Acht op de honderd Leidse vrouwen leven langer dankzij kankeronderzoek Van der Linden weg uit kom van Lisse adviesraad akkoord jplan Herengracht SI y S Succesvol optreden van Herman Filippo POLDER BIJ ZOETERWOUDE ONDER WATER Van Zijp mag grond huren in Meren wijk Endegeest krijgt nieuwe parkeerplaats Alternatief Oranje-comité m Stomp wijk Nieuw computersysteem bij universiteit Gnephoek moet veiliger iU rt-t"IHIO JjJbiDaJb COUivAIN i r.-w^niA o Leiden aktueel EIDEN Dank zij een bevolkingsonderzoek borstkanker dat vorig jaar in Leiden werd uden zullen er op de 100 vrouwen 8 vrouwen i leven blijven dan wanneer dat onderzoek 1 zou zijn gehouden. Dat valt af te leiden uit berekening die is gemaakt aan de hand van t resultaten van dit onderzoek, t Leidse onderzoek heeft verder uitgewezen dat i de ongeveer 15.000 onderzochte vrouwen (bo- 35 jaar) er 44 borstkanker hadden. Van de ;ouwen die niet aan het onderzoek deelnamen igeveer een derde van in totaal 25.000 vrouwen) leidden zich 44 vrouwen met borstkanker spon- bij de dokter. Volgens prof. dr. A. Zwaveling van het Leids Academisch Ziekenhuis is het laat ste getal .extreem hoog". De resultaten van het Leidse onderzoek hebben ook uitgewezen, dat op de 1000 vrouwen er 3 (juiste cijfer 2.8) borstkanker hebben. Prof. Zwave ling beschouwt dit als dure winst, omdat verwacht werd. dat dit cijfer op 1.6 zou uitkomen. Van de onderzochte vrouwen werd 75 procent uitsluitend lichamelijk onderzocht, kreeg 9 procent een nader onderzoek en werd er bij 15 procent een foto van de borsten gemaakt Volgens prof. Zwaveling is de Leidse methode (lichamelijk onderzoek, nader onderzoek, foto) goedkoper dan de methode die in Nijmegen is gevolgd. Daar werden bij alle onderzochte vrou wen foto's gemaakt. Voor het onderzoek in Nijme gen stelde het rijk overigens een bedrag van 800.000 beschikbaar. Per persoon komt het Nij meegse onderzoek op 30 terwijl het Leidse on derzoek 15 per persoon kost Prof. Zwaveling: „Maar de Nijmeegse methode moet uit de algeme ne middelen worden opgebracht, terwijl bij de Leidse methode tien gulden per persoon wordt vergoed door de ziektekostenverzekeraars en vijf gulden door de vrouwen zelf moet worden be taald". De hoogleraar zei dat daarentegen de resultaten in Nijmegen beter zijn dan in Leiden. Is door de Leidse methode de overlevingskans bi] vrouwen acht procent groter bij de Nijmeegse methode is dit elf procent. De Leidse methode noemde prof. Zwaveling in dit verband de .second best". „Voor waarde bij deze methode is alleen wel, dat zij een enthousiaste groep vrijwilligers vraagt, zoals de federatie vrouwelijke vrijwillige hulpverlening in Leiden, om dit werk te doen", zei hij. In een Brandpunt-uitzending vanavond op de tele visie worden opnamen, gemaakt tijdens het in Leiden gehouden onderzoek, uitgezonden. Prof. Zwaveling zal in de uitzending met zijn collega Penn uit Nijmegen de resultaten van de beide borstkankeronderzoeken vergelijken. Zorg over geringe parkeerruimte Van een onzer verslaggevers LEIDEN De adviesraad voor de binnenstad heeft een positief advies aan het gemeentebestuur uitgebracht ten aanzien van het nieuwbouwplan voor de Herengracht. Het gaat hier om een plan van het Leidse aannemingsbedrijf Du Prie om op de plaats van de Oosterkerkstraat 33 twee-kamerappartementen te bouwen. Alleen het ontbreken van enige vorm van parkeerruimte nabij dit toekomstige woonblok verontrust de adviesraad. De adviesraad voorziet moeilijkhedén, omdat op geringe afstand oók nog eens een flat voor werkende jongeren wordt ge bouwd (Waardkerksteeg). Volgens de adviesraad zal het parkeerterrein aan de Ir. Driessenstraat niet door de bewo ners gebruikt gaan worden, omdat zij wel zullen proberen hun auto in de directe omgeving van hun huis kwijt te raken. Behoudens enkele opmerkingen over de geplande balkons toont de adviesraad zich echter verheugd over het feit dat tengevolge van de bouw de woonruimte in de binnenstad zal worden uitgebreid. Katwijkers mogen dansen op zondag KATWIJK - Vrijdag heeft de Hoge Raad gepaald dat dc beslissing van de rechtbank in Den Haag om dansen in Katwijk op zondag toe te staan juist was. Door deze beslissing zijn de danslustigen in deze Noordzeebadplaats de- finitief verzekerd van een ii recht waarvan zij sinds het ute voorjaar van 1974 gebruik konden maken. IDe rechtbank in Den Haag besliste toen dat de vroede vaderen van Katwijk ongelijk hadden in hun beslissing geen toestemming te verlenen voor vij^j dansen op zondag. Een eige naar van twee dancings in de badplaats had een kort geding i aangespannen om een door b. geweigerde vergunning alsnog te verkrijgen. Het voor namelijk protestants christelij ke gemeentebestuur was het met deze uitspraak niet eens en ging in hoger beroep bij het gerechtshof in Den Haag. Ook het hof had geen bezwaar te gen dansen op zondag, waarop Katwijkse gemeentebe- D stuur de zaak voor de Hoge Raad bracht. Grofvuil Waardstraat: Oosterkerkstraat; Waardkerk- plem; Waardkerksteeg; Waardgraeht; Oran- Nracht. Kaarsenmakersstraat. Looyer- straat. Weverstraat; Vestestraat: Grooneste- 9«n: Uiterstegracht; Kerksteeg; Breestraat; Langebruy; Ketelboetorsteeg; Schoolsteeg, «olsteog; Gangetje; Botermarkt; Vismarkt; Stadhuisplein: Koornbrugsteeg. Owars- koornbrugsteeg; Maarsmansieeg, Mandema- kersteeg. Vrouwensteeg (geheel), Boom- jnarkt: Aalmarkt: Nieuwe Rijn (geheel); Burcht Burchtsteeg. Nieuwstraat. Har Jseg: Beschuitsteeg; Moriaan Hooglandse- kerkgracht; Koppenhinksteeg; Hooglandse- kerkkoorsieeg; Middelweg; Oude Rijn (beide I5.(4| £'l<len); Hoogstraat; Kaasmarkt; Hooigracht; a'. Pancrassteeq; - öelstegracht -s? -l """r "Sr 2Ü - De heer Breekveldt onthult het nieuwe naambord van de protestants christelijke school aan de Kennedylaan Nieuwe naam school aan Kennedylaan (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De protestants christe lijke school aan de Kennedylaan heeft een naamsverandering on dergaan. Aanvankelijk was de school „Kennedylaanschool" ge doopt. Dit gaf nogal eens ver warring. Een ideëenbus werd opgesteld én na rijp beraad werd de inzending van de heer Breekveldt, een vader van een leerling gehonoreerd. De school heet sinds gisteren „Het Carik Ion". Het fraaie naambord werd vervaardigd door de heer Anker, vader van een andere leerling. Tijdens een gezellige bijeen komst vierden ouders en leerlin gen gistermiddag de onthulling van het naambord. (Van onze speciale verslaggever OOST-BERLIJN De Leidse gewichtheffer Herman Filippo is op de Europese en wereld kampioenschappen gewichthef fen, die deze week in Berlijn gehouden werden, bijzonder succesvol voor de dag gekomen. In een sterk bezette B-groep leg de Herman Filippo in de ge wichtsklasse licht-zwaar uiteind elijk beslag op de negentiende plaats. De Leidenaar schaarde zich onder de drié atleten die van de 70 deelnemers een vlek keloze oefening aflegden. Filip po, die tijdens de onlangs ge houden EEG-kampioenschap- pen niet in de eindrangschik king voorkwam omdat hij drie maal faalde bij het onderdeel stoten, liet nu zes vlekkeloze beurten noteren. Filippo ver werkte in totaal 265 kilogram. Bij het onderdeel trekken kwam Filippo in zijn derde beurt tot 120 kilogram en bij het stoten tot 145 kilogram. Ook de andere Nederlandse deelnemer Bekkers van de ver eniging Atlas Maastricht kon op een geslaagd toernooi terugzien. Bij de lichtgewichten eindigde hij op een 17de plaats met 230 kilogram. Bekkers liet 100 kilo- De Leidse gewichthefrer Herman Filippo. die op de wereldkampioenschap- gram bij het trekken en 130 pen beslag legde op een negentiende plaats. kilogram bij het stoten noteren. LEIDEN— In de nacht van donderdag op vrijdag is een ringdijk doorgebroken in het recreatieplan de „Vlietlanden" bij Zoeterwoude. De nabijgelegen 130 ha. grote Hofpolder kwam hierdoor grotendeels onder water te staan. De oorzaak van de dijkval is onbekend. Het polderbestuur vermoedt dat door waterdruk de veenlaag onder de dijk is weggedrukt. Boeren in het gebied werden gewaarschuwd zodat de buiten lopende schapen tijdig in veiligheid konden worden gebracht. In de loop van vrijdag wist men het gat in de dijk te sluiten. Direct daarop is men begonnen aan het wegpompen van het overtollig watet. De boerderijen in de polder zijn droog gebleven omdat ze geconcentreerd staan in een hoger gedeelte. Over de schade kon de voorzitter van het polderbestuur, de heer W. Hoogedoorn, nog niets zeggen. Men moet nadat de polder droog is eerst bekijken hoe het slib uit de sloten en weilanden kan worden gehaald. Vijf jaar geleden deed zich in dit gebied ook een dijkbreuk voor waarbij de landerijen onder water kwamen te staan. Gedenksteen voor nieuw hotel De heer A. J. van der Ploeg heeft gisteren een gedenksteen gemetseld in de muur van de nieuwe uitbreiding van zijn hotel in Hoogmade. Hotel Van der Ploeg krijgt er. wanneer de nieuwbouw gereed is. tweeëndertig kamers bij. Ook de 81-jarige vader van „de metselaar-voor-één-keer", de1 heer Willem van der Ploeg (op de foto met hoed) en de zoon Nico vani der Ploeg (rechts) waren bij de gedenkwaardige gebeurtenis aanwezig. Van een onzer verslaggevers Lisse Het gemeentebestuur van Lisse over weegt de binnenkort vrij te komen panden van het expeditiebedrijf Van der Linden aan de Grachtweg aan te kopen. Het bedrijf, dat zich door de snelle groei, al geruime tijd genoodzaakt ziet naar een andere vestigingsplaats uit te zien, is van plan het bedrijf naar de Tweede Poellaan te verplaatsen, daar eerder al gebleken is dat er op het industrie-terrein aan de Vennestraat geen ruimte meer is. Ook eerdere pogingen van de heer Van der Linden om het bedrijf aan de Achterweg te vestigen liepen of niets uit om landschappelijke en verkeerstechni sche redenen. De gemeente die aanvankelijk de leeg te komen panden aan de Grachtweg tot sporthal wilde om bouwen overweegt nu bij aankoop van de gronden en opstallen het geheel een versterkende woon functie te geven, met name in de vorm van kleine woningen in de sociale sector. Mocht de raad in zijn vergadering van woensdag 14 april geen goed keuring verlenen voor de aankoop van deze pan den, dan zal de eventuele andere koper aan be paalde eisen moeten voldoen, omdat de gemeente binnen de bebouwde kom geen vestiging van een voor de woonomgeving storend bedrijf zal dulden. De raad zal zich in zijn vergadering eveneens moeten uitspreken over de vestiging van een woonwagenkamp aan de Rooversbroekdijk. De raadsleden hadden zich in een eerdere vergadering al akkoord verklaard met het beschikbaar stellen van een achttal standplaatsen ten behoeve van woonwagens. Het stuk grond aan de Roovers broekdijk is momenteel nog eigendom van de heer Schneider die hier een auto-sloperij exploiteert. Hij is evenwel bereid zijn bedrijf naar elders te verplaatsen waardoor het mogelijk wordt een woonwagenkamp te creëren op de plaats waar in het verleden al een woonwagenkamp heeft ge staan. Het gemeentebestuur overweegt zogeheten mei dontvangers ten behoeve van het brandweerperso neel aan te schaffen. Daarnaast wil de gemeente teneinde tot een efficiëntere brandbestrijding te komen een basismobilofoonpost in de brandweer kazerne, alsmede twee mobilofoons in de wagens, plaatsen. Ook een aantal portofoons voor een betere communicatie op de plaats des onheils zelf acht het gemeentebestuur noodzakelijk. Met de aanschaf van deze telecommunicatie-apparatuur een bedrag van ongeveer 100.000 gulden gemoeid. Met deze aanschaf zullen echter de nu nog in gebruik zijnde zogeheten PTT-schellen overbodig worden wat een besparing van rond de vierdui zend gulden per jaar betekent. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN B. en w. van Leiden zullen de gemeenteraad voorstellen de grond onder het ABN-gebouwtje in de Meren- wijk voor de tijd van drie jaar in erfpacht te geven aan de plaatselijke fietshandelaar het CD A-gemeenteraadslid J. van Zijp, die daar een tijdelijke noodvestiging van zijn bedrijf wil realiseren. Zoals bekend had aanvankelijk de Zijlwijk zijn hoop op dit gebouwtje gevestigd ten behoeve van een peuterspeelzaaltje. Van Zijp was wethouder Tesselaar echter te vlug af en kocht het gebouwtje van de Algemene Bank Nederland. Deze schonk de wijk later een vervangend gebouwtje, een gebaar dat in een brief van deze bank aan het college van b. en w. overigens een „opgedrongen geste" wordt genoemd. Hoewel de dienst gemeentewerken van Leiden er op heeft gewezen, dat het bouwsel niet in overeenstemming is met het geldende bestemmingsplan voor deze plaats in de Merenwijk, heeft de provincie geen bezwaar gemaakt tegen het uitgeven van de grond in erfpacht aan het CDA-raadlid. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Het gemeentelijk psychiatrisch ziekenhuis Ende geest krijgt binnen afzienbare tijd een nieuwe parkeerplaats. De aanleg van een nieuw parkeerterrein (aan de overzijde van de Endegeesterstraatweg nabij de hoofdingang van het ziekenhuis) is nodig omdat de parkeermogelijkheden op het kasteelplein zullen vervallen ter ontlasting van de walm uren. Verder zal de gemeente Oegstgeest op de Endegeesterstraat weg een parkeerverbod gaan instellen. Omdat anders de auto's de toegang tot een aantal paviljoens zullen gaan blokkeren zal het parkeren van auto's van personeel en bezoekers voor of in de buurt van deze paviljoens moeten worden tegenge gaan. Burgemeester en wethouders van Leiden hebben nu de raad voorgesteld 140.000 gulden uit te trekken voor een nieuwe parkeeraccommodatie bij Endegeest Van onze correspondent STOMPWIJK Stompwijk is een dorp zonder Oranjecomité. Maar de tijden veranderen en ook in Stompwijk worden de laatste jaren op Koninginnedag vele aktiviteiten voornamelijk tb.v. de jeugd ontplooid. De plaatselijke sportverenigingen stelden voor dit doel een bedrag ter beschikking en ook de organisatie werd veelal door hen gedaan. Zij deden het zo goed, dat véle Stompwijkers de kinderspelen op Koninginne dag veel leuker gingen vinden dan die welke tijdens het Stompwijks Feest gehouden worden. De subsidie welke de gemeente verstrekt gaat natuurlijk naar de vereniging met de oudste rechten. Toch hebben een aantal mensen elkaar gevon den om te trachten een stichting in het leven te roepen met als doel de oranjefeesten te organiseren. Om de haalbaarheid van hun streven aan te tonen, gaan zij dit jaar metterdaad de feesten organiseren. Om nu aan geld voor de organisatie te komen gaan de oprichters van de stichting verkleed en wel voetballen tegen waarschijnlijk nog mooier uitgedoste leden van de soos „de Gaanders", die o.a. het carnaval in Stompwijk organiseert Volgens de organisato ren belooft het een lollige boel te worden. De aardigheid voor de Stompwijkers die hopelijk in groten getale komen is, dat ze hun entreegeld van nu op 30 april weer terugkrijgen in de vorm van festiviteiten. Aanvang 14.30 uur. Van een onzerverslaggevers LEIDEN In het laboratorium voor fysiologie van de Leidse universiteit wordt aanstaande maandag de recente ingebrui kneming van een computer van de Amerikaanse Digital Equipment gevierd. De computer komt in de plaats van de in 1968 geïnstalleerde I.B.M. 1800. Aanvankelijk beschikte elk beheersinstituut tfan de universiteit over een eigen computer. De toeneming van het aantal compu ters heeft de kosten van deze werkwijze zodanig doen stijgen, dat omgezien werd naar een ander systeem. Bij het „Distribu ted Processing" wordt gebruik gemaakt van een centrale computer - bij de Leidse Universiteit opgesteld in het Centraal Rekeninstituut - waaraan een aantal bij grote beheerseenheden geplaatste middelgrote multi-projectcomputers zijn gekoppeld. Met deze middelgrote computers is weer een aantal kleine computers, waarvan die in het laboratorium voor fysiologie er een is, verbonden. Van een onzer verslaggevers) KOUDEKERK AAN DEN RIJN De Koudekcrkse raad heeft er in een schrijven aan het Alphense gemeentebestuur op aangedrongen de verkeerssituatie in het oostelijke gedeelte van de gemeente (de Gnephoek) zo snel mogelijk te verbete ren. De Koudekerkse raad vreest dat bij het gereedkomen van de Dr. Albert Schweizerbrug de verkeersstroom aanzienlijk zal toenemen. Méar nu al passeren zo'n 4500 auto's per dag. „En dat maakt", zo stelt de raad, „de situatie voor de fietsers ter plaatse al uiterst riskant". Legpenningen voor trouwe leden In het Ter Aarse Dorpshuis heeft de E.H.B.O. met een drukbezochte receptie het veertig-jarig bestaan gevierd. Uit handen van dr. Peereboom (tweede van links op de foto) ontvingen dr, Quartel en de dames Vuyck en Mulder (zie foto) de legpenning van het hoofdbestuur van de E.H.B.O.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3