Gelukkig scheen de zon ook in het Zuiderpark Publiek ia! geeuwend op tribune bij Sparta-Feyenoord Revanche De Graafschap veer grote nederlaag bekertoernooi TtÖÖr-* JIMMY ADAMSON KWAM KIJKEN VERLIESPUNT ZAT RIJVERS DWARS DEN HAAG ONMACHTIG TEGEN FC UTRECHT mmmmmmn W - w -tf&mBmm - ♦r» - RENE VAN ANTWERPEN DEN HAAG Geluk kig scheen gistermiddag ook in het Zuiderpark een aangenaam zonne tje, waarin de zesdui zend toeschouwers zich prettig konden koeste ren. Dat was maar goed ook, want wat binnen het hekwerk werd ver toond, was nou niet di rect aanleiding om in enthousiasme uit te bar sten. Zelden zal de uit slag die FC Den Haag en FC Utrecht na negen tig minuten ploeteren op het scorebord brach ten illustrerender zijn geweest voor de on macht van twee toch in de eredivisie uit komende ploegen. Natuurlijk, het was begrijpe lijk, trok FC Utrecht niet met open vizier ten strijde. De Ut rechters hebben weliswaar de barste degradatienood enigs zins achter de rug, maar veilig staat de ploeg nog geenszins. Daarom had interim-trainer ftan Berger de afgelopen week na het slechte treffen tegen Excelsior zeer veel aandacht besteed aan de taktiek. „We hebben de hele organisatie in de ploeg uitvoerig doorgespro ken", verklaarde de zeer jeug dige Utrechtse oefenmeester. „Dat heeft resultaat gehad". FC Utrecht kon inderdaad verheugd de halve winst in de tas steken. Met de beperkte middelen, waarmee de Dom- stedelingen nu eenmaal zijn uitgerust bovendien ontbra ken de geschorste Van Maurik en de geblesseerde Wery voerden zij een taktisch der mate goed funktionerend spel letje uit, dat FC Den Haag er geen raad mee wist. Verschei dene spelers van de formatie van Vujadin Boskov laakten de strijdwijze van de opponent die het hun onmogelijk zou hebben gemaakt een normale wedstrijd te spelen. Maar wat kun je anders verwachten van een ploeg, die nog vecht tegen dreigende degradatie? Andere reden Nee, er was een andere reden dat FC Den Haag met de povere 0—0 genoegen moest nemen en die lag geheel in eigen gelederen. De Hage naars maken de laatste weken een wat uitgebluste indruk. Aad Kila is aan zijn bewaker Cabo (niet zichtbaar) ontsnapt en haalt uit voor een schot. Paunovic (links) en Olsen kunnen slechts toekijken. „Dat is eigenlijk al zo sinds die wedstrijden tegen West Ham United", meende Henk van Leeuwen. „Er wordt veel te lauw gespeeld, wellicht dat on bewust toch de contractverlen gingen een rol spelen". Simon van Vliet, gisteren met Joop Korevaar de beste man in de ploeg van Boskov, begrijpt de heersende apathie niet. „Je zou toch zeggen, dat die vijfde plaats, met mogelijkheden op weer Europees voetbal vol gend seizoen, een voldoende stimulans moet zijn. We heb ben deze competitie allemaal wat extra kunnen verdienen daardoor, maar het schijnt niet van invloed te zijn". FC Den Haag straalde giste ren nauwelijks enige inspiratie uit. De Hagenaars lieten zich inpakken door het versterkte middenveld van FC Utrecht, dat als een scherm terugtrok als er offensieve pogingen van FC Den Haag in het werk werden gesteld. Bovendien schroomden Oostrom, Adriaanse en Wilschut niet hun directe tegenstanders Swanenburg, Van Leeuwen en Jol dermate stevig aan te pak ken, dat er vrijwel geen drei ging meer van hen uitging. Swanenburg begon veelbelo vend tegen Oostrom, maar gaandeweg trapte deze niet meer in de wervelende bewe gingen van de Haagse linker spits. Doordat ook Jol zich nauwelijks kon ontdoen van Wilschut, ontstond er via de Haagse vleugels geen gevaar meer. „Dan moet alles door het midden", constateerde Van Leeuwen, „en dan gaat het ook niet". Ondeskundig Het Haagse middenveld, waarop Ouwehand een plaats had gevonden, doordat Pera- zic als vrije verdediger fun geerde, werkte wel hard, maar ondeskundig. Kila legde vele kilometers af, maar zel den effectief. Ouwehand viel nauwelijks op en Schoenma ker slaagde er niet in zijn goede optreden van vorige week een vervolg te geven. Daarom zocht Perazic het veelal in verre trappen in het centrum, maar dat leverde al lemaal niets op. De Joegoslaaf, die soms wat fortuin nodig had om zijn defensie zonder kleerscheuren te houden, bleef echter in tegenstelling tot de man die hij verving (Mans veld) voortdurend achterin hangen. „Aad kan in zo'n wed strijd nog wel eens verrassend opkomen", meende Henk van Leeuwen, „maar dat hebben we van Perazic niet gezien". Lichtpunt Enig lichtpunt in het middel matige treffen was doelman René van Antwerpen. Deze twintigjarige amateur onder ging zijn vuurdoop op knappe wijze. Hij trad enige keren gedecideerd handelend op bij gevaarlijke situaties, maar trof het geluk aan zijn zijde toen Cabo en Hulshorst het houtwerk raakten. „Bij het eerste fluitsignaal was ik mijn zenuwen kwijt", glun derde Van Antwerpen na afloop. „Het is toch een hele taak als enige amateur tussen die profs. Gelukkig heb ik nog geen contract getekend". Zijn wel goed betaalde collega's de den het minder. Verder dan een schot van Van Leeuwen op de lat waren ze in negentig minuten niet gekomen. „Het was inderdaad slecht", oor deelde deze later. En dat was het. FRANK WERKMAN Scheidsrechter: Derks. Toeschou wers: 6500. FC Den Haag: Van Antwerpen; De Caluwé, Van Vliet, Perazic, Kore vaar; Kila, Schoenmaker, Ouwe hand; Jol (Van Baaren), Van Leeu wen, Swanenburg. FC Utrecht: Henriksen; Oostrum, Adriaanse, Paunovic, Wilschut; Ol sen, Van Veen, Cabo, Coté; Van den Ham, Hulshorst Sparta wil Engelse trainer Van onze sportredactie ROTTERDAM Sparta is op zoek naar een Engelse trainer, als opvolger van de aan het eind van dit seizoen vertrekkende Leo Steegman. Sparta's voorzitter drs. Cor van Rijn ontkende dat Barry Hughes, thans trainer van Haarlem, tot de kandidaten behoort ROTTERDAM Enige dagen tevo ren leidde Henk Pijper de bekerfinale PSV-Roda JC. Hij gaf al snel een gele kaart maar floot voor de rest tole rant. Naar de geest van het duel, waarbij dus de belangrijkheid en de inzet (van Roda vooral) een rol bij de beoordeling spelen. Althans, zo leek het want gistermiddag viel Henk Pijper bij wat een derby moest zijn, Sparta-Feyenoord, grandioos door de mand. Hij blunderde op afschuwelij ke wijze, waardoor Feyenoord een doelpunt van de twee cadeau kreeg, was eigenwijs en eigengereid en lar deerde deze grauwe slappe wedstrijd alleen met het maken van lachwek kende, driftige gebaartjes. Gisteren bleek dat de term "fluiten in de geest van de wedstrijd" die woensdag avond aan hem met besteed is,dat hij ook toen eigengereid heeft gefloten. Er is een tijd geweest dat de vonken eraf spatten in het Kasteel als Feyenoord op be zoek kwam. Er is zelfs in deze competitie nog een Sparta ge weest dat Ajax en Twente op 1—1 hield en met 1—0 won van PSV. Toen speelde een ploeg die matig met talent is geze gend maar ervoor wilde wer ken. Dat was er gisteren niet meer bij. Trainer Leo Steeg man had dan ook meer strijd en meer vuur verwacht. Feye- noords Ad Zonderland zei ook al dat hij liever had gewonnen met een goede partij voetbal. Hij verzachtte zijn woorden wel met te zeggen: "We wisten dat er hard gewerkt moest worden en dat is gebeurd maar ten koste van het spel. "Vatbaar voor discussie want ook Feyenoord speelde onder een waas van ongeïnteres seerdheid en het publiek - eindelijk eens twintigduizend kijkers op het Kasteel, van wie er duizenden niet meer zullen komen - zat geeuwehd op de tribunes. Steegman wilde nog wel wijzen op de wijzigingen in zijn team: - Balkestein, wei nig agressief en attent, - op het middenveld ten faveure van Ausputzer Frank Weerden- burg, die op een andere plaats niet tot zijn recht komt. Weer denburg deed het goed, alleen al omdat hij Nico Jansen in toom hield. Blunder Hoe simpel echter verspeelt deze spits de bal, welk een enorme kans- hij schoot wel eenmaal op de lat heeft hij nodig om tot scoren te komen. Hij moet het hebben van zijn ijver, die dan ook buiten kijf is want hij loopt wat af. Hij kreeg ook zijn grote kans, tien minuten voor het einde. Vreij- sen ontving de bal in buiten spelpositie - er kon alleen over het aantal meters geredetwist worden en bediende Nico Jansen die in het lege doel schoot! Een enorme blunder van Henk Pijper, en zijn on dermaatse grensrechters. Tevoren had hij wel bemerkt dat Kristensen buitenspel stond zodat de 0—2 van Feye noord werd uitgesteld. De eerste treffer was voor de rust tot stand gekomen. Vreij- sen, die twee levensgrote kan sen voor open doel miste, be reikte Theo de Jong die van ver uithaalde Doelman Does burg ging veel te laat naar de hoek en was geslagen. In die eerste helft had Feyenoord een groot veldoverwicht maar speelde aanvallend te zwak om meer succes dan dat af- standsschot van De Jong te kunnen verwerven. Sparta speelde niet onaardig maar zonder de noodzakelijke inzet wel felheid waartegen Pijp er niet optrad dan met kribbi ge gebaren en stelde aanval lend met falende spitsen als Skipper, Matic en Van Stave ren helemaal niets voor. Tikkie terug Treytel had het dan ook niet lastig, zelfs niet toen Rijsber- gen en Kreuz zo nonchalant terugspeelden dat Sparta kan sen kreeg. Skipper, die later zo hard. op zijn eigen doelman Doesburg zou terugspelen dat deze met moeite een hoek schop kon forceren, vond toen Treytel op zijn weg na te lang talmen met schieten. Sparta hield de strij4 na de rust weliswaar meer in even wicht maar de blunder van Pijper haalde het lueine beetje elan er helemaai uit. Steeg man, daarmee toegevend hoe Er zijn verscheidene sol licitaties van Nederland se trainers ontvangen maar Sparta richt zich allereerst op Engeland. Van Rijn: „Dat wil niet zeggen dat we niet op een Nederlander terug vallen als we tussen nu en eind juni geen Brit kunnen aantrekken". In middels was gisteren op het Kasteel de Brit Jim my Adamson (47) eens komen kijken. Adamson was tot voor kort mana ger van Burnley dat in de Engelse hoogste divi sie de voorlaatste plaats bezet In januari nam Adamson, die achttien jaar voor Burnley speel de, er zes jaar als coach optrad en vervolgens zes jaar manager was, ont slag. Adamson lijkt kan didaat voor een tweeja rig contract ondanks het feit dat Van Rijn pertinent beweerde nog niemand op het oog te hebben. schotloos Sparta is: "Bij 0—1 kan je nog hopen op een ver dwaalde bal die erin gaat" HERMAN VAN BERGHEM. Scoreverloop: 22. De Jong 0—1, 80. Nico Jansen 0—2. Scheidsrechter: Pijper. Toeschouwers: 20.000. Sparta: Doesburg; Jansen, Weer denburg, Visser, Meutstege; v.d. Veen, Balkestein, Michielsen; Skip per, Matic, v. Staveren. Feyenoord: Treytel; Schneider, v.d. Korput, Rijsbergen, Vos; Jansen, De Jong, Kreuz; Vreijsen, Nico Jansen, Kristensen. (Van onze sportcorrespoDdent) EINDHOVEN „Geen commentaar", was de bitse reactie van trainer Kees Rijvers na het doelpuntloos geëindigde duel van PSV met De Graafschap. Rijvers wilde slechts kwijt: „Dat zijn spelers al met de wedstrijd tegen St. Etienne bezig waren". Koploper PSV had dan ook, gezien het krachtsverschil moeten winnen. De norse gelaatsuit drukking van Rijvers toonde dat het kostbare verliespunt hem behoorlijk dwars zat. De ploeg van Evert Teunissen bejubelde evenwel het gelijke spel, dat bij tijd en wijle aan een zijden draad heeft gehangen, maar mede door voortreffelijk optreden van doelman Joop Doornebosch toch met succes werd verdedigd. Gevaarlijke acties van Edström, Deijkers en Deacy werden door hem in de slotfase gepareerd. Stevens, maar met Strik en Quaars in de gelederen, kon nauwelijks imponeren. Wellicht een terugslag op de bekerfinale tegen Roda JC? Rijvers: „Geen com mentaar". Feit is, dat De Graafschap via Hazelhekke en Storm fel ten strijde trok en PSV soms overblufte. Verdedi gend groeiden doelman Doornebosch, Van Londen en Hiddink naar grote vorm en dat benauwde PSV zichtbaar. Edström werd aan banden gelegd door Schoenaker, die steeds het voordeel van de twijfel oogstte bij de zwak leidende scheidsrechter Gans. Teunissen: „Heeft Schoenaker zo hard ge speeld? Ik heb het niet ge zien, al heeft hij misschien wel eens op de rand van het toelaatbare gebalan ceerd. Voor mij heeft hij het karwei-Edström elegant en doeltreffend geklaard". Lubse en Edström kregen in de eerste helft twee kan sen. Succes bleef echter ge heel uit, ook al omdat Van der Kuijlen het liet afwe ten. Vlak voor de rust moest Van Beveren zelfs met een snelle reactie een schot van Steinvoort on schadelijk maken. Uitgewist Kans voor PSV. De inzet van Edström, de redding van Mintjes die de bal van doellijn haalt. Na de rust een identiek spelbeeld: PSV attaqueer de, De Graafschap verdedi- gede met man en macht de kostbare nul op het score bord. Rijvers verhoogde met Dahlquist en Deacy, ingevallen voor Quaars en Lubse, de aanvalskracht, maar de Doetinchemse ploeg wilde van geen wij ken weten. Doelman Door- Pim Doesburg is te laat. Zijn sprong naar de bal, die door Theo de Jong van ver werd ingeschoten, is ingezet op een moment dat de bal al gepasseerd was. Feyenoord leidt met 1—0 en kreeg er een cadeautje bij. nebosch bleef de Eindho- vense schutters de baas, al had hij geluk toen een har de kopbal van Deacy bui ten zijn bereik tegen de lat belandde. Edström was al evenmin succesvol met een reeks kopballen. De Graaf schap probeerde door Ha zelhekke en Storm nog plaagstootjes uit te delen en had daarmee bijna nog succes. Een overtreding van Willy van de Kerkhof in de laatste minuut belette Storm de vrije doortocht naar het Eindhovense doel. „Wij zijn meer dan tevre den", lachte Evert Teunis sen na afloop. „Wij hebben op sportieve wijze revanche genomen voor de nederlaag van 8-1 in de bekercompeti tie. De blaam voor die gro te nederlaag is uitgewist". Scheidsrechter: Gans. Toe schouwers: 18.000. PSV: Van Beveren; Strik, Krijgh, Van Kraay, Deijkers; Willy van de Kerkhof, Quaars (Dahlquist); René van de Kerk hof, Lubse (Deacy), Edström, Van der Kuijlen. De Graafschap: Doornebosch; Mintjes. Brands. Van Londen, Koenders; Schoenaker, Hid dink, Steinvoort; Hazelhekke, Storm, Nanlohy.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11