Hockeyers bedroevend slecht tegen Spanje Ongetrainde Roelants op recordjacht in Zilveren Molenloop JAN BOSMAN ENIGE FINALIST JUDOKA'S NOG VEEL MOBLEMEN VOOB COACH VAN HEUMEN Bouwiust kansloos laatste Mora Swift fysiek te zwak in finale LEIDSE COURANT EDINBURGH „Het is maar goed dat we in Montreal met geheel andere omstandigheden te maken zullen krijgen", verzuchtte Wim van Heumen gisteren nadat het Nederlands hockeyteam het internationale toernooi van Edinburgh had afgesloten met een nederlaag (10) tegen Spanje, de tweede in de historie van achttien ontmoetingen. „Hier was het bitter koud en het veld ontzettend zwaar. Een aantal spelers heeft het daar erg moeilijk mee gehad". Van Heumen is voorlopig nog geen bondscoach zonder zorgen. Werd hij drie weken geleden in Londen een teleurstellende er varing rijker toen een voor sprong van drie doelpunten te gen België nog veranderde in een gelijkspel, het trio wedstrij den in het winterse Edinburgh (het geplande duel tegen Schot land kwam wegens sneeuwval te vervallen) heeft Van Heumen nog eens met de neus op een aantal problematische feiten ge drukt. Donderdag kon tegen België na een zwakke eerste helft dankzij een plotselinge scoringsdrift in de slotfase met 4—2 worden gewonnen, twee da gen later moest men het interna tionaal zeer matige Frankrijk vier treffers toestaan (64), net zoveel als in de laatste zes inter lands bij elkaar. Gisterochtend was Nederland volkomen hulpe loos tegen een ook niet groots Spanje. Zelfs de anders vrij stoicijnse Van Heumen liet tij dens deze bedroevend slechte wedstrijd herhaaldelijk zijn on genoegen blijken. Overigens moest Oranje het tegen Fran krijk en Spanje zonder zijn in spirerende aanvoerder André Bolhuis stellen. Hij vertrok za terdag naar huis om de doop plechtigheid van zijn kind te kunnen bijwonen. Aftands Een van de problemen waar Van Heumen mee zit, is de aan passing van het team na een of meer wisselingen. In Londen veranderde een soepel lopende machine tegen België na een „servicebeurt" (Taminiau en Boerma kwamen voor Jorrits- ma en Kruize in het veld) in een aftands apparaat. Zaterdag ging het tegen Fran krijk opnieuw helemaal mis. Na de rust, bij een voordelige score van 3—0 verving Weidema de uitblinkende Leefers en ruimde Jorritsma zijn plaats in voor Hans Kruize. Het werd nog wel 40, maar daarna wisten de Fransen driemaal achtereen van ontstellende gaten in de Neder landse verdediging te profite ren. „Zoiets mag eenvoudig niet ge beuren", aldus Van Heumen. „Het kan je in een belangrijk toernooi de das om doen. Het gekke is eigenlijk dat de jon gens die er in komen, kwalita tief nauwelijks minder zijn dan -degenen die er stonden. De er varing ontbreekt om geconcen treerd op een wissel in te spelen. Ook al hebben we er de hele ochtend te voren over gepraat. Bij voetbal zie je dat op zulke momenten de bal in de ploeg wordt gehouden. Dan is de risi cofactor zo klein mogelijk. Om de een of andere reden lukt dat bij ons nog niet Er komen ech ter nog genoeg wedstrijden om dit te oefenen". Op samenzweer- derstoon voegde Van Heumen er nog aan toe: „Die vier doel punten tegen komen me eigen lijk wel goed uit", zonder deze uitspraak van meer dan een kni poog te voorzien. Positiefs Het „korfbalduel" tegen Fran krijk bracht toch ook iets posi tiefs. Paul Litjens, die donder dag zijn 50e wedstrijd speelde (Leefers bereikte die mijlpaal gisteren), toonde zich bijzonder schotvaardig bij de corners. Hij scoorde vier keer achtereen, een maal uit een lange corner en drie keer uit een strafhoek slag. Gezegd moet worden dat Lee fers als vervangende aangever (normaal knapt Bolhuis dit kar wei op) en Kranenburg als af- stopper (ondanks een pijnlijke duim) de bal op een presenteer blaadje aanboden. De manier waarop Litjens telkens weer raak kogelde hij scoorde tij dens dit toernooi zes uit elf was bijzonder overtuigend. Sprekender eigenlijk dan Ties ló-uize in Maleisië en tijdens het voor-Olympisch toernooi. „Dat is een heel groot pluspunt", al dus Van Heumen. „Het is voor het zelfvertrouwen van Paul heel belangrijk. Bovendien is het prettig dat de ploeg weet dat een corner op deze manier een halve goal is". Was het strafcornersprobleem in Edinburgh voorlopig uit de wereld geholpen, Van Heumen bleef nog met voldoende vraag tekens zitten. „Ik weet nu dat sommige spelers niet in een ver dedigingslijn van drie passen", aldus de bondscoach. „Maar de kwestie van de vleugelverdedi gers is nog niet opgelost. Op rechts zijn Tim Steens, Kan en Jorritsma uitgeprobeerd en ik moet er niet aan denken als op links Kranenberg geblesseerd zou raken". Daarnaast kwam Van Heumen tot de ontdekking dat Wouter Leefers moeilijk el ke dag kan vlammen. „De nauwkeurigheid van zijn passes was nog niet de helft van die tegen Frankrijk. Volgens mij is dat een mentaliteitszaak". Over een dmg heeft Van Heu men zekerheid. „Het Olympi sche toernooi zal zeer zwaar worden. Dat heb ik zelf wel aan de tegenstanders gezien. In elke wedstrijd zal hard voor de over winning moeten worden gevoch ten. We kunnen ons daar geen inzinkingen veroorloven". Opstelling tegen Frankrijk: Toft, Ta miniau, Tim Steens, Van Lidth de Jeude, Jorritsma (Kruize), Kranen- berg, Ron Steens, Leefers (Weide- ma). Litjens. Doyer, Boerma. Opstelling tegen Spanje: Sikking, Tarruniau, Tim Steens. Kan, Van Lidth de Jeude (Jorntsma), Kranen- berg, Litjens, Ron Steens. Kruize, Leefers, Weidema (Dover). Overige uitslagen: België-Spanje 3—1; West-Duitsland—Schotland 43; West-Duitsland-België 1—1, Frankrijk-Schotland 33. Monter, alsof hij net gestart is, stormt Gaston Roe lants de dependence van de Groenoordhal binnen. Niet voor niets had de 39-jarige Belg het nummer een opgeprikt gekregen. Pittoresk beeld van de Zilveren Molenloop. Het kopgroepje, op dit moment al flink uitgedund, werd op de polderweggetjes in de buurt van Leiden begeleid door een cordon coaches op fietsen. De Westduitser Keil bepaalt het tempo, op de voet gevolgd door Henk Kalf (tweede van links) en Gaston Roelants, LEIDEN Gaston Roelants, kleine Belg met grote puntbaard, is geen bluffer. De genen die nog enigszins twijfelden aan de Olympische aspiraties van de 39-jarige atleet, zijn zaterdag in de Zilveren Molen loop, op hun nummer gezet. Op het pitto- resque parkoers in de omgeving van Lei den demonstreerde de meester van de lange afstand, dat de hoogtijdagen van zijn toch al gelauwerde carrière nog steeds niet voorbij zijn. Daarom ook kon Gaston Roelants meteen na zijn bejubelde entree in de Groenoordhal met hoogrode kleur maar toch opvallend fit vertellen, waarom hij de laatste kilometers zo vaak op zijn polshorloge had gekeken. „Het ging zo gemakkelijk dat ik in de buurt van mijn persoonlijke record op de twin tig kilometer zat. Waarom zou ik het niet verbeteren, dacht ik". Een uitspraak die de onblusbare eerzucht van de veteraan (laat hem dat niet horen) verraadde. De prestatie van Roelants die 47 seconden van zijn toptijd verwijderd bleef in Leiden wordt er alleen maar groter op, als men weet dat hij pas terug van wintersportva kantie, door een keelontsteking nauwelijks heeft kunnen trainen. Bovendien was de Zilveren Molenloop, de voorjaarsklassieker die zaterdag voor de veertiende keer van start ging, zijn eerste wegoptreden. En toch werd het zijn wedstrijd. Gaston Roelants, de Belg die in Montreal afscheid wil ne men, is nu eenmaal gewend te winnen. En zo zette de 39-jarige kampioen een veld van ruim 400 lopers volledig naar zijn hand. Roelants monter: „Het was voor mij nog een beetje tasten, wat ik kon. Daarom heb ik een poging om te demarreren na twaalf kilometer opgegeven. Er was te veel wind. Later, op een heuveltje in een parkoers lukte het wel. Dat ben ik nu eenmaal veel meer gewend dan jullie". Het laatste zei Roelants op een toon, alsof hij zich wilde verontschuldigen voor zijn machtige ontsnapping op een bruggetje tussen Rijpwetering en Leiden ongeveer vijf kilometer voor de finish. Met grote passen snelde de vriendelijke Belg weg van Günther Mielke (W-Dld) en Henk Kalf, het duo dat de meester het langst kon volgen. Kalf na afloop: „Ik deed echt wel mijn best om bij te komen. Hoe ik ook probeerde, ik kwam niet dichterbij". Woorden van de beste Nederlander die tot dat moment de meest actieve in een kopgroepje was ge weest dat zich snel na de start had gefor meerd. Het kopgroepje van negen man ook dat snel kennis maakte met de gevaren van een niet geheel voor verkeer afgesloten parkoers. Naast de rijksweg Amsterda m—Rotterdam bij de afslag naar Leider dorp reed een Daf die gelukkig langzaam reed op de leiders in. Snel reageren van de atleten, kalf: „Ik heb nog een dreun op die auto gegeven. Er zal wel een deuk in zitten") voorkwam een ongeluk. Het incident stagneerde het tempo, con stant twintig kilometer, niet. Piet Waaning van het organiserende De Spartaan loste het eerst op het tien kilometerpunt lagen de „achtervolgers" al meer dan vijfhon derd meter achter snel gevolgd door Gerard Nijboer (Deventer) en de Brit Max Coleby. Op de polderweggetjes niet ver van de Zijl konden alleen Kaul, Kalf en Mielke genieten van de machtige demarra ge van de man die uit Leuven gekomen was om te winnen. De Westduitser Mielke kon verrassend het langst volgen. Verrassend omdat hij een week eerder nog bij de City-Pier-Cityloop in Den Haag op een 34e plaats wis geëind igd. De marathonkampioen van West- Duitsland: „Ik liep toen al met griep. Tot woensdag ben ik ziek geweest. Anders weet ik ook niet waarom ik toen zo slecht liep". De Westduitser was in Leiden, zoals ook Roelants, om een stap op weg te zetten naar Montreal. Over twee weken is in Karl Marxstadt de marathon die beslist over de Westduitse uitzending. Mielke moet daar hoe dan ook 2.15 lopen, zo heeft de Duitse bond als eis gesteld. Wat Karl Marxstadt is voor Mielke is Amsterdam (8 mei) voor Kalf. De Nederlandse kampioen leeft na Leiden met vertrouwen naar dat evene ment toe. „Een man als Mielke heb ik in november nog verslagen. Als hij dadelijk die limiet heeft, zakt hij in elkaar. Bij mij is er sprake van een opbouw. Door een blessure ben ik later begonnen, maar het gaat elke week beter". Het sterke optreden in de Zilveren Molen loop, waar de publieke belangstelling ook Kalf tegenviel („Onderweg ben ik nog na gejouwd met: Ze hebben hem al. Toch typisch voor zo'n jaarlijks evenement") gaf de Groningse atleet vertrouwen in de selec tie voor Montreal. „Voor Amsterdam streef ik naar een tijd van 2.16. Zoals het nu gaat, geloof ik erin". Een andere atleet die barst van vertrouwen wat betreft Olympische Spelen, is Gaston Roelants. Dat mag hij, zo weet men ook in Leiden sinds zaterdag. KEES KOMAN Uitslag: 1. Roelants (Belg) 1.01.08 (0 6 seconde boven wedstrijdrecord van Geert Jansen); 2. Mielke (W-Dld) 1.01.25; 3. Kalf (GVAV) 1.01.38; 4. Kaul (W-Dld) 1.01.58; 5. Nijboer (Daventria) 1 02 06; 6. Coleby (Eng) 1.02.09; 7. Michielsen (Belg) 1.02.28, 8. Waaning (De Spartaan) 1.03.12; 9. De Reuck (Belg) 1.03.34; 10. Klop (Horror) 1.04.28; 11. Kijne (Metro) 1.04.38; 12. Van Alphen (AAC) 1.04.50 (eerste veteraan); 13. Antheunissen (Zeeland Sport) 1.04.55; 14. Kromhout (Olym- pus'70) 1.04.56; 15. Honcoop (Hellas) 1.05.02. BRATISLAVA - Bouwiust Orawi heeft in Bratislava ook zijn tweede en derde wedstrijd voor de finalepoule van het toernooi om de Europese volley balbeker voor bekerwinnaars verloren. De Nederlanders gin gen tegen Rode Ster uit Bratis lava met 3-0 ten onder. De set standen waren 14-16,11-15, 2-15. Tegen CSKA Sofia werd het ook 3—0. De Bulgaren verover den daarmee de Europese be ker. Bouwiust werd laatste. Uitslagen: Rode Ster Bratislava- Torino 3-1 (15-10, 6-15, 16-14, 15- 3). CSKA Sofia-Bouwlust Orawi 3-0 (15-5, 15-13, 15-12). CSKA Sofia-Torino 3-1 (11-15, 15-3, 15- 12.15-8). Eindstands 1. CSKA Sofia. 2. Rode Ster Bratislava. 3. Torino. 4. Bouwiust Orawi. NEUCHATEL - Het Neder lands damesvolleybalteam heeft in de strijd om de lentebeker in Neuchatel met 3-0 gewonnen van Spanje. De setstanden wa ren: 15-1,15-0.15-0. ten nodig om te winnen. KERKRADE De open Nederlandse judokam pioenschappen die afgelopen weekende in de Ro- dahal te Kerkrade zijn gehouden zijn bij de heren beheerst door de deelnemers uit Rusland en Po len. De twee Oosteuropese grootmachten waren voor de eerste keer aanwezig en hebben op over tuigende wijze hun kracht gedemonstreerd. Zes Russische judoka's kwamen in de halve finales en drie van hen behaalden uiteindelijk de gouden medaille. Het is duidelijk dat zij straks tijdens het toernooi om de Europese kampioenschappen in Kiev (5 tot en met 9 mei) hoog zullen eindigen. De meeste tegenstand zal ongetwijfeld van de Polen komen, die voor Kerkrade vijf topjudoka's en vier reser ves hadden ingeschreven. De A-ploeg kwam niet, maar de B-selectie maakte zeer veel indruk. Slechts Bielaswski haalde de eindstrijd niet. Hij sneuvelde al in de eerste ronde tegen de Nederlan der Henk Nurn an. Voor Nederland was er slechts een finaleplaats weggelegd. Die was voor de Amsterdammer Jan Bosman in het halfzwaargewicht. De nationale kampioen was echter in de eindstrijd kansloos tegen de Rus Timoer Hoeboeloeri. Toch is Jan Bosman Nederlandse hoogste troef straks in Kiev en ook op de Olympische spelen in Montreal. Wie hem naar deze twee evenementen zullen vergezellen is nog niet bekend. Mogelijk is dat zwaargewicht Bert in den Berken, die niet in Kerkrade aanwezig was, omdat hij. met de nationa le ploeg, een zeer verzwakt overigens, deelnam aan een voor-olympisch toernooi in Barcelona. Mis schien hoort Peter Adelaar tot de Montrealgan- gers. De Amsterdamse reus die vergelijkingen oproept met Anton Geesink. werd uitgeschakeld door de latere Russische winnaar Sjota Tsjotsjisj- vüi, de Olympische zwaargewichtkampioen van fylünchen. Naast Bosman, In den Berken en Adelaar hoort Theo Knegtjens tot het kwartet dat kans heeft op uitzending naar Canada. De Nijmegenaar werd gisteren echter in zijn voorronden uitgeschakeld. In Kiev zal hij, evenals alle anderen overigens, bij de laatste acht moeten eindigen, wil hij zeker zijn van uitzending naar de Olympische spelen. In schaduw In het lichtgewicht mochten gisteravond tijdens de finales vier Nederlanders aantreden in de schaduw van de winnaar Amiran Obgaidzeyen en de Pool Stanislav Miczkowsky. Voor Harrie van der Brand en Joop Koning waren er uiteindelijke bronzen medailles. De Oostduitsers hebben hun sterkste ploeg in het halfmiddengewicht. Open Nederlands kampioen werd Frank Friedrich, die in de eindstrijd met een vol punt won van zijn landgenoot Lothar Fehre. Hij is zeker kandidaat voor de Europese en straks ook voor de Olympische titel. Een bewijs voor die kandidatuur was de uitschakeling van de Russi sche wereldkampioen Vladimir Nevzorov voor wie slechts een bronzen medaille overbleef. Ook Wim Vulperhorst verdiende een derde plaats. Abdoel BarkaJajev was de enige van de Russen, die in de finale kwam maar naast het goud greep. Hij was tijdens de voorronden aan de enkel geblesseerd geraakt en ging tijdens de finale op nieuw door zijn voet. Voor de Pool Adamczyk, die al snel een half punt voor stond, was het een kwestie van overeind blijven. De bronzen medail Jan Jasn Bosman, de eni ge judoka van dit moment van internationaal niveau, be reikte de finale. les in het middengewicht waren voor Rioetsi Hon da (Japan) en Alexei Volossov (Rusland). Uitslagen: (lichtgewicht): 1. Amiran Obgaidze (Rus), 2. Stanislav Miczkowsky (Pol), 3. Joop Koning (Ned) en Harrie van der Brand (Ned), 4. Jo Aretz (Nea) en Günter Schneider (WD1). (halfmiddengewicht): 1. Frank Friedrich (ODD, 2. Lothar Fehre (OD1), 3. Vladimir Nevzorov (Rus) en Wim Vulper horst (Ned), 4. Arie Gramsma (Ned) en Cor Brand (Ned), (middengewicht): 1. Adam Adamczyk (Pol), 2. Abdoel Barkalajev (Rus), 3. Rioetsi Honda (Jap) en Alexei Volos sov (Rus), 4. Gotfried Burucker (WD1) en Eddy Baselmans (Ned). (halfzwaargewicht): 1. Timoer Hoeboeloeri (Rus), 2. Jan Bosman (Ned), 3. Eric Koenders (Ned) en Jean Nicolas (Bel). 4. Peter Bosman (Ned) en Henk Numan (Ned), (zwaargewicht): 1. Sjota Tsjotsjisivili (Rus). 2. Dariusz Nowakowski (Pol), 3. Peter Adelaar (Ned) en WO Peters (Ned), 4. Joop van der Pouwkraan (Ned) en Sjef Weber KERKRADE De dames wedstrijden van de open Nederlandse judokampioenschappen die za terdagavond in Kerkrade zijn gehouden, zijn geëindigd in een Nederlandse triomf. In zes van de zeven categorieën ging de titel naar een Neder landse vertegenwoordigster. De winnaressen zijn: 1 (tot 48 kg): Ingrid Nanlony (Ned) 2 (tot 52 kg): Henny Matteman (Ned) 3 (tot 56 kg): Lenie de Haas (Ned) 4 (tot 61 kg): Mar^ France Mül (Fra) 5 (tot 66 kg): Paula Mallens (1 6 (tot 72 kg): Ria Aka (Ned) 7 (boven 72 kg): Elly Lubben (Ned). BELGRADO Vóór de finale van het Europees zaalhandbal kampioenschap, waarin voor het eerst in de geschiedenis een Nederlands damesteam speelde, zei Jo Gerris, de trainer-coach van Mora-Swift: „Omdat de fi nale in Belgrado moet worden gespeeld, hebben we bij het eer ste fluitsignaal al een achter stand van tien punten". De corpulente Roermondse ge meenteambtenaar, vanwege zijn enorme kennis van de handbal sport in heel Europa bekend, daarmee niets te veel. Mora Swift heeft het dan niet kunnen redden. Gistermoi gen in eeh drukkend warme sporthal te Belgrado, waarir1 4.000 toeschouwers de tribun niet alleen tot de laatste plaat bezetten, maar ook omtoverde tot een gloeiend hete hekser' tel, verloor Mora-Swift met *<n 12. Met precies tien punten ver j schil dus, zoals trainer-coach Jo Gerris had voorspeld.... MACHTSGREEP OP BRUGGETJE BIJ RIJPWETERING Wim van Heumen...veel zorgen. m

Leidse Courant | 1976 | | pagina 16