Katwijk heeft veel verrassingen in petto voor jarige koningin WHK NOORDWUK STOPT ACTIVITEITEN Veel leuke prenten, foto's en nooit eerder beschreven feiten in nieuw boek over Duivenvoorde KORTWEG Onderscheiding voor wethouder llZATERDAG 10 APRIL 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Van onze correspondent Katwijk „In grote lijnen zijn we klaar, het programma staat al op papier, maar juist al die kleine zaken moeten ook bepraat en geregeld wor den" zo verzucht voorzitter J. de Winter van de Oranjever eniging „Katwijk a.d. Rijn." Hij bladert door een map met aantekeningen. Op de omslag staat .Soestdijk'. Enkele maanden geleden verscheen dit woord op zijn ordner, na dat er een uitnodiging was binnen gekomen om deel te nemen aan de manifestatie op het grasveld voor paleis Soestdijk op 30 april a.s. De brief kwam van de „Confe deratie van Oranjeverenigin gen in Nederland". Ruim der tig oranjeverenigingen uit ge heel Nederland hebben inmid dels positief gereageerd, waar onder Katwijk a.d. Rijn en Wassenaar. Het grasveld wordt op deze dag ingedeeld in een aantal vakken, waarin iedere deelnemende vereni ging zelfstandig een program ma gaat brengen. Katwijk a.d. Rijn neemt een bescheiden plaats in op het vorstelijk grasveld. Beschei den in ruimte, maar niet in positie, want direct langs de rondweg, oog in oog met het bordes, zullen de Katwijkers niet onopgemerkt blijven. Niet voor de leden van het Konin klijk huis, maar ook niet voor de duizenden passanten tij dens het traditionele défilé en de NOS-camera's. Na afloop van het défilé maakt de vor stin een ronde over haar gras veld om de verschillende pre sentaties nader te bekijken. „We gaan er in ieder geval een feest van maken, zo is onzg opdracht, maar daarbij beste den we vooral aandacht aan het dorp Katwijk a.d. Rijn" zo legt J. de Winter uit in zijn woning in de Commandeur- slaan. „De schildersvereniging .Pictura' heeft de afgelopen weken hard gewerkt aan een groot decor, waarop een aan tal bekende stukjes Katwijk a.d. Rijn zijn versfchenen" zegt hij. Het 6 bij 2 meter grote .schot' is inmiddels gereed ge komen." Langs de wand van het tot atelier omgebouwde noodschooltje in de Rijnstraat staat het opgesteld en te wach ten op vervoer naar Soestdijk. Onder leiding van de enthou siaste Picturavoorzitter M. van der Plas groeide het tableau naar een waardige weergave van het dorp. De graanmolen „de Gerechtigheid", het „Ko ningshof" met de toren van de Hervormde Kerk (zonder de restauratie-steigers) en het prachtige geveltje van het ou de Raadhuis in de Rijnstraat. Ze staan er fijntjes op. Een uitstapje werd er gemaakt naar de villa's 't Waerle en Hoogcate aan de Boulevard, waar de studente Juliana van 1927 tot 1929 woonde. Een an sichtkaart moest er aan te pas komen, want beide woonhui zen zijn al jaren geleden door de sloopershamer geveld. .Pic tura' gaat ook mee naar Soest dijk. Enkele leden zitten op de bewuste vrijdag, weer of geen weer, al schilderend achter hun ezel in de paleistuin om de verdere presentatie te om lijsten. Behalve deze kunstenaars, de muzikanten van de dit jaar jubilerende „Harmonie Kat wijk" en 15 meisjes van het majorettekorps van de Kat- wijkse Carnavalsstichting (ze, verdienen een meer klinkende naam), verschijnt er een Kat- wijkse soliste met internatio nale bekendheid op de gras mat. Met een aangepast pro gramma, voor het eerste keer in de open lucht, zal Sylvia Vermeulen haar goochelkunst en gèan vertonen. Vader C. D. Vermeulen, manager en trai ner van Sylvia, maar ook zelf als „Mr. Maludi" geen vreem Dit fraai stukje handschilderwerk is een van de vele verrassingen die de Katwijkers op Soestdijk zullen presenteren de op de bühne, springt ook in, wanneer dat nodig blijkt. „Hij hoopt de aandacht van de prinsjes te trekken" zo vertelt J. de Winter „Het programma wordt daarvoor door hem be wust aangepast". Op muziek van de Harmonie zal Sylvia ook nog even een staaltje jongleren met stokken gaan weggeven. „Leuk ook voor de vele passanten tijdens het défilé" aldus de Oranje voorzitter, zijn geestdrift niet verbergend. Geen moment twijfelde hij, toen eind decem ber de uitnodiging voor deze manifestatie onder zijn ogen kwam. De zelfde dag nog riep hij het bestuur om de tafel, want „zo'n gelegenheid maak je voorlopig niet meer met „Het is een bekroning van h vele werk, dat er ieder j iar ter ere van het Konklijk huis door onze vereniging in Katwijk wordt verzet. Dit mag je niet afslaan!" in Van onze correspondent NOORDWIJK Het ligt in de bedoeling, dat de vereniging tan villa, huizen- en kamerver huurders in Noordwijk zichzelf ter 15 september a.s. gaat ont- in linden. Dit is besloten op een llgemene ledenvergadering in Hie Beach Club. Een vaak be logen stuk badplaatshistorie ,e jvordt daarmede afgesloten. De vereniging is ontstaan uit de iaf reeds voor de oorlog functione rende Vereniging voor Vreem- lelingenverkeer Noordwijk, die lestijds een éenmans-kantoor- tje had op het Stationsplein. Kortweg noemde men het de VVV. De vereniging groeide en bloei de en telde in haar glorietijd zo'n 600 leden, die voor de akti- viteiten van de WHK een min of meer forse contributie betaal den plus een bijdrage aan het VW-informatiebureau als be- middelingskosten In de loop van de jaren kreeg de WHK echter steeds meer concurrentie te verduren van de reisbureaus, die als paddestoe len uit de grond schoten. Deze konden goedkoper opereren en vroegen ook niet om contributie. Voor talrijke kamerverhuurders was dit aanleiding om in het vervolg van deze reisbureaus gasten te gaan betrekken. Het ledental van de WHK liep voortdurend terug en ter verga dering kwam men dan ook tot de conclusie dat de vereniging zichzelf had overleefd. De WV in haar kantoor aan de Grent zal de verhuur van ge meubileerde villa's en huizen, alsmede de bemiddeling inzake de verhuur van kamers gewoon voortzetten. Lisse Woensdag 14 en don derdag 15 mei worden in de gemeentelijke sporthal school- volleubalkampioenschappen georganiseerd. De aanvang voor beide dagen is bepaald op 08.00 uur. Lisse De wandelsportver eniging D.J.O. organiseert za terdag een keukenhofwandel tocht Er wordt gelopen over 7, 10, 15, 20 en 30 kilometer. De start heeft plaats bij vei ling H.B.G. G. tussen 10.00 en 14.00 uur. Warmond De volleybalsters van Mentink Mode hebben het kampioenschap behaald na een 3 sets overwinning op hun Alphense tegenstandsters. Sassenheim De collecte tb.v. de Ned. Hartstichting, die vorige week in Sassenheim werd gehouden heeft het mooie bedrag van 4579,32 opgebracht Rijnsaterwoude Het aan de Braassemermeer gelegen res taurant behorend bij de ge lijknamige jachthaven, heeft inwendig een belangrijke mo dernisering ondergaan. Ter ge legenheid van de opening wordt op zaterdag 10 april voor genodigden een receptie gehouden vanaf half zeven. Bodegraven Woensdag 23 juni maken de Bodegraafse bejaarden weer hun jaarlijkse reis. Ditmaal gaat het naar de Goude Handen het hobbycen-, trum te 's Heerenberg. In Montferland wordt de koffie gebruikt Het diner in Avifau- Van onze correspondent LEIDSCHENDAM Wethou der H. J. Bunnik van jeugd en sportzaken heeft van de Kon. Ned. Zwem Bond de „W. A. G. Schurebeker" gekregen voor „zijn bijzonder verdienstelijke medewerking bij de voorberei ding en de organisatie van de Nationale Kampioenschappen" die vorig jaar in het zwembad „De Fluit" zijn gehouden. De beker is uitgereikt tijdens de jaarlijkse algemene vergadering van de Kring Den Haag van de KNZB. Het bestuur wilde hier mee niet alleen aan de heer Bunnik maar ook aan alle me dewerkers dank betuigen: het personeel van „De Fluit" en een groot aantal leden van de Leid- schendamse Zwemvereniging AZI. Wethouder Bunnik bracht dit in zijn dankwoord eveneens tot uiting. Lisse troeft Alphen af Van onze schaakmedewerker LEIDEN De toch al span nende tientallencompetitie van de LSB heeft ook nog een ver rassend slot gehad. Niet het favoriet geachte Alphen maar Lisse is uiteindelijk kampioen geworden. Onderaan wist Philidor 4 zich tenslotte toch nog veilig te stel len ten koste van Katwijk. De derde plaats tenslotte was voor Philidor 3 dat het gedegradeer de Voorschoten 2 overklaste. Poldercross in Zoeterwoude Van onze correspondent Zoetermeer Voor de zesde keer organiseert de K.P.J. mor gen een poldercross over 4 en 6 k.m. Daarbij keert men terug naar het parcours dat ook de eerste jaren is gebruikt. In de afgelopen twee jaar werd er gelopen in de Grote West- eindse polder maar nu trekken de deelnemers na de start bij het Don Boscohuis weer de Zuidbuurt in. De start vindt om 1 uur plaats vanaf het Don Bos cohuis en de kleedgelegenheid is in de gymzaal aan de Schenkel- weg. ZALTBOMMELAAR TH. LAURENTIUS BIJNA KLAAR: 1U E Een zomerdag in 18x2. Voor- E schoten viert feest op kosten E van de kasteelheer van Dui- E ven voorde, jonkheer mr. H. A. E Steengracht. Zelf gaat de kas- teel heer langs de deuren om de Voorschotense gezinnen te voorzien van vlees, krenten- brood en bier. Hij is het im mers om wie dit feestje draait: als kasteelheer is hij namelijk vijfentwintig jaar ambachts- heer van de gemeente. Op straat doen de mensen wed- strijden zoals ringsteken en de inmiddels vergane „driebeeni- E ge wedloop", waarbij jongeren ongemakkelijke hou- E ding gearmd een parcours af- E draven. En aan de feestvier- ders in de straten worden door mensen van Duivenvoorde gratis bonnen verstrekt „goed voor drie broodjes en een kruik bier". En een groot aan tal van die bonnen zijn nu terug te vinden in de woning van Th. Laurentius, een 39-ja- rige kunsthandelaar in het Gelderse Zaltbommel. „En het gekke is" vertelt hij „dat we wel honderden van die bonnen in het kasteel hebben terugge vonden. Ik weet het natuurlijk niet, maar je zou toch bijna gaan geloven dat die Voor schotenaren niet wisten wat een feestje is". Een bezoek aan de woning annex bedrijfsruimte van de heer Laurentius in het fraaie Zaltbommel staat vrijwel ge- 'eekgr Een deel van het huidige Duivenvoorde-interieur. JUW== heel in het teken van kasteel Duivenvoorde, het trotse mo nument van Voorschoten. Hoe kan het ook anders, want slechts weinig mensen in Ne derland kunnen bogen op zo'n unieke kennis van dit bouw werk als deze fanatieke hande laar in oude kunstprenten. De ex-Voorschotenaar bracht er vanaf zijn twaalfde jaar bijna al zijn vrije tijd door en bouw de persoonlijke vrienschappen op met de laatste adellijke be woners, baron Schimmelpen- ninck van der Oyen en zijn zuster. Op dit moment is de heer Laurentius bezig aan een boek over het kasteel, dit ter gelegenheid van het zevenhon- derdvijftigjarig bestaan van Duivenvoorde, dat dit jaar wordt gevierd. Het boek behandelt vooral de laatste honderd vijf tig jaar. ,JJet wordt een luchtig boek" vertelt de schrijver „met veel leuke prenten en foto's en wat leuke feiten, die in de andere geschiedschrijvingen nooit aan de orde kwamen". Oude prenten Een hartstochtelijke interesse voor de oudheid, en dan voor-- al oude tekeningen en prenten, dreven de heer Laurentius als tiener bijna als vanzelf naar het kasteel toe. „Ik zat vaak in boeken te neuzen van mijn vader. Van die boeken met van die oude prenten. Toen ik opeens een paar tekeningen tegenkwam van het kasteel, wilde ik daar meer over we ten. Mijn vader, die wel eens op „Duivenvoorde" was ge weest, raadde mij aan om er eens een kijkje te gaan nemen. Dat deed ik, en de baron ont ving mij heel vriendelijk. Ik kreeg een boek mee naar huis, een week later weer een, en van lieverlee kwam ik er van zelf steeds vaker". Vooral de bibliotheek van Duivenvoordewerd voor de heer Laurentius een soort tweedehuis. Geïnteresseerd als hij was in oude etsen en tekeningen deed hij hier een schat aan kennis op: „Voor dat vak van mij bestaat geen opleiding. Je moet het alle maal zelf doen. Die biblio theek was voor mij een ideale omgeving. Zo hadden ze er ontzettend veel tekeningen uit de 18e eeuw. Ook heb ik er alles geleerd over papiersoor ten, watermerken, en zo. Ja, daar heb ik het vak wel zo'n beetje geleerd". Aflopende zaak Niet zonder heimwee vertelt de heer Laurentius over alles wat hij in „Duivenvoorde" meemaakte: „Ik heb daar het feodale leven nog van dichtbij kunnen meemaken. Het was weliswaar al een aflopende zaak, want de baron had als personeel bij voorbeeld alleen nog maar een huisknecht en een dienstbode. Maar toch was het een manier van leven, die tegenwoordig gewoon niet meer mogelijk is". Het kasteel werd in 1960 on dergebracht in een stichting. Baron Schimmelpenninck van der Oye was toen al vier jaar dood, en had het monument vererfd aan zijn zuster, die al snel met de voorbereidingen begon om het voor de toe komst veilig te stellen. Een uitgebreide en zeer kostbare restauratie begon in '58 en in- De heer Laurentius met één van zijn zelf gemaakte tekeningen van „Duivenvoor de". tern moest het hele kasteel worden gereorganiseerd. Daarbij behoorde ookhet op poten zetten van de biblio theek, en wie kwam daar beter Kasteel Duivenvoorde in Voorschoten. voor in aanmerking dan de heer Laurentius: „Ik was de enige die er goed in thuis was. Ik heb vanaf '59 jaren achter een gewerkt aan de organisa tie, aan het in een kaartsys teem onderbrengen van het hele boekenbezit (circa vijfdui zend boeken) en alle tekenin gen en etsen". „Ik ben in die periode dingen tegengekomen, die eigenlijk nog nooit eerder de aandacht hadden gekregen. Ik kwam onbekende muziekstukken te gen, zoals een totaal onbeken de Turkse mars. Trouwens het is überhaupt vrij onbekend dat er een unieke collectie mu ziekinstrumenten in het kas teel te zien is. Allerlei bijzon dere instrumenten zoals een giraffenpiano of een cylinder- piano, die op zolder stond weg te rotten. Ik heb het ding op een bakfiets mee naar huis genomen, en het thuis metm'n vader weer in orde gemaakt. We konden er zelfs weer op spelen". In het boek over „Duivenvoor de", dat over ongeveer een maand klaar moet zijn („Er hebben al zoveel mensen op ingetekend, dat ik het nou wel af moet maken") komen veel van dit soort feiten aan het licht Ook over de bouwvallige staat vein „Duivenvoorde" na de Tweede Wereldoorlog, waarin een VI-bommenwerper insloeg en hele stukken muur werden ontzet „In feite was het een levensgevaarlijke si tuatie" vertelt de heer Lauren tius. „Verschillende balken rusten nog maar een heel klein stukje op de muren, waardoor er maar weinig had hoeven te gebeuren of de hele zaak was naar beneden gekomen, en de schade was niet te overzien geweest". Puzzel „Ik herinner me nog goed, dat de barones jaren later nog steeds de stukken had be waard van de vazen, die bij de bominslag van de randen wa ren gevallen. Ze zaten in een grote doos, die „de grote puz zel" werd genoemd. Iedereen die er zin in had, mocht probe ren de vazen weer in elkaar te lijmen". „Het Vermakelijk Duivenvoor de", zoals het boek van de heer Laurentius gaat heten, schenkt behalve aan genoem de zaken aandacht aan veel andere historische feiten, die tot nu toe nog nauwelijks be kend zijn. Zo komt er een hoofdstuk over het schip „Duyvenvoorden", dat de heer Laurentius tegenkwam op een 17e-eeuwse tekening van Wil lem v.d. Velden, en een uitwei ding over de Romeinse gevel stenen van het kasteel. Veel foto-materiaal krijgt een plaats in het boek en een aan tal tekeningen, waaronder enkkele van de heer Lauren tius zelf. Het boek, dat wordt uitgegeven door uitgeverij Ca- naletto in Alphen aid Rijn, gaat vierentwintig gulden kos ten. Tekst en uitleg: Ad Kuyper. Illllllllllll

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7