Stadsbusdienst voor Alphen Weinig kans op extra geld voor nieuwe beschoeiing Oude Wetering Nieuwe Kom stuk aantrekkelijker Autobezit in Rhynenburch sterk verdeeld Dertien sprookjes in dertigste corso "Haalbaarheid moet steeds 99 voorop staan MOGELIJK AL IN NOVEMBER VAN START Boskoop gaat praten over nieuwe wethouder Commissaris bezorgt Boskoop een primeur DE PEPPEL WEER OPEN PAGINA A Van een onzer verslaggevers Alphen aan den Rijn Het voornaamste aspect van de eind vorige week gepresenteerde „Kom-plannen" is de onderbreng van zowel een cultureel centrum alswel een streekmuziekschool in één en hetzelfde gebouw. Wat betreft deze tweeledige gebruiksmoge lijkheid zegt men tot het uiterste te zijn gegaan. „Je moet oppassen dat je niet té multi-functioneel gaat bouwen," zo staat in een toelichting op het rapport. Volgens bouwcommissie-voor zitter J. C. Duin wijzen deze plannen erop, dat men in de eindfase is beland. „Ze zijn nog wel voor discussie vatbaar," zo merkte de tevreden voorzitter op, „maar zowel het bestuur van het cultureel centrum als dat van de streekmuziekschool kan zich met de hpofdlijnen vereni gen." Hij hoopt nog steeds dat men de bouw van de Kom begin volgend jaar gestart kan wor den. Dat zou betekenen dat de Kom eind 1978, begin 1979 geo pend kan worden. „Maar", zo stelt de bouwcommissie-voorzit ter, „dan zullen er nog wel een aantal financiële hindernissen uit de weg geruimd moeten wor den." Duin doelt hiermee op de subsi die-moeilijkheden. Volgens een ruwe schatting liggen de kosten voor de Kom rond de 8 miljoen gulden, waarvan 5,8 miljoen gul den voor het cultureel centrum en 2,2 miljoen gulden voor de streekmuziekschool. Daarnaast zal dan nog eens een bedrag van 1,2 miljoen gulden nodig zijn voor de inrichting van het ge bouw. Voor de streekmuziekschool be staat geen enkele kans op een subsidie van CRM, maar voor het cultureel centrum zijn ech ter twee mogelijkheden aanwe zig. Allereerst uit hoofde van samenlevingsopbouw, maar hiervoor komt slechts een zeer klein gedeelte van het cultureel centrum in aanmerking. De an dere subsidie-mogelijkheid vloeit voort uit de regionale functie van het centrum, maar volgens het stichtingsbestuur hoeft men op deze subsidie ook niet al te vast te rekenen, daar het ministerie van CRM hier voor nauwelijks gelden ter be schikking heeft. De laatste hoop van het stich tingsbestuur is dan ook geves tigd op de kans dat de Kom wordt aangemerkt als een aan vullend civiel object De moge lijkheden voor deze bijdrage worden momenteel naarstig be studeerd en nog deze maand zal hierover een gesprek worden gevoerd met de landelijke schouwburgcommissie, waarna de gesprekken met het ministe rie van CRM uitsluitsel zullen móeten geven over deze moge lijkheid. Een laatste mogelijk heid is een bedrag uit de werk- loosheidsbestrijdingspot, maar hiervoor moeten de plannen dan wel zo snel mogelijk bestekklaar moeten worden gemaakt. Dat betekent, volgens Duin, dat ook het gemeentebestuur de plannen zo snel mogelijk zal willen afronden. „Bovendien," zo stelt voorzitter Duin, „is het gemeentebestuur er van over tuigd dat winkelcentrum de Aarhof niet af is zolang de Kom er niet staat. En ook is het gemeentebestuur langzamer hand doordrongen van de on misbaarheid van de Kom voor een stad als Alphen aan den Rijn." Of het gemeentebestuur daar werkelijk van doordrongen is blijft echter de vraag, want op het prioriteitenlijstje was de Kom in de B-groep ingedeeld. „Maar wel hoog overigens," al dus wethouder mevrouw Don ker. Ook wat betreft het interieur zijn de nieuwe plannen verschil lend van de aanvankelijke. De 500 zitplaatsen tellende theater zaal is vooraan bij het toneel vlak, vervolgens licht hellend en achterin de zaal tot trapsgewijs oplopend. In het vorige plan was de zaal van voor naar ach ter trapsgewijs gepland. In de huidige plannen is, in tegenstel ling tot eerdere plannen, ook rekening gehouden met rolstoel patiënten. Bovendien ontstaat door het weghalen van de or kestbak en de eerste twee rijen zitplaatsen de mogelijkheid het podium uit te bouwen en waar door het geschikt wordt voor experimenteel toneel. Rondom de theaterzaal is een foyer geprojecteerd, die door het gebruik van vouwwanden in verschillende ruimtes kan wor den onderverdeeld. In het complex is bovendien een kleine zaal met 200 zitplaatsen opgenomen, die zich uitstekend leent voor gebruik door de mu ziekschool en het plaatselijk verenigingsleven. Volgens de stichting cultureel centrum en de streekmuziekschool is het huidige plan zo multi-functio neel als mogelijk zonder in on bruikbaarheid te verzanden. Het schetsplan van de Kom met daaraan vastgekoppeld (geheel links) de streekmuziekschool. Zoals het er nu uitziet zullen deze plannen begin volgend jaar aan het Thorbeckeplein gerealiseerd worden Van onze correspondent ALPHEN AAN DEN RIJN Per november kan in Alphen een begin gemaakt worden met een stadsbus dienst. Er zal worden begonnen met drie lijnen. Vanaf het centrale punt, winkelcentrum de Aarhof, gaat er een bus naar Ridderveld-Oost, Ridderveld- West en naar het station N.S. en Alphen-West. Voordat de plannen uitgevoerd kunnen worden moet allereerst de gemeenteraad accoord gaan met de plannen, die in eer. uit voerig rapport belicht worden. Het busstation bij de Aarhof wordt een belangrijke stopplaats Daarna moet het geheel goedge keurd worden door de hoofdin specteur voor het verkeer en het ministerie van Verkeer en Wa terstaat. Bij goedkeuring door het Rijk zal het exploitatiete kort, dat op 375.000,- wordt geraamd voor de eerste fase, Het rapport "Stadsdienst" is sa mengesteld door functionaris sen van Openbare Werken en de vervoersmaatschappij West-Ne derland. Alle factoren van het openbaar vervoer worden be licht en men komt tot de conclu sie dat het huidige stadsvervoer, dat nu in het kader van het streekvervoer plaatsvindt, on voldoende is. Als de stadsbusdienst straks een feit wordt worden de twee lij nen naar Ridderveld een kwar- tierdienst en de lijn station N.S./Alphen-West een halfuur- dienst. De stadsbusdienst in Alphen wordt in vier fasen uit gevoerd; in 1976 de bovenge noemde drie lijnen, in 1978 een verdere uitbouw van de routes naar het eerste gedeelte van Ridderveld II, in 1980 het ooste lijk deel van Ridderveld II en in 1984 moet het geheel voltooid zijn. De vervoersmaatschappij West- Nederland gaat, zo blijkt uit het rapport, de stadsbusdienst uit voeren in eerste instantie met vijf bussen. Het streven is om te concureren tegen de auto. Dat moet mogelijk worden door het openbaar vervoer frequent en conflictvrij te laten rijden. De busbestuurder bijvoorbeeld krijgt een zender aan boord waarmee de verkeerslichten beïnvloed kunnen worden. In de toekomst is het nodig over te gaan naar selectief gebruik van de auto in het centrum van Alp hen. Een mogelijkheid tot toe passing van dit beleid is het verhogen van het tarief voor langpa rkeerders. Het lijnennet is zodanig gekozen dat de woonbebouwing, de werkgebieden, de scholen al smede de belangrijkste ver- keersa an trekkende elementen in de plaats goed worden bediend. Genoemd worden in het rapport het Station N.S.. winkelcentrum de Aarhof, ziekenhuis Rijnoord, de bejaardencentra Driehoorne, Rijnzate en Westerhove, winkel centrum Ridderhof, de Bron, Nabij, de zwembaden de Dillen en De Hoorn, de Rijnstreekhal en de kantorenconcentratie bij het Stadhoudersplein. Naar verwachting zal de bezet tingsgraad van de bussen in 1976 35,4% bedragen. De tarieven worden (volgens ti huidige prijspeil)0,70 voor enkele reis met recht van ovt stap binnen 60 minuten, voor een 8-rittenkaart en 4j voor een weekabonnement Als in november de stadsbus j gaan rijden worden de rou» als volgt: Lijn A, De Aarh Lijsterlaan. Sportlaan, Diama straat, Boterbloemweg, Zwe bad Ridderveld II, de Ridd hof, Driehoorne, Diamantstr Sportlaan. Lijsterlaan, de hof. Lijn B, De Aarhof, Lijsl laan, Willem de Zwijgerla; Zoutmanstraat, Albert Schwi zerbrug, Rijnoord Ziekenhu, Churchill-laan, Haringvliet A bert Scheitzerbrug, Zoutma straat. Willem de Zwijgerlai Lijsterlaan, de Aarhof. Lijn de Aarhof, St Jorisplein, Sti tion N.S., Rijnzate, Handelswj van Foreestlaan, van Nesstrai Bospark, Station N.S., St. Jon plein, de Aarhof. Van onze correspondent ALKEMADE De verdeling van het geld uit de zogenaamde werkloosheidspot, die de regering Den Uyl in het leven heeft geroepen, lijkt een schimmenspel te zijn, waar een buitenstaander maar moeilijk inzicht in kan krijgen. Sprekend met ir. De Beaufort, hoofd van het district Midden Holland van de DACW, de dienst, die he geld over de verschillende projecten verdeelt, ontkomt men niet aan de indruk, dat naast het aantal arbeidsuren, dat met een bepaald project gemoeid is, ook andere factoren een belangrijke rol spelen. Politieke bijvoorbeeld? Ing. de Beaufort: „Hoofduitgangspunt is weliswaar de werkloosheids bestrijding. maar een gedepu teerde is voorzitter van de ver delingscommissie. Zo'n man heeft natuurlijk een politieke in breng, want hij wil de liefde over alle 150 gemeenten verde len". Daarom is ieder gebied in een aantal rayons verdeeld, waar over een bepaald bedrag wordt verdeeld. In ieder rayon worden de belangrijkste projecten uitge zocht, die dan ook nog een goed werkloosheidsbestrijdingsrende- ment behoren te hebben. De gemeente Alkemade heeft enkele maanden geleden een fikse subsidie ontvangen voor de reconstructie van de be schoeiing en wegdek langs de Kerkstraat en een deel van de Veerstraat in Oude Wetering. Totaal bedraagt de subsidie van de Dienst Aanvullende Civiel technische Werken bijna 2.5 mil joen. Volgens De Beaufort is dit project een voorbeeld van een goed werkloosheids rendement: „Gezien het grote aantal in schrijvingen op de openbare in schrijving voor dit project in Oude Wetering, is er in de weg en waterbouwbranche een dui delijke behoefte aan werk. Hoe wel er weliswaar niet veel men sen door bemiddeling van het arbeidsbureau in dit project be trokken zullen worden, wordt er wel een niet-zichtbare arbeidsre serve meegezogen", zegt hij. Een deel van Oude Wetering krijgt geen nieuwe beschoeiing, omdat het project dan te groot zou zijn om voor een subsidie uit de werkloosheidspot in aan merking te komen. Door een onverwacht lage aanneemsom is er echter geld overgebleven. „Zou de DACW dat overblijven de voor Alkemade toch gereser veerde-bedrag niet willen over hevelen naar het nog resterende deel van de beschoeiing?", zo vragen vele raadsleden in Alke made af. „Daar hoeven ze met op te rekenen", aldus de heer De Beaufort. „Ik kan daar geen enkele garantie over geven. Het staat op het verlanglijstje maar het is zeker niet zo, dat uit het eerste deel ook automatisch het tweede volgt Het is zeker een belangrijk project maar soms kan een zwembad veel belang rijker zijn. Pas als het probleem urgent wordt zullen we aan de hand van het bedrag, dat we nog ter beschikking hebben, een definitieve beslissing nemen". Het aanmelden van projecten door de gemeente, in de hoop van de DACW geld te ontvan gen, heeft volgens het hoofd van district Midden Holland wel de gelijk zin: „We kunnen er pas een inventarislijst van maken, als we weten welke werken ver sneld door een DACW-subsidie kunnen worden uitgevoerd". HTC-jubileum Van onze correspondent HAZERSWOUDE De Hazers- woudse Tennis Club gaat in het najaar het tienjarig bestaan vieren. Vast staat nu al dat van 13 tot en met 19 september op het uit vijf banen bestaand complex in Rhunenburch een open toernooi zal worden ge houden. Van onze correspondent HAZERSWOUDE - Het ver keerscirculatieplan Rhynenbur ch, dat uit oktober 1974 dateert, is sedert kort door B. en W. van Hazerswoude in de openbaar heid „gegooid". Het werd in opdracht van de gemeente op gesteld door het adviesbureau voor ruimtelijke ordening en vormgeving B.V. Stad en Land schap te Rotterdam. Er blijkt uit dat de 3127 inwo ners van de wijk toén samen 800 auto's bezaten. Wat neerkomt op 253 personenauto's per 1000 in woners. Het autobezit in diverse buurten van Rhynenburch is zeer onge lijk verdeeld. De meeste werden geregistreerd in de „hoek" Gui- do Gezellestraat-Potgieterlaan- Herman Heijermansstraat-Ten Katestraat: 322 op 1065 inwo ners (gemiddeld 302 wagens op 1000 personen). De minste auto's trof men tijdens het onderzoek in 1974 aan in „oud" Rhynen burch, de buurt tussen Vondel laan. een de Rhynenburcher- laan, de Jacob van Lennepkade en de P. C. Hooftstraat: 37 op 219. En dat geeft een'gemiddel de van 169 personenwagens op 1000 inwoners. Rhynenburch (niet inbegrepen is dus de in aanbouw zijnde wijk Rhynenburch-oost) telde in 1974 847 woningen voor, zoals gezegd, 3127 inwoners. Voor de 800 auto's, plus voor bezoekers, bleek een parkeerbehoefte van 879 te bestaan. Parkeergelegen heid op openbaar terrein was er, aldus het rapport, voor 1006 wagens. Daarnaast wordt de aanwezigheid van 269 garages gemeld. Er doen zich dus, aldus B. en W. onlangs als antwoord op vragen van CHU-raadslid E. van Elderen, geen ernstige par keerproblemen voor. Rijnsburg In de kantine van de bloemenvei ling Flora in Rijnsburg presenteerde de beken de ontwerper en bouwer van praalwagens Lei- denaar Joop Visser gisteravond zijn creaties voor het Rijnsburgse bloemencorso van dit jaar. Het dertigste corso zal de naam „Sprook jes in bloemenland" dragen. In de optocht zullen in totaal dertien praalwagens meerijden. Over het aantal deelnemende luxe auto's kon gisteravond nog geen zekerheid worden verkre gen. Op de foto bekijken v.l.n.r. de heer Hemmes, alg.vert. veilingbestuur Flora, Rijnsburgs bur gemeester De Roos, ontwerper Visser, mevr. Renooy (WV Rijnsburg) en Noordwijks W directeur Rover enkele van de ontwerpen. In zet: de praalwagen „Sneeuwwitje met zeven dwergen". Van onze correspondente BOSKOOP Tijdens een spe ciale raadsvergadering op 8 mei a.s. zal een nieuwe wethouder benoemd moeten worden in plaats van de heer P. van den Dool sinds vele jaren raadslid én wethouder voor Boskoop 2000. De wethouder treedt vrij willig af. Nu wethouder Van den Dool weggaat ontstaat de merkwaar dige situatie dat slechts één lid van het college van B en W nog in funktie is. Dat is wethouder mevrouw T. Stellingwerff-Ma- nssen van de P.C.P. Er wordt zwaar gepuzzeld wie de nieuwe wethouder zal wor den. De WD als zelfstandige partij heeft vier zetels en kan eventueel een wethouder leve- GEDEPUTEERDE BORGMAN OV NOTA PLANOLOGEN Van een onzer medewerkers ALPHEN AAN DEN RIJN „Bij de discussies rond de not "Alternatieven en Varianten" moet de haalbaarheid voorop staal Laat men vooral de realiteit niet uit het oog verliezen", aldl het lid van gedeputeerde staten, de heer Borgman, die gisteravod in De Bron in Alphen aan den Rijn zijn visie gaf op do kortgeleden door de provinciale planologen in de openbaarhei gebrachte nota waarin zij hun visie geven op de toekomstif gewenste ontwikkelingen in Zuid-Holland West en Zuid-Hol lad Oost. De heer Borgman benadrukte nog eens dat beide gebieda in de nabije toekomst wellicht nog meer dan vroeger met elkar te maken zullen krijgen. ren, die ook boomkweker is. Dit laatste is van essentieel belang voor het Boskoopse bedrijfsle ven dat voornamelijk uit boom kwekerijen bestaat In vele krin gen wordt gemeend dat de nieu we wethouder beslist een boom kweker zal moeten zijn, wil hij de belangen van Boskoop als sierteeltcentrum goed kunnen behartigen. Op de agenda van de op acht mei 's morgens om tien uur te houden raadsvergadering staan slechts twee punten. De installa tie van het raadslid C. de Vries (Boskoop 2000) en de benoeming van de nieuwe wethouder. Van onze correspondent BOSKOOP De toespraken van de voorzitters van de ver schillende fracties van de Bos koopse gemeenteraad, welke in een speciale zitting tijdens het werkbezoek van de commissa ris der koningin in Zuid-Hol land mr. M. Vrolijk gehouden zullen worden, mogen van de commissaris vooraf in de kran ten gepubliceerd worden, een primeur. In het vooroverleg inzake het werkbezoek van de commissaris op 15 april, die dan tevens de grote sierteelt-expositie Flora Nova zal openen, is overeenge komen dat de fractievoorzitters hun toespraken op schrift zullen stellen. Het voorbereiden en vaststellen van deze procedure leverde voor Boskoop een pri meur op. De gemeentesecretaris P. Q. Groot was met deze gang van zaken zeer tevreden. "Wij hebben getracht het werkbezoek van de commissaris zo prettig mogelijk te laten verlopen, door de tijd hiervoor beschikbaar zo efficient mogelijk in te delen", zo zei hij. Een en ander was nogal moei lijk omdat burgemeester G. W., baron van Dedem al enige tijd ziek is. Loco-burgemeester wet houder P. van den Dool, die op zijn verzoek, als wethouder én raadslid van het politieke toneel zal verdwijnen neemt op de val reep de honneurs waar. Het vragenhalfuurtje voor de publieke tribune na de raads vergadering, dat de gemeente Boskoop als eerste in de regio invoerde, zal na deze bijzondere vergadering gewoon doorgang vinden. Hij stelde dat de bevolking in oost in 1990 van 400.000 zal zijn toegenomen tot 600.000, "daar van," zei hij, "zullen er rond de 90.000 over komen uit west De woningvoorraad zal groeien met 100%. Mede hierdoor zal het ruimtegebrek nog meer toene men, vooral ook omdat er de laatste jaren steeds ruimer ge bouwd wordt. Voor Zuid-Hol land Oost zal daarvoor 3000 ha. nodig zijn". "Velen van de bewoners van Zuid-Holland Oost zullen elders hun werkkring hebben met ge volg een steeds grotere toename van het verkeer, dat naar ver wacht in 1990 verdubbeld zal zijn". Deze punten, aldus de heer Borgman, wijzen duidelijk op een verdere aantasting van het Groene hart van Zuid-Hol land. „De kleinere dorpen zullen zoveel mogen bouwen waardoor zij het aantal inwoners op peil kunnen houden, terwijl de gro tere gemeenten als opvangge- meenten dienst zuilen moet doen". "Bij het kiezen van een <1 voorgestelde modellen zal a gelet moeten worden op de i gelijkheid dat het pendelen veel mogelijk verminderd k; worden. Begrijpelijk zal Alphe als centrumgemeente een t» langrijke plaats worden voor d opvang uit de overloop van wej naar oost. Alphen aan den Rij is daarvoor duidelijk het meef geschikt", aldus besloot de h« Borgman zijn inleiding. De projectleiders Hartman d Buijs bespraken vervolgens J details de onderscheiden t kaart gebrachte modellen, wa; bij niet alleen de gemeente Alj hen aan den Rijn, maar omliggende gemeenten aandacht verkregen. Na de pauze volgde er eei breide discussie en werden dc de afgevaardigden uit de bel fende gemeenten tal van vra| gesteld. Van onze correspondente Leimuiden De speeltuin „De Peppel" in Leimuiden heeft w« op feestelijke wijze het zomerseizoen geopend. Voorafgegaan door muziek werden er door vrijwilligers stroopwj fels te koop aangeboden en 's avonds was er voor de kleint)* een lampionoptocht, voorafgegaan door de harmonie en fanfart korps „Door Gunst Verkregen" uit Oudewetering. Renz kwam goed voor de dag Van onze correspondent Alphen aan den Rijn Slechts twee voorstellingen gaf het kleine, maar niettemin uitste kend georganiseerde circus Renz, gisteren in haar tent op gesteld aan de Diamantstraat in Ridderveld in Alphen a/d Rijn. Beide voorstellingen waren ze ker wat de middagvoorstelling betreft tot de laatste plaats ui verkocht De talrijke belangstt lenden hebben kunnen geniet' van een uitstekend verzor? programma, dat elk wat wilsl bieden had. Er waren prifl clowns-nummers zowel als d suur-nummers en trapeze weij Vooral ook het nummer met 4 zeven leeuwen maakte grote ij druk op de aanwezigen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4