ZWARE EXPLOSIE VERWOEST TWEE WONINGEN Overvallers Giro beschikten over 4 vluchtauto's BEROEP VAN SAD AT OP FRANJIEH OM AF TE TREDEN Wilson geeft vandaag aan Callaghan POLITIE IS SPOOR BIJSTER Incidenten in Peking METAALINDUSTRIE ZIET NOG GEEN HERSTEL BH 1 Lek in gasleiding Brandstichting bij Fiat in Turijn EEN WETENSCHAPPELIJKE ONTDEKKINGSREIS NAARONZE GRIJZE CELLEN. iWAA-NJJAG 5 APRIL 1976 LEIDSE COURANT Jacqueline Onassis wil memoires lord Snowdon SYDNEY (UPD - Me- vrouw Jacqueline Kennedy Onassis heeft Lord Snow don 2,3miljoen dollar aan geboden, als hij zijn me moires wil schrijven over zijn scheiding van tafel en bed uitgelopen huwelijk met prinses Margaret van Engeland, zo schrijft de Sunday Telegraph van Sydney. de weduwe van president Kennedy en reder A. S. Onassis, heeft haar aanbod gedaan uit naam van Vi king Press in New York, waarvoor zij als adviseuse werkzaam is. „Ze heeft aangeboden naar Australië te komen om de transactie met Lord Snow don te bespreken", aldus de Sunday Telegraph. (Van onze correspondent) AMSTERDAM De groep roofovervallen van de Amsterdamse politie onder leiding van hoofdinspecteur Platenkamp, speciaal in het leven geroepen na het brutale speedbootspek takel van vrijdag, heeft nog geen spoor van de minstens drie daders gevonden, die daarbij het hoofdkantoor van de gemeentegiro 600.000 gulden armer maakten. Wel blijkt uit het onderzoek steeds meer, hoe zorgvuldig ze met name hun vlucht moeten hebben voorbereid. Behalve van de speedboot die in Velzen gesto len was, maakten ze, voorzover nu bekend, ook gebruik van niet minder dan vier gestolen auto's. Ze arriveerden met een witte Mercedes bij het girokantoor en lieten hem daar achter. In de Mercuriushaven stapten ze van hun speedboot over in een blauwe Volvo, waarmee zè rich ting Coentunnel verdwenen. De politie ver moedde dus, dat ze Noord-Holland waren ingetrokken, en concentreerde de krachten daarop. In werkelijkheid echter lieten de rovers de wagen vlak voor de Coentunnel achter en sprongen ze in een andere klaar staande blauwe Volvo, waarmee ze de tegen overgestelde kant uit -reden. Deze auto is inmiddels terug gevonden op een landweg in de Kruisakkerpolder te Halfweg. In die buurt bleek bovendien nog weer eens een Mercedes klaar te staan. Daarvan hebben de daders geen gebruik meer gemaakt, volgens hoofdin specteur Platenkamp waarschijnlijk omdat ze hun achtervolgers al met succes hadden afge schud. Alle vier de auto's waren voorzien van valse kentekenbewijzen. De twee witte Merce- dessen blijken gestolen te zijn in Amersfoort, de twee blauwe Volvo's zijn ontvreemd uit een garage in Beverwijk. Tweemaal hetzelfde merk, tweemaal dezelfde kleur en viermaal een vervalst nummerbord. Hoofdinspecteur Platenkamp zuur: „De rovers hebben tijd noch moeite gespaard om de politie op een dwaalspoor te brengen". Het onderzoek con centreert zich op de Amsterdamse onderwe reld en vooral op leden daarvan die met een supersnelle speedboot om kunnen springen. PEKING (Reuter) Een gewel dige menigte verzamelde zich vanmorgen voor de grote Hal van het volk" in Peking in een politieke demonstratie voor wijlen premier Tsjoe-en-lai. Toen de betogers zich naar het Tien An-men-plein begaven, waar tenslotte tienduizenden mensen bijeen waren, kwam het tot incidenten. Buitenlanders verklaarden dat juichende jon geren een auto omver duwden en dat er verscheidene gewon den waren gevallen. Volgens ooggetuigen betrof de demonstratie een protest tegen het beëindigen van het eerbe toon aan de overleden premier. Stakingsgolf bedreigt Frankrijk (Van onze correspondent) PARIJS De leiders van de twee grote linkse vakbondscen trales in Frankrijk hebben be sloten van de lente de „herfst van de regering" te maken en beginnen deze week met elke dag een nieuwe staking te ont ketenen. Het bankpersoneel, de em ployees van de gemeentedienst en, de ambtenaren van de recht banken, de belastingfunctiona rissen, het personeel van toneel en variëté, de arbeiders van gas- en electriciteitsbedrijven, het personeel van de papier en kar tonindustrie zullen achter el kaar het werk neerleggen en openbare demonstraties hou- UTRECHT (ANP) De werkgevers van mteaalindustrie niet voorbij zullen gaan. industrie het moeilijkste jaar sedert de kwaal, die men zelf veroorzaakt en aan- ïeshonderd metaalbedrijven geloven Tweede Wereldoorlog achter de rug. Veel kweekt" met, dat de situatie rond de werkgele- Slechts een werkelijke loonmatiging kan, middelgrote en kleine industrieën moes- In zijn jaarrede vandaag in Utrecht voor genheid wezenlijk zal verbeteren. Zij aldus het jaarverslag van de contact- ten inkrimpen. Over het sociaal-econo- de contactgroep wees de voorzitter van ponden dij op gebrek aan vertrouwen groep van werkgevers in de metaalindus- misch beleid van het kabinet-Den Uyl de groep dr. W. Bos erop, dat de desinte- ui de toekomst, waardoor de investorin- trie, bijdragen tot herstel van de concur- zijn de metaalwerkgevers niet- erg te gratie op het sociaal-economisch vlak in gen laag zullen blijven. Bovendien me- rentiepositie van Nederland ten opzichte spreken. „Het aanbieden van steun aan Nederland moet worden tegengegaan nen zij, dat de effecten van de slechte van het buitenland. ondernemingen in moeilijkheden is het door ondermeer individuele inspannin- situatie in de scheepsbouw aan de Volgens het jaarverslag heeft de metaal- bestrijden van de symptomen van de gen. Premier van Thailand niet Paus dankt voor steun tegen smaad VATICAANSTAD - Paus Pau- Ius heeft de Romeinen gisteren bedankt voor hun steun tegen de „afschuwelijke en lasterlijke aantijgingen" aan zijn adres door een Italiaans weekblad. Hij deed dit tegenover de tien duizenden die op het Sint-Pie tersplein waren samenge stroomd om de zondagse zegen te ontvangen. Het Italiaanse weekblad „II Tempo" bevatte onlangs een ar tikel van de hand van de Franse schrijver Roger Peyrefitte, waarin deze felle kritiek leverde op de recente Vaticaanse ver klaring over de sexuele bele ving. Peyrefitte zinspeelde er daarbij op dat paus Paulus in zijn Milanese tijd een homofiele vriendschap had met een film acteur. De politie van Rome heeft aan het openbaar ministerie ge vraagd na te gaan of een straf vervolging wegens belediging van een bevriend staatshoofd tegen de directeur van „II Tem po" kan worden ingesteld. Arrestaties Het in Bombay verschijnende weekblad „Blitz" meldt, dat de politie van India bij talrijke acties 7.000 mensen heeft gearresteerd. De acties hadden ten doel een einde te maken aan de publikatie van klandestiene bladen. RIDDERKERK (ANP) De bewo ners van een nieuwbouwwijk in Rid derkerk werden gisterochtend opge schrikt door een zware ontploffing. Hierbij raakten een echtpaar en hun 2-jarig dochtertje gewond. Hun wo ning werd totaal vernield. Een daar naast gelegen huis werd zodanig be- schadigd dat het eveneens onbewoon- - baar is geworden. Oorzaak van de explosie is waar schijnlijk een lek in de gemeentelijke gasleiding. Bij het onderzoek vond een politieman vlak bij de voordeur van het woonhuis een stuk pijp van de gasleiding, dat door de ontploffing was vrijgekomen. De pijp is voor na der onderzoek meegenomen. De explosie was zo zwaar, dat de bewoners, de 37-jarige belastingconsu lent F. van 't Hof, zijn 30 jarige vrouw en hun dochtertje Natasja door de druk naar buiten werden geslingerd. De man moest met ernstige verwon dingen in het ziekenhuis worden opge nomen. Zijn vrouw en dochtertje wer den licht gewond. Voor dit gezin en de bewoners van het naastgelegen pand wordt vervangende woonruimte gezocht. De glasschade in de nieuw bouwwijk is groot. Ook werden talrij-- ke daken van huizen ontzet en gepar keerd staande auto's door vallende stenen beschadigd. De verwoeste woningen waren onge veer 10 jaar oud. Twee jaar geleden werd de hele gasleiding nog gecontro-. leerd en werden er geen afwijkingen aangetroffen. De totale schade in de - nieuwbouwwijk wordt geraamd op Een beeld van de rava9e die werd aangericht door een explosie, waarschijnlijk wegens een lek in vijf tot zeven ton. de gasleiding gisterochtend inRidderkerk. Premier Wilson nam gisteren al een voorproefje op zijn vrijheid met een stevige pint in de pub van Bernard Arms, dichtbij zijn landhuis in Chequers. (Van onze correspondent) Londen Premier Harold Wil son, die Groot-Brittannië bijna acht jaar lang door schier onop houdelijke economische moei lijkheden heeft gekoerst, stapt vandaag van de brug en geeft, onvoorziene ontwikkelingen voorbehouden, het roer over aan zijn minister van buiten landse zaken, James Callaghan. Wilson leidde vanochtend (circa 11 uur onze tijd) zijn laatste kabinetsvergadering. Daar zou minister van financiën Denis Healy de begroting bespreken die hij morgen aan het parle ment voorlegt Men verwacht dat Healy bezuinigingsmaatre gel bekend zal maken die het wankele pond sterling moeten steunen, dat vorige week zakte tot zijn laagste koers in de ge schiedenis. De nieuwe regeringsleider ziet zich gesteld voor de zware opga ve om bij een inflatie van 18 procent, de hoogste in de weste lijke geïndustrialiseerde wereld, een leger werklozen van 1,25 miljoen en een onder druk staande munteenheid een oplos sing voor de economische crisis te vinden. De stemming in de derde en vermoedelijk beslissende ronde van de verkiezing van een nieu we Britse labourleider en pre mier eindigt vandaag. Er zijn twee kandidaten: James Callag han (64, de rechtse minister van buitenlandse zaken), die nu de beste kans heeft om als eind overwinnaar uit de harde strijd te komen, en Michael Foot (62, de linkse minister van arbeid), die de kamp tot het bittere einde volhoudt om het aanzien en de invloed van de socialisti sche linkervleugel te versterken. Vele socialisten zien Michael Foot als een sociale hervormer, die een andere richting zou dur ven inslaan, in plaats van door te klungelen la Wilson. Foot's verkiezing zou echter een finan ciële catastrofe kunnen veroor zaken, waarin het pond harde klappen krijgt. De aanbieding is geldig t/m 8 mei 1976. Echter zolang de voorraad strekt. PARIJS (Reuter-DPA-UPI) President Sadat van Egypte heeft een beroep gedaan op Li- banons president Suleiman Franjieh, af te treden. Dit zou volgens Sadat kannen bijdra gen tot beëindiging van de bur geroorlog in Libanon, die reeds een jaar duurt. Doel van het bestand, dat op 12 april afloopt, is het verschaffen van een adempauze waarin het parlement een opvolger zou moeten kiezen voor Suleiman Franjieh die, uitgeweken naar het christelijke bolwerk Jou- nieh, blijft weigeren af te tre- kan komen om zich op de crisis rond Franjieh te bezinnen. Het parlementsgebouw ligt midden in Beiroet, practisch in het schootsveld van de diverse mili ties die zich aan het bestand niet storen. Aangezien het Liba nese leger uiteen is gevallen in elkaar bestrijdende groepen, is er niemand die de parlementsle den hun veiligheid kan garande ren. Binnen de strijdkrachten mani festeerde zich gisteren een nieu we splitsing. Generaal Aziz Ah- dab, de man die 11 maart een inmiddels verzande militair-P coup tegen Franjieh begon, kwam met de beschuldiging dat de opperbevelhebber van het le ger, generaal Hanna, de christe lijke milities wapens levert Het .bestand' in Libanon, dat vandaag zijn vierde dag inging,' kon het afgelopen weekeinde noch in Beiroet, noch elders in het land een dam opwerpen te gen anarchie en terreur. De af gelopen 24 uur vielen er tenmin ste 20 doden en de verspreide straatgevechten duren voort, aangezien geen enkele partij bij machte is de naleving van het bestand af te dwingen. Politiek rechts heeft weliswaar met het door de linkse leider Kamal Joemblatt afgekondigde bestand ingestemd, maar kenne lijk alleen om de rechtse milities gelegenheid te geven hun won den te likken. Rechts blijft Franjieh steunen in zijn weige ring om onder militaire pressie vervroegd af te treden. De grote vraag is momenteel waar het parlement veilig bijeen llllllllllll Medewerkers Mi Amigo voor kantongerecht AMSTERDAM(ANP) Drie is zes maanden hechtenis of een Theemsmonding aan de grond Nederlandse kapiteins, die ver- boete van 5.000 gulden. liep, vanuit Scheveningen een dacht worden van medewerk- Terecht staan de kaptein van de ankerketting gebracht ing aan de piratenzender Mi Mi Amigo en de kapitein van De actie van de Nederlandse Amigo, zullen dinsdag 11 mei het bevoorradingsschip. De der- Justitie tegen de Mi Amigo ge- voor de Amsterdamse kanton- de kapitein die terecht moet schiedt in nauwe samenwerking rechter terecht staan. De maxi- staan heeft in november vorig met de politie en Justitie in mumstraf die ze kunnen krijgen jaar, toen de Mi Amigo in de Belgie en Engeland. Illlllllllli (Van onze correspondent) TURIJN Linkse extremisten van de 'rode bri gade' hebben zaterdag brand gesticht in een van de belangrijkste Fiat-fabrieken in Turijn. Er is voor tenmiste drie miljoen gulden schade aangericht Ruim 70 brandweermannen zijn meer dan twee uur met het bluswerk bezig geweest Enkelen van hen werden daarbij licht gewond. De brand ontstond gelijktijdig op vijf verschillen de plaatsen in de fabriek van Mirafiori, waarmede in verband met de werktijdverkorting op de zater dagen nauwelijks gewerkt wordt De zekerheid bij de deskundigen dat de brand niet door kortsluiting of een andere toevalligheid kon zijn ontstaan, werd in de loop van het weekeinde bevestigd door een anonieme melding van de 'rode brigade', die verklaarde verantwoordelijk te zijn voor de brand. Brandweerlieden in actie bij de Fiatfabrieken in Turijn. herkozen "Domme" of "knappe" mensen bestaan niet. Dat is één van de belangrijkste con clusies uit dit interessante Boek van de Maand. U neemt een kijkje achter de scher men van het modernste hersenonderzoek. U ontdekt, wat er zich in uw hoofd af speelt, als de letters die u nu leest, via uw ogen door uw brein worden opgenomen. En u begrijpt plotseling meer van de eigenlijke werking van ons doen en laten dan tot nu toe mogelijk was. "Hoe wij denken, leren en vergeten" is op een heldere manier geschreven door een deskundig auteur: Frederic Vester. In vier uitgebreide hoofdstukken leidt hij u rond in de wonderbaarlijke wereld van onze grijze cellen. Het boek omvat 128 pagina's met ca. 200 illustraties, bijna allemaal in kleur. De Commissie voor de Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek vindt "Hoe wij denken, leren en ver geten" zo'n uitzonderlijke uitgave, dat het als 25e Boek van de Maand voor een speciale prijs wordt aangeboden Zodat het binnen het bereik komt van iedereen, die meer wil weten over: Hoe wij denken, leren en vergeten. "HOE WU DENKEN, LEREN EN VERGETEN:' ALS BOEK VAN DE MAAND F14,50. DAARNA F28,50. BANGKOK (DPA) - In de par lementsverkiezingen in Thai land heeft premier Koekrit Pra- moj, voorzitter van de partij van sociale actie, tot aller verrassing zijn zetel in de nationale verga dering verspeeld. Hij moest het onderspit delven tegen de kan didaat van de democratische Koekrit Pramoj is waarschijn lijk door de kiezers gestraft voor het wegsturen van de Ame rikaanse troepen in Thailand. In zijn district wonen veel Thailan- ders die aan de Amerikanen een boterham verdienden. ADVERTENTIE

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5