunde, wetenschap of kunst", zei mi nister van Kemenade, dat het niet de bedoeling is dat de instellingen dit recht aan zich voorbehouden. De Stichting voor de Leerplanontwikkeling zal de door haar gemaakte modellen voor onderwijsleer plannen, schoolwerkplannen en onderwijsleerpakketten moeten aanbieden aan iede reen die er belangstelling voor heeft, dus ook aan de educa tieve uitgeverijen, aldus de mi nister. Gelijktijdig met de nationale onderwij stentoonstelling wordt in het scholierencen trum Rasa een alternatieve ex positie gehouden. De organisa toren daarvan proberen een dam op te werpen tegen de „moedeloos makende over vloed die de leermiddelen-in dustrie in de jaarbeurshallen over het onderwijs stort". De alternatieve expositie kreeg van minister Van Kemenade een warme aanbeveling. (Van onze correspondent Frans Wijnands) VA TIKAANSTAD - Volgens Italiaanse perspublikaties zal met ingang van volgend jaar Pasen voortaan door de gehele christelijke wereld op een vas te dag gevierd worden. De keuze zal vallen op de zondag die volgt op de tweede zater dag in april. Wel een vaste zondag dus, maar geen vaste datum omdat die gekoppeld blijft aan het normale verloop van de kalender van jaar tot De aanstaande beslissing van het Vatikaan is gebaseerd op een brief van de Nederlandse kardiaal Willebrands die als president van het secretariaat voor de eenheid van de chris tenen in mei van het vorig jaar een dergelijk voorstel deed, in vervolg van uitspraken van het Vatikaans Concilie in die richting. Nadien hebben zowel de Kath olieke Kerk, via de bisschop penconferentie, als de andere christen-kerken voor het me rendeel positief op dit voorstel gereageerd. Volgens astronomische bere keningen, uitgaande van de data waarop volgens de over levering Christus gekruisigd, begraven en herrezen zou zijn, zal het paasfeest voortaan door de christenheid gezamen lijk gevierd kunnen worden in de buurt van 7, 8 of 9 april. Volgens de „Corriere Delia Se ra" zal een besluit in deze binnenkort gepubliceerd wor den. Pasen 1977 zou dan vallen op 10 april. WASHINGTON (Reuter) Henry Kissinger stond begin 1973 op het punt zijn biezen te pakken als ad- vizeur voor nationale veiligheid, de functie die hij vóór zijn minis terschap bekleedde. Hij had al een deel van zijn papieren uit het Wit te Huis gehaald. Die mededeling in het pas versche nen boek over de Watergate-affaire „de laatste dagen" van Woodward en Bernstein is bevestigd door het ministerie van buitenlandse zaken. Volgens het boek had Kissinger in strijd met de wet geheime docu menten weggehaald uit het Witte Huis en overgebracht naar het bui ten van vice-president Rockefeller in Pocantico Hills, New York. Hij zou dat hebben gedaan omdat hij zich afvroeg of de stukken bij Ni xon wel veilig waren. Volgens de zegsman van het ministerie van buitenlandse zaken had Kissinger slechts persoonlijke papieren weg gehaald, en zijn stukken uit zijn Harvardtijd die hij in zijn bureau in het Witte Huis had bewaard. Er zijn geen officiële stukken wegge haald, en toen Kissinger later be sloot dat hij zou blijven, zijn alle papieren weer teruggebracht naar het Witte Huis, aldus de verklaring die met Kissingers goedvinden werd uitgegeven. Kissinger had in die tijd, begin 1973, juist de besprekingen over het Vietnamese vredesakkoord afgeslo ten. De New York Times schreef giste ren dat Kissinger ook verslagen van gesprekken met de president en met buitenlandse ambassadeurs uit de archieven had gehouden, en dat hij koffers vol met geheim ma teriaal had laten overbrengen naar Rockefellers buiten. Dat bericht is gisteravond tegengesproken. Secretaris-generaal Husak opent het congres van de Tsjechoslo- waakse communistische partij. Sovjet Unie gaf Egypte gevraagde wapens MOSKOU De Sovjet-Unie heeft aan al haar wapenver- plichtingen jegens Egypte vol daan. Dit in tegenstelling met wat in de Egyptische pers wordt beweerd, aldus het Sov- jetrussische persbureau Tass gisteren. In een commentaar van de hand van Joeri Troesjin, voormalig manager van Tass in Cairo, werd gezegd dat het Egyptische publiek de omvang van de Russische hulp kent, omdat het er zelf getuige van is geweest. De Sovjetrussische militaire hulp kon niet geheim gehouden worden, want 's nachts om de twintig tot dertig minuten kon men de straalmo toren horen van de Sovjetvlieg tuigen boven Cairo, geladen met alle nodige materieel voor de Egyptische troepen, aldus Troesjin. Egyptische officieren en man schappen hebben volgens hem openlijk hun dank betuigd voor de Russische leveranties en tij dens de oktoberoorlog van '73 legden buitenlandse correspon denten getuigenis af over de doeltreffendheid van de Sovjet wapens. PRAAG (AP) De fervente aanhangers van Alexander Dubcek en zijn „Praagse len te" hebben een kans gekregen weer lid te worden van de Tsjechoslowaakse communis tische partij als zij hun toege wijde steun betuigen aan het door de Sowjet-Unie onder steunde bewind van partijlei der Gustav Husak. Husak deed jiit verrassende aanbod tijdens de opening van het 15de congres van de Tsje choslowaakse communistische partij. De voorwaarden, die hij hieraan verbond, maken de re habilitatie van Dubcek, de af gezette liberale communisti sche leider, en diens hoogste regeringsfunctionarissen, ech ter bijna onmogelijk. Na de Sovjet-invasie in Tsje- cho Solowakije in 1968 werd de partij „gezuiverd" van on geveer 500.000 leden. Husak merkte op dat veel van deze personen sindsdien hebben in gezien een foute weg te heb ben bewandeld en dat zij nu „hun bijdrage leveren aan de ontwikkeling van ons land". „Op grond van deze ervaring is het centraal comité van me ning, dat diegenen, die geen actieve vertegenwoordigers waren van rechts opportunis me, diegenen die hard werken en bewijzen het socialisme en onze vriendschap met de Sow jet-Unie te ondersteunen, weer kunnen worden toegelaten tot de communistische partij". Illlllllllllllllllilllllllllllllllll „Een brug te ver" WIJNVEILING - In de Amen- kaanse stad New Orleans wordt op 27 mei de grootste wijnvei ling gehouden die ooit heeft plaats gevonden. Het gaat om 18.000 flessen, waaronder een ongekende collectie Chateau La- fite Rothschild. In de oorlog wa ren de flessen verstopt achter een valse muur in een cave. Onder de wijnen is een Madeira uit 1804, terwijl alle jaren sedert 1806 zijn vertegenwoordigd. Duisenbergs alternatief van de tafel geveegd (Van onze parlementaire redak- tie) DEN HAAG Het partijbe stuur van de PvdA heeft het alternatieve ontwerp-verkie- zingsprogram van minister Dui- senberg (Financiën) naar de prullenbak verwezen. De be windsman kreeg gisteren op de vergadering van het PvdA-be- stuur in Amsterdam te horen dat zijn stuk „gewoon buiten de orde" is. Duisenberg stelde zelf een ont- werp-program op omdat hij bang is dat het officiële ontwerp te weinig ruimte zal laten om de regeringscoalitie met de confes sionele partijen voort te zetten. Hij betitelde zijn eigen stuk als een ontwerp „waarmee we als partij uit de voeten kunnen in de verkiezingen, de kabinetsfor matie en als coalitiepartner". Het PvdA-bestuur zal de bespre kingen over het ontwerp-verkie- zingsprogram, waarover het na jaarscongres van de partij zal beslissen, over veertien dagen afronden. In Deventer kwam gisteren per trein een grote lading origineel oor logstuig uit de Tweede Werel doorlog aan, dat gebruikt zal worden bij de opnamen van de film „Een brug te ver". De jeeps werden alvast door speelgra- ge kinderen uit de buurt uitge probeerd. Illlllllllllllllllllllllllllllllll TEL AVIV Het gisteren door de Israëlische luchtmacht tot landen gedwongen transport vliegtuig van de Saoedi-Arabi- sche luchtmacht is vanmorgen vrijgegeven. De meeste van de 36 passagiers en bemanningsleden hebben de nacht doorgebracht in Israëli sche legertenten. De machine was gisteren, op weg van Damascus naar de hoofdtad van Saoedi-Aarabië, Riad, bij vergissing het luchtge bied van Israël binnengevlogen. Drie leden van de bemanning zijn Amerikanen. Uit Washing ton is vernomen dat zij mensen van de Lockheed-fabriek zijn die dé Saoedi-Arabische rege ring bijstaan met onderhouds- en opleidingswerkzaamheden. Zij hebben de afgelopen nacht als gasten van de Amerikaanse ambassade doorgebracht in een hotel te Tel Aviv. De passagiers van de Hercules zijn vermoedelijk in Syrië dienstdoende militairen die op weg naar Saoedi-Arabië waren met verlof. Boersma tegen CDA-lijst NIEUW STUK MUUR - Oost- duitse autoriteiten hebben een deel van de Muur bij de Bran denburger Tor in Berlijn laten afbreken en zijn direct begon nen met de bouw van een nieuw en hoger stuk muur. Naar het waarom wordt gegist. HARDENBERG (ANP Als minister Boersma van Sociale Zaken op de partijraadsverga dering van de AR saterdag in Utrecht persoonlijk xijn stem had moeten uitbrengen vóór of tegen de gemeenschappelijke CDA-lijst voor de komende Ka merverkiezingen, dan zou hij i tot de tegenstemmers hebben gehoord. Dit bleek gisteravond uit een uitspraak van Boersma op de bijeenkomst van de AR-kiesver- eniging in het Overijsselse Ma- rienberg. Boersma is het met Aantjes eens, dat er eerst duide lijkheid moet komen over de grondslag van het CDA. Paniek in kerk eist 21 doden RIO DE JANEIRO (AP) Tijdens woeste taferelen en uiterste opwinding zijn tijdens een preek over ge bedsgenezing in een protes tantse kerk in de voorstad van Rio de Janeiro Neves, 21 mensen gedood en 30 gewond. Meer dan 2.000 mensen wa ren zondag bijeengekomen in het nieuwe gebouw van de God is Liefde-kerk waar de voorganger, David Martins de Mirando uit Sao Paulo, een preek hield over de belangrijkheid van het gebed voor de gene zing. Toen hij sprak riepen eni ge mensen dat hij een char latan was en begonnen de gelovigen te schreeuwen en elkaar te beledigen en alras kwam het tot vech ten, waarna paniek ont stond. KARLSRUHE (UPI) In West- Duitsland, waar men nog nauwelijk is be komen van de affaire Günther Guillaume, ontrolt zich momen teel een nieuwe spio- nagezaak voor Oost- Duitsland. Het be treft de 41-jarige na tuurkundige Heinz Dieter Pichotka, die op 9 maart werd gearresteerd op ver denking dat hij Oost- Berlijn vitale infor matie over de West duitse verdediging heeft toegespeeld. Achter de naam "Pi chotka" gaat de Oost- duitse agent Karl- Heinz Stoeber schuil. Stoeber is er in 1967 Oostduitse spion was jarenlang defensiespecialist Westduitse CDU VEGHEL (ANP) De voorzit ter van het Nederlands Kath oliek Ondernemers Verbond, W. Perquin, vreest dat de invoe ring van de Algemene Arbeids ongeschiktheidswet (AAW) toch nog zal worden uitgesteld. Hij zei dit gisteravond op een bij eenkomst van het verbond in Veghel. De AAW, een arbeidsonge schiktheidsverzekering voor zelfstandigen, het Jongere broertje" van de wet op arbeids ongeschiktheid (WAO) voor werknemers, moet op 1 oktober worden ingevoerd. De heer Per quin kreeg, zo zei hij „het akeli ge gevoel dat de AAW toch nog uitgesteld zal worden", toen de staatssecretaris van sociale za ken, Mertens, onlangs in de Tweede Kamer zei, dat bij de komende bezuinigingsoperatie van de regering, geen enkele zaak buiten schot zal blijven, ook de sociale verzekering niet. „Misschien zie ik spoken, en ik hoop dat ik ze zie, maar de ervaringen van de laatste jaren geven me die vrees in", aldus de heer Perquin, volgens wie vele middenstanders de zwaksten uit de samenleving zijn. „Opnieuw uitstel zou een afwentelen van de lasten op de allerzwaksten zijn en om die reden een onver teerbare zaak, niet alleen voor de middenstandsorganisaties, maar ook, naar ik mag aanne men voor de boerenorganisa- ties", stelde de heer Perquin. DEN HAAG Vanaf 5 mei is het officieel toegestaan zonder helm op een snorfiets te rijden. Dit heeft minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat be kendgemaakt. Vakbeweging wil actie tegen vervuiling Rijn in geslaagde om met vervalste identiteits papieren via Finland naar de Bondsrepu bliek te komen. Stoe- ber-"Pichotka" trad toe tot de Christen democratische partij, de CDU. Hij werd lid van de defensiecom missie van deze par tij en had ook zitting in een aantal andere commissies, die zijn gelieerd met het mi nisterie van defensie en/of met de NAVO. Uit hoofde van zijn funkties heeft Stoe- ber-Pichotka inzage gehad in geheime do cumenten. Massale arrestaties in Baskenland MADRID De Spaanse politie heeft de afgelopen dagen 87 Basken gearresteerd op be schuldiging van het lidmaat schap van de Eta, de organisa tie van Baskische nationalisten. Onder de arrestanten zijn drie Basken die verantwoordelijk worden gesteld voor de ontvoe ring van en de moord op de Baskische industrieel Angel Be- raxadi. De drie mannen zouden de moord op Berazadi bekend heb ben, evenals de ontvoering van Jose Luis Arrasate, de zoon van een Baskische industrieel die in februari tegen een flinke losprijs werd vrijgelaten. UTRECHT (ANP) De Federa tie Nederlandse Vakbeweging zal het initiatief nemen om in het kader van het Europees ver bond van vakverenigingen de mogelijkheden te onderzoeken voor een gezamenlijke vak bondsactie tegen de vervuiling van de Rijn als de betrokken regeringen daarover geen ak koord kunnen bereiken. Dat is afgesproken tijdens een bezoek dat de voorzitter en de internationaal secretaris van de Franse vakcentrale CFDT aan de FNV hebben gebracht. Het op 1 april tussen de regerin gen bereikte akkoord over het schoonhouden van de Rijn heeft alleen betrekking op de lozing van chemisch afval. De lozing van zout, met name door de Franse kalimijnen, blijft nog een belangrijk knelpunt Het overleg daarover zal in mei wor den voortgezet. IUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Automati sering Het wordt ons hoe langer hoe makkelijker ge- maakt: op de automatenbeurs in Utrecht toon- de men de nieuwste vin ding, een kran-i tenautomaat die misschien in de nabije toekomst de hu nog be staande stan daards met „kranten voor het grijpen" gaan vervangen. lilllllllilllllllllllllllll DE BILT Een zwakke gordel van hogeluchtdruk, die zich uit strekt van de Azoren over West- Europa naar de Baltische sta ten, beinvloedt ook morgen het weer in onze omgeving. Bij IJs land koerst een depressie naar het zeegebied ten westen van Noorwegen. Het bijbehorende frontensys teem veroorzaakte vanmorgen regen in Schotland en Ierland. Dit regengebied trekt langzaam naar het oosten, maar onder invloed van de hogedrukgordel neemt het sterk in aktiviteit af. Voor morgen mogen we overwe gend droog weer en en zonnige perioden verwachten. Een lagedrukgebied boven Roe menië veroorzaakt veel bewol king en plaatselijk regen in het oostelijk deel van de Balkanlan- den. De depressie, die gisteren slecht weer in Portugal en Noord-Spanje bracht, trekt naar het zuidoosten. In het zuidelijk deel van Spanje vielen vanmorgen nog enkele buien, maar een uitloper van het Azorenhoog zorgt daar voor een verbetering van het weer. Vooruitzichten voor donderdag. Slechts hier en daar een bui, lagere temperaturen overdag. Voor donderdag: Aantal uren zon: 3 tot 11. Min. temp.: om streeks 2 graden. Max. temp.: omstreeks 10 graden. Kans op een droge periode van 12 uur: 90 procent Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent Amsterdam Weer onbevT' l.bew. temp. slif Bordeaux Frankfort Helsinki Innsbruck Kopenhagen Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13