Uw bank is op GoedeVrijdag Callaghan bewaart >olitiek evenwicht a Britse regering Twaalfduizend buitenlandse werknemers geregulariseerd 4 GEEN VOORWAARDEN VOORAF BU OVERLEG LOONONTWIKKELING Noors aardgas kan voor Nederland erg belangrijk worden Zee jacht haven in Den Helder Christelijke werkgevers: Rotterdam krijgt uniek centrum voor kanker-bestri j ding Van "vliegende schotels" is 4% onverklaarbaar JDAG 9 APRIL 1976 LEIDSE COURANT, (Van onze correspondent Roger Simons) iEN Premier Callaghan probeert in z'n regering het ionele evenwicht te bewaren tussen de linker- en de rechter- van de Britse socialistische partij. Bovendien ziet het er 'uit, dat hij zijn team spoedig opnieuw zal willen wijzigen. jn de belangrijkste conclu- men kan trekken uit de bekend gemaakte ver ten in het Britse kabi- viertal leden van de regering Wilson werd Ie nieuwe premier aan de [ezet. Dit betekent, dat en- oude vertrouwde namen, jnder die van Barbara i, minister van sociale ieningen, verdwijnen uit itse krantekoppen, ghan heeft mevrouw Cast- zocht plaats te maken voor I Ennals, die tot nu toe een Ie vele onderministers van linisterie van buitenlandse i was. dangrijkste verschuiving is m Michael Foot (62), Wilso- linister van arbeid en Cai n's hardnekkige tegenkan didaat voor het premierschap. Als voornaamste zegsman van Labour's linkervleugel wordt de radicale Foot nu vice-premier en leider van het Lagerhuis. Laatstgenoemde functie is hoofdzakelijk van organisatori sche aard. Op het departement van arbeid wordt hij opgevolgd door z'n vroegere onderminister Albert Booth, een bekwame radicale figuur, die goed kan opschieten net de vakbonden. Premier Callaghan was minder gelukkig met z'n keuze van een opvolger voor zichzelf als minis ter van buitenlandse zaken. Voor deze post heeft hij Antho ny Crossland (57) aangewezen, die onder Wilson minister van het milieu was. Veel ervaring met buitenlandse kwesties heeft hij niet Zijn specialiteit ligt meer op het gebied van de so ciale en economische zaken. Waarnemers voorspellen dan ook, dat het niet lang zal duren of Crossland verhuist van het „Foreign Office" naar finan ciën, terwijl Healey, welke die portefeuille momenteel beheert, dan minister van buitenlandse zaken wordt Eric Farley (indus trie) en Tony Benn (energie) blijven op hun oude post. Shir ley Williams behoudt haar de partement van prijzen en be scherming van de consument maar krijgt daar bovendien het administratieve werk van de „paymaster general" bij, waar aan geen portefeuille verbonden is. In die hoedanigheid zal mi nister Williams onder meer ka binetscommissies voorzitten. In tegenstelling tot de verwach tingen, blijft Merlyn Rees aan als minister van Noord-Ierland. Wilson's extreem linkse anti-eu- ropese minister van handel, Pé ter Shore, is voortaan minister van het milieu, het oude depar tement van minister van buiten landse zaken Crossland. Anthony Crosland, de nieuwe minister van buitenlandse zaken van Groot-Brittannië, heeft er zin in. Hier beent hij energiek op de voordeur van Downingstreet 10 af voor overleg met premier Callaghan. AMSTERDAM Er bestaat een leans dat Nederland profijt gaat trekken van de reusachtige hoeveelheden aardgas, die zijn ontdekt in het Noorse deel van de Noordzee. Noorwegen geeft er namelijk de voorkeur aan om het gas af te zetten op het vaste land van Europa. Daartoe wil men een 1.000 km lange pijpleiding aanleggen van het Statfjord-veld naar het zuiden. Groningen zou dan heel goed gekozen kunnen worden als de plaats, waar de pijpleiding aan land komt. De Nederlandse Gasunie zou een dergelijke ontwikkeling toejuichen, zo verklaarde gis teren een woordvoerder. De bouw van het „eindstation" van de pijpleiding zal gunstig zijn uit het oogpunt van werk gelegenheid en de doorvoer van het Noorse gas naar West- Duitsland en België, zou de Nederlandse staat heel wat geld opleveren. Of het ooit zover komt, hangt echter nog af van vele factoren. Een daar van is, aldus de Gasunie, of de prijs vain het Noorse gas aan trekkelijk genoeg is voor Ne derland. Enige deskundigen van de Noordzee-oliemaatschappij Statoil gaven gisteren op de tentoonstelling Petrotech '76 in Amsterdam een toelichting op de plannen voor de pijplei ding. Men is er van overtuigd dat de aanleg van de leiding mogelijk is bij de huidige stand van de techniek. Deson danks zal het nog wel enige jaren duren voordat de plan nen zijn uitgewerkt Één van de grootste problemen is, dat de leiding op sommige plaat sen gelegd moet worden op een diepte van circa 300 meter. Een andere moeilijkheid is: wie moet er opdraaien voor de kosten, die nu begroot worden op ongeveer 5,5 miljard gul den. De Noren zouden het liefst zien, dat de oliemaat schappijen, die belangen heb ben in de gasvelden, een con sortium vormen voor de bouw en exploitatie van de leiding. (Van een onzer verslaggevers) DEN HELDER Met eenvou dig ceremonieel vertoon is gis teren in Den Helder het eerste gedeelte van wat in de toe komst een van Neerlands groot ste zeejachthavens moet wor den, geopend. De haven heet Marina den Helder en is een project van de Engelse beleg gingsmaatschappij Botex. Het gisteren ingebruikgenomen deel omvat tien in Engelse stijl ge bouwde watersportwoningen met aanlegsteigers. In de toekomst zullen op het Helderse Botex-terrein 375 per manente woningen worden ge bouwd, die alle een aanlegstei ger aan het water zullen heb ben. In totaal zal de jachthaven plaatsbieden aan circa 750 wa tersportschepen. Verder zullen tot 1983 een reparatiewerf, een jachtclub, een restaurant en een aantal winkels -worden gereali seerd op het terrein. Met de Marina den Helder heeft de En gelse maatschappij, die gelden haalt uit een Engels pensioen fonds, voor het eerst voet aan wal gezet van het Europese con tinent. De maatschappij exploi teert al een grote jachthaven in het Engelse Brighton en wil na Den Helder nog een aantal jachthavens op het Europese continent vestigen. iividuele 5 lur subsidie overal via huurder ome parlementaire redac- HAAG Het is thans in ele land mogelijk de toe- ng van individuele huur- lie via de veruurder te lopen. De betrokkenen en hierdoor deze subsidie jr binnen. Toekenning aan erhuurder gebeurt echter i, als beide partijen dit 0, een verplichting is het I vorig jaar was deze wijze jfwikkeling van de indivi- I huursubsidie bij wijze van reeds mogelijk in 32 ge len. In die gemeenten wer- e verhuurders, die daartoe I en in staat waren, in de „inheid gesteld de indivi- huursubsidie aan de hand de subsidieaanvragen te be nnen en op de huur in min- ring te brengen. Deze proef >rdt ais geslaagd beschouwd, tgeen aanleiding heeft ge ïnd deze maatregel van 1 juli 6 af voor het gehele land te n gelden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Nederlands Christelijk Werk gevers Verbond is niet gelukkig met de discussie nota's van de vakcentrales, waarin uiteengezet is wat men in het komende overleg over de loonont wikkeling voor de tweede helft van 1976 zal eisen en onder welke voorwaarden. „Het overleg wordt bemoeilijkt door het stellen van harde voorwaar den vooraf. Dat overleg over de knellende proble men in onze economie kan slechts slagen, als partijen zich open en onbevangen opstellen", zo zei ir. J. de Wit, voorzitter van het NCW gisteren bij de presentatie van het jaarverslag van het verbond over 1975. Over de voorstellen van NW en NKV zei hij dat deze uitgaan boven de economische mogelijkhe den. Positiever stond hij tegenover de suggestie van het CNV, omdat deze vakcentrale een gelijk blijven van de koopkracht mede wil bereiken via verlaging van de collectieve lasten. „Maar voordat er over het arbeidsvoorwaardenbe leid wordt gesproken in het overleg tussen rege ring, vakbeweging en werkgevers, zal moeten wor den nagegaan welke gemeenschappelijke inzich ten, zowel op korte als langere termijn, er be staan", aldus ir. De Wit. Hij was beducht voor het standpunt van NW en NKV, dat kosten van collectieve voorzieningen tot uitdrukking kunnen worden gebracht in een min dere stijging van de lonen, waaruit een voorkeur voor collectieve welvaart boven individuele wel vaart spreekt. Het NCW voorziet daarmee een ongewenste ontwikkeling naar verdere collectivise ring van inkomens, die de eigen verantwoordelijk heid van de burgers op het gebied van produceren en consumeren ondergraaft. CDA eis van deze tijd (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - NCW-voor- zitter De Wit heeft in het orgaan van zijn verbond de oprichting van het Christen Democratisch Appèl een „eis van deze tijd" ge noemd. „Als Christelijke werkgeversorganisatie me nen wij, dat Christenen el kaar zeker op dit moment nodig hebben om aan de evangelische boodschap, die recht wil doen aan alle mensen, gestalte te geven. Daarop stoelt onze organi satie. Dit is de basis van andere christelijke organi saties, waarmee wij ons op grond van onze levensbe schouwing verbonden we ten. Daarom is het nodig dat het CDA, waarin oude scheidslijnen zijn vervaagd, goed van de grond komt. In onze eigen werkgevers kring hebben Christenen van verschillende richtin gen elkaar al jaren gevon den. Wij vinden een gelijk waardige ontwikkeling in de politieke sector dan ook een eis van deze tijd". F™ wJ Zeehond voor Brigitte In het stadje Fecamp in het Franse Normandië heeft dierenbeschermster Brigitte Bardot gisteren een jonge zeehond in ontvangst geno men. Het diertje was door de bemanning van een trawler opgepikt en gedu rende twee maanden met de fles gevoed. Brigitte zet zich op het ogenblik erg in voor een campagne die het doden van zeehondenba by's ten behoeve van de bontindustrie tegen wil gaan. eer van stand thoudt zich an politiek tRECHT (ANP) - Ollie Bommel, het geestes- nd van Marten Toonder, let niet mee aan de mi- (ukrant die het provin- lal bestuur van Utrecht zer dagen in een oplage in 300.000 exemplaren lis-aan-huis laat versprei- jnvankelijk zou deze ripfiguur "uit een goed |lieu" de milieukrant op- èren maar Toonder zag er leindelijk toch maar van- I omdat hij de heer van and niet in een "politieke rijd wil mengen". Het Mi- tu Actiecentrum Neder- pd (MAN) had destijds in !n eigen, alternatieve mi- wkrant laten weten dat f provincie via haar bro- ture wil proberen niet-be- ilers van de omstreden lilieubelasting "om te pra- h", waarna Marten Toon- ir de provincie liet weten ït hij niet meedeed. ROTTERDAM (ANP) - Waarschijnlijk nog dit jaar zal de Stich ting Integraal Kankercentrum Rotterdam worden opgericht. Daar mee zal dan de eerste aanzet gegeven zijn voor een zeer brede aanpak van de kankerproblematiek, die men tot nu alleen nog maar in de Verenigde Staten kent. In het IKR zullen alle activiteiten in Rotterdam en omgeving op het gebied van de diagnostiek, de preventie en de bestrijding van kanker gebundeld worden. Het centrum zal ten dienste staan van twee a drie miljoen mensen in het zuid-westen van Nederland. Prof. dr. D. van Bekkum van het radiobiologisch instituut TNO, die bij de voorbereiding van het IKR nauw betrokken is, noemt het van het grootste belang dat het centrum er spoedig komt. Hij wijst erop dat in Nederland bijvoorbeeld vrijwel niets gedaan wordt aan onderzoek op het gebied van longkanker, „terwijl deze ziekte toch een van de grootste killers is van mannen". In het kader van het IKR zou aan een of meer specialisten de opdracht gegeven kunnen worden tot een dergelijk onderzoek. Daarnaast kan een IKR ook zorgen voor een goede registratie van het lot van kankerpatiënten. „Wij weten in Nederland alleen hoeveel mensen (26.000) er jaarlijks aan kanker overlijden. Maar we hebben geen flauw idee hoeveel kankerpatiënten genezen worden. Onvoldoende onderhoud gasapparaten eist hoge tol UTRECHT (ANP) Het vorig jaar zijn in ons land 21 mensen om het leven gekomen door on gevallen met aardgas. De mees te daarvan, al dan niet met dodelijke afloop, waren te wij ten aan een onvoldoende onder houd van de gasapparaten in huis, met name keuken- en bad- geisers. Dit zegt de Vereniging van Ex ploitanten van Gasbedrijven in Nederland (VEGIN), een over- koepelenede vereniging van on geveer 160 gasbedrijven. Het totale aantal gemelde onge vallen met aardgas varieert sinds 1967 tussen de 75 en 95 per jaar op een totaal van meer dan vier miljoen aansluitingen en naar schatting ruim tien mil joen gastoestellen. Dat komt er ruwweg op neer, dat er per jaar met ongeveer één op de 100.000 gastoestellen een ongeluk ge beurt. UTRECHT (ANP) Twaalfduizend illegaal in Nederland verblijvende buitenlanders hebben zich sinds vorig jaar mei, toen de mogelijkheid daartoe wettelijk werd ge schapen, laten regulariseren. Dit heeft een woordvoerder van het ministe rie van justitie gisteren verklaard. Het totaal aantal kan nog toenemen, omdat van een paar honderd buitenlanders nog een herzie ningsprocedure loopt. De meeste van de twaalfduizend geregulariseerden zijn Tur ken en Marokkanen. „Als er voordat de rcgularisatie-maatregel van kracht werd in Nederland rond de 15.000 illegale buitenlan ders verbleven, zoals het ministerie van justitie schat, dan kan men van een geslaag de actie spreken", aldus de woordvoerder. De schattingen over dit aantal lopen nogal uiteen. Zo zegt de heer Sandberg, woord voerder van het Nederlands Centrum voor Buitenlanders (NCB) dat naar zijn mening het aantal „zeker tussen de 20.000 en 25.000" ligt. Hij vindt de actie verre van geslaagd", als men bedenkt, wat voor een ellende erom heen is geweest". En ook als je het kwantita tief bekijkt, is het nog maar de vraag of het allemaal wel zo geslaagd is". De illegalen, die zich niet hebben laten regulariseren, hebben van de vreemdelin gendiensten van politie inmiddels zeker een aanzegging gekregen het land te verlaten, zo zei de woordvoerder van het ministerie. Op de vraag of de buitenlanders, die zo'n aanzegging hebben gekregen, ook werkelijk Nederland hebben verlaten, zegt NCB- woordvoerder Sandberg: „Ik betwijfel dat ten zeerste. Via de 17 stichtingen voor bui tenlandse werknemers worden wij steeds vaker geconfronteerd met illegalen die raad komen vragen bij de stichtingen". De woordvoerder van justitie zei hierover, dat het beleid van het ministerie ten aanzien van deze buitenlanders niet was gewijzigd. „Wanneer zij bij een controle tegen de lamp lopen, dan zullen ze zeker worden uitgezet. Maar we gaan echt geen jacht op deze mensen openen". ADVERTENTIE Wij willen graag voorkomen banken op vrijdag 16 april dat u tevergeefs bij ons aanklopt. (Goede Vrijdag) gesloten zijn. Daarom herinneren wij u eraan dat de kantoren van alle De gezamenlijke banken en spaarbanken. FRANSE LUCHTMACHT CONCLUDEERT: (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS De Franse luchtmacht heeft na 25 jaar lang alle waarnemingen van zogenaamde vliegende schotels boven Fran krijk bestudeerd te hebben, bekend gemaakt dat 80 procent van de verschijnselen op natuurlijke wijze verklaarbaar geble ken zijn. Van de overige 20 procent, zijn er 16 twijfelgevallen, die indien er meer of betrouwbare gegevens beschikbaar waren vermoedelijk ook een natuurlijke verklaring zouden hebben, terwijl 4 procent totaal onverklaarbaar blijken. Bij geen enkele waarnemer hebben zich tijdens of na de observatie negatieve psychi sche of fysiologische- ver schijnselen voorgedaan, ter wijl de waargenomen voor werpen geen enkele maal van enige agressiviteit of kwade bedoelingen blijk gegeven heb ben. De waarnemingen zijn niet al leen door vliegers van de luchtmacht gedaan, maar zijn eveneens afkomstig van bur gers die vreemde vliegende voorwerpen vanaf de grond hebben gezien sedert 1951 en dit bij de politie of autoriteiten zijn komen melden. PTT gedenkt 200 jaar USA LEEUWARDEN (ANP) Ter gelegenheid van de herdenking "200 jaar onafhankelijkheid USA" zal de PTT 25 mei een speciale zegel uitbrengen. De zegel met een waarde van 75 cent, krijgt een Fries onder werp omdat Friesland in 1776 de 'eerste staat was die Ameri ka erkende. Als beeltenis voor de zegel ko zen de ontwerpers Hans Kruit en Geert de Jong te Den Haag een Amelander Kalender. Het is een met houtsnijwerk versierde en beschilderde plank. De ver siering bestaat uit ranken met bladeren en bloemen en een voorstelling die de vrijwording vSn Amerika verbeeldt. CITROËN* u MEMO Waag de Citroënagent informatie over: «GS-ANWB Consumentenrapport «Leasing Long verborg kunstgebit PARIJS (DPA) Een 55-jarige Franse vrachtwagenchauffeur heeft vijftien jaar met een kunstgebit in zijn long geleefd. Toen hij zich onlangs moest la ten doorlichten wegens longont steking ontdekten de dokters een vreemd voorwerp onder in een van de longen. Bij een daar op Volgende operatie werd een prothese met vier tanden te voorschijn gehaald. De chauffeur heeft dit ding zon der het te weten bij een auto-on geluk in 1961 naar binnen ge kregen. Een gedeelte van de prothese was na het ongeluk destijds meteen gevonden.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11