EDEl Ruilverkaveling gaat niet door GRASHOEK MOET EEN LUSTHOF WORDEN Er staat een échte auto vooru .DeAlfetta Proost op Lange Voort noteert* u ever - lijdensmeditaties AL SNEL VERKOOP GROND VOORHOF Halve eeuw bij elkaar (Z.-H.l PIERRCT IN HOOGVEENSE EN ZILKERPOLDER fAOH\A 4 UULiJOXj L-W U lit 1 VK1JDAG 9 APRIL1" Toch derde tennisbaan voor Van Nispen Van een onzer verslaggevers NOORDWIJKERHOUT/DE ZILK Met de plannen voor de aanleg van een derde tennis baan voor tennisvereniging "Van Nispen" wordt haast ge maakt in Noordwijkerhout. Naar alle waarschijnlijkheid komt het college nog deze maand met een voorstel. Als de commissies Ruimtelijke Orde ning en Financiën de plannen goedkeuren zal zeer binnenkort met de aanleg van de baan worden begonnen. De baan wordt waarschijnlijk toch aangelegd op het parkeer terrein aan de Sportlaan op kos ten van de gemeente, en niet, zoals oorspronkelijk de bedoe ling was, op kosten van "Van Nispen" met een gemeentega rantie voor een lening. Aan het einde van de Sportlaan (die doodloopt) wordt op het zoge naamde Antreposeterrein, waar normaliter de kermis wordt ge houden, een parkeerruimte ge- creërd. In de loop van de tijd zou daar ook het inmiddels veel besproken Dorpshuis kunnen worden geplaatst. Het parkeer terrein zal overigens pas over enige jaren worden aangelegd. Eerst wordt een nieuwe tennis baan geconstrueerd. De plannen zijn mede ontwikkeld door de tijdelijke vervanger van wethou der Koelewijn: de heer C.M. v.d. Klaauw, die fractievoorzitter is van het C.P.G. Hij is in het dagelijks leven toolroommana- ger bij de I.B.M. in Amsterdam. Totdat de heer Koelewijn gene zen is zal hij de portefeuille (maatschappelijk zaken en sport) beheren. [ADVERTENTIES] ROOSEN OPTIEK SPECIALIST IN ln Contactlenzen* VOOR KWALITEITSBROOObf BAKKER AHSMAC HOGE RUNOUK 111 - TEL 12tt£C KENNEDYLAAN 9 - TEL 7831«El DIAMANTPLEIN 4 TEL 78472dl Al het brood en banket voor Lelden kunnen wl) niet maken Maar wel het lekkerste! KAPOTTE t SCHOKBREKER Dan naar de LBS. Direc^ getest op de Boge schok brekertestbank. (GRATIS) LEIDSE BANDEN SERVIQk Lijnbaan 11 - Leiderdorp 071 -89.13.08 NOORDWIJK In een giste ren verschenen nota hebben B Sc W van Noordwijk mededelin gen gedaan omtrent de voorlo pige stedebouwkundige uit werking van het plan Gras- hoek, de nieuwe woonwijk tus sen de Duinwetering en de Northgodreef, waar ongeveer vierhonderd huizen gebouw zul len worden. De opzet is gericht op het scheppen van een ideaal woongebied, waarbij de leef baarheid voorop staat en waar in hoogbouw (meer dan twee lagen) geheel is geweerd. Ver der is maximaal aandacht ge schonken aan groenvoorziening, speciaal ook wat privé-tuinen betreft, een zonrijke en be schutte ligging van de tuinen en het inrichten van speelplaat sen voor de jongste en de schoolgaande jeugd. Om dit alles te bereiken heeft men zich strikt gehouden aan een programma van eisen en heeft men profijt getrokken uit de ervaringen opgedaan bij een onderzoek 'in de jongste woon wijken Duinpark en Boeren- burg. Voor het eerst had ook de bevol king zelf inspraak middels een begeleidingsgroep, die bij de ontwikkeling van het plan advi seerde. Dank zij deze gezamen lijke inspanning van gemeente bestuur waarvan in het bij zonder wethouder C. van Duyn van ruimtelijke ordening en openbare werken genoemd dient te worden en burgerij ligt er thans een plan op tafel dat van de Grashoek een lusthof beoogt te maken. Men streeft naar een minimum van circa vierhonderd wonin gen, waarbij moet worden aan getekend, dat de leefbaarheid van de wijk prioriteit zal genie ten boven het aantal te bouwen huizen. Er komt vrijwel uitslui tend laagbouw. Hoogstens 10% van de bebouwing zal bestaan uit meergezinshuizen in twee la gen voor alleenstaanden en be jaarden. De goothoogte van de panden zal maximaal 9 meter bedragen. De rest van de bebou wing bestaat uit eengezinshui zen. In de exploitatie-opzet van het plan wordt gedacht aan een verhouding van 45% (180) wo ningwetwoningen, 45% (180) pre miewoningen en 10% (40) pan den in de vrije sector, die zoveel mogelijk door elkaar zullen worden gebouwd. Er komen dus 'geen „gouden randen" van dure huizen rond de wijk, zoals bij voorbeeld in Boerenburg het ge val is. Gestreefd wordt naar een zo groot mogelijk aantal typen woningen. Karakteristiek voor de wijk zijn de royale tuinen. Deze zullen per woning een oppervlakte hebben van minstens 50 m2 en vrijwel steeds op het zuiden zijn gelegen, dus in de volle zon. Waar de tuinen aan openbaar terrein grenzen, komt een dichte beplanting, al dan niet op aar den walletjes, teneinde de priva cy van de tuin te waarborgen. Eén hectare grond in de Gras- hoek wordt aangewezen voor re creatieve groenvoorzieningen en/of waterpartijen. Daarbij wordt het accent gelegd op bo men en struiken met daarnaast grasveldjes met bloemperken. Daarbij komt nog eens minstens 1600 m2 voor speelplaatsjes voor kleuters en jonge kinderen. Binnen de honderd meter van iedere woning moet zo'n speel- plaatsje aangelegd worden. Bo vendien wordt nog 4000 m2 ge reserveerd voor speelplaatsen en trapveldjes voor de jeugd ouder dan zes jaar. Zo denkt men aan een waterspeelplaats in de zuidpunt van het plan naast de sportvelden. Centraal in de wijk ligt nog een zand- speelplaats en een eendenvoe- derplek. Belangrijk zijn de verkeersvoor- zieningen in de nieuwe wijk. Voor een duidelijke en veilige afwikkeling van het autoverkeer is gekozen voor een ringvormige ontsluiting met aantakkingen op de Duinwetering en de (verleng de) Northgodreef. In de wijk komt een winkel van maximaal 175 m2 en een trefcentrum voor de wijkbewoners. Men over weegt beiden te combineren tot een klein buurtcentrum, gelegen langs de rondweg, naast een pleintje waar kinderen kunnen spelen. De begeleidingsgroep waardeert de stedebouwkundige uitwerk- 1 He' winkelcentrum Lange Voorhout in ing als geheel positief 1 nu comP,eet- Gisteren werd een tweede serie winkels geopend waardoor het project nu als afgerond kan worden beschouwd. Burgemeester Van Eysinga van iOegstgeest voltrok de opening door in het midden ,van de winkelpassage een aantal vlaggen te verwijde ren waarachter een aantal cadeautjes stonden opge steld. De burgemeester ging tijdens de opening ook nog De Heer van Beelen De maquette van de Grashoek Samenkomst luisteraars kerktelefoon Van onze correspondent Alphen aan den Rijn Zater dag houden de gezamenlijke commissies kerktelefoon van de Adventskerk, De Bron en de Salvatorikerk een Muzikale Ont moetingsmiddag voor de kerkte lefoonluisteraars. Het is voor de vijfde maal dat een ontmoe tingsmiddag georganiseerd wordt Medewerking wordt ver leend door het Chr. Gem. Koor Jubilate Deo uit Alphen en het Rie Grims-Strootman-kwartet, dat speciaal voor deze gelegen heid nog eenmaal in het open baar optreedt. Door de inzet van ruim honderd vrijwilligers is het mogelijk dat meer dan de helft van de 400 vaste kerktelefoonluisteraars de middag in de Adventskerk kun nen meemaken. De anderen kunnen alles beluisteren via hun kerktelefoon-aansluiting. MAAND STRAF VOORHOUTER Van onze rechtbankverslagge ver VOORHOUT De officier van justitie bij de Haagse recht bank heeft tegen een 28-jarige verkoper uit Voorhout een maand gevangenisstraf geëist en twee jaar intrekking van de rijbevoegdheid wegens het ver oorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld. Met de door hem bestuurde au to had de verkoper op de Sandt- laan onvoldoende rechts gehou den met als gevolg een frontale botsing. Drie inzittenden van de tegemoetkomende auto werden daarbij ernstig gewond. Ook de verkoper liep zwaar letsel op. De rechtbank zal op 22 april vonnis wijzen. In de ST. LODEWIJKSKERK aan de Steenschuur TE LEIDEN worden gehouden door Rector Dre. A. M. E. Th. Vreeburg pr. De meditaties worden muzikaal omlijst en besloten met een kort U BENT VAN HARTE WELKOM LEIDERDORP De gemeente Leiderdorp kan waarschijnlijk al in augustus starten met de verkoop van de grond in Voor hof-Noord. Met de bouw in dit gebied kan men dan vrij kort daarna beginnen. De hoogte van de grondprijs zal de gemeente op vrijwel dezelfde wijze bepalen als dat het geval was in Voorhof-Zuid. Inmiddels besloot de raad al tot de aanleg van rioleringen en noodbestratingen in het gebied. Naar verluidt zal het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds de eerste opdrachtgever zijn die in het gebied gaat bouwen. De daar door het ABP te realiseren woningen zullen aansluiten op het blok waarvoor het Fonds Autocross in Bodegraven Bodegraven De autocross, die op koninginnedag aan de Ko ninginneweg in Bodegraven door de Noordstraat-combinatie van winkeliers wordt georgani seerd, staat er goed voor. De organisatoren hadden geen moeite om 45 deelnemers te krijgen. Na afloop zullen de wagens di rect naar de sloperij gaan. De fa. van Eyck uit Gouda zal met twee kraanwagens aanwezig zijn om de eventuele wrakken weg te halen. naar verwachting een dezer da gen vergunning krijgt. Dit blok ligt in de noord-oost hoek van Voorhof-Zuid. De vergunning voor de woning in Voorhof- Noord verwacht men ook bin nen afzienbare tijd in huis te hebben. even in op de toespraak van de voorzitter van de stichting winkelcentrum Lange Voort, de heer Rooze- laar, die het gemeentebestuur verweet de plannen voor het winkelcentrum wel erg lang te hebben opgehou den. Volgens de burgemeester had dat als oorzaak dat de plannen niet voldoende waren voorbereid. Op de foto toast de heer Van Eysinga met het echtpaar Oerlemans. een van de negen winkeliers die gisteren hun zaak in het winkelcentrum openden. Van onze correspondente Warmond Op 21 april viert het echtpaar P. F. Vergeer—A. M. de Haas uit het Oosteinde in Warmond hun 50-jarig huwe lijksfeest. De bruidegom is de me^st gedecoreerde Warmon- der. Hij kan vertellen als Brugge- man. Over de oorlog bijvoor beeld, hoe de stadsmensen die in de Haarlemmermeer eten wa ren wezen halen op de hooizol der konden slapen en 's mor gens altijd tarwepap aten. Soms waren het er wel twintig, weet hij zich te herinneren. De boer derij werd in de oorlog ook overvallen en onder bedreiging van geweren moesten zijn toe- zien hoe alles door de vijand werd meegenomen. De heer Vergeer is ook bestuurslid ge weest van de Stichting War- mondse feesten en daar horen verhalen bij over harddraverij, kinderspelen, koekslaan en kop van jut Je krijgt heimwee naar het verleden als je het hoort. De eerste en laatste openbare funktie van de bruidegom is voorzitter van de KVP geweest. Als zodanig heeft hij gestreden voor de totstandkoming van het bezig met borduren en haken. Na een druk leven als boerin op een grote boerderij, 40 jaar Leidse kaas maken en zorg voor CDA. Toen hij dit in Warmond tien kinderen heeft zij deze rus- verwezenlijkt zag heeft hij defi- tige toekomst wel verdiend. „Ik nitief vaarwel gezegd tegen alle openbare funkties en gaat zich geheel wijden aan zijn hobbies: tuinieren, praten met de mensen van de camping en kaarten. Mevr. Vergeer houdt zich graag heb het altijd heel graag gedaan hoor," verzekert zij steeds op nieuw. 21 april zal het groot feest zijn met de tien kinderen, hun echtgenoten en de 40 klein kinderen. De Alfetta van Alfa Romeo. 1600 cc of 1800 cc motor voorin. 5 versnellingsbak met differentieel achterin en De Dion achterwielophanging. Perfekte wegügging. Kooiconstructie met energie-absorberende zönes. Topsnelheid boven 175 km/u. Alfetta 1,6 -125 pk-17.990,- Alfetta 1,8 -140 pk-19.790,- Alfetta GT-140 pk-21.490,- Alfa Romeo is verkrijgbaar in 18 modellen vanaf 12.060,- bij meer dan 100 dealers. B.V. AUT0M. IMP. H. A. MAASLAND Vmdwtennfl 17, TiL- W71UJ9W1B7S. Nieuwe Rijn 33 Leiden Tel. 143283 HET HUIS VAN GESCHENKEN MAARSMANSTEEG 14 TELEFOON 121293- LEIDE „Gero - Royal Albert Arzborg - Zwlatel Uakkum - Ravall an 1001 andara goachanh Per week hebben wij nog enkele uren voor het repareren van uw Dit gebeurt dan door gedipl. vakman. Bel even en vraag naar de kosten! Versteegen TeL 071-130151 Park „die Leythe" 15 Lelde Ook voor wonlnglnr. Er gebeurt iets voor iedereen. uitgebreid repertoirA Hollands populair groot assortiment accessoires eigen import U.S.A.- Pop en court Van een onzer verslaggevers Noordwijkerhout De ruil verkaveling in de Hogeveen- se- en in de Zilkerpolder gaat niet door. Ruim 200 bollen- kwekers (resp. grondeigena ren) stemde tegen de ruilver kaveling en ruim 130 vóór. Volgens de wet „ruilverkave ling" moet dan de grondop- pervlakte van de gezamenlij ke vóórstanders en van de gezamenlijke tegenstanders worden bepaald. De tegen standers bezitten ruim 397 hectare en de vóórstanders ruim 311 hectare grond. Slechts 351 van het aantal stemgerechtigden (484) bracht een stem uit Oorzaken „De overheid wilde ons de ruilverkaveling opdringen, zonder dat ons maar in de verste verten iets was verteld over de kosten", aldus enige ingelanden van de Hogeveen- se- en Zilkpolder. Zij zijn van mening dat die voorlichting over de ruilverkaveling is ge geven aan de hand van volko men uit de lucht gegrepen voorbeelden. De ingelanden zijn, met veel kwekers, van mening dat de laatste maan den weliswaar wat betere voorlichting is gegeven. „De Noordwijkerhouters heb ben niet gepikt dat zij in eer dere stadia zijn belazerd", al dus valt op te maken uit de woorden van de heer W. van den Berg, lid van Gedeputeer- de Staten (Boerenpartij). „Als er van het begin af aan eerlij ke, heldere en zakelijke voor lichting was gegeven dan had den we allemaal voorge stemd", aldus een bollenkwe- ker. De heer Van den Berg: „Er moet nu maar eens een einde gemaakt worden aan het doordrukken van de ruilverka veling. Er moet op de eerste plaats eerlijke voorlichting worden gegeven zonder dat ontwijkende antwoorden wor den gegeven, zoals G.S.-lid Van der Zande dat onlangs tijdens hoorzittingen deed". Verder leverden enige kwe kers veel kritiek op het feit dat in de ruilverkavelingsplannen dure gemalen zijn opgenomen, terwijl, volgens hen, de huidi ge poldermolens in uitsteken de conditie verkeren en de wa terstand in de polder kunnen regelen. „De antwoorden die wij kre gen op de bezwaarschriften, waren vaak een lachertje", al- .dus de tegenstanders van de i ruilverkaveling. Zij voegen 'eraan toe: „Bezwaren tegen een sloot werden opgelost, door de sloot te verleggen naar het terrein van de buur man, die dan geen bezwaren meer kon inbrengen". Van den Berg heeft door zijn acties veel zieltjes gewonnen in Noordwijkerhout, aldus de kwekers, terwijl Van der Zan de van de WD onder de telers veel stemmen verloren heeft. „Het is jammer dat de ruilver kaveling in de gemeente Noordwijkerhout niet door gaat", zei burgemeester Bos- ma na het bekend worden van de uitslag. „Het is jammer dat de bollenbedrijven geen ge bruik maken van een verbete ring van de teeltmogelijkhe- den", aldus G.S.-lid voor de WD Van der Zande. Hij had onlangs nog een weddenschap met Van der Burg af willen sluiten dat 30% van de kwe kers tegen zou stemmen en de rest vóór; helaas het omge keerde was het geval. Volgens hem was de voorlichting over de ruilverkaveling goed. Het is een treurige zaak, ver klaarde een bollenkweker: „Waarschijnlijk komt het doordat het bollenvak zo indi vidualistisch is. Menig kweker denkt dat zijn bedrijf koning moet kraaien en ziet niet graag dat een stuk van zijn land naar de buurman gaat en dat hij een ander stuk land krijgt". Enige bollenkwekers (uit de Zilkerpolder) vinden dat de ruilverkaveling beter door had kunnen gaan, omdat de kans dat deze polder tot beschermd waterwingebied wordt aange wezen door Irene Vorrink dan kleiner wordt. Andere kwe kers bestrijden dit weer. Consequenties Het rijk hoeft in ieder geval 10 miljoen gulden minder uit te geven. Verder hoeft de ge meente Noordwijkerhout geen» ruilverkavelingsfonds - ter Noordwijkerhouter Warmerdam brengt zijn stem uit. grootte van bijna 350.000 gul den te creëren. Andere conse quenties zijn weliswaar dat het wegennet de gehele infra structuur in de Hogeveense- en Zilkerpolder voorlopig op vele plaatsen nog erg slecht zal blijven. Met name de weg langs de Leidsevaart, die on der beheer is van de gemeente Leiden. Volgens kwekers heeft Leiden gehoopt dat de ruilver kavelingsplannen doorgezet zouden worden, zodat zij van de last was verlost. Een groot aantal percelen grond zullen moeilijk bereik baar blijven. De boÜenboeren hoeven niet 200 tot 1400 gul den per hectare uit te geven als bijdrage in de kosten van de ruilverkaveling. Dit werd gisteravond op democratische wijze besloten in „open house" in Noordwijkerhout, dat als stembureau fungeerde. Tien tallen personen verdrongen el kaar om de uitslag te verne- De opkomst van het aantal stemgerechtigden leek gering. Maar volgens mededelingen zijn diegenen, die niet op zijn komen dagen veelal de kleine grondbezitters of zij die slechts een huis met een tuin tje bezitten. Over de ruilverkaveling die al in 1958 werd aangevraagd werd nu eindelijk gestemd. Aan de werkelijke plannen tot herindeling van de grond is bijna vier jaar gewerkt. Wat nu inderdaad de oorzaak van het afstemmen van de ruilverkavelingsplannen is ge weest, daar zullen voor- en tegenstanders het wel nooit over eens worden. Tegenstan ders schermen met termen als „corruptie" „er wordt geld uit onze zakken geklopt" en met „oneerlijkheid". De voorstan ders beweren dat de ruilverka veling bedrijven duidelijk ten goede komt Henk v.d. Post Fabriek van MATRASSEN en ST0ELKUSSENS Nu ook voor MEUBEL STOFFERING en W0NINGINR. Fabrieksprijzen Merelstraat 1A Leiden 071-150772

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4