Oppositie houdt links college in het zadel „Roomburg' mag in Vlietpolder blijven Muzikale uitsmijter in Volkenkunde Eerste plaats estafetteploeg van de Zijl/LGB Slechte opkomst bij concert bij kaarslicht Gehandicapte Vrije Tijdsbeurs haalde toch goede omzet Padvinders weer bijeen in Voorschoten VRIENDELIJK OPTREDEN VAN MIEL COOLS LEIDSE BEGROTING 5 MAANDAG 5 APRIL 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 3 LEIDEN Het waren vorige week zware dagen voor de gemeenteraadsleden van Leiden. Meer dan 1600 minuten waren zij, uitgesmeerd over vijf avonden en vier middagen bezig met de behandeling van de begroting voor 1976. Daarbij slechts gesterkt door in totaal 20 kopjes koffie en de helft aan glaasjes fris, want de traditionele kroketten zijn kennelijk met de komst van het links programcollege ook afgeschaft. Zware dagen dus, die nog wat verlicht hadden kunnen worden (zodat het tenminste nog de moeite waard zou zijn geweest) als dat langdurig samenzijn gepaard zou zijn gegaan met discus sies van enig niveau, boeiend, en vooral ook opbouwend, want tenslotte zit je in de gemeente raad om iets op te bouwen voor de gemeenschap die je daarin heeft gekozen. Maar niets is minder waar. De hele begrotingsbe handeling was eigenlijk tot nu toe niet meer dan een slappe, saaie en tamme vertoning. Het ge bruikelijke beeld, zoals dat sinds links de macht in Leiden overnam al bestaat: een scheldende- oppositie, gevormd door CDA, WD, SGP/GPV, sinds kort aangevuld met PSP en daar tegenover een PvdA die met PPR/D'66 niet veel meer weet te doen dan hier en daar een kanttekening te plaatsen, maar overigens eigenlijk bést tevreden is. De CPN hangt daar dan ergens tussen in. Wantrouwen Juist omdat CDA en WD zich de afgelopen tijd in toenemende mate zijn gaan opwinden over de „wandaden" van dit links programcollege, over zijn ipsprhak- en personeelsbeleid zag het er naar uit dat het bij de begrotingsbehandeling wel moties van afkeuring en wantrouwen zou gaan regenen. Beide partijen stelden immers in janua ri (toen de PSP brak met het college) bij de begrotingsbehandeling met dit soort moties tegen zeker twee wethouders te zullen komen. En ook de PSP gaf na het breken in januari een verkla ring uit zelf een motie van wantrouwen tegen wethouder-loco-burgemeester Van Aken te zullen indienen. Of de galblaasoperatie van de wethou der, die daardoor niet in de gelegenheid was zijn veel bekritiseerde beleid zelf te verdedigen, daar mede debet aan is, valt moeilijk te zeggen, maar het ziet er naar uil dat hij en zijn collega-wethou ders de rit tot 1978 verder voorspoedig zullen kunnen uitzitten. Moties regenen deed het inder daad. Terwijl de behandeling van de begroting nog lang niet is voltooid (vandaag is de behande ling voortgezet) daalden er al meer dan vijftig op de collegetafel neer. Een motie van afkeuring zal men er echter tevergeefs tussen zoeken. De nu ingediende moties vragen voor een groot deel alleen maar om nota's over verschillende beleidsonderdelen. Voor het ontwikkelen van een visie en een beleid (waar het volgens de oppositie dit college aan ontbreekt) zijn ze weliswaar nodig, maar anderzijds zijn de nota's met de zogenaamde commissies ad hoe vaak slechts manieren om de problemen voor zich uit te schuiven. Loze kreten Bij de begrotingsbehandeling tot dusver valt op hoe weinig constructiefs er van oppositie-zijde tegenover de daden van het college wordt ge steld. Het bleef te veel bij louter spuien van kritiek, vaak alleszins gerechtvaardigd, soms ook niet meer dan loze kregen. Een gunstige uitzon dering maakte het debat over economische za ken, waarbij CDA-woordvoerder Bleijie een paar meer inhoudelijke voorstellen deed. Verder werd er door de meeste critici geen enkele poging gedaan een alternatief aan te dragen voor het huidige beleid. Iets, dat ongetwijfeld logischer zou zijn geweest en bovendien ook eerlijker. Met kritiek haalt men weliswaar de krant (hij stond er vorige week ook bol van), maar het is wel een tamelijk goedkope manier van politiek be drijven. De begrotingsbehandeling mag dan nog niet zijn afgerond, maar het staat -nu echter al min of meer vast dat de laatste dagen een weinig ander beeld te zien zal geven. Misschien nog wat ge sputter over het personeelsbeleid en de onroe rend goedbelasting, maar dan heb je het wel gehad. CDA en WD hadden zich meer geloof waardig gemaakt als ze na alle bezwaren van de afgelopen maanden en alle kritiek van vorige week een duidelijk alternatief geboden hadden. Op deze wijze devalueren ze onvermijdelijk hun eigen woorden. Mede dankzij het zwakke optre den van de oppositie zullen zo het college en de linkse fracties als overwinnaars uit de begro- tingsstrijd te voorschijn komen. ARJEN BROEKHUIZEN Het bestuur van de jubilerende vereniging. Van een onzer verslaggevers LEIDEN De Leidse Volkstuinvereniging „Roomburg" krijgt haar eigen „stekkie". Tijdens een drukbezochte receptie, die zaterdag in het Antonius Clubhuis werd gegeven ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van de vereniging, deed wethouder Tesselaar de toezegging dat hij alles in het werk zou stellen om de grond die „Room burg" thans in de Vlietpolder in gebruik heeft, definitief aan de vereniging toe te wijzen. Hier mee zal dan een einde zijn gekomen aan een periode van voortdurende onzekerheid van de volkstuinders, die de dreiging van opnieuw ver kassen steeds dichter bij voelden komen. De volkstuinvereniging was aanvankelijk geves tigd aan de Roomburgerweg bij de Zaanstraat. De volkstuinders moesten hier wijken voor een be jaardentehuis. Onlangs werd in de Leidse gemeen teraad de suggestie geopperd het huidige terrein van „Roomburg", waarop 98 volkstuinen zijn aan gelegd, een industriële bestemming te geven. „We vreesden'al weer het ergste", aldus secretaris Van Hooven. „De toezegging van de wethouder was ons fraaiste jubileumcadeau". De wethouder had echter nog meer in petto. Volgend jaar krijgt de Leidse Bond van volkstuinverenigingen, waar van „Roomburg" deel uitmaakt, een stuk grond toegewezen dichtbij het Vlietpark. Dit ter compen satie van het verlies, van het volkstuinencomplex in het Haagwegkwar- tier, in De Waard en aan de Lage Morsweg. De Leidse volkstuindersverenigingen hebben ellenlan ge wachtlijsten. Na de verheugende mededelingen van de wethou der, kwamen anderen aan bod om het jubilerende bestuur te feliciteren. Namens de leden werd geld voor de aanschaf van een aantal meubelen en een wandversiering voor de op het complex gebouwde kantine, aangeboden. Door de algemene bond van volkstuinverenigingen was een wisselbeker be schikbaar gesteld. De Leidse bond van amateur tuinders bood een geschenk onder couvert aan. De heer P. Paauw, een lid van „Roomburg", gaf een sleutelbos. Dit was een symbolisch geschenk voor een nieuw publicatiebord op het complex van de volkstuinders. Zaterdagavond was er een grote feestavond voor de leden. De muziek werd verzorgd door enkele leden. Tevens was er een loterij om de kosten van de jubileumviering enigszins te dekken. Van onze zwemmedewerkster ROTTERDAM Evenals vorige week vond er afgelopen zaterdag in het kader van de nationale zeskamp een ontmoeting plaats tussen o.a. VZC'Ritmeester, Zijl/LGB en DES. Vanaf 1 april kan men proberen de limieten voor de Nederlandse kampioenschappen te halen en daarom werd in het overdekte 50-meterbad Rotterdam-West een speciale wedstrijd voor de lange afstanden gehouden. De meeste zwemmers ondervinden nogal een terugslag door de overgang van binnen- naar buiten baden en dat werd nu ondervangen. Het programma opende met de wisselslagestafettes. Bij de dames ging de overwinning naar De Devel (4.50.9), gevolgd door D.W.T. (4.56.07) en de Zijl/LGB (5.11.78). De eerste plaats bij de heren werd bezet door de Zijl/LGB 1 in de 4.35.66. Tweede werd De Devel (4.42.95) en de tweede estafetteploeg van de Zijl/LGB (bestaande uit Martin Vreeburg, Stan v. Belkum, Edward Maasdijk en John Nieboer) werd een zeer goede derde in 4.44.06. Op het nummer 400 m vrije slag m.o. 10 jaar eindigde Annet v. Tol (Z/L) als eerste in 6.14.87, Jolanda de Jong (DES) als tweede in 6.26.18, en de derde plaats ging naar Annemarie de Bruin (Z/L) met 6.39.51. Op de 1500 m vrije slag heren blonk Cees-Jan Winkel van de Haagse zwemvereniging DES uit. Hij eindigde in 17.29.6 en bleef daarmee 35 seconden voor Edward Maasdijk (Z/L) met 18.04.7, en bijna een minuut voor nummer drie, Jeroen Muylaert (DWT) met 18.24.7. Edward Maasdijk bleef overigens met zijn tijd wel precies 1 seconde onder het staande kringrecord van de kring Gouwe-Rijnstreek. Het „Concert bij Kaarlischt", zoals dat gistermiddag door vader en zoon Johan (piano) en Daniël (viool) Otten in de sfeerrijke Dorpskerk van Leiderdorp gegeven werd, is een concert bij uitbundig zonlicht geworden. Of daarmee meteen het toch weer teleurstellende bezoek verklaard is, blijft natuur lijk de vraag. Een ding is zeker, de niet rooskleurige financiële situatie van het organiserende K O wordt er op deze manier niet beter op. Toch was ook dit concert een bezoek aan de Dorpskerk ruimschoots waard geweest. Weliswaar ligt er tus sen de nog vrij jonge Daniël Otten en een man als Herman Krebbers, die ik vorige week in het Groene Kerkje van Oegsgeest beluisterde, over de hele linie nog een behoorlijke kloof, maar zelfs dan nog was het concert dat Johan en Daniël Otten zonder meer goed te noemen. Als eerste speelden zij de Sonatine opus 137 no. 3 van Franz Schubert (1797—1828), relatief eenvoudige maar harmonisch rijke muziek, waarinviool en piano als aan elkaar gelijkwaardig behandeld worden. Vooral in het Andante is de invloed van Beethoven nog heel duidelijk. Van Beethoven zelf volgde hierna de Sonate opus 23 in a»klein. Vervolgens drie korte sfeerstukken van respectievelijk Darius Milhaud (1892), „Le printemps"; Claude Debussy (1862-1918), „Minstrels"; en Josef Suk (1874-1935) „Appassionata," die prima uit de verf kwamen. Na de pauze werd van Paul Hindemith (1895) de Sonate in E-groot uitgevoerd, bijzonder vakkundige muziek, ideaal voor het instrument en goed in het gehoor liggend geschreven. Een markant slot van dit concert waren de twee delen uit de Sonate opus 75 van Camille Saint Saëns (1835-1921), een boeiend en virtuoos stuk met een hoge moeilijkheidsgraad voor beide instrumenten. Het kreeg een goede uitvoering en het hartelijk applaus van het kleine publiek was dan ook volkomen verdiend. Kees Buurman LEIDEN Het heeft ditmaal de Vrije Tijdsbeurs niet meegezeten. Voor wat het bezoekersaantal betreft hebben Europacup-voetbal en Songfesti val de organisatie lelijk parten gespeeld. Een week geleden verwachtte André de Jong, waarne mend directeur van de Groenoordhal, heel opti mistisch ongeveer 25.000 mensen te kunnen bin nenhalen. Met 10.000 minder bleef de toeloop sterk onder de verwachting; vorig jaar trok het evenement dat toen niet eens zo aantrekkelijk was opgezet als dit jaar het geval was rond de 20.000 bezoekers. Toch waren de organisatoren en De Jong niet zo erg slecht te spreken: „Zondagmiddag is bijvoor beeld de verkoop bijzonder goed geweest. Neem nou die standhouders, dat hele zootje staat al weer in de rij voor volgend jaar. Dat doe je niet als je stands louter windeieren leggen", aldus De Jong. Ook het restauratiebedrijf van de hal draai de gistermiddag heel goed. Alleen zaterdagavond kon men tijdens de t.v.-uitzending van het Eurovi sie-Songfestival een kogel door de hal schieten, zo weinig volk was er toen op de been. „Dat heeft ons genekt", vond André de Jong een beetje triest. Zondagmiddag begon men bijna een uur vóór sluitingstijd al met het inpakken en wegwezen. De fut was er wat uit en bovendien moest er worden „geswitched". Precies om middernacht was er van de hele Vrije Tijdsbeurs niets meer te merken. Vrijetijds centrum Van een onzer verslaggevers LEIDEN In het Leids Vrije tijdscentrum start deze maand het zogenaamde „kijkhuis". Elke woensdagmiddag zullen er in het centrum films wor den vertoond die niet meer in de bioscopen draaien en ook niet op televisie komen. Het programma wordt afgestemd op de smaak van de bezoe kers. Zij kunnen bepalen of er lachfilms, westerns, slapsticks, avonturenfilms, musicals, of maatschappij-kritische films moeten worden vertoond. Voor vijf gulden per jaar kan elke filmvoorstelling worden bezocht. Belangstellenden kunnen een lidmaatschap- kaart vragen bij het Vrijetijds centrum, Breestraaat 66, tele foon 146449. Van onze correspondent In het Rijksmuseum van Volkenkunde treedt op zon dag 25 april weer het trio Los Amigos del Parana op Het optreden is een soort „uitsmijter" van de tentoonstelling van Latijns-Amerikaanse volkskunst, die tot die datum in het museum te zien is. De muzikanten worden ditmaal bijgestaan door twee Chi- leens gitaristen. Het concert begint om drie uur 's middags in de filmzaal van het rruseum. Elk mu ziekstuk zal worden ingeleid door een van de leden van het trio. Volwassenen betalen voor toegang tot de tentoonstelling en de voorstelling drie gulden. Voor jongeren onder de achttien jaar en 65-plussers wordt een entreeprijs van 1.50 berekend. Telefonisch reser veren is mogelijk: 132641. De plaatsen dienen dan wel een dag van tevoren te worden afgehaald bij het museum. VOORSCHOTEN De reünie van de r.k. padvindersgroepen kenmerkte zich door een amicale ontmoeting van bijna honderd leiders en leidsters van de Laurentiusgroep en de Irmagroep in het Bondsgebouw die bereid waren om afstand te nemen van het verleden maar wel met dankbaarheid terug wilden zien op de geborgenheid welke gevonden werd in het padvindersleven. 'in mei 1945 werden zowel de Laurentiusgroep als de Irmagroep 'opgericht. Beide oprichters waren aanwezig te weten Hopman Henk Trel en Toos van der Vossen (thans mevrouw Rxmmelzwaam-van der Vossen). De vele oud-leiders en leidsters kregen de gelegenheid om hun begrijpelijke nieuwsgierigheid in te lossen. De verste deelne mers aan de reünie kwamen uit Nijmegen en Utrecht. Er waren geen zwaarwichtige gesprekken, zelfs niet doortwee oud-aalmoeze niers. Algemeen was de constatering dat het leven in 1976 vol zit met afschaffingen, vrijblijvende ontmoetingen, maar helaas weinig nieuwe intitiatieven. Bovendien blijkt dat de niet betalende jeugdlei der aan het uitsterven is en daarom kreeg de leiding van de huidige Laurentiusgroep, die o.a. de achtergrondmuziek verzorgde, de steun van alle reünisten in hunstreven om de padvindersgroep te laten bestaan en niet overstag te willen gaan voor het streven van de Stichting Impessa, die een volledige integratie wenst tussen meisjes en jongens en bovendien de namen Laurentius en Irma wil vervan gen door Impeesa. De reünie van de beide r.k. padivndersgroepen is een groot succes geworden. Ruim dertig jaar jeugdwerk werd in enkele uren bezien door middel van logboeken en oude foto's, het werd door de gesprekken weer een levend deel met een omzien in de vorm van veel dankbaarheid voor de ondervonden vriendschap en besloten werd om over vijf jaar te trachten elkaar weer te zien. LEIDEN Miel Cools trad zaterdagavond in het Rijn lands Lyceum op met een pro gramma, dat voornamelijk uit liedjes bestond van het vrien delijke soort. Hij werd daar bij begeleid door Rob Lange- reis en Peter Nieuwerf, die éénmaal in een instrumental vaardigheden mochten tonen. Vriendelijk slaat vooral op presentatie - Miel Cools komt op het podium over als een bescheiden man - vormgeving, muzikale en poëtische ver werking van de thema's, (de meeste teksten waren van Ed Leeflang). Die thema's zijn daarentegen af en toe hele maal vriendelijk, maar de mo gelijke scherpte wordt geneu traliseerd in het vilt van het luisterlied. Ook het ondeugend karakter past in dit genre. Aanvankelijk had het optre den te kampen met enige tech nische problemen. Dit had zijn weerslag op het trio, dat in de eerste nummers niet soepel draaide. Allengs verbeterde het en na de pauze namen Cool, Langereis en Niewerf goed revanche. Een iets grotere gevarieerd- Miel Cools heid zou het hele programma misschien nog ten goede ko men. Voor de echte fans zal dat echter niet nodig zijn, ge tuige het warme applaus na afloop van de lang niet slecht bezette zaal, het songfestival op de kijkkast in aanmerking genomen. Cools mocht twee maal terugkomen en het pu bliek zong zeer fraai een re frein mee, dat veel weg had van Auld Lang Syne. Bijna het oude Engeland dus. Paul van der Plank

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3