(F* Hervormde kerk wil conferentie met blank én zwart in Z.-Afrika TEAMLEIDER/STER 1 instellingen Afstand nemen KOK controle-assistenten administratieve organisatie-assistenten ballast: (f) nedarrv Rob Gorris BMW WEEKEND-SHOU Autobedrijf v.d. Voet Intercedente Aartsbisschop Zaire kritiseert regering KORTE METTEN Bezoek van kardinaal Doepfner aan Afrika geen steun apartheid Prof. Berkhof twee maanden naar Indonesii 6 LEIDSE COURANT ZATERDAG 10 APRIL 1(1 STREEKSCHOOL VOOR BEROEPSBEGELEIDEND -A ONDERWIJS ==r IN DE BEG/O LEIDEN Lammenschanspark 1, Lalden. In verband met uitbreiding van bestaande en de start van nieuwe cursussen, worden gevraagd per 1 augustus 1976: 1 docent bouwtechniek - 24 teseenheoen 1 docent motorvoertuigentechniek 18 leseenheden 1 docent elektrotechniek volledige betrekking 1 docent elektrotechniek 12 leseenheden 1 docent verfapplicatietechniek 16 leseenheden 1 docent(e) opleiding detailhandel 12 leseenheden 1 docent(e) maatschappelijke begeleiding volledige betrekking 1 docent(e) maatschappelijke begeleiding 15 leseenheden 1 docent(e) lichamelijke opvoeding 24 leseenheden Diverse deelbetrekkingen zullen reeds volgend cursusjaar 1977-1978 een volledige weektaak omvatten. De school die zich in de aanvangfase bevindt, zal uitgroeien tot een omvang van plm. 1500 leerlingen. Van de te benoemen docenten wordt verwacht dat zij een ruime bijdrage leveren bij het opzetten en inrichten van het schoolgebeuren. Medio januari 1976 wordt een nieuw schoolgebouw betrokken. Sollicitaties binnen 14 dagen te richten aan het Bestuur van de Stichting, p/a Lammenschanspark 1. Leiden. Voor informaties kunt u zich wenden tot de direkteur van de school, tel.: 071-768360, of privé: 071-146277. De Commissie Open School is een onafhankelijke adviescommissie voor de ministers van O. en W. en C.R.M. Haar taak is het een zelfstandige organosatie voor zo goed mogelijk géintegreerde onderwijs- en vormingsvoorzieningen voor (jonge) volwassenen voor te bereiden, waarbij van uiteenlopende media zoals radio, televisie, schriftelijk materiaal, persoonlijke en groepsbegeleiding gebruik gemaakt zal worden. Om dit project te realiseren zoekt de Commissie een Taak: Tot het takenpakket van deze functionaris/esse behoort: het in samenwerking met do Plaatselijke Werkgroep Open School Leiden opzetten en uitvoeren van het proefproject onder verantwoordelijkheid van de Commissie Open School. leiding geven aan een team van minimaal 4 medewerkers en een aatal gastdocenten; het leggen en onderhouden van contacten met organen van de plaatselijke overheid en de particuliere instellingen op sociaal, cultureel en educatief gebied; de belangbehartiging en verzorging van public-relations in de regio; het coördineren van de activiteiten en het zorgdragen voor de evaluatie daarvan. Voorkeur genieten zij die aan een onderwijsinstelling of vormingsinstituut in de streek verbonden zijn. Rechtspositie: Het is de bedoeling dat de aan te trekken functionaris in principe voor een periode van ongeveer 2 1/2 jaar door de huidige werkgever gedetacheerd wordt. Salaris e.d. wordt daarbij door de Commissie Open School vergoed. Nadere telefonische inlichtingen kunnen ingewonnen worden bij de landelijke coördinator van het proefproject, de heer J. W. Smit, tel. 070-904745 (bureau), tel. 05709-1830 (privé). Sollicitaties binnen 10 dagen na het verschijnen van dit blad aan de Commissie Open School, Projectgroep Jong-volwassenen, Dr. H. Colijnlaan 204 Rijswijk (Z.H.). De Typekamer van de Leidse Onderwijsinstellin gen speelt een belangrijke rol bij de voorberei ding van alle LOI-drukwerk. Zo wordt daar onder meer de kopij van het LOI-lesmateriaal feilloos uitgetypt en gereed gemaakt voor de verdere druktechnische verwerking. Wij zoeken voor deze kleine, gezellige afdeling op korte termijn een Typiste (leeftijd 19-25 jaar) Wij verwachten van deze nieuwe medewerkster dat zij beschikt over een vooropleiding op mavo-niveau een ruime type-ervaring. leidse onderwijs $j:|: Leidsodreel-leiderdorp Tel. (071) 89 92 5S" Gevraagd met enige ervaring Restaurant De woelige Baren Lanaewea 16 Roeloferendsveen Tel. 01713-2363 ballast-nedam groep n.v. De Ballast-Nedam Groep is een overkoepelende organisatie, die een groot aantal aannemingsbedrij ven en andere met de bouwnijverheid verwante ondernemingen bundelt. De activiteiten strekken zich uit over vele landen. Onder de holding, die een be sturende en dienstverlenende taak ten behoeve van de tot de groep behorende maatschappijen vervult, ressorteert een aantal stafdiensten. Wij zoeken voor onze interne accountantsdienst Hun-hoofdtaak zal liggen in de controle van het administratieve gebeuren van de groep en van haar deelnemingen. Voor deze funktie achten wij mini maal Havo een goed uitgangspunt. Zij zullen belast worden met taken op het gebied van administratieve organisatie. Deze omvatten analyse, herziening, ontwerp en vast legging van administratieve processen, procedures en instructies, alsmede assistentie bij de uitvoering daarvan, speciaal van geautomatiseerde systemen bij onze ondernemingen. De voortgaande automatisering vraagt van onze dienst een adequate controle op de betrouwbaarheid en beveiliging van systemen. Indien u belangstelling hebt voor automatisering, doch geen uitgesproken automatiseringsfunktie. ambieert kunnen wij u een interessant taken-pakket bieden. Goede contactuele en verbale eigenschap pen zijn uiteraard van groot belang. Als opleidingsniveau voor deze funktie geldt: H.E.A.O. of S.P.D. Voor beide funkties hebben wij een leeftijdsgrens van 30 jaar gesteld. Als u belangstelling hebt, stuur dan uw Sollicitatie brief onder vermelding van de funktie naar afdeling Personeelszaken-holding, postbus 500 te Amstel- internationale bouwindustrie In het niemandsland tussen midden- en grote klasse rijdt nu voor 't eerst een échte automobiel. Een grote BMW in compacte uitvoering. Wie de middenklasse is ontgroeid, kan nu metterdaad afstand nemen. Met een BMW 316, 318 of 320. Wij zullen u graag met deze BMW's laten kennis maken. In de showroom, maar vooral op de weg. Hoge Rijndijk 278, Leiden Telfoon 071-140697 ERVAREN VERKOPER FOTO FILM-GELUID GEVRAAGD goede vooruitzichten op leidinggevende functie. Sollicitaties bij voorkeur schrif telijk te richten aan de directie worden vertrouwelijk behandeld. FOTO N. v.d. HORST bv Doezastraat 22-24, Leiden Tel. 124702-143657 b.g.g. 123098. Het Psychiatrisch Ziekenhuis "SANCTA MARIA" te Noordwijk Post Noordwijkerhout, zoekt wegens het aangekondigde vertrek van de huidige funktionaris een hoofd van de polikliniek (Mnl. of vr.) Het betreft een zeer gevarieerde werkkring; weekeinden zijn vrij. Kandidaten dienen in het bezit te zijn van de diploma's A én B en over goede kontaktuele eigenschappen te beschikken. Aanstelling geschiedt in de rang van 1e Verpleegkundige. Voorkeur genieten zij, die de leeftijd van 35 jaar nog niet bereikt hebben. Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt door onze internist Dr. A. J. M. Schipperijn (toestel 2 Sollicitaties aan het Hoofd Personeelsdienst, Langevelderlaan 1, Tel. (02523) 3041. psychiatrisch ziekenhuis 1 sancta maria keuze uit 50 auto's o.a. VW Golf geel 191 Renault R5 TL oranje 19' Citroën 2CV crème en rood 1973/19'. Opel Kadett de luxe goud metallic 19: Peugeot 204 oranje en blauw 191 Toyota Corolla coupé geel 19\ Renault R5 geel Opel Kadett groen metallic Citroën Dyane Comm. rood Fiat 127 rood en wit Simca 1100 LS blauw Fiat 600 oranje Simca 1000 crème Fiat 131 Mira Fiori 1600S geel 19', Div. bestelwagens en combi's 1971-19) 19 ffl 19 1973/19. 19: 6 MND. GARANTIE INRUIL EN FIN. MOGELIJK Sotaweg 2 Roelofarendsveen Tel. 01713-2959-2989-2612 I Randstac de diens in Neder Randstad is een internationale organisatie in de dienstverlenende sektor met vestigingen in Nederland, Duitsland, België, Engeland J en Frankrijk. Onze dienstverlening bestaat uit het tot i elkaar brengen van vraag naar en aanbod i van tijdelijk beschikbaar personeel. Enerzijds ten behoeve van het bedrijfsleven i dat dit personeel nodig heeft als gevolg i van pieken in de werkzaamheden, vakantie en ziekte van eigen personeel. Anderzijds j ten behoeve van hen, die om uiteenlopende redenen (bijvoorbeeld wegens studie of huiselijke omstandigheden) geen vaste, maar wel een tijdelijke baan kunnen accepteren. Haar taak zal zijn: - het ontvangen, selecteren en testen van sollicitanten - het veelvuldig telefonisch kontakt onderhouden met bedrijven - het uitzenden van tijdelijk personeel. Wij verwachten van haar: - leeftijd van 21 tot 25 jaar - middelbare schoolopleiding - indien mogelijk kantoorervaring - gemakkelijke omgang met mensen - commerciële feeling - representativiteit. Wij bieden, naast verdere emolumenten een goed inkomen, afhankelijk van leeftijd en ervaring. Uw mondelinge of schriftelijke sollicitatie kunt u richten aan: N.V. Randstad Uitzendbureau, t.a.v. de heer J. Jorna, Korte Rapenburg 6. LEIDEN, Tel: 071-146546. ir randstad uitzendbureau KERK EN WERELD Het breed moderamen van de synode van de Nederlandse Hervormde Kerk heeft voor gesteld een conferentie te honden met de gehele Neder duitse gereformeerde kerk in Zuid-Afrika, sowel de blanke als de zwarte. „Een dergelijke conferentie zou ons de gelegenheid geven te laten zien, dat wij geen mensen zijn die vanuit de ver te op elkaar schieten, maar die gaarne bereid zijn verschillen en sDannineen door te spreken in het licht van schrift en belij denis". Het breed moderamen doet het voorstel in een brief aan de generale synode van de Ne derduitse Gereformeerde Kerk (NGK), waarin vooral wordt ingegaan op het NGK-rapport over ras, volk en volkerenver- houdingen, dat in 1974 werd gepubliceerd. De opstelling van de blanke N.G.-Kerk geeft, volgens het breed moderamen, aanleiding tot scherpe kritiek. Daarmee wordt echter niet bedoeld de blanke kerk te isoleren. Het moet, aldus het breed modera men, eerder uitdrukken, dat wij betrokken zijn bij het wel en wee van uw land. „Ook wij kennen onze problemen met andere volkeren", zo schrijft het breed moderamen. „Wij volgen daarbij een ander be leid dan u, maar we hebben geen reden ons op de borst te slaan over de resultaten". Binnen de oecumenische be weging, waaraan de hervorm de kerk getuigend en luiste rend wil meedoen „hebben wij als blanken vaak meer van onze zwarte broeders en zus ters geleerd, dan van de blan ke kerken in Zuidelijk Afri ka", aldus de brief van het breed moderamen. Het schrijft de laatste twintig jaar de in druk te hebben gekregen, dat „wij blanken meer op de ver dediging van onze verkregen rechten en positie uit zijn, dan op het bevorderen van gelijk waardigheid". Overigens heeft de secretaris van de Ned. Hervormde Kerk, dr. A. H. van den Heuvel, gis teren te horen gekregen, dat hij geen visum krijgt voor een bezoek aan Zuid-Afrika. Dit is hem per brief meegedeeld door de ambassadeur van Zuid-Afrika in Den Haag, die dit deed op verzoek van de autoriteiten in Pretoria. Dr. Van den Heuvel zou, sa men met de praeses van de Hervormde Synode, ds. G. Spilt, deze maand naar Zuid- Afrika gaan voor het bijwonen van de synode van de zwarte Nederduits Gereformeerde Kerk. Beiden waren uitgeno digd door ds. Sam Buti, scriba van deze kerk. Ds. Spilt heeft wel een visum gekregen. Het wordt echter niet waarschijnlijk geacht, dat het breed moderamen van de Nederlandse Hervormde Kerk beslist, dat ds. Spilt nu de reis alleen gaat maken. De Zairese aartsbisschop Kabanga van Lnbumbashi heeft in zijn vastenbrief 1976 scherpe kritiek geleverd op zijn land. Hij noemt Zaïre een korrupt land. Er heerst ongerech tigheid. Het wordt gekenmerkt door winstbejag en het is verscheurd door stammentwisten. Duidelijk zinspelend op de campagne van president Moboe- toe voor een éigen Zairese identiteit verklaart bisschop Kabanga, dat het geloof in Christus geen vervreemding van de Afrikaanse ziel inhoudt, maar juist bijdraagt tot bevrij ding van de mens van alle kwalijke zaken, die het hedendaag se leven in Zaire kenmerkt In zijn eenendertig pagina's tellende vastenbrief geeft bis schop Kabanga verschillende voorbeelden van schandalise ring der Zairese samenleving. Met name beschuldigt hij rechters en bestuursambtenaren ervan, dat zij zich laten omkopen. Jonge meisjes moeten zich prostitueren om een diploma of een baan te krijgen. Geldverschaffers buiten de mensen, die geld lenen, volkomen uit De bisschop noemt rentepercentages van vijftig of meer. „En wat ons het meest verdriet is" aldus de bisschop - „het feit dat die uitbuiters onze eigen broeders zijn" Bisschop Bloyssén van Den Bosch is bereid opnieuw over leg te plegen met het voorma lig kerkbestuur van de Eind- Er sal dan wel aan twee voor waarden moeten worden vol daan: de kerkdiensten die mo menteel togen de sin van de bisschop in het kerkgebouw worden gehouden moeten worden gestaakt en het kerk bestuur zal zich bereid moe ten verklaren mee te werken aan een Integratie van de Lambertusparochie in de pa rochie Gestel Zuid. Aan het laatste wil het kerkbestuur ln principe wel meewerken, maar het blijft dat de Lambertuskerk voor alle diensten in gebruik moet blijven. De omstreden film over het leven van Jezus van de Deense filmproducent Jens Joergen Torsen zal in Zweden worden geproduceerd. Het officiële Zweedse filminstituut en de Zweedse staatstelevisie heb ben volgens berichten in de Deense pers zich bereid ver klaard samen drie miljoen kronen op tafel te leggen. Ach ter het project staat de beken de Zweedse filmproducent Joern Ponner. In Denemarken werden na jarenlange discus sie de filmplannen van Torsen als onwettig afgewezen. De subsidie werd ingetrokken. Op order van president Alfre do Stroeasner is de in Para- quay zeer bekende „Chris to Rey"-«chool van de Jezuïeten in Asuncion onteigend. Als re den geeft de regering aan, dat enige ouders en studenten de school ervan hebben beschul digd „leerstellingen te onder- wijsen en te praktiseren, die haat en geweld begunstigen en activiteiten oproepen, die de moraal en het goede ge drag ondermijnen". De ontei gening heeft in Paraquay de nodige stof doen opwaaien. De verhouding kerk staat is er opnieuw door verhard. Paus Paulus zal in de middag van Witte Donderdag in de basiliek van St.-Jan van Late- ranen de avondmaalsliturgie vieren. Op Goede Vrijdag zal hij 's avonds deelnemen aan de kruisweg bij het Colos seum, op Paaszaterdag zal hij in deStPieter de Paasnachtli turgie vieren en op eerste Paasdag draagt hij op het St Pietersplein de heilige mis op, waarna hij om twaalf uur van af de middelste loggia van de St. Pieter als gebruikelijk zijn Paasboodschap tot de wereld zal richten en de plechtige ze gen „Urbi et Orbi" zal geven. Voor een vreedzame oplossing van het rassenprobleem ii Zuid-Afrika is er nog maar weinig tijd beschikbaar en zij za niet komen als het zwarte deel van de bevolking niet in he proces van wetgeving wordt ingeschakeld. Volgens mij hebbei we op zijn hoogst nog maar vijf jaar. De uit Duitsland afkomstige Zuidafrikaanse bisschop Manfre< Gottschalk zei dit bij een bezoek aan Duitsland. Hij ging ooi in op de kritiek, die de Duitse anti-apartheidsbeweging heef uitgeoefend op het bezoek, dat kardinaal Doepfner, voorzittel van de Duitse bisschoppenconferentie begin mei aan Zuid-Afri ka zal brengen. Mgr. Gottschalk zei, dat dit bezoek niet kon worden uitgelegi als steun aan de apartheidspolitiek van de Zuidafrikaans< regering. Kardinaal Doepfner gaat als gast van de Zuidafrikaan se bisschoppenconferentie en niet van de regering. Met ziji bezoek tijdens hetwelk hij ook een dienst in een zwart/ parochie zal houden accentueert kardinaal Doepfner veeleei de zorg van de kerk voor de zwarte mensen en voor haai principe „geen verschil te maken tussen de ene en de ander/ groep." Uitgenodigd door een viertal protestantse theologische hoge scholen is prof. dr. H. Berkhof, voorzitter van de Raad van Kerken Nederland, filteren vertrokken naar Indonesië. Gedu rende twee maanden zal hij daar gastcolleges geven, werkwe ken leiden, spreken op cursussen voor predikanten en ii kerkdiensten voorgaan. Dit werkbezoek wordt georganiseerd door de Indonesische raac van kerken en mede bekostigd door de hervormde zending Oegstgeest en het gereformeerd zendingscentrum Leusden. De werkweken vinden vooral plaats aan de protestants theologi sche school in Jakarta, de theologische opleiding Duta Wacana in Yogyakarta, de theologische faculteit te Pematang Siantar van de Noordsumatraanse nomensen-universiteit en de theologi sche hogeschool te Ujung Pandang (het voormalige Makassar op Zuid-Sulawesi. Een mogelijke verlenging van de Indonesische werkperiode van de Leidse oecumenicus met een studieweel met lectoren in Sukabumi, in West-Java, tot na midden juni is nog in voorbereiding.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 6