Leger van China trouw aan Mao Strijd Libanon opgelaaid Nu ook culturele revolutie in Laos „Vrijwillig" vertrekkende Rus hardhandig land uit DUISENBERG: P.V.D.A. MOET NIET TE „EISERIG" DOEN Nederland moet landbouwpost zien te houden Steun voor klinieken voor geslachtsziekten Overscholing" geen oorzaak van j eugdwerkloosheid MAANDAG 12 APRIL 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 5 SCHIPHOL (ANP) - De wijze waarop de Russische veearts Roussini zaterdag ons land heeft verlaten, heeft bepaald afbreuk gedaan aan de geloof waardigheid van zijn eerdere verklaring dat hij uit vrije wil naar de Sovjet-linie is terugge gaan. De veearts vertrok om tien vóór half één met een vliegtuig van de Russische luchtvaartmaat schappij Aerofloot die een rechtstreekse vlucht van Schip hol naar Moskou maakte. Het toestel arriveerde met een ver traging van 35 minuten. Daar echter niet alle passagiers op tijd aanwezig waren, aldus Ae ro flot, besloot de maatschappij te wachten. Spoedig werd dui delijk dat er op slechts één pas sagier werd gewacht, kennelijk de heer Roussini. Gevraagd om een commentaar op dit voor de maatschappij zeer kostbare. wachten verklaarde een woord voerder van de maatschappij dat dit niet ongebruikelijk was. Na ongeveer een kwartier arri veerde de passagier (Roussini) in gezelschap van zes andere personen, langs een andere dan de gebruikelijke weg. Zij duw den hem haastig en niet bepaald zachtzinnig de Aviobrug in. Voor de formaliteiten waaraan bij de uitgang moet worden vol daan was nauwelijks tijd. De heer Roussini had kennelijk als zijn bagage alleen handbagage bij zich. Hij beschikte over twee grote koffers, een kartonnen doos en een grote plastic tas met Nederlandse reclametek sten. Zijn verklaring dat hij ge heel uit vrije wil naar de Sow- jet-Unie terug ging heeft de veearts afgelopen vrijdag afge legd tegenover functionarissen van het Nederlandse ministerie van justitie. De veearts Roussini, vlak voor zijn terugkeer naar de Sowjet-Unie. DEN HAAG Vanavond be gint het partijbestuur van de PvdA aan een eerste bespre king van een ontwerp-verkie- zingsprogramma. Daarin staat ondermeer dat de maximum inkomens bij wet moeten wor den geregeld. De sociale uit keringen dienen, aldus een an der programmapunt, gekop peld te blijven aan het mini mum-loon. Over de koers die de PvdA in het verkiezingsprogramma moet uitstippelen, bestaat overigens helemaal nog geen eenstemmigheid. Er is een stroming die vindt dat de Pv dA harde eisen moet stellen, een andere stroming is van oordeel dat de PvdA zich juist heel redelijk moet betonen om daardoor het verder regeren met de christen-democraten mogelijk te maken. Minister Duisenberg (Financiën) hul digt dit laatste standpunt. Hij was het niet eens met het ont- werpprogram en heeft een ei gen stuk aan alle leden van het partijbestuur gezonden. Hij is van mening dat niet kan worden volstaan met enkele wijzigingen op het ontwerp- program. Maar dat het hele programma in een gematigde toon moet worden herschre- Het ontwerp-programma wordt gepresenteerd onder de titel: „Doorgaan 1977". Duide lijk wordt het verder regeren met PPR, D'66 en christen-de mocraten benadrukt Minister Duisenberg vindt dat zijn partij niet te „eiserig" moet doen. Hij is het o.a. niet eens met de NAVO-paragraaf. Daarin staat dat Nederland het lidmaatschap moet hand haven, op voorwaarde dat bin nen twee jaren een bijdrage aan de ontspanning wordt ge leverd. Minister Duisenberg is van oordeel dat in die voor waarde geen termijn moet worden genoemd. De minister vindt het ook te ver gaan als wordt gesteld dat op de ont wikkelingshulp „nooit mag worden beknibbeld". Het ont werp-programma meent dat de defensielasten op het huidi ge peil moeten worden bevro- HONGKONG (UPD Kader en manschappen van het Chinese volksbevrijdingsleger hebben hun trouw toegezegd aan voorzitter Mao Tse-toeng en beloofd dat zij al zijn marsbevelen zullen opvolgen, zo berichtte gisteren het Chinese persbureau. De commandanten en manschappen zegden hun steun toe aan Mao tegen de ontslagen vice-voorzitter van de Chinese commu nistische partij, vice-premier en waarnemend hoofd van de strijdkrachten, Teng Hsiao-ping, op bijeenkom sten in verschillende steden. Het leger "steunt resoluut" de benoeming van Hoea Koeo-feng tot eerste vice-voorzitter van het centrale comité van de pairtij en premier, en het ontslag van Teng Hsiao-ping uit al zijn functies binnen en buiten de partij. Het "hekelt ten zeerste de reactionaire misda den van de onverbeterlijke kapitalistenlakei Teng Hsiao-ping en de misdaad van het handvol klassevijan den door het creëren van een contrarevolutionair politiek incident op het Tien-An-menplein in Peking". Vorige week is bij een oproer in Tsjengtsjow, de hoofdstad van de provincie Honan in Midden-China, iemand gedood, zo meldde zondag radio-Peking. De onlusten waren van dezelfde aard als die van vorige week maandag op het Tien-An-Memplein in Peking. Ook in Tsjengtsjow braken de rellen uit nadat betogers ter gelegenheid van Tsjing Ming, de traditionele doden verering, waren samengedromd om de overleden pre mier Tsjoe En-lai eer te bewijzen en vervolgens een contra-revolutionaire betoging op touw te zetten. Met rode vlaggen en muziekinstrumenten blijven de Chinezen demonstreren tegen de groep rond de in ongenade gevallen en ontslagen vice-premier Teng. BEIROET In Libanon wordt weer fel gevochten. Kort nadat de linkse partijen gisteren hadden gemeld het 27e bestand tot eind april te verlengen, werd uit het gehele land harde strijd gemeld. In de hoofdstad Beiroet kraken artillerie-, mortier en tankgevechten nit tussen rechtse christenen en linkse moslims met steun van Palestijnen. nieuw verslechterende toestand kontakt opgenomen met de Syrische president Assad. Karame nam zijn besluit na een onderhoud met Jasser Arafat van het Palestijnse Bevrijdingsfront Vanmorgen vroeg trokken Syrische pant- serkoloAnes door de Bekaa-vallei van Libanon, waar zij schermutselingen le verden met linkse Libanese legeronder delen. Links Libanon heeft gewaarschuwd dat meer bloed zal vloeien tenzij de Syriërs de 6000 militairen terugtrekken die, ge dekt door tanks, sinds vorige week vrij dag in het noorden en zuidoosten van Libanon zouden opereren. Volgens het dablad Washington Star van gisteren raadpleegt Syrië sinds januari door middel van de Amerikaanse ambas sades in Damascus en Tel Aviv, Israël, om er zeker van te zijn dat haar militaire optreden in Libanon, piet leidt tot Israëli sche vergeldingsacties. Het Libanese parlement heeft zaterdag een wijziging van de grondwet aanvaard waardoor het mogelijk is onmiddellijk presidentsverkiezingen te houden. Door het kiezen van een nieuwe president hoopt men een einde te kunnen maken aan de politieke crisis. De ambtstermijn van zes jaar van de tegenwoordige presi dent Frandjieh loopt 23 september af. Volgens de grondwet zoals deze voor de wijziging was, kon een opvolger niet eer der dan twee maanden voor die datum worden gekozen. Ontmoeting Twee sterren van het witte doek Ontmoetten elkaar het afgelopen weekeinde op Broadway. Elisabeth Taylor stond ineens oog in oog met Audrey Hepburn, hetgeen leidde tot een le vendige conversatie. Ere-loeris André van Duijn toont zijn bekende verbazing als hem door de bekende Ne derlander Frans Derks de ere-loeris wordt uitgereikt in Zandvoort. Tussen bei den de organisator Edo van Tettenrode. VIENTIANE (RTR) - Honder den mensen zijn de afgelopen 48 uur aangehouden bij de eer ste Laotiaanse „culturele revo lutie" onder de pro-communis tische Pathet Lao. Welingelich te kringen hebben dit gisteren meegedeeld. Veel van de arres tanten zijn naar verluidt bui tenlanders, hoofdzakelijk Viet- namezen of Chinezen uit de hoofdstad Vientiane. Laotiaanse veiligheidstroepen hebben hen in diverse gebou wen onder bewaking gesteld. Volgens genoemde kringen- be vindt Laos zich in de greep van een soortgelijke culturele revo lutie als die van 1966 in China. Minister van voorlichting Sisana Sisan heeft, naar de nationale radio zondag meldde, een nieuw beleid aangekondigd dat erop gericht is stedelingen te leren hoe ze de revolutionaire koers van de Pathet Lao moeten vol gen. Voordat men tot het oppakken van mensen overging, hadden de autoriteiten op bijeenkom sten van arbeiders en vakorga nisaties duidelijk gemaakt dat vier categorieën uitgenodigd zouden worden voor speciale „discussiezittingen". Zij doelden op werkloze jeugddelinquenten en onruststokers, gokkers en verslaafden aan verdovende middelen, personen die geen af doende reden konden opgeven voor verzuim van revolutionaire studiebijeenkomsten, en prosti- tuées en mensen die een verdor ven en reactionaire levenswijze hadden verkozen - waartoe wes- Volgens het Amerikaanse week blad Time zijn veel Cambodja- nen sinds de machtsovername door de Rode Khmer het slach toffer geworden van terreur en honger. Lardinois over EEG: BRUSSEL (ANP) Ir. Pierre Lardinois, de (Nederlandse) land bouwcommissaris van de EEG, is van mening dat ons land aan politieke invloed in Europa verliest als, na zijn vertrek, de post van landbouwcommissaris niet opnieuw door een Nederlander bezet zou worden. Hij heeft dat zaterdagavond in Brussel gezegd. Als Nederland bijvoorbeeld de post sociale zaken in de Europese commissie („dagelijks bestuur" van de EG) zou bezetten, dan „ligt dat in de orde van grootte van twee a drie procent van wat je in de landbouw doet", zo zei hij. Lardinois zei het niet uigesloten te achten dat Nederland in de nieuwe commissie, die in januari volgend jaar moet aantreden, weer de landbouwpost zou claimen. „Maar ik verwacht dat niet", zo zei hij. Het claimen van een bepaalde zetel in de Europese commissie zal mede afhangen van de man die Nederland als kandidaat voordraagt, aldus Lardinois. Inmiddels is duidelijk dat Lardinois als een teleurgesteld man bij de Europese commissie weggaat „Ik zou zelfs, als vastgestaan had dat ik nog een termijn in Brussel kon blijven, weggegaan zijn", zo verklaarde hij zaterdagavond, er aan toevoegend dat dit defini tief zijn vertrek uit de politiek is. Rotterdam wil satellietstad r OTTERDAM (ANP) - Rotter- i n wil in de toekomst een 'lietstad „Zevenkamp" l bouwen, met een bestand. .500 haizen. Om dit te v /enlijken is eenzelfde v ike regeling nodig als v< Bijlmer bij Amster- Het college van b en w heeft in een brief aan de ministers van Binnenlandse Zaken en Ruimte lijke Ordening, respectievelijk De Gaay Fortman en Gruyters, hun medewerking gevraagd voor de bouw van de satelliet stad. Bollen- vluchten tijdens de paasdagen AMSTERDAM (ANP) - Van Goede Vrijdag tot en met tweede paasdag zal de Nederlandse Luchtvaart maatschappij vanaf Schip hol rondvluchten uitvoe ren boven de bollenvelden tussen Haarlem en Leiden. De rondvluchten duren dertig minuten en kosten 35,- per persoon. Vanaf half een 's middags beginnen de bollenvlucht- en, die, afhankelijk van de belangstelling, iedere drie kwartier herhaald worden. Er wordt op een geringe hoogte van 400 meter gevlo gen om de passagier in staat te stellen foto's te ma ken. De vluchten kunnen wor den gereserveerd bij de NLM op Schiphol, de VVV van Lisse en bij de KLM- kantoren in Den Haag, Am sterdam en Rotterdam. Degene voor wie debollen- vlucht een luchtdoop bete kent, kan van de NLM een- luchtdoopcertificaat krij gen, een extraatje dat over igens voor alle vluchtenvan de NLM geldt Daar staat Kind speelt de bruid r met lucifers: brand in Tijdens een show van negen mode-ontwer pers in Chelsea in Londen laat Sally Clayton een uiterst rijk bruidstoilet zien van zijde en Franse kant, ontworpen door de Braziliaanse Anna Beltrao. Voor Sally was het als een soort generale repeti- kliniek AMERSFOORT (ANP) - In de Sinaikliniek in Amersfoort, waar geestelijk en lichamelijk gehandicapte kinderen worden behandeld, heeft zaterdag in een paviljoen brand gewoed. Het verplegend personeel en de Amersfoortse brandweer zagen kans alle 13 patiënten uit het paviljoen te redden. Het vuur was ontstaan doordat een van de kinderen met vuur had gespeeld. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het ministerie van Volksgezond heid gaat financiële steun verlenen aan polikli nieken voor geslachtsziekten in risicogebieden: de grote steden Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en Den Haag. In deze gebieden zal de in de klinieken geboden hulp kosteloos zijn. Uit binnen- en buitenlandse gegevens blijkt aldus het ministerie, dat er een stijging te constateren is van het aantal geslachtsziekten. Vooral onder risicogroepen als jongeren, toeristen en buiten landse werknemers vormen geslachtsziekenten een groot probleem. Het verschijnsel heeft door de toegenomen mobiliteit en het vrijere seksuele ver keer een algemeen karakter gekregen. Het pro bleem is het grootst in de vier eerder genoemde steden. Omdat er mensen zijn die niet verzekerd zijn of uit angst of schaamte over het bekend worden van hun ziekte hun huisarts niet raadplegen, zodat zij niet of in een te laat stadium worden behandeld, functioneert het huidige systeem onvoldoende en acht het ministerie het gewenst speciale klinieken in het leven te roepen, die dan gekoppeld zullen worden aan ziekenhuizen. MINISTER VAN KEMENADE UTRECHT (ANP) „Het terug draaien van het beroepsonder wijs naar een zuiver vakgerich te opleiding zou, in het licht van de maatschappelijke ont wikkeling, kortzichtig en so ciaal onrechtvaardig zijn. Het is niet juist „overscholing" (een meer algemene opleiding) de hoofdoorzaak van de grote jeugdwerkloosheid te noemen. De allerhoogste werkloosheid komt juist voor onder jongeren die „ongeschoold" zijn." Minister Van Kemeriade (onder wijs) heeft dit zaterdag gezegd in Utrecht bij de katholieke ver eniging van directeuren, docen ten en consulenten bij het be roepsonderwijs en het leerlin genwezen „St Bemardus". Hij reageerde daarmee op recente uitspraken van prof. dr. J. Kre- mers, voorzitter van de voorlo pige wetenschappelijke raad voor het regeringsbeleid en van mr. F. Kruse, plaatsvervangend directeur-generaal van de ar beidsvoorziening. Over deze uitlatingen zei Van Kemenade: „Het lijkt erop alsof we hier al gauw terecht komen bij een variant op een bekende uitspraak van het' begin van de ze eeuw: houd jij ze maar dom, dan houd ik ze wel aan het werk". De door de twee heren gemaakte opmerkingen stroken niet met de notitie over jeugd werkloosheid van minister Boersma en van hem, terwijl ze ook niet met feiten worden ge staafd, zo zei minister Van Ke menade. Volgens de bewinds man moeten juist deze jongeren veel b'eter worden voorbereid op een samenleving waarin ze toch al niet de meest bevoorrechte positie innemen. Duizenden milieukundigen nodig DEN HAAG (ANP) Ons land heeft behoefte aan duizenden milieukundigen. De commissie van de Academische Raad heeft becijferd, dat het totale aantal in de orde van grootte van 4000 zal liggen. Voor het inhalen van de bestaande achterstand zou men moeten streven naar het afleveren van 300 afgestudeer den per jaar, terwijl via post academische vorming nog eens 100 personen moeten worden afgeleverd. Dit staat in de tweede nota over het wetenschappelijk onderwijs in de milieukunde van de com missie Milieukunde is de we tenschap die zich bezig houdt met het bestuderen van de eco logische processen, die de ver houding tussen mens en milieu beheersen, en met de mogelijke beïnvloeding van deze proces sen. Geruchten over gezondheid Breznjev PRAAG, (AP) Andrej P. Ki- rilenko, een hooggeplaatst en invloedrijk lid van het Russi sche politburo, is gisteren in plaats van partijleider Leonid Breznjev in Praag aangekomen om het 15e partijcongres van de Tsjechische communistische partij bij te wonen. Volgens berichten uit Moskou is Breznjev nog steeds op vakan tie, die hij op 5 maat begon na afloop van het Russische partij congres. De partijleider was evenmin aanwezig bij het Bul gaarse partijcongres vorige maand, zodat er in het westen nu opnieuw geruchten de ronde doen over Breznjevs gezond heidstoestand. In Sofia werd hij vertegenwoordigd door Fyudor D. Koelakov, ook lid van het politburo. Wervelstorm Bangladesj: 36 doden DACCA (UPD In Bangladesj zijn gisteren 36 mensen gedood en 400 gewond door wervelstor- De meeste woningen in de vijf dorpen bij Bhederganj in de procincie Faridpoer op 160 kilo meter ten zuidoosten van de hoofdstad, werden door de windstoten omvergeblazen. In de dichtbevolkte dorpen zijn 30.000 mensen dakloos gewor den. Ook hebben zij hun vee verloren. Van het aantal gewonden verke ren er 20 in levensgevaar.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5