Mislukte inhaalpoging kostte Thurow leven i ROGÜ BI VLAEMINCK VERDIENDE DE ZEGE, MAAR DE MEYER WON WEER KLASSIEKER VOOR V. HELV0I1T Verzwakte turnploeg achter bij Hongarije Vrij spel voor drie Britten in Westlandmarathon Van Gerwen imponeerde san LEIDSE COURANT/.. ^ananh ONGELUKKEN ONTGINGEN MEESTE PUBLIEK Tilburg Tijdens de 50 cc wedstrijd van de Olof-wegraces op het circuit van de Beekse Bergen in Tilburg is de Westduitse coureur Gerhard Thurow ernstig ten val gekomen en later in een ziekenhuis overle den aan de gevolgen van een nekblessure. Thurow, die afkomstig was uit Dusseldorp, was 41 jaar. Het ongeluk dat Thurow het leven kostte, stond niet alleen tijdens de negende interna tionale Olof-wegraces. De wedstrijd van de halve liters moest halverwege worden afge- vlagd, omdat Aalsmeerder Jaap Groeneveld over de afrastering op het doorgaans veilige circuit van Tilburg, met motor in het pu bliek terecht kwam. De wedstrijden werden stil gelegd om ambulances de kans te geven over het parkoers naar de plek van het ongeluk te gaan. Daar bleken de gevolgen minder ernstig dan gevreesd. Een zestal licht gewonden kon ter plaatse worden behan deld. Een jeugdige kijker werd naar een ziekenhuis te Tilburg vervoerd, waar een lichte hersenschudding werd geconstateerd. Gerhard Thurow, een van de oude rotten in de schijnbaar zo veilige klasse van de bromfietsen, was niet zo fortuinlijk. Raakte Groeneveld van de baan na een stuurfout en een botsing met een cameraman van de Roy Schuiten gevallen ROUBAIX Roy Schuiten kwam vlak voor het ingaan van de finale van Parijs—Roubaix nogal ongelukkig ten val. Schui ten viel met zijn hoofd tegen een passerende auto. Hij liep een blauw oog op, een geblesseerde pols en een pijnlijke knie. „Ik neem aan dat ik naar een zie kenhuis moet om een foto van mijn pols te laten maken." BLOIS Gerrie van Gerwen heeft gisteren met overmacht de ronde van Loir-et-Cher in mid den-Frankrijk gewonnen. Van Gerwen eindigde niet alleen als eerste in het eindklassement, hij won ook het puntenklassement en was eerste in drie van de vijf etappes. televisie, Thurow smakte tegen een boom en brak daarbij een halswervel. Op weg naar het ziekenhuis werd hij nog beademd, maar zijn leven bleek niet meer te redden. De KNMV gaf na de wedstrijd een medede ling uit over de oorzaak van het ongeluk dat de eerste dode in de Nederlandse motor sport van 1976 tot gevolg had. In dat com muniqué werd gezegd dat het technisch onderzoek geen mankementen aan de ma chine had getoond. Uit verklaringen van getuigen moet worden geconstateerd dat Thurow met te hoge snelheid een achterblij ver heeft willen inhalen. Zijn motor ging daardoor slippen, raakte in de strobalen en de rijder werd tegen een boom gesmakt met noodlottig gevolg. Een groot deel van de 35.000 toeschouwers heeft niets gemerkt van de ongelukken tij dens de wedstrijden. Zij zagen boeiende races in de 350- en 750-cc klasse waar Boet van Duimen de buitenlandse elite uitstekend partij gaf. In de 350-cc-klasse was de Ier Tom Herron het snelst weg. Naarmate de strijd vorderde bleek dat Herron meer snel heid uit zijn machine kon halen, maar dat het bochtenwerk van de rijder uit Ammerzo- den beter was. In de negende ronde greep Van Duimen in een haakse bocht zijn kans, passeerde en reed op kop door tot de eind streep. Van Duimen heeft in de zwaarste klasse geweldig strijd geleverd met de Schot Alex George. Rondenlang reed het tweetal prak tisch zij aan zij. In de negende omloop echter nam George definitief afstand van Van Duimen. Behalve Van Duimen wonnen ook Cees van Dongen (125 cc) en Theo van Geffen (50 cc), die tweede lag voor Thurow de dood vond op het circuit van de Beekse Bergen. De belangrijkste uitslagen zijn: 50 cc: 1. Van Geffen (Brakel), Kreidler, 21 minuten 26,7 seconden, gemiddelde snelheid 125,903 km/u; 2. Timmer (Lobith), Jamathi, 21.37,2; 3. Looyen- stein (Breezand), Kreidler, 21.37,3. 125cc: 1. Van Dongen (Rotterdam), Bridgestone, 20.00,4, 134,932 km/u; 2. Klaassens (Edam), Yama ha, 20.00.6; 3. Ceechine Fra), Migo, 20.09,0. 250 cc: 1. North (Zaf), Yamaha, 21.52,4, 148.121 km/u, 2. Tuxworth (Eng), Yamaha, 22.01,0, 3. Nur- mi (Fin), Yamaha, 22.09,1. 350 cc: 1. Van Duimen (Ammerzoden), Yamaha, 21.25,5, 151.225 km/u; 2. George (Sch), Yamaha, 21.27,7, 3. Williams (Eng) 21.35,7. 500 cc: 11. Tuxworth (Eng), Yamaha, zes ronden in 10.49,0, 149,764 km/u, 2. Hartog (Abbekerk), Yaha, 10.57,2, 3. Robers (Eng), Yamaha 10.58,6. 750 cc: 1. George (Sch), Yamaha, geen tijd, 2 Van Duimen (Ammerzoden), Yamaha, 3. Braun (WD1), Yamaha. Terwijl zijn motorfiets over het asfalt schuift vliegt Willem Zoet in de richting van de strobalen tijdens de race in de 350 cc-klasse. Hij kwam er goed vanaf. Eddy Merckx passeert een berg krantepapier die demonstranten van het Franse dagblad Parisien Liberé op de weg hadden gedeponeerd. Deze actie hield de karavaan ruim een half uur op, maar ook tijdens de koers ontstond er enige keren oponthoud door demonstranten die de aandacht wensten te vestigen op sociale misstanden. EOUBAIX "De beste wint niet altijd de wed strijd". Deze woorden sprak de Belg Roger de Vlae- minck diep ontgoocheld in de catacomben van de wielerbaan in Roubaix. Roger de Vlaeminck was zonder twijfel de grote uitblinker in de 74e editie van de koninginneklassieker Parijs - Roubaix. De Belg won de koers door de hel van het Noorden in het verleden drie keer. Als hij gisteren voor de vierde maal had gewonnen, zou hij tot koning van "de hel" zijn uitgeroepen, want geen renner "heeft Parijs-Roubaix méér dan drie keer gewonnen. De Hel van het Noorden, die rij van vreselijk smalle, hobbelige, klinkerwegen door Noord-Fran krijk, werd voor het eerst sinds VGITRSt 1970 niet geteisterd door barre weersomstandigheden. Regen, hagel, wind en sneeuw hadden plaats gemaakt voor een warm voorjaarszonnetje. Dat maakte "de hel" warmer en aangena mer al bleef de afstand 270 kilo meter het laatste deel van meer dan honderd kilometer over de zelfde afschuwelijke kinder hoofdjes. Toen kwam de eindsprint op de baan van Roubaix. De Vlae minck reed als eerste van de kopgroep de baan op. Hij moest van kop af sprinten en werd prompt verrast door Mare de Meyer, de 25-jarige knecht van Freddy Maertens. EIJSDEN Wil van Helvoirt, door (te) velen gezien als voornamelijk een sterke baanrenner, heeft zich voor de tweede keer binnen een week Nederlands beste amateur op de weg getoond. De Tilburger versloeg in de eindsprint van de Hel van het Mergel land de Nederlandse klassieker, die qua parkoers het dichtst komt bij het Olympische traject in Mont real zijn medevluchter Leo van Vliet. Van Helvoirt, vorige week zondag nog solo-winnaar in de Ster van Bladel, uit de Olympische baanselectie van Frans Mahn en de pas twintigjarige Westlander Leo van Vliet, Montrealkandidaat van wegcoach Joop Mid- delink, waren zaterdag de zeer sterken in het Mergel land. De Tilburger, met zijn 25 jaren een laatbloeier, sprong uit de band in de kopgroep toen het veld zich door het krijtland worstelde. Zijn solopoging, begonnen na de Camerigerberg, kreeg enkele kilometers later onder steuning van Van Vliet, die daarmee voor de derde keer aan de kop van het veld terugkeerde. De beide „Tot duizend meter voor de streep", verklaarde Van Helvoirt, „hebben Van Vliet, die erg sterk reed, en ik uitstekend samengewerkt. Toen heb ik de kop genomen en in de sprint viel hij plotseling stil". „Ik had een ander wiel gekregen", vertelde Van Vliet, „na mijn lekke achterband. Met de versnellingen, die daarop zaten, kon ik niet schakelen zoals ik wilde". Ondanks de iets veranderde om standigheden had het er in de finale alle schijn van dat Roger de Vlaeminck zijn vierde over winning zou behalen. De Belg had alle beslissingen geforceerd, hij had voortdurend aan de lei ding gereden, hij had gaten ge dicht wanneer hij dat nodig achtte en in de laatste dertig kilometer deed hij als enige van het kopgroepje dat verder nog bestond uit Francesco Moser, Mare de Meyer en wereldkam pioen Hennie Kuiper, nog kop- werk. De Vlaeminck reed zo ontzettend hard, hij haalde zo soepel en gemakkelijk de aan vallers Kuiper en Moser terug. De Vlaeminck verliet diep te leurgesteld de baan. "Ik kan De Meyer niets verwijten. Hij had van zijn ploegleider Lomme Driessens de opdracht gekregen niet op kop te rijden. Hij mocht niet werken van zijn baas. Die taak heeft hij vlekkeloos uitge voerd. Hij heeft mij verslagen, maar iedereen heeft toch gezien dat ik de beste was. Nu heb ik spijt dat het zulk mooi weer was. Als het had geregend, was ik hier alleen op de baan aange komen. Op natte en glibberige kasseien kan ik beter sturen dan wie ook, maar omdat de kinderkoppen droog bleven, konden nog drie man mij vol gen." De winnaar, Mare de Meyer, was uiteraard dolgelukkig. Hij werd wel tien keer omhelsd door Lomme Driessens en later door zijn kopman Freddy Maer tens, die 35 kilometer voor het einde ten val was gekomen, na eerder al drie keer een lekke band te hebben gehad. Die val partij van Maertens had de be slissing ingeleid. Toen Maertens tegen de klinkers ging en met een pijnlijke heup en elleboog (overigens geen ernstige blessu res) werd afgevoerd, demarreer de Roger de Vlaeminck onmid dellijk. Kuiper en Godefroot volgden hem heel attent en ook De Meyer, de eerste luitenant van Maertens, vloog mee in het zog van De Vlaeminck. Later slaagde Francesco Moser, na een enorme inspanning, erin bij de koplopers te komen. Eddy Merckx, die geen grote indruk maakte, faalde op dat punt. Hij reed vele kilometers met de Fransman Danguillaume op een paar honderd meter van de kop groep, maar moest tenslotte Danguillaume laten gaan en werd zelfs nog ingelopen door een groepje met onder andere Jan Raas, die fraai zevende werd. Hennie Kuiper werd vier de na een sterke race. mggm UTRECHT Een half jaar geleden vroeg het Roemenië niet zou gelukken de kwalificatienorm KNGV bij de internationale gymnastiek federatie (350 punten) voor Montreal te halen, zouden de (FIG) de ontmoeting met Hongarije als kwalifica- Hongaarse dames, die toch al zeker zijn van een tiewedstrijd voor de Olympische Spelen aan. Wan- plaats in de Olympische turnwedstrijden als een neer het in de wedstrijden tegen Noorwegen en ideaal „trekpaard" kunnen fungeren. Doordat de FIG tien dagen gele den alle Olympische kwalifica tiewedstrijden in verband met de extreem hoge jurywaarderin gen ongeldig verklaarde en daarvoor een voor-Olympisch toernooi in Hamburg (30 april, 1 en 2 mei) vaststelde, waren de Hongaarse dames in ander op zicht belangrijk. Eva Bartha, de Hongaarse coach van de Nederlandse selec tie, kon de ontmoeting nu ge bruiken als een test voor de belangrijke wedstrijd in Ham burg. Eva Bartha had de pech dat zij niet kon beschikken over Ans Smulders, die met een zwa re griep het bed moest houden. Bovendien miste de Hongaarse twee routiniers als Jeannette van Ravenstein en nationaal kampioene Joke Kos, die op de dag van de wedstrijd terug kwa men van internationale invita tiewedstrijden in Rusland. Eva Bartha moest nu jonge en min der ervóren turnsters als Carla Braan, Karin Stubbe en Gerrie van Soeren inzetten. Hoewel dit jeugdige drietal onmiskenbare kwaliteiten bezit, zal het er in Hamburg zeer waarschijnlijk niet bij zijn. Ondanks de ver zwakking bleef het verlies tegen Hongarije tot 4,05 punten be perkt: 369,25-373,30. Hongarije was met een goede maar beslist niet de beste for matie naar Utrecht gekomea Het afgelopen weekeinde stond in Boedapest tussen Hongarije, Polen, Zwitserland en Spanje op het programma. Omdat Hon garije ook graag die ontmoeting wilde winnen waren twee turn sters (Nagy en Matulai), die an ders beslist in Utrecht zouden zijn geweest, achter gebleven. Nederland—Hongarije werd daardoor een vrijwel gelij- kopgaande wedstrijd, waarin de Hongaarse dames bij de verplichte oefenstof de basis legden voor de overwinning. Gisteren toen de keuzestof werd afgewerkt bedroeg bet ui- LONDEN Frans van Elteren is zaterdag tijdens turnwedstrijden in Londen als elfde geëindigd, met een totaal van 49.70 punten. Peter Korman (VS) werd eerste bij de heren met 54.80. Bij de dames werd Gina Zwarthoed eveneens elfde (34.55). De overwinning ging naar de Roemeense Theodora Unguereanu: 38.55 pun ten. teindelijke verschil slechts 1,1 punt. Opvallend was het dat Nederland op de tweede dag het onderdeel evenwichtsbalk op zijn naam bracht. Dit toe stel dat voor de selectie van Eva Bartha altijd een obsessie is, leverde een totaal van 46,05 punten op terwijl Hongarije, dat drie turnsters van de balk zag gaan, tot 45,45 kwam. Van de Nederlandse turnsters ver loor alleen Monique Bolle- boom, die op de brug ongelijk imponeerde met 9,40 het even wicht. De Nederlandse ploeg werkte geïnspireerd en Eva Bartha was na afloop dan ook zeer tevreden." Ik moest jonge turnsters opstellen omdat alle ouderen om verschillende re denen niet beschikbaar wa ren. Ik ben tevreden. Ik geloof dat het totaal dat wij nu ge haald hebben, over drie we ken in Hamburg voldoende zal zijn voor Montreal. Het zal dan niet gemakkelijk zijn om aan dat totaal te komen om dat er ongetwijfeld zeer streng beoordeeld zal worden. Daarom is het uiterst belang rijk dat Ans Smulders in Hamburg er in een goede vorm weer bij is". Eva Bartha trekt zich met haar selectie ter voorbereiding op Hamburg vanaf vandaag voor twee weken trainingskamp op Papendal terug. Alleen met de paasdagen mogen de turn sters naar huis. MAASSLUIS Met Joe Keating heeft de zevende internationale Westlandmarathon, die na een onderbreking van een jaar weer op het programma stond, een overtuigende winnaar gekregen. De 27-jarige Engelse leraar arriveerde na 42 kilometer en 195 meter door „Hollands groententuin" met een voorsprong van twee minuten en twintig seconden op landgenoot John Jones in Maas sluis. John Keating (geheel rechts) nog in gezelschap van een viertal dat hij later zou afschudden op weg naar zijn zege in de Westlandmarathon. Keating, Jones en Bernie Allen, die in 1971 de marathon van Enschede won en een jaar later ook in de marathon van Rotter dam triomfeerde, hebben de wedstrijd van zaterdag volledig bepaald. Het Engelse trio be schouwde de marathon van Maassluis als een goede voorbe reiding op het nationale kam pioenschap, dat evenals in Ne derland op 8 mei wordt gehou den. Voor de Britten is de klas sering in de titelstrijd bepalend voor uitzending naar Montreal. Bernie Allen na afloop: „Jones en ik hadden voor deze wed strijd een schema in ons hoofd van twee uur en 26 minuten en dat hebben we ongeveer gelo pen. Joe Keating was op 2.22 weggegaan en daarom heeft hij ook gewonnen". Omdat van Nederlandse zijde nationaal kampioen Cor Vriend (liesblessure) en Geert Jansen (pijnlijke knie) ontbraken, had den de Engelsen vrij spel. Peter Kooy, die in de beginfase een vergeefse poging deed om weg te komen, was kansloos toen het Engelse drietal zich echt met de strijd ging bemoeien. Dat ge beurde na ongeveer zeventien kilometer. De drie Britten na men de leiding en bij het keer punt liet Keating zijn twee land genoten in de steek. De Engels man liep daarna een solo van ruim twintig kilometer, die hem de eerste plaats opleverde. Twee kilometer voor Maassluis brak de coalitie tussen Allen en Jo nes. Bernie Allen kreeg last van kramp en gebaarde Jones, die wilde wachten, alleen door te gaan. Allen werd in de laatste kilometers nog gepasseerd door de sterke Kooy, die met 2.25,54 voor een nieuw persoonlijk re cord zorgde en als derde de beste Nederlander werd. Uitslag: 1. Joe Keating (Eng) 2.22.47; 2. John Jones (Eng) 2.25.07; 3. Peter Kooy (Fit-Zeist) 2.25.54; 4. Bernie Allen (Eng) 2.28.15; 5. Johan Kijne (Metro- Rotterdam) 2.28.43; 6. Wim v.d. Zon (PAC-Rotterdam) 2.30.01; 7. Joop Smit (Trias-Heiloo) 2.30.17; 8. Daye Davis (Wales) 2.30.29; 9. Jan Knip- Bïnberg (AV Castricum) 2.33.00; 10. ans van Kasteren (Fortuna-Vlaar- dingen) 2.37.14.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 18