Franse Ferry weg van Brotherhood-bewegingen Burgemeester slaat eerste paal nieuwe afdeling van Schakenbosch „Een kannibaal als jij en ik99 musical met boodschap en betoverende beelden MAANDAG 5 APRIL 1976 PAGINA 7 „Ik had zelf voor de televisie al voorspeld, dat de Engelsen zouden gaan winnen. Meteen toen ik het liedje van de Bro therhood of Man hoorde, was ik er wèg van. Teleurgesteld? Niks hoor. Ik ben juist ontzet tend blij met m'n tweede plaats". Blonde Catherine Ferry in werkelijkheid veel smakelij ker ogend dan op de beeld buis, toonde zich een voortref felijk verliesster. Een half uur nadat zaterdagavond de Brit se viermansformatie Brother hood of Man de Eurovisie-ere palm voor haar neus had weg gekaapt, zat ze alweer stra lend op het slotfeest, dat be neden in het Haagse Congres gebouw was aangericht. On der het vaderlijk toeziend oog van platenmagnaat monsieur Eddy Barclay zelf, die spe ciaal voor de gelegenheid in glibberig kostuum was ver schenen, bleek de Fran^aise de spanning van de nek aan nekrace met de Engelsen al weer volledig van zich afge schud te hebben. „Dat ik zelf zou gaan winnen, dat had ik echt niet gedacht. Ik heb ver wacht dat ik bij de eerste vijf zou eindigen, en dat is ge lukt", glimlachte ze. Kleine kritische noot van Catherine bij de einduitslag: „Het is in elk geval goed, dat de eerste en tweede plaats gegaan zijn naar liedjes die in de eigen landstaal werden gezongen. Teveel landen doen dan niet tijdens deze songfestivals, er wordt teveel in het Engels gezongen." Neerlands hoop in Songfesti- valdagen, Sandra Reemer, volgde de feestelijkheden na afloop van de finale van een afstandje, alweer verkleed, af en toe nippend aan een glaasje wijn, en in weerwil van allerlei geruchten wel degelijk in de zeer dichte nabijheid van Fer- di Bolland. Sandra verstouw de de teleurstelling, die haar negende plaats toch wel moest zijn - iedereen „die het weten kon", had haar een betere klassering toebedacht - man moedig. „Ik had vanmiddag zelf nog gezegd dat ik zevende zou worden, maar dat was in een erg optimistische bui. Nee, ik ben absoluut niet teleurge steld. Dat zou ik geweest zijn als ik niet werkelijk alles had gegeven. Dan zou ik mezelf verwijten gaan maken, zou ik ■ie ontzettend beroerd gevoeld hebben. Maar ik weet voor mezelf dat ik mijn uiterste best gedaan heb. Zenuwach tig? Nou nee, dat ben ik wer kelijk niet geweest. Ik heb me vanavond aan het Europese publiek kunnen presenteren zoals ik dat gewild heb, wat kan ik nog meer wensen? Overigens ben ik verrast ge weest door het chauvinisme van de Nederlanders. Ik heb zo ontzettend veel telegram men gehad waarin mensen me succes wensten, dat heeft me geweldig opgepept." Geen teleurstelling bij Sandra, wel bij de componist van haar liedje „The party is over". Hans van Hemert. „Ik had toch echt wel een derde of vierde plaats verwacht voor Sandra. Iemand die zo zingt als zij vanavond gedaan heeft moet hoger eindigen dan óp de negende plaats. Bovendien: de liedjes die ik vroeger voor Songfestivals heb gemaakt eindigden altijd beter." „The party is over now" bracht het er verhoudingsge wijs overigens nog niet eens zo verschrikkelijk selcht af. Wat bijvoorbeeld te denken van Les Humphries Singers, toch een groep van internationale faam? Zeven punten slechts scoorden ze met hun „Sing, sang, song", en daarmee eind igden ze in de onderste regio nen. Les en de zijnen versche nen dan ook niet op het feest na afloop van de uitzending. Er waren er meer, die het zaterdagavond te kwaad had den. Corry Brokken - herstel: mevrouw Sleeswijk - bijvoor beeld, al jaren verdwenen uit de vaderlandse amusements wereld, en tegenwoordig rech ten studerend, maar voor de gelegenheid door de NOS op herhaling geroepen. Vooral het Frans leidde bij Corry af en toe tot jammerlijk gehakkel Meer lijf-dan liedwerk °P Songfestival Tot in het holst van de zater dagnacht ruiste het feestge druis in het Haagse Bel Air- Hotel, waar de Britse Bro therhood of Man de festival winst vierde. Met 164 punten en een ruime voorsprong op Frankrijk (147) en Monaco (93) prijkten zij daar welbe schouwd met de Grote Pre sentatie Prijs. Van oudsher worden op het Eurosong Fes tival meestal simpele liedjes soms welluidend gezongen, wat dit laatste betreft dit maal ook door de Franse Ca therine Ferry met „Un, deux, trois". Zij kon daarnaast ech ter bogen op een regel als: „La vie n'est pas pour moi un livre de Kafka", betgeen duidt op literaire diepgang. Na het tellen van de helft van de stemmen lag zij met een wipneuslengte (82-77) voor op Engeland. Daarna ging zij echter samen met Kafka af ten gunste van de Britse Broe derhoeders, diehet helemaal op de Performance hadden ge gooid, de zinnen begoochelen de bewegingen van het li chaam, zeg maar gezongen to neel. Meer lijf- dan liedwerk. Brotherhood-dirigent Alyn Ainsowrth daarover: „Er wordt veel en goed gezongen op het festival, maar je moet wel in drie minuten tijd een jury versieren, naar je hand zetten. Je moet je lied op het podium en op de buis laten zien, er een vocale samen spraak van maken in de vorm van een sketch, een eenacter. Dit is ons blijkbaar goed ge lukt. Over onze muziekbehoef ik verder niets te zeggen. Die is goed". Deze superieure zelfverzekerd heid steunt niet op niks. Bezie hun lied, dat handelt over een verliefde man die als hij heel prozaïsch naar zijn werk moet zijn vrouw inhalig vraagt haar kusjes voor hem te bewaren. Als voorzanger Martin Lee in zet, staan de drie anderen, een heer en twee dames, met de rug naar het publiek. Na de inzet van het lied laten ook zij hun Angelsaksisch gezicht zien en bij het vorderen van de strofen ontwikkelen zich uit dit viertal twee paren met li chaamswendingen die meebe wegen met de golfslag van de love, die door het liedje heen- spoelt Zulk een lied beluister je niet alleen, je drinkt het in met je ogen, zeker als jurylid die zich er van bewust is dat tv iets is om naar te kijken. Les Humphries uit Duitsland met zijn karakteristiek geluid uit een half (normaal heel) do zijn stemmen, die tot een har monieus koor zijn aaneenge voegd, heeft deze jury-opvat ting met slechts 7 punten op smadelijke wijze moeten erva ren. Niet minder Sandra. Sinds zij alleen zingt moet zij met haar stem meer waarma ken dan voorheen, toen zij op de karakteristiek van Andres kon terugvallen. Zij blijkt over een onvermoede helderheid te beschikken en steunt haar liedje goed met armen en mi- miek,maar zij verscheen in het lang op het podium en kon weinig aan beenwerk doen, waarmee andere groepen het songfestival in een vliegend circus herschiepen. Sandra moest een pas op de plaats maken, een negende plaats. En daarmee verloor op het songfestival de zuivere zang aan waarde. De prijs ging naar Brotherhood-dirigent Ainswordth, die eerder voor Vegas-shows in de weer was en ,3ig spender" tot een kij- klied maakte. De Franse zan geres Ferry kwam dan ook al heel slecht uit met naast haar de wijnrood gecostumeerde jongen die weinig weerwerk gaf en als een wereldvreemde Kafka naast een zoetgekeelde Catherine stond te verstenen. TON OLIEMULLER Met de musical „Een kannibaal als jij en ik" op tekst van Freek de Jonge en muziek van Bram Vermeulen wordt in deze dagen een werkstuk in de zaal van het Scheveningse Circustheater ge- «et dat al een hele reis achter de rug heeft. De eerste voorstel ling in Rotterdam, nu een half jaar geleden, droeg als feilen, dat de scènes moeilijk in elkaar schoven en dat bijgevolg het verhaal oyer het manipuleren met mensert uit brokstukken leek te zijn opgebouwd. Er is in de afgelopen maanden aan deze musical flink ge schaafd door mensen, die ver trouwd zijn met dit vak, zoals regisseur Eddy Habbema en ac teurs en actrices als Willem Nij- holt, Corrie van Gorp, Carol van Herwijnen, Riet Henius, Ferd Hugas en anderen onder wie de muzikanten niet als min sten zich lieten gelden. Die in spanningen hebben zichtbaar resultaat opgeleverd. Het hele gebeuren vloeit nu veel compac ter ineen en vertoont een sa menhang die het meer body geeft Als we toch nog een aan merking zouden willen maken, dan zou het die moeten zijn, dat Freek zich met zijn eigen talent voor de voeten loopt. Hij kan het woordspel niet laten, ver lengt daardoor zijn liedjes en zijn dialogen, moet Bram inge- lijks zijn composities oprekken en dreigt de boodschap be roof de mens niet van zijn na tuurlijke levensaandriften zich in vaagheid te verliezen. Maar hier staat zo verschrikke lijk veel goeds tegenover, dat deze musical zoal niet voldragen toch een duidelijke meerwaarde bezit boven de vingeroefening. Of de spelers ons nu meevoeren naar het oerwoud, naar de Wa terwereld van het leugenachtige amusement of naar geprogram meerde psycho- en andere -lo gen, woorden en muziek en speelwijze zetten de toeschou wers betoverende beelden voor met hoogtepunten als de Leven en dood-show met de uitbuiter Bom Duiten (Carol van Herwij nen) en het zangduo Bim en Bam Klokgelui (Riet Henius en Corrie van Gorp), de Lunatic- rock van Bill van Dijk en de oermens Jack Jungle van Wil-, lem Nijholt. Deze musical steekt toch vol treffende typen in fan tasievolle ensceneringen. Het loont alleszins de moeite dit eens over je héén te laten ko men. TON OLIEMULLER Catherine Ferry uit Frankrijk zong het diepgaande lied „Un. deux, trois" in eigen taal. maar was weg van de show, die Brotherhood of Man rond hun lied maakte. (Foto Simon E. Smit). en gestotter. Problemen ook voor het personeel van het Congresgebouw-restaurant, met alle pijnlijke gevolgen vandien. Er waren mensen die meer dan een uur voordat men werd opgeroepen om in. de zaal plaats te nemen hun bestelling hadden opgegeven bij een in volle sprint langs- stormende ober, en "die ui teindelijk toch nog met een lege maag in dé Prins Willem Alexanderzaal moesten plaats nemen. De party na afloop van de finale bood echter alle moge lijkheden om het knorrende gevoel uit de maag te verdrij ven. De organisatoren hadden duidelijk hun beste beentje willen voorzetten. Er lag leef tocht uitgestald voor een klein dorp, en in oud-Hollandse kle derdracht uitgedoste lieden poogden nijver om de buiten landse gasten te verleiden tot oer-Nederlandse spiritualia als jonge klare en beerenburger. Voedingswaren en drank te BEGIN TOTAAL VERNIEUWINGS PLAN IN LEIDSCHENDAM Rotterdam, een stad waar alles lukt, behalve de danskunst Pavlova zei het al: „Als men de klassieke techniek niet beheerst, lopen alle wegen dood". En Rotterdam, een stad waar alles lukt behalve de danskunst, is daar een schoolvoorbeeld van. Het ensemble van Netty van der Valk bracht vóór de oorlog nog acceptabel academisch werk, maar sindsdien is het in de Maasstad vrijwel bij het experiment gebleven. Men kanaliseert het ontbreken van de noodzakelijke, jarenlange strenge training door een beroep te doen op educatieve elementen, schoolinstructie, opgaan in totaal theater, workshopwerk, choreografisch proefveld en wat dies meer zij. Het Rotterdams Danscentrum verdween met zijn leidster Ineke Sluiter van het toneel. Het nog geen half jaar oude Werkcentrum Dans onder leiding van Kathy Gosschalk, die vroeger bij het Ned. Danstheater werkte, is het opvolgende ensemble, dat zich zaterdag avond in het Theater aan de Haven voor 't eerst aan het Haagse danspubliek voorstelde. Een half dozijn uitvoerenden, zeer verschil lend van technische kwaliteit en vooralsnog voorbestemd voor vestzaktheaters. Een soort doorgangshuis voor niet-klassieke dan sers en een groepje, waarop jonge choreografen hun krachten kunnen beproeven. Wisselend werk met „Parallelle Tijd" van Mieke van Hoek als een grotere belofte dan Robert Norths „Ogenblikken" en „31 Simpele passen" van Ton Simons. „Canapé" van Kathy Gosschalk had meer routine. Nie meer allure. D-y Brotherhood of Man bezig aan hun gezongen sketch over een orozaische liefde. (Foto Simon E. Smit). den steun bij elkaar vinden in de vorm van „burenhulp". Ie dere groep van twaalf heeft overigens een eigen entree en functioneert afzonderlijk. Twaalf Het getal van twaalf is zeer bewust gekozen. Uit de groeps-psychologie is bekend dat groepen van meer dan twaalf personen de neiging hebben om uiteen te vallen in allerlei subgroepen. Bovendien biedt een groep van twaalf het voordeel, dat de groep gemak kelijk kan worden gesplitst in twee kleine groepen van zes personen. De voorbereidingen voor het herstructureringsplan, waar van deze nieuwbouw pas het begin is, hebben vier jaar ge duurd. „Schakenbosch", dat in de jaren veertig werd ge bouwd, was zo langzamerhand op gespannen voet komen te staan met de huidige inzichten binnen de psychiatrie. Dit gold vooral de huisvesting. Kleine wooneenheden, zo besefte men, zijn een onmisbare voor waarde om de geestelijk zieke mens optimale kansen tot her stel te geven. Nieuwbouw en vernieuwing van de bestaande gebouwen bleken uiteindelijk de enige juiste oplossing. Het is dan ook de bedoeling van „Schakenbosch" o de kleinere wooneenheden voor de hele inrichting door te voeren. Daardoor zal op de duur ook de hele organisatie totaal ver anderen. Flexibel De inrichting, die nu ongeveer 450 patiënten huisvest, zal door de nieuwbouw niet in beddenaantal vergroten. Wel is het structuurplan voor de toe komstige vernieuwingen zo flexibel opgesteld, dat het op ieder moment kan worden af gestemd op de behoeften. De kosten van de nieuwe afde ling bedragen ruim vier mil joen gulden. In de nacht na het festival logenstraften Ferdi (rechts) Bolland en zijn zanggenoot Rob alle geruchten dat het tussen hen en Sandra niet zou boteren. (Foto Simon E. Smit). over dus voor het in deftige pakken en jurken met opzien barende decolleté's gestoken publiek, maar ook vermaak. Kijken naar - hoe kan het anders - de fabricage van „wooden shoes" en van aarde werk, dansen op de enthou siaste en vooral harde klanken van een steelband, kortom: een mooi feest als ontspanning na een avondje spanmng voor deelnemers en publiek, en in spanning voor de organisato ren, en met name voor de NOS. Want het is een heel karwei geweest voor NOS - hoofd-tv Carel Enkelaar en de zijnen. Al grapte Enkelaar, heel wat uurtjes na de uitzen ding: „Blij dat het afgelopen is? Welnee man, een weekje slapen en we organiseren weer zo'n feest." BERT VAN DOMMELEN Met het slaan van de eerste paal door burgemeester E. J. M Kolfschoten voor een nieu we afdeling voor 72 mannelij ke patiënten begint psychia trisch centrum „Schakenbo sch" in Leidschendam dinsdag 6 april met een totaal vernieu wingsplan van de inrichting. Kleine groepen patiënten van niet meer dan twaalf perso nen, huiselijkheid, individuele tbegeleiding en een grotere vrijheid voor de patiënt: dit alles vormt de grondgedachte 'achter de vernieuwingen. Hef centrum hoopt uiteindelijk de toestemming te krijgen om al le bestaande paviljoens door nieuwe te vervangen. De nieuwe afdeling van „Scha kenbosch", die de naam „La- rikshof" krijgt, is aangepast aan de sterk veranderde in zichten in de psychiatrie, zoals die de laatste jaren zijn door gedrongen. Het massale ka rakter van de inrichtingen is taboe geworden. „Schakenbo sch" streeft naar schaalver kleining en een huiselijker op zet van de paviljoens, waarin de patiënt minder het gevoel krijgt in een inrichting te zit ten, en zich meer thuis gaat voelen. Zo worden in de nieuw te bouwen afdeling de centrale voorzieningen, zoals artsenver- blijven, recreatie en therapie- ruimten en de stafkamer, in één aparte eenheid onderge bracht. De patiënten worden dan niet meer de hele dag geconfronteerd met zaken, die direct met hun behandeling te maken hebben. De ,£ariks- hof' wordt in vier onderdelen opgebouwd rond een pleintje. In drie van deze onderdelen worden de patiënten gehuis vest, terwijl in de vierde de centrale voorzieningen een plaats krijgen. In elk van de drie paviljoens komt huisves ting voor twee groepen van twaalf patiënten. De beide eenheden per paviljoen wor den met elkaar verbonden door een „schakelstuk", een dienstruimte tussen de beide wooneenheden. Via dat scha kelstuk kunnen beide eenhe

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7