Binnenlandse handel wil niet opdraaien voor exportkosten BELEIDSVISIE SNIJBLOEMEN EN POTPLANTEN IN DE MAAK Nieuwe tribune voor veilen potplanten in gebruik bij CCWS STERKE VRAAG NAAR TOMATEN VERZADIGINGSPUNT BLOEMEN BEREIKT? DAHLIA'S IN APRIL ALS POTPLANT 91, MAAND AG 12 APRIL 1976 LEIDSE COURANT Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Nog dit jaar wil bet bestuur van de Vereniging van Bloemenveilingen in Ne derland (V.B.N.) komen met een beleidsvisie, waarin de grote lijnen worden uitgestippeld die bij de problematiek van pro- duktie en afzet van snijbloemen en potplanten in de toekomst een rol kunnen spelen. Men wil daarmee tot een standpuntbe paling komen ten aanzien van een groot aantal vraagstukken. Dit heeft drs. G. Hogewoning, voorzitter van deze vereniging bekendgemaakt tijdens de alge mene vergadering die in Den Haag is gehouden. Het ligt in de bedoelng om on der meer na te gaan welke pro- duktieontwikkeling in eigen land voor snijbloemen en pot planten kan worden verwacht. Ook wil men vergelijkingen trekken met andere sectoren van de tuinbouw (groenten en bloembollen). Wat de concurren tiepositie in West-Europa betreft zijn een juist inzicht in de teel- tomvang en de kostenontwikke lingen van grote betekenis. Ook Oriëntering de te verwachten concurrentie uit derde landen moet daarbij in ogenschouw worden geno men. Voorts wil men een goed beeld krijgen van de verwachte ontwikkeling van het gebruik per hoofd van de bevolking in diverse landen en van de afzet- structuur in die gebieden. Daar aan zouden dan de conclusies en aanbevelingen voor het te „Er zal namelijk in deze voor onze sector zo dynamische tijd begonnen moeten worden met een fundamentele oriëntering ten aanzien van vele belangrijke zaken, die het welzijn van teelt en afzet raken", aldus drs. Ho gewoning, die mogelijkheden wil scheppen om bij te sturen en zich opnieuw te oriënteren zodra de omstandigheden dat nodig maken. De heer Hogewoning noemde in zijn toespraak 1975 het jaar van de waarheid, omdat in dat jaar enkele zaken heel duidelijk naar voren zijn gekomen. „Al lereerst het verstoorde even wicht tussen vraag en aanbod van snijbloemen. Enerzijds ont staan door de te grote groei van de aanvoer, anderzijds omdat op bepaalde markten verzadi gingsverschijnselen vielen waar te nemen. Wanneer een voortgaande kwantitatieve groei niet in de juiste verhou ding staat tot de groei en opna me-capaciteit van de markt, dan moet dit leiden tot een druk op de prijzen". „Het zal van de omstandigheden afhangen of die druk kortston dig of langdurig zal zijn, name lijk van de vraagontwikkeling in de nabije toekomst en van onze concurentiepositie, die dan op haar beurt weer wordt bepaald door de ontwikkeling van de kosten en door de concurreren de importen uit derde landen. En vooral wat de kosten betreft zijn ons in 1975 harde waarhe den verteld", aldus drs. Hoge woning, die er met nadruk op wees, dat het niet in het belang van het vak is een mineurstem ming te kweken, aangezien de Nederlandse bloemisterij zonder meer in West-europa een goede positie in neemt door zijn cen- trumfunktie, vakkennis, af ze- tapparaat en vooral zijn go.ed geoutilleerde bedrijven. Drs. G. Hogewoning. Van een medewerker HONSELERSDIJK Bij de Coöperatieve Centrale West- landse Snijbloemenveiling in Honselersdijk is een nieuwe koperstribune met twee vei- lingklokken in gebruik geno men, speciaal gebouwd voor het veilen van pot- en perk- planten. Dit is dan ruim een jaar, nadat in Aalsmeer een nieuwe rollende potplantenaf deling in bedrijf kwam. In verband met een en ander heeft het bestuur van de CCWS zevenhonderd speciale stapelwagens voor potplanten aangekocht, die maximaal in zeven lagen kunnen worden beladen. Deze wagens kunnen door de kwekers worden ge huurd en op het eigen bedrijf worden geladen. Met behulp van een heftruck of met een hydraulische laadklep kunnen de wagens in en uit een vrach tauto worden getild, hetgeen uiteraard aanzienlijke arbeids besparing betekent. Twee klokken Om die reden is dan ook in de omgeving van de nieuwge bouwde tribune voldoende ruimte gereserveerd, teneinde de aangevoerde produkten op te slaan. Er kan bovendien gelijktijdig met de twee klok ken worden gewerkt. Verder, is er een ruime verdeelhal gere serveerd. Alles is er op inge steld, snel hulp te verlenen. Met de bouw van de grote potplantenhal wordt thans be gonnen. Als het hele plan ge- reed is volgt de officiële inge- De nieuwe tribune met de beide veilingklokken bij de CCWS in Honselersdijk. klep aan te schaffen, die de potplanten bij de kwekers gaat ophalen. Vooral in het Westland is de laatste jaren de teelt van potplanten sterk uitgebreid, evenals het assor timent Met name de vraag naar groene en bloeiende pot planten is sterk toegenomen. Van de totale Nederlandse produktie van genoemde plan ten wordt nog slechts tien procent geëxporteerd. De aan koop in het binnenland neemt ook sterk af. Verwacht wordt, dat deze uit breiding nog zal toenemen. Dit feit is voor de CCWS aanlei ding om speciale maatregelen te treffen voor het vlot verwer ken van die aanvoer. Een re gionale potplantenwerkgroep met plm. 200 leden heeft daar toe overleg gepleegd met het CCWS-bestuur. In het keuren wordt een zoda nige wijziging aangebracht dat de potplanten in kwaliteiten worden verdeeld. Dat betreft zowel groene als bloeiende potplanten. Hierdoor kan een koopman via één klok kopen wat hij wenst. Overwogen wordt het invoeren van een 5-daagse veiling voor potplan ten. Men hoopt mede door de te nemen maatregelen, een re gelmatige aanvoer van pot planten te verkrijgen, zodat het toenemende aanbod zoda nig kan worden verwerkt dat zo gunstig mogelijke prijs wordt verkregen. Er kan wor den verwacht, dat nu in het voorjaar, snel een grote aan voer vain potplanten zich zal ontwikkelen. Op speciale stapelwagens kunnen potplanten in ze ven lagen worden geladen. Er worden bij de CCWS steeds meer potplanten aangevoerd. bruikname, hetgeen met een feestelijk tintje gepaard gaat Met de speciale potplanten- kwekers zijn de nieuwe aan- voerregelingen besproken en nader toegelicht. De veiling heeft besloten zelf een vrach tauto met hydraulische laad- (Van een medewerker) ALPHEN Gezellig, samen met echtgenote of vriendin, woonden de leden van de BBG zaterdag 10 april de al gemene vergadering van hun bond bij in de Alphense „Avi fauna". BBG staat voor Bond van Binnenlandse Groothan delaren in Groenten en Fruit. De voorzitter, de heer J. H. Kok jr., nam in zijn openings rede de inflatie en de veran deringen in de bedrijfsstruc tuur van de branche bij de kop. Tijdens de vergadering kwamen onder meer fust kwesties en zaken rond het Uitvoer Controle Bureau van Tuinbouwproducten aan de orde. „Geldontwaarding wil heel eenvoudig zeggen, dat bij een inflatiepercentage van tien procent per jaar men voor een artikel dat vandaag 100,- kost, over een jaar 110,- moet neerleggen. Is het eigen- vermogen in iemands zaak dus 100.000,- dan moet dit het jaar daarop 110.000,- zijn, wil het eigen-vermogen in feite niet kleiner worden". Met deze eenvoudige rekensom schetste de heer Kok het inflatie-spook dat nog steeds in onze econo mie arglistig ronddoolt. De voorzitter wees er duidelijk op, de verhouding tussen ei gen- en vreemd-vermogen goed in de gaten te houden. Via onder meer het Organisa tie-Adviesbureau van de Ne derlandse Groothandel tracht de BBG tot een structuurver betering van de branche te komen. De gesprekken tussen samenwerkingspartners von- deri onder volkomen neutrale, deskundige leiding plaats. De vruchten hiervan zijn niet uit gebleven, zo meldde de heer Kok met terechte trots. In het afgelopen jaar ontstond een achttal fusies over overnames, waarbij zestien bedrijven be trokken waren. En 48 andere bedrijven vonden elkaar naar aanleiding van het vervolg programma op een structuur rapport. In dit kader betref fende de verbetering van de structuur kan nog worden ge meld, dat het aantal kleine tot zéér kleine bedrijven sterk te rugliep. Zo gingen alleen al in 1975 een 106 bedrijfsjes over tot bedrijfssluiting. Hier tegen over staan 29 nieuwe vestigin gen. Het ziet er naar uit dat de fustpool „Zuid-Holland" zich definitief gaat ontwikkelen tot een nationale pool. De BBG heeft daar geen bezwaar te gen. Integendeel, men is gaar ne bereid hieraan mee te wer ken, mits de hergroperingskos- ten niet uit de hand lopen. Deze kosten ontstaan wanneer het geretourneerde fust slecht over de veilingen verdeeld is. Men zou dan tot een hergroe pering moeten overgaan. Over de kosten van de eenma lige verpakking bij export-sla waren de heren kopers voor het binnenland niet zo te spre ken. Vaak is, zo hoorden wij, niet de hand gehouden aan de 20% - 80% verdeling, respectie velijk de verhouding tussen eenmalige en meermalige ver pakking. Er bleek te weinig sla voor het binnenland te zijn. Een op het binnenland gerich te inkoper diende dus de ex port-verpakking te betalen. Dit roept aldus de BBG concur- rentie-verschillen op met han delaren die wel sla in meerma lige verpakking kunnen ko pen. De BBG stelt daarom voor alle zware sla in meerma- lig fust aan te voeren. Dit zou volgens deze bond, over het algemeen op 20% van de aan voer neerkomen. De binnenlandse groothandel klaagde er zaterdag wel meer over dat ook zij voor de kos ten van de export-bevorderen de maatregel moest op draaien. Zo kwam uiteraard ook de veel besproken nieuwe opzet van het Uitvoer Contro le Bureau voor Tuinbouwpro ducten (UCB) aan de orde. Sinds het Europese Hof van Justitie heeft uitgemaakt, dat het exportprodukt niet zwaar der belast mag worden dan het binnenlandse produkt, werkt men naarstig aan een nieuwe opzet van het UCB. In het UCB, nieuwe wtijl, is dus ook een controle op het bin nenlandse produkt begrepen. In „Avifauna" viel herhaalde malen- te horen dat de binnen landse groothandel hier hele maal geen behoefte aan heeft Zij vertrouwt op de eigen con trole („we zien alle produkten zelf") en op die waartoe de Overheid wettelijk verplicht is. Een van de leden drukte zich aldus uit: Moet de handel voor de kosten opdraaien die ver oorzaakt worden om te zien of de tuinders wel het juiste pro dukt aanvoeren? Tot dusverre hebben de bin nenlandse groothandelaren, zoals bekend, niet aan het uit voer controle bureau bijgedra gen. De exporteurs betaalden de heffingen. Deze laatsten zullen in de nabije toekomst, wanneer de reorganisatie voorspoedig verloopt, 25% gaan betalen. In deze kring stelt men een controle-appa raat waarbij het bedrijfsleven een vinger in de pap heeft wel degelijk op prijs, omdat een overheidscontrole te summier zou zijn. De voorzitter van de exporteursbond, de heer mr. Schenderling, riep een week of twee terug zijn leden echter op, de UCB-heffing na ljuli niet meer te betalen. Men wen ste dat er haast gemaakt werd met de nieuwe opzet Het is niet moeilijk te consta teren dat het laatste woord over de UCB-affaire nog niet gezegd is. Dat bleek ook dui delijk op de algemene verga dering van de BBG. De vraag naar tomaten moet groot zijn als de prijzen van de afgelopen week in ogen schouw worden genomen. In de loop van d« vorige week viel er wel een lichte prijsdaling te constateren. De prijzen kwamen voor de A-tomaten op 22,50 per 6 kg., voor de B-tomaten op 25,40 per 6 kg. en voor de C-tomaten op 20,- per 6 kg. De binnen landse aanvoer begint langzaam maar zeker de aanvoer van vorig jaar te benaderen. Als de prijzen van vorig jaar bekeken worden dan zien deze er als volgt uit: A-tomaten 14,50, B-tomaten 15,— en C-tomaten 14,-. Er is dus duidelijk sprake van een gunstiger marktsituatie dan vorig jaar. Als er gekeken wordt naar de buitenlandse concurrentie, dan valt het op dat Marokko op hetzelfde exportniveau zit als vorig jaar (betreffende de afgelopen week) en dat de Canarische Eilanden duidelijk meer exporteren. Deze feiten samen wijzen erop dat er sprake is van een goede vraag waarbij de prijzen zich kunnen handhaven. In de nu komende week voor Pasen wordt er weer een grote aanvoer van tomaten verwacht, waarschijn lijk zal de vraag ook groter uitvallen als anders waardoor het prijsverval beperkt kan blijven. Er moet wel vermeld worden dat de huidige prijzen sterk afsteken bij die van vorig jaar, maar toen was er sprake van uitzonderlijk slechte prijzen. Ten opzichte van 1974 ligt de gemiddelde prijs voor alle sorteringen altijd nog een gulden per 6 kg. lager. Gezien ook de sterk gestegen energiekosten mag men nog niet te voorbarig zijn om al te spreken van een goed gestart seizoen, dit zal vooral de komende weken en maanden moe ten gam blijken. Komkommers De aanvoer van komkommers ligt thans wat hoger als vorig jaar. Er is op de West-Duitse markt duidelijk sprake van minder concur rentie als vorig jaar. Toen exporteerden Bulgarije en Griekenland nog grote hoeveel heden, op het ogenblik exporteren alleen Roemenië en België zeer beperkte hoeveel heden. Als de prijzen bekeken worden dan valt op dat alleen de lichte sorteringen een paar centen hoger in prijs liggen, verder lopen de prijzen precies gelijk met die van vorig jaar. Als het weer meewerkt wordt er de komende week een grote vraag verwacht, waardoor de prijzen gelijk kunnen blijven of zelfs iets op kunnen lopen. Paprika's Op donderdag 8 april lagen de paprika-prij zen ongeveer op hetzelfde niveau als vorig jaar, althans voor de groene sorteringen. Er is wel duidelijk sprake van een hevige con currentie, hetgeen uit de prijzen van de voorafgaande weken duidelijk valt af te leiden. De gemiddelde prijs ligt ook lagei als in 1975. De binnenlandse aanvoer is sterk toegenomen, ook het aanbod van rode papri ka's is op gang gekomen. Bij de rode papri ka's ligt de prijs echter hoger als vorig jaar. maar de aanvoer is echter nog te beperkt om aan te nemen dat dit de komende tijd zo zal blijven. Ook voor de komende week wordt er weer een grotere binnenlandse aanvoer verwacht, daarnaast zal er sprake zijn van een aanhoudende concurrentie. De noteringen voor paprika's blijven onder druk staan en een lichte prijsdaling is niet uitgesloten. Sla De sla-prijzen zijn weer verder gedaald en komen gemiddeld op 28 cent per krop (vorig jaar 35 cent). Dit is vooral veroorzaakt door de zeer sterk toegenomen binnenlandse aan voer. De concurrentie op de West-Duitse markt is namelijk beperkt, de belangrijkste concurrent is gevolgd door Italië (deze con currentie is aanzienlijk kleiner dan vorig jaar). Voor de komende week wordt er voor dit gewas ook een zeer ruime aanvoer ver wacht, alleen een grotere vraag er voor zorgen dat de prijzen constant blijven of iets kunnen oplopen. Overige gewassen Er is op het ogenblik weer een ruime keuze aangroentegewassen. De zeer ruime aanvoer van spinazie is er de oorzaak van dat de prijzen gedaald zijn naar 1,28 per kg. Er is nog steeds geen aanvoer van natuurspina- zie, waardoor het mogelijk is dat de prijs zich nog iets kan herstellen, de andijvie-aan- voer is sterk toegenomen, ook hier is er sprake van een prijsdaling, de gemiddelde prijs daalde van 1,62 naar 90 cent per kg. Radijs daalde de afgelopen week in' prijs van 78 cent per bosje naar 46 cent, de week voor Pasen wordt er een grotere vraag verwacht, waardoor de prijzen weer wat kunnen stijgen. Voor sperziebonen wordt 10,80 per kg. betaald. De snijbonen zijn iets goedkoper en worden verhandeld tegen een prijs van 8,- per kg. Raapstelen bren gen erg weinig op namelijk gemiddeld 10 cent per bosje. Door de aanhoudende sterke vraag naar prei heeft de prijs zich kunnen handhaven op 1,40 per kg. Voor pepers worden prijzen betaald van 15,80 tot 16,40 per kg. De sortering „zessen" bij bloemkool brengt 2,75 per stuk op, de kleinere sorteringen worden iets minder be taald. Postelein gaat van de hand voor een prijs van 2,30 per kg. Rabarber brengt 1,37 per kg op. Zoals vorige week reeds gemeld, zijn de eerste Hollandse aardbeien weer aangevoerd, alleen werdt er niet dage lijks 244,20 betaald voor 8 ons. Dit zit hem waarschijnlijk in het feit dat ze bij opbod verkocht zijn. Het heeft er de schijn van, dat het verzadi gingspunt in de bloemenhandel is bereikt Tot die conclusie komt de heer MJ. Vare kamp, secretaris-penningmeester van de CCWS naar aanleiding van de onbevredi gende gang van zaken met betrekking tot prijzen, aanvoer en afvoer van de bloemen in de laatste weken. Aanvankelijk was de gang van zaken begin dit jaar niet zo slecht maar er trad een achteruitgang in, als gevolg waarvan de stemming onder de bloe- Meer aanvoer menkwekers gedrukt is. van de potplanten met een waarde van 2.573.074,50 tegen 1.912.793,56 in maart van het vorig jaar hetgeen stijging betekent met 660.280,94, dus 34,5 procent, waarover straks meer. Een slechter beeld geven de snijbloemen met een omzetbedrag van 32.784.986,58 en vorig jaar 32.514.641,20, dus 270.345,38 of 0,9 procent meer. Om dit met enig cijfermateriaal nader te omschrijven, moge het volgende worden ver meldt over de maand maart De totale omzet beliep toen 97.406.176,02, tegen 87.435.242,92 in dezelfde maand van het vorig jaar, een stijging dus met 9.970.933,10 oftewel 11,4 procent. Het leeuwedeel hiervan kwam op rekening Bij deze cijfers, dient nog het volgende opgemerkt. De totale aanvoer aan de CCWS is niet onaanzienlijk groter dan in dezelfde tijd van het vorig jaar. In de afgelopen week bijvoorbeeld, werden in totaal 10.187.730 stuks of bossen aangevoerd, tegen 7.939.257 in dezelfde week van het vorig jaar. Maar het omzetcijfer nam slechts toe van 7.337.463,58 in het vorig jaar tot 7.504.649,49 in de afgelopen week. En dat bij sterk gestegen stook- en andere kosten. De gemiddelde prijs van de anjers bedroeg nu 25 cent, vorig jaar 24 cent Van troschry- santen 2,01 tegen 3,12 vorig jaar, een forse achterstand dus. Hetzelfde beeld ver toont de fresia namelijk gemiddeld 1,57 nu tegen 2,27 vorig jaar, irissen 1,80 (v.j. 2,89) snijgroen 1,46 (v.j. 1,97) trosan jers 2,53 (v.j. 2,50) leliekelk 38 cent (v.j. 41 cent). Teruggezien over de maand maart, leverden vrijwel alle produkten een lager gemiddelde prijs op. De aanvoer van snijbloemen is in maart vergeleken bij het vorig jaar met minder dan één procent toegenomen. De hoofdaanvoer wordt gevormd door fresia met tegen het miljoen bossen. Als geheel, geen erg rooskleurig beeld in de bloemen handel. Dahlia's plegen in de nazomer volop in bloei te komen, maar kiene bollenjongens bieden ze nu al aan. Als potplant nog wel. Door het gebruik van remstoffen blijven de dah lia's laag en lenen zich prima voor potcul- tuur. Er zijn enkele kwekers die ze de afgelopen week aan de veiling hebben ge bracht en er uiterst vriendelijke prijzen voor maakten. De oranjerode Miramar bracht bijvoorbeeld ruim 7,- per stuk op en dèn is het een uiterst lucratieve bezigheid! Ande re soorten als de gele Glorie van Heemstede, de bejaarde lila pompen Stolze von Berlin, de lilarose Park Princess en dezalmkeurige Border Princess noteerden tond 4,50 per stuk. Voor de handel in dahliaknollen openen zich door deze ontwikkelingen nieuwe perspectie ven. In uitvoeringe proeven is aangetoond dat dahlia*s als potplant in huis zeker vier weken „meegaan", terwijl men de plant vervolgens nog in de tuin kan zetten zodra het gevaar voor nachtvorsten voorbij is. De dahlia zal zonder mankeren doorgroeien en bloemen geven tot de vorst er een eind aan maakt. Deze methode is ontwikkeld door prof. Gus den Hartogh, wiens voorouders in Neder land woonden, maar die nu hoofd is van de afdeling sierteelt van de Michican State University. Hoewel de groei-omstandigheden in de winter hier sterk verschillen met die in Michigan State men heeft ginds in de donkere wintermaanden een veel hogere lichtintensiteit mede door de daar nimmer ontbrekende sneeuwlaag maar niettemin is men er in geslaagd ook hier in Holland tot zeer acceptabele resultaten te komen. Deze maand zullen ettelijke tienduizenden dahlia's als potplant op de markt worden gebracht. De Ned. Dahlia Vereniging en de afdeling Afzetbevordering van de Bloembollenraad zullen het gehele project nauwkeurig bege leiden. Vast staat, zo vertelde de heer Cor Freriks, de voorzitter van de Amerikaanse groep van de Bond van Bloembollenhande laren, dat men alleen dahliaknollen van zeer hoogwaardige kwaliteit kan gebruiken om er een potplant van te „maken". Door het gebruik van remstoffen om de dahlia kort te houden, verstoort men de normale ont wikkelingen en dat stelt aan de knol extra hoge eisen. Alleen kerngezonde exemplaren kunnen dit proces zonder kleerscheuren overleven. Met de directie van de Bloembol lenkeuringsdienst zal dan ook overleg wor den gepleegd over de eisen die men moet gaan stellen aan de partijen waarvan men de knollen wil gaan gebruiken voor potcul- tuur. Er zijn trouwens meer problemen die men nog niet aan een oplossing heeft geholpen. Dat zou ook te veel gevraagd zijn. Immers: het is maar enkele jaren geleden dat prof. Den Hartogh de eerste stappen op deze weg zette. Van groot belang is ook dat men voorkomt dat beunhazen met dit project aan de haal gaan, nu vast staat dat men alleen extra beste kwaliteit voor dit doel kan ge bruiken. Wanneer men knollen van huis-, tuin- en keuken kwaliteit voor dahlia's in de pot gaat verkopen, staat mislukken bij voor baat vast. Het artikel zoujian al in de grond worden geboord nog voor het een redelijke kans heeft gekregen. Want niets is moeilij ker dan een verloren terrein te moeten terugwinnen. Daarom is men ook bepaald niet scheutig met het verstrekken van informatie over de tot nu toe gevolgde cultuurmethoden. Eeven- min wenst men zich in dit stadium uit te laten over de hoeveelheden remstof die men toedient. Men wilde wel kwijt dat lang niet alle cultivars geschikt zijn en dat men ook nog experimenteert met verschillende typen potgrond. In de bollenbeurs te Hillegom heeft men de resultaten van deze proef getoond en er bestond uiteraard veel belangstelling voor. De knollen had men op 28 januari geplant in een kas waar men een dagtemperatuur van 2 graden C aanhield en men de thermos taat 's nachts op 17 graden zette. Wat de handel in bollen betreft kunnen we kort zijn. We willen hier graag even een uitspraak memoreren van een grote expor teur op Duitsland, die enkele weken geleden in deze rubriek is gepubliceerd. Hij zei toen: „Voor deze prijzen zijn wij niet méér op de markt. We kunnen niet eens quitte spelen, laat staan er wat aan verdienen." Er zijn er nu kennelijk meer die er zo over denken. De handel in tulpen is dan ook duidelijk een veel rustiger fase ingegaan. De prijzen van de bolbloemen die de laatste weken allesbe halve hoog zijn geweest, hebben deze ont wikkeling mede beïnvloed. In hyacinten gaat nog altijd weinig om, voor narcissen is wat meer belangstelling en de handel in irissen blijft levendig.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9