Injectie voor poloërs werkte erg lang door VOOR ENITH BRIGITHA WAS STARTEN WINNEN Rekenmeesters ontnamen roeier Vervoort de zege E.k. badminton drievoudig succes voor Gilian Gilks VEELZIJDIGE CEULEMANS 00K TITEL BANDSTOTEN Geboorte van zoon weerhield Wiersma niet van voorsprong FRAAIE TWEEDE PUATS VAN ZES UNDEN Spring Cup weer voor volleybal' sters LEIDSE COURANT/ MINSK De Nederlandse zwemploeg onder leiding van coach Bert Sitters deed het niet slecht in de zeslandenwedstrijd in Minsk: een derde plaats met 140 punten achter Rusland (171 punten) en Zweden (165 punten. In ieder geval beter dan vorig jaar, toen de ploeg niet verder kwam dan een voorlaatste plaats met alleen Italië daar nog achter. De Italianen gingen één stapje omhoog, omdat West-Duitsland volstond met de afvaardiging van een B-equipe en daarvoor tol moest betalen. Overigens zou ook een volledige Duitse ploeg Nederland niet veel schade hebben berokkend. West-Duits land moet het voornamelijk hebben van de herenzwemmers. Neder land vooral van de dames. Van de 140 punten werden er 43 bijgedragen door de heren, 97 door de dames. Smit scoort voor Nederland in het duel met Roemenië dat in 5-3 eindigde De overgang van de 25 meter naar de 50 meterbaan waar het binnenkort met de opening van de buitenbaden toch van moet komen ging bij de mees te zwemmers met groot tijdver lies gepaard. Ronald Woutering vormde daarop de grote uitzon dering. De veelzwemmer uit Den Helder greep de zege op de 400 meter wisselslag in 4.46.13, nog geen anderhalve seconde boven de belegen nationale top tijd van Roger van Hamburg (4.44.8). Henk Elzerman peurde uit vijf starts één prestatie van redelijk formaat: 4.10.83 op de 400 meter vrije slag, twee secon den boven zijn eigen record. Maar in dit gezelschap slechts goed voor een vierde plaats. Voorts slaagde de 4x200 meter estafetteploeg er niet in beneden de acht minutengrens te komen. De overheersende positie van het Nederlandse dameszwem- men werd als vanouds gestalte gegeven door Enith Brigitha, die in vijf starts ongeslagen bleef. i De 58.39 seconden op de sprint was voor haar doen wat matig, maar zowel op de 200 als op de 400 meter (2.03.90 en 4.22.71) maakte ze tijden, die in alle overige deelnemende landen de recordlij sten een ander aanzien hadden gegeven. Voorts was ze actief in de* beide winnende es tafettes. Voor de nodige assis tentie zorgden in de eerste plaats Annelies Maas en Paula van Eyk en niet, zoals gebruike lijk Wijda Mazereeuw. De Enk- huizeride schoolslagzwemster werd min of meer het slachtof fer van de snelle ontwikkeling, die er op de oudste wedstrijd slag gaande is. AMERSFOORT Hongarije heeft, geheel volgens de prognoses, het zeslanden-water- polotoernooi in Amersfoort gewonnen. On geslagen, want ook in de laatste ontmoeting tegen „erfvijand" Joego-Slavië bleven de Magyaren overeind (5—4). Nederland heeft zich in dit bijzonder zwaar bezette toernooi uitstekend geweerd. Vooral de schotkracht is verbeterd, Nederland eind igde als tweede. Het team speelde snel, gevarieerd waterpolo en bezat een geweldige instelling. Zelfs de onverwacht grote nederlaag tegen Hongarije op de tweede dag van de driedaagse, kon het moreel van Evert Kroon en de zijnen niet breken. Dat liet de ploeg op de laatste dag zien toen eerst Roemenië vrijwel moeiteloos werd voorbij gestreefd (5—3) en in de laatste wedstrijd een verjongd Cuba geen schijn van kans kreeg (11—6). Ivo Trumbic constateerde na afloop tevre den: „Dit was meer dan ik had verwacht. Voor het toernooi hoopte ik op een derde plaats, achter Joego-Slavië en Hongarije en misschien met Roemenië ook nog voor ons, maar dit is meer dan een aangename verras sing. De ploeg heeft zich voortreffelijk ge weerd en de „injectie" die vrijdagavond is toegediend met de overwinning op JöegoSla- yië heeft lang doorgewerkt". Geïnspireerd Pteiffe Trumbic. een anders zeer geëmotioneerd man, heeft het team op voortreffelijke wijze door dit zware toernooi geleid. Hij inspireer de de spelers op een wijze, die vele jaren niet is voorgekomen. En dat heeft vruchten afgeworpen. De eclatante triomf op Joego- Slavië (8—4) op de openingsdag leek een uitschieter maar tegen Spanje werd aange toond dat de ploeg zeer gemotiveerd was en hoge aspiraties koesterde. In tegenstelling tot de „traditie" heeft de ploeg in dit toernooi geen zwakke wedstrijd gespeeld. In elk toernooi zat wel een zwakke periode. Dat dieptepunt is uitgebleven. Van Joego-Slavië, dat niet erg sterk opende, werd op briljante wijze gewonnen. Ook in de ontmoeting met Spanje, waarbij revan- chegevoelens een rol speelden, etaleerde de ploeg met verve de stijgende curve. Ivo Trumbic had daarna echter zorgen, want het treffen tegen Hongarije zou onher roepelijk problemen geven. Deze kwamen erook. Toen bleek dat de basisconditie van Oranje nog onvoldoende is en dat het brute kracht mankeert. Een foutieve pass werd door de geroutineerde Hongaren meedogen loos afgestraft, wat tot driemaal toe gebeur de. Mede daardoor viel de nederlaag (7—3) hoog uit Zeer sterk Hongarije is een zeer sterke ploeg. De Hon- gaaarse spelers hadden bovendien net een trainingskamp van drie weken op Cuba achter de rug en speelden reeds enkele zware toernooien. Dat was duidelijk te zien. Een confrontatie met een tegenstander als Hongarije legde zwakke plekken onbarm hartig bloot Het reactievermogen schoot te kort en er ontstonden pijnlijke situatie waar in door Nederland overtredingen werden begaan (Rik Toonen en Jan Evert Veer waren daarin ware „meesters"). De vrees dat Nederland de terugslag zou krijgen, bleek in het treffen tegen Roemenië (5—3) ongegrond. Zelfs conditioneel bleef de ploeg overeind. Dat was een angst, die door zijn formatie in de vroege zondagmorgen volkomen werd ontzenuwd. De ploeg durfde weer te schieten, wat tegen Hongarije niet steeds het geval was geweest De Hongaren hadden echter wel zoveel ont zag gekregen voor de verrichtingen van de Turmbic-equipe dat sterkste ploeg te water werd gelaten door coach Gyarmati. Nederland wilde ook in de laatste ontmoe ting nog eens bewijzen dat talent en wil voldoende aanwezig zijn en liep over de Cubanen met speels gemak heen: 11—6. UITSLAGEN: Nederland-Spanje 9-5J3-2, 1-1, 2—1, 2-1), Cuba-Hongarije 2-6 (1-2, 0-1, 1-2, 0—1), Roemenië—Joe-Goslavië 6—3 (2—1, 2—0, 1—1, 1—1), Hongarije—Nederland 7—3 (0—1, 30, 1—0, 3—2), Cuba—Roemnië 5-9 (1—2, 1—2, 1-3, 2—2), Joego-SlaviëSpanje 144 (40, 30, 42, 3—2), Nederland—Roemenië 5—3 (1—0, 1—1, 1—1, 2—1), Cuba—Joego-Slavië 6—8 (2-3, 0-1, 1-2, 3—2), Spanje—Hongarije 4—7 (1—2, 1—2, 0—2,2—1), NederlandCuba 11-6 (4-0, 3—2, 1-1, 3-3), Spanje—Roemenië 5—9 (1—1, 1—3, 1—1, 2—4),Hon garije—Joego-Slavië 5—4 (2—2, 2—2,1—0, 0—0). De eindstand: 1. Hongarije 5—10 (30—16), 2. Neder land 5-8 (35—25), 3. Roemenië 5-6 (30-23), 4. Joego-Slavië 5—4 (33—29), 5. Cuba 5—1 (26—41), 6. Spanje 5—1 (25—45). Dit wordt ook zeilen genoemd. Dit zijn deelnemers aan de wedstrijd Nederland-Engeland op de Kralingse plassen. De „zeilers" moesten de meest vreemde toeren uithalen om een zuchtje wind te vangen en de vaart er in te houden 0-3 o :hop) 3erg tin. T üisisèsSWi Jeroen Vervoort in actie in de race die voor hem in een teleurstelling eindigde. Pas lang na afloop werd becijferd dat niet hij, maar Van Schelven had gewonnen AMSTERDAM Jeroen Vervoort mocht zich twee uur winnaar van de Skifhead wanen. Twee uur lang werd de Nautilus-roeier in het clubgebouw van De Hoop in Amsterdam geïnter viewd en gelukgewenst als winnaar van het lange afstands kampioenschap van de Amstel. De rekenaars langs de kant waren van mening dat de Rotterdam mer dankzij een eindsprint direct na de Berlagebrug drie seconden op rivaal Harald Punt zou zijn uitgelopen in deze klassieke achtervolgingsrace. Toen eindelijk de tijdwaarnemers hun werk hadden gedaan bleek er voor de teleur gestelde Vervoort niet meer dan een tweede plaats in te zitten. Wim van Schelven van Triton had de 7500 meter nog 3,5 seconde sneller afgelegd dan de gedoodverfde favoriet. Wim van Schelven, vorig jaar triomfator bij de Paul Veenemans-prijs waarbij de deelnemers een proeve van bekwaam heid moeten afleggen in het wielrennen, schaatsen, roeien en hardlopen, startte onder moeilijker omstandigheden dan zijn meeste concurrenten. Op het woeli ge water van de Amstel, waar de hoge kanten de deining terugkaatsten, ging hij als laatste van de voornaamste kans-, hebbers van start. Hadden scullers als Punt, Brouwer, Ronald Vervoort, Stei- genga, droog, Van Drooge en Jeroen Vervoort die hem voor gingen al moeite om een tegenstander in te halen, Van Schelven moest ook nog afrekenen met de kruisdeining. Als tiende vertrok de Utrechter. Na het furieuze gevecht dat Jeroen Vervoort kilometers lang voerde met mannen als Punt, Brouwer, Van Drooge en Steigenga werd aan Van Schelven amper nog gedacht. Totdat de tijdwaarnemers hem na lang wachten eindelijk recht deden. Bij de dames moest Ingrid Munneke - Dusseldorp, vorig jaar winnares, door ziekte verstek laten gaan. De strijd speelde zich nu af tussen Ans Graves- teijn en Trudy Jongenelen. Tegenover het nadeel dat Ans Gravesteijn, die di rect na haar rivale startte, meer last had van „vuil" water dan de Delftse, stond het voordeel dat zij zich op haar tegen standster kon richten. De Triton-skiffeu- ze zegevierde in de fraaie .recordtijd van 16 min. 11,1 sec. LEUVEN Twee toppresta ties op een dag was te veel voor Christ van der Smissen. De pas 21-jarige Nederlander zal geduld moeten hebben voordat hij zich eens wereld kampioen bandstoten mag noemen. De titel ging naar Raymond Cenlemans. In Leu ven was de Belg de enige die zich met recht van spreken 's werelds sterkste mocht noe- Hoewel Ceulemans nog altijd meer een caramboleur is dan een kadrist of bandstoter is zijn veelzijdigheid dermate su perieur, en vooral zijn instel ling zo goed, dat het er niet toe doet op welke manier hij de punten moet maken. Twee weken geleden werd hij we reldkampioen in het 47/1, in Leuven in het bandstoten en naar alle waarschijnlijkheid eind mei in Oostende ook in zijn favoriete driebanden. Hij zal dan, indien zijn machts greep slaagt, de eerste speler ter wereld zijn, die in een sei zoen drie wereldtitels verover de. Raymond Ceulemans voegde een parel aan zijn kroon toe. In Leuven pa reerde hij de aanval van de wereldtop in het band stoten de „papieren" fmale verbeter de hij met 15.05 niet het we reldrecord algemeen gemid delde van 16.16. Van der Smis sen, toch al twee keer Euro pees kampioen, moest alles winnen om zijn titelkansen te behouden. Hij slaagde daarin net niet. Hij versloeg zaterdag Dielis, die daarmee kansloos werd voor prolongatie van zijn titel, maar verloor van een door de nederlaag tegen Vul- tink getergde Connesson en ook de niet meer ter zake doende finale tegen Ceule- Uitslagen: vijfde ronde: Vultink (Ned.)—Muller (Wdl.) 200-163/28 Berardi (Arg.)—Kobayashi (Jap.. 139-200/26; Dielis (Bel.)—v.d. Smis sen (Ned.) 179-200/16; Connessor (Fra.)Ceulemans (Bel.) 93-200/8. Zesde ronde: Vultink—Kobayash. 200-78/21; Müller-Berardi 200- 146/31; v.d. Smissen—Connessor 89-200/19; Dielis—Ceulemans 144 200/14. Zevende ronde: Ceulemansv.d 200-93/9; 200-93/9) Connesson—Die lis 187-200/15; Berardi—Vultink 170-200/31; Muller—Kobayashi 200 93/18. Eindstand: Ceuleman; 14/106/15.05; v.d. Smisser 10/60/8.69; Dielis 8/63/11.38; Con nesson 8/84/9.21; Vultink 8/60/6.27 Müller 6/67/8.39; Kobayash 2/29/5.51; Berardi 0/52/5.96. DUBLIN De Engelse Gilian Gilks heeft de hoofdrol ge speeld in de Europese badmin tonkampioenschappen in Du blin door zowel het enkelspel als het damesdubbel (met Sue Whetnall) en het gemengd dub bel (met Derek Talbot) te win nen. Gilian Gilke herhaalde in de Ierse hoofdstad haar trilogie van All Englandkampioen- schappen, In de finale enkelspel versloeg zij de Deense kampioe ne Lene Kóppen met 11-7, 12-11. Bij de laatste vier hadden zich drie Engelse dames geplaatst. Sue Whetnall ging ten onder tegen Gilian Gilks en Margaret Lockwood verloor van Lene Kóppen. In het herenenkelspel had de Deen Fleming Delfs weinig moeite de titel te veroveren. Hij versloeg in de halve eindstrijd Paul Whetnall met 15-9, 15-7 en kwam in de finale tegen zijn landgenoot Elo Hansèn die de Westduitser Wolfgang Bochov versloeg met 9-15, 15-9, 15-8. Bo chov had in de kwartfinales ver rassend titelhouder Sturé Johnsson (Zweden) verslagen. Met 15-4, 15-7 palmde Delfs het kampioenschap in tegen Han- In het gemengd dubbelspel werd het Nederlandse duo Rob Ridder-Marjan Luesken uitge- NEUCHATEL Het Neder lands dames-volleybalteam pro longeerde in Neuchatel het bezit van de Spring Cup door in de finale met 3-0 (17-15, 16-14, 15- 13) België te verslaan. Als twee de eindige West-Duitalsnd dat met 3-0 van Zwitsterland won. Rangschikking: 1 Nederland, 2 West-Duitsland, 3 België, 4 Zwit serland, 5 Frankrijk, 6 Finland, 7 Denemarken, 8 Oostenrijk, 9 Zweden, 10 Engeland, 11 Schot land, 12 Spanje^ De herenploeg' speelt in Tel Aviv om de Spring Cup en won de eerste wedstrijd in dit toer nooi om de Westeuropese titel (waaraan overigens ook Grie kenland en Israël deelnemen) met 3-1 van Spanje. Gisteravond werd België met 3-0 verslagen. De setstanden waren 3 x 15-11. Van Houten VCH (dames) ver loor zaterdag in het finale-toer nooi Europa Cup I in Eupen met 3-1 van Rode Ster Praag en met dezelfde cijfers van Levski Sofia. Truus Gielen (Van Hou ten) werd uitgeroepen tot beste speelster van het toernooi dat werd gewonnen door Rode Ster Praag met 6 punten, 2 Levski Sofia 5, 3 Van Houten 4, 4 Rode Ster Belgrado 3. m- - 'mmmm Apeldoorn - Na de dit week einde gespeelde tweede en der de ronde van het toernooi om het persoonlijke damkampioen schap van Nederland wist Harm Wiersma ondanks een partij achterstand de leiding te nemen. Zijn duel uit de tweede j ronde tegen Bergsma moest worden uitgesteld daar de titel- I houder naar huis werd geroe pen om bij de geboorte van een I zoon aanwezig te zijn. Toch j nam Wiersma de leiding door gisteren Hermelink te verslaan. Zijn uitgestelde partij tegen Bergsma wordt vanavond ge speeld. Eveneens op vier punten kwame Rob Clerc en Hans Jansen, maar dan uit drie partijen. Clerc bereikte dit door twee re mises tegen Varkevisser en De Ruiter. Jansen behaalde zater dag tegen Hermelink een knap pe overwinning. Ook gisteren tegen Bronstring had hij weer de beste kansen. Maar de Leide- naar zag zich door een offer van twee stukken van de remise ver zekerd. schakeld in de halve finale door Gilks-Talbot met 15-7,15-12. Uitslagen andere finales: ge mengd dubbel: Gilks-Talbot (Eng) Köppen-Skovgaard (Den) 6-15, 15-12, 17-15; dames- dubbel: Gilks-Whetnall (Eng) - Lockwood-Gardner (Eng) 15-8, 15-4; herendubbel; Tredget-Ste- vens (Eng) - Sutton-Talbot (Eng) 13-15,15-12,15-6. Uitslagen tweede ronde: De Ruiter- V.d. Meerendonk 0-2, Goudt-Van Til- borg 1-1, Varkevisser-Clerc 1-1, Ca- pelle-Bronstring 1-1, Jansen-Herme- link 2-0, Wiersma-Bergsma uitge steld. Derde ronde: Clerc-De Ruiter 1-1, Van Tilborg-Varkevisser 1-1, V.d. Meerendonk-Goudt 0-2, Bergsma-Ca- pelle 1-1, Hermelink-Wiersma 0-2, Bronstring-Jansen 1-1. Stand: 1. Wiersma 4 (uit 2), 2. Clerc en Jansen 4, 4. Bronstring, Van Til- borg, Varkevisser, V. d. Meerendonk en Goudt 3, 9. Bergsma 2 (uit 2), 10. Capelle en De Ruiter 2, 12. Herme link 1. Bevestiging Als het Nederlands polo team niet toch nog rechtstreeks voor Mont real was geplaatst, had het een kwalificatietoer nooi moeten spelen te gen o.a. Joego-Slavië. Deze ploeg werd des tijds gediskwalificeerd wegens gebruik van do ping. Nederland, zo leek het, zou in dat toernooi juist aan de Joegoslaven een harde dobber heb ben. In Amersfoort heeft het team van coach Ivo Trumbic aan getoond dat het terecht de plaats voor Montreal kreeg toegewezen. Het heeft de driedaagse ken nelijk beschouwd als het leveren van de bevesti ging van de groeiende vorm en daarmee de twijfel weggenomen die kon ontstaan door het- „zonder meer" kwalifi ceren. Ook Joego-Slavië werd verslagen. Dat al leen het ijzersterke Hon garije voor Nederland bleef, was te verwach ten. De tweede plaats heeft de ploeg ongetwij feld zichzelf vertrouwen geschonken en Trumbic de handreiking om de zakkere plekken te ver stevigen. Onnodig Minister Van Agt heeft, zoals geruime tijd gele den, wederom zijn stem verheven tegen de spel- verruwing. Destijds stel de hij te willen ingrijpen bij ontoelaatbare prak tijken maar zijn me ning op het voetbal veld. De KNVB reageer de met de opmerking „dat we zelf wel in staat zijn te straffen waar dat nodig is". Niettemin was de KNVB bereid over dit onderwerp van ge dachten te wisselen. Het is er, door afzeggingen van de minister, om zeer acceptabele redenen overigens, nooit van ge komen. Ook thans wil de KNVB nog contact opnemen met de be windsman die eveneens ijshockey, veldhockey en waterpolo onder de loep wil nemen. Ener zijds is het onmisken baar dat de sport ver ruwt, anderzijds mag opgemerkt worden dat de bonden tot nu toe in staat zijn gebleken ex cessen te voorkomen. De IJshockeybond heeft, hoewel niet tot genoegen van een deel van het publiek, zelfs de ruwe kanten door streng in grijpen van de ijspiste verbannen. Ingrijpen van hogerhand is onno dig, tenzij de bonden de zaak niet meer in de hand kunnen houden. En zo ver is het bepaald niet. ZWAK Kanovaren is een Olym pische sport. Nederland heeft daarin altijd een behoorlijke rol gespeeld. Bestuur van de bond en opofferingsgezinde le den hard trainen, wei nig faciliteiten be zorgden ons land een naam op kanogebied. Hoewel sinds het ver trek van toptrainer Ka- rel Muys, na de Spelen van Mexico 1968, vrijwel steeds moeilijkheden met coaching en coaches zijn ontstaan, bleef de kanobond de sympathie behouden, die zij echter de afgelopen week zelf aantastte door optreden dat niet paste bij het decorum van een Olym pische sportbond. Pers vertegenwoordigers wa ren uitgenodigd kennis te komen maken met de Olympische kandidaten. Het bleek dat „iemand" de invitatie op eigen houtje had gedaan. Hoe wel de technische com missie deze vreemde si tuatie nog trachtte op te lossen, weigerde het be stuur. De kandidaten mochten ook niet ver schijnen. Bovendien bleek toen dat trainer Wendelgelst was ontsla gen. „De pers" kwam derhalve voor niets, er bleek een controverse technische commissie- bondsbestuur te bestaan en er is geen trainer meer. Een zwakke con stellatie zo vlak voor de Spelen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13