feel vrouwen mantrouwen iog steeds emancipatie Commissie zal vijf jaar de regering adviseren Wilde zwijnen ploegen zich weg door Veluwse akkers (tnflfc Vrijwel geruisloos is het door de Ver enigde Naties uitgeroepen Jaar van de Vrouw uit de belangstelling verdwe nen. Het nationale comité, dat in 1975 de beschikking had over twee miljoen gulden, is ontbonden, de herinneringen aan de Emancipade vervagen, evenals die aan de VN-conferentie in Mexico, kortom: iedereen gaat weer over tot de orde van de dag. Wat gebleven is, is de nationale eraan- cipatiecommissie, die vijf lang de rege ring van advies zal dienen op het ge bied van de vrouwenemancipatie. On langs heeft de commissie de eerste nota bij de regering ingediend. Want gelijk berechtiging van vrouwen ten opzichte van mannen is geen kwestie die je in een jaar regelt. Hooguit kun je er in één bepaald jaar en dat was dan het Jaar van de Vrouw - speciaal de aan dacht op vestigen, zoals de Engelsen dat bijvoorbeeld deden door vorig jaar op de valreep nog de Sex Discrimina tion Act - de wet die uitdrukkelijk elke discriminatie op grond van sexe in het maatschappelijk verkeer verbiedt - in werking te laten treden. Zoals gezegd, gelijkberechtiging van vrouwen - hoe vanzelfsprekend ook los je niet op in een jaar tijds. Dolle Mina, Man-Vrouw- Maatschappij zullen in ons land zeker niet verdwijnen evenals dat bijvoor beeld in Amerika met Women Libera tion het geval zal zijn. Organisaties die op vaak prikkelende wijze de publieke opinie bespelen en de vooringenomen mannenwereld vaak gevoelig tegen de schenen schoppen. Het zijn voortrek kers van een grote, anonieme groep, die dit werk met argusogen gadeslaat om dat velen in vrouwenemancipatie iets menen te zien dat hun positie die van gerespecteerde, getrouwde vrouw al dan niet met kinderen - bedreigt. Niet al te veel vrouwen voelden zich vorig jaar geroepen een bezoek te brengen aan de Emancipade, het paradepaardje van het Jaar van de Vrouw in Nederland. nieonderzoekers vastgesteld. Een vrouw verschraalt op deze manier. Komt niet toe aan zelf ontplooiing." Vandaar dat Paula Wassen een fervent voorstander is van per manente educatie, waar de mo gelijkheid geschapen wordt om „bij" te blijven. Zij memoreert hierbij de Moeder-Mavo's waar van de lestijden zijn aangepast aan die van de huidhouding; de VOS-cursussen, waarbij vrou wen zich oriënteren op de sa menleving. „Als adviescommis sie proberen we op dit ogenblik een overzicht te krijgen van de gebieden waarop vrouwen pro blemen ontmoeten. Maar ik kan nu wel zeggen dat het vrijwel overal zit." De nationale emancipatiecom missie is wel eens beschreven als het orgaan dat na het mis lukken van de Emancipade - het paradepaardje van het Jaar van de Vrouw in Nederland - probeert te redden wat er nog te redden is. „Inderdaad is de tijd van goed gekozen leuzen voorbij", zegt Paula Wassen. „En voor enthousiastelingen is dat dodelijk. Maar de rest komt wel degelijk mee achter de voor trekkers aan. Maar dat is een moeizame weg. Een weg van subsidies^ van lobbyen en noem maar op. Provoceren als Dolle Mina is mijn werkwijze niet. Maar het moet wel gebeuren. Dat maakt deuren open. Ik wil wel polariseren als het er om gaat de problemen duidelijk op tafel te leggen. Maar niet rech ten afdwingen door pure macht strijd. Ik geef toe dat je er met mijn werkwijze niet komt Die kan te zacht zijn. Met drammen krijg je meer gehoor." Iemand die dat zegt is voor een man als minister Van Doorn acceptabel om een commissie als de nationale emancipactie- commissie voor te zitten. Want in Nederland zijn suffragettes vergeten en is vrouwenemanci patie een zaak geworden van vergaderen, adviezen verstrek ken, nota's opstellen en peilen wat politiek haalbaar is. Tegen die achtergrond moet het werk van de nationale emancipactie- commissie worden geziemals een instrument dat de regering souffleert bij het vaststellen van haar beleid op gebieden waar de gelijkberechtiging van vrou wen ten opzichte van mannen onvoldoende gereglementeerd is. Gevraagd of gedacht wordt aan een anti-vrouwendiscrimi- natiewetgeving, zoals die laatst in Engeland is afgekondigd, al zegt Paula Wassen dat het niet in de bedoeling ligt dat Neder land het Britse voorbeeld volgt. „Men voelt meer voor gerichte wetgeving op specifieke gebie den en niet voor een raamwet zoals die in Noorwegen en Enge land geldt. Voor de komende jaren heeft de emancipatiecom missie 38 plannetjes op stapel staan. Die variëren van voorstel len om op experimentele mid denscholen huishoudlessen voor zowel meisjes als jongens te la ten geven tot het laten inventari seren van het (vaak onbetaalde) werk dat vrouwen doen in de sfeer van de dienstverlening Ook zijn er sterk emotioneel geladen voorstellen. Zoals bij voorbeeld het voorstel over wat wordt genoemd de opheffing van het mannelijk privilege met betrekking tot plaats van vesti ging en de vertegenwoordiging van minderjarige kinderen bij gerechtelijke procedures. „We denken aan het altijd trouwen op huwelijkse voorwaarden, waardoor er meer geregeld wordt op het gebied van ieders verplichtingen. Neem mezelf bij voorbeeld: mijn man studeert en ik ben op het ogenblik de kostwinner. Maar ons huis staat op naam van mijn man. Dat is toch een vervelend idee." al dus Paula Wassen. Hoewel er veel kritiek is ge weest op het uitroepen van 1975 tot het jaar van de vrouw - de slogan van Dolle Mina was: „geen jaar, maar een leven voor de vrouw" - is Paula Wassen van mening dat de vraag rele vant is wat er bereikt zou zijn zonder dat 1975 als zodanig geë tiketteerd zou zijn geweest. „Het is een plezierige ervaring ge weest. Ik had gedacht langer te moeten ploegen om de bodem rijp te maken." En tenslotte: „De vraag, moet u geëmancipeerd worden, is niet belangrijk. Het gaat om een an der soort maatschappij. Sommi ge problemen worden wel on derkend, maar niet in verband gebracht met emancipatie. Daarom nogmaals: emancipatie van de vrouw hangt ten nauw ste samen met emancipatie van de man." KLAAS GOINGA uit de 30.000 jachtacten die per jaar in Nederland worden uitgegeven. Een speciale schadecommissie beoordeelt de aangerichte schade en stelt het bedrag vast dat uitge keerd wordt aan de gedupeerde boer. In de ogen van veel jagers mankeert er wel het een en ander aan die regeling. Tenslotte krijgt maar een klein gedeelte van de 30.000 jagers een varken voor de loop omdat ze zelden op de Veluwe jagen. Het bedrag dat de Nederlandse jagers via de jachtacte bij elkaar brengen is ongeveer een half miljoen gulden groot en dat komt dan weer in het jachtfonds terecht, waaruit de vijftig mille betaald worden die de boeren aan schade ondervinden. Over de hele Veluwe verspreid staat mo menteel ongeveer veertig kilometer raster, waarbij de omheining van het nationale park De Hoge Veluwe en de rasters rond de koninklijke houtvesterijen niet zijn inbe grepen. Al die afzettingen vormen natuurlijk ook al een (dure) bescherming tegen wilde- zwijnenschade, al zien de dieren best kans om er doorheen te komen. Een wild zwijn is een brutale rakker, die veel moeilijker achter een hek te houden is dan herten of Een grote concentratie van wilde varkens kan men aantreffen in het nationale park De Zuidelijke Veluwezoom van Natuurmo numenten. Beheerder De Visser zegt dat er in deze tijd van het jaar niet veel te merken is van overlast door de zwijnen: „Als straks de mais weer op de velden staat wordt het anders. Het is geen voedselgebrek waardoor de zwijnen naar de akkers van de boeren gaan, maar ze zullen mais en aardappels wel lekkerder vinden dan ei kels. Op de vraag hoeveel wilde zwijnen er totaal op de Veluwe rondzwerven weet tot nu toe geen enkele expert een duidelijk antwoord te geven. Aan de zuidelijke Velu we schat de heer De Visser het aantal varkens aan het eind van het jachtseizoen op zo'n 150 stuks. Als de jacht begint zullen dat er tegen de 300 zijn, want dan lopen er ook hele troepen biggen bij. Op de zuidelijke Veluwe en in het nationale park De Hoge Veluwe vormen de wilde varkens een geweldige toeristische attractie. Recreanten verdringen zich met hun came ra's rond de voerplaatsen teneinde een plaatje te schieten van „echte" wilde zwij- Het merendeel van de zwijnen is ook inder daad wild, maar er lopen er altijd wel een aantal tussen die in de gaten hebben dat er bij de toeristen wat te halen valt en dan ook prompt langs de weg staan te bedelen om brood en andere lekkernijen. Daarbij vergeet men gauw dat het ondanks alles toch om een wild dier gaat, dat best eens een knauw kan uitdelen aan een wat te dichtbij komende bezoeker. Juist die half- tamme varkens worden er door de jagers uitgezocht om afgeschoten te worden, omdat ze gevaarlijk zijn. HENK NIEUWENHUIS p het aluminium koffertje een icker met de tekst: „Alle man- i meneer; alle vrouwen me- Paula Wassen-van sjouwt het overal naar toe. Misschien voelt zich als voorzitster van de emancipatiecommis- rain of meer verplicht op manier „reclame" te ma- voor een zaak waartegen reel argwaan bestaat. is inderdaad veel argwaan vrouwenemancipatie", Paula Wassen toe. „Maar argwaan is vooral gericht de stereotypen. Alsof alleen maar zou banen voor gehuwde vrou- en legalisering van de abor- is de emancipatie nadrukkelijk terecht ge in de sfeer van „baas in buik" willen zijn. Een pro dat Paula Wassen als van de nationale icipatiecommissie regelma tig tegenkomt. „Het gaat om ingrijpende veranderingen in de maatschappij", zegt ze. „Eman cipatie (bevrijding) van de vrouw houdt ook emancipatie van de man in. We zijn gewend aan een geweldig stuk afhanke lijkheid tussen mannen en vrou wen en dat kan tot veel ellende leiden. Een gevolg daarvan bij voorbeeld is dat kinderen ook direct weer gaan samenwonen als ze het huis uit zijn; ze kun nen het niet alleen aan. En dat alles met op de achtergrond de moraal: „We hebben elkaar no dig". Vind je in je leven geen man of vrouw van je keuze, dan heb je de boot gemist." Voor Paula Wassen - „Ik ben geen revolutionair" - is emanci patie een proces, waarbij man nen en vrouwen gelukkiger wor den. „Man en vrouw hebben elkaar weliswaar nodig, maar niet op zo'n manier als thans vaak het geval is. Het is toch absurd, dat een man helemaal onthand is wanneer hij even De psychologe drs. Paula Wassen-van Schaveren, voor zitster van de Nationale Emancipatiecommissie die de regering vijf jaar van advies zal dienen voor wat betreft vrouwenemancipatie. bezig is met ae kinderen...? Emancipatie is in haar visie ook, mensen vrij en zelfstandi ger) maken een zaak waaraan vooral het onderwijs een bijdra- re kan leveren. Paula Wassen meent dat het leermiddelenpakket aanpassing verdient in die zin, dat er een alternatief zichtbaar moet wor den met betrekking tot het tra ditionele rollenspel man-vrouw, waarbij de man de kostwinner is en de vrouw kinderen krijgt en het huishouden runt. Met name de „herkansing" van vol wassen, getrouwde vrouwen is volgens haar een geweldig pro bleem. „Het bestieren van een klein huishoudinkje is geen le vensvervulling. Een vrouw hoeft van mij niet per se terug in het arbeidsproces. Maar als ze dat wil moet je er wel de mogelijk heden voor scheppen." Op dat ogenblik komt het pro bleem van de vooropleiding om de hoek kijken. Statistici heb ben uitgerekend, dat 70. procent van de vrouwen in de leeftijds groep van 35 jaar tot 40 jaar lagere school hebben met slechts één a twee jaar vervolg onderwijs. Paula Wassen: „Zo'n vrouw kan natuurlijk wei nig uitrichten in het bedrijfsle ven. En nergens zijn nieuwe mo gelijkheden." Volgens haar zijn er steeds meer vrouwen in deze leeftijdscategorie, die onvrede hebben met hun situatie. Ook vrouwen met voldoende voorop leiding maar die tijdens dun taak in het gezin „stil" zijn blij ven staan. „Die ontevredenheid onder vrouwen is duidelijk. Die komt onder andere tot uiting in een hoog alcohol- en tranquili- zergebruik. Dat is door opi- De vraag: „Moet u geëmancipeerd worden?" is niet relevant. Het gaat om een Jere maatschappij Als de wilde varkens, die de Veluwe bevol ken, begiftigd waren met menselijk ver stand, zouden het waarschijnlijk allemaal vurige aanhangers van het Oranjehuis zijn. Want daaraan danken ze hun aanwezigheid in Nederland. Van huis uit is een wild zwijn natuurlijk wel een beest dat in onze vaderlandse bossen thuishoort, maar omdat ze jarenlang als bulldozers tekeer gingen in velden en akkers van Veluwse boeren, de den die alle mogelijke moeite om de bela gers van hun oogsten uit te roeien. Dat lukte: in de negentiende eeuw was er niet één meer over. Toen verscheen Prins Hen drik als jonge echtgenoot van Koningin Wilhelmina in Nederland. Hij hield van jagen en daarbij hoorde ook de jacht op wilde zwijnen, maar die waren hier niet meer. Daarom liet hij vanuit Duitsland een aantal wilde varkens importeren, die wer den los gelaten in de bossen rond paleis Het Loo in Apeldoorn. Nu laat een wild zwijn zich moeilijk achter een afrastering houden. Het duurde dan ook niet erg lang voordat de varkens terecht kwamen in de aangrenzende bossen en zich, druk vermenigvuldigend, verspreidden over de hele Veluwe. De sporen van hun aanwe zigheid zijn makkelijk te vinden. Daarvoor hoeft de ondeskundige recreant helemaal geen expert te zijn. Als een „rotte" (groep) wilde zwijnen in het bos naar voedsel zoekt, dan keren ze de boel zo grondig om, dat het net Lijkt of er een boer met een ploeg heeft gewerkt. Dat doen ze trouwens ook op de Veluwse akkers. Als de boer 's morgens bij een aardappelveld komt waar de varkens kwamen fourageren, dan hoeft hij niet meer te rooien: dat hebben de varkens al voor hem gedaan. Schadelijke dieren voor de boeren, die dan ook terecht verlangen dat aan de overlast een eind komt. Er komen steeds meer wilde zwijnen, dus de schade wordt ook steeds groter. De boe ren zien de zwarte gasten die hun aardap pels, bieten en mais opvreten, als een soort privé-genoegen voor de jagers en als het aan hen ligt, worden er veel meer afgeschoten. Door de zachte winters van de laatste jaren zijn de zwijnen sterker in aantal gegroeid dan normaal; er mogen dus best meer var kens geschoten worden dan tot nu toe ge bruikelijk was. Dat zeggen de boeren en geef ze eens ongelijk. Een van de manieren om wat meer varkens te schieten, kan de zogenaamde merkenregeling zijn, waarbij elke varkensjager verplicht is een bepaald aantal varkens te doden met als verplichting op elk volwassen zwijn ook drie biggen te schieten. De heer S. Schaap, medewerker van fauna beheer in Arnhem, ziet overigens in die merkenregeling niet zo heel veel heil. Wel vindt ook hij dat er te veel zwijnen op de Veluwe rondlopen. De schade die de boeren lijden, wordt vergoed uit het jachtfonds en dat wordt weer gevoed door de opbrengsten

Leidse Courant | 1976 | | pagina 15