Uur van de waarheid slaat voor RCL. „Voorzichtigheid staat vooroo" „Diep gaan: bij ons hemelse woorden „Welke club krijgt geen inzinking?" Dick van der Bijl en Wally van Haver: Trainer John Huguenin: Leo Holl en Sjoerd Teske: te winnen Vanmiddag om half drie, is het uur van de waarheid daar. Dan za| RCL, de Leiderdorpse zate- rag-tweedeklasser in een recht streeks duel met mede-koploper Volendam moeten gaan bewijzen dat het niet voor niets al drie seizoenen lang aanspraak maakt op een plaats in de (hoogste) eerste klasse-afdeling. Tot twee maal toe nu al, zagen de Leider dorpers een seizoen „vergooid" doordat eerst Spijkenisse (een jaar later kampioen van Neder land bij de amateurs) en vervol gens De Zwervers (nu een sterke eersteklasser) met minimaal ver schil roet in in het kampioense ten strooiden. Ditmaal is het het gerenommeerde Volendam. met een zestal oud-profs in de gele deren, dat pogingen onderneemt Tekst: Roen van der Geest, Piet van Dam en Gert-Jan Onvlee Foto's: Jacques Bavelaar RCL opnieuw een jaar in de tweede klasse te houden. De uit wedstrijd in Volendam leverde eerer dit seizoen een doelpunt loos gelijkspel op. het onbereikbaar geachte Volen dam niet onbereikbaar is. Een niet onbelangrijk gegeven. Zeker niet als wordt bedacht dat de winnaar van dit zo belangrijke treffen met twee winstpunten voorsprong de laatste weestrijd- dag in gaat. Sjoerd Teske en Leo Holl (twee routiniers in de Leiderdorpse for matie). Dick van der Bijl en Wally van Haver (uit de eigen Leider dorpse „kweek") en beide trai ners (John Huguenin en Dick Maurer) geven op deze speciale „RCL-pagina" hun mening. Wally van Haver: Manusje-van-alles. Dick van der Bijl: „In Volendam waren we te bang" Het vorige seizoen haalden we 'dertig punten en werd De Zwer vers met éénendertig punten kampioen. Nu hebben we met nog twee wedstrijden te gaan al drieëndertig punten. Wij zijn dus sowieso vooruit gegaan". Beide ex-internationals (Sjoerd Teske: „Ik heb eigenlijk alleen •maar een paar oefenwedstrijden meegespeeld") dragen zorg voor de routine in het team van trai ner John Huguenin, die zijn elf tal het liefst ziet „als een combi natie van jeugd, gevorderde se nioren en oudere (dus 'ervaren) spelers". De aanvallers van origine wer den bij RCL spelbepalende figu ren op het middenveld. Sjoerd Teske: „Ik ben bij UVS altijd spitsspeler geweest, maar toen enkele jeugdspelers doorbraken ben ik naar de rechtsbuiten- plaats verdrongen. Maar een specifieke rechtsbuiten ben ik eigenlijk nooit geweest. Daar had ik gewoon de snelheid niet voor. In feite speelde ik veel meer op het middenveld. Ik ben Tijdens de bespreking het zo belangrijke treffen met Volen- is het woord inzet niet gevallen. „Of', oefenmeester John Huguenin, „hooguit Als een ploeg zich niet volledig oppeppen voor een dergelijke wed- verdient het ook geen kampioen- Daarbij weten de jongens nu echt weer dat een inzet van honderd pro een negentig minuten lang „gaan", een noodzaak is voor een elftal dat wil leveren." de RCL-elf dat gegeven eerder nog hebben onderkend, na de verloren wed- nummer laatst op de ranglijst, en het gelijkspel tegen Jodan moet de selectiegroep van de Racing van overtuigd zijn. ig puntenverlies" weet John Hugue- gedachten aan een (kortstondige) g wegwuivend. „Het ging op een moment allemaal veel te gemakke- jongens vatten de zaak in die wed- veel te laconiek op. Gingen daar door niet optimaal gemotiveerd het veld in; een instelling die je als elftal niet onbestraft kunt hebben De 0—3 overwinning bij het lastige ZCFC („Daar was de inzet, de instelling weer zoals die moet zijn") noemt Huguenin dan ook een belangrijke zege. „De ploeg weet nu weer dat er negentig minuten moet worden ge werkt. Dat is natuurlijk al een pluspunt. Daarbij heeft die overwinning bij de jongens de angst weggenomen dat het wedstrijdrit me, de vorm er niet meer zou zijn. Die is er wel. Als er maar wordt gewerkt." Het verlies van die drie punten (in de voor gaande zeventien duels werden slechts vier punten „verloren") houdt voor RCL echter wel in dat een „zeker kampioenschap" voor lopig aan de horizon verdween. Huguenin: „Als de ploeg de concentratie had weten te behouden, was de wedstrijd tegen Volendam niet meer belangrijk geweest. Dan waren we nu kampioen. En eersteklas ser." Of RCL die eerste klasse nu dit seizoen al haalt, of dat er komend jaar een nieuwe LEIDERDORP/VOLEN- DAM Voor Volendam- trainer Dick Maurer is de ontmoeting tussen zijn for matie en RCL (nog) niet Me „wedstrijd van de waar heid". „Natuurlijk", weet hij, „is het een uiterst be langrijke wedstrijd. Maar het is niet zo dat de ploeg die wint nu maar meteen kampioen wordt. Wij krij gen na RCL nog een hele lastige uitwedstrijd tegen ZCFC en RCL moet nog naar Katwijk. Ik wil maar zeggen, ook als je wint staat er eigenlijk nog niets vast." Dat neemt allemaal natuur lijk niet weg dat Volendam wel komt om te winnen. Maurer, de man die Elin- kwijk twee jaar terug het landskampioenschap be zorgde en vorig seizoen met Volendam het kampioen- schap van de derde klasse behaalde: „We komen om te winnen. Dat spreekt van zelf. Al is de winnende ploeg dan niet direkt kam pioen, die ploeg maakt dan wel de beste kans. Een mogelijkheid die ook Volendam heeft, ondanks het feit dat een inzinking halverwege (RCL kwam toen op drie punten voor sprong) Volendam kansloos leek te maken. Maurer: „Ik heb de jongens altijd voor gehouden dat RCL ook punten kon verspelen. Ze ker tegen die onderste clubs. Een kat in het nauw maakt rare sprongen. Dat zag je aan Geinoord. Die ploeg staat onderaan, maar won toch mooi van RCL." Onderste ploegen die het moeten hebben van bikkel hard werken, voetballen ook. Volendam heeft dat niet nodig, stelt Dick Mau rer. „We hebben een elftal met goede voetballers. Maar, als het moet kan Vo lendam ook hard zijn. Er spelen wel zes jongens in het team die een carrière als betaald voetballer ach ter de rug hebben." Tegen RCL hoopt, ver wacht Maurer een goede wedstrijd. „Ondanks de ze nuwen moeten beide ploe gen in staat zijn tot een knappe partij. RCL springt immers in de afdeling qua voetbal ook duidelijk boven de andere ploegen uit." En vervolgens: „Eigenlijk is het jammer dat we nu bij elkaar in dezelfde afdeling zitten. Het kost een van de ploegen gewoon een jaar. Een trieste zaak." aanval op de absolute top moet worden gelanceerd, Huguenin (ook het volgend jaar trainer van RCL) kijkt toch met gepast optimisme vooruit. „We hebben op dit mo ment toch wel een ploeg die afgezien van vormverlies bij een speler, nog wel zeker een jaar of twee mee kan. Daarbij komt dat aan het eind van dit seizoen nog eens zeven talentvolle junioren overkomen, die zich ook in de selectie zouden kunnen spelen. Zeker een welkome aanvulling zullen betekenen voor een tweede team." natuurlijk wel alles op de aan val gooien". Sjoerd Teske ver wacht een ander Volendam. „Ik denk dat die jongens vrijuit zullen spelen, overtuigd als ze zijn van hun eigen kunnen. Ik vraag mij overigens wel af of die jongens nou zo nodig in de eerste klasse willen spelen. Ten slotte hebben de meesten in het betaalde voetbal ook al bijna alles meegemaakt". Een meer aanvallende houding van Volendam zou RCL uitste kend van pas komen. Dan na melijk heeft RCL de ruimte voor zijn eigen systeem: het to taal voetbal. Pressievoetbal (ofwel de tegen stander voortdurend onder druk zetten) is de Leiderdorpse Ra cing niet op het lijf geschreven. Beide spelers zien dan ook het gemis aan kopspecialisten (Leo Holl: „Dick van der Bijl is ei genlijk de enige") en schutters. Leo Holl: „Wij hebben teveel kansen nodig om doelpunten te maken. En dat heeft gewoon te .maken met het gebrek aan schutters. Als je een kans hebt op de 16-meter lijn moet je on middellijk uithalen, maar dan zie je bij ons nog te vaak van die „afzwaaiers". Maar veel schieten van te grote afstand gaat weer ten koste van ons combinatiespel en dat is juist ons sterkste punt", Sjoerd Tes ke: „Een overwicht kunnen we niet altijd uitbuiten. Tegen Gei noord bijvoorbeeld zijn er wel veel goede voorzetten gegeven, maar er was niemand om ze af te ronden". Winst tegen Volen dam betekent vrijwel zeker pro motie naar de eerste klasse. Leo Holl: „Daar kunnen we dan rus tiger gaan spelen, want dan hoef je niet per se kampioen te worden. Dan verwacht ik dat we ons minimaal zullen handha ven. Kijk maar naar De Zwer vers, dat draait ook goed mee". Sjoerd Teske zegt over die eer ste klasse: „Conditioneel zijn we gelijkwaardig aan de clubs uit de eerste klasse. Wij trainen tweemaal per week en ik geloof niet dat er veel verenigingen zijn die meer trainen. En dan bedoel ik natuurlijk niet een derde trainingsavond, wanneer er alleen een onderling partijtje gespeeld wordt Tegen eerste klassers zijn we tot nu toe goed voor de dag gekomen. Die te genstanders spreken ons wel aan. Behalve dan die bekerwed strijd tegen NSW, toen speel den we gewoon slecht. Maar ja, dat was ook een zwakke eerste klasser". Of de selectiegroep voor die hoogste afdeling van het zater dagvoetbal te klein zal zijn. be twijfelt Leo Holl, ook al stelt hij dat er voor een aanvaller mo menteel weinig concurrentie is. „We hebben natuurlijk niet zó'n brede selectie, maar welke ver eniging heeft dat eigenlijk wel. Kijk maar eens wat er met UVS gebeurde toen Wijnand Sloos geblesseerd raakte. We hebben zeven goede jeugdspelers, die het volgende seizoen kunnen doorbreken. Bovendien krijg je altijd wel een aanloop van nieu we spelers als je kampioen wordt". En, terugkerend naar de ontmoeting tegen Volendam: „Er valt over het resultaat nau welijks iete zinnigs te zeggen. Het is wel zo dat beide ploegen te veel kwaliteit heb ben om behoudend te kunnen spelen. Aan de andere kant zal voorzichtigheid aan beide kanten ook wel voorop staan. Zo was het althans in de eerste wedstrijd; dat beeld mag je nu ook verwachten." En besluitend: „Mochten we de reis dit seizoen onverhoopt onswïucwuun bfbben bt' wel "n *ohn Huguenin (rechts) met zijn selectie bezig aan de laatste voorbereidingen voor het zo OeiangrijKe treffen. LEIDERDORP „Toen Leo en Sjoerd kwa men, hebben wij een stap terug moeten doen. Dat was eerst niet zo leuk. We keken er een beetje vreemd tegen aan. Het heeft ook wel meer problemen opgeleverd in de vereniging". De jongere garde van RCL, die vier jaar geleden zijn plaats in het eerste team door de komst van een vijftal spelers van UVS kwijtraakte, ziet die versterking nu alleen nog van de positieve kant: Dick van der Bijl (20), op zijn zestiende al debuterend: „Ik heb een paar jaar tegen die jongens opgezien. Leo heeft tenslotte betaald voet bal gespeeld en Sjoerd stond regelmatig in het Nederlands amateurelftal. Maar toen ze eenmaal in het elftal waren ingepast, gaf het geen problemen meer. Toen ik vorig jaar voor de tweede maal mijn plaats in de spits voor Leo vrij moest maken, ben ik ook niet uit het eerste gehaald. Bovendien geeft het je een prikkel. Ik heb nu soms het gevoel, dat het beter is, dat er nog een spits bijkomt". Wally van Haver (24), het manusje-van-alles („Ik heb alles gestaan, behalve keeper en laatste man"): „Toen de jongens er pas waren, was er kwalitatief een grote afstand tussen ons. Maar die is nu overbrugd. We hebben veel van ze geleerd". Mede dank zij deze koppeling van gerouti neerde import aan een talentijke eigen kweek leunt de Leiderdorpse tweedeklasser nu al enkele seizoenen aan tegen de top van het zaterdagvoetbal. De eenheid van RCL (al enige jaren is de basisopstelling vrijwel ongewijzigd) lijkt nu voldoende gerijpt te zijn voor de laatste promotie. „Onder de vorige trainer (Dweelaart, red.) was de pro- Van onze sportredactie LEIDERDORP De inzinking, die RCL in puntenaantal wederom op gelijke hoogte met Volendam bracht, kwam voor RCL-aanvoer- der Leo Holl (dertig jaar nu) niet geheel onverwacht. Hij vraagt zich af: „Welke vereniging krijgt zo'n inzinking niet?". „We waren tenslotte al vijfentwintig wedstrijden ongeslagen gebleven", voegt hij eraan toe. De dertigjarige Sjoerd Teske, die vier seizoenen geleden met Leo Holl, Bram Brandt en Koos Haneveldt de overstap van UVS naar RCL (toen nog derdeklasser) maakte, denkt wat dat betreft in dezelfde richting. „Ik geloof niet dat er één ploeg bestaat, die ongeslagen kampioen geworden is. Tenminste, ik heb het nog nooit meegemaakt. gressie er op een gegeven moment uit. Hu guenin heeft ons kwalitatief uitgediept. Hij heeft de beweeglijkheid van iedere speler vergroot. Dat kan op zijn conto gezet wor den", aldus Dick van der Bijl. „Het mooiste compliment, dat ik na een wedstrijd te horen kreeg, was de vraag „Waar speelde jij eigenlijk". Dat typeert het spel van ons hele team". „Ons spel is inderdaad veel sneller gewor den", beaamt Wally van Haver, „en vooral in de voorhoede. Vroeger moest je een half uur wachten op een bal. Nu wordt er snel diep gespeeld. En het gevaar komt vooral van het opkomen uit de tweede lijn. Dat weet ik uit mijn eigen ervaring als voorstop per. Als er meerdere mensen op je af komen weet je gewoon niet meer wat je moet doen". Waaraan Dick breed-lachend toevoegt: „Diepgaan zijn bij ons dan ook hemelse woorden". Dank zij dit moderne voetbalconcept staat RCL nu aan de poort van het Walhalla van het zaterdagvoetbal. Met Volendam. Slechts één kan er binnengaan. Zonder overmoedig te worden, weten Dick van der Bijl en Wally van Haver welke ploeg dat zal zijn. Wally: „Je moet er uiteraard in geloven, anders hoef je er niet aan te beginnen. We moeten wel ons eigen spel blijven spelen. Dat lukt wel, vooral omdat we zaterdag met 30 gewonnen hebben. De moraal is weer op peil. Bovendien hebben we een veel jongere ploeg. We moeten ze op conditie kunnen verslaan". Dick, die de eerste wedstrijd tegen Volen dam geblesseerd vanaf de zijlijn moest vol gen: „Daar in Volendam waren we veel te bang. We speelden toen te verdedigend. We hadden er meer kunnen halen dan die 00. Volendam viel me echt tegen, ondanks al die ex-profs. We moeten vandaag dan ook geen rekening gaan houden met de kwalitei ten van Volendam, maar alleen van onze eigen kracht uitgaan". Gezien het verloop van de laatste wedstrij den, is het voor RCL belangrijk snel een doelpunt te forceren. De ervaring heeft ge leerd dat zo'n doelpunt het team vleugels geeft („Als het eenmaal rolt, zijn we niet meer te houden", weet Dick; „We beginnen altijd sterk aanvallend; dat is bepalend voor het verloop van de wedstrijd", bevestigt Wally). Bovendien, meent Dick, is Volendam een geslagen ploeg, als het eenmaal achter staat: „Ik heb eens gelezen, dat Volendam liever de kroeg ingaat, als het eenmaal bij hen verkeerd loopt". Bereikt RCL vanmiddag via een overwin ning op Volendam inderdaad de eerste klas se (een gelijkspel in de laatste wedstrijd tegen Katwijk is dan voldoende),, dan heb ben de jonge RCL'ers geen angst voor de hoogste afdelings-clubs: „Hier thuis kunnen we elke amateurclub aan". Voorlopig kijken zij nog niet verder, zoals naar een prof-con tract. Dick en Wally zouden het niet zo gauw avonturieren, vooral omdat ze allebei nog scholier zijn (HEAO en HTS). Dick: „Het is natuurlijk wel een jongensdroom geweest. Maar er zou nu wel heel wat tegenover moeten staan wil ik de gok wagen. Mijn nieuwe einddoel is voorlopig een eventuele selectie voor een vertegenwoordigend elf tal". Ook Wally relativieert in dit opzicht: „Je moet weten wat je capaciteiten zijn. Het top-amateurvoetbal is al heel wat. En, we moeten eerst nog in die klasse zien te ko men..." bij RCL de meest teruggetrok ken middenvelder. Degene, die het minst diep moet gaan. Wat mij betreft is er sinds UVS dus niet zoveel veranderd". Leo Holl over die omschakeling: „Vroe ger bleef ik in de spits hangen en wachtte ik mijn kans af. Daar had je niet zoveel conditie voor nodig. Zo'n wedstrijd was in feite een soort interval-trai ning. Ik moest het toen vooral hebben van mijn snelheid en niet zozeer van de schijnbewe gingen. Nu wordt er veel meer van je geëist Je moet beweeglij ker zijn en ook meer meeverde digen". Over de wedstrijd van vandaag tegen Volendam denken beide spelers duidelijk anders. Leo Holl verwacht dat beide ploegen enigszins behoudend van start zullen gaan. „Volendam komt terug uit een verloren positie. Ik geloof dus niet dat ze constant zullen aanvallen met alle risico's die daarbij horen. Dat zullen wij ook niet doen. Als we in de rust met 0-1 achter staan zullen we Leo Holl: „Wij hebben geen schutters' Sjoerd Teske: „Ik ben nooit een specifieke rechtsbuiten geweest"

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5