In ,,Larikshof" moet patiënt zich kunnen ontwikkelen Schoorsteen moet worden gemaakt Boskoop in slag met lichtwarmte en vocht KNAP TURNEN VAN ASPASIA Sportwereld Nieuwbouw psychiatrisch een tram kost ruim vier miljoen (Van onze correspondent) LEIDSCHENDAM Burgemeester E. J. M. Kolfschoten van Leidschendam zal morgenmiddag om half vier de eerste paal slaan voor de nieuwe patienten- huisvesting voor het psychiatrisch cen trum „Schakenbosch". Het nieuwe ge bouw dat plaats biedt aan 72 mannelijke ter tot zijn recht laten komen. Deze on derverdeling geeft de patiënten een grote re persoonlijke vrijheid en meer huise lijkheid en anderzijds kunnen de ver pleegkundigen de patiënt op een meer persoonlijke manier benaderen. Het complex bestaat uit drie paviljoenen voor telkens 24 patiënten en één pavil- patiënten en „Larikshof" zal heten is het joen voor centrale voorzieningen. Hierin begin van een reeds eerder aangekondig de volledige herstructurering van de pa tiëntenhuisvesting. Kleinere wooneenheden met kleine groe pen patiënten zullen naar verwachting de eigen persoonlijkheid van de patiënt be komen kamers voor psychiaters, psycho logen, huishoudelijke dienst, maatschap pelijk werk en dergelijke. Het voordeel dit in een apart paviljoen onder te bren gen is dat de drie overige meer een gewoon „huisidee" kunnen krijgen zodat de mensen niet direct het idee hebben in een psychiatrisch ziekenhuis te zijn opgenomen. De kosten van het complex, waarvan van Harreveld en van Waardenberg uit Haar lem architecten zijn en dat gebouwd wordt door de Bataafse Aannemings Maatschappij te Rotterdam bedragen 4 miljoen 180 duizend gulden. Het herstructureringsplan is het resultaat van bijna 4 jaar intensieve studie en overleg tussen de verschillende perso neelsgroepen van Schakenbosch. Uit deze studie bleek onder meer dat, gezien van uit de behandeling samenstelling van „laat telkens twee groepen van 12 perso nen zelfstandig functioneren en maak tussen de woonafdelingen een schakel stuk". Bij het complex behoort ook een tuin, ontworpen door het adviesbureau voor tuin- en landschapsinrichting van Empelen uit Heemstede. „Schakenbosch", het vroegere Hulp en Heil, is een van de instellingen van de in 1927 opgerichte Vereniging Ned. Herv. Stichtingen voor Zenuw- en Geesteszie ken waarvan het centraal bureau groepen van 12 patiënten de voorkeur vestigd in Soesterberg. Het centrum her- verdient. Het kernidee voor de bouw v bergt 450 patiënten. Wassenaar nam afscheid van ir. Kramer Van onze correspondent Wassenaar Ing. J. H. Kramer, adjunct-directeur van de dienst gemeentewerken, die om ge zondheidsredenen de gemeente dienst moest verlaten, heeft tij dens een samenkomst in het raadhuis afscheid genomen. Namens het gemeentebestuur bood burgemeester Staab hem als afscheidsgeschenk een fraaie radio-cassette-recorder aan. Van de personeelsvereni ging kreeg de heer Kramer ee- n%?,$,scoorde tegen. Het zeven de jongensteam van Avanti hees dit weekend de hengeluitrus- ting. Er waren bloemen voor mevrouw Kramer. Na dit af- scheid-in-kleine kring volgde een door het gemeentebestuur aangeboden receptie, waar zeer velen de heer en mevrouw Kra mer de hand kwamen drukken. Expositie viel goed in de smaak Van onze correspondent De Zilk De expositie creatief handwerk, dit weekeind gehou den in de aula van de meisjes school in de Beukenlaan in De Zilk, is een groot succes gewor den. Veel bezoekers hebben zich aangemeld om de beginse len van het creatieve handwerk te worden bijgebracht. Op de expositie konden belang stellenden genieten van de werkstukken van 17 inzenders, waaronder de bekende Zilke- naar Bakker, die met zijn schil derijen van zaden, bonen en rijst tv-bekendheid kreeg. Matthias sloot winterseizoen af Van onze correspondente Warmond Ondanks de con currentie van het songfestival kon St Matthias uit Warmond zich toch verheugen in een rui me belangstelling tijdens de laatse muziek- en showavond van bet winterseizoen. Het werd een gevarieerd optreden in sportzaal Kim Op. De afdéling harmonie bracht onder de voortreffelijk leiding van Jan Meij een aantal prima uitgevoerde muziekstukken ten gehore. De majorettes en mini- rettes zetten zoals gebruikelijk hun beste beentje voor. De leer lingen van de drumband trader zaterdagavond voor het eersl voor het voetlicht en dat ginf prima. Siemon de Vetten be wees zijn vaaardigheid op d< sousafoon met een solistisch op treden. Het dixieland-combo gaJ een uitekende vertolking var Oreginal Dixieland Concerto. Braassemloop ROELOFARENDS VEE N/OUDE WETERING - Het deelnemersaantal van de gisteren gehouden Braassemloop heeft alle re cords gebroken. Bijna 1300 deelnemers meldden zich bij de inschrijving om een 3,6 of 9 km-tocht langs de oevers van het Braasem- meer te lopen. Hoewel de deelnemers zelf mochten bepalen, of ze het traject wandelend dan wel hardlo pend wilden afleggen, werd er voor de hardlopers toch een klassement bijgehou den. Snelste tijd werd ge maakt door de Noordwij- ker P. van der Luyt met 33 minuten over de 9 kilome ter. Snelste tijd bij de jon gens tot en met 12 jaar werd gemaakt door John Bakker en G. Huigsloot met 38 minuten. Bij de da mes viel één tijd in het oog: Willeke van Ruiten liep bij de meisjes tot en met 12 jaar 42 minuten óp de 9 kilometer. Karin Kerkvliet, één van Roelofarendsveens meest gerenormeerde hard- loopsters kwam bij de se nioren ruim 5 minuten na 12-jarige Willeke binnen. Tweede dode ongeval Lisse Van onze correspondent Lisse Het verkeersongeval dat vrijdagnacht het leven kost te aan de 69-jarige Rotterdam mer E. S. P. heeft een tweede slachtoffer geëist. Aan de zware verwondingen die hij bij het ongeluk opliep overleed gister nacht de 20-jarige C. W. P. uit Nieuwegein. Zijn mede-passa gier, de heer B. uit Lisse, die bij de botsing zwaar werd gewond, verkeert buiten levensgevaar. Voortreffelijke muziekavond in ,,Op Dreefsehool" Van onze correspondent Sassenheim De eerste mu ziekavond in de aula van de „Op Dreefsehool" in Sassen heim, gehouden onder auspi ciën van de oudercommissie is voortreffelijk verlopen. Behal ve door leerlingen, oud-leerlin gen en ouders, werd door de leerlingen van de 4e en 5e klas sen als koor opgetreden. Men ging van start met het po-# pulaire lied „Down bij the river side", waarna door het duet Sa- kia Geljon en Annemarie Huis mans met de blokfluit de spits werd afgebeten van het instru mentaal gedeelte. Het verdere programma werd, naast een tweede optreden van het koor, gevuld met afwisselend klassie ke en populaire stukken, met solo's en duo's op viool, blok fluit, dwarsfluit en piano. Aan het slot van de avond was er een extra applausje voor me vrouw Slors, muziekspecialiste van de oudercommissie, die zich voor de organisatie van de avond verdienstelijk maakte. Na afloop werd door velen ge vraagd om met soortgelijke avonden voort te gaan. OP FLORA NOVA'76 Boskoop in Boskoop wordt deze dagen een zeer serieus, zo niet verbeten spel gespeeld met licht en duisternis, warm te en kou, vocht en droogte. Dat gebeurt bij verschillende boomkwekers en bij het proefstation voor de boom kwekerij. Het doel is, allerlei heesters en andere planten, die daar zelf eigenlijk een an der tijdstip voor hadden uit gezocht, in bloei te trekken voor de tentoonstelling „Flora Nova'76", die van Goede Vi ij- dag 16 april, tot en met zon dag 25 april te zien zal zijn. Donderdagmiddag 15 april komt mr. M. Vrolijk, commis saris der koningin in Zuid- Holland, de tentoonstelling officieel openen. Rhododendrons en azalea's zijn de hoofdgewassen van de Boskoopse boomkwekerij en die zullen op deze door de „Koninklijke Vereniging voor Boskoopse Culturen" georga niseerde show dan ook veel te zien zijn. Maar ook zullen er, terwille van de vele Nederlan ders met een bescheiden tuin tje, kleine en reeds op jeugdi ge leeftijd bloeiende planten zijn. Men zal bloemkersen uit Japan kunnen bewonderen, brem, gouden regen en andere heesters, esdoorns, berken en een grote collectie heidesoor- houden - de vorige was in 1970 - is voor een belangrijk deel bedoeld als een ontmoetings gelegenheid voor mensen uit het vak, die elkaar de aller nieuwste en nog niet eens van een naam voorziene kweek- produkten kunnen tonen. Men gunt echter ook het grote pu bliek graag een kijkje op die nieuwe en de al langer beken de gewassen. Van de ongeveer duizend boomkwekers uit Bos koop en omgeving doen er veertig mee. Ze hebben, in een beurshal en fwee tenten, de beschikking over vierduizend vierkante meter. De Boskoopse VW zal zorgen voor rondvaarten en rondleidi- nen langs de kwekerijen, zij met enige terughoudendheid omdat het goede seizoen daar voor eigenlijk nog niet is aan gebroken. Dat begint pas half mei en duurt tot eind augus tus. Tijdens de tentoonstelling, maar op een andere plaats in het dorp, wordt een beschei den start gemaakt met een Boskoops museum. Een loods je zoals dat in vroeger jaren werd gebruikt is met het boomkwekersgereedschap van toen ingericht. Er is een „speelhuis" - een gebouwtje waar men de afnemers gast vrij placht te ontvangen - ver rezen, en half mei zal een tuin met 85 in Denemarken terug gevonden rozesoorten uit de vorige eeuw gereed zijn. Er zijn verdergaande museum plannen, maar de uitvoering daarvan wordt nog door finan ciële remmen vertraagd. Op de tentoonstelling is ook het Boskoopse proefstation voor de boomkwekerij pre sent, dat dit jaar zijn 75-jarig bestaan viert. Het laat nieuwe rassen en nieuwe vorm- en kleurvarianten zien. Uitgangs materiaal voor rhododendrons haalt het proefstation tot uit Papua en de Himalaya. In vroeger jaren heeft het proefstation de blauwbloemige clematis „Prins Hendrik" ge vonden. Het is daar nog altijd een klein beetje trots op, al was het maar een toevalstref fer, want eigenlijk was men op zoek naar een geelbloemige. Naar een grote gele clematis zoekt het proefstation nu nog steeds, een kleine is era'. Na de oorlog is het proefsta tion zich gaan toeleggen op het vermeerderen van gewassen met behulp van groeistoffen en met het beproeven van di verse bestrijdingsmiddelen. Nu men het vermeerderen aar dig onder de knie heeft gekre gen heeft men de aandacht voor een deel verlegd naar efficiënte arbeidsmethoden voor het Boskoopse kweekbe- drijf, waar erg veel met de hand moet worden gedaan en de mechanisatie maar erg be perkte mogelijkheden heeft. Vliegende opening Wassenaar Wethouder A. J. M. van der Klaauw (rechts) heeft zaterdag avond op het terrein achter de speeltuin aan de Dr. Mansveltkade in Wassenaar het eigen clublokaal van de postduivenvereniging „De gevleugelde vrienden" offi cieel in gebruik gesteld. Na dat de deur geopend was en een aantal postduiven de vrijheid had gekregen hield de heer Van der Klaauw een toespraak waarin hij het bestuur van de vereniging zijn compli menten maakte voor de "nette wijze van doordou wen" van de bestuursleden toen het er om ging een eigen onderkomen te be machtigen. Zo'n 46 jaar heeft de vereniging gebruik moeten maken van allerlei lokaliteiten van anderen. Prachtig slot Goldfusz-serie Van onze correspondent Sassenheim In de hervormde kerk in Sassenheim werd de serie Goldfusz-concerten afge sleten met een prachtig concert van de Haarlemse stadsorganist Klaas Bolt. Begonnen werd met composities van de Vlaamse componist Abr. v.d. Kerkckhoven, vevolgd door een „Magnificat" van Jean Tite- louze, een Frans Organist uit de 16e eeuw. Na een gevoelvolle vertolking van een menuet en de partita „Jesu du bist allzu schone" van Bo-hm, werd voor de pauze besloten met twee Poolse dansen, waarin onder meer de trompet goed tot z'n recht kwam. Na de pauze waren het composities van Hamburgse componisten Scheidemann en Wickmann. Van onze correspondent HAZERSWOUDE De turn kring Leidschenhage van het Koninklijk Nederlands Gym nastiek Verbond organiseerde zaterdag in de Hazerswoudse Landvliethal C-wedstrijden. Aspasia, de Hazerswouds/Kou- dekerkse vereniging, deed hie raan mee met vier wedstrijd- groepen. Aspasia-leidster mevrouw Wan ders en technisch „big boss" Bontje zagen Aspasia I in de leeftijdsgroep 10—12 jaar 14$.15» Tennispark Woubrugge in gebruik Van onze correspomdent Woubrugge Met het overhan digen van een grote kartonnen sleutel aan de heer H. Th. Wijs man, voorzitter van de Sport vereniging S'70, heeft de heer D. J. Faber, voorzitter van het stichtingsbestuurjiet nieuwe tenniscomplex in Woubrugge officieus voor geopend ver klaard. Direkt daarna konden de eerste ballen worden geslagen. De offi ciële opening van het gehele complex vindt plaats op 30 De afgelopen dagen hebben de leden koortsachtig gewerkt om vooral de gezellige kantine op tijd in gereedheid te brengen. Onder de vele belangstellende hij de opening was ook burg- meeester D. Bruwer de Koning. Het ledenbestand bedraagt thans 260. B en W Leiderdorp: Van onze correspondent LEIDERDORP Ruim een jaar (14 maanden precies) nadat mevrouw M. J. van Egmond Hoekstra bij de raad een be zwaarschrift indiende tegen eer. aanzegging van B en W om de schoorsteen van haar woning op te knappen ligt er bij de raad het voorstel om het beroep ongegrond te verklaren. B en W baseren hun voorstel aan de raad op het advies dat de commissie beroep- en be zwaarschriften uitbracht. Me vrouw van Egmond—Hoekstra Bloemschik- sters vochten om hoogste eer Van onze correspondent Lisse Groot was de be langstelling voor de dit weekeinde in De Witte Zwaan in Lisse gehouden bloemschikwedstrijden. Van de leerlingen van het bloemenmagazijn Corona uit Sassenheim werd mevr. Landstra winnares. Vlak na haar eindigden me vr. Van Dam en mevr. Ti- mus. Bij de beginnende leerlingen van Lissenaar Jan van Dijk won mevr. Juffermans-Mens. Tweede werd Wil Boa en derde me vr. Veelenturf. Bij de ge vorderden won mevr. H. v. d. Poll, als tweede eindigde mevr. Spaargaren en num mer drie werd mevr. J. v.d. Poll. De prijs voor het beste fan tasiestuk ging naar mevr. Veelenturf. Zij werd op de voet gevolgd doormevr. Goedemans en Ria Tette- roo. maakte bezwaar tegen de aan schrijving van het college omdat naar haar mening (en die van een door haar geraadpleegde deskundige) het doorslaan van de schoorsteen, waar tegen het college maatregelen wilde ne men, het gevolg is van ondes kundig stoken. De commissie beroep- en bezwaarschriften is van maart 1975 tot begin van dit jaar met deze zaak bezig ge weest. Het afwijzen van het beroep van mevrouw Van Egmond-Hoek- stra betekent dat zij alsnog de schoorsteen moet laten herstel len. Het is eveneens waarschijnlijk dat de raad in zijn vergadering van maandag 5 april zal beslui ten af te zien van beroep tegen een beslissing van gedeputeerde staten. G.S. dragen de gemeente op om verschillende bestem mingsplannen te herzien. Daar bij is het vooral belangrijk dat er een omschrijving komt die het vestigen van ongewenste de tailhandelsvestigingen (zoals de verkoop vanuit bedrijfshallen aan particulieren) kan tegen gaan. EHBO Hoogmade vierde jubileum Hoogmade De EHBO afde- ling Hoogmade heeft dit week einde in Huize v.d. Ploeg dub bel feest gevierd. Niet alleen werd het feit herdacht dat de afdeling 25 jaar geleden werd opgericht maar er heerste ook een feeststemming omdat alle 23 deelnemers aan de laatste gehouden EHBO-cursus het di ploma kon worden uitgereikt. Tijdens deze jubileumbijeen komst werd de heer H. Bank in het zonnetje gezet omdat hij 25 jaar een bestuursfunctie heeft vervuld en werd ook hulde ge bracht aan de heer Van Dam, omdat hij vanaf de oprichting als cursusleider aan de vereni ging verbonden is geweest. Pastoor Schoonebeek (rechts) in gesprek met beide jubilarissen VEERTIG JAAR AAN HET KOOR Van onze correspon dent HOOGMADE - Om dat zij al veertig jaar lid zijn van het paro chieel zangkoor zijn van een van de jubila rissen, pastoor G. Kap te in. Het gemengd koor on der leiding van F. P. A. Otte verzorgde de de plaatsen van de ju- mevr. Van Tol-v. Wie- bilarissen beschikbaar ringen, die wegens gesteld moeten worden ziekte niet aanwezig voor jongeren maar kon zijn. Namens de gisteren in Hoogmade gezangen, daarbij op helaas staan deze nog koorleden bood de heren J. A. J. Kap- bet orgel begeleid door niet te dringen om de heer Van Wieringen de tein en S. G. v. Tol jubilaris Kaptein. In gelederen van het koor beide jubilarissen gehuldigd. De feestdag ging van start met een plechtige Eucharistie viering in de parochie kerk O.L.V. Geboorte zijn feestpredikatie sprak de pastoor zijn bijzondere waardering uit voor de wijze waar op beide jubilarissen waarbij pastoor zich altijd met hart e Schoonebeek werd bij- riel aan het koor heb gestaan door een broer hen gegeven. ,Jlor- platenbon aan. Ook di rigent Otte sprak een receptie gehouden dankwoord. Hij zei te in een van de zalen hopen dat zowel de koor trouw zullen blij- Derde plaats voor Avanti Van onze correspondent HAZERSWOUDE Het heren- team van de Hazerswoudse ta feltennisvereniging Avanti sloot de competitie af met een 8-2 overwinning op De Koren beurs 2. Theo Louwers bleef ongeslagen. Jan van Wetten en Peter Groot kwamen elk twee keer tot winst. Theo en Jan waren goed voor de dubbclzege. Hetgeen betekent dat Avanti op de derde plaats van de promo tie hoofdklasse belandde. Het uit de ovrgangsklas gede gradeerde Avantie 2 kreeg met 1-9 een pak op de broek. Peter de Groot redde de eer. Avanti 2, de kampioen op het dames front in de overgangsklas, be hield de ongeslagen status. Bel- crum uit Breda werd met 7-3 verslagen. Liesbeth Smits ver loor twee partijen. Wilma Koo- ter op haar beurt moest een Bredase feliciteren. Brigitte Kooter bleek ongenaakbaar. Avanti 3 „vloog" uit de andere damesovergangsklas door toe doen van VW, dat met 1-9 aan het langste eind trok. Annelies Timmermans scoorde tegen ht zevende jongensteam van Avan ti hees dit weekend de kam- pioensvlag. punten scoren: goed voor eert vierde plaats in een „veld" van negenentwintig equipes. Aspa-, sia 3 werd vijftiende (142.15)1 punten) en Aspasia 2 tw'êeen«M twintigste (134.95 punten). Heel knap in de ogen van Aspasia,.I als men weet dat de meisjes-,; teams, elk bestaande uit zes per-, sonen, sedert januari jongstle-,: den aan wedstrijden deelnemen.,j Hét grootste succes boekte As pasia in de C-wedstrijd voor meisjes van 14 tot zestien jaar. i Het team, bestaande uit Margret' Dijkstra, Ineke van Amsterdam,1 Linda Wanders, Yvonne Sierat,1 Margreet van Zwieten, Wil van Egmond, Anneke Engel en Son-"' ja Snelderwaard, turnde zich te-1 midden van zeventien andere'! ploegen naar de eerste plaats.1 De 152.50 punten, die werden gescoord, betekenen tevens dat Aspasia met deze groep volgend1 seizoen in de B-wedstrijden mag debuteren. Philadelphia. Betty Stöve en Billie Jean King wonnen zater-, j dagavond het dubbelspel in Phi- ladelphia. Zij zegevierden in de finale over Rosy Casals en Fra- ngoise Durr met 7—6 en 6—1. Lauwe. Keetie van Oosten-Ha ge won zaterdag een wedstrijd,' over 45 km voor dames in een uur en 9 minuten. Tweede werd Agnes Koeman en derde Truus van der Plaat. Breda. Carel Braun won de eer ste wedstrijd van het jaar op golfclub Toxandria. Bij de da mes won in St. Michielsgestel Ineke Keunen uit Eindhoven. Amsterdam. Nederland verloor de interland moderne ritmische gymnastiek tegen Joegoslavië met 133.15 tegen 136.20 punten. De eerste plaats was voor Jasna Radosavljevic met 27.60 punten, Berthy v.d. Kwaak was met 27.30 punten vierde. Deurne. De Nederlandse schermploeg heeft zaterdag een drielandentoernooi met België en Engeland op flo ret gewonnen. Het Nederlandse team bestaande uit Rien Engel- bracht, Rob Koster, Rorik Jan sen, Maarten Siffels en Hans Sauerbier won met 11—5 van België en bereikte tegen Enge land een remise: 88. Doordat België met 10—6 van Engeland won eindigde Nederland als eer ste. Maastricht Marian Heeren (Excelsior-Wilskracht) heeft gis teren in sporthal De Geusselt haar nationale turntitel van de Nederlandse Katholieke Gym- nastiekbond geprolongeerd. Zij 1 vergaarde 71.10 punten en bleef daarmee bijna vijf punten voor op haar teamgenoot Jose Braat. Moskou Tijdens een interna tionale turnontmoeting, die za- terdag in Moskou werd gehou den, is Jeanette van Ravenstein als zestiende geëindigd. De Rus sische kampioene Svetlana Grozdova zegevierde met een score van 38,20 punten. Ook de tweede en derde plaats waren voor Russische turnsters: Maria Filatova en Natalja Sjaposjniko- va, beiden 14 jaar. Oost Berlijn De Kus Alexan der Voronin is zaterdagavond in Oost-Berlijn Europees kam pioen gewichtheffen m de cate gorie vlieggewicht geworden. Hij bracht 240 kg. omhoog hij kwam bij het trekken tot» 107,5 kg. en bij het stoten tot 132,5 kg. Waspccn p. kist: AI 6.90-9.10; All 2.60-8.60; BI 10 20-14 40; Bil 3.50-9.20; Cl 10.20-10.70;. CII 6 90-9.00; peterselie 45-47. Aanvoer waspeen 100.000 kg.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4